PDA

View Full Version : Φυσικό Αέριο - Υγραέριο

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

nikos kara
28-12-2009, 23:56
Σκεφτομαι να βαλω φυσικο αεριο στο αυτοκινητο.Τι γνωμη εχετε;

ποιο πολυ το σκεφτομαι για οικονομια κ το οτι τα τελη κυκλοφοριας θα ειναι 50ε....

valtrig
29-12-2009, 15:43
ποιο πολυ το σκεφτομαι για οικονομια κ το οτι τα τελη κυκλοφοριας θα ειναι 50ε....

Ακολουθούν μερικά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα που μου πέρασαν απ΄το μυαλό στο γρήγορα.

Πλεονεκτήματα:
(1) Με μία μέση χρήση, υπολόγισε να κερδίζεις 700 με 800 ευρώ ετησίως ( αφαίρεσε όμως το διχίλιαρο που θα πρέπει να δώσεις αρχικά για τη μετατροπή και το οποίο θέλεις 2,5 χρόνια για να αποσβέσεις )
(2) Εάν σε απασχολεί η καταστροφή που προκαλείς στο περιβάλον, μετά τη μετατροπή σε CNG θα έχεις λιγότερες τύψεις.

Μειονεκτήματα:
(1) Χάνεις την 6-χρονη εγγύηση.
(2) Χάνεις σημαντικό μέρος του χώρου φόρτωσης για να μπει η δεξαμενή αερίου.
(3) Ποιον τεχνικό θα εμπιστευτείς να πειράξει το σύστημα τροφοδοσίας καυσίμου ενός τόσο σύγχρονου αυτοκινήτου;
(4) Όλοι λένε ότι το όλο σύστημα είναι ασφαλές σε περίπτωση ατυχήματος. Φυσικά το ίδιο λένε και για τα ρεζερβουάρ βενζίνης αλλά, πάλι, όλο και κάποιο βενζινοκίνητο βλέπεις στις ειδήσεις να λαμπαδιάζει μετά από τρακάρισμα.
(5) Δεν είμαι σίγουρος ότι μία τόσο σοβαρή μετατροπή θα κάνει και πολύ καλό στην μεταπωλητική αξία του αυτοκινήτου σου.

nikos kara
29-12-2009, 19:47
Για τα μειονεκτηματα.
(1)επειδη ρωτησα για την εγγυηση δεν την χανεις εαν την κανει η συγκεκριμενη εταιρια κ σου δινει κ αυτη η εταιρια εγγυηση.(2)χωρο δεν θα χασω γιατι θα μπει στην θεση που μπενει η ρεζερβα.(3)οσο για την εμπιστοσινη εχει κανει πολλα αυτ/τα.εδω κ ολοι ειναι ευχαριστημενει.κ οσο για την τιμη απο 1200-1500.κ θα μπωρο να το κυκλοφορο κ με βενζινα κ με αεριο.κ στο τελος σκεψου κ τα τελη κυκλοφοριας.

Mpliki
29-12-2009, 19:54
Ανεφοδιασμος απο που γινετε? Ποσο αυξανεται η αυτονομια?

nikos kara
29-12-2009, 20:54
Ανεφοδιασμος απο που γινετε? Ποσο αυξανεται η αυτονομια?

ανεφοδιασμος γινεται εδω στο καταστημα που το τοποθετουν. κ μετα στην θεσ/νικη κ λογικα αθηνα δεν ξερω που αλλου.αυτονομια εχεις αναλογος το ντεποζιτο που θα βαλεις.στα χλμ. θα βγαινουν τα ιδια αλλα πιο οικονομικα γιατι η τιμη του αεριου(λιτρου) εχει 50 λεπτα σε σχεση με την 100αρα που εχει φτασει στα 1,15ε.ασε που κραταει κ πιο καθαρο τον κινητηρα.(μπεκ,μπουζια,πεταλουδα,κτλ):cool:

valtrig
30-12-2009, 10:03
Για τα μειονεκτηματα.
(1)επειδη ρωτησα για την εγγυηση δεν την χανεις εαν την κανει η συγκεκριμενη εταιρια κ σου δινει κ αυτη η εταιρια εγγυηση.
(2)χωρο δεν θα χασω γιατι θα μπει στην θεση που μπενει η ρεζερβα.
(3)οσο για την εμπιστοσινη εχει κανει πολλα αυτ/τα.εδω κ ολοι ειναι ευχαριστημενει.κ οσο για την τιμη απο 1200-1500.κ θα μπωρο να το κυκλοφορο κ με βενζινα κ με αεριο.κ στο τελος σκεψου κ τα τελη κυκλοφοριας.

