Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Insignia > Διάφορα τεχνικά θέματα

Notices

Διάφορα τεχνικά θέματα Τεχνικά θέματα του Insignia

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
 
Παλαιό 02-09-2015, 01:48   #1051
Phlom
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Jul 2015
Ονομα: Phlom
Μοντέλο: 1.6T
Μηνύματα: 337
Προεπιλεγμένο

Γειά σου @jpan!

Μπορείς να μού πεις (PM) πόσο κόστιζε όλη η δουλειά;
Έβαλες λαδιερα (σωστά το λέω;
Έβαλες διπλό πνεύμονα;
Τι δεξαμενή σου έχουνε βάλει; Δηλαδή ποσών λίτρων;
Εαν λένε ότι δίνουνε εγγύηση και στο κινητήρα, κάνουμε και κανένα έλεγχο καλής λειτουργίας του κινητήρα;
Πόσες ώρες περίμενες για να σου εγκατασταθεί το σύστημα;
Μπορείς να διαλέξεις που να τοποθετήσουν το κουμπί και η βαλβίδα που βάζεις υγραέριο; Εγώ το θέλω το κουμπί κάπου να μην φανεί πολύ.
Συγγνώμη για της πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν είναι και πολύ αυτοί με 1.6Turbo που εμπιστεύθηκαν το Tsopelogianni.
PS: ποιό σύστημα σου το βάλανε απο: LandiRenzo EVO,
LandiRenzo EVO12,
LandiRenzo OMEGA PLUS,
LandiRenzo OMEGA 2.0,
LandiRenzo OMEGA 3.0;

Τελευταία επεξεργασία από τον Phlom; 02-09-2015 στις 01:51.
Ο Phlom είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 02-09-2015, 12:33   #1052
jpan
Member
 
Μέλος από: Apr 2015
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Νίκαια
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Λοιπον,ολη η δουλεια κοστησε 1100 ευρω με φπα,και το κτεο.Λαδιερα δεν μου εβαλε και μου ειπε επισεις οτι ειναι μ@@@κια γιατι η λαδιερα δουλευει μονο οταν αφηνεις το γκαζι που εχει υποπιεση ο κινητηρας,οταν πατας γκαζει που δεν εχει υποπιεση δεν δουλευει καθολου και ανταυτου μου εβαλε 2 χημικα που μου τα ειπε τουντα (αν θυμαμε καλα).Ενα μεγαλο μπουκαλι στην δεξαμενη του αεριου και ενα μικρο στο τεποζικο της βενζινης.Αυτα ειναι λιπαντικα που κολανε στα τοιχωματα των δεξαμενων και οπως περνανε τα καυσιμα σιγα σιγα περνει και αυτα τα χημικα και τα καιει και ετσι κανει λιπανση.
Η δεξαμενη που μου εβαλε ειναι νομιζω 55 λιτρα.Μου εδωσε γραπτει εγγυηση 15ετη για τον κινητηρα αλλα απο την πρωτη μερα αδειας του αυτοκινητου.Δηλ.αν το αυτοκινητο σου ειναι του 2010 μοντελο για παραδειγμα εχεις εγγυηση μεχρι το 2025.Ελεγχο κακης λειτουργιας κινητηρα δεν ξερω αν μου κανανε,δεν ημουν μπροστα.
Το αυτοκινητο το κρατησανε 1,5 μερα,το αφησα το πρωι και το πηρα την επομενη το απογευμα.Το κουμπι επιλεγεις εσυ που θα στο τοποθετησουν.Εγω για παραδειγμα το εβαλα μεσα στο πλαστικο διπλα απο το χειροφρενο (εχω ηλεκτρικο) εκει που μπαινει το ροδακι για το dvd800.Επισεις δεν μου τριπησε προφυλακτηρα,αλλα μου εβαλε την ταπα πληρωση μεσα στο πορτακι που ειναι και η ταπα της βενζινης.
Μου εβαλε το LandiRenzo EVO.
Ελπιζω να μην ξεχασα καμια ερωτηση σου.

Τελευταία επεξεργασία από τον jpan; 02-09-2015 στις 12:52.
Ο jpan είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 03-09-2015, 13:27   #1053
metoxi
Member
 
