Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Γενικά > Κουβεντούλα

Κουβεντούλα ...περί ανέμων και υδάτων!

Απάντηση

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
Που υπηρετήσατε τη "μαμά" πατρίδα;  
Παλαιό 04-10-2009, 10:12   #1
ziggy
Insignιάκιας

Το Avatar του ziggy

Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Γιάννης
Μοντέλο: 1.6T
Προεπιλεγμένο Που υπηρετήσατε τη "μαμά" πατρίδα;

Ανοίγω το θέμα αυτό με σκοπό να γίνει μια κουβέντα για το που υπηρέτησε ο καθένας την στρατιωτική του θητεία και να διηγηθούμε μικρές ιστορίες από το στρατό που αν και περάσανε κάποια χρόνια δεν σβήνουν ποτέ από τη μνήμη μας... Που ξέρεις μπορεί και να έχουμε βρεθεί κάπου-κάποτε με κάποιους από εδώ... Εξ άλλου δεν λένε ότι ο κόσμος είναι μικρός.

Ξεκινάω λοιπόν με μένα. Παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1991 στη Θήβα (Πυροβολικό) και απολύθηκα τον Φεβρουάριο του 1993 (17μηνη θητεία τότε).
Πήρα ειδικότητα οδηγός αυτοκινούμενου πυροβόλου στα Μ 109 Α2. Μετά από 4 μήνες πήρα (βυσματική που να μην έπαιρνα) μετάθεση για Πολύκαστρο Κιλκίς. Με έπιασε όμως το Γιουγκοσλαβικό και λόγω καταστάσεων και ειδικότητας είμασταν συνέχεια μέσα στο άρμα πάνω στη συνοριογραμμή με φουλ πυρομαχικά φορτωμένο. Εμεινα εκεί 4 μήνες. Στη συνέχεια πήρα μετάθεση για Δράμα. Πήγα σε μια μονάδα όπου όλα τα άτομα ήταν 12 και για να βγουν υπηρεσίες χρειαζόταν 16. Σκοπιά από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και μετά τίποτα το ιδιαίτερο γιατί η μονάδα ήταν παροπλισμένη. Τους τελευταίους 4 μήνες της θητείας μου πήρα απόσπαση για τα ΚΑΑΥ Ν. Περάμου Καβάλας από Σεπτέμβριο 1992 έως την απόλυσή μου. Εκεί ξέχασα τι θα πει όπλο, αρβύλες και όλα τα άλλα. Τα άφησα την πρώτη μέρα και τα πήρα την ημέρα που πήγα να τα παραδώσω... Σε κάθε μέρος που πήγαινα καθόμουν από 4 μήνες. Δεν μπορώ να πω ότι πέρασα καλά. Είναι αυτό που λένε: Είμαι στο λάθος μέρος την λάθος στιγμή... Γενικά όμως γνώρισα (όπως όλοι μας) πολλά καλά παιδιά που μοιραστήκαμε και το χαρτζιλίκι μας ακόμη στην έξοδο... Ναι είναι καλά όπου κι αν είναι...

Περιμένω τις απαντήσεις σας...

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Τελευταία επεξεργασία από τον ziggy; 04-10-2009 στις 11:39.
Ο ziggy είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 10:34   #2
samiotis19
Insignιάκιας

Το Avatar του samiotis19

Μέλος από: Aug 2009
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοντέλο: 1.8
Προεπιλεγμένο

Εγώ παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1998 στο Μεγάλο Πεύκο ( Ειδικές Δυνάμεις )! Μετά από ένα μήνα τον Οκτώβριο πήγα στην Κρήτη στην ΣΕΑΠ ( Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού )!! Εκεί έμεινα μέχρι και τον Μάρτιο του 1999 απ΄όπου έφυγα με μετάθεση για Μυτηλίνη ( 2ο ΕΤΕΘ ) . Μετά από ένα μήνα ( Απρίλιο 1999 ) πήγα για δύο μήνες στην Ρεντίνα για να περάσω το Σχολείο Ανωρθόδοξου Πολέμου και το μικρό Σχολείο Αιχμαλώτων!! Τον Ιούνιο 1999 επέστρεψα στη Μυτηλίνη όπου και έμεινα μέχρι τον Νοέμβριο του 1999 όταν και πήρα βυσματική μετάθεση για το Μεγάλο Πεύκο, Λόχο Διοικήσεως όπου και ανελαβα υπεύθυνος μαγειρίων!! Απολύθηκα στις 01/09/2000 απο το Μεγάλο Πεύκο!! Γενικά στην θητεία πέρασα καλά αν εξαιρέσουμε τις δυσκολίες που έχει το σώμα των Ειδικών Δυνάμεων !! Λόγω του ότι ήμουν Δόκιμος έμενα έξω και απλά έκανα δύο υπηρεσίες τον μήνα!! Α και να πώ ότι έιμαι ο μοναδικός στρατιώτης με ΑΣΜ Σάμου ο οποίος δεν υπηρέτησε στη Σάμο αν και το ήθελα λόγω ....... έρωτα !! Καλύτερα, γιατί την εποχή αυτή Διοικητής στη Σάμο ήταν ένας κοφτάκιας ο οποίος έτρεχε πάρα πολύ τους Δόκιμους με αποτέλεσμα οι καημένοι να μένουν μέσα στο στρατόπεδο αφού πλήρωναν σπίτι το οποίο δεν το έβλεπαν!!
Τέλος στο στρατό γνώρισα πάρα πολυ καλά παιδιά με τα οποία τώρα ήμαστε συνάδερφοι και όταν βρισκόμαστε τα θυμόμαστε και γελάμε !!

