PDA

View Full Version : Αντηλιακες μεμβρανες

Σελίδες : [1] 2 3 4

striker
23-07-2009, 23:37
Σημερα(μαλλον χθες πια)τις περασα και εμφανησιακα ειναι πανεμορφες!!!
Ακουσα ομως καποιους να λενε για πιθανο προβλημα ορατοτητας με τους ηλεκτροχρωματικους(καπως ετσι πρεπει να τους λενε)καθρεπτες!!!
Εχει παρατηρησει κανεις σας που εχει βαλει και τις εχει testαρει κατι???

Υ.Γ τις titanium(llumar)εβαλα!

Steliost
23-07-2009, 23:41
Ακουσα ομως καποιους να λενε για πιθανο προβλημα ορατοτητας με τους ηλεκτροχρωματικους(καπως ετσι πρεπει να τους λενε)καθρεπτες!!!

Καλορίζικες striker... Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι... Κουκλί έτσι?

striker
23-07-2009, 23:44
καλορίζικες striker... προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάτι... κουκλί έτσι?

ευχαριστω στελιο!!!
απαιχτες!!!
αν και στο πισω τζαμι ειδα κατι μπιμπικακια!!!
προφανως ατελειες στο στρωσιμο της μεμβρανης!!!
εσυ ειχες τετοια???

Steliost
23-07-2009, 23:49
ευχαριστω στελιο!!!
απαιχτες!!!
αν και στο πισω τζαμι ειδα κατι μπιμπικακια!!!
προφανως ατελειες στο στρωσιμο της μεμβρανης!!!
εσυ ειχες τετοια???

ναι... είχα και τα έχω ακόμα μου είχαν πει να περιμένω να φύγει η υγρασία και μετά να το πιέσω με το χέρι να στρώσει...

αυτό συμβαίνει λόγω του ότι το μπαρμπριζ έχει ανάγλυφα μπιμπικάκια στις άκρες γιαυτό δεν πιάνει καλά εκεί...

με τα πολλά όμως όλο το ξεχνάω...:d

striker
23-07-2009, 23:58
ναι... είχα και τα έχω ακόμα μου είχαν πει να περιμένω να φύγει η υγρασία και μετά να το πιέσω με το χέρι να στρώσει...

αυτό συμβαίνει λόγω του ότι το μπαρμπριζ έχει ανάγλυφα μπιμπικάκια στις άκρες γιαυτό δεν πιάνει καλά εκεί...

με τα πολλά όμως όλο το ξεχνάω...:d

εγω εννοω στο τζαμι των πισω επιβατων!!
θα το παλεψεις μονος σου,θα το αφησεις ετσι η θα το ξαναπας για διορθωση???

Steliost
24-07-2009, 00:11
εγω εννοω στο τζαμι των πισω επιβατων!!
θα το παλεψεις μονος σου,θα το αφησεις ετσι η θα το ξαναπας για διορθωση???

γενικά όπου έχει ανάγλυφα μπιμπικάκια, είναι λίγο δύσκολο να πιάσει και δημιουργεί κενά αέρος... μετά από μια βδομάδα το ξαναπήγα, έκανε μια προσπάθεια με την σπάτουλα κάτι διορθώθηκε αλλά μου είπε να το αφήσω άλλες μια δύο εβδομάδες να φύγει η υγρασία και να το ξαναπατήσω με το χέρι...

striker
24-07-2009, 00:37
γενικά όπου έχει ανάγλυφα μπιμπικάκια, είναι λίγο δύσκολο να πιάσει και δημιουργεί κενά αέρος... μετά από μια βδομάδα το ξαναπήγα, έκανε μια προσπάθεια με την σπάτουλα κάτι διορθώθηκε αλλά μου είπε να το αφήσω άλλες μια δύο εβδομάδες να φύγει η υγρασία και να το ξαναπατήσω με το χέρι...

κι αν δεν???
μενεις ετσι η απαιτεις αλλαγη???

Steliost
24-07-2009, 00:55
κι αν δεν???
μενεις ετσι η απαιτεις αλλαγη???

δεν το έχω σκεφτεί να σου πω την αλήθεια... πάντως είναι κάτι ανεπαίσθητο, δεν τον βρίσκω σοβαρό λόγο για αλαγή...

striker
24-07-2009, 00:58
δεν το έχω σκεφτεί να σου πω την αλήθεια... πάντως είναι κάτι ανεπαίσθητο, δεν τον βρίσκω σοβαρό λόγο για αλαγή...

οκ!thanks!

PoLiThS
24-07-2009, 01:33
να πώ και την δική μου ιστορια.. (δεν βγαινω οφ τοπικ! υποσχεση)

οταν είχα βάλει μεμβράνες μου είχανε αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο για να φύγει και η τελευταία υποψία υγρασίας... για δοκίμασε το στελιο

striker
24-07-2009, 01:58
να πώ και την δική μου ιστορια.. (δεν βγαινω οφ τοπικ! υποσχεση)

οταν είχα βάλει μεμβράνες μου είχανε αφήσει το αυτοκίνητο για ώρες στον ήλιο για να φύγει και η τελευταία υποψία υγρασίας... για δοκίμασε το στελιο

και ειχες αποτελεσμα???
Aυτα ειναι κενα αερος!!!
δεν νομιζω πως μπορει να γινει κατι!!!

PoLiThS
24-07-2009, 02:36
το αυτοκίνητο το βλέπω ακόμα να κυκλοφορεί με τις ιδιες μεμβράνες μετά απο 10 χρόνια! αγορασμένο φεβρουάριο του 1999

gvard
24-07-2009, 08:38
καλημέρα,

οσο ανεπαίσθητο και να είναι, ακόμη και να μην το βλέπει κάποιος, από τη στιγμή που εσύ γνωρίζεις πως υπάρχει αυτή η ατέλεια το μάτι σου θα πηγαίνει κατευθείαν εκεί. αν δεις πως δεν στρώνει πήγαινε από εκεί να την αλλάξεις, εφόσον έχεις εγγύηση εφ όρου ζωής και δεν εχεις κάνει κάτι λάθος εσύ.

InspireD
24-07-2009, 09:15
Στην llumar που πήρα χθές τηλέφωνο για τις μεμβράνες μου έδωσε τιμή 229 Ευρωπουλακια. Λίγο τσιμπημένη δεν είναι?
Θέλω να ρωτήσω και 3m.

BTW εγώ είχα θέσει το θέμα με τα φιμέ και τους ηλεκτροχρωματικούς αλλά τα παιδιά που έχουν ήδη βάλει λένε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην λειτουργία του φωτοκύτταρου του καθρέπτη.

cpan
24-07-2009, 10:01
Καλημέρα σε όλουςςςςςς, Inspire η τιμή είναι απο επίσημο τιμοκατάλογο , το έιδα μπροστά μου , εμένα πάντως μου πήρε 210

InspireD
24-07-2009, 10:13
Καλημέρα σε όλουςςςςςς, Inspire η τιμή είναι απο επίσημο τιμοκατάλογο , το έιδα μπροστά μου , εμένα πάντως μου πήρε 210

Σε ποιον πήγες και γιατί σου πήρε λιγότερα???

cpan
24-07-2009, 10:26
Σε ποιον πήγες και γιατί σου πήρε λιγότερα???

Στην Κηφισίας , Lumar Ψυχικού , μάλλον μου έκανε εκπτωση , δε ρώτησα παραπάνω φίλε μου , ήμουν και πολυ ευχαριστήμενος απο τη δουλειά τους

Touristas
24-07-2009, 10:38
Στην Κηφισίας , Lumar Ψυχικού , μάλλον μου έκανε εκπτωση , δε ρώτησα παραπάνω φίλε μου , ήμουν και πολυ ευχαριστήμενος απο τη δουλειά τους

Πάντως, παίζει να κάνουν εκπτώσεις. Όταν ήρθε η στιγμή να πληρώσω, δε μου είπαν "230", αλλά με ρώτησε ο υπάλληλος "πόσα σου είπο ο Βασίλης;". 230 είπα και τα έσκασα. Οπότε, σηκώνει και κανένα παζάρι η υπόθεση...

gkapou
24-07-2009, 12:12
Αν καποιος βρισκετε στα τρικαλα μπορω να μεσολαβησω να παρει καλυτερη τιμη σε πολυ γνωστο μου καταστημα που βαζει 3Μ το οποιο δινει και ποιστοποιητικο για Κτεο - Αστυνομια.

ATHENS
24-07-2009, 12:25
Βαγγελη εγω τιs ειχα βαλει μαλλον απο τουs πρωτουs με τιμη 220 euro στην κιφησιαs llumar ,με μονο προβλημα οχι τελεια επαφη στα μπιμπικια του πισω παρμπριτζ .το πηγα την αλλη μερα και μου ειπε να ξαναρθω μετα απο μια εβδομαδα για να στεγνωσει καλα .Το πηγα το πατησε λιγο καλυτερα με μια πλαστικη σπατουλα και εγνε σχεδον τελειο.
Λογω βεβαια τηs μπιμπι..επιφανειαs δεν θα μπορουσε να γινει καλυτερο. Μια χαρα ειναι!
Οσο για τουs ηλεχτροχρωματικουs καθρεφτεs δεν ειδα καμμια ανωμαλια , μονο που φαινονται πιο σκουρα η κατοψη των αυτοκινητων συγκριτικα με την εικονα που ειχα πριν βαλω τιs μεμβρανεs (uv μπροστα-titannium πισω) , λογικο βεβαια .

striker
24-07-2009, 12:32
Βαγγελη εγω τιs ειχα βαλει μαλλοναπο τουs πρωτουs με τιμη 220 euro στην κιφησιαs llumar ,με μονο προβλημα οχι τελεια επαφη στα μπιμπικια του πισω παρμπριτζ .το πηγα την αλλη μερα και μου ειπε ναξαναρθω μετα απο μια εβδομαδα να στεγνωσει καλα .Το πηγα το πατησελιγο καλυτερα με μια πλαστικη σπατουλα και εγνε σχεδον τελειο.
Λογω βεβαια τηs μπιμπι..επιφανειαs δεν θα μπορουσε να γινει καλυτερο. Μια χαρα ειναι!
Οσο για τουs ηλεχτροχρωματικουs καθρεφτεs δεν ειδα καμμια ανωμαλια , μονο που φαινονται πιο σκουρα η κατοψη των αυτοκινητων συγκριτικα με την εικονα που ειχα πριν βαλω τιs μεμβρανεs (uv μπροστα-titannium πισω) , λογικο βεβαια .

Φιλε Ηλια αν λες οτι παιρνει διορθωση μετα απο 1-2 εβδομαδες τοτε ειμαστε οκ!!!

Αλλωστε οι ατελειες που εχω δεν ειναι πολλες!!!

johndrakos
24-07-2009, 18:28
Ρε παιδια γιατι εχετε φαγωθει ολοι με τις Lumar. Εγω εβαλα αμερικανικες Johnson με πιστοποιητικα και λοιπα μονο 180 ευρα χωρις μπιμπικια και ιστοριες.Έβαλα το νουμερο 2 παρομιες με τις Allu Light.

ziggy
25-07-2009, 15:13
Μ' αρέσουν, δεν μπορώ να πω αλλά είμαι επιφυλακτικός ως προς την αντοχή τους.

striker
25-07-2009, 21:44
Μ' αρέσουν, δεν μπορώ να πω αλλά είμαι επιφυλακτικός ως προς την αντοχή τους.

Στην llumar μου εδωσαν ισοβια εγγυηση....οποτε!!!!

giannisvasi
26-07-2009, 12:07
κανενα προβλημα με τον καθρεφτη. ειχα τρια χρονια σε avensis με παρομοιο καθρεφτη κ δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

striker
26-07-2009, 13:19
κανενα προβλημα με τον καθρεφτη. ειχα τρια χρονια σε avensis με παρομοιο καθρεφτη κ δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

Οκ Γιάννη! Thanks!

michalis2
30-07-2009, 10:46
Για τις μεμβράνες, γνωρίζει κάποιος, αν κάποιο μαγαζί, μπορεί να τις τοποθετήσει, χωρίς να χρειαστεί να βγάλει τις ταπετσαρίες από τις πόρτες? (σε αυτές τις περιπτώσεις, βγάζουν μόνο το λάστιχο μετο χνούδι στο κάτω μέρος του τζαμιού)

gkapou
30-07-2009, 10:58
Για τις μεμβράνες, γνωρίζει κάποιος, αν κάποιο μαγαζί, μπορεί να τις τοποθετήσει, χωρίς να χρειαστεί να βγάλει τις ταπετσαρίες από τις πόρτες? (σε αυτές τις περιπτώσεις, βγάζουν μόνο το λάστιχο μετο χνούδι στο κάτω μέρος του τζαμιού)

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΕΣ!!!!!!!!!

Radicalt
30-07-2009, 11:02
όσο για τις μεμβράνες, γνωρίζει κάποιος, αν κάποιο μαγαζί, μπορεί να τις τοποθετήσει, χωρίς να χρειαστεί να βγάλει τις ταπετσαρίες από τις πόρτες? (σε αυτές τις περιπτώσεις, βγάζουν μόνο το λάστιχο μετο χνούδι στο κάτω μέρος του τζαμιού)

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιο κατάστημα που να βγάζει ταπετσαρίες, για να τοποθετήσει μεμβράνες :cool:

NIKOS.OPC
30-07-2009, 11:09
Εδω Θεσ/νικη εχουμε ενα!

VagosM
31-07-2009, 11:41
Έχω μια απορία στο insignia μου φαίνεται πως τα πίσω παράθυρα έχουν αντηλιακές μεμβράνες γιατί είναι πιο σκούρα.

striker
31-07-2009, 17:51
Έχω μια απορία στο insignia μου φαίνεται πως τα πίσω παράθυρα έχουν αντηλιακές μεμβράνες γιατί είναι πιο σκούρα.