Μέλος από: Aug 2013
Ονομα: Δημητρης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Ναύπλιο
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 88
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας jpan Εμφάνιση μηνύματος
Λοιπον,ολη η δουλεια κοστησε 1100 ευρω με φπα,και το κτεο.Λαδιερα δεν μου εβαλε και μου ειπε επισεις οτι ειναι μ@@@κια γιατι η λαδιερα δουλευει μονο οταν αφηνεις το γκαζι που εχει υποπιεση ο κινητηρας,οταν πατας γκαζει που δεν εχει υποπιεση δεν δουλευει καθολου και ανταυτου μου εβαλε 2 χημικα που μου τα ειπε τουντα (αν θυμαμε καλα).Ενα μεγαλο μπουκαλι στην δεξαμενη του αεριου και ενα μικρο στο τεποζικο της βενζινης.Αυτα ειναι λιπαντικα που κολανε στα τοιχωματα των δεξαμενων και οπως περνανε τα καυσιμα σιγα σιγα περνει και αυτα τα χημικα και τα καιει και ετσι κανει λιπανση.
Η δεξαμενη που μου εβαλε ειναι νομιζω 55 λιτρα.Μου εδωσε γραπτει εγγυηση 15ετη για τον κινητηρα αλλα απο την πρωτη μερα αδειας του αυτοκινητου.Δηλ.αν το αυτοκινητο σου ειναι του 2010 μοντελο για παραδειγμα εχεις εγγυηση μεχρι το 2025.Ελεγχο κακης λειτουργιας κινητηρα δεν ξερω αν μου κανανε,δεν ημουν μπροστα.
Το αυτοκινητο το κρατησανε 1,5 μερα,το αφησα το πρωι και το πηρα την επομενη το απογευμα.Το κουμπι επιλεγεις εσυ που θα στο τοποθετησουν.Εγω για παραδειγμα το εβαλα μεσα στο πλαστικο διπλα απο το χειροφρενο (εχω ηλεκτρικο) εκει που μπαινει το ροδακι για το dvd800.Επισεις δεν μου τριπησε προφυλακτηρα,αλλα μου εβαλε την ταπα πληρωση μεσα στο πορτακι που ειναι και η ταπα της βενζινης.
Μου εβαλε το LandiRenzo EVO.
Ελπιζω να μην ξεχασα καμια ερωτηση σου.
Εμένα μου τρυπησε προφυλακτηρα..το χω εδω κ κανα 2 χρονια που το χω τοποθετησει..
παντως για την εγγυηση του κινητηρα ισχυει για
1)μέχρι 100000χλμ με υγραεριο
2)να κανεις ολα τα σέρβις εκει
3)αν πάθει ζημια (λεει ποιά μερη του κινητηρα στο βιβλιαράκι εγγύησης) τότε θα πρέπει να πιστοποιήσουν από συνεργείο της οπελ ότι φταίει αποκλειστικα κ μόνο η εγκατάσταση του υγραερίου (όχι το καύσιμο). Τα πρωτα 700 ευρω τα πληρώνεις εσυ κ την υπόλοιπη ζημιά ο Τσοπελογιάννης μέχρι τις 5000 ευρω.

Αλλά απ ότι άκουσα απο την οπελ δυσκολα μπορει να σου δωσουν τετοιο χαρτι, οτι φταιει η τοποθέτηση υγραεριου. Ελπίζω να μην μας παθουν σοβαρες ζημιες τα εργαλεια μας... Αν χτύπα ξύλο γινει κατι τοτε θα δουμε τι ισχύει πραγματικα με την εγγύηση.
Ο metoxi είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 03-09-2015, 14:15   #1054
jpan
Member
 
Μέλος από: Apr 2015
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Νίκαια
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Εσενα metoxi τι μαρκα σου εβαλε?
Ο jpan είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 03-09-2015, 19:40   #1055
lakiss51
Πρόεδρας
 
Το Avatar του lakiss51
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 3,074
Προεπιλεγμένο

[QUOTE=metoxi;99825

Αλλά απ ότι άκουσα απο την οπελ δυσκολα μπορει να σου δωσουν τετοιο χαρτι, οτι φταιει η τοποθέτηση υγραεριου. Ελπίζω να μην μας παθουν σοβαρες ζημιες τα εργαλεια μας... Αν χτύπα ξύλο γινει κατι τοτε θα δουμε τι ισχύει πραγματικα με την εγγύηση.[/QUOTE]

Μηπως δινουν ευκολα βεβαιωση απο την Οπελ για να αποφυγουν δικες τους ευθυνες;
Ο lakiss51 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 03-09-2015, 21:47   #1056
Phlom
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Jul 2015
Ονομα: Phlom
Μοντέλο: 1.6T
Μηνύματα: 337
Προεπιλεγμένο

@jpan @metoxi Σας ευχαριστώ!
Η αλήθεια είναι ότι δεν νομίζω να υπάρχει καμία τέτοια εγγύηση. Φαντάσου ότι δεν έρχονται για να εγκατασταθούν υγραέριο μόνο καλά αμάξι, οπότε δεν μπορεί να καλύπτει το Tsopelogiannis.
Και το να φέρεις αυτό το χαρτί πού να βεβαιωθεί το ότι η βλάβη είναι λόγο υγραερίου από OPEL πρέπει όλα τα σέρβις να τα έχεις κάνει στο ΟPEL. Μπερδεμένο πράγμα...