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
και χωρίς προβλήματα ....!!!

Ο samiotis19 είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 10:47   #3
geom
Insignιάκιας

Το Avatar του geom

Ονομα: γιωργος
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας ziggy Εμφάνιση μηνύματος

Ξεκινάω λοιπόν με μένα. Παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1991 στη Θήβα (Πυροβολικό) και απολύθηκα τον Φεβρουάριο του 2003 (17μηνη θητεία τότε).
ωωπααα.εισαι παλιοσειρι, τοσο που ξεχασες ποτε απολυθηκες!

λοιπον τα δικα μου.παρουσιαστηκα αρτα το νοεμβριο του 1999 οπου εκανα βασικη εκπαιδευση.μετα 401ΓΣΝ για 2 μηνες για περαιτερω εκπαιδευση (ηθελα να ηξερα γιατι καναμε σκοπια στο κεντρο της αθηνας!) και μετα ροδο στο ΤΥΕΘ για 9 μηνες οδοντιατρος μοναδας.τους τελευταιους 6 μηνες της θητειας οδοντιατρος στο 401ΓΣΝ. πολυ σφραγισμα ρε παιδακι μου!

Τελευταία επεξεργασία από τον geom; 04-10-2009 στις 10:51.
Ο geom είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 11:22   #4
btcc
Insignιάκιας

Το Avatar του btcc

Ονομα: Μανος
Προεπιλεγμένο

Εγω παρουσιαστηκα τον ιουλιο του 94 (94Δ ΕΣΣΟ) στο Μεγαλο πευκο (Καλινσκι ) και μετα περασα ΣΒΕΑ ( Σωματικη βελτιωση εφεδρων αλεξιπτωτιστων ) στην ΣΧΑΛ ( Σχολη αλεξιοπτωτιστων ) (Καισαρ Σεεμαν ) στον Ασπροπυργο . Μετα περασα απο 480 ταγμα διαβιβασεων στο Χαιδαρι για ειδικοτητα και επεστρεψα στον Ασπροπυργο στην 2η ΜΑΛ (Μυρα αλεξιπτωτιστων ) οπου και εκανα ολη μου την θητεια και απολυθηκα τον οτωβριο του 95 15 μηνες θητεια . Με λιγα λογια πηγα πολυ μακρια απο το σπιτι μου xa xa xa xa . Mενω Χαιδαρι παρουσιαστηκα πευκο ηρθα απροπυργο μετα χαιδαρι και μετα παλι ασπροπυργο.Με φαγαν τα εξοδα στα ταξιδια

Ο btcc είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 11:40   #5
ziggy
Insignιάκιας

Το Avatar του ziggy

Ονομα: Γιάννης
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας geom Εμφάνιση μηνύματος
ωωπααα.εισαι παλιοσειρι, τοσο που ξεχασες ποτε απολυθηκες!!
Οχι, όχι δεν υπηρέτησα φυλακή. Γράψε λάθος... 1993!!!

Ο ziggy είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 12:02   #6
dim001
Insignιάκιας

Το Avatar του dim001

Μέλος από: Aug 2009
Ονομα: ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοντέλο: 2.0T
Προεπιλεγμένο

Εμένα η μαμά πατρίδα με κάλεσε το Μάρτιο του 1989 και κατατάχθηκα στο 6ο Σ.Π.στην Κόρινθο Λόχος Τεχνικού , επόμενος σταθμός ήταν να πάω Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ .(Πύργος) ως Τεχνικός Τηλ/νιων αλλά ένα καλό παιδί με μέσων την τελευταία μέρα μου άλλαξε την μετάθεση και πήγα Νέα Σάντα Κιλκίς ως Οδηγός Αντιαρματικού (Μάιος 1989) , μετά από 10 μέρες πήρα Φ.Π. για την Μυτιλήνη και πήγα στην Καλλονή (ΛΑΤΕΘ) και το Δεκέμβριο 1989 εσωτερική μετάθεση λόγω έλλειψης παλαιών φαντάρων στα Μοριά (296Τ.Ε.) μέχρι και το Μάρτιο 1990 , επόμενη και τελευταία μετάθεση στο Γ.Ε.Σ. στη λέσχη Αξ/κων του Πεντάγωνου μέχρι και την απόλυση μου τον Οκτώβριο 1990.
Παντός δεν έχω παράπονο το πρόγραμμα τουρισμού του Ε.Σ. ήταν πολύ καλό .

