PDA

View Full Version : Ευθυγράμμιση, Ζυγοστάθμιση Τροχών

Σελίδες : [1] 2

giod
18-08-2009, 10:14
Εχω ενα τρεμουλο στο τιμονι μεταξυ 110 και 140 Km/h . Το αυτοκινητο ειναι ενα 1,6Τ sport με 900Km και λαστιχα cintinental.
Ζυγοσταθμισμα μπροστινων τροχων ή κατι αλλο ???
Για πειτε καμια γνωμη.:confused::confused:

Αα Καλοριζικο και το site !!!:o:o

NIKOS.OPC
18-08-2009, 10:16
Για αρχη ζυγοσταθμιση και πιστευω θα ειναι οκ.

Καλοριζικο και καλα χιλιομετρα!!

Radicalt
18-08-2009, 10:21
Εχω ενα τρεμουλο στο τιμονι μεταξυ 110 και 140 Km/h . Το αυτοκινητο ειναι ενα 1,6Τ sport με 900Km και λαστιχα cintinental.

Με το ίδιο θεματάκι έκανα ζυγοστάθμιση και στους 4 τροχούς και όλα ΟΚ ;)
(εννοείται ότι χρειάζεται μόνο στους 2 εμπρός τροχούς, αλλά το κόστος είναι μηδαμινό - και μέσα στην εγγύηση κιόλας)

Πιστεύω να έχεις κάνει μερικά χιλιόμετρα ( >1000 ),
να έχουν πατήσει καλά οι τροχοί, έτσι; :rolleyes:

giannisvasi
19-08-2009, 10:47

Ζυγοσταθμιση, μου το ειπε τεχνικος μεσα απο την Opel.Πολλα καινουργια θελουν αλλα δεν τους κανουν λογω χρονου, μαμακιας, τι αλλο να σκεφτει κανεις

kouik
19-08-2009, 16:43
omoiopa8hs kai egw aurio paw gia elegxo!!!!!!!

vectrapower
19-08-2009, 17:41
Και το δικό μου τα ίδια κάνει. Δηλαδή απορώ τη πληρώνουμε οταν λένε εξοδα ετοιμασιας. Μονο το πλύσιμο; Που είναι της κακιάς ώρας;

gkapou
22-08-2009, 21:01
και εγω στα 130 τρεμει

sakis1976
22-08-2009, 22:07
Και σε εμένα ένα ελαφρύ τρέμουλο στα 130-140 το έχει. Και το δικό μου μάλλον θέλει και ευθυγράμμιση γιατί αν αφήσεις το τιμόνι τραβάει αριστερά.Γι΄αυτό σε άλλο θέμα θάβω την αντιπροσωπεία μου.

PoLiThS
23-08-2009, 01:37
Λοιπον αγαπητα μου παιδιά..

Η ζυγοστάθμιση γίνεται με την τοποθέτηση των ελαστικών απο το εργοστάσιο

Το οτι βγαζει τρέμουλο μετα τα 500-600 χιλιόμετρα σε αυτές τις ταχύτητες είναι εντελώς φυσιολογικο γιατι πατάνε τα λάστιχα.. θυμηθητε οτι οταν πας και αλλαζεις ο λαστιχάς σου λέει... τα πρώτα 200-300 χιλιόμετρα χαλαρά για να πατήσουν και στα 1000 να γίνει ενα ζυγισμα (εννοειται σε ολα μια και ολα εφάπτονται και κατα συνέπεια πατάνε και φθείρονται στην ασφαλτο).

οταν το πήρατε ηταν οκ.. το θέμα ειναι οτι το αυτοκίνητο κινείται αρα και εχει φθορές και πρώτα πρώτα τα λάστιχα.

Το τρέμουλο που νιώθεται είναι αποκλείσεις των 5-10 γραμμαρίων ανα τροχό.

Τι εννοώ με αυτο...

Η ζυγοστάθμιση έχει την έννοια και την ιδιότητα να ισομερίζει τις μάζες επάνω στον τροχό. Για να γυρίζει σωστά και χωρις κραδασμούς πρεπει αυτές οι μαζεις να είναι με ακρίβεια καταμερισμένες. Επιδη εκ κατασκευής ειναι αδύνατον ή παρα πολύ ακριβό το να παραχθούν ζάντες και ελαστικά που να έχουν αυτόν το τέλειο καταμερισμο κάνοντας ζυγοστάθμιση προσθέτουμε βάρος(με την μορφή βαριδίων) σε συγκεκριμένα σημεία του τροχου τα οποία υποδεικνύονται απο το μηχάνιμα ζυγοστάθμισης και έτσι επιτυχάνουνμε την τελεια περιστροφή και κύλιση του τροχού χωρις κραδασμούς..

απώλεια της ζυγοστάθμισης μπορει να προκαλέσει μια ανεπαίσθητη (της τάξεως μικρομετρων) παραμόρφωση της ζάντας και 5 γραμμάρια απόκλησης είναι ικανά να προκαλέσουν τετοια φενόμενα

Ελπιζω να σας κάλυψα και δεν θα πρέπει να κατηγορούμε την αντιπροσωπεία που μας παρεδωσε το αυτοκίνητο για τετοιου είδους φενόμενα.

Οσον αφορα το θέμα της ευθυγράμισης τα ανεβσματα σε πεζοδρόμια οι λακούβες και γενικότερα η χρήση του αυτοκινήτου προκαλέι την απορυθμισή της και αυτή πάλι μετρίεται σε χιλιοστά (συγκλισή - απόκλιση τροχών) ή σε μοιρες (γωνίες καμπερ καστερ και γωνία βασιλικού πείρου) . αυτές οι τελευταιες συνήθως δεν ρυθμίζονται γιατι δεν υπάρχει και προφανής λόγος μία και ειναι σταθερές καθ'οτι αφορούνε περισότερο τα ψαλίδια παρά τους τροχούς

αυτα......

vectrapower
23-08-2009, 01:52
Ελπιζω να σας κάλυψα και δεν θα πρέπει να κατηγορούμε την αντιπροσωπεία που μας παρεδωσε το αυτοκίνητο για τετοιου είδους φενόμενα.

Νίκο όταν το τρέμουλο υπάρχει απο τα πρώτα 50km που έκανε το αυτοκίνητο (μπορεί και απο πιο νωρίς απλα στα 50km ετυχε να πάω με ταχύτητες 110-130km/h) μήπως φταίει η αντιπροσωπία που δεν έκανε έναν έλεγχο σε όλα τα λάστιχα πριν την παράδοση.

PoLiThS
23-08-2009, 01:57
Γιώργο επιδη τα λάστιχα στρώνονται ακομα και μια λακούβα μπορεί να στο κάνει αυτο μην σε αγχωνει... τα λάστιχα πρεπει να πατήσουν κανονικά και μετά να ζυγιστούνε

vectrapower
23-08-2009, 02:00
Νικο δεν αγχωνομαι. Ξερω τι παιζει με τις ζυγοσταθμησεις. Απλα τρελαινομαι που το εκανε τοσο νωρις.

PoLiThS
23-08-2009, 02:01
ετυχε.. λαστιχο ειναι τιποτα περα απο τους αθλιους δρομους μας δεν φταιει

vectrapower
23-08-2009, 02:05
εννοειται οτι δεν θεωρείται πρόβλημα. Μπορει να βγεις απο το βουλκανιζατερ να πεσεις σε μια λακουβα και γίνει πάλι σκ@τ@.

sakis1976
23-08-2009, 09:16
Οκ με την ζυγοστάθμιση αλλά με την ευθυγράμμιση, από τα πρώτα χιλιόμετρα μου φεύγει αριστερά.

PoLiThS
23-08-2009, 11:30
κρατα το τιμόνι στην ευθεία και κοιτα πως πηγαινει... σιγουρεψου οτι ο δρομος ειναι επιπεδος λογω διάστασης τροχών ειναι λιγάκι επιρρεπες στις κλισεις του δρόμου να φευγει. ενα ανεβασμα πεζοδρομιου μπορει να κανει τη διαφορα! λολ ακομα και διαφορά στην πίεση των τροχών του μπροστινού αξονα μπορει να προκαλέσει "τραβηγμα" του τιμονιου

sakis1976
23-08-2009, 16:28
Καλά αυτό με τους δρόμους...Που να είσαι σίγουρος...Το δοκίμασα κυρίως στην Εθνική Κατερίνης - Θεσσαλονίκης.Όταν αφήνω το τιμόνι πάει πάντα προς τα αριστερά.Να είμαι γκαντέμης και τυχαίνω σε δρόμο με περίεργη κλίση?Εκτός και αν έτσι είναι η συμπεριφορά των μεγάλων ελαστικών. Θα το δουν και στην αντιπροσωπεία κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο να το πάω.

Radicalt
24-08-2009, 06:50
κρατα το τιμόνι στην ευθεία και κοιτα πως πηγαινει... σιγουρεψου οτι ο δρομος ειναι επιπεδος

και δεν φυσάει πλευρικός άνεμος...... (συμπληρώνω) ;)

vectrapower
25-08-2009, 13:32
Μου είπαν οτι θέλει στατική ζυγοστάθμιση γιατί λένε είναι μεγάλοι οι τροχοί και δεν έρχεται πλήρως με την κλασσική ζυγοστάθμιση. Τι ειναι αυτά; Ισχύουν ή μου λένε μαλακίες;

Radicalt
25-08-2009, 13:39
Μου είπαν οτι θέλει στατική ζυγοστάθμιση γιατί λένε είναι μεγάλοι οι τροχοί και δεν έρχεται πλήρως με την κλασσική ζυγοστάθμιση. Τι ειναι αυτά; Ισχύουν ή μου λένε μαλακίες;

Αυτή η μέθοδος μπορεί να διορθώσει μόνο τις μεγάλες διακυμάνσεις και χρησιμοποιείται κυρίως σε μοτοσυκλέτες, όπου εκεί λόγω του στενού τροχού η δυναμική ζυγοστάθμιση δεν έχει έτσι κι αλλιώς νόημα.

Στατική ζυγοστάθμιση είναι αυτή που ο τροχός μπαίνει σε έναν άξονα με ρουλεμάν και αφήνεται ελεύθερος να κυλίσει με μια πολύ μικρή περιστροφή. Όταν σταματήσει, το βαρύτερο σημείο θα είναι κάτω οπότε προσθέτεις ένα μικρό βάρος στο κέντρο της ζάντας στο πάνω μέρος του τροχού και επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Αν σταματήσει στο ίδιο σημείο σημαίνει οτι πρέπει να προσθέσεις κι άλλο βάρος, ενώ αν το σημείο με το βάρος πέφτει κάτω σημαίνει οτι πρέπει να αφαιρέσεις. Ο τροχός θεωρείται ζυγοσταθμισμένος όταν πλέον δέν σταματάει σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο.

Δυναμική ζυγοστάθμιση είναι αυτή που κάνουν με το μηχάνημα στα βουλκανιζατέρ. Το μηχάνημα περιστρέφει με σταθερή ταχύτητα τον τροχό και αυτόματα υπολογίζει πόσο βάρος και σε ποιά σημεία πρέπει να τοποθετηθεί.

btcc
25-08-2009, 19:57
ισως θελαν να του πουν την ζυγοσταθμιση που γινετε με το αμαξακι πανω στο αμαξι.χωρις να βγει τροχος.Απλα οι περισοτεροι λογο αγνοιας την λενε στατικη .θα συμφονησω για την ζηγοσταθμιση Moto που ειπες αλλα το αντιβαρο δεν μπαινει στο κεντρο αλλα οσο εξω γινετε .Και πολλες φορες μπορει να μην χρειαστει καθολου αντιβαρο αν αρχισεις και αλλαζεις θεση του ελαστικου .Ολα αυτα τα καναμε στους αγωνες που πηγεναμε με την παλια μου δουλεια.

PoLiThS
25-08-2009, 20:08
Πoσες φορες να το ξεζανταρεις το κσημενι; αντιβαρα μπαινουν μεσα και εξω

btcc
25-08-2009, 20:20
Νικολα αν θες πιστεψε το αλλα παρα πολλες φορες δεν ηθελε αντιβαρο .Αλλωστε δεν το ξεζανταριζεις το λαστιχο.Απλα το ξεφουσκωνεις το ξεκολας και το στριβεις .Ιδηκα οταν εχει μπει εκεινη την ωρα με το λιπαντικο γλυστραει σαν π@υστης το λαστιχο.Και παλι δεν ξερω αν το γνωριζεις πολλα ελαστικα εχουν πανω στο πλαινο τους εναν δακτυλιο με μπιγια.Αυτο το σημειο λοιπον το βαζεις στην μερια τις βαλβιδας .

vectrapower
31-08-2009, 00:28
Τελικά δεν ήθελε στατική ζυγοστάθμιση. Απλά οι "ανθρωποι" στο συνεργειο της αντιπροσωπείας είναι άσχετοι απο ζυγοσταθμιση. Το πήγα το σαββατο σε ένα φίλο μου λαστιχά που πηγαίνω το vectra και τα λάστιχα ήταν απο αποψη ζυγοσταθμισης 10φορες χειρότερα απο την μαμα κατάσταση. Τελικά μου τα ζυγοσταθμησε σωστα και το τρέμουλο εξαφανίστηκε.

vectrapower
31-08-2009, 14:14
Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο συνεργείο και μίλησα με τον αρχιμηχανικό. Του είπα την όλη κατάσταση οτι ήταν λάθος η ζυγοστάθμιση που εκαναν και δήθεν μου λέει οτι μπορεί να έχει πρόβλημα το μηχάνημα τους. Τελός πάντων αυτό να το δεχτω αλλα πείτε μου ρε παιδία. Ένας εμπειρος μηχανικος δεν μπορεί να καταλαβει οτι κατι δεν πάει καλά όταν βάζεις σε ένα σημείο μαζεμένα 80g; Εδώ εγώ μόλις το είδα λέω κάτι δεν πάει καλά. 12 ετών είναι το βεκτρα και 80g δεν έχω βάλει ποτέ σε ζυγοστάθμιση.

giannisvasi
09-09-2009, 22:43
Πήγα και έκανα ζυγοστάθμιση έξω (όχι στην opel), έχοντας κάνει ήδη μία φορά στην opel και επιτέλους σταμάτησε το τρέμουλο στο τιμόνι.Μου έβγαλαν κάποιους από τους μαγνήτες που μου είχαν βάλει στην αντιπροσωπία.Μου είπε ο Νίκος που να πάω και όπως πάντα είχε απόλυτο δίκιο.25 ευρώ μαζί με άζωτο στα λάστιχα και όλα οκ.

InspireD
09-09-2009, 23:45
Παιδιά εγώ πάντως φτού να μην το ματιάσω πιο σταθερό τιμόνι δεν έχω ξαναδεί σε αυτοκίνητο. Με ταχύτητα 170 χιλιομέτρων και αν αφήσεις το τιμόνι ουτε που σαλεύει. Φτου φτου!

stratosm
11-10-2009, 00:08
Έγινα κι εγώ ένας από τους κατόχους Insignia.
Από την πρώτη μέρα όμως που το παρέλαβα, παρατήρησα ότι το αυτοκίνητο τραβούσε ελαφρά προς τ΄αριστερά. Από την τρίτη μέρα κατοχής μου πήγα στην Sinis και μου το έκαναν ευθιγράμμιση, αλλά δυστυχώς δεν άλαξε τίποτα. Μετά από συνεχείς ενοχλήσεις (μου έλεγαν ότι κάνω λάθος) και αφού απευθύνθηκα στον τεχνικό διευθυντή μου ξαναέγινε ευθυγράμμιση και αλλαγή των μπροστινών τροχών μεταξύ τους. Το τράβηγμα απλώς μειώθηκε λίγο (δεν εξαφανίστηκε κυρίως ιδίως όταν υπάρχουν μικρές ανωμαλίες του δρόμου). Επίσης μου είπαν ότι δεν μορούν να κάνουν τίποτα άλλο παρά να στείλουν αναφορά στην OPEL και περιμένουμε. Έχετε ακούσει κάτι άλλο παρόμοιο; Ευχαριστώ

PoLiThS
11-10-2009, 00:33
Δοκιμασες να πας σε ενα εδεικευμενο στις ευθυγραμμισεις συνεργειο? νομιζω το ιδιο αντιμετωπησε και ο giannisvasi

shotcon
11-10-2009, 00:36
Έγινα κι εγώ ένας από τους κατόχους Insignia.
Από την πρώτη μέρα όμως που το παρέλαβα, παρατήρησα ότι το αυτοκίνητο τραβούσε ελαφρά προς τ΄αριστερά. Από την τρίτη μέρα κατοχής μου πήγα στην Sinis και μου το έκαναν ευθιγράμμιση, αλλά δυστυχώς δεν άλαξε τίποτα. Μετά από συνεχείς ενοχλήσεις (μου έλεγαν ότι κάνω λάθος) και αφού απευθύνθηκα στον τεχνικό διευθυντή μου ξαναέγινε ευθυγράμμιση και αλλαγή των μπροστινών τροχών μεταξύ τους. Το τράβηγμα απλώς μειώθηκε λίγο (δεν εξαφανίστηκε κυρίως ιδίως όταν υπάρχουν μικρές ανωμαλίες του δρόμου). Επίσης μου είπαν ότι δεν μορούν να κάνουν τίποτα άλλο παρά να στείλουν αναφορά στην OPEL και περιμένουμε. Έχετε ακούσει κάτι άλλο παρόμοιο; Ευχαριστώ
Είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα από την πρώτη μέρα που το πήρα. Έκανα περίπου 1200 χιλιόμετρα, το πήγα αντιπροσωπεία για ευθυγράμμιση και το πρόβλημά μου λύθηκε.

PoLiThS
11-10-2009, 00:37
Κωστα μου επιδη οι αντιπροσωπιες ειναι υποχρεωμενες να εχουν ευθυγραμμιση αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ξερουν να την δουλεψουν τελεια οπως ενας "ευθυγραμμισάς" για αυτο λεω ισως ειναι καλυτερα μια επισκεψη σε ενα τετοιο καταστημα

stratosm
11-10-2009, 00:37
Όχι δεν πήγα γιατί φοβάμαι για την εγγύηση, και γιατί περιμένω τι θα γίνει με την αναφορά στην OPEL.
Ο φίλος giannisvasi πώς το έλυσε το πρόβλημα;

giannisvasi
11-10-2009, 00:40
Κοίτα και αυτό το θέμα
http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=156
εκεί μέσα λέμε για τρέμουλο στο τιμόνι αλλά αναφέρουν ότι τραβάει σε μερικούς σε διάφορες μεριές.Το ίδιο έγινε κ σε μένα.Θα μεταφέρω το θέμα σου εκεί, αν θες διάβασε ότι υπάρχει και αν δεν σε ικανοποιούν θα πάρεις σίγουρα και άλλες απαντήσεις.

stratosm
11-10-2009, 00:53
Κοίτα και αυτό το θέμα
http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=156
εκεί μέσα λέμε για τρέμουλο στο τιμόνι αλλά αναφέρουν ότι τραβάει σε μερικούς σε διάφορες μεριές.Το ίδιο έγινε κ σε μένα.Θα μεταφέρω το θέμα σου εκεί, αν θες διάβασε ότι υπάρχει και αν δεν σε ικανοποιούν θα πάρεις σίγουρα και άλλες απαντήσεις.

Στο δικό μου δεν υπάρχει τρέμουλο, παρά μονάχα τράβηγμα αριστερά και κυρίως όταν υπάρχουν μικροανωμαλίες στο οδόστρωμα

ziggy
11-10-2009, 09:17
Νομίζω πως σε έναν εξωτερικό ευθυγραμμιστά (όπως αναφέρει και ο Νικόλας) το πρόβλημά σου θα λυθεί. Μην παιδεύεσαι με την αντιπροσωπεία...

sts
11-10-2009, 12:29
Ευθυγράμμιση σε εξειδικευμένο και σοβαρό μαγαζί και το πιθανότερο είναι να λυθεί το θέμα σου φίλε μου.
Άν δεν, τότε το πρόβλημα ίσως να προέρχεται από τα λάστιχα και σ΄αυτή την περίπτωση δοκίμασε να βάλεις τα μπροστά λάστιχα πίσω και τούμπαλιν.

spra
14-10-2009, 09:17
Καλημέρα παιδιά..το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και λύθηκε με ζυγοστάθμηση!!..απορώ βέβαια πως παραδίδουν καινούργιο αυτοκίνητο!!

insigner
14-10-2009, 09:24
Όταν βάζεις καινούρια λάστιχα και στα ζυγίζουν, μετά από κάποια χιλιόμετρα θέλουν συνήθως πάλι ζύγισμα.

ziggy
14-10-2009, 09:28
Όταν βάζεις καινούρια λάστιχα και στα ζυγίζουν, μετά από κάποια χιλιόμετρα θέλουν συνήθως πάλι ζύγισμα.

Οχι συνήθως. ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

salty
15-10-2009, 09:01
Καλημέρα παιδιά..το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και λύθηκε με ζυγοστάθμηση!!..απορώ βέβαια πως παραδίδουν καινούργιο αυτοκίνητο!!

