Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Insignia > Εξωτερικά

Notices

Εξωτερικά Body kits, μεμβράνες, όλες οι αλλαγές για να κάνουν το κουκλί μας καλύτερο

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
 
Παλαιό 23-04-2014, 22:11   #61
nikos f
Member
 
Μέλος από: Nov 2010
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 68
Προεπιλεγμένο

Παιδια καλησπέρα,

Μετά από ένα χρόνο που έκανα την αλλαγή με τα φανάρια τύπου AFL σήμερα επέστρεψα στα μαμά αλογόνου που είχα πριν την αλλαγή αφού όλο αυτό το χρόνο αντιμετώπισα μια σειρά από προβλήματα με τα φανάρια. Δεν ξέρω αν εγώ ήμουν άτυχος αλλά τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά από 3 μήνες που τα έβαλα. Όσο και να είχαν την καλή θέληση τοσό ο Μάριος όσο και ο Δημήτρης δεν έγινε δουλειά. Ενδεικτικά αναφέρω τι αντιμετώπισα:
1) πρώτα κάηκε ο μετασχηματιστής σε ένα φανάρι.
2) μετά κάηκε λάμπα
3) το χειρότερο, πήρε νερά το φανάρι (καταρρακτης)
4) τρεμοπαιζαν τα led
5) ξερυθμίζονταν κάθε τόσο
6) και τέλος κάηκε το 1 led και δεν αλλάζει
Όπως καταλαβαίνεται τα προβλήματα ήταν συνεχόμενα και τελικά για να ησυχάσω έβαλα τα μαμα αλογόνου. Η διαφορά στον φωτισμό μέρα-νύχτα αλλα και η συνεχή ταλαιπωρία με τα άλλα δεν πήγαινε άλλο.
Αυτά για να μην σας κουράζω.
Ο nikos f είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 23-04-2014, 22:12   #62
nikos f
Member
 
Μέλος από: Nov 2010
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 68
Προεπιλεγμένο

Ευχαριστώ τον Δημήτρη για τον κόπο του για την επαναφορά των καλωδιώσεων 'ετσι ωστε να λειτουργουν και παλι τα μαμα φωτα.
Ο nikos f είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 24-04-2014, 10:35   #63
insignia180
Insignιάκιας
 
Το Avatar του insignia180
 
Μέλος από: Oct 2009
Ονομα: Μαριος
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: spiti mou
Μηνύματα: 343
Smile

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας nikos f Εμφάνιση μηνύματος
Παιδια καλησπέρα,

Μετά από ένα χρόνο που έκανα την αλλαγή με τα φανάρια τύπου AFL σήμερα επέστρεψα στα μαμά αλογόνου που είχα πριν την αλλαγή αφού όλο αυτό το χρόνο αντιμετώπισα μια σειρά από προβλήματα με τα φανάρια. Δεν ξέρω αν εγώ ήμουν άτυχος αλλά τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά από 3 μήνες που τα έβαλα. Όσο και να είχαν την καλή θέληση τοσό ο Μάριος όσο και ο Δημήτρης δεν έγινε δουλειά. Ενδεικτικά αναφέρω τι αντιμετώπισα:
1) πρώτα κάηκε ο μετασχηματιστής σε ένα φανάρι.
2) μετά κάηκε λάμπα
3) το χειρότερο, πήρε νερά το φανάρι (καταρρακτης)
4) τρεμοπαιζαν τα led
5) ξερυθμίζονταν κάθε τόσο
6) και τέλος κάηκε το 1 led και δεν αλλάζει
Όπως καταλαβαίνεται τα προβλήματα ήταν συνεχόμενα και τελικά για να ησυχάσω έβαλα τα μαμα αλογόνου. Η διαφορά στον φωτισμό μέρα-νύχτα αλλα και η συνεχή ταλαιπωρία με τα άλλα δεν πήγαινε άλλο.
Αυτά για να μην σας κουράζω.
Νικο αφου ποσταρες τα "καλα"σου λογια,καλο ειναι να λες ολη την αληθεια και οχι την μιση.
1)Ολα τα προβληματα που παρουσιαστηκαν στα φαναρια σου ξεκινησαν απο τοτε που πηραν νερα και ειναι λογικο οταν ενα φαναρι που εχει led,bi xenon και ηλεκτρικες συνδεσεις να βραχυκυκλωσει και καποια στιγμη να καει.
2)Δεν βγηκες ομως να πεις γιατι πηρε νερα?Φταιω μηπως εγω?
Αν θυμασαι καλα οταν ηρθες να το δουμε και να σε εξυπηρετησω αφιλοκερδος,ελειπαν απο τα φαναρια τα εξαεριστικα που εχουν επανω για να αναπνεουν και υπηρχαν ανοιχτες δυο τρυπες,ε δεν θα παρει νερα?,.Τοτε ειναι λογικο φιλε μου σε πλυσιμο η σε βροχη να παρουν νερα και να δημιουργηθουν ολα τα προβληματα.
Τωρα ποιος τα εβγαλε δεν ξερω,πηγαινε στον καλτσουνη να βρεις ακρη που στα ρυθμισανε.
Παρολα αυτα προσπαθησα να στα στεγνωσω και μαλιστα εβγαλα απο τα δικα μου φαναρια τα εξαεριστικα και τα εβαλα στα δικα σου για να σε εξυπηρετησω χωρις να ειναι δικο μου λαθος η να εχω υποχρεωση να το κανω,αυτα γιατι δε τα λες?
Δεν πειραζει ομως καλη καρδια φιλε.
ΥΓ:Εγω τα εχω πανω απο δυο χρονια χωρις κανενα προβλημα,ουτε υγρασιες ουτε τιποτα,αψογα...