(1) Ζήτησες να ενημερωθείς γραπτώς από την GM Hellas για το τι ισχύει σε αυτήν την περίπτωση ή απλώς ρώτησες τη συγκεκριμένη εταιρία που θα κάνει την εγκατάσταση; Δεν τους ξέρω τους ανθρώπους και δεν υπονοώ τίποτα αλλά συνιστώ να το ψάξεις καλά εάν σε ενδιαφέρει η εγγύηση της Opel.
(2) Έχω την εντύπωση ότι οι δεξαμενές αυτές προσφέρουν αυτονομία 100 με 150 χιλιόμετρα σε σχέση με τις μεγάλες μπουκάλες, δεν είμαι όμως σίγουρος. Τσέκαρέ το και αν δε σε πειράζει που θα πρέπει ενδεχομένως να ανεφοδιάζεσαι πιο συχνά και που θα χάσεις τη ρεζέρβα ( αν και μπορείς να πάρεις το κιτ επισκευής ) τότε είσαι OK.
(3) Πόσοι είναι αυτοί και πώς είσαι σίγουρος ότι είναι όλοι ευχαριστημένοι; Τους ρώτησες σε πόσο καιρό έκαναν απόσβεση; Insignia έχει κάνει η εταιρία αυτή; Εδώ καμιά φορά πας σε τρία εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Opel για το ίδιο ζήτημα και παίρνεις τρεις διαφορετικές απαντήσεις ( από "δε έχει τίποτα, όλα τό κάνουν" μέχρι "πρέπει να κατέβει ο κινητήρας" :D ) .

Φυσικά έχε υπόψη σου ότι όσο περισσότερο κυκλοφορείς με βενζίνη τόσο λιγότερο αποκομίζεις τα οφέλη της κίνησης με φυσικό αέριο. Σημαντικοί παράγοντες σε αυτό είναι η απαιτούμενη συχνότητα ανεφοδιασμών σε ένα μεγάλο ταξίδι και η εύκολη εύρεση πρατηρίων ( καμιά 20αριά στην Αττική και άλα τόσα νομίζω συνολικά σε Βόλο, Λάρισα, Θεσαλλονίκη ).

Όσο για τα τέλη, αν ισχύει αυτό που λες με τα 50 ευρώ, τα 134 ευρώ που γλυτώνεις ετησίως για μένα δεν είναι σημαντικό κίνητρο. Αν έπαιρνες το δίλιτρο το συζητούσαμε ( άλλο 50 και άλλο 578 ) :D.

Δεν είμαι ούτε ύπερ, ούτε κατά αλλά πιστεύω θέλει αρκετό ψάξιμο μια τέτοια απόφαση. Αν το κάνεις πάντως κράτα μας ενήμερους.

Knight
30-12-2009, 12:57
Ναι ωραια ολα αυτα που γραφετε για Φυσικο αεριο αλλα δεν ισχυει για την ΑΘΗΝΑ, ειναι μονο για ΕΠΑΡΧΙΑ.....

kawasaki69john
30-12-2009, 16:40
: ουτε θεσ/νικη επιτρεπεται το αεριο και το πετρελαιο..κατι αλλο συμαντικο ειναι που χανει πολλα αλογα με το αεριο ...αν δεν σε ενδιαφερη εχη καλος ,αλλιος θα παρης αμαξη και θα το κανεις...........:dunno:

slalom
30-12-2009, 17:58
Ναι ωραια ολα αυτα που γραφετε για Φυσικο αεριο αλλα δεν ισχυει για την ΑΘΗΝΑ, ειναι μονο για ΕΠΑΡΧΙΑ.....
Ισχύει κανονικά για όλη την Ελλάδα

shotcon
30-12-2009, 18:40
Κι εμένα μου πέρασε σαν σκέψη και έμεινε εκεί.

Διότι δεν είμαι σίγουρος ότι το συγκεκριμένο μοντέλο με τα τόσα ηλεκτρονικά συστήματα που έχει (εννοώ τον τομέα της ηλεκτρονικής ανάφλεξης και διαχείρισης μίγματος) θα δεχόταν ο εγκέφαλός του ως καύσιμο κάτι διαφορετικό από τα 95ron αμόλυβδης βενζίνης. Την στιγμή μάλιστα που τα μπεκ ψεκασμού εάν δεν κάνω λάθος στέλνουν 4.000psi στον θάλαμο καύσης του υπερτροφοδοτούμεου κινητήρα.

Μετά δεν υποκειται σε φοροαπαλλαγές αυτή η κίνηση μετατροπής διότι δεν είναι υγραεριοκινητήρας αλλά μίξη δύο καύσιμων υλών. Εκτός εάν έχει αλλάξει κάτι από την νομοθεσία τον τελευταίο χρόνο και δεν το γνωρίζω. Αυτό με ερωτηματικό περί φοροαπαλλαγής.

Τα περί απόσβεσης χρημάτων, αν μου το γράφατε πριν από τέσσερα χρόνια θα σας έλεγα ναι. Τώρα το αέριο έχει φτάσει την τιμή του πετρελαίου και ο χρόνος απόσβεσης ξεπερνά τα 2,5 χρόνια. Θεωρώ ότι δεν συμφέρει από μη επαγγελματία οδηγό η υγραεριοκίνηση την παρούσα περίοδο.

slalom
30-12-2009, 20:06
Για τα τέλη, ξέρω ότι δεν αλλάζει κάτι.

slalom
31-12-2009, 20:51
Μαλλον δεν γνωριζεις καλα οποτε διαβασε: ας μπούμε στο κυρίως θέμα...
Διάβασα, αλλά δεν είδα κάτι σχετικό με την κυκλοφορία. Ξέρεις κάτι που δε γνωρίζω?