Μετά από λίγα χιλιόμετρα και όταν τα λάστιχα "πατήσουν" καλά, είναι πιθανόν να χρειαστεί και νέα ζυγοστάθμιση. Δεν είναι ελάττωμα αυτό.

sakis1976
22-10-2009, 21:51
Και το δικό μου μάλλον θέλει και ευθυγράμμιση γιατί αν αφήσεις το τιμόνι τραβάει αριστερά.

Επανέρχομαι και εδώ όπως και στο θέμα "θόρυβοι στο αυτοκίνητο" γιατί και αυτό το θέμα λύθηκε. Μου το κάνανε ευθυγράμμιση και επιτέλους πάει ευθεία γιατί παραλίγο να πειστώ πως φταίνε τα φαρδιά λάστιχα και οι δρόμοι μας. Το αυτοκίνητο πήγαινε όπου γούσταρε και τώρα στον πιο χάλια δρόμο που το δοκίμασα πάει ευθεία.

Sad13
23-10-2009, 19:50
Δεν ξέρω αν είναι σωστό μέρος αλλά μιας και λέμε για τιμόνι....Λοιπόν ορισμένες φορές που στρίβω (σε στροφή, όχι διασταύρωση) νοιώθω ένα τακ από το τιμόνι, ανεπαίσθητο προς το παρόν και όχι πάντα για να πάω να το δούν στο συνεργείο...(ως συνήθως όταν πάς να ακούσουν κάτι ποτέ δεν το κάνει.....λές και το τουτού το κάνει επίτηδες...)! Τώρα ή κρεμαγιέρα είναι ή κάτι άλλο...Περιμένω τις προτάσεις-ιδέες σας καθώς και αν κάποιος έχει αντιληφθεί κάτι παρόμοιο...!

giannisvasi
27-10-2009, 23:45
Δεν ξέρω αν είναι σωστό μέρος αλλά μιας και λέμε για τιμόνι....Λοιπόν ορισμένες φορές που στρίβω (σε στροφή, όχι διασταύρωση) νοιώθω ένα τακ από το τιμόνι, ανεπαίσθητο προς το παρόν και όχι πάντα για να πάω να το δούν στο συνεργείο...(ως συνήθως όταν πάς να ακούσουν κάτι ποτέ δεν το κάνει.....λές και το τουτού το κάνει επίτηδες...)! Τώρα ή κρεμαγιέρα είναι ή κάτι άλλο...Περιμένω τις προτάσεις-ιδέες σας καθώς και αν κάποιος έχει αντιληφθεί κάτι παρόμοιο...!

Το είχα νιώσει και εγώ νομίζω κάποιες φορές στην αρχή, αλλά τώρα τελευταία (τελευταίους μήνες δηλαδή) όχι, δεν το νιώθω πλέον.

striker
28-10-2009, 03:50
Επανέρχομαι και εδώ όπως και στο θέμα "θόρυβοι στο αυτοκίνητο" γιατί και αυτό το θέμα λύθηκε. Μου το κάνανε ευθυγράμμιση και επιτέλους πάει ευθεία γιατί παραλίγο να πειστώ πως φταίνε τα φαρδιά λάστιχα και οι δρόμοι μας. Το αυτοκίνητο πήγαινε όπου γούσταρε και τώρα στον πιο χάλια δρόμο που το δοκίμασα πάει ευθεία.

Στην αντιπροσωπια την εκανες???
Σε χρεωσαν και αν ναι ποσο???

sakis1976
28-10-2009, 09:38
Στην αντιπροσωπια την εκανες???
Σε χρεωσαν και αν ναι ποσο???

Στην αντιπροσωπία που πήγα για να μου βρουν τον θόρυβο μου κάνανε και την ευθυγράμμιση και δεν πλήρωσα τίποτα. Όλα στην εγγύηση μου είπαν. Βέβαια εγώ το πρόβλημα της ευθυγράμμισης και του θορύβου τα είχα από την αρχή που πήρα το αυτοκίνητο και τους είχα ενημερώσει.Απλώς τώρα βρήκα το χρόνο και πήγα.

stratosm
28-10-2009, 09:44
sakis σε ποιά αντιπροσωπεία το έκανες ευθυγράμμιση; Γιατί εδώ στο Sinis Θέρμης δεν μπορούν να μου το κάνουν να πηγαίνει ίσα.

sakis1976
28-10-2009, 09:52
Κατερίνη DION MOTORS.
Από ότι ξέρω Dion Motors έχει και Θεσσαλονίκη στην οδό Λαγκαδά αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο σχολαστικοί όπως εδώ.Αν και τα είχα βάλει μαζί τους οφείλω να ομολογήσω ότι ασχοληθήκανε πολύ με το αυτοκίνητο και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

PoLiThS
10-02-2010, 17:45
Σημερα αποφασισα καθότι ειναι παγια τακτικη μουνα κανω ευθυγράμμιση στο αυτοκινητο.

Φυσικα η ευθυγράμμιση αφορούσε και τους 2 αξονες.... και εμφανιστηκε λαβρακι.. ο πισω δεξιος τροχος δεν ειναι και στα εντελος ισια του.Τι εννοω με αυτο.. αντι να εχει μια συγκλιση 0,7-0,8 χιλιοστα ηταν 0,2 χιλιοστα ανοικτος.

Σε συζητηση με τον τεχνικο μου ειπε οτι οι πισω τροχοι του οχηματος πρεπει να εχουνε συνολικη συγκλιση 1,5 χιλιοστα. Μου εξηγησε οτι ετσι οπως ητανε το αυτοκινητο στις αριστερες στροφες απλα ειχε μια ταση ασταθεια(σε πατημενους ρυθμους) και μια ταση προς υπερστροφη λογω μη σωστης ευθυγραμμισης του τροχου..

Η ευθυγραμμιση ειναι κατι που κανω παντα και σε καθε μου αυτοκινητο 2 φορες τον χρονο για τον απλουστατο λογω οτι επηρεαζεται απο το οδοστρομα, λακουβες, ενδεχομενως ανεβασμα σε πεζοδρομια κτλ κτλ..

Στον βαθμο που ηταν το δικο μου δεν ηταν κατι ανυσιχητικο απλα αν το αφησεις επιφερει και ανομοιομορφη φθορα ελαστικων.

thomaslar
10-02-2010, 19:02
ποση ωρα χρειαζεται για να γινει μια ευθυγραμμιση?

PoLiThS
10-02-2010, 19:33
20 λεπτα με μιση ωρα αναλογα τον εξοπλισμο και τον μαστορα.

κοστος απο 50-60 ευρω

PoLiThS
10-02-2010, 23:36
Αποψε το πλακωσα κιολας και αυτο που διαπίστωσα οτι το αυτοκινητο ητανε ποιο "στακατο"... ποιο "μεστο" στο πατημα του στον δρομο..

Φυσικα το παραπανω ειναι υποκειμενικο απλα λεω την εντυπωση μου

TEPRELIS
11-02-2010, 10:41
Εγώ έχω την εντύπωση ότι με τραβάει δεξια το αμάξι ... όχι αυτό το λίγο που έχουν όλα τα αμάξια λόγω της επίκλισης του οδοστρώματος , κάπως έντονο

nikos kara
11-02-2010, 14:37
Εγώ έχω την εντύπωση ότι με τραβάει δεξια το αμάξι ... όχι αυτό το λίγο που έχουν όλα τα αμάξια λόγω της επίκλισης του οδοστρώματος , κάπως έντονο

καντο καμια ευθηγράμμιση,να στρωσει;);)

giwrgosliv
12-02-2010, 15:27

μάλλον ζυγοστάθμιση θέλεις, και όχι ευθυγράμμιση
είναι και πιο φτηνή :D

ziggy
12-02-2010, 16:52
Μια φορά το χρόνο πιστεύω πως είναι καλά να φτιάχνουμε και ευθυγράμμιση και ζυγοστάθμιση, με τους καρόδρομους που έχουμε....

PoLiThS
12-02-2010, 18:01

Η ζυγοσταθμιση φτιαχνει το τρεμμουλο... η ευθυγραμμιση οτι ακριβως λεει.. το τυχον τραβηγμα του αυτοκινητου. Οσο για το κοστος... καθε πραγμα εχει την αξια του..

nikos kara
12-02-2010, 21:30

Γιωργο η ζυγοσταθμιση ειναι για το τρεμμουλο,κ η ευθυγραμμιση για το αν <<τραβαει>>δεξια η αριστερα το αμαξι.το οτι ειναι πιο φτηνο, δεν σημαινει οτι θα το κανουμε,εφοσον δεν χρειαζεται,θα πρεπει να γινονται αυτα που χρειαζονται ασχετα με το κοστος;);):D

giwrgosliv
13-02-2010, 13:39
Παιδιά αναφερόμουν στον "TERPELI", που είπε ότι τον τραβάει δεξιά...Από τα λίγα που ξέρω, όταν σε παίρνει το αμάξι προς μια κατεύθυνση ενώ είσαι στην ευθεία, τότε θέλεις ζυγοστάθμιση και όχι ευθυγράμμιση.Αυτό έκανα εγώ και τώρα είναι αλφαδιά....Οπωσδήποτε βέβαια διορθώνει και το τρέμουλο

kawasaki69john
15-02-2010, 00:11
Παιδιά αναφερόμουν στον "TERPELI", που είπε ότι τον τραβάει δεξιά...Από τα λίγα που ξέρω, όταν σε παίρνει το αμάξι προς μια κατεύθυνση ενώ είσαι στην ευθεία, τότε θέλεις ζυγοστάθμιση και όχι ευθυγράμμιση.Αυτό έκανα εγώ και τώρα είναι αλφαδιά....Οπωσδήποτε βέβαια διορθώνει και το τρέμουλο

οταν εχεις τρεμουλο κανεις ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΕΙΣΗ και οταν σε τραβαει το αμαξι ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ και γλυτωνης και το ατσαλο φαγωμα στα λαστιχα..:D:D:D

thomaslar
21-02-2010, 22:47
Μπορούμε να δωσουμε λίγη αρνητική σύγκλιση στους μπροστά και πίσω τροχούς;

kawasaki69john
21-02-2010, 23:10
Μπορούμε να δωσουμε λίγη αρνητική σύγκλιση στους μπροστά και πίσω τροχούς;

γιατι να το κανεις αυτο??? και το στραβω φαγομα στα λαστιχα που θα τα ρημαξει και με το βαρος του το αμαξι και μπωρη να σπαση και τα λινα η τι αλλο εχει το λαστιχο..:dunno::dunno:

marsdiv
17-05-2010, 19:01
καλησπέρα στην παρεα. θα ηθελα να παραθεσω ενα προβλημα που εχω με το αμαξι και να ρωτησω αν ξερει κανενας κατι για αυτο. το αμαξι ειναι αγορασμενο τον απριλιο εχει 3000 χλ και απο την αρχη παρατηρησα οτι με το που αφηνα το τιμονι εφευγε αμεσως αριστερα. κλειστηκε ραντεβου στην αντιπροσωποιια οπου μου παν οτι εχει παρατηρηθει σε πολλα που εχουν 18αρες ζαντες σαν το δικο μου. πηγα εκαναν τραμπα τα λαστιχα και ευθυγραμισση προετοιμαζοντας με ομως οτι σε πολλα δεν γινεται τιποτα. οπως και εγινε το αμαξι συνεχιζει να φευγει αριστερα μολις αφηνεις το τιμονι σε ευθειες. αν ξερει καποιος κατι ή του εχει τυχει και σε αυτον ας γραψει. υπαρχει λυση? στην αντιπροσωποιια συνεχεια λενε το ξερουμε, εχουμε ενημερωσει την οπελ , περιμενουμε ενημερωση κτλπ.
ευχαριστω!!!

PoLiThS
17-05-2010, 22:57
πηγενε σε εναν ευθιγραμμισσα εκτος οπελ και κοιτα το.. καποιον που να εμπιστευεσαι.

lerovith
19-05-2010, 23:19
καλησπερα σας,

το αστρα μου από το πρωτο ταξιδι που έκανα σε μεγάλες ταχύτητες τραβάει ελάχιστα πρός τα δεξιά ( όταν αφήνω το τιμόνη ακριβώς στη μέση και σε αυτοκινητόδρομο), ζήτησα από την οπελ να μου κάνου ευθυγράμηση αλλα μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει έρθει το cd για το αστρα... :mad2:

δε θα ηθελα να το πάω έξω αν υπάρχουν συγκεκριμένες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν και επιπλέον θεωρώ αφού το κάνει από τα πρωτα 500 χιλ ειναι μέσα στην εγγύηση μια τέτοια εργασία.

να σημειώσω εδω ότι μέσα στην πολη δεν έχω παρατηρήσει να το κανει.

marsdiv
21-05-2010, 16:16
καλησπερα παιδες . υστερα απο δυο επισκεψεις στην αντιπροσωπεια της οπελ και προσπαθεια δυο ευθυγραμισεων το αποτελεσμα ειναι να συνεχιζει το αμαξι να φευγει αριστερα. παρακαλω κυριως οποιος γνωριζει καποιον καλο ευθυγραμισσα που να εμπιστευεται στην περιοχη της μακεδονιας οπου και να ναι ας μου στειλει p.m με ονομα και τηλεφωνο ας ειναι και σαλονικα....αντε γιατι αρχιζω να απελπιζομαι οτι δεν θα γινει τιποτα.....ευχαριστω.

kawasaki69john
21-05-2010, 16:31
καλησπερα παιδες . υστερα απο δυο επισκεψεις στην αντιπροσωπεια της οπελ και προσπαθεια δυο ευθυγραμισεων το αποτελεσμα ειναι να συνεχιζει το αμαξι να φευγει αριστερα. παρακαλω κυριως οποιος γνωριζει καποιον καλο ευθυγραμισσα που να εμπιστευεται στην περιοχη της μακεδονιας οπου και να ναι ας μου στειλει p.m με ονομα και τηλεφωνο ας ειναι και σαλονικα....αντε γιατι αρχιζω να απελπιζομαι οτι δεν θα γινει τιποτα.....ευχαριστω.

αν θελης πριν να κανεις οτιδηποτε αλλο τσεκαρισε τα λαστιχα σου αν ειναι ολα το ιδιο φουσκομενα αν ειναι το ιδιο φαγομενα, αν χρειαζονται αλλαγμα τα μπρος πισω, και αν θελης βαλε αερα σε ολα τα λαστιχα σου 36 εως 38 οτι εσυ θελης κανε λιγα χιλιομετρα και δοκιμασε αν σε φευγη το αμαξι παλι..αν ναι τοτε κανε ευθυγραμμιση..

marsdiv
21-05-2010, 16:59
δυστυχως ολα αυτα που γραφεις εχουν γινει ..και τα λαστιχα τραμπα γιναν και τον αερα το ελεξαμε δυο φορες παλι τιποτα. πεταει αριστυερα το αμαξι αν και εχει κανει δυο ευθυγραμισεις στην οπελ

Sydath
21-05-2010, 17:15
καλησπέρα στην παρεα. θα ηθελα να παραθεσω ενα προβλημα που εχω με το αμαξι και να ρωτησω αν ξερει κανενας κατι για αυτο. το αμαξι ειναι αγορασμενο τον απριλιο εχει 3000 χλ και απο την αρχη παρατηρησα οτι με το που αφηνα το τιμονι εφευγε αμεσως αριστερα. κλειστηκε ραντεβου στην αντιπροσωποιια οπου μου παν οτι εχει παρατηρηθει σε πολλα που εχουν 18αρες ζαντες σαν το δικο μου. πηγα εκαναν τραμπα τα λαστιχα και ευθυγραμισση προετοιμαζοντας με ομως οτι σε πολλα δεν γινεται τιποτα. οπως και εγινε το αμαξι συνεχιζει να φευγει αριστερα μολις αφηνεις το τιμονι σε ευθειες. αν ξερει καποιος κατι ή του εχει τυχει και σε αυτον ας γραψει. υπαρχει λυση? στην αντιπροσωποιια συνεχεια λενε το ξερουμε, εχουμε ενημερωσει την οπελ , περιμενουμε ενημερωση κτλπ.
ευχαριστω!!!

Με βάζεις σε πολλές σκέψεις, διότι και μένα το αυτοκίνητο τραβάει αριστερά.
Δεν το έχω πάει για ευθυγράμμιση ακόμα, διότι έχω πολύ λίγα χλμ (5000 περίπου) για να πω ότι μπορεί να θέλει ευθυγράμμιση από τώρα...
Πότε παρέλαβες? Εμένα είναι ΜΥ 2010 το αυτοκίνητο.

marsdiv
21-05-2010, 17:27
Με βάζεις σε πολλές σκέψεις, διότι και μένα το αυτοκίνητο τραβάει αριστερά.
Δεν το έχω πάει για ευθυγράμμιση ακόμα, διότι έχω πολύ λίγα χλμ (5000 περίπου) για να πω ότι μπορεί να θέλει ευθυγράμμιση από τώρα...
Πότε παρέλαβες? Εμένα είναι ΜΥ 2010 το αυτοκίνητο.

το πηρα 2 απριλιου του 2010 και εχει 3500 χιλιαδες χιλιομετρα

Sydath
21-05-2010, 17:37
το πηρα 2 απριλιου του 2010 και εχει 3500 χιλιαδες χιλιομετρα

Δεν έχω ακούσει απο άλλον το πρόβλημα. Μήπως είναι μόνο τα ΜΥ2010 που το παρουσιάζουν άραγε?:dunno:

tsatsalos1
21-05-2010, 18:00
παιδια κι εμενα ειναι ΜΥ2010 αλλα δεν εχω δει κατι.

luke
21-05-2010, 18:00
Δεν έχω ακούσει απο άλλον το πρόβλημα. Μήπως είναι μόνο τα ΜΥ2010 που το παρουσιάζουν άραγε?:dunno:

Καλησπέρα .
Πολλά αυτοκίνητα έχουν παρουσιάσει το ελαφρύ τράβηγμα αριστερά όταν έκαναν κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα.
Πιθανώς να οφείλεται στο μέγεθος των ελαστικών.
Το παρουσίασε και το δικό μου που είναι 2009 μοντέλο και το διόρθωσα στην αντιπροσωπία με ευθυγράμμιση.
Επίσης κάποια αυτοκίνητα είχαν παρουσιάσει και ένα ελαφρύ τρέμουλο μετά τα 2000 κμ το οποίο και αυτό οφειλόταν στα λάστιχα και διορθωνόταν με μιά απλή ζυγοστάθμιση.
Οι διαστάσεις των ελαστικών είναι μεγάλες και σε συνδυασμό με τις 18άρες ζάντες μπορεί να παρουσιάσουν κάποια προβληματάκια μέχρι να πατήσει καλά το αυτοκίνητο.
Δεν είναι ανησυχητικό,αλλά απλά μέχρι να ενημερωθούν οι μάστορες έξω και να πάρουν τα cd με τις μετρήσεις του αυτοκινήτου ,η αντιπροσωπία είναι δυστυχώς μονόδρομος.

Sydath
21-05-2010, 18:10
Καλησπέρα .
Πολλά αυτοκίνητα έχουν παρουσιάσει το ελαφρύ τράβηγμα αριστερά όταν έκαναν κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα.
Πιθανώς να οφείλεται στο μέγεθος των ελαστικών.
Το παρουσίασε και το δικό μου που είναι 2009 μοντέλο και το διόρθωσα στην αντιπροσωπία με ευθυγράμμιση.
Επίσης κάποια αυτοκίνητα είχαν παρουσιάσει και ένα ελαφρύ τρέμουλο μετά τα 2000 κμ το οποίο και αυτό οφειλόταν στα λάστιχα και διορθωνόταν με μιά απλή ζυγοστάθμιση.
Οι διαστάσεις των ελαστικών είναι μεγάλες και σε συνδυασμό με τις 18άρες ζάντες μπορεί να παρουσιάσουν κάποια προβληματάκια μέχρι να πατήσει καλά το αυτοκίνητο.
Δεν είναι ανησυχητικό,αλλά απλά μέχρι να ενημερωθούν οι μάστορες έξω και να πάρουν τα cd με τις μετρήσεις του αυτοκινήτου ,η αντιπροσωπία είναι δυστυχώς μονόδρομος.

Ο φίλος παραπάνω αναφέρει ότι μετά από 2 ευθυγραμμίσεις στην αντιπροσωπεία, το πρόβλημα δεν λύθηκε. Να έπεσε σε εντελώς άσχετους τεχνικούς? Μπορεί.
Μακάρι το πρόβλημα να οφείλεται μόνο στα μεγάλα λάστιχα και να λύνεται με απλή ευθυγράμμιση.

marsdiv
21-05-2010, 18:44
δυο στα πεντε αυτοκινητα το εχουν αυτο το προβλημα με την ευθυγραμισση . στην αντιπροσωπεια μου παν σε αλλουσ λυθυκε το θεμα σε αλλους θα δουμε....και περιμενουμε ενημερωση....το θεμα εχει αποασχολησει το φορουμ και πιο πριν στις σελιδες 3, 4 και 5 αυτου του θεματος http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=726&page=5

PoLiThS
22-05-2010, 00:10
Παιδια η ευθυγραμμιση δεν ειναι δουλεια απλα τεχνικων... ειναι γεωμετρία... ενας καλος ευθυγραμμισας θα σου κανει την δουλεια σωστα.. ο μηχανικος απλα δεν ειναι δουλεια του.

