Πήγαινε Πίσω   Insignia Club > Insignia > Απορίες

Notices

Απορίες Απορίες για το αμάξι ή τη συμπεριφορά του

Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι Εμφάνισης
Αν-εγκέφαλος Συναγερμός !!!  
Παλαιό 16-10-2009, 10:00   #1
dimdic
Member
 
Το Avatar του dimdic
 
Μέλος από: Sep 2009
Ονομα: ΔΗΜΟΣ
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Λάρισα
Μηνύματα: 70
Thumbs down Αν-εγκέφαλος Συναγερμός !!!

Πρίν λίγες ημέρες έκανα το εξης πείραμα... (να σημειώσω ότι έχω συναγερμό-δώρο της meta).
Όντας έξω απο το αυτοκίνητο πατάω παρατεταμένα το unlock και κατεβαίνουν τα παράθυρα έως τη μέση (εκεί το σταμάτησα). Κατόπιν πατάω το lock και κλειδώνει το αμάξι.
Ακολούθως, βάζω το χέρι μέσα απο το παράθυρο (... μούγκα ο συναγερμός), ανοίγω απο μέσα την πόρτα (... μούγκα ο συναγερμός), μπαίνω και κάθομαι (... μούγκα ο συναγερμός), κλείνω την πόρτα (... μούγκα ο συναγερμός).
Και ρωτώ... αν δεν ήμουν εγώ αλλά κάποιος που ενώ είχα ξεχάσει να κλείσω τα παράθυρα αυτός έμπαινε και μου το έκανε καλοκαιρινό, θα έφταιγε η μ@μ@κί@ μου, ο συναγερμός ή όοοοολα αυτά μαζί ???

Και το άλλο. Σταματάω στο περίπτερο με alarm. Βγαίνω, κλειδώνω. Τα alarm σε λειτουργία. Επιστρέφω μετά απο 3 λεπτά, θυμάμαι οτι κάτι θέλω από το πορτ μπαγκάζ, το ανοίγω απο το τηλεχειρηστήριο και ...... γίνεται ο χαμός απο το συναγερμό.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
__________________
Στη φύση δεν υπάρχουν ούτε ανταμοιβές, ούτε τιμωρίες. Υπάρχουν συνέπειες.
Robert G. Ingersoll
Αυτός που δεν κάνει λάθη, συνήθως δεν κάνει τίποτα.
Edward John Phelps
Ο κόσμος είναι ένα βιβλίο. Όσοι δεν ταξιδεύουν διαβάζουν μόνο μια σελίδα του.
Αγ. Αυγουστίνος
Ο dimdic είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 10:06   #2
salty
Insignιάκιας
 
Το Avatar του salty
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Νικόλας
Μοντέλο: 2.0T
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Ηλικία: 66
Μηνύματα: 2,178
Προεπιλεγμένο

Κάθε συναγερμός χρειάζεται κάποιο χρόνο απ' τη στιγμή της ενεργοποίησης μέχρι να μπορεί πλήρως να αντιδράσει. Ο χρόνος αυτός χρησιμοποιείται για να "διαβάσει" τη κατάσταση του αυτοκινήτου, τόσο από ηλεκτρικής πλευράς, όσο και από πλευράς "χώρου".
Αν έβαλες το χέρι μέσα πριν γίνει η πλήρης ενεργοποίηση, δεν μου κάνει εντύπωση που δεν αντέδρασε. Το ίδιο και για την είσοδό σου μέσα. Όσο διάστημα "διαβάζει", δεν αντιδρά. Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο, αφήνοντας να περάσει ένα λεπτό.

