Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Insignia > Απορίες

Notices

Απορίες Απορίες για το αμάξι ή τη συμπεριφορά του

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
Υπάρχει κίνδυνος από την "πρίζα" 230v ;  
Παλαιό 22-02-2010, 17:36   #1
toubn
Insignιάκιας
 
Το Avatar του toubn
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Nikos
Μοντέλο: CDTΙ
Τοποθεσία: Xanthi
Ηλικία: 53
Μηνύματα: 408
Προεπιλεγμένο Υπάρχει κίνδυνος από την "πρίζα" 230v ;

Εγω πηρα εναν ανταπτορα και βολευτικα μια χαρα.
Ο toubn είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Υπάρχει κίνδυνος από την "πρίζα" 230v ;  
Παλαιό 22-02-2010, 17:42   #2
valtrig
Super Moderator
 
Το Avatar του valtrig
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Βαλάντης
Μοντέλο: 2.0T
Τοποθεσία: Αθήνα - Έδεσσα
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 772
Προεπιλεγμένο Υπάρχει κίνδυνος από την "πρίζα" 230v ;

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας Arkady Εμφάνιση μηνύματος
Αυτή είναι η "μαγκιά" της κανονικής πρίζας...
Η άλλη "μαγκιά" της κανονικής μπρίζας στο αυτοκίνητο είναι ότι εάν έχεις μικρό παιδάκι στο πίσω κάθισμα που του αρέσει να σκαλίζει, πρέπει να έχεις τα μάτια σου δεκατέσσερα.

Προτιμώ να έχω κάποιο inverter το οποίο θα μπορώ να το βγάζω και να το αποθηκεύω σε ασφαλές μέρος όταν δεν το χρειάζομαι.
__________________
Insignia 2.0T Sport 4d, Adaptive 4x4, Navi Pack 1, Park Pilot
Ο valtrig είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 17:50   #3
Sad13
Insignιάκιας
 
Το Avatar του Sad13
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Γιώργος
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Ίλιον Αττικής
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 2,786
Προεπιλεγμένο

Το παιδάκι να κάθετε στο καθισματάκι του! Και να μην του αρέσει να σκαλίζει, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο αμάξι του μπαμπά!
__________________
Μη δίνεις σημασία
Ο Sad13 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 17:53   #4
insigner
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Sep 2009
Ονομα: N/A
Μοντέλο: N/A
Μηνύματα: 726
Προεπιλεγμένο

Εκτός του ότι τα παιδάκια κάθονται δεμένα στο κάθισμά τους, εκτός του ότι η πρίζα έχει προστατευτικό καπάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία από τις ασφάλειες πρίζας για μωρά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και είναι απολύτως ασφαλείς.
Ο insigner είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 18:56   #5
valtrig
Super Moderator
 
Το Avatar του valtrig
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Βαλάντης
Μοντέλο: 2.0T
Τοποθεσία: Αθήνα - Έδεσσα
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 772
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας Sad13 Εμφάνιση μηνύματος
Το παιδάκι να κάθετε στο καθισματάκι του! Και να μην του αρέσει να σκαλίζει, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στο αμάξι του μπαμπά!
Δεν ξέρω για 'σένα, εγώ πάντως όταν ήμουν μικρός και μου έλεγαν ότι "απαγορεύεται" να κάνω κάτι, εγώ το έβλεπα σαν να μου έριχναν το γάντι, οπότε ξεκινούσα να καταστρώνω σχέδια για το πώς θα το κάνω χωρίς να με πάρουν χαμπάρι.

Ας όψεται το γεγονός ότι είχα καλή αντίληψη και ανεπτυγμένο ένστικτο αυτοσυντήρησης γιατί με όλες τις μ@λα@κίες που έκανα μικρός, ευτυχώς τη γλίτωσα μόνο (!!!) με ένα σπασμένο καρπό και μία παρ' ολίγον ηλεκτροπληξία.

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας insigner Εμφάνιση μηνύματος
Εκτός του ότι τα παιδάκια κάθονται δεμένα στο κάθισμά τους, εκτός του ότι η πρίζα έχει προστατευτικό καπάκι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία από τις ασφάλειες πρίζας για μωρά που κυκλοφορούν στο εμπόριο και είναι απολύτως ασφαλείς.
Μην υποτιμάτε τόσο πολύ την νοημοσύνη των παιδιών σας. Τα παιδάκια κάθονται δεμένα στο κάθισμά τους μόνο μέχρι την ηλικία που δεν έχουν ακόμα συνειδητοποιήσει ότι μπορούν να ελευθερωθούν πατώντας το μαγικό κόκκινο κουμπάκι.