Αλήθεια ένα FIAT Cinquecento 15ετίας ρυπαίνει περισσότερο από ένα καινούργιο Porsche Cayenne
Πίστεψέ με, ρυπαίνει

Knight
01-01-2010, 15:19
Το αεριο και το πετρελαιο στην Αθηνα και στην Θεσσαλονικη δεν επιτρεπετε παρα μονο σε ταξι, σε ολα τα αλλα σημεια της Ελλαδας επιτρεπετε το εχω ψαξει αρκετα το θεμα λογο οτι ηθελα να βαλω κα στο παλιο μου αυτοκινητο αλλα μενω Αθηνα και θα εχω προβληματα με το κτεο.

slalom
01-01-2010, 16:21
Ξαναλέω, δεν υπάρχει καμία απαγόρευση για το αέριο στην Αθήνα, ούτε αλλάζει κάτι με τα τέλη

shotcon
06-01-2010, 23:50
Το αέριο πορδής που είναι και φυσικό αέριο επιτρέπεται για καύση μιας και είναι τσάμπα; (αυτό για χιούμορ).

Η σοβαρή πλευρά.

Γνωρίζει κανείς εάν οι κινητήρες μας και ειδικά οι υπερτροφοδοτούμενοι μπορούν να δεχθούν υγραέριο για κίνηση χωρίς πρόβλημα;

kawasaki69john
06-01-2010, 23:55
Το αέριο πορδής που είναι και φυσικό αέριο επιτρέπεται για καύση μιας και είναι τσάμπα; (αυτό για χιούμορ).

Η σοβαρή πλευρά.

Γνωρίζει κανείς εάν οι κινητήρες μας και ειδικά οι υπερτροφοδοτούμενοι μπορούν να δεχθούν υγραέριο για κίνηση χωρίς πρόβλημα;

εψαξα και βρηκα οτι στην βουλγαρια κανουν εγκατασταση με 300 εως 400 ευρω..ολα δεχονται αεριο..

jimmys
07-01-2010, 02:22
Ήδη κυκλοφορούν Opel Zafira 1.6 CNG, Opel Astra Caravan 1.6 CNG. που κινούνται με φυσικό αέριο και εναλλακτικά με βενζίνη.

Για το Opel Zafira 1.6 CNG Tourbo αναφέρουν :

Η τεχνολογία του κινητήρα περιλαμβάνει ειδικά έμβολα, βαλβίδες και ένθετες έδρες, ανεξάρτητα συστήματα ψεκασμού για φυσικό αέριο και βενζίνη, και σύστημα διαχείρισης κινητήρα βελτιστοποιημένο για φυσικό αέριο. Η αυτονομία με το φυσικό αέριο είναι 370 χλμ. ενώ το επιπρόσθετο ρεζερβουάρ βενζίνης, των 14 λίτρων, μπορεί να εξασφαλίσει ακόμη 150 χλμ. μέχρι τον επόμενο σταθμό ανεφοδιασμού φυσικού αερίου.

Περισσότερα στα παρακάτω δύο link:
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=36&art_id=9623
http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_carnewmodel_14_08/06/2006_155942

Οπότε δεν είναι τόσο εύκολη η μετατροπή για κίνηση και με φυσικό αέριο και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν σταθμοί ανεφοδιασμού (να σημειώσω ότι υπάρχουν ήδη συσκευές στις «ΗΠΑ», που επιτρέπουν τον ανεφοδιασμό του Αυτοκινήτου, από το οικιακό Δίκτυο παροχής Φυσιού Αερίου, αλλά κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται ακόμα στη χώρα μας)
Εννοείτε ότι αν γίνει εφικτή αυτή η μετατροπή στο μέλλον, θα πρέπει να γίνει μόνο από εξουσιοδοτημένο της OPEL διαφορετικά θα χάνεις την εγγύηση των 6 ετών.
Και αν οπως εχει αναφερθεί (εδώ στο topic) το κόστος είναι γύρω στα 1200-1500 στο εξουσιοδοτημένο θα χρειαστεις πάνω από 2500. (Φώτα xenon που τα βρίσκεις στην αγορα 160-180, στο εξουσιοδοτημένο τα πληρώνεις 280-320 για να μην έχεις προβλήματα με την εγγύηση).
Σαν συμπέρασμα αξίζει αυτή η μετατροπή για ένα αυτοκίνητο που δεν είναι για επαγγελματική χρήση και δεν γράφει πολλά χλμ; Πότε θα γίνει η απόσβεση;

Το e-go.gr (http://new.e-go.gr/auto/article.asp?catid=7066&subid=2&pubid=1198285) αναφέρει :
Αν αναρωτιέστε εάν μπορεί να μετατρέψει κανείς το συμβατικό αυτοκίνητό του σε CNG, η απάντηση είναι «όχι» και αυτό επειδή οι εργασίες που πρέπει να γίνουν αφορούν μετατροπές στον κινητήρα (ενίσχυση μπλοκ, ελατήρια). Ενδεχομένως, η δυνατότητα αυτή να προσφέρεται αργότερα από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία του εκάστοτε κατασκευαστή με εκτιμώμενο κόστος €2.500 για τα ανταλλακτικά. Φυσικά προϋπόθεση είναι το πλαίσιο του αυτοκινήτου να μπορεί να υποστηρίξει την μετατροπή.