Για το ουρλιαχτό με το πορτμπαγκάζ, είναι φανερό πως, άνοιξε μεν, ο συναγερμός δεν απενεργοποιήθηκε δε. Τους λόγους δεν τους ξέρω.
__________________
Insignia 2.0T, AWD, TG, Cosmo, Navipack1, Sunroof, Park Pilot
"περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα"
"Όποιος ανακατεύεται με πίτουρα, τον τρών' οι κότες"
"Προσεχώς Ελληνίδες"
"ουαί τοις προσκυνημένοις"
Μαύρο στους μνημονιακούς
Ο salty είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 10:16   #3
giannisvasi
Insignιάκιας
 
Το Avatar του giannisvasi
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: giannis
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: volos
Μηνύματα: 547
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας dimdic Εμφάνιση μηνύματος
Και το άλλο. Σταματάω στο περίπτερο με alarm. Βγαίνω, κλειδώνω. Τα alarm σε λειτουργία. Επιστρέφω μετά απο 3 λεπτά, θυμάμαι οτι κάτι θέλω από το πορτ μπαγκάζ, το ανοίγω απο το τηλεχειρηστήριο και ...... γίνεται ο χαμός απο το συναγερμό.
Έχω και εγώ συναγερμό (δώρο κατά την αγορά), όχι της opel.Αυτό που περιγράφεις για το πορτ μπαγκάζ το έχει κάνει κ σε μένα, πρώτη φορά έξω από το μαγαζί του Νικόλα.Κλειδώσαμε και πήγε να ανοίξει το πορτ απο το τηλεχειρηστήριο και άρχισε να βαράει.Πιστεύω ότι κάτι δεν έχουν κάνει καλά, γιατί στο punto της γυναίκας μου που ανοίγει το πορτ από τον τηλεχειρισμό (ναι καλά ακούσατε, όχι τελείως αλλά το τινάζει) δεν χτυπάει γιατί βγαίνει κ ο συναγερμός.
Ο giannisvasi είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 10:28   #4
toubn
Insignιάκιας
 
Το Avatar του toubn
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Nikos
Μοντέλο: CDTΙ
Τοποθεσία: Xanthi
Ηλικία: 53
Μηνύματα: 408
Προεπιλεγμένο

Σε εμένα που είναι εργοστασιακός δεν το κάνει πάντως
Ο toubn είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 10:36   #5
ziggy
Insignιάκιας
 
Το Avatar του ziggy
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Γιάννης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Σέρρες
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2,948
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας toubn Εμφάνιση μηνύματος
Σε εμένα που είναι εργοστασιακός δεν το κάνει πάντως
Το κάνουν όπς φαίνεται μόνο οι after. Εγώ που έχω GT Auto Alarm θα το δοκιμάσω πάντως.
__________________
Ο ziggy είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 10:37   #6
ziggy
Insignιάκιας
 
Το Avatar του ziggy
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Γιάννης
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Σέρρες
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2,948
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας toubn Εμφάνιση μηνύματος
Σε εμένα που είναι εργοστασιακός δεν το κάνει πάντως
Το κάνουν όπως φαίνεται μόνο οι after. Εγώ που έχω GT Auto Alarm θα το δοκιμάσω πάντως.
__________________
Ο ziggy είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 11:11   #7
dim001
Super Moderator
 
Το Avatar του dim001
 
Μέλος από: Aug 2009
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 2.0Τ
Τοποθεσία: Περιστέρι - Καλαμάτα
Ηλικία: 53
Μηνύματα: 2,166
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας dimdic Εμφάνιση μηνύματος
Πρίν λίγες ημέρες έκανα το εξης πείραμα... (να σημειώσω ότι έχω συναγερμό-δώρο της meta).
Όντας έξω απο το αυτοκίνητο πατάω παρατεταμένα το unlock και κατεβαίνουν τα παράθυρα έως τη μέση (εκεί το σταμάτησα). Κατόπιν πατάω το lock και κλειδώνει το αμάξι.
Ακολούθως, βάζω το χέρι μέσα απο το παράθυρο (... μούγκα ο συναγερμός), ανοίγω απο μέσα την πόρτα (... μούγκα ο συναγερμός), μπαίνω και κάθομαι (... μούγκα ο συναγερμός), κλείνω την πόρτα (... μούγκα ο συναγερμός).
Και ρωτώ... αν δεν ήμουν εγώ αλλά κάποιος που ενώ είχα ξεχάσει να κλείσω τα παράθυρα αυτός έμπαινε και μου το έκανε καλοκαιρινό, θα έφταιγε η μ@μ@κί@ μου, ο συναγερμός ή όοοοολα αυτά μαζί ???