Δεν ειναι πιο σκουρα φιλε μου,απλα το μπροστα μπαρμπριζ ειναι πολυ μεγαλο με αποτελεσμα να μπαινει πολυ φως και να σου φαινονται πιο διαμπερη τα τζαμια σε αντιθεση με πισω που ειναι μικρο και ως αποτελεσμα πιο σκοτεινα!!!

gorginio
01-08-2009, 16:28
Παιδιά εγώ πέρασα μεμβράνες στο insignia μου και δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που βλέπω να αναγράφονται παραπάνω...Εχω να πω πως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ποιός θα σου τα περάσει, και φυσικά χωρις να πειράξει ταπετσαρίες ή λάστιχα! aggresive1
Εγώ πέρασα τις μεμβράνες σε ένα μαγαζί εδώ στη θεσσαλονίκη, στο οποίο με έστειλε ο αντιπρόσωπος της opel λέγοντας μου πως εκεί γίνεται πολύ καλή δουλειά!Και όντος είχε δίκιο! :D
Δεν αναφέρω το κατάστημα για να μη φανεί πως κάνω διαφήμιση...;)
Οι μεμβράνες που έβαλα είναι: LLumar Μεμβράνες Titanium 38% Συντ. μετάδοσης φωτός
και η αξία τους 230€

striker
08-08-2009, 01:46
Παιδιά εγώ πέρασα μεμβράνες στο insignia μου και δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που βλέπω να αναγράφονται παραπάνω...Εχω να πω πως παίζει πολύ σημαντικό ρόλο ποιός θα σου τα περάσει, και φυσικά χωρις να πειράξει ταπετσαρίες ή λάστιχα! aggresive1
Εγώ πέρασα τις μεμβράνες σε ένα μαγαζί εδώ στη θεσσαλονίκη, στο οποίο με έστειλε ο αντιπρόσωπος της opel λέγοντας μου πως εκεί γίνεται πολύ καλή δουλειά!Και όντος είχε δίκιο! :D
Δεν αναφέρω το κατάστημα για να μη φανεί πως κάνω διαφήμιση...;)
Οι μεμβράνες που έβαλα είναι: LLumar Μεμβράνες Titanium 38% Συντ. μετάδοσης φωτός
και η αξία τους 230€

Κι εγω αυτες εβαλα ομως εχω καποιες ατελειες στο τζαμι πισω απο τον οδηγο!!!

NIKOS.OPC
08-08-2009, 09:54
Οταν λες ατελειες?φουσκες?

giannisvasi
09-08-2009, 00:20
paidia ebala k egw membranes xwris na mou bgalei tous kaplamades.deite sto album mou to apotelesma.den eixa oute fouskes oute tpt.o anthrwpos einai psiras me tin douleia tou.
simeiwsei: den ebala mprosta to idio skouro ebala oti problepete apo ton nomo

striker
10-08-2009, 17:43
Οταν λες ατελειες?φουσκες?

Ναι τα επονομαζομενα και μπιμπικια!!!!

striker
10-08-2009, 17:45
paidia ebala k egw membranes xwris na mou bgalei tous kaplamades.deite sto album mou to apotelesma.den eixa oute fouskes oute tpt.o anthrwpos einai psiras me tin douleia tou.
simeiwsei: den ebala mprosta to idio skouro ebala oti problepete apo ton nomo

Δεν υπαρχει προβλεπομενο απο τον νομο γιατι τα τζαμια ειναι απο τη μανα τους στα ορια του νομου,οποτε οτι κι αν εβαλες παρανομος εισαι!!!

giannisvasi
10-08-2009, 19:17
Δεν υπαρχει προβλεπομενο απο τον νομο γιατι τα τζαμια ειναι απο τη μανα τους στα ορια του νομου,οποτε οτι κι αν εβαλες παρανομος εισαι!!!

kai omws nomimos eimai rwtisa filo stin troxaia.eksallou an deis tis fwto mou den fainetai tpt to pio skouro mprosta.mia elafria apoxrwsi piran ta tzamia

NIKOS.OPC
10-08-2009, 19:19
Ναι τα επονομαζομενα και μπιμπικια!!!!

Aν ειναι λιγα με καρφιτσα και μια πιστωτικη κανεις δουλεια:rolleyes: αν ειναι πολλα την αλλαζουν.Αυτο με το αν ειναι παρανομες και μεχρι ποσο πολυ μεγαλη ιστορια!

striker
10-08-2009, 21:36
Aν ειναι λιγα με καρφιτσα και μια πιστωτικη κανεις δουλεια:rolleyes: αν ειναι πολλα την αλλαζουν.Αυτο με το αν ειναι παρανομες και μεχρι ποσο πολυ μεγαλη ιστορια!

Δεν ειναι παρα πολλα!!!Καμια δεκαρια θα ελεγα ομως φοβαμαι την πατεντα σου γιατι μετα μπορει να χασω την εγγυηση!!!

NIKOS.OPC
10-08-2009, 22:45
Kαι τα μαγαζια που τα βαζουν αν ειναι λιγα ετσι κανουν!!

striker
10-08-2009, 23:04
Kαι τα μαγαζια που τα βαζουν αν ειναι λιγα ετσι κανουν!!

Τουλαχιστον εχουν την ευθυνη!!!

NIKOS.OPC
10-08-2009, 23:11
Σιγουρα,στο κατω κατω δικο τους λαθος εναι.

striker
10-08-2009, 23:20
Σιγουρα,στο κατω κατω δικο τους λαθος εναι.

;););)

Kosutasu
19-08-2009, 09:58
Και εγώ είχα σκιάδια στο Volvo, αλλά τώρα λέω να βάλω μεμβράνες. Θα ήταν ωραίο αν μπορούσαμε να είχαμε φωτογραφίες από διάφορες αποχρώσεις της llumar σε Insignia. Σκεύτομαι να βάλω Clima Select στις πόρτες οδηγού και συνοδηγού, Alu Grey στις πίσως πόρτες και τζάμι.

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι η τοποθέτηση στο πίσω τζάμι, διότι η πρόσβαση δεν είναι και τόσο εύκολη.

Έχω διαβάσει ότι οι τιμές παίζουν από €210 -€230, αυτές είναι για όλες τις πόρτες και το πίσω τζάμι; Έχει βάλι κανείς Alu Grey;

Ευχαριστώ!

ATHENS
19-08-2009, 11:53
Κωστα οι τιμη ειναι 230 euro και για τα 5τζαμια ,εγω εχω βαλει UV μπροστα οδ-συνοδηγου και titanium πισω αλλα εχω πενταπορτο και η τοποθετηση ηταν ευκολη αλλα νομιζω εχουν βαλει και τετραπορτα.(.αs σε ενημερωσει καναs 4door owner..)

Kosutasu
19-08-2009, 12:03
Κωστα οι τιμη ειναι 230 euro και για τα 5τζαμια ,εγω εχω βαλει UV μπροστα οδ-συνοδηγου και titanium πισω αλλα εχω πενταπορτο και η τοποθετηση ηταν ευκολη αλλα νομιζω εχουν βαλει και τετραπορτα.(.αs σε ενημερωσει καναs 4door owner..)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κάποιος έχει βάλει llumar σε 4θυρο και είναι ευχαριστημένος (στην Αθήνα), ας μου πει.

ATHENS
19-08-2009, 12:08
Kωστα για φωτο δεs στα αλμπουμ μου , ''my car''.
παιρνειs μια ιδεα...

dim001
19-08-2009, 12:10
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κάποιος έχει βάλει llumar σε 4θυρο και είναι ευχαριστημένος (στην Αθήνα), ας μου πει.

εγω εχω βαλει σε 4πορτο με τιμη 210 Εuro στην LLumar Κηφισσου και σε ολα τα τζαμια Alu Light και δεν υπηρξε κανενα προβλημα με την τοποθετηση .

Kosutasu
24-08-2009, 09:34
Kωστα για φωτο δεs στα αλμπουμ μου , ''my car''.
παιρνειs μια ιδεα...

Έχεις UV Visual εμπρός και Titanium πίσω, σωστά;

Είδα τις φωτογραφίες στο άλμπουμ σου και είναι πολύ ωραίες!

Kosutasu
24-08-2009, 09:38
Από περιέργεια, έχει βάλει κανείς American Standard Window Films;

ATHENS
24-08-2009, 21:48
Έχεις UV Visual εμπρός και Titanium πίσω, σωστά;

Είδα τις φωτογραφίες στο άλμπουμ σου και είναι πολύ ωραίες!

Σωστα Κωστα, uv & titanium ,χαιρομαι που σου αρεσαν..;)

Kosutasu
24-08-2009, 21:57
Σωστα Κωστα, uv & titanium ,χαιρομαι που σου αρεσαν..;)

Βλέποντας το δικό σου, κατέληξα! Για αυτές θα πάω.

Έλεγα να βάλω τις Alu Grey, αλλά μου είπαν ότι είναι έντονο μπλε και καθρεπτίζει...επομένως άκυρο.

Στην δουλεία βάζουμε American Standard Window Films σε λεωφορεία και μου κάνουν 50% έκπτωση, αλλά εμπιστεύομαι την llumar καλύτερα. Μίλησα σήμερα με το μαγαζί της llumar στο Αιγάλεω και μου είπαν ότι βάζουν σε 2-3 Insignia την εβδομάδα. Για τοποθέτηση μου είπαν ότι χρειάζονται 1 ώρα.

InspireD
24-08-2009, 23:03
Βλέποντας το δικό σου, κατέληξα! Για αυτές θα πάω.

Έλεγα να βάλω τις Alu Grey, αλλά μου είπαν ότι είναι έντονο μπλε και καθρεπτίζει...επομένως άκυρο.

Στην δουλεία βάζουμε American Standard Window Films σε λεωφορεία και μου κάνουν 50% έκπτωση, αλλά εμπιστεύομαι την llumar καλύτερα. Μίλησα σήμερα με το μαγαζί της llumar στο Αιγάλεω και μου είπαν ότι βάζουν σε 2-3 Insignia την εβδομάδα. Για τοποθέτηση μου είπαν ότι χρειάζονται 1 ώρα.

Άντε να βάλεις και εσύ που έχεις λευκό να δω πως θα δείχνουν να βάλω και εγω ;p

sifis
24-08-2009, 23:23
παλικάρια γιατί όλοι βάζετε διαφορετικές μπροστά-πίσω και όχι τις ίδιες;Έχει τόση διαφορά και δεν έχει καλή ορατότητα οι titanium μπροστά;

ATHENS
25-08-2009, 05:57
παλικάρια γιατί όλοι βάζετε διαφορετικές μπροστά-πίσω και όχι τις ίδιες;Έχει τόση διαφορά και δεν έχει καλή ορατότητα οι titanium μπροστά;

sifi καλημερα , εγω προσωπικα tis εβαλα γιατι κανουν πολυ μικρη διαφορα ,του πανε οπωs επισηs παιρνειs 'χαρτακι'' με ''αυτοκολητακι νομιμοτητοs"" και δεν χρειαζετε να ξηλωνειs αργοτερα (τουλαχιστον για ΚΤΕΟ δεν εχειs προβλημα ,το πιθανοτερο και με τροχαια ..)

;);)Κωστα και Πανο θελω μα επισημανω οτι το δικο μου εχει μαυρο εσωτερικο(με piano black..) και οι συγκεκριμενεs uv kai titanium δειχνουν ακομα πιο σκουρεs σε σχεση με την τοποθετηση τουs σε πιο ''ανοιχτο σαλονι'' ..
Keep in mind..;););)

Kosutasu
25-08-2009, 14:10
sifi καλημερα , εγω προσωπικα tis εβαλα γιατι κανουν πολυ μικρη διαφορα ,του πανε οπωs επισηs παιρνειs 'χαρτακι'' με ''αυτοκολητακι νομιμοτητοs"" και δεν χρειαζετε να ξηλωνειs αργοτερα (τουλαχιστον για ΚΤΕΟ δεν εχειs προβλημα ,το πιθανοτερο και με τροχαια ..)

;);)Κωστα και Πανο θελω μα επισημανω οτι το δικο μου εχει μαυρο εσωτερικο(με piano black..) και οι συγκεκριμενεs uv kai titanium δειχνουν ακομα πιο σκουρεs σε σχεση με την τοποθετηση τουs σε πιο ''ανοιχτο σαλονι'' ..
Keep in mind..;););)

Σε ευχαιστώ πολύ!!!

Επομένως οι Alu light με μαύρο εσωτερικό θα είναι too much...

jotri
25-08-2009, 20:43
Άντε να βάλεις και εσύ που έχεις λευκό να δω πως θα δείχνουν να βάλω και εγω ;p

Καλησπέρα!Εγω πάντως έβαλα TITANIUM(LLUMAR) μπρός πίσω στο λευκό μου insignia και είναι τέλειο...κατ εμε....
Έχω μόνο μια όχι και τόσο καλή φωτο για να δεις,αλλα και πάλι το ένα παράθυρο είναι σχεδόν κατεβασμένο.Αν βγάλω κάποια άλλη αργότερα θα ενημερώσω.....

Kosutasu
25-08-2009, 22:47
Καλησπέρα!Εγω πάντως έβαλα TITANIUM(LLUMAR) μπρός πίσω στο λευκό μου insignia και είναι τέλειο...κατ εμε....
Έχω μόνο μια όχι και τόσο καλή φωτο για να δεις,αλλα και πάλι το ένα παράθυρο είναι σχεδόν κατεβασμένο.Αν βγάλω κάποια άλλη αργότερα θα ενημερώσω.....

Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

jotri
26-08-2009, 12:44
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!

βρήκα και κάποιες άλλες....δες....:)

Kosutasu
26-08-2009, 12:48

Ωραίος!!!! Κουκλί είναι....μου θυμίζει λιγάκι το δικό μου χαχαχα :D

billykom
26-08-2009, 21:48

Πολλή ωραίο αλλά θα παρακαλούσα για ευνόητους λόγους οι πινακίδες των αυτοκινήτων που ποστάρετε να καλύπτονται .Ευχαριστώ .

InspireD
26-08-2009, 22:22
Με βάζετε και εμένα στον πειρασμό! Πριν το πάρω έλεγα οτι θα τις βάλω στην πρώτη εβδομάδα αλλά το αυτοκίνητο είναι τόσο όμορφο που δεν μου πάει η καρδιά να πειράξω τπτ!

Kosutasu
26-08-2009, 23:07
Με βάζετε και εμένα στον πειρασμό! Πριν το πάρω έλεγα οτι θα τις βάλω στην πρώτη εβδομάδα αλλά το αυτοκίνητο είναι τόσο όμορφο που δεν μου πάει η καρδιά να πειράξω τπτ!

χαχα...και εγώ έχω αυτόν τον προβληματισμό, μία λύση θα ήταν τα σκιάδια!

Πάντως εγώ θα τις βάλω....ελπίζω στον επόμενο μήνα που θα ανασάνω οικονομικά.

Κάτσε να δεις πώς θα γίνει το δικό μου....και να βγει μάπα , μην τις βάλεις :D

billykom
27-08-2009, 23:38
Μην στενοχωριέσε και θα είναι πανέμορφο δες το δικό μου με LLumar Alu Light

http://img36.imageshack.us/img36/6645/dscn0222d.jpg (http://img36.imageshack.us/i/dscn0222d.jpg/)

Και τις έβαλα το επόμενο λεπτό που βγήκε από την αντιπροσωπία.

Kosutasu
27-08-2009, 23:48
Μην στενοχωριέσε και θα είναι πανέμορφο δες το δικό μου με LLumar Alu Light

http://img36.imageshack.us/img36/6645/dscn0222d.jpg (http://img36.imageshack.us/i/dscn0222d.jpg/)

Και τις έβαλα το επόμενο λεπτό που βγήκε από την αντιπροσωπία.

Ενώ έκλεινα προς τις Titanium....αλλά τρωγόμουν με τις Alu Light (είδα ένα S40 φίλου με αυτές και μ' άρεσε), αλλά τώρα πείστηκα :rolleyes: !!!!!!!!!!!! Επομένως η απόφαση πάρθηκε για πίσω πόρτες και τζάμι.