Όσο για την νομιμότητα της χρήσης φυσικού αερίου στα αυτοκίνητα :
Όπως αναφέρεται στην απόφαση που υπέγραψε ο υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών κ. Μιχ. Λιάπης στις 22/02/2007, το καύσιμο "συμπιεσμένο φυσικό αέριο-CNG" θα μπορεί πλέον να χρησιμοποιείται σε όλες τις κατηγορίες οχημάτων εφόσον διαθέτουν το σχετικό πιστοποιητικό του κανονισμού 110 της Οικονομικής Επιτροπής για την Ευρώπη του ΟΗΕ (ΟΕΕ R-110) που αφορά στην καταλληλότητα της εγκατάστασης εξαρτημάτων χρήσης συμπιεσμένου φυσικού αερίου.

O κ.Μιχάλης Λιάπης δήλωσε:
"Στην κοινή προσπάθεια για την διατήρηση και προστασία του περιβάλλοντος, προωθούμε τη χρήση του φυσικού αερίου ως καύσιμο στην κυκλοφορία λεωφορείων, φορτηγών αλλά και επιβατικών αυτοκινήτων. Παράλληλα ολοκληρώθηκε η διαδικασία για τη δημιουργία πρατηρίων εφοδιασμού των οχημάτων με φυσικό αέριο".

Δεν γίνεται διάκριση για Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα κάτι τέτοιο.

Iannis
13-04-2010, 09:04
Για τα μειονεκτηματα.
(1)επειδη ρωτησα για την εγγυηση δεν την χανεις εαν την κανει η συγκεκριμενη εταιρια κ σου δινει κ αυτη η εταιρια εγγυηση.(2)χωρο δεν θα χασω γιατι θα μπει στην θεση που μπενει η ρεζερβα.(3)οσο για την εμπιστοσινη εχει κανει πολλα αυτ/τα.εδω κ ολοι ειναι ευχαριστημενει.κ οσο για την τιμη απο 1200-1500.κ θα μπωρο να το κυκλοφορο κ με βενζινα κ με αεριο.κ στο τελος σκεψου κ τα τελη κυκλοφοριας.

1- Ανεφοδιασμός. Οταν τελειωσει η φιαλη, μεχρι να βρει βενζιναδικο που να εχει υγραεριο, γυρνάς σε βενζινη Δεν καταργείτε η βενζινοκινηση στο αυτοκινητο
2- Σε κρατικό ΚΤΕΟ γινεται αλλαγη της αδειας απο μονο καυσιμο σε διπλο. Οι επομενοι ελεγχοι μπορουν να γινουν και σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
3- Μειωση κατα 50% στο κοστος κίνησης αν και η κατανάλωση ειναι λιγο αυξημενη 1l βενζίνης/1,2 l υγραερίου ειναι η αντιστοιχία
4- Μειωση ρυπων κατα 70%
5- Κοστος εγκαταστασης 1300-1500 €
7- Δεξαμενη τυπου ρεζερβας ή 80x30cm στο πορτμπαγκαζ

Στην Αττική υπάρχουν 4 συνεργία που κανουν την μετατροπή και 20 σημεια ανεφοδιασμου αεριου και στην υπόλοιπη Ελλαδα αλλα 20

Δεν χάνεται η εγγύηση σε καμιά περίπτωση .....edit ειπαν στην TV

το μονο μειονέκτημα που βρίσκω ειναι η μειωση του χωρου στο χωρο αποσκευών αν και στο τουτου μας ειναι αρκετός

Dtsaros
13-04-2010, 11:53
1- Ανεφοδιασμός. Οταν τελειωσει η φιαλη, μεχρι να βρει βενζιναδικο που να εχει υγραεριο, γυρνάς σε βενζινη Δεν καταργείτε η βενζινοκινηση στο αυτοκινητο
2- Σε κρατικό ΚΤΕΟ γινεται αλλαγη της αδειας απο μονο καυσιμο σε διπλο. Οι επομενοι ελεγχοι μπορουν να γινουν και σε ιδιωτικό ΚΤΕΟ
3- Μειωση κατα 50% στο κοστος κίνησης αν και η κατανάλωση ειναι λιγο αυξημενη 1l βενζίνης/1,2 l υγραερίου ειναι η αντιστοιχία
4- Μειωση ρυπων κατα 70%
5- Κοστος εγκαταστασης 1300-1500 €
7- Δεξαμενη τυπου ρεζερβας ή 80x30cm στο πορτμπαγκαζ

Στην Αττική υπάρχουν 4 συνεργία που κανουν την μετατροπή και 20 σημεια ανεφοδιασμου αεριου και στην υπόλοιπη Ελλαδα αλλα 20

Δεν χανεται η εγγύηση σε καμιά περίπτωση

το μονο μειονεκτιμα που βρησκω ειναι η μειωση του χωρου στο χωρο αποσκευών αν και στο τουτου μας ειναι αρκετός

Η εγγύηση του κινητήρα χάνεται σ αυτό δεν χωράει αμφιβολία. Μιλάμε για μεγάλη μετατροπή και όχι για κάτι ψιλό. Από εκεί και πέρα πολύ πιθανό να χάνεται και η εγγύηση σε ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά τμήματα αφού προφανώς θα μπει χέρι και σε αυτά τα συστήματα του αυτοκινήτου.

shotcon
13-04-2010, 16:03
Η εγγύηση του κινητήρα χάνεται σ αυτό δεν χωράει αμφιβολία. Μιλάμε για μεγάλη μετατροπή και όχι για κάτι ψιλό. Από εκεί και πέρα πολύ πιθανό να χάνεται και η εγγύηση σε ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά τμήματα αφού προφανώς θα μπει χέρι και σε αυτά τα συστήματα του αυτοκινήτου.