Οι καθετες μοναδες φυσικα εχουν ευθυγραμμιση γιατι επιβαλεται να εχουν

papadak
23-05-2010, 09:36
Ζήτησα από service αντιπροσωπείας να μου δώσουν τις σχετικες γωνίες ευθυγράμμησης γιατί τρεις ευθυγραμμησάδες που ρώτησα στην ελεύθερη αγορα, μου έλεγαν ο κάθε ένας τα δικα του.
Η απάντηση της αντιπροσωπείας (από άνθρωπο που εμπιστεύομαι απόλητα) ήταν κατηγορηματική. ΟΧΙ ΕΞΩ ΕΥΘΥΓΡΑΜΗΣΗ. Όπως μου εξήγησε για τα Insignia υπάρχει κασέτα προγράμματος η οποία σου δίνει τις γωνίες, ανάλογα με τον κωδικό σασι του οχήματος, οι οποίες και επηρεάζονται από πολλους παράγοντες, όπως τον τύπο του κινητήρα, τον τύπο της κρεμαργέρας, την μετάδοση της κίνησης (4Χ4 ή 2Τ), τον τύπο της ανάρτησης κ.λ.π.
Την Τριτη πάω για ευθυγράμμηση (γιατί άλλαξα αμορτισερ μπροστά πριν ένα μήνα περίπου αλλά χωρις να εχω άλλο προβλημα) και σας ενημερώνω.

paris
23-05-2010, 10:24
Οχί έξω για να πέρνουν τα λεφτά εεεεεε.

luke
23-05-2010, 10:38
Οχί έξω για να πέρνουν τα λεφτά εεεεεε.

Όταν πρίν ένα δίμηνο πήγα στον ευθυγραμμισά μου λόγω ότι τράβαγε λίγο αριστερά,μου είπε πολύ τίμια να πάω στην αντιπροσωπία λόγω του ότι δεν είχε τις μετρήσεις του αυτοκινήτου περασμένες στο computer του μηχανήματός του.
Δεν νομίζω να μην ήθελε λεφτά....:rolleyes:

sakis1976
23-05-2010, 22:16
Εγώ παιδιά που είμαι αρκετά γκρινιάρης σχετικά με τις αντιπροσωπείες, στο θέμα της ευθυγράμμισης τους βγάζω το καπέλο. Από πέρυσι τον Αύγουστο που μου το κάνανε το αυτοκίνητο πάει τρένο αν αφήσεις το τιμόνι.

PoLiThS
30-06-2010, 00:36
Και γω παω παλι αυριο για ζυγοσταθμιση.. τοσο ταλαιπωρια και αισίως 21000 χιλιομετρα. ενα ζυγισματακι το θελει!

electro
15-08-2010, 09:37
Καλημέρα

Όπως υποδηλώνει το ονομα του θέματος , υπάρχει ένα θεματάκι με το τιμόνι.

Περίπου στα 120 με 130 το τιμόνι τρέμει. Στα 140 και πάνω το τρέμουλο σταματάει.

Ξέρεις κάνεις κάτι? Χρειάζεται πχ ζυγοστάθμιση ή μπορεί να είναι κάτι άλλο?

captainmanos
15-08-2010, 09:53
Φίλε ...........τρέξε γιά ζυγοστάθμηση & ευθυγράμμιση γρήγορα!!!
Λόγω της μπροστινής κίνησης μόνο στην εκκίνηση πρέπει να βαστάς λίγο γερά το τιμόνι, μετά χαλαρά, δεν μας έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι τα 210................
.
.
.
:auto::auto::auto::auto::auto:

ziggy
15-08-2010, 10:07
Καλημέρα,

Οπως ανέφερα πριν από αρκετό καιρό, παρατήρησα το τρέμουλο αυτό κοντά στα 120 χ.α.ω. μετά από το 1ο service. Πήγα για ζυγοστάθμιση και ο λαστιχάς μου είπε ότι "παίζει" να βγάλανε τους τροχούς στην αντιπροσωπεία και να τους βάλανε όπου έβρισκαν... :mad2:
Εκανα σε όλους τους τροχούς ζυγοστάθμιση και όλα Ο.Κ. :thumbsup:

electro
15-08-2010, 11:56
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θελω να ρωτησω το εξης. Στην ζυγοσταθμιση σας εβαλαν βαρακια αυτοκολλητα ? Και αν ναι που τα έβαλαν? Από τη μέσα μερια της ζάντας?

ziggy
15-08-2010, 12:18
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Θελω να ρωτησω το εξης. Στην ζυγοσταθμιση σας εβαλαν βαρακια αυτοκολλητα ? Και αν ναι που τα έβαλαν? Από τη μέσα μερια της ζάντας?

Ναι βάζουν αυτοκόλλητα από μέσα που δεν φαίνονται. Απ' όσο γνωρίζω αυτό γίνεται στις ζάντες αλουμινίου. Στις παλιές είναι καρφωτά...

electro
15-08-2010, 17:23
Ναι βάζουν αυτοκόλλητα από μέσα που δεν φαίνονται. Απ' όσο γνωρίζω αυτό γίνεται στις ζάντες αλουμινίου. Στις παλιές είναι καρφωτά...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απλα και στο αλλο αμαξι που εχουμε αυτοκολητα εβαλαν όμως τα εβαλαν εξω εξω και λιγο ψιλοφαινεται ασχημο. Σε αυτες τωρα που ειναι και 18" ελεγα μηπως υπαρχει κατι για να μην φαινεται ασχημο , λογω του οτι εχει μεγαλο ανοιγμα η ζαντα. Γι αυτο ρωτησα.

ΥΓ1: Εχω δει και καρφωτες και σε ζαντες..... Δεν εχω ιδεα ποιος και γιατι το κανει αυτο.....
ΥΓ2: Με το TPMS τι γινεται? Πρεπει να προσεχουμε κατι ?

electro
16-08-2010, 15:25
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απλα και στο αλλο αμαξι που εχουμε αυτοκολητα εβαλαν όμως τα εβαλαν εξω εξω και λιγο ψιλοφαινεται ασχημο. Σε αυτες τωρα που ειναι και 18" ελεγα μηπως υπαρχει κατι για να μην φαινεται ασχημο , λογω του οτι εχει μεγαλο ανοιγμα η ζαντα. Γι αυτο ρωτησα.

ΥΓ1: Εχω δει και καρφωτες και σε ζαντες..... Δεν εχω ιδεα ποιος και γιατι το κανει αυτο.....
ΥΓ2: Με το TPMS τι γινεται? Πρεπει να προσεχουμε κατι ?

Παιδια , επειδη θελω να παω αυριο να την κανω την ζυγοσταθμιση , μπορει να μου πει καποιος απο αυτους που εχει κανει εαν φαινονται τα αυτοκολητα(βαρακια) και αν ειναι ασχημα? Ρωταω μηπως υπαρχει καποιο "κολπο" και τα βαζουν πχ απο τη μεσα μερια και δεν φαινονται ή φαινοντια λιγο.
Επισης με το TPMS πρεπει να προσεξω κατι?

ziggy
16-08-2010, 17:19
Παιδια , επειδη θελω να παω αυριο να την κανω την ζυγοσταθμιση , μπορει να μου πει καποιος απο αυτους που εχει κανει εαν φαινονται τα αυτοκολητα(βαρακια) και αν ειναι ασχημα? Ρωταω μηπως υπαρχει καποιο "κολπο" και τα βαζουν πχ απο τη μεσα μερια και δεν φαινονται ή φαινοντια λιγο.
Επισης με το TPMS πρεπει να προσεξω κατι?

Τα βάζουν στο σημείο που πρέπει. Εσωτερικά της ζάντας. Το εάν φαίνονται ή δεν φαίνονται είναι σχετικό. Πάντως όλοι έχουν για κάποιον λόγο. Είναι αναπόφευκτο. Οσο για το ΤPMS που ρωτάς, δεν ξέρω να σου πω. Εγώ έχω TPMS στο πόδι. Βάζω το πόδι πάνω στο λάστιχο και το πατάω 2-3 φορές με δύναμη. Δεν έχω βέβαια οπτική ένδειξη αλλά το αισθάνομαι εάν θέλει αέρα... :gnorsi:

electro
16-08-2010, 17:24
Τα βάζουν στο σημείο που πρέπει. Εσωτερικά της ζάντας. Το εάν φαίνονται ή δεν φαίνονται είναι σχετικό. Πάντως όλοι έχουν για κάποιον λόγο. Είναι αναπόφευκτο. Οσο για το ΤPMS που ρωτάς, δεν ξέρω να σου πω. Εγώ έχω TPMS στο πόδι. Βάζω το πόδι πάνω στο λάστιχο και το πατάω 2-3 φορές με δύναμη. Δεν έχω βέβαια οπτική ένδειξη αλλά το αισθάνομαι εάν θέλει αέρα... :gnorsi:

Ευχαριστω Πολυ! Αρα δεν το γλιτωνουμε καπως.....

Ωραια , αρα μενει να μου πει καποιος , αν πρεπει να προσεξω κατι στο TPMS και επισης θελω να ρωτησω αυτο που λενε για τη <υγοσταθμιση , αν πρεπει να τα ελστικα να ειναι επανω στο αμαξι ή οχι. Εγω προσωπικα δεν εχω δει ζυγοσταθμιση επανω στο αμαξι να γινεται.

ziggy
16-08-2010, 17:38
Ευχαριστω Πολυ! Αρα δεν το γλιτωνουμε καπως.....

Ωραια , αρα μενει να μου πει καποιος , αν πρεπει να προσεξω κατι στο TPMS και επισης θελω να ρωτησω αυτο που λενε για τη <υγοσταθμιση , αν πρεπει να τα ελστικα να ειναι επανω στο αμαξι ή οχι. Εγω προσωπικα δεν εχω δει ζυγοσταθμιση επανω στο αμαξι να γινεται.

Αυτό που είδα να γίνεται στα αυτοκίνητα που είχα και τα πήγαινα για ζυγοστάθμιση-ευθυγράμμιση. Οταν έβαζα καινούργια λάστιχα τα έφτιαχνε ζυγοστάθμιση στο μηχάνημα, σ'΄αυτό που βάζει τον τροχό πάνω, τον βιδώνει κατεβάζει ένα καπάκι, τον περιστρέφει και έχει μπροστά του μια οθόνη και του δείχνει που να βάλει τα βαρίδια. Μετά από 500 χλμ. περίπου που το καινούργιο λάστιχο "καθόταν" στις ζάντες ξαναπήγαινα και μου τα έφτιαχνε εάν ήθελε διόρθωση πάνω στο αυτοκίνητο.Τις προάλλες που πήγα το Insignia, αλλά και όλες τις φορές που πήγα άλλα αυτοκίνητα που ειχα γιατί αισθανόμουν ότι ήθελε ζυγοστάθμιση, επειδή "κοσκίνιζε" το τιμόνι, δεν έβγαζε τον τροχό. Κάθεται πάνω σε ένα μηχάνημα που έχει μπροστα ένα μεταλλικό τροχό. Σηκώνει το αυτοκίνητο, πρώτα μόνο μπροστά. Συνδέει τον αισθητήρα στην βάση του μηχανήματος, το βάζει μπρος και πλησιάζει τον τροχό του αυτοκινήτου και του δίνει κίνηση. Στη συνέχεια οι ενδείξεις πάνω στο μηχάνημα του λένε που θα βάλει τα βαρίδια. Μετά συνεχίζει και με τους υπόλοιπους τροχούς....

leonady2
20-08-2010, 12:04
Είναι συχνό το φαινόμενο με το τρέμουλο στα 120 με 130. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Για την πρώτη φορά πήγα εκτός αντιπροσωπείας έκανα μια ζυγοστάθμιση και μετά απο μια βδομάδα πάλι τα ιδια. Έπειτα πήγα στην αντιπροσωπεία στη οποία ανέφερα το γεγονός πως είχα κάνει ηδη μια ζυγοστάθμιση εξω και τους είπα πως θα ήθελα να διορθωθεί το πρόβλημα γιατί έχω ακούσει πως έχει γίνει μέχρι και αλλαγή ελαστικών. Στην αντιπροσωπεία το διόρθωσαν μόνο για μια πάλι βδομάδα συν το οτι μου έγδαραν λιγο τις ζάντες με το καρυδάκι που ξεβίδωσαν τις ρόδες. Την τελαυταία φορά το ξανα πήγα εκεί που είχα κάνει πάλι τιν πρώτη φορά ζυγοστάθμιση σε βουλκανιζατερ εκτος και μου έκανε ζυγοσταθμιση επάνω στο αυτοκίνητο. Απο τότε και μεχρι τώρα (2 βδομάδες που έχουν περάσει) δεν έχω δει πάλι πρόβλημα. Αν δεν λύνεται το προβλημά σας με απλή ζυγοστάθμιση ζητήστε να σας κάνουν ζυγοστάθμιση επάνω στο αυτοκίνητο.

mario309
28-08-2010, 00:06
Εγώ μόλις το παρέλαβα έτρεμε τόσο πολύ στα 120 που κουνιόταν και η πλάτη του συνοδηγού!!!! Τώρα μετά από 2.000χλμ τρέμει το τιμόνο έντονα στο φρενάρισμα και επίσης τραβάει αριστερά χωρίς να έχω 18άρα ζάντα. Σήμερα το πήγα για ζυγοστάθμιση και μου είπαν πως είναι τέλειο!! Τί στο καλό, θα βρεθεί καμιά άκρη??
Αν είναι δυνατόν να πληρώνεις έξω για ζυγοσταθμίσεις σε ολοκαίνουρια αυτοκίνητα.
Έχω αλλάξει συνολικά 4 αυτοκίνητα (εκ των οποίων ένα το 307 με τις μόνιμα προβληματικές μαμά 16άρες) και δεν χρειάστηκε ποτέ κανένα ζυγοστάθμιση. Ρε σεις, λέτε να έχουν κανένα κουσούρι στο μπροστινό σύστημα και να τρώμε πρόλογο, από ό,τι είδα οι περισσότεροι το έχουμε αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα, δεν εξηγείται...

mario309
17-09-2010, 23:10
17/9/2010: Ζυγοστάθμιση όλων των τροχών, ευθυγράμμιση, έλεγχος σε όλες τις δισκόπλακες, δοκιμή στο δρόμο.
''Κάνεις λάθος'' μου λένε στον SINI, δεν τρέμει στο φρενάρισμα, ''είναι ιδέα σου''
''Τον κακό σου τον καιρό'' απαντάω...........
Έλεος και βοήθεια παιδιά, ακούω ιδέες.....
Μπορεί να μην το πλήρωσα αλλά το ''πληρώνω'' κάθε μέρα
The Lessor............

kawasaki69john
18-09-2010, 10:49
17/9/2010: Ζυγοστάθμιση όλων των τροχών, ευθυγράμμιση, έλεγχος σε όλες τις δισκόπλακες, δοκιμή στο δρόμο.
''Κάνεις λάθος'' μου λένε στον SINI, δεν τρέμει στο φρενάρισμα, ''είναι ιδέα σου''
''Τον κακό σου τον καιρό'' απαντάω...........
Έλεος και βοήθεια παιδιά, ακούω ιδέες.....
Μπορεί να μην το πλήρωσα αλλά το ''πληρώνω'' κάθε μέρα
The Lessor............

αυτες της δουλειες της κανει ο κοσμος σε εξωτερικα συνεργεια..τι δουλεια εχεις στην οπελ..θα πας σε λαστιχα που κανει ιδικα ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμειση.και φυσικα αν ειναι στραβα τα δισκοφρενα θα τα δης που πιανουν στραβα..

daniel
01-11-2010, 18:32
Καλησπέρα. Το αυτοκίνητο περίπου στις 15000χλμ (τώρα 21000) μου παρουσίασε τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 120χλμ/ωρα. Έχω κάνει πρόσφατα τρείς φορές ζυγοστάθμιση, αλλά το πρόβλημα παραμένει.. Μου κάνει εντύπωση οτι και τις 3 φορές που μπήκαν οι ρόδες στο μηχάνημα, το ζύγισμα τους ήταν λάθος.. Να προσθέσω οτι οι ζάντες είναι ολόισιες.. Μου είπαν οτι μπορεί να έχουν στραβώσει τα λάστιχα... Θα ήθελα τις απόψεις σας.. Ευχαριστώ!

kawasaki69john
01-11-2010, 18:46
Καλησπέρα. Το αυτοκίνητο περίπου στις 15000χλμ (τώρα 21000) μου παρουσίασε τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 120χλμ/ωρα. Έχω κάνει πρόσφατα τρείς φορές ζυγοστάθμιση, αλλά το πρόβλημα παραμένει.. Μου κάνει εντύπωση οτι και τις 3 φορές που μπήκαν οι ρόδες στο μηχάνημα, το ζύγισμα τους ήταν λάθος.. Να προσθέσω οτι οι ζάντες είναι ολόισιες.. Μου είπαν οτι μπορεί να έχουν στραβώσει τα λάστιχα... Θα ήθελα τις απόψεις σας.. Ευχαριστώ!

δανιηλ για να φαγωθουν τα λαστιχα στραβα θα πρεπη το αμαξι να θελη ευθυγραμμιση,που σημενη οτι εχεις πεση σε πολλες και με μεγαλη ταχυτητα λακουβες οποτε και στραβωσαν τα ψαλιδια..τωρα αν τα λαστιχα εχουν φαγωθη στραβα τοτε με γεια τα καινουργια, αφου ξερης οτι οι ζαντες ειναι σωστες.

daniel
01-11-2010, 18:54
δανιηλ για να φαγωθουν τα λαστιχα στραβα θα πρεπη το αμαξι να θελη ευθυγραμμιση,που σημενη οτι εχεις πεση σε πολλες και με μεγαλη ταχυτητα λακουβες οποτε και στραβωσαν τα ψαλιδια..τωρα αν τα λαστιχα εχουν φαγωθη στραβα τοτε με γεια τα καινουργια, αφου ξερης οτι οι ζαντες ειναι σωστες.

Δεν είναι φαγωμένα στραβά. νομίζω δεν έχω πρόβλημα με ευθυγράμμισης γιατι το αμάξι δεν τραβάει δεξια ή αριστερά.. μου είπαν οτι μπορεί να στράβωσαν τα λινά λόγω κακής ποιότητας ελαστικού...

kawasaki69john
01-11-2010, 19:11
Δεν είναι φαγωμένα στραβά. νομίζω δεν έχω πρόβλημα με ευθυγράμμισης γιατι το αμάξι δεν τραβάει δεξια ή αριστερά.. μου είπαν οτι μπορεί να στράβωσαν τα λινά λόγω κακής ποιότητας ελαστικού...

για να ειναι ολα τα λαστιχα σκαρτα λιγο δυσκολο...μηπως τα αφησες με πολυ λιγο αερα και τσακισανε τα λινα??η μηπως εχεις λιγο αερα..βαλε μπροστα 38 και πισω 36 να δουμε μηπως στρωσουνε..

daniel
01-11-2010, 19:21
για να ειναι ολα τα λαστιχα σκαρτα λιγο δυσκολο...μηπως τα αφησες με πολυ λιγο αερα και τσακισανε τα λινα??η μηπως εχεις λιγο αερα..βαλε μπροστα 38 και πισω 36 να δουμε μηπως στρωσουνε..

τι να πώ... κ ο αέρας σωστός ειναι..

jotri
01-11-2010, 20:15

Η ζυγοστάθμιση έγινε σε αντιπροσωπεία?????:nopity::nopity:
πήγαινε σε ενα καλο βουλκανιζατερ που έχεις εμπιστοσύνη κ μη φυγεις αν δεν σταματησει το τρεμουλο....:smile5:
(το τρέμουλο ειναι σε σταθερή πορεία, έτσι?δεν ειναι σε επιτάχυνση ή επιβράδυνση,ε?)

kawasaki69john
01-11-2010, 21:02
τι να πώ... κ ο αέρας σωστός ειναι..