Τώρα, για τις εμπρός πόρτες θα βάλω είτε Clima Select είτε UV Visual. Κανένα σχόλιο, προτίμηση κτλ;

Βασίλη, το έχω ξαναπεί και θα το επαναλάβω. Το αυτοκίνητο σου είναι πανέμορφο, να το χαίρεσαι! Μακράν το πιο όμορφο Insignia ;)

TEPRELIS
28-08-2009, 08:56
Βασίλη πες μας που τις περασες και ποσο κοστισαν ?
Είναι εμπρός και πίσω Alu Light ?
Με το ΚΤΕΟ και με την τροχαία τι γίνεται ?
Συμφωνώ και εγώ οτι είναι κούκλα το εργαλείο !!!!!!!!!!

NIKOS.OPC
28-08-2009, 09:50
Με το κτεο δεν εχεις προβλημα απλα θελει ενα χαρτι που σου δινουν απο το μαγαζι που τις περασες.Για την τροχαια τωρα ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου αν και με πολυ ανοιχτες μεμβρανες δεν σε κανουν τιποτα.

billykom
28-08-2009, 10:05
Οι τιμές είναι παντού πάνω κάτω ίδιες 200-250Ε
οι δικές μου είναι όλες Alu Light.

gkapou
28-08-2009, 10:11
billy η 3Μ ειναι καλες ?

TEPRELIS
28-08-2009, 10:17
Βασίλη σε ποιον τις πέρασες? Ρωτάω γιατί ειμαστε κοντα (με την δουλεια ειμαι Καβάλα) μηπως και παω να τις βαλω την αλλη εβδομαδα ... αν δεν θες να το γραψεις στο forum στειλτο με προσωπικο μηνυμα.
Τα διακοσμητικά στα πλαϊνα φλας τα αγορασες απο την αντιπροσωπεια?

sifis
28-08-2009, 10:17
Υπάρχει κάποιος με μαύρο (εσωτερικά&εξωτερικά) που να έχει βάλει titanium ή alu light (ίδια σε όλα) και να έχει φώτο να το δω και να αποφασίσω;;;

billykom
28-08-2009, 10:27
Βασίλη σε ποιον τις πέρασες? Ρωτάω γιατί ειμαστε κοντα (με την δουλεια ειμαι Καβάλα) μηπως και παω να τις βαλω την αλλη εβδομαδα ... αν δεν θες να το γραψεις στο forum στειλτο με προσωπικο μηνυμα.
Τα διακοσμητικά στα πλαϊνα φλας τα αγορασες απο την αντιπροσωπεια?

Εδώ Κομοτηνή αλλά έχει παρά πολύ δουλειά θέλει να κλείσεις ραντεβού .
Όσο για τις 3Μ δεν γνωρίζω εγώ σε όλα τα αυτοκίνητα μου είχα LLUMAR και είμαι πολύ ευχαριστημένος και μου τις έχει περάσει ο ίδιος .Το μαγαζί του είναι μπαίνοντας στην πολύ πίσω από το Ι.Κ.Α
http://www.youtube.com/watch?v=PVeUmUx925k
http://www.youtube.com/watch?v=T_nTqt1Tja8
http://www.youtube.com/watch?v=LiIQD17fa60

NIKOS.OPC
28-08-2009, 10:31
3M ειναι απο τις καλυτερες εχουν φιλοι-γνωστοι για χρονια και ειναι ακομα οπως την πρωτη μερα.

gkapou
28-08-2009, 10:47
μαλλον 3Μ θα βαλω γιατι το μαγαζι το γνωριζω καλα...

TEPRELIS
28-08-2009, 10:51
Εδώ Κομοτηνή αλλά έχει παρά πολύ δουλειά θέλει να κλείσεις ραντεβού .
Όσο για τις 3Μ δεν γνωρίζω εγώ σε όλα τα αυτοκίνητα μου είχα LLUMAR και είμαι πολύ ευχαριστημένος και μου τις έχει περάσει ο ίδιος .Το μαγαζί του είναι μπαίνοντας στην πολύ πίσω από το Ι.Κ.Α
http://www.youtube.com/watch?v=PVeUmUx925k
http://www.youtube.com/watch?v=T_nTqt1Tja8
http://www.youtube.com/watch?v=LiIQD17fa60

Βασίλη σε ευχαριστώ για την πληροφορία ...
Αν εχεις κάποιο τηλεφωνο τους να κλείσω ραντεβού θα με βοηθούσες
Φαντάζομαι οτι σου εχουν δωσει χαρτι για το ΚΤΕΟ ... με την τροχαία είχες κανένα περιστατικό ... γιατί αυτοί είναι λίγο μακάκες κάποιες φορές

NIKOS.OPC
28-08-2009, 11:05
μαλλον 3Μ θα βαλω γιατι το μαγαζι το γνωριζω καλα...

Αν βαλεις 3M να ξερεις οι γνησιες εχουν πανω στην μεμβρανη σφραγιδα 3M που φαινεται,αν το γνωριζεις το μαγαζι δεν νομιζω να βαλει τπτ αλλο.Αν θες μετα η σφραγιδα βγαινει με αζαξ αν δεν κανω λαθος.

gkapou
28-08-2009, 11:06
ok σε ευχαριστω νικο δεν το ξερα για σφραγιδα

TEPRELIS
28-08-2009, 13:27
Στην παρακάτω διευθυνση θα βρείτε το ΦΕΚ Β 1069/2008 στο οποίο εκδοθηκε η ΚΥΑ 29039/2123/07 (Τοποθέτηση μεβρανών σε υαλοπίνακες οχημάτων) με την οποια καθορίζονται οι προδιαγραφες και τα συναφη που αφορουν τις μεμβρανες στα αυτοκινητα για την χωρα μας.
Προσπαθω να το βρω και σε μορφη .pdf για να το εχει ο καθε ενας μας στο αρχειο του.

http://www.et.gr/view_publication/2008/2/1069/svg/3?form.submitted=True

Παρακατω επισυναπτω πεντε φωτο που ειναι εγγραφο του Υπουργείου ΜΕταφορων προς τα ΚΤΕΟ και την Διευθυνση Ασφαλειας του ΥΜΕ και αφορα την εφαρμογη της παραπανω ΚΥΑ. Ελπίζω να βοήθησα

striker
07-09-2009, 20:39
Υπάρχει κάποιος με μαύρο (εσωτερικά&εξωτερικά) που να έχει βάλει titanium ή alu light (ίδια σε όλα) και να έχει φώτο να το δω και να αποφασίσω;;;

Λιγο καθυστερημενη η απαντηση αλλα εγω εχω μαυρο μεσα εξω με titanium!!!

φωτο εχω στο profile!!!

Kosutasu
07-09-2009, 21:19

Καθόλου φίλε μου....γιατί έχω στεγνώσει οικονομικά :p και επομένως κατά το τέλος του μήνα θα τις βάλω. Οι φωτογραφίες σου μου έδωσαν μία πάρα πολύ καλή εικόνα! Σε ευχαριστώ

striker
07-09-2009, 21:28
Καθόλου φίλε μου....γιατί έχω στεγνώσει οικονομικά :p και επομένως κατά το τέλος του μήνα θα τις βάλω. Οι φωτογραφίες σου μου έδωσαν μία πάρα πολύ καλή εικόνα! Σε ευχαριστώ

Να εισαι καλα κι εγω ευχαριστω για τον ηχο που μου εστειλες!!!

sifis
08-09-2009, 14:55
Να είσαι καλά φίλε,τις είδα και μάλλον για titanium θα πάω;)

Sad13
08-09-2009, 19:32
Έχει βάλει κανείς μεμβράνη στην ηλιοροφή; Μπορεί να γίνει αυτό ή θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;

striker
08-09-2009, 20:20
Έχει βάλει κανείς μεμβράνη στην ηλιοροφή; Μπορεί να γίνει αυτό ή θα έχουμε κάποιο πρόβλημα;

Ουτε που το ρωτησα!!!

Αν υπηρχε ομως σαν σεναριο,φανταζομαι πως θα μου το προτειναν!!!

HarrisK
08-09-2009, 20:24
Ουτε που το ρωτησα!!!

Αν υπηρχε ομως σαν σεναριο,φανταζομαι πως θα μου το προτειναν!!!

Η ηλιοροφη όμως είναι που χρειάζεται απαραιτήτως μεμβράνη.

striker
08-09-2009, 20:33

Κοιτα,θεωρητικα γινετε!!!

Παντως εγω δεν καιγομαι!!!

Sad13
08-09-2009, 20:51
Εγώ όμως με ντάλα ήλιο όποτε την ανοίγω..."καίγομαι"...lol

HarrisK
08-09-2009, 20:54
Κοιτα,θεωρητικα γινετε!!!

Παντως εγω δεν καιγομαι!!!

Βαγγελη κ εγώ δεν καιγομαι γιατι δεν…..ανοίγω το κάλυμμα ημέρα .:D

striker
08-09-2009, 20:54
Εγώ όμως με ντάλα ήλιο όποτε την ανοίγω..."καίγομαι"...lol

Εγω παλι οχι γιατι ειμαι ηδη καμμενος!!!lollollollol

luke
26-09-2009, 09:17
Τοποθετήθηκαν llumar,uv 99 εμπρος,uv visual πίσω.
Μπορώ να πώ ότι έγινε πιό όμορφο.
Η τοποθέτηση έγινε στο κατάστημα στο Μαρούσι.Πολύ προσεγμένη δουλειά.
Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

luke
26-09-2009, 09:19

Έχει βάλει φίλος llumar.

sts
26-09-2009, 14:52
Συνιστάται ανεπιφύλακτα.
Μπράβο Λουκά καλορίζικες, πόσο σου στοίχισαν ;

luke
26-09-2009, 14:55
Μπράβο Λουκά καλορίζικες, πόσο σου στοίχισαν ;

Σταύρο Καλησπέρα
206 ευρώ

sts
26-09-2009, 15:12
Καλησπέρα Λουκά, θα τις δώ όταν συναντηθούμε και θα μου πείς και το μαγαζί.:)

luke
26-09-2009, 15:22
Καλησπέρα Λουκά, θα τις δώ όταν συναντηθούμε και θα μου πείς και το μαγαζί.:)

Oκ.
Αξίζει τον κόπο και το κόστος !

Kosutasu
26-09-2009, 21:41
Συνιστάται ανεπιφύλακτα.

Καλορίζικες!!!

Οι UV99 είναι άχρωμες; ΣΚοπεύω και εγώ να βάλω Llumar μεμβράνες και ήμουν μεταξύ UV Visual και Clima Select για τα εμπρός παράθυρα. Εϊχα πάρει και τηλέφωνο, αλλά δεν μου ανέφεραν τις uv 99.

samiotis19
26-09-2009, 21:46
Καλορίζικες!!!

Οι UV99 είναι άχρωμες; ΣΚοπεύω και εγώ να βάλω Llumar μεμβράνες και ήμουν μεταξύ UV Visual και Clima Select για τα εμπρός παράθυρα. Εϊχα πάρει και τηλέφωνο, αλλά δεν μου ανέφεραν τις uv 99.

Φίλε εγώ έχω UV 99% μπροστά δεν είναι τελείως άχρωμες αλλά δεν είναι και μαύρες!!

luke
26-09-2009, 23:30
Καλορίζικες!!!

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.
Είναι οι θεωρητικά νόμιμες ,ελαφρώς σκούρες ,πολύ διακριτικές.Και λέω θεωρητικά νόμιμες γιατί τα τζαμια μας έχουν 30% απο μαμά σκούρο, άρα ότι και να βάλεις εκτός απο απλό φίλμ είσαι εκτός νομοθεσίας. Η διαφορά με τις uv visual είναι αμελητέα.Ετσι το αυτοκίνητο δεν δείχνει δίχρωμο.Έγινε αλαφρώς πιό φιμέ.
Ο συνδυασμός που έκανα ειναι λόγω μαύρου αυτοκινήτου και σαλονιού.Θα σκούραινε πολύ.Τώρα στο δικό σου υπέροχο λευκό άτι μπορεί να ταιριάζει και πιό σκούρο.:)

striker
01-10-2009, 21:35
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε.
Είναι οι θεωρητικά νόμιμες ,ελαφρώς σκούρες ,πολύ διακριτικές.Και λέω θεωρητικά νόμιμες γιατί τα τζαμια μας έχουν 30% απο μαμά σκούρο, άρα ότι και να βάλεις εκτός απο απλό φίλμ είσαι εκτός νομοθεσίας. Η διαφορά με τις uv visual είναι αμελητέα.Ετσι το αυτοκίνητο δεν δείχνει δίχρωμο.Έγινε αλαφρώς πιό φιμέ.
Ο συνδυασμός που έκανα ειναι λόγω μαύρου αυτοκινήτου και σαλονιού.Θα σκούραινε πολύ.Τώρα στο δικό σου υπέροχο λευκό άτι μπορεί να ταιριάζει και πιό σκούρο.:)

Και στο μαυρο μια ελαφρυα σκουριλα δεν δειχνει ασχημη!!!;)

takas
01-10-2009, 21:56
Αρχικός συγγραφέας luke
Μπορώ να πώ ότι έγινε πιό όμορφο
Βαλτε καμια φωτο να παρουμε καμια ιδεα ρε παιδια.

peripetra
13-10-2009, 22:27
περασα σημερα το μεσημερι απο τη llumar στον κηφισο και μου ειπαν 230 ευρω μειων εκπτωση 10%.καλα ειναι;

ATHENS
13-10-2009, 22:33
περασα σημερα το μεσημερι απο τη llumar στον κηφισο και μου ειπαν 230 ευρω μειων εκπτωση 10%.καλα ειναι;

τοσο παει Περικλη το μαλλι ,τοσο πληρωσαμε πανω κατω και οι υπολοιποι...;)

ziggy
13-10-2009, 22:51
τοσο παει Περικλη το μαλλι ,τοσο πληρωσαμε πανω κατω και οι υπολοιποι...;)

Λογικότατη η τιμή αν και η δουλειά είναι πολύ καλή. Και εδώ στις Σέρρες 250 ευρώπουλα ακατέβατα ζητάνε...

nikos kara
23-10-2009, 15:53
καλησπερα εχω βαλει llumar στο atra 1 σταδιο κ τα εχω 3,5 χρονια κ εχουν ξεθοριασει....τωρα σκεφτομαι να βαλω στο insignia καποια αλλη μαρκα ωστε να μην εχω τα ιδια ντραβαλα μετα απο 3-4 χρονια.λεω για m3 τι λετε?????????

valtrig
23-10-2009, 16:16
καλησπερα εχω βαλει llumar στο atra 1 σταδιο κ τα εχω 3,5 χρονια κ εχουν ξεθοριασει....τωρα σκεφτομαι να βαλω στο insignia καποια αλλη μαρκα ωστε να μην εχω τα ιδια ντραβαλα μετα απο 3-4 χρονια.λεω για m3 τι λετε?????????