Τελευταία επεξεργασία από τον insignia180; 24-04-2014 στις 10:37.
Ο insignia180 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 24-04-2014, 14:29   #64
ΧΡΗΣΤΟΣ
Senior Member
 
Το Avatar του ΧΡΗΣΤΟΣ
 
Μέλος από: Oct 2011
Ονομα: χρηστος o Λαρισαιος
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Συμη- Δωδεκανησα
Ηλικία: 43
Μηνύματα: 237
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας insignia180 Εμφάνιση μηνύματος
Νικο αφου ποσταρες τα "καλα"σου λογια,καλο ειναι να λες ολη την αληθεια και οχι την μιση.
1)Ολα τα προβληματα που παρουσιαστηκαν στα φαναρια σου ξεκινησαν απο τοτε που πηραν νερα και ειναι λογικο οταν ενα φαναρι που εχει led,bi xenon και ηλεκτρικες συνδεσεις να βραχυκυκλωσει και καποια στιγμη να καει.
2)Δεν βγηκες ομως να πεις γιατι πηρε νερα?Φταιω μηπως εγω?
Αν θυμασαι καλα οταν ηρθες να το δουμε και να σε εξυπηρετησω αφιλοκερδος,ελειπαν απο τα φαναρια τα εξαεριστικα που εχουν επανω για να αναπνεουν και υπηρχαν ανοιχτες δυο τρυπες,ε δεν θα παρει νερα?,.Τοτε ειναι λογικο φιλε μου σε πλυσιμο η σε βροχη να παρουν νερα και να δημιουργηθουν ολα τα προβληματα.
Τωρα ποιος τα εβγαλε δεν ξερω,πηγαινε στον καλτσουνη να βρεις ακρη που στα ρυθμισανε.
Παρολα αυτα προσπαθησα να στα στεγνωσω και μαλιστα εβγαλα απο τα δικα μου φαναρια τα εξαεριστικα και τα εβαλα στα δικα σου για να σε εξυπηρετησω χωρις να ειναι δικο μου λαθος η να εχω υποχρεωση να το κανω,αυτα γιατι δε τα λες?
Δεν πειραζει ομως καλη καρδια φιλε.
ΥΓ:Εγω τα εχω πανω απο δυο χρονια χωρις κανενα προβλημα,ουτε υγρασιες ουτε τιποτα,αψογα...
Μαριε ως εξωτερικος παρατηρητης δεν πιστευω πως ηταν αναγκη να τοποθετηθεις - <<απολογηθεις>>. απο οτι καταλαβαινω προσπαθησατε ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ να κανετε μια δουλεια στο φιλο Νικο και απλα δεν βγηκε η moda. οταν συνεργαζομαστε σε παρειστικο επιπεδο δεν μπορει να μας βγαινουν ολα. πρεπει να εχουμε στο πισω μερος του μυαλου οτι κατι μπορει να στραβωσει και προχωραμε ή οχι. αλλιως παμε σε επαγγελματια τα ακουμπαμε-σκαμε και εχουμε απαιτησεις απο την δουλεια του και βεβαια ζηταμε ευθυνες
φιλικα Χρηστος (ως μελος του club) και της προσπαθειας ολων για κατι καλυτερο στο αμαξι μας
__________________
Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις από τον πειρασμό είναι να ενδώσεις σε αυτόν.......
Ο ΧΡΗΣΤΟΣ είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 24-04-2014, 21:22   #65
nikos f
Member
 
Μέλος από: Nov 2010
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 68
Προεπιλεγμένο