μηπως το κανει το τρεμουλο οταν πατας φρενο???

daniel
02-11-2010, 19:44
το τρέμουλο είναι σε σταθερή πορεία. δεν έχω πρόβλημα με φρενάρισμα.. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; (μουαγιέ)

Antonis_1.6T_GAZ
02-11-2010, 20:39
το τρέμουλο είναι σε σταθερή πορεία. δεν έχω πρόβλημα με φρενάρισμα.. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο; (μουαγιέ)

Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά κατέληξα ότι δεν γινόταν σωστή ζυγοστάθμιση στο βουλκανιζατέρ. Αυτό, γιατί έτυχε να κάνω ζυγοστάθμιση σε αντιπρόσωπο OPEL, όπου για πρώτη φορά είδα να σετάρουν στο μηχάνημα το είδος της ζάντας (18x 8J),(με λάθος σετάρισμα 18x8.5J, έχεις 5 gr. διαφορά στον τροχό και το αισθάνεσαι). Ύστερα από αυτό, το τρέμουλο εξαφανίστηκε!
Τώρα για στραβό πέλμα στο λάστιχο παίζει σαν ενδεχόμενο, αλλά είναι τραβηγμένο να συμβαίνει και στα 4, (υποθέτω έχεις δοκιμάσει μπρός-πίσω).

daniel
02-11-2010, 21:41
Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά κατέληξα ότι δεν γινόταν σωστή ζυγοστάθμιση στο βουλκανιζατέρ. Αυτό, γιατί έτυχε να κάνω ζυγοστάθμιση σε αντιπρόσωπο OPEL, όπου για πρώτη φορά είδα να σετάρουν στο μηχάνημα το είδος της ζάντας (18x 8J),(με λάθος σετάρισμα 18x8.5J, έχεις 5 gr. διαφορά στον τροχό και το αισθάνεσαι). Ύστερα από αυτό, το τρέμουλο εξαφανίστηκε!
Τώρα για στραβό πέλμα στο λάστιχο παίζει σαν ενδεχόμενο, αλλά είναι τραβηγμένο να συμβαίνει και στα 4, (υποθέτω έχεις δοκιμάσει μπρός-πίσω).

Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια σε αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη όταν πάω για λάδια...

kawasaki69john
02-11-2010, 21:58
Θα κάνω άλλη μία προσπάθεια σε αντιπροσωπεία στην Θεσσαλονίκη όταν πάω για λάδια...

και γιατι δεν πας σε ενα λαστιχα που θα ξερη τι να κανει..

daniel
02-11-2010, 23:11
και γιατι δεν πας σε ενα λαστιχα που θα ξερη τι να κανει..

πηγαινα χρόνια σε ένα στην πυλαία, κοντα στον κηπο του καλου αλλα μάλλον μεταφερθηκε...κ. Γιάννη μπορεις να μου προτεινεις κάποιον;

kawasaki69john
03-11-2010, 00:44
πηγαινα χρόνια σε ένα στην πυλαία, κοντα στον κηπο του καλου αλλα μάλλον μεταφερθηκε...κ. Γιάννη μπορεις να μου προτεινεις κάποιον;

πανε σε οποιον λαστιχα θελης,απλα μην πας στην οπελ για τετοιες δουλιες..

KOYRKOYBINIS
16-11-2010, 16:33
Εκανα δυο ζυγοσταθμισεις αλλα το τρεμουλο συνεχιζει.Μου ειπε ο μαστορας οτι ειναι ελαφρως παραμορφωμενα τα λαστιχα λογω στασιμοτητας του αυτοκινητου στα τελωνεια κλπ.Ειπε οτι θα στρωσει αλλα θελει αρκετα χλμ και ζυγοσταθμισεις για να γινει κατι τετοιο.Το αμαξι εχει μολις 2.500 χλμ και ειναι 2 μηνων!Αυριο εκλεισα ραντεβου Δρομων Καματερου να το κοιταξουν αφου τραβαει και αριστερα,αρα παμε και για ευθυγραμμιση.Θα απαιτησω αλλαγη ελαστικων αφου τα χλμ και το διαστημα κατοχης ειναι πολυ μικρα για να μου πουν οτι τα στραβωσα εγω απο λακουβες κλπ.Αυριο θα σας ενημερωσω για νεοτερα,να ξερετε κι εσεις πως να κινηθειτε.

KOYRKOYBINIS
23-11-2010, 13:56
Τελικα τα λαστιχα ηταν θεοστραβα!!!Τα ειδε πραγματογνωμονας της continental και το διεπιστωσε.Οφειλεται στην λαθος πιεση που εχουν τα λαστιχα οσο ''καθονται'' τα αυτοκινητα στα τελωνεια.Επισης το ενα ειχε ενα μεγαλο κοψιμο ,το οποιο εγω δεν μπορεσα να διακρινω και το οποιο μαλλον εγινε στην αυτοκινηταμαξα που μετεφερε τα αυτοκινητα.Αντικατασταση και των 4αρων ελαστικων με ιδια στην Δρομων Καματερου.Το αυτοκινητο ειχε μολις 2500 χλμ.
Οσοι εχουν το ιδιο προβλημα,ας πανε να το κοιταξουν,μηπως ειναι η ιδια αιτια.Με την τοποθετηση θα γινει και ευθυγραμμιση,αφου τραβαει και αριστερα.

valtrig
23-11-2010, 14:41
Με την τοποθετηση θα γινει και ευθυγραμμιση,αφου τραβαει και αριστερα.

Εάν το πρόβλημα ήταν μόνο οι στραβωμένοι σκελετοί των ελαστικών, τότε με τα καινούργια λάστιχα θεωρητικά το αμάξι δεν θα τραβάει και δεν θα χρειαστεί να κάνεις ευθυγράμμιση.

KOYRKOYBINIS
23-11-2010, 15:50
Εάν το πρόβλημα ήταν μόνο οι στραβωμένοι σκελετοί των ελαστικών, τότε με τα καινούργια λάστιχα θεωρητικά το αμάξι δεν θα τραβάει και δεν θα χρειαστεί να κάνεις ευθυγράμμιση.

Μπορει να ειναι ετσι,μολις τα τοποθετησω,θα ενημερωσω,αλλα μου ειπε οτι ουτως ή αλλως θα εκανε ευθυγραμμιση.

tkorakas
01-10-2011, 02:06
ρε παιδια καλησπερα εμενα το αμαξη μου τραβαει αριστερα συνεχως...η αντιπροσωπεια μου αλλαξε τα λαστιχα μπρος πισω αλλα παλι τραβαει,,με δουλευουν για τα καλα!τν δευτερα θα παω σε αλλο συνεργειο εξουσιοδ να δω τι θα κανω!!!σας εχει συμβη εσασ??ευχαριστω

marsdiv
01-10-2011, 07:07
ρε παιδια καλησπερα εμενα το αμαξη μου τραβαει αριστερα συνεχως...η αντιπροσωπεια μου αλλαξε τα λαστιχα μπρος πισω αλλα παλι τραβαει,,με δουλευουν για τα καλα!τν δευτερα θα παω σε αλλο συνεργειο εξουσιοδ να δω τι θα κανω!!!σας εχει συμβη εσασ??ευχαριστω

ειχα το ιδιο προβλημα απο την αρχη μου αλλαξαν και εμενα τα λαστιχα μπρος πισω αλλα τιποτα , μου καναν ευθυγραμισση παλι τιποτα , πηγα αλλου για ευθυγραμμιση ψιλοεγινε αλλα παλι τραβουσε αριστερα...τελικα με την τριτη ευθγραμισση που την εκανα ( να ναι καλα τα παιδια που ασχοληθηκαν πολυ με το τουτου ) το προβλημα λυθηκε. Ειναι θεμα ευθυγραμισσης να το ξερεις.

drberto
06-10-2011, 13:51
Ειχα το γνωστο "τρεμουλο" στο τιμονι στα 120-140 χλμ/ωρα,εχει αναφερθει κι εδω.Εκανα ηλεκτρονικη ζυγοσταθμιση και στους 4 τροχους στη Mega Motors,κοστος 60 ευρω (με εκπτωση λογω club).Με μια μικρη δοκιμη που εκανα,φαινονται να ειναι ολα ενταξει.

Alexis
12-10-2011, 19:55
Όταν βάλαν τα νεα αυτοκόλλητα, τα βάλαν από τη μέσα μεριά της ζάντας r18 245/45. παρατήρησα όμως ότι ξεκολήσαν μερικά παλία βαράκια ζυγοστάθμισης, και στο σημεία που ήταν κολημένα υπάρχουν έντονα σημάδια αποκολήσεως υλικού ζάντας. Μήπως ο τεχνικός τα αφαίρεσε με βιαστικό τρόπο, όχι με την ενδεδηγμένη διαδικασία, καταστρέφωντας τοπικά την επιφάνεια της ζάντας? Έγιναν εντός 2ετούς εγγύησεως.

shotcon
12-10-2011, 23:18
Εκείνα τα σημεία της ζάντας είναι δουλειά των τεχνικών που φτιάχνουν την ζυγοστάθμιση. Το που θα μπούνε να αυτοκόλλητα είναι μία εξειδικευμένη διαδικασία την οποία ορίζει το ειδικό μηχάνημα της ζυγοστάθμισης.
Τώρα αν σου έμεινε από αλλαγή υπόλειμμα κόλλας δεν έγινε και τίποτα. Αφαιρούνται εύκολα.

tkorakas
07-11-2011, 12:41
Γεια σας παιδια...βοηθεια θελω...σοσ!!!το εχω παει για ευθυγραμισης στην οπελ 2 φορεσ σε εξωτερικο 1 φορα,κ μου λενε ολοι οτι το βγαζει μηδενικο...οτι οι μοιρεσ ειναι τελειες.το αμαξη τραβαει αριστερα απο την πρωτη μερα..δεν ξερουν τι εχει μου λενε οτι θα στειλουν αναφορα στη γερμανια κ περιμενουμε..λεει ο διευθυντης οτι εχει περιθωριο μεχρι μια μοιρα να κουνιση την ροδα στην ευθυγραμιση απο εκει κ περα ειναι εγγλημα για παρα πανω..κ δεν γνωριζει τι εχει το αυτοκινητο...να τρελαθεις διλαδη!!!εγω τουσ ειπα οτι αν δεν βρουν τι εχει οτι δεν τουσ αφηνω να κανουν πειραματα κ θα ζητησω αντικατασταση δεν γινετε να εδωσα 27500 για να ειναι εργοστασιακο κ αυτη τωρα να αρχιζουν αλλαζουν χιλια δυο!!!το αμαξη το πηρα τον μαιο ουτε 6 μηνες δεν εχει!!(τα λαστιχα τα αλλαξαμε μπροσ πισω κ παλι τα ιδια...τπτ...ξερει κανεισ τπτ?)

Knight
07-11-2011, 13:38
Εχω και γω το ιδιο προβλημα αλλα μπορει λιγοτερο απο σενα,
Τραβαει αριστερα και σε μενα αλλα δεν το ειχα κανει θεμα γιατι νομιζα πως ητανε ο δρομος που σε εκανε να νομιζεις πως εχει προβλημα το αυτοκινητο.

marsdiv
07-11-2011, 14:14
Γεια σας παιδια...βοηθεια θελω...σοσ!!!το εχω παει για ευθυγραμισης στην οπελ 2 φορεσ σε εξωτερικο 1 φορα,κ μου λενε ολοι οτι το βγαζει μηδενικο...οτι οι μοιρεσ ειναι τελειες.το αμαξη τραβαει αριστερα απο την πρωτη μερα..δεν ξερουν τι εχει μου λενε οτι θα στειλουν αναφορα στη γερμανια κ περιμενουμε..λεει ο διευθυντης οτι εχει περιθωριο μεχρι μια μοιρα να κουνιση την ροδα στην ευθυγραμιση απο εκει κ περα ειναι εγγλημα για παρα πανω..κ δεν γνωριζει τι εχει το αυτοκινητο...να τρελαθεις διλαδη!!!εγω τουσ ειπα οτι αν δεν βρουν τι εχει οτι δεν τουσ αφηνω να κανουν πειραματα κ θα ζητησω αντικατασταση δεν γινετε να εδωσα 27500 για να ειναι εργοστασιακο κ αυτη τωρα να αρχιζουν αλλαζουν χιλια δυο!!!το αμαξη το πηρα τον μαιο ουτε 6 μηνες δεν εχει!!(τα λαστιχα τα αλλαξαμε μπροσ πισω κ παλι τα ιδια...τπτ...ξερει κανεισ τπτ?)

ειχα το ιδιο προβλημα ...μου ελεγαν τα ιδια πραγματα ...εκανα 3 ευθυγραμισης τελικα μου το εκαναν στην οπελ Δρομων στην κορινθο αλλα ασχοληθηκαν πανω απο δυο ωρες ...τεσσερις φορες το εβαζαν και το δοκιμαζαν. μου ειπαν οτι εφευγε αριστερα απο τους πισω τροχους. τωρα ψιλοτραβαει λιγο εως καθολου αλλα καμια σχεση με πριν. εχουμε και πολυ φαρδια ελαστικα και πολυ <<καλους >> δρομους.

tkorakas
07-11-2011, 19:17
ειχα το ιδιο προβλημα ...μου ελεγαν τα ιδια πραγματα ...εκανα 3 ευθυγραμισης τελικα μου το εκαναν στην οπελ Δρομων στην κορινθο αλλα ασχοληθηκαν πανω απο δυο ωρες ...τεσσερις φορες το εβαζαν και το δοκιμαζαν. μου ειπαν οτι εφευγε αριστερα απο τους πισω τροχους. τωρα ψιλοτραβαει λιγο εως καθολου αλλα καμια σχεση με πριν. εχουμε και πολυ φαρδια ελαστικα και πολυ <<καλους >> δρομους.

φιλε μου ειναι πολυ πιο σοβαρο απο οτι νομιζεις ....το κανουν αυτο και αλαζουν ολο το πατημα του αυτοκινητου...δεν υπαρχη περιπτοση να το αφεισω ετσι ...μαλλον ειναι προβλημα απο το εργοστασιο στο σασι..το πηγα σε εξωτερικο συνεργειο τις οπελ κ μου ειπε γιατι ειναι φιλοσ ,με ειπε δεν το αγκιζω δεν διχνει να εχει προβλημα αλλα εχει κ αυτο ειναι το πιο επικθνδηνο..

hadjopgr
07-11-2011, 19:42
εμενα νιωθω οτι τραβαει δεξια

opelakias21
07-11-2011, 19:50
...μαλλον ειναι προβλημα απο το εργοστασιο στο σασι..

Δεν υφίσταται αυτό που λες. Είτε στο σύστημα διεύθυνσης είναι είτε στο σύστημα κύλισης. Σε κάθε περίπτωση αν δεν είναι κάτι τραγικό μην ασχοληθείς καν

PoLiThS
07-11-2011, 20:05
Μηπως θα έπρεπε να πας σε ενα ειδικευμένο κατάστημα ευθυγραμμίσεων?

Η ευθυγράμμιση ειναι κατι πολύ παραπάνω απο το βαζουμε στο μηχανημα το μετράμε κτλ κτλ

tkorakas
07-11-2011, 20:56
Δεν υφίσταται αυτό που λες. Είτε στο σύστημα διεύθυνσης είναι είτε στο σύστημα κύλισης. Σε κάθε περίπτωση αν δεν είναι κάτι τραγικό μην ασχοληθείς κανδεν θα ασχολιθω με δουλευεισ??αν δεν μπορουν να το φτιαξουν θα το παρουν κ θα μου φερουν αλλο εδω θα ειμαστε κ θα δεις...ειδη ξεκιναω να ενοχλω οπελ ελλασ κ μετα γερμανια...εχω παει 5 φορες κ δεν το κανουν,δουλευομαστε?εδωσα 30 χιλιαρικα γιαυτο καλητερα μεταχειισμενο να επερνα..

opelakias21
07-11-2011, 21:18
εδωσα 30 χιλιαρικα γιαυτο καλητερα μεταχειισμενο να επερνα..

Καλά προφανώς και καλύτερα μεταχειρισμένο αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Τα λάστιχά σου θα φταίνε, μην τρελαίνεσαι.

tkorakas
07-11-2011, 22:30
τα λαστιχα τα αλλαξαμε μπρος πισω κ μετα δεξι αριστερο....Τ Ι Π Ο Τ Α ....

φιλε μου την μια φορα το πηγα σε ειδικευμενο εγω κ την αλλη η ιδια η αντιπρωσοπια...σε λεω και ο διευθιντησ μου λεει δεν εχω ιδεα...

Adam
07-11-2011, 23:48
δοκιμασε να κανεις ευθυγραμμιση-ζυγοσταθμιση πανω στο αυτοκινητο.

PoLiThS
08-11-2011, 06:31
Σε ποια περιοχή της κατεχομενης Ελλαδας εισαι?

Ουτως η αλλως επανω στο αυτοκίνητο γινεται ειδικά η ευθυγράμμιση.

Το θέμα είναι... να ζητήσεις ευθυγράμμιση εμπρός - πίσω και οχι μονο μπροστά

drberto
09-11-2011, 07:17
Παντως 1 μηνα μετα την ζυγοσταθμηση,ακομα εχω το τρεμουλο στο τιμονι,αλλα πιο περιορισμενο σε ενταση και σε ευρος ταχυτητας,δηλαδη εμφανιζεται γυρω στα 130 km/h.Μεσα στο Δεκεμβρη θα το παω ουτως η αλλως για check-up προ της ληξης της εγγυησης,και θα το κοιταξω και αυτο..

airmax
09-11-2011, 09:02
ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ!ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ!

tkorakas
09-11-2011, 10:31
καλημερα.παιδια δεν καταλαβενετε κατι το προβλημα ειναι πολυ πιο σοβαρο απο μια ευθιγραμμιση η απλα μια αλαγη λαστιχων..τεσπα σημερα το μεσημερι περιμενω τηλ απο οπελ να δουμε τι τουσ ειπε η γερμανια...και θα τα πουμε μετα...

φιλε μου ειμ θερμη θεσσαλονικη...το αμαξη το πηρα απο μοτορσταρ κοντα στα κτελ δυτικα

insignia1.6Τ
09-11-2011, 14:42
Καλησπέρα, πρίν πάρω το insignia, είχα ένα vectra b το οποίο μετά απο κάτι μηνες που το πήρα (καινουργιο) τραβούσε αριστερά, το πήγα στην opel και Αθήνα και Κοζάνη και στο τέλος μου το έφτιαξε ένα συνεργείο της γειτονιάς (Κοζάνη) που πραγματικά ήξερε (ήθελε ευθυγράμμιση).
Οπότε μην απελπίζεσαι απλά δεν πήγες στον κατάλληλο...μεχρι τοτε κουράγιο και μην τους αφήνεις να κάνουν πειράματα.

tkorakas
10-11-2011, 17:05
παιδια μιλισα με οπελ σημερα και μοθ ειπαν οτι την αριστερη ροδα θα την τραβιξουν 2 χιλιοστα πιο μπροστα..θα την τραβιξουν απο την μπουκαλα ,..ετσι τουσ ειπε λεει η γερμανια...πως σας ακουγετε?

Sad13
10-11-2011, 20:07
Γίνετε αυτό?
Το θέμα είναι αν ήταν 2 χιλιοστά πίσω από κατασκευαστικό λάθος οπότε το διορθώνουν ή απλά παίρνουν ένα μέτρο το οποίο λογικά θα στο λύσει το πρόβλημα...

tkorakas
11-11-2011, 14:52
κατασκεβαστικα αυτη την στιγμη ειναι στο 0 απλα θα το κανουν 2 χιλιοστα πιο μπροστα...εμενα δεν μου φενεται καλο..διλαδη η μια ροδα θα απεχει απο προφιλακτηρα πχ 5 εκατοστα και η αλλη 4,8..δεν ειναι σωστο ετσι δεν ειναι?ειναι κανενασ τεχνικος εδω που εχει αποψη να μας πει?

PoLiThS
11-11-2011, 16:33
στο 0 οσον αφορα ποιο παραγοντα? κατι θα πειραξουν το θεμα ειναι τι θα πειραξουν
μηπως θα ρυθμισουν το top mount ποιο μπροστα?

tkorakas
11-11-2011, 21:32
top mount?τι ειναι?

PoLiThS
11-11-2011, 21:39
ειναι η κορυφη του αμορτισερ το σημειο εδρασης του αμορτισερ με το αμαξωμα - θόλος

ασχετο κοιτα λιγο το chat στην πρωτη σελιδα για να στα εξηγησω

tkorakas
12-11-2011, 20:14
φιλε δεν καταλαβα κ πολλα...το θεμα ειναι οτι το αμαξη στην ευθυγραμμιση ειναι τελειο!!!τωρα ειναι σωστο να το πειραξει απο το τοπ μαουντ για να γινει?να ηταν τρακαρισμενο να πω οκ...αλλα καινουριο??

Effective
13-11-2011, 17:15
φιλε δεν καταλαβα κ πολλα...το θεμα ειναι οτι το αμαξη στην ευθυγραμμιση ειναι τελειο!!!τωρα ειναι σωστο να το πειραξει απο το τοπ μαουντ για να γινει?να ηταν τρακαρισμενο να πω οκ...αλλα καινουριο??

...εισαι σιγουρος οτι το αμαξι ηταν αψεγαδιαστο κατα την παραδοση...το τσεκαρες καλα? ο χρονος παραδοσης τηρηθηκε?

PoLiThS
13-11-2011, 21:22
Και πως μπορεις οπτικα να τσεκαρεις εαν το αυτοκινητο σου ειναι η οχι ευθυγραμμισμενο...

Τολη ταπεινη μου γνωμη ειναι να επισκευθεις ενα συνεργειο ειδικευμενο στην ευθυγραμμιση να σου λυσει το προβλημα... Η ευθυγραμμιση ειναι ασκηση γεωμετριας για πολυ δυνατους λυτες καποιες φορες και δεν ειναι απλα μια απλη αλλαγη λαδιων..

tkorakas
14-11-2011, 18:26
...εισαι σιγουρος οτι το αμαξι ηταν αψεγαδιαστο κατα την παραδοση...το τσεκαρες καλα? ο χρονος παραδοσης τηρηθηκε?