Δεν έχω βάλει ποτέ μεμβράνες οπότε δεν έχω άποψη για τις 3M, αλλά οι Llumar υποτίθεται ότι έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής. Δεν πας να ρωτήσεις τι γίνεται εκεί που τις πέρασες;

nikos kara
23-10-2009, 16:23
Δεν έχω βάλει ποτέ μεμβράνες οπότε δεν έχω άποψη για τις 3M, αλλά οι Llumar υποτίθεται ότι έχουν εγγύηση εφ' όρου ζωής. Δεν πας να ρωτήσεις τι γίνεται εκεί που τις πέρασες;

δεν με νοιαζει για το astra θα το πουλησω κ δεν ασχολουμαι.αλα να μην εχω τα ιδια προβληματα κ στο insignia :confused:

luke
23-10-2009, 19:01
δεν με νοιαζει για το astra θα το πουλησω κ δεν ασχολουμαι.αλα να μην εχω τα ιδια προβληματα κ στο insignia :confused:

Καλησπέρα.
Μεμβράνες υπάρχουν αρκετές μάρκες.LLumar,3m,madigo...κά.
Από όσο ξέρω γιατί πέρασα πρόσφατα όλες έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής με αντικατάσταση.Έβαλα llumar και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος με εξαίρεση μιά μικρή διάθλαση το βράδυ στα φώτα των πίσω, λόγω των αντιστάσεων στο πίσω τζάμι και της κλίσης που έχει.Αναπόφευκτο ότι και αν βάλεις .Συνηθίζεται βέβαια με τον καιρό.
Άρα πρόβλημα εγγύησης υλικού λογικά δέν θα έχεις.
Τώρα βέβαια αν δεν είσαι ευχαριστημένος από ένα προιόν.....
Φίλος έβαλε 3m και είναι πολύ ευχαριστημένος.Είδα και τις madico,πολύ πιό ακριβές.Οι μοναδικοί που βάζανε και στο παρμπρίζ.Αν πάρεις cosmo το παρμπρίζ είναι θερμοανακλαστικό απο μαμά.Ρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε...
Καλύτερα πάρε την απόφαση όταν πάρεις το αυτοκίνητο γιά να δείς και τις χρωματικές αποχρώσεις σε σχέση με το χρώμα αυτοκινήτου -σαλονιού.
Σου εύχομαι να απολαύσεις το αυτοκίνητο ότι κι αν προτιμήσεις :)

nikos kara
23-10-2009, 21:51
cosmo θα ειναι κ σκεφτομαι για m3 ξερουμε κ καμια τιμη???????

luke
23-10-2009, 22:22
cosmo θα ειναι κ σκεφτομαι για m3 ξερουμε κ καμια τιμη???????

Όχι.Ο φίλος έβαλε σε bravo γύρω στο 200 ευρώ.
Δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις και αν κάνουν και έκπτωση σε club.

luke
23-10-2009, 23:34
Φίλε αποκλείεται να ήταν Llumar και να ξεθώριασαν. Εκτός του ότι οι Llumar ΔΕΝ ΞΕΘΩΡΙΑΖΟΥΝ, έχουν και εγγύηση 6 (και όχι εφ' όρου ζωής) χρόνια.

Μάλλον σε χρέωσε κανονικά και σου πέρασε μούφα μάρκα, έχει γίνει και στο παρελθόν από "επαγγελματίες" του χώρου στην Θεσσαλονίκη.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επίσης, μιας και το δικό μου έχει πίσω φιμέ από το εργοστάσιο, ξέρει κανείς την αντίστοιχη σκουρότητά τους σε μεμβράνες Llumar ή 3M?

Εβαλα llumar πριν ένα μήνα περίπου.H εγγύηση είναι lifetime.
Αν το φιμέ ειναι 30% τότε οι αντίστοιχες llumar είναι οι uv99.
Ενας τόνος πάνω στο σκούρο λίγο πάνω απο το 30% ειναι οι uv visual.
Αυτές τις δύο έχω περάσει μπρος και πίσω.
Οι αποχρώσεις αυτές δεν υπάρχουν στο site τους.Πρέπει να πάς απο εκεί.
Γιά 3Μ δεν γνωρίζω.

billykom
24-10-2009, 06:19
Βάζω εδώ και 19 χρόνια σε όλα τα αυτοκίνητα μου τις llumar και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με ξεθωριάσματα ούτε καν γρατσουνιές . Το πρώτο αυτοκίνητο που κυκλοφόρησα ήταν του πατέρα μου (FIAT REGATA 100 το έχουμε ακόμη και τώρα θα πάει για απόσυρση) είχα βάλει τις alu dark (πολύ σκούρες) και παρόλο που το τρώει όλη μέρα ο ήλιος είναι σαν να τις έβαλα χθες.

nikos kara
24-10-2009, 17:11
Βάζω εδώ και 19 χρόνια σε όλα τα αυτοκίνητα μου τις llumar και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε με ξεθωριάσματα ούτε καν γρατσουνιές . Το πρώτο αυτοκίνητο που κυκλοφόρησα ήταν του πατέρα μου (FIAT REGATA 100 το έχουμε ακόμη και τώρα θα πάει για απόσυρση) είχα βάλει τις alu dark (πολύ σκούρες) και παρόλο που το τρώει όλη μέρα ο ήλιος είναι σαν να τις έβαλα χθες.

Ελα billykom τι μαρκα εχεις βαλει στο insignia και ποσο?Αν συμφερει θα ερθω να τα περασω Κομοτηνη,γιατι εδω...........!!!Εχει κανει καλη δουλεια στο δικο σου?:cool:

billykom
24-10-2009, 22:11
Πάντα llumar η τιμή είναι περίπου στα 200+Ε

gabriel1981
24-10-2009, 22:29
γυρω στα 220-250 ευρω παιζουν οι τιμες για ilumar απο οτι ρωτησα σε 2-3...μαγαζακια1!!

striker
24-10-2009, 23:01
230 στη llumar στο ποταμι!!!

striker
24-10-2009, 23:05
Ερωτηση!!!
Τα εχω βαλει κανα διμηνο τωρα και στο τζαμι πισω απο τον οδηγο εχει κατι λιγα μπιμπικια+οτι στο πισω παρμπριζ σε ορισμενες φασεις της οδηγησης (οχι παντα)βλεπω κατι σαν κυψελες στο ματι(σαν να γινετε το τζαμι καρο)πολυ ελαφρες!!!
Ειναι καποιο προβλημα,πρεπει να ζητησω αντικατασταση???
Και αν ναι θα το δεχτουν???

luke
24-10-2009, 23:31

207 στο Μαρούσι και πιθανώς φθηνότερα στο ποτάμι αν πας μέσω γνωστού απο αντιπροσωπία

sakis1976
24-10-2009, 23:33
Ερωτηση!!!
Τα εχω βαλει κανα διμηνο τωρα και στο τζαμι πισω απο τον οδηγο εχει κατι λιγα μπιμπικια+οτι στο πισω παρμπριζ σε ορισμενες φασεις της οδηγησης (οχι παντα)βλεπω κατι σαν κυψελες στο ματι(σαν να γινετε το τζαμι καρο)πολυ ελαφρες!!!
Ειναι καποιο προβλημα,πρεπει να ζητησω αντικατασταση???
Και αν ναι θα το δεχτουν???

Αυτό που λες το βλέπω και εγώ!!! Σα να έχει τετραγωνάκια το τζάμι. Άντε μου έφυγε τουλάχιστον η απορία γιατί νόμιζα ότι μόνο το δικό μου είναι έτσι.
Οπότε πιθανόν να είναι έτσι κατασκευαστικά το τζάμι.
Υπόψιν εγω δεν έχω περάσει μεμβράνες,έτσι είναι από την μάνα του.

striker
25-10-2009, 07:27
Υπόψιν εγω δεν έχω περάσει μεμβράνες,έτσι είναι από την μάνα του.

εεεεεεεεεεεεεεεεεεε:eek::eek::eek::eek:

Δηλαδη ευθυνετε το τζαμι και οχι οι μεμβρανες????
Παρακαλω οσοι εχουν το εν λογο θεμα να το καταθεσουν για να βγαλουμε ακρη!!!

peripetra
25-10-2009, 18:59

στον κηφισο στη llumar κανουν 10% εκπτωση.

peripetra
25-10-2009, 19:01
εχει κανεις ακουστα τις μεμβρανες της foliatec;τις εχω βρει στα ιδια περιπου λεφτα με τις llumar και εχον και αυτες lifetime εγγυηση.

Kosutasu
25-10-2009, 20:36
Εγώ που έχω βρει κάτι ASWF (American Standard Window Film) με τα μισά λεφτά και εφ' όρου ζωής εγγύηση....

Τις ξέρει κανείς;

Kosutasu
26-10-2009, 12:06
Λοιπόν, την άλλη Δευτέρα πάω για Llumar. Μία ερώτηση, μου είπαν για το 10% έκπτωση στην Llumar στον Κηφισό (επομένως €206) και €195 στην Καλλιθέα.

Από τοποθέτηση, θα μπορούσε κάποιος να μου πει; Είναι και τα δύο εξίσου καλά;

Ευχαριστώ.

luke
26-10-2009, 14:31
Λοιπόν, την άλλη Δευτέρα πάω για Llumar. Μία ερώτηση, μου είπαν για το 10% έκπτωση στην Llumar στον Κηφισό (επομένως €206) και €195 στην Καλλιθέα.

Από τοποθέτηση, θα μπορούσε κάποιος να μου πει; Είναι και τα δύο εξίσου καλά;

Ευχαριστώ.

Στην llumar στον Κηφισό περνάει μεμβράνες γνωστή μας αντιπροσωπία.

Kosutasu
26-10-2009, 14:34
Στην llumar στον Κηφισό περνάει μεμβράνες γνωστή μας αντιπροσωπία.

Αυτό το ξέρω ;)

Το θέμα είναι όμως ότι θα πάω σαν ιδιώτης... και για αυτό ρωτάω για προσωπικές εμπειρίες σχετικά με την τοποθέτηση.

peripetra
26-10-2009, 21:02
εγω ειχα βαλει στη llumar στον κηφισο το 2004 φιμε στο ibiza που ειχα και δεν αντιμετοπισα κανενα απολυτως προβλημα.και τα τοποθετησαν τοτε χωρις να βγαλουν το πλαστικο απο την πορτα ή τις τσιμουχες του παραθυρου.

striker
28-10-2009, 04:11
Τιποτα δεν βγαζουν!!!
Εμενα παντως εχει λιγα μπιμπικια στο τζαμι πισω απο τον οδηγο!!!

jak
01-11-2009, 11:38
Παιδιά βάζουν και μπροστά μεμβράνη για να γίνει θερμοανακλαστικό το παρμπρίζ?

ATHENS
01-11-2009, 11:58
Παιδιά βάζουν και μπροστά μεμβράνη για να γίνει θερμοανακλαστικό το παρμπρίζ?

Γιαννη εμενα μου ειπαν απο llumar οτι πλεον δεν βαζουν τιποτα μπροστα.. Απαγορευεται δια ροπαλου..;)

luke
01-11-2009, 21:31
Μπορεί να σου βάλει ο Γιαννικέλης στον Γέραγα αλλά θα σου πρότεινα να μην βάλεις.

Είναι αυτός που βάζει madigo στην Εθνικής Αντιστάσεως?

luke
02-11-2009, 15:47
Ναι αυτός!

Ακριβότερος απο llumar.Και έχω και ένσταση πώς ενώ όλοι δεν βάζουν μεμβράνες στο παρμπρίζ αυτός τοποθετεί.Κάποιος κάτι δεν κάνει σωστά.:rolleyes:

Kosutasu
02-11-2009, 22:56
Τελικά σήμερα κατάφερα να βάλω τις μεμβράνες της Llumar στον Κηφισό. Η όλη διαδικασία πήρε 1 ώρα (με 3 άτομα) και έγινε πολύ καλή δουλειά. Το μόνο περίεργο είναι ότι στο πίσω τζάμι, κατά την οδήγηση, βλέπω από τον καθρέπτη (όταν είναι αυτοκίνητο με αναμμένα φώτα) κάποιες αντανακλάσεις εκεί που είναι οι αντιστάσεις του τζαμιού.

Μπροστά μπήκαν οι UV99 και πίσω Alu Light. Μου είπαν και εκεί (όπως και αρκετά παιδιά από το club) να βάλω Titanium... αλλά δεν κρατήθηκα. Δεν ξέρω, αλλά και μετά που μπήκαν, προτιμώ τις Alu Light

Χμμ, αυτό ειναι 666ο ποστάρισμα μου :kaloe:

ATHENS
02-11-2009, 23:05
Μεγια οι μεμβρανεs Kωστα...lol.

Kosutasu
02-11-2009, 23:23
Μεγια οι μεμβρανεs Kωστα...lol.

Ευχαριστώ, ευχαριστώ lol

samiotis19
03-11-2009, 01:01
Τελικά σήμερα κατάφερα να βάλω τις μεμβράνες της Llumar στον Κηφισό. Η όλη διαδικασία πήρε 1 ώρα (με 3 άτομα) και έγινε πολύ καλή δουλειά. Το μόνο περίεργο είναι ότι στο πίσω τζάμι, κατά την οδήγηση, βλέπω από τον καθρέπτη (όταν είναι αυτοκίνητο με αναμμένα φώτα) κάποιες αντανακλάσεις εκεί που είναι οι αντιστάσεις του τζαμιού.

Μπροστά μπήκαν οι UV99 και πίσω Alu Light. Μου είπαν και εκεί (όπως και αρκετά παιδιά από το club) να βάλω Titanium... αλλά δεν κρατήθηκα. Δεν ξέρω, αλλά και μετά που μπήκαν, προτιμώ τις Alu Light

Καλοφόρετες φίλε μου!! Κι εμένα το κάνει αυτό στο πίσω τζάμι αλλά με τον και ρό δεν θα το βλέπεις καθόλου!!

Kosutasu
03-11-2009, 11:30
Καλοφόρετες φίλε μου!! Κι εμένα το κάνει αυτό στο πίσω τζάμι αλλά με τον και ρό δεν θα το βλέπεις καθόλου!!

Ευχαριστώ. Ελπίζω να έχεις δίκιο ;)

Mpliki
03-11-2009, 14:12
Ποσο σου πηγε Κωστα αν επιτρεπεται.

EVANGELOS
03-11-2009, 15:48
Γεια χαρα σε ολους. Και εγω σημερα περασα τις μεμβρανες στο τουτου μου, (Lummar Ψυχικου, 210€ με εγγυηση εφ' ορου ζωης). Τελικά τις εβαλα ολες Titanium. Απ΄οτι μου ειπε το παιδι στο καταστημα για τα τζαμια του οδηγου και συνοδηγου ειμαι παρανομος για την τροχαια και το ΚΤΕΟ. Οι μονες που ειναι μεσα στα πλαισια του νομου για μπροστα ειναι οι UV99.
Ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε οταν θα ερθει η ωρα του ΚΤΕΟ? Μου ειπαν οτι σε καποια ιδιωτικα τα περνανε ακομη, αλλα δεν ξερω τι θα ισχυει σε 4 χρονακια!