Καλησπέρα,

Δεν μπορω να καταλαβω την αντιδραση του Μαριου. Από αυτά που γράφω νομίζω ότι μάλλον λέω καπου ότι 'είχες την καλή θέληση' (ας με διορθώσει καποιος αν δεν το λέω) να βρούμε μία λύση. Δεν καταλαβάινω τα πικρόχολα σχόλιά σου. Σε εμένα δεν έκατσε η αλλαγή τι να κάνουμε. Τώρα για τα νερά μιας και ανφέρθηκες που τα φαναρια δεν ειχαν τα εξαεριστικά γιατί πήρε μόνο το ένα και όχι το άλλο; Γιατί ξεριθμίζονταν και τα δυο κατά ύψος; Γιατί τρεμόπαιζαν τα led και στα δυο; Εσύ έχεις ζήσει το αυτοκινητό σου και εγώ το δικό μου. Σας εχω ευχαρίστησει για τον κόπο και για όλα όσα έχετε κάνει. Δεν ζήτησα κάτι άλλο από κανέναν. Εγώ απλός ανέφερα τα προβλήματα που αντιμετώπισα με την αλλαγή. Άλλωστε γιαυτό είναι και το forum να ανταλλάσουμε απόψεις και προβλήματα. Αν κάποιος άλλος θέλει να το χρησιμοποιήσει για κάτι άλλο πρόβλημα δικό του.
Ο nikos f είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 24-04-2014, 21:41   #66
insignia180
Insignιάκιας
 
Το Avatar του insignia180
 
Μέλος από: Oct 2009
Ονομα: Μαριος
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: spiti mou
Μηνύματα: 343
Προεπιλεγμένο

Δεν εκανα πικροχολα σχολια Νικο,απλως λεω τι συνεβη,επισης ο Δημητρης που τα ειδε μου ειπε οτι το ενα δεν δουλευε,με τα νερα,το αλλο led δουλευε κανονικα.
Οπως και να χει δεν υπαρχει θεμα.
Ο insignia180 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 24-04-2014, 21:50   #67
nikos f
Member
 
Μέλος από: Nov 2010
Ονομα: ΝΙΚΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 68
Προεπιλεγμένο

Μαριε και για εμενα δεν υπαρχει θεμα. Εγώ ανέφερα τα γεγονοτα. Δεν πιστευω οτι εγινε απο τα νερά γιατι τα προβληματα ηταν και στα δυο οπως αναφερω (ξερυθμισμα καθ' υψος, μετασχηματιστης, λαμπα). Μαλιστα αυτα εγιναν στο φαναρι που δεν πηρε νερα. Το θεμα ήταν πως δεν βρεθηκε λύση και η μονη λύση ηταν μονο νεα αγορά φαναριων με το κοστος που ξερεις.
Ο nikos f είναι offline   Απάντηση με παράθεση
new aftermarket afl modification  
Παλαιό 21-07-2014, 16:06   #68
insignia180
Insignιάκιας
 
Το Avatar του insignia180
 
Μέλος από: Oct 2009
Ονομα: Μαριος
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: spiti mou
Μηνύματα: 343
Προεπιλεγμένο new aftermarket afl modification

Μαζι με τον φιλο μου Δημητρη ολωκληρωσαμε και νεο project με τα aftermarket afl στον φιλο και μελος του φορουμ Βασιλη(billbos20).
Αν και η τοποθετηση εγινε εκτος Αθηνων λογω το οτι το αμαξι βρισκεται Αλεξανδρουπολη,με τις καταλληλες οδηγιες και ηλ.σχεδια απο εμενα και τον Δημητρη στον ηλεκτρολογο του,το τουτου ειναι ετοιμο και πραγματικα δειχνει υπεροχο και ολες οι λειτουργιες δουλευουν αψογα,μαζι με τον προφυλακτηρα καθως και τις ζαντες του opc εδεσαν τα φαναρια υπεροχα,οπως καταλαβενετε τα φαναρια αλογονου εδειχναν ξενο σωμα,τωρα ομως νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι υπεροχο....
Ανεβαζω εγω τις φωτο με αδεια του Βασιλη καθως ειναι επαρχια και δεν μπορει,περιμενω τις εντυπωσεις σας.
Επισυναπτόμενες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 20140712_030802-2-2.jpg‎ (85.6 KB, 188 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20140711_124615.jpg‎ (86.2 KB, 186 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20140711_124820.jpg‎ (95.6 KB, 181 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 20140712_030633-2.jpg‎ (87.7 KB, 168 εμφανίσεις)
Ο insignia180 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 21-07-2014, 16:12   #69
kyrtzan
Member
 
Το Avatar του kyrtzan
 
Μέλος από: Mar 2011
Ονομα: Κυριάκος
Μοντέλο: 1.8
Τοποθεσία: Νίκαια
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 90
Προεπιλεγμένο

Μάριε άπαιχτο! Συγχαρητήρια...καλόγουστος όπως πάντα!
Ο kyrtzan είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 21-07-2014, 16:20   #70
insignia180
Insignιάκιας
 
Το Avatar του insignia180
 
Μέλος από: Oct 2009
Ονομα: Μαριος
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: spiti mou
Μηνύματα: 343
Προεπιλεγμένο

Ευχαριστω Κυριακο,εισαι ο επομενος.
Ο insignia180 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση


Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή


Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 19:00.

vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.