PDA

View Full Version : Καθυστέρηση - υστέρηση ανάφλεξης


ARI
25-04-2012, 00:11
Ανοίγω το θέμα εδώ γιατί δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω αν είναι πρόβλημα ή απορία κι ελπίζω να λυθεί... Κάποιες φορές, αφού περιμένω όπως πάντα το checking που κάνει το αμάξι γυρίζοντας το κλειδί στην 1η θέση, πατώ συμπλέκτη και γυρίζω το κλειδί στην 2η θέση που παίρνει μπρος το μοτέρ αλλά αυτό δεν ανταποκρίνεται άμεσα. Αφήνω τον συμπλέκτη και μόνο του μετά 1-2 δευτερόλεπτα παίρνει μπρος. Για να μην αφήσω απορίες το τσέκαρα επίμονα καθώς απόρησα μήπως βιάστηκα να αφήσω τον συμπλέκτη αλλά το ίδιο. Δεν ξέρω τι να υποθέσω - ίσως τα φτύνει η μπαταρία σιγά σιγά αλλά και πάλι το κάνει αραιά αλλά σταθερά τις τελευταίες δυο - τρεις εβδομάδες. Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα πάω στην οπελ να το δω. Να πω ότι το μοτέρ "προσπαθεί" να πάρει μπρος σαν να του λείπει ηλεκτρική ενέργεια όπως όταν τα φτύνει η μπαταρία. Έχει παρατηρηθεί κάτι παρόμοιο σε άλλον? Έχετε άποψη περί του θέματος? Μήπως πρέπει να μετρηθεί η μπαταρία???

Sad13
25-04-2012, 00:29
Άρη όταν γυρνάς το κλειδί η μίζα ακούγεται και καθυστερεί η ανάφλεξη, ή δεν γίνεται τίποτα?

ThunderCar
25-04-2012, 07:50
Ανοίγω το θέμα εδώ γιατί δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω αν είναι πρόβλημα ή απορία κι ελπίζω να λυθεί... Κάποιες φορές, αφού περιμένω όπως πάντα το checking που κάνει το αμάξι γυρίζοντας το κλειδί στην 1η θέση, πατώ συμπλέκτη και γυρίζω το κλειδί στην 2η θέση που παίρνει μπρος το μοτέρ αλλά αυτό δεν ανταποκρίνεται άμεσα. Αφήνω τον συμπλέκτη και μόνο του μετά 1-2 δευτερόλεπτα παίρνει μπρος. Για να μην αφήσω απορίες το τσέκαρα επίμονα καθώς απόρησα μήπως βιάστηκα να αφήσω τον συμπλέκτη αλλά το ίδιο. Δεν ξέρω τι να υποθέσω - ίσως τα φτύνει η μπαταρία σιγά σιγά αλλά και πάλι το κάνει αραιά αλλά σταθερά τις τελευταίες δυο - τρεις εβδομάδες. Θα περιμένω λίγο ακόμα και θα πάω στην οπελ να το δω. Να πω ότι το μοτέρ "προσπαθεί" να πάρει μπρος σαν να του λείπει ηλεκτρική ενέργεια όπως όταν τα φτύνει η μπαταρία. Έχει παρατηρηθεί κάτι παρόμοιο σε άλλον? Έχετε άποψη περί του θέματος? Μήπως πρέπει να μετρηθεί η μπαταρία???

Η λειτουργία του διακόπτη ( κλειδιού ) στα αυτοκίνητά μας λειτουργεί όπως ένα μπουτόν. Δηλαδή με το που γυρνάς το κλειδί στην θέση 2 το πιέζεις και κανονικά το αφήνεις αμέσως. Δεν πρέπει να συνεχίσεις να του ασκείς πίεση. Εχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές το κλειδί να κολλάει και για αυτό τον λόγο καθυστερεί λίγο να πάρει μπροστά ( με το που ξεκολάει παίρνει ). Είναι γνωστό θέμα στα συνεργεία. Συνήθως ρίχνουν λίγο σπρέυ στο διακόπτη και στρώνει.

dimpilot
25-04-2012, 17:24
Αρη μου το ειχε κανει και εμενα παλια ,καθαρισε καλα τις ραβδωσεις πανω στο κλειδι με οινοπνευμα και ενα βαμβακερο πανι και δοκιμασε να δεις εαν ειναι ενταξει, εγω το ειχα κανει και δεν ειχα παλι προβλημα γιατι καμια φορα πιανουν βρωμιες και δεν ανοιγει σωστα ο διακοπτης και το imobilizer. Δοκιμασετο και πες μου.

ARI
25-04-2012, 23:32
Σας ευχαριστώ όλους, sad13 ναι ακούγεται η μίζα αλλά υπάρχει υστέρηση της ανάφλεξης, dimpilot θα το καθαρίσω όπως λες και βλέπουμε... Πάντως δεν το κάνει κάθε φορά που βάζω μπρος που και που...

Sad13
26-04-2012, 18:37
Από τη στιγμή που ακούγεται η μίζα, δλδ το πακέτο κλειδί-κλειδαριά κάνει τη δουλειά του και αργεί η ανάφλεξη, πρέπει να κοιτάξεις παρά πέρα. Μπορεί να είναι πολλά! Ίσως μπαταρία (ειδικά αν έχει και κρύες μέρες), ίσως να θέλει ένα καθαρισματάκι η πεταλούδα, ίσως τα μπεκ έχουν πιάσει βρωμιά και θέλουν καθάρισμα, ίσως η το προφίλτρο που βρίσκεται μέσα στην αντλία βενζίνης να θέλει καθάρισμα. Όλα αυτά μπορεί να επιδράσουν στην αργοπορία της ανάφλεξης και μάλιστα δεν θα στο κάνουν πάντα (όπως σου συμβαίνει).
Αν συνεχίσει και στο κάνει ξεκίνα να το ψάχνεις με τη σειρά που στα γράφω. Πάρε και μια γνώμη από κάποιο συνεργείο βέβαια, δεν είμαι μηχανικός! Η εμπειρία μου είναι από το corsa και από ότι έχω διαβάσει σε forums.;)
Τα μπεκ και το προφίλτρο που γράφω καθαρίζουν σε μηχάνημα υπερήχων.

hadjopgr
28-04-2012, 21:10
και μενα μου το κανει που και που ασχετως καιρικων συνθηκων