Το κομμάτι το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Εννοώ ότι ρώτησα διευθυντή των τεχνικών της OPEL. Η εγγύηση του οχήματος θα χαθεί ολοκληρωτικά εάν γίνει οποιαδήποτε παρέμβαση. Υπήρξα ενδιαφερόμενος για υγραεριοκίνηση και σταμάτησα στην ερώτηση. Εκφράζω τις αμφιβολίες μου για την μικρή αύξηση της κατανάλωσης του υγραερίου με την τιμή του 1,2lt. Δεν ξέρω πόσο είναι και μάλιστα στο δικό μας όχημα και ιδιαίτερα στους υπερτροφοδοτούμενους κινητήρες. Εγώ θεωρώ ότι δεν είναι συμφέρουσα η εγκατάσταση υγραερίου σε όσους διανύουν λιγότερα από 40.000 χιλιόμετρα τον χρόνο.

rise
15-04-2010, 22:42
Από πλευράς επιδόσως τί συμβαίνει;
Υπάρχει διαφορά, αν χρησιμοποιηθεί υγραέριο αντί για βενζίνη;

shotcon
16-04-2010, 08:03
Από πλευράς επιδόσως τί συμβαίνει;
Υπάρχει διαφορά, αν χρησιμοποιηθεί υγραέριο αντί για βενζίνη;

Θεορώ ότι κανένας μας δεν θα μπορέσει να σου δώσει ακριβή νούμερα της πτώσης του κινητήρα από την χρήση του υγραερίου. Μπορώ να σου γράψω ότι η ιπποδύναπη μειώνεται σημαντικά. Αλλά το πόσο μόνο ένα δυναμόμετρο μπορεί να το δώσει.

Υποθέτω ότι η χρήση υγραερίου είναι ποιο οικονομική κατά 30 - 40 λεπτά του ευρώ από την αμόλυβδη. Αν αυτό ισχύει η απόσβεση πότε γίνεται;

lakiss51
18-04-2010, 09:52
Χλμ ετησιως πχ 15000 - καταναλωση 9λ/100=1670λ χ 0,35€/λ = αρα 585€/ετος οικονομια!
ΑΛΛΑ...
α) χανεις την εγγυηση
β) θα ψαχνεις για συνεργεια
γ) θα ψαχνεις για πρατηρια
δ) θα...χασεις το αυτοκινητο με ολα τα καλα του, γιατι το πολυ-πολυ να παει σαν 1400αρη (εφ΄οσον χανει ισχυ και λογω βαρους).
Αρα, αν σκεπτεται καποιος τοσο πολυ την δαπανη καυσιμων, ας παρει εξ αρχης ενα υβριδικο και...αντε στο καλο!

Αλλα βρε Γιαννη, αππο τα νιτρα να ξεπεσουμε στην εποχη των σπηλαιων (πετρογκαζ!!!)

kawasaki69john
18-04-2010, 11:46
Χλμ ετησιως πχ 15000 - καταναλωση 9λ/100=1670λ χ 0,35€/λ = αρα 585€/ετος οικονομια!
ΑΛΛΑ...
α) χανεις την εγγυηση
β) θα ψαχνεις για συνεργεια
γ) θα ψαχνεις για πρατηρια
δ) θα...χασεις το αυτοκινητο με ολα τα καλα του, γιατι το πολυ-πολυ να παει σαν 1400αρη (εφ΄οσον χανει ισχυ και λογω βαρους).
Αρα, αν σκεπτεται καποιος τοσο πολυ την δαπανη καυσιμων, ας παρει εξ αρχης ενα υβριδικο και...αντε στο καλο!

Αλλα βρε Γιαννη, αππο τα νιτρα να ξεπεσουμε στην εποχη των σπηλαιων (πετρογκαζ!!!)

αχ λακη σε λιγο θα φερης και τον κατακλυσμο..ειπαμε αθηνα - θεσνικη ειναι καλο το αεριο και φαναρι -φαναρι ειναι καλα τα γκαζια και τα νιτρα..οποτε μας απομενη η αμοιρη η εγγυηση να δουμε τι θα κανουμε..μια καλη λυση ειναι να βαλουμε ολοι λεφτα να αγορασουμε την οπελ ελλας και μετα να κανουμε οτι θελουμε αφου θα ειναι δικια μας...:sifone::sifone::sifone:

billykom
17-05-2010, 15:17
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σίγουρα κάποιοι θα το σκεφτήκατε μιας και η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη.
http://img14.imageshack.us/img14/9177/a6352f1e50.jpg (http://img14.imageshack.us/i/a6352f1e50.jpg/)

http://www.autogas.gr/

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&sl=de&u=http://www.fahrmitgas.de/unsere-projekte/opel-insignia-mit-autogas.html&prev=/search%3Fq%3Dmotortalk.de%26hl%3Del&rurl=translate.google.gr&usg=ALkJrhj6BuaqG4xzJUdKpWLAXKKA6CwfKw