Πείρα Σήμερα τηλέφωνο στο Tsopelogiannis να τούς ρωτήσω πιο σύστημα απο τα τέσσερα-πέντε μοντέλα (EVO, EVO 12, OMEGA PLUS, OMEGA 2.0, OMEGA 3.0) LandiRenzo τα έχουνε για 1.6 Τούρμπο, αλλά δεν με τηλεφώνησαν πίσω. Αύριο ξανά...
Ο Phlom είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 03-09-2015, 22:21   #1057
jpan
Member
 
Μέλος από: Apr 2015
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Νίκαια
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Περιμενουμε με ανυπομονησια να μας πεις τι σου απαντησε.
Ο jpan είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 04-09-2015, 12:35   #1058
metoxi
Member
 
Μέλος από: Aug 2013
Ονομα: Δημητρης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Ναύπλιο
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 88
Προεπιλεγμένο

Συστημα landirenzo εβαλε κ σε μενα...Πάντως αυτο που σου ελεγε οτι η οπελ βαζει αυτο το συστημα το ιδιο λεει κ για αλλες μαρκες αυτοκινητων..απλα προωθει περισσοτερο της landirenzo. Ηθελα να παω σε μια αντιπροσωπεια οπελ καποια στιγμη κ να ρωτησω για καινουργια αμαξι με μαμα υγραεριο τι συστημα φοραει,αλλα δεν πηγα..
Ο metoxi είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 04-09-2015, 15:24   #1059
Phlom
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Jul 2015
Ονομα: Phlom
Μοντέλο: 1.6T
Μηνύματα: 337
Προεπιλεγμένο

Γειά σας!
Πρίν από λίγο με πείρε τηλέφωνο ένας από το Tsopelogiannis. Τώρα τα έχω σκεφθεί καλά και ελπίζω ότι ρώτησα ότι πρέπει.
Λοιπόν...
Τα συστήματα υγραερίου που τα εγκατασταθούν σε 1.6 Τούρμπο A16LET είναι:
1. LandiRenzo EVO στα 1100€ http://www.tsopelogiannisautogas.gr/...OMEGAS_EVO.pdf
2. LandiRenzo Omega (δεν είμαι σίγουρος εαν μου μίλαγε για το OMEGA PLUS ή OMEGA 2.0) στα 1420€ http://www.tsopelogiannisautogas.gr/...megas_plus.pdf
3. STAG 4Q BOX PLUS στα 1050€ http://www.tsopelogiannisautogas.gr/...%B7%CF%82/stag

Η δεξαμενή μπαίνει εκι πού είναι η ρεζέρβα. Είναι 55-60 λίτρα και όσο μεγάλη μπαίνει. Και λέει ότι δεν χάνεις χορό στο πορτ-μπαγκάζ.

Επιπλέον χρειάζεστε ένα σύστημα εαν κατάλαβα καλά ονομάζετε "anihilator" (???) στα 80€. Ή ανάβει η λάμπα check engine και να μην γίνει αυτό, άλλα 80...

Τού είπα ότι αυτός ο κινητήρας Α16LET είχε προβλήματα με το υγραέριο και αυτός μού λέει:

"Κύριε, εμείς θα έλεγα ότι έχουμε την μεγαλύτερη εμπειρία απο όλους και για αυτό το λόγο σε τέτοια αυτοκίνητα δίνουμε εγγύηση για το κινητήρα, που δεν πρόκειται να σάς δώσει κανένας άλλος στην Ελλάδα. (...) Αυτό νομίζω ότι λέει πολλά. Και θα δεις σήματα από όσον τα προτείνουν και εγκαθιστούμε πανο στο αυτοκίνητο σας, πιστεύσετε με οτι θα δουλεύσουνε και θα δουλεύσουνε και καλά. (...) Οπότε μην έχετε κάποια καμία ανησυχία. Σάς το λέω προ#&*;!;#_*(δεν κατάλαβα καλά). (...) Δεν μιλάμε για λαδιερα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο..."
LE: ελπίζω να μην υπολογίζει κανένας αυτά ώς διαφήμιση, επειδή τα έγραψα για όσους ενδιαφέρονται. Και εγώ διάβαζα τουλάχιστον μισό από αυτό το thread και δεν βρήκα όσα με ενδιέφεραν.

Τελευταία επεξεργασία από τον Phlom; 04-09-2015 στις 15:33.
Ο Phlom είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 07-09-2015, 21:40   #1060
Phlom
Insignιάκιας
 
Μέλος από: Jul 2015
Ονομα: Phlom
Μοντέλο: 1.6T
Μηνύματα: 337
Προεπιλεγμένο

Καλησπέρα σας!
Πείτε μού παρακαλώ πιο σύστημα απο τα τρία να το διαλέξω; Εχει κανείς το STAG; Το απλό EVO μου φαίνετε ακριβουτσικο στα 1100€+80€. Τα μού άρεσε το OMEGA, αλλά και 1420€+80€...
Το STAG απο τι διάβαζα είναι σαν το OMEGA, αλλά μιλάμε για διαφορά στα χρήματα (1050€+80€).
Ο Phlom είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση


Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή


Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 20:13.

vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.