Giorgio
03-11-2009, 19:42
Γεια χαρα σε ολους. Και εγω σημερα περασα τις μεμβρανες στο τουτου μου, (Lummar Ψυχικου, 210€ με εγγυηση εφ' ορου ζωης). Τελικά τις εβαλα ολες Titanium. Απ΄οτι μου ειπε το παιδι στο καταστημα για τα τζαμια του οδηγου και συνοδηγου ειμαι παρανομος για την τροχαια και το ΚΤΕΟ. Οι μονες που ειναι μεσα στα πλαισια του νομου για μπροστα ειναι οι UV99.
Ξερει κανεις τι μπορουμε να κανουμε οταν θα ερθει η ωρα του ΚΤΕΟ? Μου ειπαν οτι σε καποια ιδιωτικα τα περνανε ακομη, αλλα δεν ξερω τι θα ισχυει σε 4 χρονακια!

Γιατι σε 4 χρονια και οχι σε 2??Πιστευω πως ακομα και τα καινουρια τουτου πανε καθε 2 χρονια στα κτεο.

samiotis19
03-11-2009, 19:48
Γιατι σε 4 χρονια και οχι σε 2??Πιστευω πως ακομα και τα καινουρια τουτου πανε καθε 2 χρονια στα κτεο.

Για τα καινούργια αυτοκίνητα ο πρώτος έλεγχος ΚΤΕΟ γίνεται μετά την παρέλευση 4 ετών! Στην συνέχεια ο έλεγχος επαναλαμβάνεται κάθε δύο χρόνια

shotcon
03-11-2009, 20:13
Λίγες απόψεις για τα μικρά προβληματάκια από την χρήση της μεμβράνης στο πίσω αλεξήνεμο το λατρεμένου μας "κάρου".

Το προβληματάκι της διάθλασης του φωτισμού που περνάει στο πίσω αλεξήνεμο και φυσικά μας είναι ενοχλητικό, οφείλεται στο ότι όταν τοποθετηθεί η μεμβράνη, "κάθεται" πάνω από τους αγωγούς θέρμανσης. Αυτά τα μικρά συρματάκια είναι υπεύθυνα για την εικόνα που βλέπουμε.
Η μεμβράνη έχει κάποια σχετική ελαστικότητα που όμως δεν είναι ικανή να καλύψει τα πολύ μικρά κενά που δημιουργούνται μεταξύ αυτής και των αγωγών με αποτέλεσμα να εγκλωβίζεται αέρας κι εμείς να βλέπουμε εικόνες και φώτα κυματοειδή οι οποίες γίνονται ιδιαίτερα αισθητά το βράδυ.

Η μία λύση είναι να αντικατασταθεί το πίσω αλεξήνεμο με άλλο φιμέ χωρίς μεμβράνη και η δεύτερη λύση... πουλάκια. Κοιτάξτε τα πουλάκια στην φύση πόσο όμορφα είναι. :)

jak
03-11-2009, 20:22

Kαλησπέρα ,
Καλορίζικες οι μεμβράνες , στο παρμπρίζ βάζουν και φάσα στην πάνω πλευρά?
Σε τι διαφέρουν οι Alu Light από τις Titanium?

kawasaki69john
03-11-2009, 21:04
οντως στα 4 χρονια ειναι την πρωτη φορα .. οσο για το κταιο θα πληρωσης 20 ευρω προστιμο για της μεμβρανες και τελειωσε..... τη νομιζες οτι θα σου παρουν το αμαξι?? γελαστικες λεφτα θελουν γιαυτο εχουν τα διαφορα απαγορευεται. με το χοντα πληρωνα καθε φορα στα κτεο 150 ευρω προστημα. για της 18αρες αντι για 15αρες για τα τρελα καυσαερια του τουρμπο για τα φρενα για τα σποιλερ κ.λ.π. λεφτα θελουν παιδια λεφτα ...δεν υπαρχη αξιοπιστεια πουθενα....

ziggy
03-11-2009, 21:12
Αυτοί που έχουν βάλει το πακέτο ορατότητας που περιλαμβάνει και τον εσωτερικό ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη, μήπως έχουν (ή θα έχουν) θέμα λόγω της τοποθέτησης μεμβράνης στο πίσω παρμπρίζ. Μήπως δηλαδή δεν δουλεύει το σύστημα γιατί λογικά τα φωτα του πίσω αυτοκινήτου θα "κόβουν" από τις μεμβράνες;

nikos kara
03-11-2009, 21:28

μπωρης να γραψεις τιμη?

kawasaki69john
03-11-2009, 21:30
εγω εβαλα το πρωτο σταδιο μεμβρανες της πολλη απαλες γιατι και τα τσαμια εχουν απαλο χρωματισμο και μου δωσαν χαρτι για τους ελενχους και τα μπλοκα.. οσο για τον καθρεπτη κυριε γιαννη[ ziggy ] προβλημα μηδεν...

ziggy
03-11-2009, 21:50
εγω εβαλα το πρωτο σταδιο μεμβρανες της πολλη απαλες γιατι και τα τσαμια εχουν απαλο χρωματισμο και μου δωσαν χαρτι για τους ελενχους και τα μπλοκα.. οσο για τον καθρεπτη κυριε γιαννη[ ziggy ] προβλημα μηδεν...

Eχεις ηλεκτροχρωματικό έτσι; που σκοτεινιάζει για να μη σε θαμπώνουν τα πίσω αυτοκίνητα..

luke
03-11-2009, 21:59
Αυτοί που έχουν βάλει το πακέτο ορατότητας που περιλαμβάνει και τον εσωτερικό ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη, μήπως έχουν (ή θα έχουν) θέμα λόγω της τοποθέτησης μεμβράνης στο πίσω παρμπρίζ. Μήπως δηλαδή δεν δουλεύει το σύστημα γιατί λογικά τα φωτα του πίσω αυτοκινήτου θα "κόβουν" από τις μεμβράνες;

Κανένα πρόβλημα με τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη.

ATHENS
03-11-2009, 22:09
Κανένα πρόβλημα με τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη.

Επιβεβαιωνω και γω κανενα προβλημα με τον ηλεκτροχρωματικο καθρεφτη...ιδια ισωs και περισσοτερη απορροφηση των φωτων των αυτοκινητων που ακολουθουν...:cool:

and jak οι alu light ειναι πιο σκουρεs απο τιs titanium... κοστοs τοποθετησηs apo 205 -220 euro...απο llumar

wachaldeos
06-11-2009, 16:14
σας επισυνάπτω το ΦΕΚ σε μορφή pdf, για να μπορούν να το διαβάζουν όλοι

striker
06-11-2009, 17:15
μπωρης να γραψεις τιμη?

230 ευρω!!!

striker
06-11-2009, 17:16

Κανενα προβλημα!!!

dionisis77
06-11-2009, 17:33
σας επισυνάπτω το ΦΕΚ σε μορφή pdf, για να μπορούν να το διαβάζουν όλοι

Που είναι το συνημμένο οεο ????

Kosutasu
09-11-2009, 08:26
Σήμερα, που ήταν η πρώτη μέρα που βγήκε το αυτοκίνητο από το γκαράζ μετά την τοποθέτηση, παρατήρησα αρκετές φουσκάλες στο πίσω μικρό τζαμάκι αριστερά...

Λέτε να θέλει αλλαγή :confused:; Θα το πάω μάλλον την Τετάρτη να το δούν...

kawasaki69john
09-11-2009, 08:49
δεν πρεπη να εχει πουθενα φουσκαλες ..παντω να το δουν και να το αλλαξουν.. πρεπη να εχει τελεια επαφη παντου...

kawasaki69john
09-11-2009, 08:51
μη τρυπηση της φουσκαλες με καρφιτσα και της πατηση και σου πη ενταξει. να εισαι εκει να της αλλαξη...

Kosutasu
09-11-2009, 08:54
μη τρυπηση της φουσκαλες με καρφιτσα και της πατηση και σου πη ενταξει. να εισαι εκει να της αλλαξη...

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

peripetra
09-11-2009, 20:37
εβαλα σημερα μεμβρανες στο καμαρι μου και μπορω να πω οτι το ερωτευτηκα ακομα περισσοτερο.στη llumar στη μεταμορφωση με 205 ευρω.και δουλεια αψογη.χαλαλι τα λεφτα και το 3-ωρο που περιμενα.

ziggy
09-11-2009, 20:39
εβαλα σημερα μεμβρανες στο καμαρι μου και μπορω να πω οτι το ερωτευτηκα ακομα περισσοτερο.στη llumar στη μεταμορφωση με 205 ευρω.και δουλεια αψογη.χαλαλι τα λεφτα και το 3-ωρο που περιμενα.

Πολύ καλή η τιμή, εδώ (Σέρρες) κάτω από 250 δεν βρίσκεις πουθενά. Στις φίρμες δε 270-280...

kawasaki69john
09-11-2009, 21:07
εγω της εβαλα με 160 και μου εδωσε χαρτι που λεει οτι ειναι νομιμες..

ziggy
09-11-2009, 21:37

Τζάμπα... ;););)

kawasaki69john
09-11-2009, 22:14
στην οδο λαγκαδα.. ειναι πολλη καλος..

takas
10-11-2009, 08:07

εκλεισες ραντεβου η πηγες ετσι?

sifis
10-11-2009, 08:18

φίλε γιάννη,πήγες απο ''γνωστό'' ή κλασσικά χωρίς @π@δειξη?

kawasaki69john
10-11-2009, 09:01
γνωστος αλλα και αποδειξη, και χαρτι για την αστυνομια οπως ειπα αλλα για νομιμη μεμβρανη

zografos
10-11-2009, 14:06
γνωστος αλλα και αποδειξη, και χαρτι για την αστυνομια οπως ειπα αλλα για νομιμη μεμβρανη

Υπάρχει τρόπος να βάλουμε κι εμείς σ' αυτή την τιμή ?

kawasaki69john
10-11-2009, 14:59
φυσικα και μπωρης..ειναι στη λαγκαδα 170 και λεγεται σβαρνας γρηγορης 2310 600671.. ειναι στο δεξιο μερος της λαγκαδα στο παραδρομο ειναι τεσσερα μαγαζια μαζι το πρωτο ειδη ψαρικης το δευτερο στερεω το τριτο μεμβρανες και το τεταρτο συνεργειο...αν θελης σου δεινω και την αποδειξη η αν θελης παμε μαζι...

peripetra
10-11-2009, 16:47
με ολο το σεβασμο καμια μεμβρανη δεν ειναι νομιμη για την αστυνομια, πλην των τελειως διαφανων.ολες οι αλλες απαγορευονται.η πιστοποιηση που σου δινει ειναι για το κτεο και σε αυτο αν παρατηρησεις στα μπροστα παραθυρα δεν αναφερουν οτι εχεισ βαλει σκουρες μεμβρανες, ωστε να μην εχει προβλημα το κτεο και η ευθυνη να πεφτει στον οδηγο.αυτο μου το εξηγησε χθες ο μαστοεας που μου τα περασε.

zografos
10-11-2009, 16:56
φυσικα και μπωρης..ειναι στη λαγκαδα 170 και λεγεται σβαρνας γρηγορης 2310 600671.. ειναι στο δεξιο μερος της λαγκαδα στο παραδρομο ειναι τεσσερα μαγαζια μαζι το πρωτο ειδη ψαρικης το δευτερο στερεω το τριτο μεμβρανες και το τεταρτο συνεργειο...αν θελης σου δεινω και την αποδειξη η αν θελης παμε μαζι...

Σ' ευχαριστώ πολύ.

kawasaki69john
10-11-2009, 17:00
καποιο λαθος κανει ο δικος σου ...αν ηξερα να δουλευω το πολυμηχανιμα θα εβλεπες το χαρτι που εχω . γραφει τα εξης. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗΣ..συμφωνη με την αποφαση 29039/2123/07-δεκ.1069 την 10/06/2008 και εχει τα παντα μαρκα αριθ ..κυκλ.. ονοματα κ.λ.π.

luke
10-11-2009, 17:04
με ολο το σεβασμο καμια μεμβρανη δεν ειναι νομιμη για την αστυνομια, πλην των τελειως διαφανων.ολες οι αλλες απαγορευονται.η πιστοποιηση που σου δινει ειναι για το κτεο και σε αυτο αν παρατηρησεις στα μπροστα παραθυρα δεν αναφερουν οτι εχεισ βαλει σκουρες μεμβρανες, ωστε να μην εχει προβλημα το κτεο και η ευθυνη να πεφτει στον οδηγο.αυτο μου το εξηγησε χθες ο μαστοεας που μου τα περασε.

Κατά τον νόμο στα αυτοκίνητα με καθρέπτες δε κ αρ μπορείς να έχεις στα πίσω παράθυρα όσο σκούρες μεμβράνες θέλεις ,στα μπροστινά δε τέτοιες ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη του 70% διαπερατότητα φωτός.
Αν το τζάμι σου είναι τελείως διάφανο τότε μπορείς να βάλεις μεμβράνες 30% σκουρόχρωμες.Σε περίπτωση τώρα που είναι φιμέ τότε μπορείς να βάλεις τέτοια μεμβράνη που να φτάνει το σύνολό της στο 30%.
Στο δικό μας αυτοκίνητο έχουμε 30% από μαμά.Έτσι ότι άλλο απο απλό φιλμ μας βγάζει εκτός.
Μιλάμε πάντα γιά τα μπροστινά παράθυρα.

kawasaki69john
10-11-2009, 17:21
εβαλα στα τεσσερα πλαϊνα και πισω.και δεν εβαλα αυτα τα μαυρα που βαζουν ..οπως λες και εσυ με ειπε οτι τα τσαμια ειναι λιγο σκουρα και εβαλα το αναλογο ...

luke
10-11-2009, 23:50
Η νόμιμη μεμβράνη για τα εμπρός παράθυρα σε αυτοκίνητο που δεν έχει φιμέ ,σε llumar είναι μόνο η UV99.
Σε άλλες μάρκες δεν γνωρίζω πάντως σίγουρα θα υπάρχουν.

Kosutasu
12-11-2009, 09:39
Εχθές πήγα στην Llumar στον Κηφισό και τελικά μου άλλαξαν την μεμβράνη στο πίσω τζαμάκι. Για τις άλλες φουσκάλες (οι οποίες είναι λίγες) μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

kawasaki69john
12-11-2009, 13:10
μπωρουσαν και παραμπωρουσαν αλλα φαινεται δεν τους ζορισες αρκετα να στα αλλαξουν ολα απο την αρχη..

Kosutasu
12-11-2009, 22:55
μπωρουσαν και παραμπωρουσαν αλλα φαινεται δεν τους ζορισες αρκετα να στα αλλαξουν ολα απο την αρχη..