Iannis
17-05-2010, 16:37
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί σίγουρα κάποιοι θα το σκεφτήκατε μιας και η βενζίνη έχει φτάσει στα ύψη.
http://img14.imageshack.us/img14/9177/a6352f1e50.jpg (http://img14.imageshack.us/i/a6352f1e50.jpg/)

http://www.autogas.gr/

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&sl=de&u=http://www.fahrmitgas.de/unsere-projekte/opel-insignia-mit-autogas.html&prev=/search%3Fq%3Dmotortalk.de%26hl%3Del&rurl=translate.google.gr&usg=ALkJrhj6BuaqG4xzJUdKpWLAXKKA6CwfKw

Εδω στα Αγγλικά (http://www.dieselstation.com/tuners/autogas-systems-for-opel-insignia-a2576.html)

nkarve
17-05-2010, 23:06
Παιδιά ωραία όλα αυτά αλλά εάν θέλαμε αυτοκίνητο που να δουλεύει με αέριο δεν θα αγόραζαμε insignia.

insigniasakis
19-05-2010, 19:57
Παιδιά ωραία όλα αυτά αλλά εάν θέλαμε αυτοκίνητο που να δουλεύει με αέριο δεν θα αγόραζαμε insignia.

ετσι ηταν οταν το αγορασαμε αλλα τωρα μας:parta2: τι να κανουμε .η θα βαλουμε βαζελινη για να μην ποναμε η αεριο..εγω θα βαλω αεριο που βρηκα με 1100 οπως κανονισε ο κουικ.

lakiss51
19-05-2010, 20:10
ετσι ηταν οταν το αγορασαμε αλλα τωρα μας:parta2: τι να κανουμε .η θα βαλουμε βαζελινη για να μην ποναμε η αεριο..εγω θα βαλω αεριο που βρηκα με 1100 οπως κανονισε ο κουικ.

Πως με 1100€ τη στιγμη που ο γερμανος αναφερει 2680€; Πες μας ομως με ποιο σκεπτικο οδηγηθηκες στην αποφαση αυτη, δηλ ποσα χλμ κανεις, τι κερδος ελπιζεις να εχεις, αποσβεση κλπ. Χανεται η εγγυηση Οπελ και σου δινουν δικια τους;

kouik
19-05-2010, 23:24
μετα απο πολες ερευνες που εκανα στο θεμα
βρηκα μια εταιρια στην θεσσαλονικη με κοστος 1100 ευρο δυο χρονια εγγυηση τελειας
λειτουργιας και φυσικα καθολου μα καθολου μειωση της ιπποδυναμης.
φυσικα η εγγυηση της οπελ παει στα σκουπιδια
πηρα αποφαση να το κανω μετα απο πληροφορια οτι μεχρι τον αυγουστο η βενζινη παει σχεδον 2 ευρο(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ)
δηλαδη βγαζω τα χρηματα μου σε σχεδον 10000 χμ
που 65 λεπτα και που 2 ευρο 1προς3

afados
20-05-2010, 09:28
Καλημέρα παιδιά. Και εγώ είμαι στο ψάξιμο. Σχετικά με τους 2/λίτρο έμαθα ότι τουλάχιστον στην Ελλάδα σε κινητήρες άμεσου ψεκασμού είναι σε δοκιμαστικό στάδιο. Σε Ιταλία και Γερμανία έχουν μπεί της 5ης γενιάς συστήματα LPG. Για Θεσσαλονίκη θα με ενδιέφεραι και εμένα γιατί τέτοια τιμή δεν έχω δει πουθενά. Μηπως ξέρεις ποιό σύστημα βάζουν, ποιά εταιρεία;;;

giannisvasi
20-05-2010, 23:57
Έβαλε ένας πελάτης μου σε Nissan xtrail 2.0.Εδώ στον Βόλο (το όνομα υπάρχει για όποιον ενδιαφέρεται) δίνει πιστοποίηση δική του (αν κατάλαβα καλά) πέρασε κτεο αμέσως μετά επιτυχώς, είναι Ιταλικό το σύστημα και είναι απόλυτα ικανοποιημένος.Ρώτησε δύο άτομα που έχουν ήδη βάλει ο ένας 40,000 χιλ. και ο άλλος ταρίφας με βενζινοκίνητο ταξί (έλεος!!) 100,000χιλ. κανένα πρόβλημα.Στα δέκα χρόνια πρέπει να το αλλάξεις.
Κόστος μέχρι πριν ένα μήνα 1500 ευρώ και πλέον 1700 ευρώ.Δύο μήνες για να έχεις ραντεβού.Καταλάβατε την αύξηση τιμής.....

kouik
21-05-2010, 01:05
σχετικα εξτρα πληροφοριες που εμαθα σημερα
ο μηχανισμος,μπεκεριες,εξτρα αγραφος εγγεφαλος και καποια αλλα ψιλα ειναι απο ιταλια
τα καζανια ειναι απο τουρκια
ολα εχουν παρει αδεια απο το κρατος και ολα ειναι νομιμα
για εγκατασταση θελει το αμαξι 2 μερες σχεδον.
ο δικος μου εχει 6ης γενιας που κανενας δεν εχει σε ολοι την ελλαδα

afados
27-05-2010, 17:24
kouik επειδή είμαι ήδη στο ψάξιμο μπορείς να μου δώσεις το τηλ του για να επικοινωνήσω μαζί του. Όχι τίποτε άλλο αλλά είμαι ένα βήμα πριν την τοποθέτηση. Μέχρι 5ης γενιάς έχω ακούσει και εγώ πάντως.

nikos kara
28-05-2010, 15:40
εδω στην αλεξ/πολη που ρωτησα 1200ε με 1500ε εχει κ στην κομοτηνη που περναει πιο φθηνα, αλλα δεν ξερω αν εχουμε καμια ανατηναξη,δεν εχω ακουσει τιποτα γι΄ αυτον.οσοι εβαλαν εδω εμειναν ευχαριστημενοι.ολα ειναι ιταλικα,κ σου δινει εγγυηση!!!!!!!!!!!!