ο χρονος παραδωσεις αργησε κατα ενα μηνα...το καλητερο ακουστε σημερα η αντιπρψσοπια μου ειπε οτι αυριο θα μου βαλει καινουρια λαστιχα κ αμα τραβαει ακομα ειναι πανω απο τις δυνατοτητες μου ειπε...διλαδι να τρελαθεις...

tkorakas
14-11-2011, 18:27
Και πως μπορεις οπτικα να τσεκαρεις εαν το αυτοκινητο σου ειναι η οχι ευθυγραμμισμενο...

Τολη ταπεινη μου γνωμη ειναι να επισκευθεις ενα συνεργειο ειδικευμενο στην ευθυγραμμιση να σου λυσει το προβλημα... Η ευθυγραμμιση ειναι ασκηση γεωμετριας για πολυ δυνατους λυτες καποιες φορες και δεν ειναι απλα μια απλη αλλαγη λαδιων..

ρε νικολα σημερα το πηγα ξανα για ευθυγραμμιση αλλου...τπτ.θα σκαναρο κ θα ανεβασω τα νουμερα τισ ευθυγραμμισης

opelakias21
14-11-2011, 18:41
Λογικά με τα ελαστικά θα σταματήσει.

STRATOS PIRAEUS
14-11-2011, 18:46
Λογικά με τα ελαστικά θα σταματήσει.

και εγω πιστευω με 4 καινουργια λαστιχα θα λυθει το προβλημα

tkorakas
14-11-2011, 19:46
ναι αλλα με την αλαγη μπρος πισω κ μετα δεξια αριστερα δεν θα επρεπε να αλλαξει συμπεριφορα...????

leonady2
18-11-2011, 18:12
Το δικό μου πρόβλημα συνεχίζει ακόμα να υπάρχει. Είχα από την αρχή τρέμουλο στα 120 με 140, στα 13.000 χλμ μου πέρασαν τα λάστιχα εγγύηση μου έβαλαν καινούργια. Τώρα έχω κάνει περίπου 22.000 χλμ και ακόμα το τρέμουλο υπάρχει.
Το καλύτερο από όλα ήταν ότι σχεδόν 2-3 βδομάδες πριν μου αλλάξουν τα πρώτα λάστιχα το τρέμουλο είχε σταματήσει. Κρίμα όμως δεν ήταν να αρνηθώ μια τετράδα λάστιχα καινούργια? :40:

opelakias21
18-11-2011, 19:08
Να κάνεις κάπου μια σωστή ζυγοστάθμιση

leonady2
18-11-2011, 19:30
Έχω κάνει 3 ζυγοσταθμίσεις και 2 πάνω στο αυτοκίνητο. Το πρόβλημα διορθώνεται όταν κάνω δοκιμή αλλά την επόμενη φορά όταν ξεκινάω για ταξίδι που μπορεί να είναι μετά απο 10 μέρες άντε πάλι τα ίδια.
Το μαγαζί που πηγαίνω για ζυγοστάθμισει είναι από τα μεγαλύτερα εδω στην Πάτρα (όχι βέβαια πως το συγκεκριμένο τον κάνει καλό επαγγελματία) αλλά δεν έχει ακουστεί από κάποιον παράπονο.

AKYLAS
27-11-2011, 07:09
Γεια σας κι απο εμενα.ειμαι καινουργιος στο club. αγορασα ενα insignia 1.6Τ COSMO με 39000 χλμ. και μου κανει κι εμενα το τρεμουλο μετα τα 120km..... το μονο που θελω να ρωτησω επειδη του προηγουμενου του ειχε σκασει το ενα λαστιχο(πισω δεξια) και εβαλε διαφορατικο απ τα αλλα τρια 245/40R18 ενω το αμαξι φοραει 245/45R18.... παιζει ρολο αυτο?

Adam
27-11-2011, 07:33
Γεια σας κι απο εμενα.ειμαι καινουργιος στο club. αγορασα ενα insignia 1.6Τ COSMO με 39000 χλμ. και μου κανει κι εμενα το τρεμουλο μετα τα 120km..... το μονο που θελω να ρωτησω επειδη του προηγουμενου του ειχε σκασει το ενα λαστιχο(πισω δεξια) και εβαλε διαφορατικο απ τα αλλα τρια 245/40R18 ενω το αμαξι φοραει 245/45R18.... παιζει ρολο αυτο?

φίλε μου καλως ηρθες και Καλοτάξιδο το αυτοκινητο.

το ιδιο πρόβλημα με το τρεμουλο μεταξυ 120-140 ειχα κ εγω,
εκανα μια ζυγοσταθμηση στην αντιπροσωπεια.... βελτιώθηκε ελαφρώς και μετα απο 500-600 χλμ εκανα μια δευτερη (παλι στην αντιπροσωπεία) και εξαλήφθηκε τελειως.
Δεν ξερω αν παιζει ρολο στο τρεμουλο το οτι εχεις αλλο λαστιχο πισω, (υπάρχουν ειδικοι στο φορουμ και θα σου απαντησουν) αλλα γνωμη μου οτι καλο θα ειναι να ειναι ολα τα λάστιχα ιδια...
και παλι καλως ήρθες και καλορίζικο.

AKYLAS
27-11-2011, 07:47
Να σαι καλα φιλαρακι. σαν πρωτη κινηση ειναι να βαλω καινουργια λαστιχα γιατι δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση. λεω για CONTINENTAL εχω ακουσει τα καλυτερα, μετα θα σας ενημερωσω αν διορθωθει το τρεμουλο

salty
27-11-2011, 07:48
Κατ' αρχήν καλωσόρισες στο Insignia Club - στη παρέα μας. Σου εύχομαι να βρεις εδώ τις απαντήσεις που ζητάς σε όλα τα ερωτήματά σου. Καλές και ασφαλείς βόλτες με το κουκλί σου.

Στο ερώτημά σου τώρα.
Δεν γνωρίζω αν η διαφορά αυτή μπορεί να είναι υπεύθυνη για το τρέμουλο. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι κάτι που ΔΕΝ επιτρέπεται να συμβαίνει. Και εξηγώ γιατί.
Η περίμετρος ενός ελαστικού είναι δυο φορές η ακτίνα (R) του κύκλου του επί "π", είναι δηλαδή 2πR. Το 2R είναι η διάμετρος του τροχού, είναι δηλαδή η διάμετρος της ζάντας + 2 φορές το ύψος του προφίλ του ελαστικού.
Στη περίπτωσή μας η ζάντες είναι 18" = 457,2 mm
Το προφίλ τώρα, στο 245/45 είναι το 45% του 245 = 245*45/100=110,25 mm.
Το αντίστοιχο για το 245/40 είναι το 40% του 245 = 245*40/100 = 98 cm
Η διάμετρος λοιπόν συνολικά :
για το 245/45 είναι η διάμετρος της ζάντας 457,2+(2*110,25)=677,7 mm ενώ
για το 245/40 είναι η διάμετρος της ζάντας 457,2=(2*98)=653,2 mm
Αυτό κατ' αρχήν σημαίνει πως το αυτοκίνητό σου κάθεται κατά 24,5 mm χαμηλότερα στη πλευρά που είναι τοποθετημένο το 245/40, μ' άλλα λόγια γέρνει. Το πιο σοβαρό όμως είναι το παρακάτω.
Η περίμετρος - περιφέρεια - του ελαστικού για μεν τη 245/45 είναι 677,7*3,14=2127,978 σχεδόν 2128 mm ενώ για την 245/40 είναι 653,2*3,14=2051,048 στρογγυλό 2051 mm. Σε μια πλήρη λοιπόν περιστροφή τους, το 245/45 θα διανύσει 77 ολόκληρα χιλιοστά του μέτρου (mm) παραπάνω απ' το 245/40. Και επειδή στη κανονική πορεία του αυτοκινήτου αυτό δεν μπορεί να γίνει, στη πράξη ο 245/40 περιστρέφεται με μεγαλύτερη γωνιακή ταχύτητα σε σχέση με τον 245/45.
Από πρώτη ματιά αυτό δεν φαίνεται και τόσο τρομερό. Αν όμως χρειαστεί να επέμβει το ABS τότε τα πράγματα αλλάζουν αφού θα διαγνώσει διαφορετική συμπεριφορά σε κάθε τροχό και η επέμβασή του δεν θα είναι η σωστή.
Είναι λοιπό σημαντικό για την ασφάλειά σου, οι διαστάσεις των τροχών σε κάθε άξονα να είναι ΙΔΙΕΣ μεταξύ τους.

Συγγνώμη για τα πολλά λόγια αλλά θεωρώ σημαντικό να γίνει κατανοητό το θέμα. Για πληροφορίες σχετικά με τις διαστάσεις των ελαστικών ρίξτε μια ματιά εδώ (http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/tire_size_gr.shtm)

Υ.Γ. Καταλαβαίνει ελπίζω ο καθένας πως στη περίπτωση που αυτό - διαφορετική διάσταση ελαστικών μεταξύ τους - συμβεί στον άξονα των κινητηρίων τροχών, θα είναι καταστροφή !!!! Οι κινητήριοι τροχοί έχουν την ίδια γωνιακή ταχύτητα και το αυτοκίνητο θα πηγαίνει μονόπατα, τείνοντας συνέχεια να στρίψει προς τη πλευρά του μικρότερου τροχού !!!!

AKYLAS
27-11-2011, 07:58
Ευχαριστω πολυ salty. Κι εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση που ειδα ενα διαφορετικο ελαστικο στο αυτοκινητο. ενας λογος που θα τα αλλαξω αμεσως τα λαστιχα ειναι γιατι το θεμα της ασφαλειας ηταν για μενα ο λογος που πηρα αυτο το αμαξι και απ τα λεγομενα σου ειναι ακρως επικινδυνο ετσι οπως ειναι........ και παλι ευχαριστω οσο αφορα τι μαρκα ελαστικα και απο που να τα αγορασω εχετε να μου προτεινετε κατι?

salty
27-11-2011, 08:03
οσο αφορα τι μαρκα ελαστικα και απο που να τα αγορασω εχετε να μου προτεινετε κατι?

Υπάρχει εδώ (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=91) μεγάλο θέμα σχετικά με τα ελαστικά. Μάλλον θα χρειαστεί να του ρίξεις μια ματιά και σίγουρα θα βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα.

STRATOS PIRAEUS
29-11-2011, 08:00
φίλε μου καλως ηρθες και Καλοτάξιδο το αυτοκινητο.

το ιδιο πρόβλημα με το τρεμουλο μεταξυ 120-140 ειχα κ εγω,
εκανα μια ζυγοσταθμηση στην αντιπροσωπεια.... βελτιώθηκε ελαφρώς και μετα απο 500-600 χλμ εκανα μια δευτερη (παλι στην αντιπροσωπεία) και εξαλήφθηκε τελειως.
Δεν ξερω αν παιζει ρολο στο τρεμουλο το οτι εχεις αλλο λαστιχο πισω, (υπάρχουν ειδικοι στο φορουμ και θα σου απαντησουν) αλλα γνωμη μου οτι καλο θα ειναι να ειναι ολα τα λάστιχα ιδια...
και παλι καλως ήρθες και καλορίζικο.

Φιλε Βασιλη καλοσωρισες και απο εμενα στην παρεα μας. Οπως στα ανελυσε και ο Salty το θεμα σου ειναι παρα πολυ σοβαρο οσο αφορα την ασφαλεια και χρηζει το συντομοτερο αντικατασταση ελαστικων.
(Φαντασου δρομεα να τρεχει με διαφορετικα παπουτσια)
Πρεπει αυτος που τοποθετησε το λαστιχο να ηταν πολυ πυραυλος ή εκανε τον κινεζο:ihih:

Giwrgos
29-11-2011, 09:33
Αν εκανε το "κινεζο" μιλαμε για εγκληματια...

kathanas
27-12-2011, 09:41
Γεια σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!
Είμαι κοντά στη διαδικασία 2ου Service και αλλαγή ελαστικών. Αυτό που καταλαβαίνω είναι να αλλάξω πρώτα τα ελαστικά να κάνω περίπου 1000χλμ και μετά να το πάω για service όπου θα ζητήσω από το εξουσιοδοτημένο κατάστημα να μου κάνει και ευθυγράμμιση εξαιτίας του γεγονότος ότι και σε εμένα τραβάει λίγο αριστερά???
Τα λέω σωστά; Ας βοηθηήσουν λίγο οι συν-φορουμίτες. Ευχαριστώ!

Sad13
27-12-2011, 13:30
Κάντο έτσι Κώστα, έτσι κι' αλλιώς αν αλλάξεις λάστιχα "θεωρητικά" δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση. Αλλά αφού θέλεις να κάνεις όπως και να' χει άλλαξε τα λάστιχα, άστα να πατήσουν λίγο και μετά κάνε στο εξουσιοδοτημένο την ευθυγράμμιση! Μην ξεχάσεις, φυσικά, την ζυγοστάθμιση!

ThunderCar
10-01-2012, 08:23
Μετά από πρόσφατη αλλαγή ελαστικών παρατήρησα ενα ανεπαίσθητο τρέμουλο στο τιμόνι γύρω στα 140 με 150 χιλιόμετρα. Έκανα ξανά ζυγοστάθμιση αφού είχα κάνει περίπου 700 χιλιόμετρα και το πρόβλημα συνέχιζε έστω και αν ήταν πολύ λίγο. Ψάχνοντας βρήκα απο άλλο αυτοκινητιστικό φόρουμ ότι κάποιος έλυσε το ίδιο πρόβλημα κάνοντας ζυγοστάθμιση σε μηχάνημα Hunter που από ότι έλεγε θεωρείται από τα κορυφαία στο είδος του και ότι το έχουν ελάχιστα μαγαζιά. Οντως μετά απο τηλέφωνο στο μαγαζί πήγα και εκανα ζυγοστάθμιση κ το αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστεί τελείως έστω και αυτό το ελαχιστο τρέμουλο. Οι τρείς τροχοί έδειξαν μικρή διαφορά που προφανώς από εκεί προερχόταν το πρόβλημα. Τέλος Θέλω εδώ να τονίσω τον επαγγελματισμό του ιδιοκτήτη του μαγαζιού που , από το τηλεφώνημα που του έκανα , έδειξε ενδιαφέρον παρότι δεν είχα βάλει εκεί τα λάστιχα. Πλήρωσα 30 ευρώ. Επίσης του ανέφερα και για το club και το σημείωσε. Το μαγαζί είναι το παρακατω.

http://www.wheelpower.gr/

nspeed
17-01-2012, 19:52
Επισκεφτηκα κι εγω το εν λογω μαγαζι....Πραγματι ο χρηστος πολυ καλος επαγγελματιας και γνωστης.....Εκανα ζυγοσταθμιση (ηθελαν και οι τεσσερις τροχοι) καθως και ευθυγραμισση,για το γνωστο προβλημα σε αρκετους εδω μεσα που τραβαγε αριστερα.....Το προβλημα μου εξαφανιστηκε παντως.....Θελω να πιστευω οτι λυθηκε και να μην ξαναχρειαστει να ψαχνομαι απο εδω και απο εκει σε ᾽᾽διαφορους᾽᾽!!!!!!!Hunter......δεν θελω να κανω διαφημιση αλλα μακραν το καλυτερο μηχανημα...

ΧΡΗΣΤΟΣ
09-03-2012, 21:25
παιδιά άλλαξα τις ζάντες σήμερα!!! ενώ δν είχα τρέμουλο πλεον το νιωθω ελαφρός.και εχω την εντυπωση οτι τραβαει λιγο αριστερα!!! λετε να παιζει ρολο η αλλαγη ζαντας? να κοιταξω για ευθυγραμμιση?

michalis2
27-03-2012, 08:30
Μετά από πρόσφατη αλλαγή ελαστικών παρατήρησα ενα ανεπαίσθητο τρέμουλο στο τιμόνι γύρω στα 140 με 150 χιλιόμετρα. Έκανα ξανά ζυγοστάθμιση αφού είχα κάνει περίπου 700 χιλιόμετρα και το πρόβλημα συνέχιζε έστω και αν ήταν πολύ λίγο. Ψάχνοντας βρήκα απο άλλο αυτοκινητιστικό φόρουμ ότι κάποιος έλυσε το ίδιο πρόβλημα κάνοντας ζυγοστάθμιση σε μηχάνημα Hunter που από ότι έλεγε θεωρείται από τα κορυφαία στο είδος του και ότι το έχουν ελάχιστα μαγαζιά. Οντως μετά απο τηλέφωνο στο μαγαζί πήγα και εκανα ζυγοστάθμιση κ το αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστεί τελείως έστω και αυτό το ελαχιστο τρέμουλο. Οι τρείς τροχοί έδειξαν μικρή διαφορά που προφανώς από εκεί προερχόταν το πρόβλημα. Τέλος Θέλω εδώ να τονίσω τον επαγγελματισμό του ιδιοκτήτη του μαγαζιού που , από το τηλεφώνημα που του έκανα , έδειξε ενδιαφέρον παρότι δεν είχα βάλει εκεί τα λάστιχα. Πλήρωσα 30 ευρώ. Επίσης του ανέφερα και για το club και το σημείωσε. Το μαγαζί είναι το παρακατω.

http://www.wheelpower.gr/

επισκεφτηκα και εγω το εν λογω μαγαζι και αποκομισα τις καλυτερες εντυπωσεις. τα παιδια ειναι επαγγελματιες που γνωριζουν αριστα τη δουλεια τους, φιλικοι και κατατοπιστικοι. συστηνονται ανεπιφυλακτα.

NIKOS7
03-09-2012, 14:48
Παιδιά και άλλος ένας με το ίδιο πρόβλημα..!!!
Εμένα μου τραβάει πολύ αριστερά και μετά από ευθυγράμμιση σε εξωτερικό ευθυγραμμισά με καλό όνομα στην Αθήνα. Φυσικά μου κάνει και λίγο το τρέμουλο μεταξύ 120-140 όπως έχουν αναφέρει και προηγούμενοι στο ίδιο θέμα. Λέω να επισκεφθώ και εγώ με τη σειρά μου το πιο πάνω μαγαζί και ελπίζω να λυθούν τα θέματά μου... Θα σας ενημερώσω...

injim
11-11-2012, 09:20
Μου είπε ο SAD13 να γράψω για την ζυγοστάθμιση που έκανα.
Ηταν το νεο μηχανημα ζυγοστάθμισης με λειζερ (εταιρία Gorchi-νομιζω ειναι αυτο στην φωτο).
Υπάρχουν 2 στην Ελλάδα μεχρι στιγμής. Το 1 στην Θεσσαλονίκη και το άλλο στην Αθήνα.
Κανει προσομοιώση ταχυτητων 240χλμ και άνω. Μου είπε ότι κοστίζει 22.000€.
Ειδα όλη την διαδικασία. Βάζει τις τιμές του ελαστικού και της ζάντας στον υπολογιστη και τα άλλα γινονται αυτοματα από το μηχάνημα. Το λειζερ ανιχνευει τα πάντα, μεχρι και μικροπροβληματα στην ζαντα.

papadak
11-11-2012, 12:40
Ηταν το νεο μηχανημα ζυγοστάθμισης με λειζερ (εταιρία Gorchi-νομιζω ειναι αυτο στην φωτο).
Υπάρχουν 2 στην Ελλάδα μεχρι στιγμής. Το 1 στην Θεσσαλονίκη και το άλλο στην Αθήνα.
Ειδα όλη την διαδικασία. Βάζει τις τιμές του ελαστικού και της ζάντας στον υπολογιστη και τα άλλα γινονται αυτοματα από το μηχάνημα. Το λειζερ ανιχνευει τα πάντα, μεχρι και μικροπροβληματα στην ζαντα.

Κάτι πρέπει να γίνει για να μάθουμε πως μπορούμε να βρούμε τα καταστήματα που το διαθέτουν, χωρίς να παραβιαστούν οι κανονισμοί του site.... :)

ThunderCar
15-11-2012, 22:56

http://www.nikolaou.gr/services_balancing_gr.html

michalis2
15-11-2012, 23:35
Αντωνη, εχει το συγkεκριμενο Gorghi (to blue light: http://www.automotive.corghi.com/default.php?t=ecomm&eid=Blue+Light&vimgd=lista/Blue_light_p.jpg&el1=30&el2=31), η καποιο αλλο μοντελο Gorghi?

ThunderCar
16-11-2012, 07:10
Αντωνη, εχει το συγkεκριμενο Gorghi (to blue light: http://www.automotive.corghi.com/default.php?t=ecomm&eid=Blue+Light&vimgd=lista/Blue_light_p.jpg&el1=30&el2=31), η καποιο αλλο μοντελο Gorghi?