Κουράστηκα να τρέχω συνέχεια και να συγχίζομαι. Πάντως δεν έμεινα και πάρα πολύ ευχαριστημένος...

kawasaki69john
12-11-2009, 23:30
κακο το οτι δεν εμεινες ευχαριστημενος ...γραψε ποιος ειναι και τι επαθες να μην παη αλλος εκει και παθη τα ιδια με σενα...αυτα τα διαβαζουν και δικη μας και επισκεπτες...

Kosutasu
12-11-2009, 23:35
κακο το οτι δεν εμεινες ευχαριστημενος ...γραψε ποιος ειναι και τι επαθες να μην παη αλλος εκει και παθη τα ιδια με σενα...αυτα τα διαβαζουν και δικη μας και επισκεπτες...

Στην Llumar στον Κηφισό πήγα. Βασικά χαλάστηκα με το στυλ ότι οι φουσκάλες δεν είναι μέσα στην εγγύηση και δεν μπορεί να γίνει κάτι κτλ. Καταλαβαίνω ότι δεν μπορεί να γίνει τέλεια τοποθέτηση, αλλά με ζόρι άλλαξαν το μικρό τζαμάκι το οποίο ήταν γεμάτο φουσκάλες....

stelios g
13-11-2009, 07:35
Κωστα πηγενε ξανα και απαιτησε τους να σου αλλαξουν τις μεμβρανες.
Δυο φορες μου κανανε αλλαγη σε μενα γιατι ειχε φουσκαλες Llumar Βουλιαγμενης.

kawasaki69john
13-11-2009, 08:13
ποιος σου ειπε οτι δεν γεινεται τελεια εγκατασταση? μαλλον επεσες σε αλ@τες...

striker
15-11-2009, 02:04
Εχθές πήγα στην Llumar στον Κηφισό και τελικά μου άλλαξαν την μεμβράνη στο πίσω τζαμάκι. Για τις άλλες φουσκάλες (οι οποίες είναι λίγες) μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Για ποσες φουσκαλες μιλαμε οτι ειχες???
Γιατι εχω κι εγω μερικες και θελω να ξερω αν θα μου το αλλαξουν!!!
Εκλεισες ραντεβου η πηγες ετσι???

ziggy
15-11-2009, 08:20
Κοιτάξτε παιδιά, εγώ αντιηλιακές μεμβράνες δεν έβαλα. Απ' όσο ξέρω όμως, σίγουρα γιατί έβαλε ένας κολλητός μου, εδώ στις Σέρρες, είχε πρόβλημα μέσα στον 1ο μήνα αν δεν κάνω λάθος με το πίσω παρμπρίζ και το ξαναπήγε το αυτοκίνητο στον ίδιο και του αντικατέστησε μόνο την πίσω μεμβράνη. Χωρίς κόστος βέβαια.

kawasaki69john
15-11-2009, 09:30
δεν εχει σημασια ποσες φουσκες εχει.. και μια να εχει πρεπει να αλλαξη την μεμβρανη..καταλαβεταιτω και μη κανεται πισω με ΤΙΠΟΤΑ...

Kosutasu
15-11-2009, 23:43
Για ποσες φουσκαλες μιλαμε οτι ειχες???
Γιατι εχω κι εγω μερικες και θελω να ξερω αν θα μου το αλλαξουν!!!
Εκλεισες ραντεβου η πηγες ετσι???

3-4 σε κάθε τζάμι τις έχω... χαλαρά

Iannis
17-11-2009, 15:00
Εβαλα llumar πριν ένα μήνα περίπου.H εγγύηση είναι lifetime.
Αν το φιμέ ειναι 30% τότε οι αντίστοιχες llumar είναι οι uv99.
Ενας τόνος πάνω στο σκούρο λίγο πάνω απο το 30% ειναι οι uv visual.
Αυτές τις δύο έχω περάσει μπρος και πίσω.
Οι αποχρώσεις αυτές δεν υπάρχουν στο site τους.Πρέπει να πάς απο εκεί.
Γιά 3Μ δεν γνωρίζω.

ποιο site λινκ PLZ

Σε ποιό μαγαζι τις βαζουν?

luke
17-11-2009, 15:05
ποιο site λινκ PLZ

Σε ποιό μαγαζι τις βαζουν?

www.llumar.gr

Iannis
17-11-2009, 15:36
www.llumar.gr

Υπάρχουν διαφορες αποχρωσεις? η διαφορετικά μοντελα για ηλιο UV κλπ?

Στη νυχτερινή οδήγηση δεν δημιουργούν πρόβλημα??

luke
17-11-2009, 21:34
Υπάρχουν διαφορες αποχρωσεις? η διαφορετικά μοντελα για ηλιο UV κλπ?

Στη νυχτερινή οδήγηση δεν δημιουργούν πρόβλημα??

Αν μπείς στο site και το ψαξεις λίγο υπάρχει virtual car που μπορείς να τοποθετήσεις διαφορετικές αποχρώσεις σε μεμβράνες σε διάφορα αυτοκίνητα με διαφορετικούς χρωματισμούς.
Λείπουν απο τις αποχρώσεις οι uv 99 και οι uv visual.
Όλες καλύπτουν προστασία απο uv και ανάλογα την σκουρότητα τους αποκοπή φωτός και θερμοκρασίας.Επίσης σε προφυλάσσουν απο θραύσματα γυαλιών σε περίπτωση ατυχήματος.
Αν επιλέξεις πολύ σκούρες μπορεί να έχεις πρόβλημα την νύχτα ειδικά στην ορατότητα απο τα πλαινά παράθυρα.
Με τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη κανένα πρόβλημα.
Εγώ έχω βάλει μπροστά τις uv 99 που είναι οι πιό ελαφριές.
Είμαι και γενικά αρνητικός σε πολύ σκούρες αποχρώσεις.
Καί δεν μου αρέσουν και περιορίζουν την ορατότητα κυρίως αυτών που ακολουθούν το αυτοκίνητό σου μη μπορώντας να δουν τι συμβαίνει μπροστά σου.
Φαντάσου να οδηγείς πίσω απο ένα van....
Μία επικοινωνία με ένα κατάστημα θα σου λύσει πολλές απορίες
Επίσης δεν υπάρχει μόνο η llumar.Υπάρχουν και οι 3Μ, Madico κά..
Μιά έρευνα στο google ,σελίδες απο Ελλάδα και θα βρείς πολλά.
Ελπίζω να βοήθησα.

Kosutasu
17-11-2009, 22:21
Αν επιλέξεις πολύ σκούρες μπορεί να έχεις πρόβλημα την νύχτα ειδικά στην ορατότητα απο τα πλαινά παράθυρα.
Με τον ηλεκτροχρωματικό καθρέπτη κανένα πρόβλημα.
Εγώ έχω βάλει μπροστά τις uv 99 που είναι οι πιό ελαφριές.
Είμαι και γενικά αρνητικός σε πολύ σκούρες αποχρώσεις.

Πάντως, επειδή έχω βάλει UV99 εμπρός και Alu Light πίσω, η διαφορά στην ορατότητα δεν είναι σημαντική. Μου έκανε εντύπωση αυτό, διότι απ' εξω φαίνεται σημαντική διαφορά, αλλά από μέσα όχι.

michalis2
17-11-2009, 22:42
σκέφτομαι να κάνω το ίδιο. είσαι ικανοποιημένος από οπτικής άποψης? λόγω διαφοράς χρώματος εννοώ.

Kosutasu
17-11-2009, 23:14
σκέφτομαι να κάνω το ίδιο. είσαι ικανοποιημένος από οπτικής άποψης? λόγω διαφοράς χρώματος εννοώ.

Το σκεφτόμουν να το κάνω έτσι και όλοι μου έλεγαν να βάλω Titanium πίσω ώστε να μην φαίνεται η διαφορά. Ακόμη και όταν πήγα να τις βάλω δεν είχα αποφασίσει. Τελικά, πιστεύω ότι καλά έκανα. Η διαφορά υπάρχει, αλλά δεν είναι τρομακτική. Η Alu Light δεν είναι κατράμη και για να είμαι ειλικρινής, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Δεν είναι σαν ορισμένα εργοστασιακά αυτοκίνητα που τα πίσω είναι πολύ σκούρα, ενώ τα μπροστά είναι τελείως διάφανα και χτυπάει άσχημα.

Έχω επισυνάψει δύο φωτογραφίες, τις οποίες μπορείς και να δεις σε καλύτερη ανάλυση εδώ (http://opelautos.blogspot.com/2009/11/llumar-window-films-finally-installed.html).

ziggy
18-11-2009, 08:00
Το σκεφτόμουν να το κάνω έτσι και όλοι μου έλεγαν να βάλω Titanium πίσω ώστε να μην φαίνεται η διαφορά. Ακόμη και όταν πήγα να τις βάλω δεν είχα αποφασίσει. Τελικά, πιστεύω ότι καλά έκανα. Η διαφορά υπάρχει, αλλά δεν είναι τρομακτική. Η Alu Light δεν είναι κατράμη και για να είμαι ειλικρινής, είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Δεν είναι σαν ορισμένα εργοστασιακά αυτοκίνητα που τα πίσω είναι πολύ σκούρα, ενώ τα μπροστά είναι τελείως διάφανα και χτυπάει άσχημα.

Έχω επισυνάψει δύο φωτογραφίες, τις οποίες μπορείς και να δεις σε καλύτερη ανάλυση εδώ (http://opelautos.blogspot.com/2009/11/llumar-window-films-finally-installed.html).

Πανέμορφο Κωνσταντίνε. Δεν ξέρω στα μάτια μου φαίνεται πολύ ωραίο, ίσως να παίζει ρόλο και το λευκό χρώμα του αυτοκινήτου. Το αποτέλεσμα πάντως είναι πολύ καλό...!!!

michalis2
18-11-2009, 15:01
ευχαριστώ. έτσι όπως το βλέπω μου αρέσει κ εμένα

jak
18-11-2009, 16:38
Aν βάλεις UV99 τι κερδίζεις αφού τα τζάμια δεν σκουρένουν?

kawasaki69john
18-11-2009, 16:43
σε τετοιο αμαξι δεν παει να βαλης σκουρα να το κανεις γυφτικο..θελη κατι λιγο κατι απαλο...

luke
18-11-2009, 17:58
Aν βάλεις UV99 τι κερδίζεις αφού τα τζάμια δεν σκουρένουν?

Σκουραίνουν ελαφρά,και είναι οι μόνες νόμιμες για τα εμπρός παράθυρα.
Περισσότερο είναι θέμα γούστου....
Εμένα τα πολύ σκούρα δεν μου άρεσουν,γι αυτό και προτίμησα uv99 και uv visual.

Kosutasu
18-11-2009, 18:15
σε τετοιο αμαξι δεν παει να βαλης σκουρα να το κανεις γυφτικο..θελη κατι λιγο κατι απαλο...

εξαρτάται από το χρώμα του αυτοκινήτου, του εσωτερικού και φυσικά είναι θέμα γούστου...

kawasaki69john
18-11-2009, 19:02
κυριε κωστα[Kosutasu] δεν ειναι μονο θεμα γουστου ειναι και θεμα αστυνομιας τα ποιο σκουρα και τοτε τι γεινεται σε κακια στιγμη???

Kosutasu
18-11-2009, 19:53
κυριε κωστα[Kosutasu] δεν ειναι μονο θεμα γουστου ειναι και θεμα αστυνομιας τα ποιο σκουρα και τοτε τι γεινεται σε κακια στιγμη???

Όταν αναφέρομαι σε σκούρες μεμβράνες, εννοώ για τα πίσω. Στα μπροστινά έχω τα νόμιμα και δεν θα έβαζα ποτέ κάτι άλλο.

SOPOTO
19-11-2009, 14:40
Όταν αναφέρομαι σε σκούρες μεμβράνες, εννοώ για τα πίσω. Στα μπροστινά έχω τα νόμιμα και δεν θα έβαζα ποτέ κάτι άλλο.

Ο συνδυασμός που έχετε επιλέξει κύριε Κώστα (Kosutasu) είναι παρα πολύ ωραίος και με ενδιαφέρει και εμένα να βάλω τον ίδιο. Αλλα το δικό μου είναι black zaphire...Πιστεύετε οτι θα του πηγαίνει ή θα γίνει πολύ σκούρο? Η γνώμη σας καλόδεχτη όπως και των υπολοίπων συναδέλφων!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Kosutasu
19-11-2009, 14:47
Ο συνδυασμός που έχετε επιλέξει κύριε Κώστα (Kosutasu) είναι παρα πολύ ωραίος και με ενδιαφέρει και εμένα να βάλω τον ίδιο. Αλλα το δικό μου είναι black zaphire...Πιστεύετε οτι θα του πηγαίνει ή θα γίνει πολύ σκούρο? Η γνώμη σας καλόδεχτη όπως και των υπολοίπων συναδέλφων!!

Εαν το εσωτερικό του αυτοκινήτου είναι beige, τότε μια χαρά θα είναι γιατί οπτικά δεν θα είναι τόσο σκούρο. Από εκεί και πέρα, αν είναι μαύρο το εσωτερικό (το δικό μου είναι μαύρο), εμένα δεν θα με χάλαγε μεν, αλλά είναι θέμα γούστου. Πάντως, οι Alu Light της Llumar δεν είναι κατράμη.

SOPOTO
19-11-2009, 14:53
Εαν το εσωτερικό του αυτοκινήτου είναι beige, τότε μια χαρά θα είναι γιατί οπτικά δεν θα είναι τόσο σκούρο. Από εκεί και πέρα, αν είναι μαύρο το εσωτερικό (το δικό μου είναι μαύρο), εμένα δεν θα με χάλαγε μεν, αλλά είναι θέμα γούστου. Πάντως, οι Alu Light της Llumar δεν είναι κατράμη.

Σας ευχαριστώ κύριε Κώστα.Και το δικό μου εσωτερικό μαύρο είναι...Λέτε να σκουρύνει πολύ και να φαίνεται ασχημο?
Ευχαριστώ

Kosutasu
19-11-2009, 15:19
Σας ευχαριστώ κύριε Κώστα.Και το δικό μου εσωτερικό μαύρο είναι...Λέτε να σκουρύνει πολύ και να φαίνεται ασχημο?
Ευχαριστώ

Προσωπικά πάντα, νομίζω ότι θα είναι ωραίο.

