Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Insignia > Απορίες

Notices

Απορίες Απορίες για το αμάξι ή τη συμπεριφορά του

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
 
Παλαιό 28-12-2015, 18:47   #31
k_oikonomidis
Member
 
Το Avatar του k_oikonomidis
 
Μέλος από: Oct 2013
Ονομα: Κώστας
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Κόρινθος
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας lepO Εμφάνιση μηνύματος
Αν δεν εχει κραδασμικο να βαλεις φιλε.
Ειναι το απολυτως απαραιτητο πιστευω.
Καλα τα ρανταρακια για να μην στο σπασουν και σου κλεψουν κατι απο μεσα,
αλλα το κραδασμικο και ενα gsm ή gps pager αν το αφηνεις εξω το αμαξι επιβαλλεται
Κοίτα, στο σπίτι μέσα το βάζω αλλα αυτό δεν λέει κάτι γιατί δεν το πήρα για... αποθήκευση αλλά για χρήση! Εκτός σπιτιού λοιπόν μένει έστω για λίγες ώρες. Ενδεικτικά σε 20 μέρες έχω κάνει...1800 χλμ(!) Και στις 2/1 φεύγω για Ιωάννινα. Anyway, αυτά που ανέφερες τι ακριβώς είναι? Μπαίνουν παντού? Κόστος? Απˊ ότι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει σε αντίθεση με μένα που πήγα σαν κουτάβι στην opel.
__________________
1.6Τ Technical grey, Cosmo, Navi, AFL+, Piano black, Llumar titanium
Ο k_oikonomidis είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 28-12-2015, 19:37   #32
lepO
Senior Member
 
Το Avatar του lepO
 
Μέλος από: Oct 2015
Ονομα: Ευριπίδης
Μοντέλο: 1,6T
Μηνύματα: 255
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας k_oikonomidis Εμφάνιση μηνύματος
Κοίτα, στο σπίτι μέσα το βάζω αλλα αυτό δεν λέει κάτι γιατί δεν το πήρα για... αποθήκευση αλλά για χρήση! Εκτός σπιτιού λοιπόν μένει έστω για λίγες ώρες. Ενδεικτικά σε 20 μέρες έχω κάνει...1800 χλμ(!) Και στις 2/1 φεύγω για Ιωάννινα. Anyway, αυτά που ανέφερες τι ακριβώς είναι? Μπαίνουν παντού? Κόστος? Απˊ ότι καταλαβαίνω το έχεις ψάξει σε αντίθεση με μένα που πήγα σαν κουτάβι στην opel.
Εγω το ειχα ψαξει απο το προηγουμενο αμαξι μου κιολας και γιαυτο εκανα το ιδιο και στο ινσιγκνια.
Το κραδασμικο και το pager μπαινουν σχετικα ευκολα απο καποιον που ασχολειται.
Εμενα μου πηρε μαγαζι που ασχολειται με αυτα 25€ εργασια να μου τα τοποθετησει και αλλα 25€ σαν ανταλλακτικο εκανε το κραδασμικο.
Το κραδασμικο ειναι για να χτυπαει ο συναγερμος με οποιαδηποτε δονηση, χτυπημα κλπ.
Το gsm ή gps pager ειναι συστηματακια που παιρνουν καρτουλα sim και σε ειδοποιουν με sms και τηλεφωνικη κληση οταν χτυπησει συναγερμος.
Το gps pager εχει το πλεονεκτημα οτι σου στελνει και την θεση του αυτοκινητου σε περιπτωση κλοπης.
Ο lepO είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 28-12-2015, 22:24   #33
STRATOS PIRAEUS
Moderator
 
Το Avatar του STRATOS PIRAEUS
 
Μέλος από: Jan 2010
Ονομα: STRATOS
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: ΠΕΡΑΜΑ
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 3,181
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας lepO Εμφάνιση μηνύματος
Εγω το ειχα ψαξει απο το προηγουμενο αμαξι μου κιολας και γιαυτο εκανα το ιδιο και στο ινσιγκνια.
Το κραδασμικο και το pager μπαινουν σχετικα ευκολα απο καποιον που ασχολειται.
Εμενα μου πηρε μαγαζι που ασχολειται με αυτα 25€ εργασια να μου τα τοποθετησει και αλλα 25€ σαν ανταλλακτικο εκανε το κραδασμικο.
Το κραδασμικο ειναι για να χτυπαει ο συναγερμος με οποιαδηποτε δονηση, χτυπημα κλπ.
Το gsm ή gps pager ειναι συστηματακια που παιρνουν καρτουλα sim και σε ειδοποιουν με sms και τηλεφωνικη κληση οταν χτυπησει συναγερμος.
Το gps pager εχει το πλεονεκτημα οτι σου στελνει και την θεση του αυτοκινητου σε περιπτωση κλοπης.
Ευριπίδη αυτά που αναφέρεις λέγονται gps tracker
__________________
Insignia 5D Sport 1.6T , Black Sapphire
Προσοχή οι αμαρτίες πληρωνονται στην άλλη ζωη.... οι μαλ@κιες σε αυτην
Ο STRATOS PIRAEUS είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 28-12-2015, 23:25   #34
lepO
Senior Member
 