Δεν το γνωρίζω.

michalis2
16-11-2012, 09:45
το λεω γιατι εψαχνα να βρω αυτον τον ενα στην Αθηνα, που εχει το blue light για το οποιο εγραψε ο Δημητρης, αλλα ακομη δεν τον εχω βρει...

panos7
06-07-2013, 19:18
Παιδιά Καλησπέρα!
Μετά από πολλά χιλιόμετρα στην πόλη τους τελευταίους μήνες, φύγαμε εκτός και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το αμάξι στο δρόμο! Από τότε που το πήρα είχα ένα ελαφρύ τρέμουλο στα 110-140! Διαπίστωσα Στο Δρόμο Ότι Έχει Χειροτερεψει Πολύ! Έκανα ζυγοσταθμιση μόλις γύρισα στο Hunter, αλλά τίποτα! ! Έψαξα στο γερμανικό φόρουμ και είναι γνωστό πρόβλημα! Αλλάζουν τα πίσω σινεμπλοκ στα μπροστινά ψαλίδια λέει και μόνο έτσι λύνεται. ..έχετε καμιά σχετική εμπειρία? ?

koumparos
06-07-2013, 20:01
Παιδιά Καλησπέρα!
Μετά από πολλά χιλιόμετρα στην πόλη τους τελευταίους μήνες, φύγαμε εκτός και είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω το αμάξι στο δρόμο! Από τότε που το πήρα είχα ένα ελαφρύ τρέμουλο στα 110-140! Διαπίστωσα Στο Δρόμο Ότι Έχει Χειροτερεψει Πολύ! Έκανα ζυγοσταθμιση μόλις γύρισα στο Hunter, αλλά τίποτα! ! Έψαξα στο γερμανικό φόρουμ και είναι γνωστό πρόβλημα! Αλλάζουν τα πίσω σινεμπλοκ στα μπροστινά ψαλίδια λέει και μόνο έτσι λύνεται. ..έχετε καμιά σχετική εμπειρία? ?
Παναγιώτη, μ' αρέσουν οι προκλήσεις και θα ήθελα να δοκιμάσω την τύχη μου
Αν δεν έχεις τι να κάνεις αύριο,
πέρνα απ' το μαγαζί να κάνουμε μια δωρεάν ζυγοστάθμιση
Το πολύ πολύ να κεράσεις ένα freddo :lol:

panos7
06-07-2013, 21:20
Βαγγέλη θα έρθω σίγουρα να του ρίξεις και συ μια προσπάθεια μπας και βγάλουμε καμιά ακρη! Δυστυχώς αύριο όμως δε μπορώ! Από Δευτέρα τι ώρες σε βρίσκω εκεί?Αν δεν καταφέρω μεσοβδόμαδα θα έρθω σίγουρα Σάββατο γιατί δεν θέλω να ξανά φύγω ταξίδι με τιμόνι που κοσκινιζει! Δεν παλεύεται και μου έχει σπάσει τα νεύρα!

koumparos
06-07-2013, 21:34
Παναγιώτη, όλη την εβδομάδα είμαι στο μαγαζί από 8.30' το πρωί μέχρι 2.00' το βράδυ
Το επόμενο Σάββατο όμως θα κλείσω στις 3.00' το μεσημέρι γιατί έχω ταξίδι
Οπότε κανόνισε το πρόγραμμά σου, όπως σε βολεύει

drberto
07-07-2013, 09:08
Παιδιά Καλησπέρα!

All time classics προβλημα...Εμενα μου παρουσιαζεται στα 130-140 χμω.Κι εγω του ειχα κανει ζυγοσταθμιση στην Opel αλλα ελαχιστα βελτιωθηκε.Τωρα που αλλαξα λαστιχα,εκανα ευθυγραμμιση,μια μικρη βελτιωση περιπου 40-50% την ειδα,αλλα ακομα ειναι αισθητο το τρεμουλο...Η λυση που εφαρμοζω ειναι οδηγηση η κατω απο 130 ή πανω απο 140! :)

kawasaki69john
07-07-2013, 11:11
All time classics προβλημα...Εμενα μου παρουσιαζεται στα 130-140 χμω.Κι εγω του ειχα κανει ζυγοσταθμιση στην Opel αλλα ελαχιστα βελτιωθηκε.Τωρα που αλλαξα λαστιχα,εκανα ευθυγραμμιση,μια μικρη βελτιωση περιπου 40-50% την ειδα,αλλα ακομα ειναι αισθητο το τρεμουλο...Η λυση που εφαρμοζω ειναι οδηγηση η κατω απο 130 ή πανω απο 140! :)

το ιδιο ακριβος και εγω με καινουργια λαστιχα και ολα τα παραπανω το εχω στα 120 ακριβος.οποτε η λιγο επανω η λιγο κατω.

panos7
07-07-2013, 12:39
Ναι ρε παιδιά,, αυτό το κάνω και εγώ αλλά αν είναι δυνατόν να έχεις πληρώσει 30000 ευρώ και να έχεις αυτοκίνητο με τιμόνι που τρέμει...! Υπάρχει service bulletin στο γερμανικό φόρουμ που μιλάει για αλλαγή ελαστικών παρέμβυσματων στα ψαλιδια, εφόσον το πρόβλημα δεν λύνεται με ζυγοσταθμισεις.
κάποιοι Μάλιστα επέστρεψαν αυτοκίνητα στην opel για αυτό το λογο! Το ίδιο θέμα αναλύουν και για τα Audi A5 όπου μάλλον είχε τον ίδιο προμηθευτή ανταλλακτικων...

panos7
08-07-2013, 11:58
Λοιπόν παιδιά βρήκα την οδηγία που λέει για διόρθωση προβλήματος για οσους έχουν τρεμουλο στο τιμόνι: :yesnod: κ απ ότι λέει ειναι για ολα τα αμαξια απο 2009....

Μολις βρω χρονο θα παω να κάνω την αντικατασταση...κ γω!!

Insignia 2009-Onwards
Front axle suspension - Vibration

Customer complains of a slight vibration between 70 mph and 90 mph.

This is due to additional tolerances

In case of customer complaint please exchange the bushing of the lower front control arm on both sides. Improved parts can be ordered at P&A.

Note: Wheels have to be very well balanced and have to be installed
to the hub according to the information given in TIS.

Spare parts: Part-No:
Bushing, damper, front- suspension arm rear 13 315 674 3 52 496

Functional Group: E - Front wheel suspension/wheels/tyres
Complaint Group 14 - Noise Vibration

michalis2
08-07-2013, 12:25
The Vauxhall Field remedy number for this is: 2692

KOYRKOYBINIS
09-07-2013, 08:18
Μολις μιλησα με Motor Car-Λιοσιων 302 και μου ειπαν οτι η οδηγια ισχυει για Vauxhall,δηλαδη για Αγγλια.Το ψαχνουν ομως ,γιατι εχουν παραπονα και απο αλλους κατοχους.Αν εχουν νεα θα με ενημερωσουν.Παραδοξο ομως να μην ισχυει και για εμας,τα ιδια αυτοκινητα ειναι.Γιατι να ισχυει για συγκεκριμενες χωρες μονο?

panos7
09-07-2013, 09:02
Φίλε Γιώργο καλημέρα,

μ'επιασαν τα γελια με τους κυρίους εκει στη Motor cars. Ας κάνουν καμια τούμπα καλύτερα, γιατί έχω βαρεθει να ακούω την :TFR49:του καθενός "τεχνικού"....!!
Επειδή ειμαι γραμμένος κ στο Γερμανικό φόρουμ κ έχω άμεση επικοινωνία με τα παιδιά εκεί, στη Γερμανία είναι OPEL κ η οδηγία ισχύει κανονικά κ για τα OPEL κ όλοι όσοι είχαν πρόβλημα με τρεμουλο το έλυσαν έτσι...εστω κ αν χρειάστηκε να επιμείνουν γιατί κ εκεί πολλοι αντιπροσωποι δεν έιχαν ιδεα για τη σχετική οδηγία!
Ακόμη κ για Vauxhall να ήταν όμως, ποια η διαφορά?? Το σηματακι στη μάσκα?? Οτι ναναι λενε αυτες οι αντιπροσωπείες....!!Μάλλον κοιτανε να γλιτώσουν τα έξοδα στην OPEL HELLAS!!
Πάντως επειδή ρώτησα για το ανταλλακτικο που λέει η οδηγία υπάρχει κανονικά εδώ και κόστίζει 74 Ευρώ έκαστο! Συμφωνα με την οδηγία είναι εργασία που περνάει στην εγγυηση κανονικά!!

Θα πάρω κ γω σε μερικές αντιπροσωπείες να ρωτησω να δω τι θα μου πουν:devil::devil: ετσι για να έχω να γελάω....:lol:
Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ ειναι γνωστό πρόβλημα για την OPEL σε πολλές χωρες κ για αμαξια όλων των χρονολογιών, πρέπει να πιέσεις για να βρεις το δικιο σου κ να έχεις σκάσει τα λεφτακια σου κ να κυκλοφορείς με ενα αμαξι που δονείται.....αντί να υπάρχει υποχρεωτική οδηγία για αντικατάσταση των εν λόγω σινεμπλοκ κ να τελειώνεις....!!:mad5::mad5:

KOYRKOYBINIS
09-07-2013, 10:49
Μολις μιλησα και με OPEL HELLAS ,δινοντας τον αριθμο πλαισιου.Μου απαντησαν αφενος οτι δεν υπαρχει γενικα τετοια οδηγια εδω στην Ελλαδα και αφετερου οτι για το δικο μου αμαξι δεν υπαρχει καμια ανακληση κλπ.Εχει λυσει κανεις το προβλημα εδω μεσα συμφωνα με την οδηγια που προαναφερθηκε,ετσι ωστε να μπορεσουμε και οι υπολοιποι να πατησουμε στο ''δεδικασμενο''?Αλλιως πρεπει να βρουμε καποια λυση στο προβλημα διοτι ειναι οντως πολυ ενοχλητικο...

panos7
09-07-2013, 11:09
Δυστυχώς αυτό που δεν καταλαβαίνουν αυτοι οι .....@@2 στις αντιπροσωπείες κ στην OPEL Hellas είναι ότι δεν προκειται για ανάκληση, αλλα για τεχνική οδηγία αντιμετώπισης προβλήματος, παρόμοια με την τεχνική οδηγία για αντικατάσταση στις πισω δισκόπλακες που έγινε σε κάποιους εφόσον παραπονέθηκαν ότι είχαν χαρακιες....!! Αυτό μου είπαν κ χθες στα ανταλλακτικα που πήρα, ότι αφου πριζωθεί το αυτοκίνητο, βλέπουν αν θέλει καποια καμπανια κ το κανουν....!!Εγω τους είπα ότι δεν πρόκειται για καμπανια, αλλα για αντιμετώπιση προβλήματος σε περιπτωση που παραπονεθεί πελάτης- ιδιοκτήτης Insignia για το συγκεκριμένο πρόβλημα κ με παρέπεμψαν σε καποιο τεχνικό σύμβουλο που θα μιλησω σε λιγάκι(αν εχω νεα ενημερωνω)!!!
Μα τόσο δύσκολο είναι επιτέλους??
Προσωπικά πάντως θα δοκιμάσω αλλη μια ζυγοστάθμιση μόλις βρω χρονο (ο Βαγγελης με περιμενει) κ αν δε βγάλω άκρη θα στείλω στην ΟPEL Γερμανίας να ενημερώσει τους κυρίους εδω....γιατί εγω να το αφήσω έτσι δεν προκειται....κ να σκεφτομαι να παω η μεχρι 120 ή πανω απο 160.....!!:33::33::rant::mad5:

HarrisK
09-07-2013, 11:58
Γενικά η OPEL αντιμετωπιζει ολα τα προβληματα με την λογικη "εφ οσον παραπονεθει ο πελατης ",για αυτο μην σταματατε τα παραπονα οταν εχετε προβλημα!

panos7
09-07-2013, 12:40
Μόλις έστειλα mail στην ΟPEL Γερμανίας!!
Αναμένω απάντηση κ ενημερώνω για ο,τι νεότερο!!

KOYRKOYBINIS
09-07-2013, 16:38
Τεταρτη πρωι ραντεβου στην Δρομων Καματερου για ελεγχο.Γνωριζουν το θεμα οπως και το οτι υπαρχει σχετικη οδηγια,αλλα θελουν να τσεκαρουν πρωτα αν ειναι αυτο.Τους εξηγησα οτι εχω κανει 4 ζυγοσταθμισεις,οτι το αμαξι εχει μονο 15000 χλμ και οτι με την παραλαβη,καινουργιο ακομα,αλλαχθηκαν στην εγγυηση τα λαστιχα επειδη ηταν στραβα απο το τελωνειο οπου καθοταν.Επισης ρωτησαν αν οι ζυγοσταθμισεις εγιναν σε εξωτερικο συνεργειο,λες και ειναι εργασια που απαιτειται αποκλειστικη εξουσιοδοτηση,θα μας τρελανουν.Τελος παντων,αν και βλεπω να μου σπανε τα αρ......ια,θα το παω και βλεπουμε,ελπιζω να δικαιωθω.Η OPEL HELLAS ομως,γιατι κανει το παγωνι και μου ειπε οτι δεν γνωριζει τιποτα?????

panos7
09-07-2013, 19:33
Γιώργο καλησπέρα!
Μιλάς για άυριο το πρωί ή την επόμενη Τετάρτη??
Εγω το Σαββατο λογικά θα έχω νεότερα, οποτε αναμένω για να ενημερώσω!! Αν μάθεις κάτι νωρίτερα πες μας να ξέρουμε!
Οσο για την OPEL Hellas, μου ήρθε απάντηση από το mail που έστειλα Γερμανία, από την ελληνική αντιπροσωπεία, όπου έλεγε ότι όποια mail φέυγουν απο Ελλαδα για Γερμανία προωθούνται αυτόματα στην OPEL Hellas κ να τους δώσω επιπλέον στοιχεια απο το όχημα κ τους αντιπροσώπους που ασχολήθηκαν με αυτό για να έχουν εικόνα του ιστορικού κ να συνεννοηθούν αυτοί μαζί τους...κοινώς να μου δώσουν αμεση απάντηση σχετικα με την τεχνική οδηγία δεν πρόκειται...γιατί μάλλον.....αγρον αγοράζουν....κ κοιτάζουν να αποφύγουν τα περιττα έξοδα!!!Πίεση θέλουν απ ότι κατάλαβα!!!(να τους τα ζαλισουμε δηλαδη μεχρι να βουμε το δικαιο μας)
Περιμένω μέχρι το Σαββατο λοιπον κ ενημερώνω σχετικά!!

KOYRKOYBINIS
09-07-2013, 20:17
Παναγιωτη την αλλη Τεταρτη 17/7 το πρωι ειναι το ραντεβου.Η αληθεα ειναι οτι ο συμβουλος το επαιζε βαρυ πεπονι,αλλα παντα με ευγενεια τον πηγα εκει που ηθελα χωρις φωνες κλπ.Πηγα διαβασμενος συμφωνα και με την οδηγια που προαναφερθηκε ,οποτε δεν ειχε περιθωρια αρνησης.Αποι κει και περα αρχισαν οι μαλ....ιες του στυλ :''φερτε το να το δουμε,θα το παρετε ομως το μεσημερι,ισως και να χρειαστει να μεινει μεσα το αμαξι,μπορει να φταει κατι αλλο,κανατε την ζυγοσταθμιση εξω απο την Οπελ ,δεν ξερουμε αν εχουμε το ανταλλακτικο ή αν θα γινει παραγγελια και αλλες τετοιες βλακειες.Εχω υπομονη ομως και το αμαξι δεν το χρειαζομαι,υπαρχει και δευτερο καθως και μηχανακι για τη δουλεια,οποτε θα τους κανω τα νευρα τσαταλια!!!

jotri
09-07-2013, 20:45
Παναγιωτη την αλλη Τεταρτη 17/7 το πρωι ειναι το ραντεβου.Η αληθεα ειναι οτι ο συμβουλος το επαιζε βαρυ πεπονι,αλλα παντα με ευγενεια τον πηγα εκει που ηθελα χωρις φωνες κλπ.Πηγα διαβασμενος συμφωνα και με την οδηγια που προαναφερθηκε ,οποτε δεν ειχε περιθωρια αρνησης.Αποι κει και περα αρχισαν οι μαλ....ιες του στυλ :''φερτε το να το δουμε,θα το παρετε ομως το μεσημερι,ισως και να χρειαστει να μεινει μεσα το αμαξι,μπορει να φταει κατι αλλο,κανατε την ζυγοσταθμιση εξω απο την Οπελ ,δεν ξερουμε αν εχουμε το ανταλλακτικο ή αν θα γινει παραγγελια και αλλες τετοιες βλακειες.Εχω υπομονη ομως και το αμαξι δεν το χρειαζομαι,υπαρχει και δευτερο καθως και μηχανακι για τη δουλεια,οποτε θα τους κανω τα νευρα τσαταλια!!!

μην αφησεις αμαξι μεσα.....να το δουν, να παραγγειλουν και να πας να τα βάλεις....(αν)...

michalis2
09-07-2013, 20:52
ειδικα αν δεν τους γνωριζεις καλα, μην αφησεις το αμαξι μεσα...

KOYRKOYBINIS
09-07-2013, 21:19
Καταλαβα,πειραματοζωο θα γινει το αμαξι!!!

panos7
09-07-2013, 22:09
Τα παιδιά έχουν δίκιο! Μην το αφήσεις μέσα αν είναι να αρχίσουν τα πειράματα! Η θα βάλουν το ανταλλακτικό η θα αφήσουν τις μ@λ@κιες! Όχι τίποτε άλλο, αλλά μπορεί να σου κάνουν και χειρότερη ζημιά οι γιώταδες...! Συνεννοησου μαζί τους πριν το παραδόσεις...το θέλουν το μπινελίκι τους ούτως ή άλλως! Περιμένουν να σε βρουν μαλθακο και να στα κουκουλωσουν...
Ελπίζω να έχω νέα το Σάββατο και να ενημερώσω!

leonady2
11-07-2013, 00:18
Οπως ακριβως εχω ξανα αναφερθει στο παρελθόν στο συγκεκριμένο θα σας πω πως μετα από 5-6 ζυγοσταθμισεις και πάλι δεν εγινε τίποτα. Μάλιστα ο τελευταίος στην Αθηνα μου ειπε πως εχω και 3 ζαντες στραβες. Αλλαξα τα 2 μπροστινα λάστιχα και το προβλημα εξαφανίστηκε. Αυτα απο εμενα.
Υπαρχει καποιος που να εχει αλλάξει τα ελαστικα του και να μην εχει λυθει το προβλημα;
Φυσικα δεν σας προτείνω να αλλαξετε και εσεις λαστιχα για να λυθει το προβλημα αλλα εξηγω πως εξαφανίστηκε σε εμενα.

panos7
11-07-2013, 08:07
Οπως ακριβως εχω ξανα αναφερθει στο παρελθόν στο συγκεκριμένο θα σας πω πως μετα από 5-6 ζυγοσταθμισεις και πάλι δεν εγινε τίποτα. Μάλιστα ο τελευταίος στην Αθηνα μου ειπε πως εχω και 3 ζαντες στραβες. Αλλαξα τα 2 μπροστινα λάστιχα και το προβλημα εξαφανίστηκε. Αυτα απο εμενα.
Υπαρχει καποιος που να εχει αλλάξει τα ελαστικα του και να μην εχει λυθει το προβλημα;
Φυσικα δεν σας προτείνω να αλλαξετε και εσεις λαστιχα για να λυθει το προβλημα αλλα εξηγω πως εξαφανίστηκε σε εμενα.

Επειδή τις τελευταιες μέρες έχω διαβάσει τα μισά γερμανικά φόρουμ κ επειδη κ εκει οι αντιπροσωπείες τους εστελναν να τα σκανε για ν αλλαξουν σετ λαστιχα απ την τσεπη τους..:30: νομίζω οτι καλό ειναι να μας προσφερουν πρωτα ότι τεχνικη οδηγια ειναι μες την εγγυηση κ μετα βλεπουμε!!
Αλλα κ πάλι δεν καταλαβαινω γιατι σε καινούριο αμαξι να πρέπει ν αλλαξεις λάστιχα?? Ας βρουν λυση μονοι τους στο προβλημα που δημιουργουν αυτοι αν αφηνουν τ αμαξια με ξεφουσκωτα λαστιχα στο τελωνειο....εμεις τι φταιμε???:mad2:
Μακαρι να είναι κάτι τόσο απλό, αλλά κ στο εξωτερικό το 99% δε βρηκαν ακρη αλλαζοντας λαστιχα....!!
Φαντάσου ότι κ στο Audi A5 φορουμ έχουν πάρει φωτιά για το συγκεκριμένο προβλημα κ η ιδια η Audi εβγαλε την ιδια οδηγια με την Opel για αντικατασταση σινεμπλοκ μπροστα!!:19:
Τελευταια μου φαινεται αγοραζεις αμαξι κ το πιανεις γκομενα....:53::4: κ μάλιστα σου βγαινει απ αυτές που σου τα πρήζουν.....:53:

lakiss51
11-07-2013, 11:47
................................... Μάλιστα ο τελευταίος στην Αθηνα μου ειπε πως εχω και 3 ζαντες στραβες. .....................................

