PDA

View Full Version : Αυτόματο άναμα φώτων


Kwstas1987
07-03-2014, 23:00
Γίνεται να είναι αναμμένα τα φώτα ημέρας χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη λειτουργία των φώτων; Δε θέλω να ανάβει με την παραμικρή συννεφιά η μεσαία σκάλα αλλά ούτε και να πάω με σβηστά τα Led. Σήμερα πήρα το αυτοκίνητο πρώτη μέρα και με "ανησύχησε" τόσες φορές που ανάβουν και σβήνουν τα φώτα κατά την πορεία ή στο ξεκλείδωμα κλπ.. Στο ξεκλείδωμα/κλείδωμα ανάβουν πάντα ή μόνο όταν είναι στο αυτόματο;

Kwstas1987
07-03-2014, 23:03
Για να μην ανοίγω και άλλο νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω επίσης για την ένταση του εσωτερικού φωτισμού. Γίνεται να μειώσω τη φωτεινότητα ΜΟΝΟ της οθόνης και όχι και των οργάνων;

dimitris-volos
07-03-2014, 23:22
Γίνεται να είναι αναμμένα τα φώτα ημέρας χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η αυτόματη λειτουργία των φώτων; Δε θέλω να ανάβει με την παραμικρή συννεφιά η μεσαία σκάλα αλλά ούτε και να πάω με σβηστά τα Led. Σήμερα πήρα το αυτοκίνητο πρώτη μέρα και με "ανησύχησε" τόσες φορές που ανάβουν και σβήνουν τα φώτα κατά την πορεία ή στο ξεκλείδωμα κλπ.. Στο ξεκλείδωμα/κλείδωμα ανάβουν πάντα ή μόνο όταν είναι στο αυτόματο;

απο τη στιγμη που εχεις AFL το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις το διακοπτη στη μικρη σκαλα (δηλ. στα διασταυρωσεως) με μονο μειονεκτημα αν δεν κανω λαθος οτι τα ημερας εχουν μικροτερη φωτεινοτητα σε αυτη τη θεση..

dimitris-volos
07-03-2014, 23:24
Για να μην ανοίγω και άλλο νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω επίσης για την ένταση του εσωτερικού φωτισμού. Γίνεται να μειώσω τη φωτεινότητα ΜΟΝΟ της οθόνης και όχι και των οργάνων;

νομιζω πως οχι. ολα ειναι απο τον ιδιο ροοστατη..

Kwstas1987
07-03-2014, 23:43
Δλδ.όλη μέρα να πάω με τα διασταύρωσης; Οι επιλογές που έχω είναι:
1) Αυτόματο = Led και αυτόματα πορείας αναλόγως συνθηκών,
2) Όλα σβηστά,
3) Διασταύρωσης με μειωμένη φωτεινότητα Led.
Σωστά;

Νέα απορία: Αν σβήσω μηχανή και δεν ανοίξω πόρτα γιατί για παράδειγμα περιμένω κάποιον με σβηστή μηχανή δε σβήνουν οι λάμπες στην κεντρική κονσόλα με τίποτα;

Xalara
08-03-2014, 01:41
Στο ξεκλείδωμα/κλείδωμα ανάβουν πάντα ή μόνο όταν είναι στο αυτόματο;

Για το κλείδωμα κ το ξεκλείδωμα πρέπει να μπεις στο μενού και να το απενεργοποιήσεις αν δεν το θέλεις. Από το configure αν θυμάμαι καλά κάπου έχει vehicle settings.

Για να μην ανοίγω και άλλο νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω επίσης για την ένταση του εσωτερικού φωτισμού. Γίνεται να μειώσω τη φωτεινότητα ΜΟΝΟ της οθόνης και όχι και των οργάνων;

Όχι δεν γίνεται αυτό ρυθμίζονται στην ίδια φωτεινότητα.

Δλδ.όλη μέρα να πάω με τα διασταύρωσης; Οι επιλογές που έχω είναι:
1) Αυτόματο = Led και αυτόματα πορείας αναλόγως συνθηκών,
2) Όλα σβηστά,
3) Διασταύρωσης με μειωμένη φωτεινότητα Led.
Σωστά;

Νέα απορία: Αν σβήσω μηχανή και δεν ανοίξω πόρτα γιατί για παράδειγμα περιμένω κάποιον με σβηστή μηχανή δε σβήνουν οι λάμπες στην κεντρική κονσόλα με τίποτα;

Ακριβώς έτσι. Αυτές τις 3 επιλογές έχεις.
Νομίζω ότι για να σβήσουν οι λάμπες πρέπει να γυρίσεις το κλειδί στην θέση 0 ή να βγάλεις τελείως το κλειδί

Kwstas1987
08-03-2014, 09:45
Ωραία! Αυτό με το ξεκλείδωμα θα το απενεργοποιήσω. Δεν είναι επικίνδυνο να καούν αν ανάβουν και σβήνουν 10 φορές τη μέρα; Πολύ με αγχώνει αυτό..

didinos
08-03-2014, 09:58
Που να πας σε επαρχιακό δρόμο νύχτα. ..ανάβει και σβήνει την μεγάλη σκάλα συνέχεια...

ThunderCar
08-03-2014, 10:10
Που να πας σε επαρχιακό δρόμο νύχτα. ..ανάβει και σβήνει την μεγάλη σκάλα συνέχεια...