Sad13
04-06-2010, 20:32
Στο τρέχον τεύχος του Autobild έχει ρεπορτάζ για την υγραεριοκίνηση. Έβαλαν υγραέριο σε ένα Nissan Qashqai και το δοκίμασαν. Δεν το έχω πάρει ακόμη για να πώ περισσότερα, όποιος ενδιαφέρεται ας επισκεφτεί ένα περίπτερο...

Οφφ τόπικ : Έχει και τεστ για το Insignia 1.6t, επιτέλους, 1 χρόνο μετά...

kawasaki69john
09-06-2010, 17:39
πριν λιγο με πηρε τηλ.μελος του κλαμπ και φιλος οτι απο εχθες κυκλοφορει το πρωτο μαλλον ινσιγκνια 1.6τ με υγραεριο.εχει κανει κιολας 600 χιλιομετρα.εχει βαλη στη θεση της ρεζερβας το 60αρι ρεζερβουαρ και με κοστος 1100 ευρω τιμη προσφορας..ολα φυσικα 6της γενιας..τα υπολοιπα οταν θα θεληση ο ιδιος ...

striker
09-06-2010, 19:04
Mιλησα κι εγω με τον φιλο και το μονο που εχω να πω ειναι μπραβο για την τολμη του και οχι μονο!!!

afados
10-06-2010, 11:58
Βρε παληκάρια ποιός είναι; Στείλτε ένα pm!!!
Έχω κλείσει ραντεβού για εγκατάσταση στις 21 Ιουνίου εάν έχει κανένας το τηλ του θα το ήθελα πολύ να τον καλέσω.

Ευχαριστώ για όποια βοήθεια!!!

kawasaki69john
10-06-2010, 13:49
ειναι θεσ/νικη και μεχρι της 15/6/2010 εχει προσφορα ολα κομπλε στα 1100 ευρω ..η διευθυνση του ειναι ...ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 256Δ ΣΥΚΙΕΣ και τηλ..2310 613816

kawasaki69john
12-06-2010, 17:57
πηγα και εγω σημερα για να κανονισω για την εγκατασταση για αεριο επειδη εχει προσφορα στα 1100 [χιλια εκατο ] ευρω μεχρι της 15/6/2010..εδωσα 100 για να κλεισω την τιμη και θα το βαλω στης 31/8/2010 το συστημα..οπως εγραψα ειδη εχει βαλη ενα ινσιγκνια αεριο....

sts
17-06-2010, 06:47
Υγραεριοκίνηση: Πόσο συμφέρει τελικά;
http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=11442

by 4troxoi (http://www.4troxoi.gr/)

afados
28-06-2010, 12:27
Μετά από 3 ημέρες στο συνεργείο και εγώ έγινα μέλος του club κίνησης με υγραέριο.
Μετράω τα πρώτα 540 χλμ και όλα πολύ καλά, επλίζω να είναι έτσι και στην συνέχεια.

Σημείωση: από τις καλύτερες εγκαταστάσεις υγραερίου είδα από την εταιρεία Vialle. Ολλανδική και κατά την γνώμη μου η καλύτερη αν και η ακριβότερη. Εγώ έβαλα σε συνεργάτη του συνεργείου AutoGas (Άγιος Ιων. Ρέντη) στο Αγρίνιο την Ιταλική ICOM με 1800 ευρώ και ξεκινάω την απόσβεση σιγά σιγά...

michalis2
28-06-2010, 13:25
εδώ και κάποιες σχετικές συζητήσεις / πληροφορίες, από άλλα φόρουμ, που καλό είναι να διαβάζουν οι ενδιαφερόμενοι.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3555695
http://www.rav4club.gr/portal/forum/viewtopic.php?f=36&t=2924&p=40613
http://www.sciroccoclub.gr/forum/viewtopic.php?f=20&t=1260&p=43612
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=13461&start=510

kawasaki69john
28-06-2010, 22:24
Μετά από 3 ημέρες στο συνεργείο και εγώ έγινα μέλος του club κίνησης με υγραέριο.
Μετράω τα πρώτα 540 χλμ και όλα πολύ καλά, επλίζω να είναι έτσι και στην συνέχεια.

Σημείωση: από τις καλύτερες εγκαταστάσεις υγραερίου είδα από την εταιρεία Vialle. Ολλανδική και κατά την γνώμη μου η καλύτερη αν και η ακριβότερη. Εγώ έβαλα σε συνεργάτη του συνεργείου AutoGas (Άγιος Ιων. Ρέντη) στο Αγρίνιο την Ιταλική ICOM με 1800 ευρώ και ξεκινάω την απόσβεση σιγά σιγά...