Όταν μάθουν να το κάνουν αυτό χωρίς να τα πάρεις χαμπάρι, μετά δεν μένουν και πολλές "προκλήσεις" που να μπορούν να τα κρατήσουν απασχολημένα όταν δεν θα έχουν τι να κάνουν στο πίσω κάθισμα. Αφού πρώτα "ελέγξουν" μήπως ο μπαμπάς έχει ξεχάσει να βάλει την παιδική ασφάλεια ( και στις δύο πόρτες φυσικά ), το να ανακαλύψουν τι βρίσκεται πίσω από το μικρό τετράγωνο καπάκι που υπάρχει μπροστά τους και καλύπτει την μπρίζα θα αποτελέσει στόχο ζωής.

Δε λέω καλή και πρακτική η μπρίζα, αλλά έπρεπε να πηγαίνει πακέτο με ένα ζευγάρι μάτια για τον
__________________
Insignia 2.0T Sport 4d, Adaptive 4x4, Navi Pack 1, Park Pilot

Τελευταία επεξεργασία από τον valtrig; 22-02-2010 στις 18:58.
Ο valtrig είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 19:30   #6
insigner
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Sep 2009
Ονομα: N/A
Μοντέλο: N/A
Μηνύματα: 726
Προεπιλεγμένο

Δεν έχει να κάνει με την εξυπνάδα των παιδιών αλλά με τα όρια και τους κανόνες που θέτουν οι γονείς. Αν τους επιτρέπεται να λύνουν τη ζώνη και να κινούνται στο πίσω κάθισμα ελεύθερα, τότε ναι, τα παιδιά είναι έξυπνα, οι γονείς όμως ηλίθιοι.
Ο insigner είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 20:09   #7
valtrig
Super Moderator
 
Το Avatar του valtrig
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Βαλάντης
Μοντέλο: 2.0T
Τοποθεσία: Αθήνα - Έδεσσα
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 772
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας insigner Εμφάνιση μηνύματος
Δεν έχει να κάνει με την εξυπνάδα των παιδιών αλλά με τα όρια και τους κανόνες που θέτουν οι γονείς. Αν τους επιτρέπεται να λύνουν τη ζώνη και να κινούνται στο πίσω κάθισμα ελεύθερα, τότε ναι, τα παιδιά είναι έξυπνα, οι γονείς όμως ηλίθιοι.
Συμφωνώ, αν και το πώς και το κατά πόσο τα παιδιά μικρής ηλικίας μπορούν να συμβιβαστούν με κανόνες σηκώνει πολύ κουβέντα. Πιστεύω όμως ότι το ζήτημα δεν έχει να κάνει με το πόσο ανεύθυνοι μπορεί να είναι κάποιοι γονείς ώστε να επιτρέπουν να γίνονται πράγματα που κανονικά δεν θα έπρεπε. Νομίζω ότι έχει να κάνει πιο πολύ με το πόσο ευρηματικά μπορούν να γίνουν τα παιδιά προκειμένου να κάνουν πράγματα στα μουλωχτά τα οποία οι γονείς τους τούς τα απαγορεύουν.

Και για να επιστρέψω στο θέμα της πρίζας (πριν μου βάλει χέρι κανένας mod για το off-topic ), είμαι σίγουρος ότι η εγκατάστασή της σε ένα Γερμανικό αυτοκίνητο θα πληρεί όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές ασφαλείας αλλά, για μένα, η πρακτικότητα που θα μου προσέφερε δεν αξίζει έστω αυτό το απειροελάχιστο ρίσκο του να συμβεί κάποιο ατύχημα, ανεξαρτήτου αιτίας ( ανευθυνότητας, απροσεξίας, ηλιθιότητας κλπ ).
__________________
Insignia 2.0T Sport 4d, Adaptive 4x4, Navi Pack 1, Park Pilot
Ο valtrig είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 21:23   #8
stanfromgreece
Insignιάκιας
 
Το Avatar του stanfromgreece
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Σταμάτης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Πειραιάς
Ηλικία: 50
Μηνύματα: 2,335
Προεπιλεγμένο

Σαν τί ατύχημα να προκληθεί; Υπάρχει "ασφάλεια" η οποία κόβει την παροχή ρεύματος αμέσως μόλις γίνει βραχυκύκλωμα... επίσης μπορεί να είναι 230V δεν είναι όμως σαν το ρεύμα του σπιτιού...γι'αυτό έχει και περιορισμούς ως προς το τί συσκευές μπορείς να συνδέσεις (μόνο μέχρι 150W)... Άπό εκεί και πέρα... την μικρή μου την έχω πίσω στο καθισματάκι της, και ΠΑΝΤΑ με την επίβλεψη της μαμάς ή της γιαγιάς... ποτέ μόνη της
Ο stanfromgreece είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 22-02-2010, 22:13   #9
valtrig
Super Moderator
 