Οι ζαντες μας δεν ειναι κραμματος αλουμινιου; Στραβωνει το αλουμινιο ή σπαζει; Εγω παντως με μπολικα ιχνη επι των ζαντων λογω πεζοδρομιων ΠΟΤΕ δεν ειχα τρεμουλο οπως λετε, ειτε με παλαια ειτε με νεα λαστιχα(μαλλον ελαχιστο που ειχα περι τα 120χαω, διορθωθηκε με στη ζυγοσταθμιση)

panos7
11-07-2013, 11:56
Οι ζαντες μας δεν ειναι κραμματος αλουμινιου; Στραβωνει το αλουμινιο ή σπαζει; Εγω παντως με μπολικα ιχνη επι των ζαντων λογω πεζοδρομιων ΠΟΤΕ δεν ειχα τρεμουλο οπως λετε, ειτε με παλαια ειτε με νεα λαστιχα(μαλλον ελαχιστο που ειχα περι τα 120χαω, διορθωθηκε με στη ζυγοσταθμιση)

Κ στραβώνουν κ σπάνε....εγω τουλαχιστον τα έχω καταφέρει κ τα δυο με το παλιο μου αμαξι....:19::devil:
Κ για το τρέμουλο είναι καποια αυτοκινητα που δεν έχουν καθολου θέμα κ κάποια άλλα που δε βγαζεις άκρη με τίποτα....!!

leonady2
11-07-2013, 12:29
Κ στραβώνουν κ σπάνε....εγω τουλαχιστον τα έχω καταφέρει κ τα δυο με το παλιο μου αμαξι....:19::devil:
Κ για το τρέμουλο είναι καποια αυτοκινητα που δεν έχουν καθολου θέμα κ κάποια άλλα που δε βγαζεις άκρη με τίποτα....!!

Οι ζάντες μας πιο εύκολα στραβώνουν λόγω του ότι είναι από αλουμίνιο και πιο δύσκολα σπάνε... Αν τη φάνε γερά όμως δεν αποκλείει κανείς το ενδεχόμενο να σπάσουν όπως έγραψες και εσυ πιο πάνω.
Στο ότι δεν έχουν όλα τα αυτοκίνητα θέμα έχεις δίκιο όπως έχει αποδειχτεί. :yesnod: Απλά όποιος έχει πρόβλημα αναγκάζεται να τραβιέται χωρίς λόγο.

koumparos
11-07-2013, 12:42
Μιας και πιάσατε κουβέντα για τις ζάντες αλουμινίου
και για το τι μπορούν να πάθουν,
δείτε μέχρι που μπορούν να φτάσουν οι ζημιές τους

Πίσω ζάντα από SMART FOR TWO :9:

http://s7.postimg.org/nzyharqyj/SMART_BROKEN_1.jpg (http://postimage.org/) http://s7.postimg.org/q5ss59uez/SMART_BROKEN_2.jpg (http://postimage.org/) http://s7.postimg.org/7nofl1cmz/SMART_BROKEN_3.jpg (http://postimage.org/)

http://s7.postimg.org/xhy8atcmz/SMART_BROKEN_4.jpg (http://postimage.org/) http://s7.postimg.org/mh335ske3/SMART_BROKEN_5.jpg (http://postimage.org/)
image upload no ads (http://postimage.org/)

panos7
11-07-2013, 13:09
Μιλαμε σαν χαρτι ανοιξε....!!!Εγω το χειροτερο που έχω κάνει είναι ενα σκισιμο 5 εκατοστων πανω στη ζαντα που έγινε από λακουβα η οποια πρωτα διελυσε το λάστιχο...

KOYRKOYBINIS
11-07-2013, 14:44
Τα νεοτερα ειναι τα εξης: Πριν λιγο διαβασα την επισημη οδηγια της ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ στην οποια αναφερονται τα πλαισια απο το ετος 2009 και μετα,δηλαδη ΟΛΑ τα Insignia εχουν προβλημα.Επισης γραφει οτι οι προβλεπομενες εργασιες γινονται στα πλαισια της εγγυησης,που σημαινει οτι στα αυτοκινητα με αδεια μεχρι και 11/7/2011 το κοστος το επιβαρυνεται ο πελατης,οι υπολοιποι ειναι οι τυχεροι της παρεας.Επισης εγραφε οτι το πρωτο παραπονο που εγινε απο ιδιοκτητη ηταν τον Μαιο του 2012.Εκει που σταθηκα ηταν στο γεγονος που ελεγε οτι το κοστος εγασιων καλυπτεται στα ορια της εγγυησης.Και επειδη τα γραπτα μενουν και ξερω να διαβαζω και να ερμηνευω αυτα που βλεπω τους ειπα πολυ απλα οτι η οδηγια γραφει για'' κοστος εγασιων''.Δεν αναφερει πουθενα για ''κοστος ανταλλακτικων''.Ο υπευθυνος μου ειπε οτι φυσικα εννοει και τα ανταλλακτικα αλλα εγω του ειπα οτι τιποτα δεν εννοειται,αυτα που διαβαζω ερμηνευω.Τελος παντων ,αυριο θα μιλησει με ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ για διευκρινησεις και θα εχω νεοτερα.Σκουρα τα πραγματα παντως....Πρεπει να κινηθουμε ομαδικα και με απειλη δικηγορων κλπ αλλιως το 200αρι το εχουμε σιγουρακι.

ΧΡΗΣΤΟΣ
11-07-2013, 15:30
Τα νεοτερα ειναι τα εξης: Πριν λιγο διαβασα την επισημη οδηγια της ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ στην οποια αναφερονται τα πλαισια απο το ετος 2009 και μετα,δηλαδη ΟΛΑ τα Insignia εχουν προβλημα.Επισης γραφει οτι οι προβλεπομενες εργασιες γινονται στα πλαισια της εγγυησης,που σημαινει οτι στα αυτοκινητα με αδεια μεχρι και 11/7/2011 το κοστος το επιβαρυνεται ο πελατης,οι υπολοιποι ειναι οι τυχεροι της παρεας.Επισης εγραφε οτι το πρωτο παραπονο που εγινε απο ιδιοκτητη ηταν τον Μαιο του 2012.Εκει που σταθηκα ηταν στο γεγονος που ελεγε οτι το κοστος εγασιων καλυπτεται στα ορια της εγγυησης.Και επειδη τα γραπτα μ-ενουν και ξερω να διαβαζω και να ερμηνευω αυτα που βλεπω τους ειπα πολυ απλα οτι η οδηγια γραφει για'' κοστος εγασιων''.Δεν αναφερει πουθενα για ''κοστος ανταλλακτικων''.Ο υπευθυνος μου ειπε οτι φυσικα εννοει και τα ανταλλακτικα αλλα εγω του ειπα οτι τιποτα δεν εννοειται,αυτα που διαβαζω ερμηνευω.Τελος παντων ,αυριο θα μιλησει με ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ για διευκρινησεις και θα εχω νεοτερα.Σκουρα τα πραγματα παντως....Πρεπει να κινηθουμε ομαδικα και με απειλη δικηγορων κλπ αλλιως το 200αρι το εχουμε σιγουρακι.

Και γιατί ρε γιωργοι δν τους Γ@μ@Σ.???????? Σε συνεργεία έξω υπάρχουν μαστορια ΓΑΤΟΙ!!!!!!! Και δουλειά καλή και λιγότερα χρήματα εκτιμώ.εφόσον δν το καλύπτει η εγγύηση Άντε γειά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Xalara
11-07-2013, 15:46
Και γιατί ρε γιωργοι δν τους Γ@μ@Σ.???????? Σε συνεργεία έξω υπάρχουν μαστορια ΓΑΤΟΙ!!!!!!! Και δουλειά καλή και λιγότερα χρήματα εκτιμώ.εφόσον δν το καλύπτει η εγγύηση Άντε γειά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σωστός ο Χρήστος. Κ εγώ αυτής της άποψης είμαι. Το πηγαίνω για το παραμικρό στην OPEL. Σε περίπτωση που μου πουν μισή μ@λ@κί@ κ εννοείται κ δεν εννοείται κ δεν είναι έτσι κ αυτό δεν το καλύπτει κτλ... έχω φύγει κ δεν με ξαναβλέπουν! Ποιος ο λόγος να τους τα σκάμε για να είμαστε εντός εγγύησης κ τελικά να μην μας καλύπτει η εγγύηση!?!?! οεο?!

KOYRKOYBINIS
11-07-2013, 15:54
ναι ρε παιδια ,ετσι ειναι,κι εγω αυτης της τακτικης ειμαι.Εξαλλου το σερβις μονος μου το κανω στην πιλοτη,οποτε μην εχετε αμφιβολιες για το αν τα σκαω ή οχι σαν μαλ...ας.Το θεμα ειναι αν μπορεσω και γλυτωσω το 200αρι να τους το παω να το φτιαξουν.Αν οχι,φυσικα θα παρω το ανταλλακτικο απο καταστημα και μην τον ειδατε τον Παναη.Θα δουμε ομως,αναμονη και θα εχετε νεοτερα αυριο...

unforgiven
11-07-2013, 15:56
Η εγγύηση καλύπτει τις αστοχίες υλικών και γι αυτό έχει χρονικό περιορισμό.
Δεν έχει να κάνει με κατασκευαστικά λάθη. Αυτά πρέπει να διορθώνονται ανεξάρτητα από το πόσος καιρός έχει περάσει από την αγορά του αυτοκινήτου. Έχετε ποτέ ακούσει σε ανακλήσεις να αναφέρεται πως όσα αυτοκίνητα είναι πάνω από 2 ετών δεν καλύπτονται;

Xalara
11-07-2013, 16:02
Η εγγύηση καλύπτει τις αστοχίες υλικών και γι αυτό έχει χρονικό περιορισμό.
Δεν έχει να κάνει με κατασκευαστικά λάθη. Αυτά πρέπει να διορθώνονται ανεξάρτητα από το πόσος καιρός έχει περάσει από την αγορά του αυτοκινήτου. Έχετε ποτέ ακούσει σε ανακλήσεις να αναφέρεται πως όσα αυτοκίνητα είναι πάνω από 2 ετών δεν καλύπτονται;

Κανονικά ούτε οι αστοχίες υλικού πρέπει να έχουν χρονικό περιορισμό ούτε τα κατασκευαστικά λάθη. Κ να μην σου βγάζουν την ψυχή για να κάνουν την αλλαγή, είναι υποχρεωμένοι.

unforgiven
11-07-2013, 16:05
Παράδειγμα ανάκλησης του '13:
"Για την ελληνική αγορά, όπως ενημέρωσε η Honda, το πρόβλημα αφορά σε 1.980 αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν την περίοδο 2001-03. Πρόκειται για μοντέλα Jazz, Civic και CRV. Οι κάτοχοί τους θα κληθούν για αντικατάσταση των αερόσακων. "

Αντικατάσταση αερόσακων (μεγάλου κόστους εξάρτημα δηλαδή) για αυτοκίνητα ηλικίας 12 ετών.

ΧΡΗΣΤΟΣ
11-07-2013, 18:57
Κανονικά ούτε οι αστοχίες υλικού πρέπει να έχουν χρονικό περιορισμό ούτε τα κατασκευαστικά λάθη. Κ να μην σου βγάζουν την ψυχή για να κάνουν την αλλαγή, είναι υποχρεωμένοι.

βγαινω λιγο off αλλα θα το πω.... ετσι και εδω Κομοτηνη στην αντιπροσωπεια για το καθε τι υψηλη θεωρια και απο τιμες εξωπραγαματικες!!! οταν εστειλα mail στην GM... η απαντηση ητανε ο κατα τοπους διανομεας ρυθμιζει τιμες και αξιολογει τις καταστασεις. η απαντηση μου ητανε να μην αναρρωτηθειτε γιατι θα κλεισει το υποκαταστημα και........δικαιωθηκα στις προβλεψεις μου 19 μηνες αργοτερα.πλεον δν εχουμε opel service στην Κομοτηνη:nono:

jotri
11-07-2013, 19:22
Παράδειγμα ανάκλησης του '13:
"Για την ελληνική αγορά, όπως ενημέρωσε η Honda, το πρόβλημα αφορά σε 1.980 αυτοκίνητα που ταξινομήθηκαν την περίοδο 2001-03. Πρόκειται για μοντέλα Jazz, Civic και CRV. Οι κάτοχοί τους θα κληθούν για αντικατάσταση των αερόσακων. "

Αντικατάσταση αερόσακων (μεγάλου κόστους εξάρτημα δηλαδή) για αυτοκίνητα ηλικίας 12 ετών.

Παιδιά, ανάκληση γίνεται όταν υπάρχει θέμα ασφαλείας......όχι επειδή υπάρχει τρέμουλο....
γιαυτό και λένε "in case of customer complaint".....και "πάιζει" στα χρονικά πλαίσια της εγγύησης...

kawasaki69john
11-07-2013, 19:40
http://s7.postimg.org/xhy8atcmz/SMART_BROKEN_4.jpg (http://postimage.org/) http://s7.postimg.org/mh335ske3/SMART_BROKEN_5.jpg (http://postimage.org/)
image upload no ads (http://postimage.org/)

αν παθης τετοιο πραγμα σε βολτα 250 χιλιομετρα μακρια απο την εδρα σου τι κανεις και δεν εχεις και οδικη βοηθεια ?:sifone:

koumparos
11-07-2013, 19:45
αν παθης τετοιο πραγμα σε βολτα 250 χιλιομετρα μακρια απο την εδρα σου τι κανεις και δεν εχεις και οδικη βοηθεια ?:sifone:
Φίλε Γιάννη, με τα χάλια των σημερινών αμαξιών,
δεν νοήτε να μην έχεις οδική βοήθεια
Το passat μου (6 μηνών αυτοκίνητο) με άφησε στην άκρη του πουθενά
από 2 πολ/στές και με κουβάλησε ο γερανός

kawasaki69john
11-07-2013, 19:54

ειχα συνεργειο και ειμουν μηχανικος πριν παρω συνταξει δηλαδη δεν μασουσα τιποτα.το ζητημα ηταν τι κανεις εκεινη την ωρα.

panos7
11-07-2013, 21:11
Τα νεοτερα ειναι τα εξης: Πριν λιγο διαβασα την επισημη οδηγια της ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ στην οποια αναφερονται τα πλαισια απο το ετος 2009 και μετα,δηλαδη ΟΛΑ τα Insignia εχουν προβλημα.Επισης γραφει οτι οι προβλεπομενες εργασιες γινονται στα πλαισια της εγγυησης,που σημαινει οτι στα αυτοκινητα με αδεια μεχρι και 11/7/2011 το κοστος το επιβαρυνεται ο πελατης,οι υπολοιποι ειναι οι τυχεροι της παρεας.Επισης εγραφε οτι το πρωτο παραπονο που εγινε απο ιδιοκτητη ηταν τον Μαιο του 2012.Εκει που σταθηκα ηταν στο γεγονος που ελεγε οτι το κοστος εγασιων καλυπτεται στα ορια της εγγυησης.Και επειδη τα γραπτα μενουν και ξερω να διαβαζω και να ερμηνευω αυτα που βλεπω τους ειπα πολυ απλα οτι η οδηγια γραφει για'' κοστος εγασιων''.Δεν αναφερει πουθενα για ''κοστος ανταλλακτικων''.Ο υπευθυνος μου ειπε οτι φυσικα εννοει και τα ανταλλακτικα αλλα εγω του ειπα οτι τιποτα δεν εννοειται,αυτα που διαβαζω ερμηνευω.Τελος παντων ,αυριο θα μιλησει με ΟΠΕΛ ΕΛΛΑΣ για διευκρινησεις και θα εχω νεοτερα.Σκουρα τα πραγματα παντως....Πρεπει να κινηθουμε ομαδικα και με απειλη δικηγορων κλπ αλλιως το 200αρι το εχουμε σιγουρακι.

Γιώργο καλησπέρα!!!πήρες στα χέρια σου την οδηγία???το είχαν στο συνεργειο που πήγες???Μηπως κράτησες ή μπορεις να κρατήσεις κανενα αντιγραφο απο αυτο το....ακριβοθώρητο έγγραφο:51:??Είναι με τον αριθμο 2692?? Εφόσον λοιπον υπάρχει γιατί κάνουν τους Γιαπωνέζους?? ΕΛΕΟΣ:41:
Εγω το έχω στα αγγλικα και τα γερμανικα, αλλα ελληνικα γιοκ.....!!Μολις μάθεις νεότερα ενημέρωσε!! Λογικά κ γω το Σαββατο κατι θα μάθω οποτε ιδωμεν....!!!
Πάντως όπως λενε κ οι υπόλοιποι, το κυνηγάω γιατί είμαι μες την εγγυηση ακόμη....γιατι να τουσ τα σκασω λοιπον.
Διαφορετικά παίρνεις το ανταλλακτικο κ πας εξω κ καθαριζεις με ενα 20αρι εργατικα το πολυ....δεν δινουμε λεφτα σε Π@Π@ΡΕΣ πλεον....!!!

panos7
11-07-2013, 21:16

Καλά εε, κλασσικη βλαβη για Volkswagen, το ibizaκι μου με είχε αφήσει 2φορες απο πολλ/στη.....κ to jetta tsi του αδερφου μου απο καινούριο είχε θέμα με ρεταρισματα κ αφου το κρατησαν κανα 2μηνο συνεργειο κ αλλαξαν απο τουρμπινες μεχρι πολλαπλες εισαγωγης-εξαγωγης ειδαν ότι ήταν πολλ/στης....:banghead:!!

KOYRKOYBINIS
11-07-2013, 22:11
Γιώργο καλησπέρα!!!πήρες στα χέρια σου την οδηγία???το είχαν στο συνεργειο που πήγες???Μηπως κράτησες ή μπορεις να κρατήσεις κανενα αντιγραφο απο αυτο το....ακριβοθώρητο έγγραφο:51:??Είναι με τον αριθμο 2692?? Εφόσον λοιπον υπάρχει γιατί κάνουν τους Γιαπωνέζους?? ΕΛΕΟΣ:41:
Εγω το έχω στα αγγλικα και τα γερμανικα, αλλα ελληνικα γιοκ.....!!Μολις μάθεις νεότερα ενημέρωσε!! Λογικά κ γω το Σαββατο κατι θα μάθω οποτε ιδωμεν....!!!
Πάντως όπως λενε κ οι υπόλοιποι, το κυνηγάω γιατί είμαι μες την εγγυηση ακόμη....γιατι να τουσ τα σκασω λοιπον.
Διαφορετικά παίρνεις το ανταλλακτικο κ πας εξω κ καθαριζεις με ενα 20αρι εργατικα το πολυ....δεν δινουμε λεφτα σε Π@Π@ΡΕΣ πλεον....!!!

Την ειδα με τα ματια μου εκτυπωμενη στα Ελληνικα σημερα.Και στο συνεργειο σημερα την εκτυπωσαν.Ειναι ιδια με αυτη που ανεβασατε εδω μεσα μεταφρασμενη στα Ελληνικα.Αντιγραφο φυσικα και δεν μου εδωσαν.Τον αριθμο 2692 δεν θυμαμαι να τον ειδα καπου,χωρις να σημαινει οτι δεν υπηρχε καπου γραμμενος.Η οδηγια ηταν σε δυο σελιδες που εγραφε διαφορα,μεταξυ των οποιων πως ο χρονος αντικαταστασης ειναι μια ωρα και με καποιο κωδικο 90.Επισης εγραφε ημερομηνια πρωτου παραπονου 17/5/2012.

panos7
12-07-2013, 08:36
Γιωργο αν ξαναμιλήσεις μαζί του, δε του λες να σου δώσει ενα αντιγραφο της οδηγίας να το έχουμε??
Είχε πάνω κ καμια φωτογραφία που να δείχνει που ακριβώς είναι το εξαρτημα που χρήζει αντικατάστασης??

michalis2
12-07-2013, 09:46
επισης, εγραφε οτι καλυπτεται μονο απο την 2ετη εγγυηση. ομως, η οδηγια βγηκε το 2012 και αφορουσε και το δικο μου VIN που ειναι του 2009!!! αρα πως θα μπορουσα να το επισκευασω στην 2ετη εγγυηση??? θα ρωτησουν διεκρινησεις και θα μας πουνε... οι υπολοιποι ρωτηστε και σε αλλα συνεργεια.

leonady2
12-07-2013, 09:57
Εμεις που ειχαμε το προβλημα και αλλαξαμε λαστιχα και τωρα τι προβκηνα δεν υπαρχει ......;

panos7
12-07-2013, 10:11
Αντρεα, δεν προκειται για ανακληση που γίνεται υποχρεωτικά σε όλα τα αυτοκινητα, αλλά αφορά όλα τα αυτοκινητα απο 2009 κ μετα, που οι ιδιοκτητες τους θα παραπονεθούν ότι έχουν θέμα.....!!!
Δηλαδη με άλλα λόγια, αν δεν παραπονεθείς, δεν υπάρχει θέμα, αν παραπονεθείς, πρέπει να είσαι ψαγμενος κ μεσα στο ιντερνετ για να βρεις τις οδηγίες κ να κάνεις τη δουλεια σου πιέζοντας.....!!!ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ

KOYRKOYBINIS
12-07-2013, 10:53
επισης, εγραφε οτι καλυπτεται μονο απο την 2ετη εγγυηση. ομως, η οδηγια βγηκε το 2012 και αφορουσε και το δικο μου VIN που ειναι του 2009!!! αρα πως θα μπορουσα να το επισκευασω στην 2ετη εγγυηση??? θα ρωτησουν διεκρινησεις και θα μας πουνε... οι υπολοιποι ρωτηστε και σε αλλα συνεργεια.