Και το άλλο. Σταματάω στο περίπτερο με alarm. Βγαίνω, κλειδώνω. Τα alarm σε λειτουργία. Επιστρέφω μετά απο 3 λεπτά, θυμάμαι οτι κάτι θέλω από το πορτ μπαγκάζ, το ανοίγω απο το τηλεχειρηστήριο και ...... γίνεται ο χαμός απο το συναγερμό.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
Δημο , στον ΜΕΤΑ εαν κατα το κλειδωμα πατησεις 2η φορα το κουμπι απενεργοποιει τα ρανταρ χωρου ωστε να μπορεις να κλειδωσης το οχημα και να μεινη μεσα καποιο ατομο (Μικρο), επιπλεον για να ενεργοποιηθη ενας συναγερμος θελει 1-2 λεπτα .
Τωρα σε σχεση με το πορτμπγκαζ και στο προηγουμενο με ΜΕΤΑ οταν το ανοιγα απενεργοποιωταν και οταν εκλεινα την πορτα εμπαινε αυτοματα , τωρα στο Insignia οταν παταω να ανοιξω το πορτμπγκαζ ανοιγει και απενεργοποιει το συναγερμο και μπαινει με το που κλεισω το πορτμπγκαζ και εχω μαρκας MED μοντ 7450 .
__________________
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Ο dim001 είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 16-10-2009, 17:12   #8
luke
Insignιάκιας
 
Το Avatar του luke
 
Μέλος από: Jul 2009
Ονομα: Λουκάς
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Αθήνα - Γέρακας
Ηλικία: 57
Μηνύματα: 765
Προεπιλεγμένο

Απάντηση με παράθεση:
Αρχικός συγγραφέας dimdic Εμφάνιση μηνύματος
Και το άλλο. Σταματάω στο περίπτερο με alarm. Βγαίνω, κλειδώνω. Τα alarm σε λειτουργία. Επιστρέφω μετά απο 3 λεπτά, θυμάμαι οτι κάτι θέλω από το πορτ μπαγκάζ, το ανοίγω απο το τηλεχειρηστήριο και ...... γίνεται ο χαμός απο το συναγερμό.

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ !!!
Καλησπέρα φίλε.
Για τό πρώτο σκέλος ισχύει η απάντηση του Νίκου (salty).
Γιά το πορτμπαγκάζ τώρα.Αν δεν έχεις ξεχωριστό κοντρολ συνσγερμού ,απο την στιγμή που κλείδωσες έβαλες και συναγερμό.Υποθέτω ότι έχεις τετράπορτο και ξεκλείδωσες μόνο το πορτμπαγκάζ.Ετσι δεν απενεργοποίησες τον συναγερμό που απενεργοποιείται απο το κουμπί που ξεκλειδώνει όλο το αυτοκίνητο και σωστά χτύπησε η σειρήνα,εκτος αν απενεργοποείται και με το κουμπι του πορτμπαγκάζ οπότε κάτι δεν έχω καταλάβει καλά .
Εγώ εχω πεντάπορτο ,συναγερμό med, το on off του είναι στο κλειδι του αυτοκινήτου και λειτουργεί όπως προανέφερα.
Με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω το σύστημά σου.
__________________
Insignia 1.6T cosmo Navi pack 4
Η dolly πετάει χαμηλά

Τελευταία επεξεργασία από τον luke; 16-10-2009 στις 17:18.
Ο luke είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 17-10-2009, 09:52   #9
jimmys
Administrator
 
Το Avatar του jimmys
 
Μέλος από: Sep 2009
Ονομα: Δημήτρης
Μοντέλο: 1.6Τ
Τοποθεσία: Μοσχάτο - Αθήνα
Ηλικία: 59
Μηνύματα: 2,371
Προεπιλεγμένο