Το Avatar του lepO
 
Μέλος από: Oct 2015
Ονομα: Ευριπίδης
Μοντέλο: 1,6T
Μηνύματα: 255
Προεπιλεγμένο

Στρατο οι συσκευες αυτες ανηκουν στην κατηγορια των συσκευων pager δλδ μιας ηλεκτρονικης πλακετας ουσιαστικα που μεταδιδει γραπτο σημα (gsm).
Στην περιπτωση του gsm pager δεχεται σηματα gsm μεσω της sim και μεταδιδει σηματα επισης gsm στελνοντας sms ή κανοντας κλιση στο κινητο.

Η πιο καινουργια τεχνολογια των pagers εβαλε μεσα και εναν δεκτη gps μαζι με τον gsm (sim καρτα)
οποτε οταν σου στελνει sms μπορει να σου γραψει στο sms και το στιγμα του δεκτη.
Αυτα τα νεα pagerακια τα λενε και gps trackers, αλλα η κατηγορια που ανηκουν ειναι στις συσκευες ληψης και μεταδοσης γραπτου σηματος.

Επισης κατι ωραιο που εχουν αυτοι οι νεοτεροι πομπο-δεκτες ειναι οτι εχεις την δυνατοτητα να ακουσεις realtime τι γινεται μεσα στο στο αμαξι.

Τελευταία επεξεργασία από τον lepO; 28-12-2015 στις 23:28.
Ο lepO είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 11:49   #35
k_oikonomidis
Member
 
Το Avatar του k_oikonomidis
 
Μέλος από: Oct 2013
Ονομα: Κώστας
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Κόρινθος
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας lepO Εμφάνιση μηνύματος
Εγω το ειχα ψαξει απο το προηγουμενο αμαξι μου κιολας και γιαυτο εκανα το ιδιο και στο ινσιγκνια.
Το κραδασμικο και το pager μπαινουν σχετικα ευκολα απο καποιον που ασχολειται.
Εμενα μου πηρε μαγαζι που ασχολειται με αυτα 25€ εργασια να μου τα τοποθετησει και αλλα 25€ σαν ανταλλακτικο εκανε το κραδασμικο.
Το κραδασμικο ειναι για να χτυπαει ο συναγερμος με οποιαδηποτε δονηση, χτυπημα κλπ.
Το gsm ή gps pager ειναι συστηματακια που παιρνουν καρτουλα sim και σε ειδοποιουν με sms και τηλεφωνικη κληση οταν χτυπησει συναγερμος.
Το gps pager εχει το πλεονεκτημα οτι σου στελνει και την θεση του αυτοκινητου σε περιπτωση κλοπης.
Κατάλαβα. Πολύ χρήσιμα σίγουρα. Τα είχα υπ' όψιν χωρίς να ξέρω πως λέγονται. Νόμιζα οτι είναι κάτι που πρέπει να είναι μέρος του συναγερμού αλλιώς την πάτησες. Δεν Ήξερα οτι μπαίνουν χώρια. Συνεργάζονται με όλους τους συναγερμούς? Εσύ έβαλες στην Opel ή έξω? Τα 50€ είναι λογική τιμή, οπότε ψήνομαι να το βάλω κι εγώ. Ελπίζω να ισχύει και για τον Gemini που μου έβαλαν.
__________________
1.6Τ Technical grey, Cosmo, Navi, AFL+, Piano black, Llumar titanium
Ο k_oikonomidis είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 12:28   #36
lepO
Senior Member
 
Το Avatar του lepO
 
Μέλος από: Oct 2015
Ονομα: Ευριπίδης
Μοντέλο: 1,6T
Μηνύματα: 255
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας k_oikonomidis Εμφάνιση μηνύματος
Κατάλαβα. Πολύ χρήσιμα σίγουρα. Τα είχα υπ' όψιν χωρίς να ξέρω πως λέγονται. Νόμιζα οτι είναι κάτι που πρέπει να είναι μέρος του συναγερμού αλλιώς την πάτησες. Δεν Ήξερα οτι μπαίνουν χώρια. Συνεργάζονται με όλους τους συναγερμούς? Εσύ έβαλες στην Opel ή έξω? Τα 50€ είναι λογική τιμή, οπότε ψήνομαι να το βάλω κι εγώ. Ελπίζω να ισχύει και για τον Gemini που μου έβαλαν.