ATHENS
19-11-2009, 20:25

Γιαννη μπορειs να ριξειs μια ματια στα αλμπουμ φωτογραφιων φιλων μαs που εχουν βαλει μεμβρανεs ή ακομα καλυτερα αν μενειs Αθηνα , να περασειs μια βολτα σε μια απο τιs επομενεs συναντησειs μαs και να τιs δειs live πανω στα αυτοκινητα και ετσι να σχηματισειs καλυτερη αποψη...;)

Προσωπικα εχω βαλει uv99 μπροστα -titanium πισω (με μαυρο εξωτερικο-εσωτερικο) και ειμαι πολυ ευχαριστημενοs ...Ιt's up to you..:D

shotcon
22-11-2009, 21:34
Πρόταση προς αποφυγή. Μην βάλετε ποτέ αντηλιακή μεμβράνη στο παρμπρίζ του οχήματος (αυτή των 15cm). Δημιουργεί πρόβλημα στον αισθητήρα των φώτων και εκτός αυτού σε όσους έχουν ηλεκτρονική κάρτα διοδίων δεν θα δουλέψει. Για την κάρτα δεν ξέρω γιατί δημιουργούσε πρόβλημα αλλά όταν αφαίρεσα την μεμβράνη από το ΙΧ μου είδα φώτα να δουλεύουν όπως πρέπει και μπάρες στα διόδια να λειτουργούν.

nickopc
12-12-2009, 16:32
καλησπερα σας, θα ηθελα τη γνωμη σας...ο κολλητος μ εχει ενα φιλο απο Κοζανη ο οποιος περναει φιμε κ μ ειπε οτι μ τα περναει ολα τα τζαμια εκτος του μπροστα μπαρμπριζ με 150Ε κ θα δωσει κ ενα πιστοποιητικο για το κτεο!!
Ηθελα να ρωτησω πως σας φαινεται απο τιμη κ αν υπαρχει κατι φθηνοτερο απο Θεσ/νικη...

kawasaki69john
12-12-2009, 17:06
καλησπερα σας, θα ηθελα τη γνωμη σας...ο κολλητος μ εχει ενα φιλο απο Κοζανη ο οποιος περναει φιμε κ μ ειπε οτι μ τα περναει ολα τα τζαμια εκτος του μπροστα μπαρμπριζ με 150Ε κ θα δωσει κ ενα πιστοποιητικο για το κτεο!!
Ηθελα να ρωτησω πως σας φαινεται απο τιμη κ αν υπαρχει κατι φθηνοτερο απο Θεσ/νικη...

στην θεσ/νικη που τα περασα πληρωσα 160 ευρω και πηρα και χαρτι για την αστυνομια γιατι εκει χρειαζεται αφου απαγορευωνται τα σκουρα τζαμια..

nikos kara
12-12-2009, 20:13
:cool:καλησπερα σας, θα ηθελα τη γνωμη σας...ο κολλητος μ εχει ενα φιλο απο Κοζανη ο οποιος περναει φιμε κ μ ειπε οτι μ τα περναει ολα τα τζαμια εκτος του μπροστα μπαρμπριζ με 150Ε κ θα δωσει κ ενα πιστοποιητικο για το κτεο!!

150ε ειναι πολυ καλη τιμη σε σχεσει με εδω 220-240 αλλα το θεμα ειναι κ τι μαρκα.εγω στην τιμη αυτη λεω llumar.

kawasaki69john
12-12-2009, 21:24
Νομικλα δεν υφίσταται τέτοιο χαρτί, μη το αναφέρεις γιατί δεν έχει καμιά ισχύ.

εχω ξαναγραψη τι νομοι υπαρχουν και τι γεινεται .. αν ξερης κατι αλλο η αν εισαι νομικος η γνωριζης καλλητερα τους νομους καιρος ειναι να τους μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.. :dunno:

kawasaki69john
12-12-2009, 21:47
Εγώ σου λέω τι πρόκειται να αντιμετωπίσεις αν δείξεις τέτοιο χαρτί, εσύ μπορεί να παραθέσεις όποιο νόμο θες.

Ελπίζω να μην νομίζεις ότι δείχνοντας στην αστυνομία ή το δικαστήριο ένα χαρτί που σου έδωσε ένα μαγαζί θα έχεις απαλλαγή.

εγω εχω μια [ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΜΕΜΒΡΑΝΗΣ συμφωνη με την αποφαση 29039/2123/07-ΦΕΚ 1069 την 10/06/2008].. εχεις κατι που να λεει οτι αυτο που σου εδειξα δεν αξειζη γιατι εγω εχω και μεσα απο την τροχαια διαβεβαιωση...καλο ειναι οταν θελουμε να βοηθεισουμε ερωτουντες να τους απανταμε με στοιχεια εκτος και μονο αν αστειευομαστε οποτε και δεχομε τα αστεια απο ολους ...:D

stanfromgreece
12-12-2009, 22:15
Το ποσοστό διαπερατότητας που έχουν τα κρύσταλα του αυτοκινήτου μας είναι από μόνα τους στο μέγιστο επιτρεπτό.Οτιδήποτε είναι πιο "σκούρο" από αυτά είναι παράνομο. Σε αυτοκίνητα που ΔΕΝ έχουν από μόνα τους ήδη πιο σκούρα τζάμια επιτρέπονται κάποιοι τύποι μεμβρανών.
To παρακάτω το μεταφέρω από το Forum των 4Τ και είναι ενημέρωση από εταιρεία τοποθέτησης αντιηλιακών μεμβρανών:

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευσηΑπάντηση με παράθεσηRe: ΦΙΜΕ ΤΖΑΜΙΑ
από Auto Glass Service » 06/10/08 12:55

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Θα θέλαμε να σας κάνουμε μία ενημέρωση για τη νέα νομοθεσία στις αντιηλιακές μεμβράνες.
τα ποσοστά % που εμφανίζονται παρακάτω είναι ο συντελεστής μετάδοσης φωτός που επιτρέπεται να διέρχεται από ένα τζάμι.
Σε όλες τις περιπτώσεις η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου μειώνεται κατά 99%.

1. Μπροστινό παρ-μπριζ: έως 75%
2. Πλαϊνά κρύσταλλα οδηγού - συνοδηγού: έως 70%
3. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: απεριόριστο (σε περίπτωση που υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!
4. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: 70% (σε περίπτωση που δεν υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!
5. Οι μεμβράνες τύπου καθρέφτη απαγορεύονται παντού.
6. Μεταξύ του κρυστάλλου και της μεμβράνης θα παραμβάλλεται ειδικό αυτοκόλλητο στο οποίο θα γράφει τον τύπο της μεμβράνης και το τηλέφωνο του εγκαταστάτη

kawasaki69john
12-12-2009, 22:18
Εντάξει μαζ'ι σου δεν περιμένω να βγάλω άκρη, το λέω για τους υπόλοιπους, κανένα χαρτί από κανένα μαγαζί για δήθεν νόμιμη τοποθέτηση δεν περνάει.

λογια ολοι λεμε ποιος τα τεκμειριωνη εχει σημασια...:D

stanfromgreece
12-12-2009, 22:20
Σε αυτά που γράφω και πιο πάνω αναφέρεται και το 29039/2123/07-ΦΕΚ 1069 της 10/06/2008, όμως όπως σας έγραψα και πρίν έχουμε ήδη το μέγιστο επιτρεπτό όριο. Ο φίλος Καβασάκι,μπορεί να πέρασε φιμέ τζάμια σε αυτοκίνητο που τα δικά του ήταν τελείως διαφανή...σε εμάς αν κοιτάξετε τα νούμερα έχουν ακριβώς τα επιτρεπτά όρια (75% το εμπρός ,οδηγού-συνοδηγού, 70% )

shotcon
12-12-2009, 22:21
Τα έγγραφα που μας δίνουν τα καταστήματα αποτελούν πιστοποίηση για το υλικό που τοποθετήθηκε.

kawasaki69john
12-12-2009, 22:30
Το ποσοστό διαπερατότητας που έχουν τα κρύσταλα του αυτοκινήτου μας είναι από μόνα τους στο μέγιστο επιτρεπτό.Οτιδήποτε είναι πιο "σκούρο" από αυτά είναι παράνομο. Σε αυτοκίνητα που ΔΕΝ έχουν από μόνα τους ήδη πιο σκούρα τζάμια επιτρέπονται κάποιοι τύποι μεμβρανών.
To παρακάτω το μεταφέρω από το Forum των 4Τ και είναι ενημέρωση από εταιρεία τοποθέτησης αντιηλιακών μεμβρανών:

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευσηΑπάντηση με παράθεσηRe: ΦΙΜΕ ΤΖΑΜΙΑ
από Auto Glass Service » 06/10/08 12:55

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Θα θέλαμε να σας κάνουμε μία ενημέρωση για τη νέα νομοθεσία στις αντιηλιακές μεμβράνες.
τα ποσοστά % που εμφανίζονται παρακάτω είναι ο συντελεστής μετάδοσης φωτός που επιτρέπεται να διέρχεται από ένα τζάμι.
Σε όλες τις περιπτώσεις η υπεριώδης ακτινοβολία του ηλίου μειώνεται κατά 99%.

1. Μπροστινό παρ-μπριζ: έως 75%
2. Πλαϊνά κρύσταλλα οδηγού - συνοδηγού: έως 70%
3. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: απεριόριστο (σε περίπτωση που υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!
4. Κρύσταλλα πίσω θέσεων έως και το πίσω παρ-μπριζ: 70% (σε περίπτωση που δεν υπάρχουν πλευρικοί καθρέφτες)!
5. Οι μεμβράνες τύπου καθρέφτη απαγορεύονται παντού.
6. Μεταξύ του κρυστάλλου και της μεμβράνης θα παραμβάλλεται ειδικό αυτοκόλλητο στο οποίο θα γράφει τον τύπο της μεμβράνης και το τηλέφωνο του εγκαταστάτη

μπραβο κυριε σταματη ετσι ειναι τα πραγματα...:D

stanfromgreece
12-12-2009, 23:20
γιατι δεν βοηθατε την κατασταση ??6 ενχειρησης καρδιας εχω κανει και ειμαι διαβιτικος υπερτασικος και με εκανε αεροπλανω και με λεει οτι δεν τα βγαζη περα μαζι μου :dunno::dunno::mad::mad::dunno::dunno:

Πάμε κόντρα; Εγώ έχω κάνει 5πλο by-pass, είμαι διαβητικός, έχω οικογενή υπερχοληστεριναιμία και για κερασάκι στην τούρτα έχω και τη νόσο του Χασιμότο :D.(και είμαι μόνο 35 ετών!)
Απλά φίλε Γιάννη (κόψε το κύριε Σταμάτη! στο έχω ξαναπεί!) όπως έγραψα το Insignia (Cosmo και Sport), έχει από μόνο του τα ανώτατα επιτρεπτά όρια αδιαφάνειας στα τζάμια...από εκεί και πέρα ότι μεμβράνη βάλεις είναι παράνομη (δυστυχώς)

stanfromgreece
13-12-2009, 09:14
Που έχει το αμάξι από το εργοστάσιο εννοείς? Τσάμπα λεφτά έδωσες.

Μόνο το Cosmo τις έχει. Το Sport που έχει ο Γιάννης δεν τις έχει απο το εργοστάσιο.

kawasaki69john
13-12-2009, 10:01
Μόνο το Cosmo τις έχει. Το Sport που έχει ο Γιάννης δεν τις έχει απο το εργοστάσιο.

να εισαι καλα ευχαριστω..:D:D

jimmys
13-12-2009, 11:02
Εγώ θα πρότεινα στον striker που άνοιξε το topic ή σε κάποιον moderetator να βάλει τη νομοθεσία για της αντιηλιακες μεμβράνες στο αρχικό topic ώστε οποιος μπαίνει με την πρώτη ματια να ενημερώνετε. Να μην δημιουργούνται αυτές οι παρεξηγήσεις.

shotcon
13-12-2009, 15:17
γιατι δεν βοηθατε την κατασταση ??6 ενχειρησης καρδιας εχω κανει και ειμαι διαβιτικος υπερτασικος και με εκανε αεροπλανω και με λεει οτι δεν τα βγαζη περα μαζι μου :dunno::dunno::mad::mad::dunno::dunno:

Μην μου πάθεις τίποτα και ποιος σου δίνει το φιλί της ζωής. Όχι τίποτε άλλο μπορεί μετά να σου αρέσει και να ζητάς και άλλο.

Επί του θέματος στο post 240 ( http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=25498&postcount=240 ) που έγραψε ο συμφορουμίτης το κείμενο τα γράφει όλα. Οι μεμβράνες είναι νομιμότατες αρκεί να πληρούν τα χαρακτηριστικά που δίνει η νομοθεσία. Τι ποιο κατανοητό από αυτό; Για αυτό τον λόγω και οι εγκαταστάτες της μεμράνης υποχρεωτικά από τον νόμο εκτός ότι κολλάνε το ειδικό αυτοκόλλητο στα παράθυρα που έχουν τοποθετηθεί οι μεμβράνες σου δίνουν και την καρτέλα με τα στοιχεία της μεμβράνης που έχει εγκατασταθεί στο όχημα. Εγώ π.χ στο όχημά μου έχω δύο καρτέλες. Μία για τα πίσω τα παράθυρα που είναι περισσότερο σκούρα και μία για τα εμπρός που είναι μόνο UV προστασία. Αν μου γίνει έλεγχος από την τροχαία εκτός από τις αυτοκόλλητες ταμπελίτσες έχω και τις καρτέλες. Τίποτα παράνομο δεν υπάρχει στην εγκατάσταση της μεμβράνης από την στιγμή που είσαι εντός της σχετικής νομοθεσίας.

Γιατί το πλατιάζεται οερισσότερο το θέμα; Είναι τόσο απλό. Και να σας το κάνω περισσότερο απλό.

Το σύνολο του παραθύρου που θα τοποθετηθεί η μεμβράνη πρέπει να είναι εντός των ορίων της κείμενης νομοθεσίας!!!

kawasaki69john
13-12-2009, 15:34
Μην μου πάθεις τίποτα και ποιος σου δίνει το φιλί της ζωής. Όχι τίποτε άλλο μπορεί μετά να σου αρέσει και να ζητάς και άλλο.

Επί του θέματος στο post 240 ( http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=25498&postcount=240 ) που έγραψε ο συμφορουμίτης το κείμενο τα γράφει όλα. Οι μεμβράνες είναι νομιμότατες αρκεί να πληρούν τα χαρακτηριστικά που δίνει η νομοθεσία. Τι ποιο κατανοητό από αυτό; Για αυτό τον λόγω και οι εγκαταστάτες της μεμράνης υποχρεωτικά από τον νόμο εκτός ότι κολλάνε το ειδικό αυτοκόλλητο στα παράθυρα που έχουν τοποθετηθεί οι μεμβράνες σου δίνουν και την καρτέλα με τα στοιχεία της μεμβράνης που έχει εγκατασταθεί στο όχημα. Εγώ π.χ στο όχημά μου έχω δύο καρτέλες. Μία για τα πίσω τα παράθυρα που είναι περισσότερο σκούρα και μία για τα εμπρός που είναι μόνο UV προστασία. Αν μου γίνει έλεγχος από την τροχαία εκτός από τις αυτοκόλλητες ταμπελίτσες έχω και τις καρτέλες. Τίποτα παράνομο δεν υπάρχει στην εγκατάσταση της μεμβράνης από την στιγμή που είσαι εντός της σχετικής νομοθεσίας.

Γιατί το πλατιάζεται οερισσότερο το θέμα; Είναι τόσο απλό. Και να σας το κάνω περισσότερο απλό.

Το σύνολο του παραθύρου που θα τοποθετηθεί η μεμβράνη πρέπει να είναι εντός των ορίων της κείμενης νομοθεσίας!!!