Εάν θέλεις απενεργοποιείς αυτή την λειτουργία κάνοντας δύο φορές προς τα πίσω το λεβιέ των φλας. Με το ίδιο τρόπο το ενεργοποιείς. Όταν είναι σε λειτουργία σου δείχνει στο ταμπλό το λαμπάκι των afl με ένα Α.

didinos
08-03-2014, 10:52
Το ξέρω...

Kwstas1987
08-03-2014, 12:36
Δε βρήκα την επιλογή για απενεργοποίηση της λειτουργίας με το ξεκλείδωμα. Μπορεί να μου παραθέσει κάποιος αναλυτικά πώς το βρίσκω;

dim001
08-03-2014, 16:08
Σελιδα 125 η πληροφορίες που θέλεις http://www.opel.gr/content/dam/Opel/Europe/greece/nscwebsite/el/04_Owner/02_Manuals/om_insignia_kta-2675_9-el_eu_my13_ed0812_32_el_gr_online-insignia-.pdf

Kwstas1987
08-03-2014, 19:39
Είστε εγκυκλοπαίδεια ε; Το δοκίμαζα με γυρισμένο διακόπτη, όχι με αναμμένη μηχανή. Τελικά εν κινήσει το κατάφερα!! Ευχαριστώωωω

peripetra
08-03-2014, 20:40
Για να μην ανοίγω και άλλο νέο θέμα, ήθελα να ρωτήσω επίσης για την ένταση του εσωτερικού φωτισμού. Γίνεται να μειώσω τη φωτεινότητα ΜΟΝΟ της οθόνης και όχι και των οργάνων;

στο διακοπτακι που εχεις για τη ρυθμιση της φωτεινοτητας στην αρχη μεχρι καποιο σημειο οσο το εχεις '' πατημενο'' κατεβαζει την ενταση φωτεινοτητας της οθονης και μετα χαμηλωνουν και τα υπολοιπα οργανα.

Kwstas1987
15-03-2014, 18:35
Κάτι περίεργο συμβαίνει ή εγώ κάνω κάτι λάθος..

1) Ρύθμισα από το Config στο κλείδωμα/ξεκλείδωμα να μην ανάβουν τα φώτα. Πριν που ξεκλείδωσα άναψαν!! Βλέποντας τις ρυθμίσεις ήταν και τα 2 ενεργοποιημένα.. Τα απενεργοποίησα ξανά και βλέπουμε.

2) Βγάζοντας το κλειδί από τη μίζα, μετά από 2-3" ενεργοποιούνταν το ηχοσύστημα!! Δε βρήκα καμία σχετική ρύθμιση, αλλά δεν το εμφάνισε ξανά. Όταν έσβηνα ήταν ενεργοποιημένος ο χάρτης, τώρα το γυρίζω στο Radio πριν σβήσω και μέχρι στιγμής δεν το εμφάνισε ξανά, ίσως έπαιζε ρόλο αυτό.

3) Βάζω μπρος τη μηχανή, σβήνω το αυτόματο άναμα φώτων και αν σβήσω το αυτοκίνητο όταν το ξαναπάρω είναι πάλι ενεργοποιημένη η λειτουργία Auto. Σε όλους έτσι είναι ή το δικό μου τρελάθηκε; Δε θέλω λέμε αυτόματο άναμα φώτων, γίνεται να μείνει η ρύθμιση έως ότου την ενεργοποιήσω χειροκίνητα εγώ;

Πολλά συστήματα και μπερδεύομαι! :p

Panamer
11-06-2015, 20:35
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχω αν ξέρει κανείς η του έχει τύχει κάτι παρόμοιο… Έχω πρόβλημα με την μεγάλη σκάλα. Στις αρχές κολλούσε και άναβε όποτε ήθελε και τώρα δεν μου ανάβει καθόλου. Ο ηλεκτρολόγος μου λέει θέλει αλλαγή η ασφαλειωθηκη. Μήπως έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό?

jotri
11-06-2015, 20:37
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που έχω αν ξέρει κανείς η του έχει τύχει κάτι παρόμοιο… Έχω πρόβλημα με την μεγάλη σκάλα. Στις αρχές κολλούσε και άναβε όποτε ήθελε και τώρα δεν μου ανάβει καθόλου. Ο ηλεκτρολόγος μου λέει θέλει αλλαγή η ασφαλειωθηκη. Μήπως έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό?
διάβασε εδω:http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=2151&highlight=%E1%F3%F6%E1%EB%E5%E9%EF%E8%E7%EA%E7

Panamer
11-06-2015, 20:53
διάβασε εδω:http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=2151&highlight=%E1%F3%F6%E1%EB%E5%E9%EF%E8%E7%EA%E7

Να είσαι καλά ευχαριστώ πάρα πολύ

PA2X
18-08-2015, 23:51
Με την καινούργια αναβάμιση σε συνεργείο της OPEL ( Δωρεάν!! ) των AFL παρατήρησα ότι έχει κατέβει ελάχιστα η δέσμη για να μην τυφλώνει τους απέναντι, όπως επίσης στην απενεργοποίση της αυτόματης μεγάλης σκάλας η ρύθμιση παραμένει εώς ότου την ενεργοποιήσει ο οδηγός ξανά, ακόμα και αν ξαναβάλεις μπρος το αυτοκίνητο!