Μπαινουν σε ολους τους συναγερμους, απλα θελουν εγκατασταση απο καποιον που γνωριζει.
Η τιμη που σου ειπα (50€) ηταν για αγορα κραδασμικου και τοποθετηση κραδασμικου και pager.
Δλδ το pager το ειχα και απλα μου το εγκατέστησε.
Η εγκατασταση εγινε σε μαγαζι που κανει αυτη την δουλεια στην Αθηνα.
Ο lepO είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 12:48   #37
k_oikonomidis
Member
 
Το Avatar του k_oikonomidis
 
Μέλος από: Oct 2013
Ονομα: Κώστας
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Κόρινθος
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας lepO Εμφάνιση μηνύματος
Μπαινουν σε ολους τους συναγερμους, απλα θελουν εγκατασταση απο καποιον που γνωριζει.
Η τιμη που σου ειπα (50€) ηταν για αγορα κραδασμικου και τοποθετηση κραδασμικου και pager.
Δλδ το pager το ειχα και απλα μου το εγκατέστησε.
Η εγκατασταση εγινε σε μαγαζι που κανει αυτη την δουλεια στην Αθηνα.
Οκ. Το gps pager είναι μόνο για εντοπισμό θέσης ή και για ειδοποίηση? Πόσο κοστίζει η αγορά τους? Το κατάστημα που τα έβαλες έχει?
__________________
1.6Τ Technical grey, Cosmo, Navi, AFL+, Piano black, Llumar titanium
Ο k_oikonomidis είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 12:59   #38
lepO
Senior Member
 
Το Avatar του lepO
 
Μέλος από: Oct 2015
Ονομα: Ευριπίδης
Μοντέλο: 1,6T
Μηνύματα: 255
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας k_oikonomidis Εμφάνιση μηνύματος
Οκ. Το gps pager είναι μόνο για εντοπισμό θέσης ή και για ειδοποίηση? Πόσο κοστίζει η αγορά τους? Το κατάστημα που τα έβαλες έχει?

Κοιτα αν θελεις εχει gsm pager το οποίο σου στελνει sms και σου κανει κληση οταν χτυπησει ο συναγερμος,
αλλα υπαρχει και αλλου τυπου pager το gps tracker, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Στρατος, που κανει οτι και ο παραπανω, αλλα παραλληλα μπορεις να δεις και την θεση του αυτοκινητου, ενω σε καποια απο αυτα μπορεις να ακουσεις τους ηχους και της καμπινας του αυτοκινητου καλώντας απο το τηλεφωνο σου.

Εγω στην θεση σου θα εβαζα το gps tracker που τα κανει ολα.
Ποσο κοστιζει θα σε γελασω, αν σκρουτζαρεις ή δεις στο ebay θα βρεις πολλα.
Αυτος που το εβαλα εχει, αλλα μην νομιζεις οτι ειναι κατι ειδικο, ολοι οσοι πουλανε συναγερμους εχουν και τετοια.
Ο lepO είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 13:44   #39
k_oikonomidis
Member
 
Το Avatar του k_oikonomidis
 
Μέλος από: Oct 2013
Ονομα: Κώστας
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Κόρινθος
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 40
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας lepO Εμφάνιση μηνύματος
Κοιτα αν θελεις εχει gsm pager το οποίο σου στελνει sms και σου κανει κληση οταν χτυπησει ο συναγερμος,
αλλα υπαρχει και αλλου τυπου pager το gps tracker, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Στρατος, που κανει οτι και ο παραπανω, αλλα παραλληλα μπορεις να δεις και την θεση του αυτοκινητου, ενω σε καποια απο αυτα μπορεις να ακουσεις τους ηχους και της καμπινας του αυτοκινητου καλώντας απο το τηλεφωνο σου.

Εγω στην θεση σου θα εβαζα το gps tracker που τα κανει ολα.
Ποσο κοστιζει θα σε γελασω, αν σκρουτζαρεις ή δεις στο ebay θα βρεις πολλα.
Αυτος που το εβαλα εχει, αλλα μην νομιζεις οτι ειναι κατι ειδικο, ολοι οσοι πουλανε συναγερμους εχουν και τετοια.
Κατάλαβα. Μήπως μπορείς να μου πείς το μαγαζί που πήγες? Εδώ στην Κόρινθο δεν έχουμε τέτοιες... πολυτέλειες και δεν ξέρω και κάποιον στην Αθήνα. Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως που μου ''ανοίγεις τα μάτια''!
__________________
1.6Τ Technical grey, Cosmo, Navi, AFL+, Piano black, Llumar titanium
Ο k_oikonomidis είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 29-12-2015, 14:00   #40
lepO
Senior Member
 
Το Avatar του lepO
 
Μέλος από: Oct 2015
Ονομα: Ευριπίδης
Μοντέλο: 1,6T
Μηνύματα: 255
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας k_oikonomidis Εμφάνιση μηνύματος
Κατάλαβα. Μήπως μπορείς να μου πείς το μαγαζί που πήγες? Εδώ στην Κόρινθο δεν έχουμε τέτοιες... πολυτέλειες και δεν ξέρω και κάποιον στην Αθήνα. Ευχαριστώ παρεμπιπτόντως που μου ''ανοίγεις τα μάτια''!
Γι αυτο ειναι τα φορουμ φιλε Κωστα για να ενημερωνει ο ενας τον αλλον.
Σου στέλνω πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Ο lepO είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση


Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή


Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 15:03.

vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.