Το Avatar του valtrig
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Βαλάντης
Μοντέλο: 2.0T
Τοποθεσία: Αθήνα - Έδεσσα
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 772
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας stanfromgreece Εμφάνιση μηνύματος
Σαν τί ατύχημα να προκληθεί; Υπάρχει "ασφάλεια" η οποία κόβει την παροχή ρεύματος αμέσως μόλις γίνει βραχυκύκλωμα... επίσης μπορεί να είναι 230V δεν είναι όμως σαν το ρεύμα του σπιτιού...γι'αυτό έχει και περιορισμούς ως προς το τί συσκευές μπορείς να συνδέσεις (μόνο μέχρι 150W)... Άπό εκεί και πέρα... την μικρή μου την έχω πίσω στο καθισματάκι της, και ΠΑΝΤΑ με την επίβλεψη της μαμάς ή της γιαγιάς... ποτέ μόνη της
Στα 230V, τα 150W που μπορεί να δώσει η πρίζα είναι κάτι παραπάνω από μισό αμπέρ ρεύμα, το οποίο είναι 50 φορές περισσότερο απ' όσο απαιτείται για να γίνει σύσπαση των μυών σε σημείο που να μην μπορεί κάποιος να αφήσει αυτό που κρατάει και 5 φορές περισσότερο απ' όσο απαιτείται για να σταματήσει η καρδιά του να χτυπάει. Αυτό το αναφέρω απλά για να διευκρινίσω ότι δεν παίζει ρόλο η συνολική ισχύς αλλά η ένταση του ρεύματος οπότε από πλευράς επικινδυνότητας η πρίζα αυτή θέλει την ίδια προσοχή όσο και μία οικιακή.

Δεν έχει νόημα όμως να πανικοβάλλεται κανένας. Όπως είπα και παραπάνω, σίγουρα η εγκατάσταση πληρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές ασφαλείας οπότε φαντάζομαι θα περιλαμβάνει και κάποια ασφάλεια διαρροής όπως λες και εσύ. Απλώς εμένα δεν μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη η πρίζα και δεν ήθελα να έχω ακόμα ένα πράγμα να με το οποίο μπορεί κάτι να πάει στραβά ( έστω και αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες ). Προτιμώ να προσέχω το δρόμο, μην τυχόν και έρχεται απ' απέναντι κανένας Insigniaκιας ο οποίος κάνει ακροβατικά στο δρόμο προσπαθώντας να συνδέσει την ώρα που οδηγάει το τροδοφοτικό από το laptop στην πρίζα των 230V που έχει πίσω του.
__________________
Insignia 2.0T Sport 4d, Adaptive 4x4, Navi Pack 1, Park Pilot
Ο valtrig είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 23-02-2010, 09:43   #10
Dtsaros
Insignιάκιας
 
Το Avatar του Dtsaros
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 1,6T
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 1,038
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας valtrig Εμφάνιση μηνύματος
Στα 230V, τα 150W που μπορεί να δώσει η πρίζα είναι κάτι παραπάνω από μισό αμπέρ ρεύμα, το οποίο είναι 50 φορές περισσότερο απ' όσο απαιτείται για να γίνει σύσπαση των μυών σε σημείο που να μην μπορεί κάποιος να αφήσει αυτό που κρατάει και 5 φορές περισσότερο απ' όσο απαιτείται για να σταματήσει η καρδιά του να χτυπάει. Αυτό το αναφέρω απλά για να διευκρινίσω ότι δεν παίζει ρόλο η συνολική ισχύς αλλά η ένταση του ρεύματος οπότε από πλευράς επικινδυνότητας η πρίζα αυτή θέλει την ίδια προσοχή όσο και μία οικιακή.

Δεν έχει νόημα όμως να πανικοβάλλεται κανένας. Όπως είπα και παραπάνω, σίγουρα η εγκατάσταση πληρεί τις απαραίτητες προδιαγραφές ασφαλείας οπότε φαντάζομαι θα περιλαμβάνει και κάποια ασφάλεια διαρροής όπως λες και εσύ. Απλώς εμένα δεν μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη η πρίζα και δεν ήθελα να έχω ακόμα ένα πράγμα να με το οποίο μπορεί κάτι να πάει στραβά ( έστω και αν οι πιθανότητες είναι ελάχιστες ). Προτιμώ να προσέχω το δρόμο, μην τυχόν και έρχεται απ' απέναντι κανένας Insigniaκιας ο οποίος κάνει ακροβατικά στο δρόμο προσπαθώντας να συνδέσει την ώρα που οδηγάει το τροδοφοτικό από το laptop στην πρίζα των 230V που έχει πίσω του.
Έτσι ακριβώς. Δεν σκοτώνει η τάση και η ισχύς αλλά η ένταση του ρεύματος. Και μάλιστα όλα αυτά σε συνάρτηση με την ωμική αντίσταση του σώματος η οποία ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο και από ηλικία σε ηλικία.
__________________
1.6T, Technical Grey, Navi Pack 1, Flexride, TPMS, Αερόσακους στα πίσω καθίσματα, το απολαμβάνω.................
Ο Dtsaros είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση


Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή


Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 05:17.

vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.