Δήμο καλημέρα. Έχω και εγώ meta συναγερμό και ενεργοποιήται κανονικά αν έχεις ξεχάσει παράθυρο ανοιχτό.
Ο συναγερμός αφού πατήσεις το control να κλείσουν οι πόρτες, ενεργοποιήται σε 25 δευτερόλεπτα. Ακούς ένα ανεπαίσθητο μπιπ. Σε αυτά τα 25 δευτερα έλεγχει αν είναι όλες οι πόρτες, πορτ μπαγκαζ, και καπω είναι κλειστά. Αν δεν είναι, ανάβουν τα φλας και χτυπάει η σειρήνα του συναγερμου.
Για να απενεργοποιήσεις τα ραντάρ χώρου (δεν ισχύει αυτό που έγραψε ο dim001) κάνεις τα εξής:
Αφου σβήσεις τον κινητήρα γυρίζεις το κλειδι 2 φορες (χωρις να πάρει η μίζα, ανάβουν οι ενδεικτικές λυχνίες στο ταμπλό) δηλαδη ανοίγεις-κλεινεις-ανοιγεις-κλείνεις. Θα ανάψουν τα φλας και θα ακουστουν 3beep. Βγαίνεις απ'το αυτοκίνητο και το κλειδώνεις μέσα σε 20 δευτερόλεπτα.
Όλα αυτά που περιγράφω τα έχω δοκιμάσει.
Σου παραθέτω και το κείμενο απο το manual (META system συναγερμό για insignia).

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΟΓΚΟΜΕΤΡΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
Για την αναστολή της ογκομετρικής προστασίας εκτελέστε τις ενέργειες που υποδεικνύονται και περιγράφονται στην συνέχεια:
Ενεργοποιήστε 2 φορές το +15 πίνακα του οχήματος, μετά από τα 3 Beep της κεντρικής μονάδας
κλείστε το όχημα με το γνήσιο τηλεκοντρόλ εντός 20 Δευτ. Ένας γρήγορος διακοπτώμενος φωτισμός κατά την χρονική διάρκεια της απροσβλητότητας θα υποδείξει την κατάσταση ενεργοποίησης με την ογκομετρική προστασία σε εξαίρεση.
__________________
Insignia 5D Sport 1.6T , Black Sapphire , DVD 800 Navi , Park Pilot , Συναγερμός , Ηλ. Χειρόφρενο.
Χωρίς καμία βελτίωση!!! Το αυτοκίνητο είναι ΜΑΜΑ!!!

Τελευταία επεξεργασία από τον jimmys; 17-10-2009 στις 09:55.
Ο jimmys είναι offline   Απάντηση με παράθεση
 
Παλαιό 30-04-2014, 17:49   #10
KOYRKOYBINIS
Insignιάκιας
 
Το Avatar του KOYRKOYBINIS
 
Μέλος από: Oct 2010
Ονομα: Γιώργος
Μοντέλο: 1.6T
Τοποθεσία: Καματερό
Ηλικία: 42
Μηνύματα: 471
Προεπιλεγμένο

Γραφω εδω γιατι δεν βρηκα αντιστοιχο νημα.Εχω συναγερμο med περασμενο στην Δρομων.Παιζει να μπει πλακετα που κλεινουν τα παραθυρα με την ενεργοποίηση του συναγερμου ή τελος πάντων υπαρχει καποια ρύθμιση γι'αυτο?
__________________
Γιωργος,INSIGNIA 1.6T, με retrofits: 1) αναδιπλουμενοι καθρεπτες ,2) χειριστηριο κεντρικης κονσολας για το cd500 ,3) park pilot , 4)bluetooth ,5) tpms.....
Ο KOYRKOYBINIS είναι offline   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση


Ενεργοί χρήστες που βλέπουν το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Κανόνες μηνυμάτων
Δεν μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
Μπορείτε να ανεβάσετε αρχεία
Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας

Το BB code είναι On
Τα χαμόγελα είναι On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Μεταφορά στην περιοχή


Η ώρα είναι GMT +2. Αυτή τη στιγμή είναι 13:54.

vBSkinworks
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.