Αυτο τους ειπα κι εγω,γι'αυτο ειναι μπερδεμενοι και δεν ξερουν τι να κανουν ακομα.

michalis2
12-07-2013, 11:50
ε δε μπορουν να κανουν τιποτε δωρεαν, αν δεν παρουν το οκ απο opel. δε φταινε τα συνεργεια. το ειδα καθαρα επανω στην οδηγια οτι δεν καλυπτεται σαν εργασια εγγυησης.

KOYRKOYBINIS
12-07-2013, 12:23
ε δε μπορουν να κανουν τιποτε δωρεαν, αν δεν παρουν το οκ απο opel. δε φταινε τα συνεργεια. το ειδα καθαρα επανω στην οδηγια οτι δεν καλυπτεται σαν εργασια εγγυησης.

Οπως ακριβως τα λες ειναι,το ειδα κι εγω! Ομως εκει που μπορουμε να πατησουμε ειναι στο ''Σαν εργασια εγγυησης'' που εγραφε η οδηγια.Δεν εγραφε ''σαν ανταλλακτικο εγγυησης'',οποτε εκει ειναι το κενο της ΟΠΕΛ απ'το οποιο μπορουμε να βρουμε ακρη...Τουλαχιστον να πληρωσουμε μονο την εργασια...

michalis2
12-07-2013, 12:42
ε αυτα θα ρωτησουν τα παιδια και θα μας πουν. σαν εργασια αν θυμαμαι καλα ειναι περιπου 1 ωρα, οποτε ειναι κατι που αντεχεται (σε περιπτωση που γλυτωνουμε τα ανταλλακτικα)...

KOYRKOYBINIS
13-07-2013, 15:23
Χθες εκανα μια ζυγοσταθμιση ετσι ωστε την Τεταρτη το πρωι να παει ετοιμο προς δοκιμες κλπ.Η κατασταση δεν αλλαξε ,βγηκα αττικη οδο και το προβλημα εξακολουθουσε να υπαρχει,σε μειωμενη ενταση ,αλλα υπηρχε.Το εκανε στα 120 εως 135 χλμ,στις ταχυτητες δηλαδη με τις οποιες ταξιδευω,αρα ειναι πολυ ενοχλητικο.Φυσικα αυτο που θα μου πουν ειναι οτι θα κανουν και αυτοι ζυγοσταθμιση γιατι οι ''εξω'' δεν ξερουν κλπ κλπ,αλλα αυτο λιγο με απασχολει,ας κανουν ο,τι θελουν ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΛΛΟ!!!!

panos7
13-07-2013, 15:56
Κουράγιο Γιώργο!!!
Κ γω αυτό λεω, να μην τρέμει άλλο το τιμόνι!!!ΕΛΕΟΣ
τα ανταλλακτικά παραγγέλονται απο Δευτέρα κ όταν έρθουν θα παω να τα περάσω!!Να δούμε, θα λυθεί το πρόβλημα???Αλλιώς το βάφουμε μπλε......κ στη ΘΑΛΑΣΣΑ!!

KOYRKOYBINIS
13-07-2013, 16:55
Πανο ποσο κοστισαν τα ανταλλακτικα???

panos7
13-07-2013, 17:40
Γιώργο ειμαι μες την εγγυηση κ με καλύπτει απ ότι μου είπαν, οποτε περιμενω όταν φτασουν να τα βάλω να δουμε τι θα γίνει.....
Παντως επειδη οπως έχω γράψει κ παραπανω είχα ρωτήσει κ μονος μου στα ανταλλακτικα της OPEL, με τον κώδικό ανταλλακτικού που λέει πανω στην οδηγία, κοστίζει 73,50 το 1 σινεμπλοκ....αρα 150 τα 2 συν εργατικά...(κανενα 200αρι πιστευω συνολο)!!!

KOYRKOYBINIS
15-07-2013, 10:18
τα νεοτερα ειναι τα αναμενομενα και δυστυχως δυσαρεστα για τους κατοχους εως 7/2011.Τα συνεμπλοκ αλλαζονται με επιβαρυνση του ιδιοκτητη.Συγχαρητηρια στην OPEL για τα ελαττωματικα εξαρτηματα που τοποθετει σε αυτοκινητα κοστους 25.000 ευρω και πανω και που αναλαμβανει υστερα το κοστος για την αντικατασταση τους καθως και την παραδοχη του λαθους της.............Και υστερα μιλαμε για aftersales servive και αρχ....ια...

Xalara
15-07-2013, 10:51
Για να καταλάβω λίγο τι λέτε γιατί νομίζω με αφορά το θέμα. Τρέμει το τιμόνι σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα;;
Από τον πρώτο μήνα είχα κάνει παράπονα στην OPEL για το ότι το αυτοκίνητο ήθελε ευθυγράμμιση. Ο μηχανικός εκεί επειδή το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο κ είχε λίγα χλμ πάνω μου έκανε μια αλλαγή στα λάστιχα σταυρωτά αν θυμάμαι καλά κ μου είπε πως αν δεν περάσει το πρόβλημα στο πρώτο σερβις που θα έρθω θα το ψάξουν καλύτερα. Φυσικά με τον καιρό το συνήθισα κ το ξέχασα.. :19:

Θέμα με τρέμουλο στο τιμόνι δεν έχω ότι ταχύτητα κ να έχω, αλλά το αυτοκίνητο το βλέπω ότι τραβάει λίγο δεξιά.. Να το ψάξω ή να αφήσω ήσυχο το 200αρι που ξύνεται στην τσέπη μου;;;

KOYRKOYBINIS
15-07-2013, 11:32
Για να καταλάβω λίγο τι λέτε γιατί νομίζω με αφορά το θέμα. Τρέμει το τιμόνι σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα;;
Από τον πρώτο μήνα είχα κάνει παράπονα στην OPEL για το ότι το αυτοκίνητο ήθελε ευθυγράμμιση. Ο μηχανικός εκεί επειδή το αυτοκίνητο ήταν καινούργιο κ είχε λίγα χλμ πάνω μου έκανε μια αλλαγή στα λάστιχα σταυρωτά αν θυμάμαι καλά κ μου είπε πως αν δεν περάσει το πρόβλημα στο πρώτο σερβις που θα έρθω θα το ψάξουν καλύτερα. Φυσικά με τον καιρό το συνήθισα κ το ξέχασα.. :19:

Θέμα με τρέμουλο στο τιμόνι δεν έχω ότι ταχύτητα κ να έχω, αλλά το αυτοκίνητο το βλέπω ότι τραβάει λίγο δεξιά.. Να το ψάξω ή να αφήσω ήσυχο το 200αρι που ξύνεται στην τσέπη μου;;;

Αστο ησυχο ,εσυ θες μια ευθυγραμμιση μονο εφοσον σε τραβαει το αμαξι δεξια ή αριστερα.Σε εμας μιλαμε για τρεμουλο τιμονιου μεταξυ 120 και 135 χαω που οφειλεται σε αστοχια υλικου στα συνεμπλοκ του ψαλιδιου.

KOYRKOYBINIS
17-07-2013, 15:16
Μολις απο συνεργειο για το γνωστο προβλημα.Αυτο που εκαναν κατ'αρχην ηταν ζυγοσταθμιση μιας και αυτη που εκανα πριν 3 ημερες!!! ηταν χαλια ,οπως μου ειπαν.Ειδικα οι πισω τροχοι ηταν αλλου γι'αλλου.Τους εξηγησα οτι ηταν προσφατη η ζυγοσταθμιση που εκανα και η οποια εγινε μπροστα μου βλεποντας και το μηχανημα της ζυγοσταθμισης, αλλα μου εξηγησαν οτι ο μαστορας που το πηγα ειχε βαλει λαθος βαριδια,τοσο σε βαρος οσο και σε τυπο.Αυτοι οι τροχοι θελουν κατι μπλε βαριδια οπως μου εξηγησαν που καμια σχεση δεν ειχαν με αυτα που εβαλαν πριν.Ρωτησα αν το τσεκαραν για τρεμουλο,μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν δοκιμη με 130 χλμ στην πολη.Απλα να το τσεκαρω και σε περιπτωση που ξανατρεμει να το ξαναπαω.Χρηματα δεν πηραν,οποτε επιφυλασσομαι για την δοκιμη.Γνωριζει κανεις να μας εξηγησει τι γινεται με τα βαριδια και τους τυπους,γιατι εγω ξερω μονο τα αυτοκολλητα και τα καρφωτα στο χειλος της ζαντας?

koumparos
17-07-2013, 16:41
Μολις απο συνεργειο για το γνωστο προβλημα.Αυτο που εκαναν κατ'αρχην ηταν ζυγοσταθμιση μιας και αυτη που εκανα πριν 3 ημερες!!! ηταν χαλια ,οπως μου ειπαν.Ειδικα οι πισω τροχοι ηταν αλλου γι'αλλου.Τους εξηγησα οτι ηταν προσφατη η ζυγοσταθμιση που εκανα και η οποια εγινε μπροστα μου βλεποντας και το μηχανημα της ζυγοσταθμισης, αλλα μου εξηγησαν οτι ο μαστορας που το πηγα ειχε βαλει λαθος βαριδια,τοσο σε βαρος οσο και σε τυπο.Αυτοι οι τροχοι θελουν κατι μπλε βαριδια οπως μου εξηγησαν που καμια σχεση δεν ειχαν με αυτα που εβαλαν πριν.Ρωτησα αν το τσεκαραν για τρεμουλο,μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν δοκιμη με 130 χλμ στην πολη.Απλα να το τσεκαρω και σε περιπτωση που ξανατρεμει να το ξαναπαω.Χρηματα δεν πηραν,οποτε επιφυλασσομαι για την δοκιμη.Γνωριζει κανεις να μας εξηγησει τι γινεται με τα βαριδια και τους τυπους,γιατι εγω ξερω μονο τα αυτοκολλητα και τα καρφωτα στο χειλος της ζαντας?
Γιώργο, μπορείς να μου περιγράψεις αυτά τα ειδικά μπλε αντίβαρα ?

KOYRKOYBINIS
17-07-2013, 16:45
Βαγγελη όπως τα ειδα ειναι τα κλασσικα ασημι αυτοκολλητα αντιβαρα που βαζουν ολοι.Τωρα ,τι εννοουσε ο ποιητης με το μπλε δεν ξερω,αλλα επεμενε οτι η ζυγοσταθμιση ηταν χαλια.Και φαντασου οτι ηταν η δευτερη φορα που την εκανα εκει.Αν αποδειχθει οτι ηταν λαθος του ,τζαμπα τοσο τρεξιμο για το τιποτα.......Παντως θα το ξανατσεκαρω το βραδυ να δω τι σοϊ αντιβαρα εβαλαν.

koumparos
17-07-2013, 16:53
Βαγγελη όπως τα ειδα ειναι τα κλασσικα ασημι αυτοκολλητα αντιβαρα που βαζουν ολοι.Τωρα ,τι εννοουσε ο ποιητης με το μπλε δεν ξερω,αλλα επεμενε οτι η ζυγοσταθμιση ηταν χαλια.Και φαντασου οτι ηταν η δευτερη φορα που την εκανα εκει.Αν αποδειχθει οτι ηταν λαθος του ,τζαμπα τοσο τρεξιμο για το τιποτα.......Παντως θα το ξανατσεκαρω το βραδυ να δω τι σοϊ αντιβαρα εβαλαν.
Αν σου ειναι ευκολο να βγάλεις τα αντιβαρα μια φωτό, θα βοηθούσε να καταλάβω τον ποιητή :lol:

KOYRKOYBINIS
18-07-2013, 07:18
Αν σου ειναι ευκολο να βγάλεις τα αντιβαρα μια φωτό, θα βοηθούσε να καταλάβω τον ποιητή :lol:

Βαγγελη να μια φωτο απο τα αντιβαρα.Στην συγκεκριμενη ζαντα τοποθετηθηκαν περιπου στο σημειο που ηταν και τα παλια (φαινεται το αυτοκολλητο που εμεινε και που βαρεθηκαν μαλλον να καθαρισουν),απλα ειναι λιγο πιο μεσα.Στις αλλες ζαντες οπως ειδα ηταν τοποθετημενα σε εντελως διαφορετικο σημειο απ'αυτο που εγινε την τελευταια φορα στο βουλκανιζατερ.
Καταλαβαινεις καποια διαφορα στα αντιβαρα????
http://img541.imageshack.us/img541/9889/3hms.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/541/3hms.jpg/)

koumparos
18-07-2013, 07:47
Εντάξει Γιώργο, κατάλαβα
Αυτοί στις αντιπροσωπείες νομίζουν ότι έχουν να κάνουν με τσοπάνηδες
Νομίζουν ότι έχουν πάρει πτυχίο από το ΜΙΤ

Να πας να πεις σ' αυτόν τον προφέσορα ότι ο τρόπος που έχει βάλει τα αντίβαρα πάνω στη ζάντα είναι αισχρός
1. τα αντίβαρα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, είναι τα απλά αυτοκόλλητα μολύβδου που έχουμε όλοι στα μαγαζιά μας

2. δεν έχει ξεκωλλήσει τα αυτοκόλλητα απ' τα παλιά αντίβαρα (σιγά να μην το έκανε)

3. Να τους πεις ότι τα αντίβαρα πρέπει να μπαίνουν όσο το δυνατόν πιο έξω προς το χείλος της ζάντας και να μπαίνουν και ευθεία

4. να τους πεις επίσης, ότι βάζουμε ΕΝΑ αντίβαρο και όχι κομματάκια κομματάκια σαν σκορποχώρι, επειδή δεν πετυχαίνουμε με τη μία τη σωστή θέση τοποθέτησης

5. ο προηγούμενος ανθρωπάκος μια χαρά δουλειά φαίνεται να είχε κάνει (χωρίς βεβαια να είναι δυνατόν να ξέρω αν τα αντίβαρα και η μηχανή του ήταν σωστά)

6. ισχύει πάντα το κλασσικό μοτό στα συνεργεία: ο επόμενος 99% θα κατηγορήσει τον προηγούμενο

Αν θες ρώτα το Χάρη να σου πει ποιες είναι οι ενέργειες που πρέπει να γίνονται σε μια ζυγοστάθμιση (έχει ιδίαν πείρα γιατί είχε έρθει να του κάνω, πριν λίγες μέρες)

KOYRKOYBINIS
18-07-2013, 07:58
Στο σχολιο σου 2 και 4 συμφωνω απολυτα,το ειδα κι εγω,αλλα ενεκα της ταλαιπωριας με το τρεμουλο πρεπει να το παω δοκιμη για να δω και τι εκαναν στην τελικη.Αν ξανακανει το ιδιο θα περασω απ'το μαγαζι να το δεις,μαλλον το απογευματακι.

koumparos
18-07-2013, 08:02
Στο σχολιο σου 2 και 4 συμφωνω απολυτα,το ειδα κι εγω,αλλα ενεκα της ταλαιπωριας με το τρεμουλο πρεπει να το παω δοκιμη για να δω και τι εκαναν στην τελικη.Αν ξανακανει το ιδιο θα περασω απ'το μαγαζι να το δεις,μαλλον το απογευματακι.
Άρα στα σχόλια 1 3 5 6 δεν συμφωνείς :smilewinkgrin:

KOYRKOYBINIS
18-07-2013, 08:41
Άρα στα σχόλια 1 3 5 6 δεν συμφωνείς :smilewinkgrin:

Τα 3 και 5 ειναι ειδικοτητα δικη σου,δεν μου πεφτει λογος,εσυ προφανως ξερεις καλυτερα!
Τα 1 και 6 ειναι γνωστα ,αλλα κρατουσα επιφυλαξη για το 6 μην τυχον και εχω χασει κατι στην εξελιξη των αντιβαρων με την οποια ασχολειται η NASA το τελευταιο διαστημα,χαχαχα!

koumparos
18-07-2013, 09:05
Τα 3 και 5 ειναι ειδικοτητα δικη σου,δεν μου πεφτει λογος,εσυ προφανως ξερεις καλυτερα!
Τα 1 και 6 ειναι γνωστα ,αλλα κρατουσα επιφυλαξη για το 6 μην τυχον και εχω χασει κατι στην εξελιξη των αντιβαρων με την οποια ασχολειται η NASA το τελευταιο διαστημα,χαχαχα!
Είτε έτσι, είτε αλλιώς πέρνα να κεράσω καφέ :8: :biggrinjester:

KOYRKOYBINIS
18-07-2013, 09:53
Μεσημερι μολις γυρισω απο δουλεια το βγαζω αττικη οδο για δοκιμη.Αν το ξανακανει στο φερνω,αν δεν το ξανακανει στο ξαναφερνω για καφε!!!

koumparos
18-07-2013, 09:57
Μεσημερι μολις γυρισω απο δουλεια το βγαζω αττικη οδο για δοκιμη.Αν το ξανακανει στο φερνω,αν δεν το ξανακανει στο ξαναφερνω για καφε!!!
Αυτός είσαι, έτσι σε θέλω, αποφασιστικό :41: :lol:

panos7
18-07-2013, 13:48
Βαγγέλη θα σου έρθω κ γω, γιατί σήμερα μπήκα αττική οδό κ παραλιγο να μου φυγουν τα χέρια απ το τιμονι.....!!Ελεος!!!Αν όλα πανε καλα κ παρω αδεια αυριο, θα ερθω!!Αλλιως Σαββατο, γιατι να βγω ταξιδι ετσι με τρομαζει...!!

koumparos
18-07-2013, 14:33
Βαγγέλη θα σου έρθω κ γω, γιατί σήμερα μπήκα αττική οδό κ παραλιγο να μου φυγουν τα χέρια απ το τιμονι.....!!Ελεος!!!Αν όλα πανε καλα κ παρω αδεια αυριο, θα ερθω!!Αλλιως Σαββατο, γιατι να βγω ταξιδι ετσι με τρομαζει...!!
Βρε παιδιά ήμαρτον
Μου είναι δύσκολο να το πιστέψω ότι για το τρέμουλο του τιμονιού φταίει η ζυγοστάθμιση
Αλλά να περάσεις να το τσεκάρουμε Παναγιώτη

KOYRKOYBINIS
18-07-2013, 19:41
Βαγγελη αυριο τα νεοτερα,ειχε κινηση η εθνικη και δεν μπορεσα να παω πανω απο 110.Μεχρι εκει ομως ολα καλα!!!

koumparos
18-07-2013, 22:47
Βαγγελη αυριο τα νεοτερα,ειχε κινηση η εθνικη και δεν μπορεσα να παω πανω απο 110.Μεχρι εκει ομως ολα καλα!!!
Άντε να δούμε και αύριο, μ' έχει φάει και μένα η περιέργεια :41:

koumparos
19-07-2013, 22:12

Any news ?
No news, good news ? :9:

KOYRKOYBINIS
20-07-2013, 10:46
ενημερωση σε λιγο που σχολαω και βγαινω αττικη οδο!!!

koumparos
20-07-2013, 13:03
Λοιπόν πριν από λίγο που μίλησα με το Γίωργο (KOYRKOYBINIS) μου είπε ότι το πρόβλημά του δεν λύθηκε μετά τη ζυγοστάθμιση που κάναμε.
Εσείς έχετε το πρόβλημα, αλλά κι εγώ έχω εκνευριστεί, που δεν μπορώ να βοηθήσω
Θα πω κάτι που μπορεί να ακουστεί "κουφό"
Κάποιων παιδιών οι ζάντες είναι made in China,
μπορούν τα παιδιά που έχουν το πρόβλημα να διαπιστώσουν την προέλευση των ζαντών τους και να την αναφέρουν ?

koumparos
20-07-2013, 13:18
Κι ακόμη μία παρατήρηση
Τα παιδιά που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα με το τρέμουλο,
σε τι πιέσεις δουλεύουν τα ελαστικά τους ?

KOYRKOYBINIS
20-07-2013, 15:03
Βαγγελη ολες οι ζαντες των opel insignia ειναι πλεον απο κινα,μην σε ξενιζει αυτο.Εξαλλου ,οι δικες μου τουλαχιστον ειναι ολοισιες,ουτε σε λακουβες εχω πεσει ουτε τις κακομεταχειριστηκα.Oι πιεσεις ειναι αυτες που δινει ο κατασκευαστης,και παλι για μενα ομως αναφερομαι.Αφου δεν εβγαλα ακρη και αφου δεν με καλυπτει η εγγυηση για τα συνεμπλοκ πλεον,τα παρηγγειλα στην τιμη των 100 ευρω και τα δυο,παντα γνησια ,και μολις ερθουν τα φοραω πανω και βλεπω...