Τελευταία επεξεργασία από τον dim001; 05-10-2009 στις 08:09.
Ο dim001 είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 16:05   #7
Panoz
Insignιάκιας

Το Avatar του Panoz

Μέλος από: Sep 2009
Ονομα: Πάνος
Προεπιλεγμένο

Είμαι Δ04 σειρά και παρουσιάστηκα Τρίπολη και μετά πήγα το 6μηνό μου παραμεθόριο στην Τανάγρα και μέτα ήρθα πιο κοντά στο Ελληνικό

Edit: Α ναι έκανα 12μηνο

Τελευταία επεξεργασία από τον Panoz; 05-10-2009 στις 07:07.
Ο Panoz είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 19:09   #8
PoLiThS
Insignιάκιας

Το Avatar του PoLiThS

Ονομα: Νικόλας
Προεπιλεγμένο

Εγω το αμοιρο αγορακι υπηρετησα μακρυααα... Παρουσιαστηκα στο Μεγαλο Πευκο (ειδικες δυναμεις) τον Μαρτιο του 1996 (96Β ΕΣΣΟ). Τον Μάιο πηγα στο 575 Ταγμα πεζοναυτών στην Χαλκιδα για ΤΠΕΝ(Τμημα προκεχωρημένης εκπαίδευσης Νεοσυλέκτων) απ οπου εφυγα και πήγα μακρυα.... στον Βολο στο 505 ταγμα πεζοναυτών.. Επιδη ημουνα παρα πολυ καλο παιδι ολο ΣΕΞ(στερηση εξόδου) επαιρνα και δεν εβλεπα το σπιτακι μου (η γκομενα ερχοτανε στην καγκελόπορτα). Τον δεκεμβρη του 1996 ειχα ενα ατυχηματακι σε πορεια βολη και μετα απο τρεχαματα στο 401 αποφάνθηκε η Αποταξη μου απο τις ειδικές δυνάμεις και η αλλαγη σωματικης μου ικανότητας απο Ι1 σε Ι3/Ι4 αοπλο τον Μαρτιο του 1997 ,απ'οπου και εφυγα και πηγα στο Κωσταράζι καστοριας στο 53ΣΠ/ΤΕ (μοναδα επιστρατευσεως) Με 10 φανταρους και 20 αξιωματικούς και μια ΠΑΝΥΧΟΝΤΡΗ Λοχια που κερνούσε φιφες αντι αδρας αμοιβής! . Εκει εγινα απο ΤΦ/Πολυβολητης σε γραφέας 1ου Επιτελικου και τον Σεπτεμβρη του 1997 απολύθηκα... Επιδη με καποια στελέχη έχω ακομα σχέσεις πελατιακές (ερχονται για μασα) ολοι λενε τώρα οτι θα μπορουσανε να με κρυψουνε καπου τοτε και να μην μου αλλαξουνε την σωματικη ικανότητα... τελως παντων.. ολα καλα...!

Ο PoLiThS είναι offline   Απάντηση με παράθεση

Παλαιό 04-10-2009, 20:32   #9
HarrisK
SM Dirty Harry

Το Avatar του HarrisK

Ονομα: ΧΑΡΗΣ
Μοντέλο: 2.0Τ
Προεπιλεγμένο

162 ΕΛΔΥΚ
Παρουσιάστηκα στο Μαυροδεντρι (όνομα κ πράγμα) Κοζάνης Φλεβαρη ’83 ,μετά Δοϊράνη Κιλκίς ,ΛΥΒ στη Βυρωνεια Σερρών κ μετά από Νοέμβριο ’83 έως Νοεμβρη’84 Κύπρος .
Ότι κ να σας πω για το πόσο ωραία περνούσαμε ακoλουθώντας το πρόγραμμα κοινωνικού τουρισμού της πατρίδας θα θεωρηθεί υπερβολή!

Παλαιό 04-10-2009, 22:18   #10
striker
Καμμένος

Το Avatar του striker

Ονομα: Βαγγέλης
Προεπιλεγμένο

Πυροβολικο 99στ(εξ αναβολης) Θηβα-Μυτιληνη-Κιλκις(18μηνο)!!!

Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι Εμφάνισης

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή

Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 02:02.

vBSkinworks