κυριε κωστα, και εγω και ο κυριος σταματης του λεγαμε για τους νομους και χαρτια και επεμενε...και αλλη φορα το εκανε σε αλλο ποστ κοντευε να με σκαση και μου εγραφε κιολας τα εξης[Εντάξει μαζ'ι σου δεν περιμένω να βγάλω άκρη, το λέω για τους υπόλοιπους, κανένα χαρτί από κανένα μαγαζί για δήθεν νόμιμη τοποθέτηση δεν περνάει] τοσα ατομα λεμαι το ιδιο και νομιζη οτι αυτος εχει δικιο...:dunno:

astrahan
13-12-2009, 20:40
Τι έχει το cosmo στα τζάμια,που δε το έχουν οι άλλες εκδόσεις?Και που το λέει?

stanfromgreece
13-12-2009, 21:19
To Cosmo έχει θερμοανακλαστικό παρ πριζ, δηλαδή έχει φίλτρο ώστε να περνάει το φώς και όχι η ζέστη. Αυτό ανέφερεται και στο site της Opel :
http://www.opel.gr/action/go?page=insignia_models&cntryCd=GR&langCd=el&webSiteId=GBPGR#4

astrahan
13-12-2009, 21:44
Α οκ,εγώ κατάλαβα οτι τα πλαινά είναι διαφορετικά.:dunno:

stanfromgreece
13-12-2009, 22:14
Δεν έχω δεί τί γράφουν τα πλαινά κρύσταλα στο Sport, όμως ο Salty είχε αναφέρει πως στο Zafira που έχει είναι θερμοανακλαστικά και τα πλαινά... λογικά το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και σε εμάς...χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ή να το έχω ψάξει παραπάνω... θα ήταν όμως χαζό να απορροφά την θερμότητα το μπροστινό, και να μπαίνει η ζέστη από τα πλαινά...

luke
13-12-2009, 22:18
Αν κοιτάξετε πάνω σε κάθε τζάμι στο αυτοκίνητο γράφει τα χαρακτηριστικά του.
Επίσης αναφέρει και πόσο % φιμέ είναι .
Στό cosmo αν δεν κάνω λάθος είναι 25% από μαμά.
Αρα όταν βάζεις τις νόμιμες μεμβράνες στα εμπρός παράθυρα,οι οποίες δενείναι απλό uv φιλμ αλλά έχουν και ένα ποσοστό σκουρότητας Χ% δυστυχώς βγαίνεις εκτός νομιμότητας λόγω του ότι οι σκουρόχρωμες αποχρώσεις μεμβράνης και τζαμιού συνολικά είναι άνω του επιτρεπομένου.
Η αστυνομία αν σε σταματήσει δεν μπορεί να διαπιστώσει παράβαση πρώτον γιατί δεν έχει φωτόμετρο και δεύτερον γιατί έχεις πιστοποιητικό νομιμότητας γιά την σκουρότητα της μεμβράνης που έβαλες .Το πρόβλημα το έχεις στο ΚΤΕΟ.
Μιλάμε πάντα για τα μπροστινά παράθυρα.

salty
14-12-2009, 06:59
Η διαφορά "σκουρότητας" μεταξύ εμπρός και πίσω πλαϊνών παραθύρων στο Zafira είναι τεράστια. Το ίδιο σκούρο είναι και το πίσω παρμπρίζ ενώ το μπροστινό έχει την ίδια ακριβώς απόχρωση με τα εμπρός πλαϊνά παράθυρα.
Όσον αφορά στη θερμοανακλαστικότητα, δύο παρατηρήσεις.
1. Η "σκουρότητα" δεν έχει σχέση με την θερμοανακλαστικότητα. Ένα τζάμι μπορεί να είναι ανοιχτόχρωμο και όμως να αντανακλά τη θερμότητα.
2. Οι προδιαγραφές συνήθως μιλούν για "θερμοανακλαστικό παρμπρίζ" και δεν κάνουν αναφορά στα υπόλοιπα τζάμια
3. Στο Zafira παρατηρείς αμέσως πως, ενώ το καλοκαίρι ο ήλιος που μπαίνει απ' το παράθυρο του οδηγού σου "ψήνει" στη κυριολεξία το πόδι, όταν ανεβάσεις το τζάμι και ο ήλιος περνάει αναγκαστικά μέσα απ' αυτό, δεν σε ψήνει πλέον αλλά είναι απόλυτα ανεκτός. Συμπερασματικά λοιπόν καταλαβαίνουμε πως όλα τα κρύσταλλα είναι θερμοανακλαστικά και όχι μόνο το παρμπρίζ.

Panoz
14-12-2009, 09:14
Να ρωτήσω εγώ κάτι; Εφόσον είναι θερμοανακλαστικό το μπροστά παρμπρίζ, το καλοκαίρι που του βάζω ηλιοπροστασία μήπως δεν πολυχρειάζεται;

salty
14-12-2009, 09:42
Να ρωτήσω εγώ κάτι; Εφόσον είναι θερμοανακλαστικό το μπροστά παρμπρίζ, το καλοκαίρι που του βάζω ηλιοπροστασία μήπως δεν πολυχρειάζεται;

Ε, όχι κι έτσι. Κάνει πράγματι δουλειά το θερμοανακλαστικό και πράγματι πολύ καλή. Η ηλιοπροστασία όμως κόβει 100% τον ήλιο, δεν είναι λοιπόν το ίδιο.

Panoz
14-12-2009, 10:03
Ε, όχι κι έτσι. Κάνει πράγματι δουλειά το θερμοανακλαστικό και πράγματι πολύ καλή. Η ηλιοπροστασία όμως κόβει 100% τον ήλιο, δεν είναι λοιπόν το ίδιο.

γμτ και είπα μήπως γλυτώσω να την βάζω :)

insignia24
09-01-2010, 15:37
παιδια τα τζαμια που βγαινουν με σκουρα τα πισω τζαμια ειναι καθαρα για αισθητικους λογος. ειναι απλα ψιμενα τζαμια δεν κρατανε καθολου στον ηλιο. οσον αφορα το μπροστινο παρμπριζ η μεμβρανη που υπαρχει ειναι αποκλειστικα για λογος ασφαλειας σε περιπτωση σπασιματος ακτως αφτου εαν τοποθετησεις μεμβρανη στο μπροστινο τζαμι (παρμπριζ) δεν καλυπτεσε απο την ασφαλεια πραγμα που δεν στο λεει καμια ασφαλιστικη εταιρεια μονο αν το ψαξεις

nickopc
09-01-2010, 17:27
Αν κοιτάξετε πάνω σε κάθε τζάμι στο αυτοκίνητο γράφει τα χαρακτηριστικά του.
Επίσης αναφέρει και πόσο % φιμέ είναι .
Στό cosmo αν δεν κάνω λάθος είναι 25% από μαμά.
Αρα όταν βάζεις τις νόμιμες μεμβράνες στα εμπρός παράθυρα,οι οποίες δενείναι απλό uv φιλμ αλλά έχουν και ένα ποσοστό σκουρότητας Χ% δυστυχώς βγαίνεις εκτός νομιμότητας λόγω του ότι οι σκουρόχρωμες αποχρώσεις μεμβράνης και τζαμιού συνολικά είναι άνω του επιτρεπομένου.
Η αστυνομία αν σε σταματήσει δεν μπορεί να διαπιστώσει παράβαση πρώτον γιατί δεν έχει φωτόμετρο και δεύτερον γιατί έχεις πιστοποιητικό νομιμότητας γιά την σκουρότητα της μεμβράνης που έβαλες .Το πρόβλημα το έχεις στο ΚΤΕΟ.
Μιλάμε πάντα για τα μπροστινά παράθυρα.

K εγω το cosmo εχω κ ολα τα τζαμια γραφουν 70% ΜΙΝ....τωρα αυτο τι σημαινει?? μπορω να βαλω φιμε??

stanfromgreece
09-01-2010, 17:30
K εγω το cosmo εχω κ ολα τα τζαμια γραφουν 70% ΜΙΝ....τωρα αυτο τι σημαινει?? μπορω να βαλω φιμε??

Ότι μπορείς μπορείς... νόμιμα δεν θα είναι... το 70% που γράφει είναι η διαπερατότητα... το οποίο είναι και το ανώτατο όριο... που σημαίνει ότι πιο σκούρο από τα τζάμια του Cosmo... είναι παράνομο (φυσικά μιλάμε για το παρ πριζ και τα 2 εμπρός...στα 2 πίσω δεν υπάρχει περιορισμός)

rise
09-01-2010, 20:22
Ψίλο οφτόπικ, αλλά με την τοποθέτηση σκούρων μεμβρανών στα μπροστινά τζάμια και στο παρμπρίζ τίθεται και θέμα ασφάλειας.

insigner
09-01-2010, 20:42
Αν τοποθετηθεί μεμβράνη (έστω και εντελώς άχρωμη) στο εμπρός τζάμι τίθεται το εξής θέμα:

Το παρπρίζ έχει ήδη από τη μάνα του μεμβράνη, για λόγους ασφάλειας αλλά και απόσβεσης υπεριώδους ακτινοβολίας κτλ. Τοποθετώντας μια 2η μεμβράνη, το βράδυ, όταν έχουμε απέναντί μας αυτοκίνητο με αναμμένα φώτα, οι ακτίνες του φωτός που χτυπάνε το παρπρίζ δημιουργούν περιέργες αντανακλάσεις-διαθλάσεις του γωτός κουράζοντας το μάτι με δυσάρεστες συνέπειες.

Γι αυτό στο μέλλον σκεφτείτε το 2πλά πριν προβείτε στην τοποθέτηση οποιασδήποτε μεμβράνης στο εμπρός τζάμι

ATHENS
09-01-2010, 20:47
Δεν νομιζω οτι καμμια σοβαρη εταιρεια μεμβρανων πλεον βαζει το οτιδηποτε στο εμπροσθιο τζαμι...

striker
09-01-2010, 21:03
Δεν νομιζω οτι καμμια σοβαρη εταιρεια μεμβρανων πλεον βαζει το οτιδηποτε στο εμπροσθιο τζαμι...

Οταν προκειτε για χρημα η σοβαροτητα παει περιπατο!!!
Βαζουν και παραβαζουν,απλα δεν σου δινουν πιστοποιηση οπως εμενα για τα δυο μπροστινα!!!

kawasaki69john
10-01-2010, 11:51
καλα υπαρχει καποιος που εβαλε η θα βαλη στο μπροστινο παμπριζ μεμβρανη????????:dunno:drinkdrink:dunno:

ziggy
10-01-2010, 11:56
Θα ήθελα να βάλω, αλλά είμαι επιφυλακτικός ως προς την τοποθέτηση και ως προς την αντοχή. Βέβαια εδώ έχουν γραφεί πολλά και ότι είναι αρκετά ανθεκτικές στον χρόνο... Η τοποθέτηση βέβαια είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Νομίζω όμως ότι την καλύτερη κίνηση την έκανε ο Κώστας (Insigner) ο οποίος έβαλε εργοστασιακές. Σε κάτι αντίστοιχο θα ήμουν 100% σίγουρος....

STRATOS PIRAEUS
10-01-2010, 12:25
Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
Τα παρακατω που γραφω αφορουν προδιαγραφες για να σου δωσουν χαρτια να εισαι νομιμως και να περνας ΚΤΕΟ χωρις προβλημα
1ον μεμβρανες μπαινουνε μονο και μονοστα πλαινα του αυτοκινητου και στο πισω τζαμι
2ον στα μπροστινα παραθυρα μπαινουν μονο μεμβρανες UV
3ον στα πισω παραθυρα υπαρχουν περιπου 8 αποχρωσεις που μπορουμε να βαλουμε (αναλογα με τη χρωμα θελουμε και σκουροτητα)
Επισης δεν υπαρχει κανενα προβλημα ορατοτητας το λεω με εγγυηση
και τα πλεονεκτηματα τους ειναι πολλα απο εκει και περα χωρις να σου δωσουνε χαρτια σου βαζουν μπροστα και οπου θελεις.

kawasaki69john
10-01-2010, 12:38
Θα ήθελα να βάλω, αλλά είμαι επιφυλακτικός ως προς την τοποθέτηση και ως προς την αντοχή. Βέβαια εδώ έχουν γραφεί πολλά και ότι είναι αρκετά ανθεκτικές στον χρόνο... Η τοποθέτηση βέβαια είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Νομίζω όμως ότι την καλύτερη κίνηση την έκανε ο Κώστας (Insigner) ο οποίος έβαλε εργοστασιακές. Σε κάτι αντίστοιχο θα ήμουν 100% σίγουρος....

στο χοντα μεχρι που το πουλησα της ειχα 15 χρονια και θα μεναν αλλα τοσα συγουρα...:D

STRATOS PIRAEUS
10-01-2010, 12:43
αν αυτος που θα της τοποθετηση ειναι γατος ειναι τα 3/4 της δουλειας απο εκει και περα η ποιοτητα ειναι αυτη που παιζει τον υπολοιπο ρολο

ATHENS
10-01-2010, 12:48
Οταν προκειτε για χρημα η σοβαροτητα παει περιπατο!!!
Βαζουν και παραβαζουν,απλα δεν σου δινουν πιστοποιηση οπως εμενα για τα δυο μπροστινα!!!

Βαγγελη αυτοs ειναι ο κανοναs ...αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσειs..:eek:...που τον επιβεβαιωνουν...:D

STRATOS PIRAEUS
10-01-2010, 12:48
περισσοτερες πληροφοριες
http://www.llumar.gr/homepage.asp?ITMID=2
που ειναι μια απο της καλυτερες εταιρειες στο χωρο των μεμβρανων
Αντε και να δειτε πως θα μοιαζουν μετα τα κουκλια μας.............

Knight
10-01-2010, 19:05
περισσοτερες πληροφοριες
http://www.llumar.gr/homepage.asp?ITMID=2
που ειναι μια απο της καλυτερες εταιρειες στο χωρο των μεμβρανων
Αντε και να δειτε πως θα μοιαζουν μετα τα κουκλια μας.............

Το θεμα δεν ειναι μονο να ειναι καλη η εταιρια αλλα και το ποιος στις βαζει της μεμβρανες απο την εταιρια χωρις προβλημματα στο μελλον...

STRATOS PIRAEUS
10-01-2010, 21:59
Η llumar του κηφισου μου εκανε πολυ καλη δουλεια και συνεργαζεται και με την αντιπροσωπεια (δρομων κηφισου) δηλαδη οταν παρελαβα το αυτοκινητο ειχε ειδη τις μεμβρανες αφου το ειχαμε συμφωνησει πρωτα

ATHENS
10-01-2010, 22:02
Και γω εκει τιs εβαλα Στρατο και οντωs μου καναν πολυ καλη δουλεια...!

STRATOS PIRAEUS
10-01-2010, 22:08
Το καλο στην υποθεση ειναι οτι εχω και την εγγυηση της αντιπροσωπειας αφου το παρελαβα ετοιμο.Εσυ Ηλια τις εβαλες μετα;;