μια απορια..σου εγραψα οτι εμεις εδω στην θεσ/νικη βαζουμε το 6της γενιας με 1.100 ευρω και εσυ το εβαλες με 1.800 γιατι? σου περισσευαν τα 700 ευρω.... [φυσικα δικαιωμα σου ειναι. ]

afados
30-06-2010, 06:35
Απλώς δεν ήθελα να τοποθετήσω πνεύμονα, όπως έχουν το λεγόμενο 6ης γενιάς που ουσιαστικά είναι μια βελτίωση της 4ης γενιάς και τελείως διαφορετικά από της 5ης γενιάς. Για το χρηματικό το μόνο σίγουρο είναι πως εάν μου περίσευαν θα έβαζα από την Vialle που είναι απίστευτοι επαγγελματίες (μόνο και μόνο από τις εγκαταστάσεις τους θα πάθεις πλάκα).

ΠΛηροφοριακά από την Opel Βελμαρ ζήτησαν να δούν σε Opel Astra που έχουν κάνει εγκατάσταση από την εταιρεία Vialle. Εάν θες κοίτα και το site τους www.vialle.nl και θα καταλάβεις.

afados
30-06-2010, 08:12
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Αν μιλάς με τον κουικ ζητησέ του εάν θέλει βέβαια να βάλει και αυτός φώτο απλώς και μόνο για να πάρουν μια άποψη όσοι ενδιαφέρονται. Απλώς θέλω να φτιάξω κάτι και για το χώρο αποσκευών που σηκώθηκε 3 πόντους για να μην κάνει κοιλιά και θα τα ποστάρω όλα.

Αλήθεια Γιάννη τί έχεις ακούσει για τις βαλβίδες και την καταπόνισή τους από το υγραέρι;Ρωτάω επειδή από ότι έχω δει έχεις ασχοληθεί με τα αυτοκίνητα πολύ περισσότερο από εμάς (χωρίς παρεξήγηση παιδιά!).

afados
05-07-2010, 11:56
kawasaki69john καλημέρα. Το παραπάνω μήνυμα για εσένα είναι εάν και θες μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ.

Για αυτούς που το έχουν ήδη εγκαταστήσει θα θέλατε να ανταλλάξουμε καμία γνώμη σχετικά με την λειτουργία του υγραερίου;

Από τα πρώτα σχεδόν 1000 χλμ στον κινητήρα παρατηρώ μια μικρή ενίσχυση στη δύναμη ενώ αντίθετα έχει πέσει λίγο η ροπή. Σαν να έχει καλύτερο ξεσπασμα.

Κατά τα άλλα το μόνο μείον είναι ότι κάποιες φόρες όταν βάζω μπροστά το όχημα και είναι κρύο μου κρατάει την μίζα λίγο παραπάνω.

Περιμένω για απόψεις και γνώμες και κυρίως από αυτούς που το έχουν ήδη αν και είμαστε λίγοι ακόμα!!!

Αυτός είναι και ο λόγος λειτουργίας του club άλλωστε, να αλλάζουμε απόψεις!!!

daniel
07-07-2010, 18:13
kawasaki69john καλημέρα. Το παραπάνω μήνυμα για εσένα είναι εάν και θες μπορείς να απαντήσεις σε παρακαλώ.

Για αυτούς που το έχουν ήδη εγκαταστήσει θα θέλατε να ανταλλάξουμε καμία γνώμη σχετικά με την λειτουργία του υγραερίου;

Από τα πρώτα σχεδόν 1000 χλμ στον κινητήρα παρατηρώ μια μικρή ενίσχυση στη δύναμη ενώ αντίθετα έχει πέσει λίγο η ροπή. Σαν να έχει καλύτερο ξεσπασμα.

Κατά τα άλλα το μόνο μείον είναι ότι κάποιες φόρες όταν βάζω μπροστά το όχημα και είναι κρύο μου κρατάει την μίζα λίγο παραπάνω.

Περιμένω για απόψεις και γνώμες και κυρίως από αυτούς που το έχουν ήδη αν και είμαστε λίγοι ακόμα!!!

Kαλησπέρα..!όσο αφορά αυτό με την μίζα, ένας φίλος έβαλε σε passat (1.8 20v) στην φλώρινα κ έχει ένα σύστημα όπου κατα την εκκίνηση χρησιμοποιεί βενζίνη μέχρι να ρθει στην κατάλληλη θερμοκρασία ο κινητήρας! Σχετικά με την απόδοση μου φάνηκε οτι πήγαινε καλύτερα!

kawasaki69john
07-07-2010, 18:30

αυτο που μπωρο να σου πω ειναι το εξης..σβηνοντας την μηχανη που καις βενζινα μενη μεσα στον χωρο καυσης αναθυμιασης και υπολοιματα βενζινας και επομενως μολις πας να βαλης μπροστα αρπαζη αμεσως..αντιθετα με το αεριο καιγεται ολο σε καθε καυση οποτε δεν μενη μεσα ποσοτιτα για την επομενη φορα που θα βαλης μπροστα και μεχρι να τραβηξη καινουργιο μιγμα θελη καποιο χρονο παραπανω..και μαλλον και αν μενη κατι λιγο αεριο στον χωρο καυσης μαλλον εξατμιζεται ...:D

afados
08-07-2010, 06:39
Καλημέρα και ευχαριστώ.

Θα πειραματιστώ λίγο να σβήνω σε βενζίνη για να δω πως θα είναι κατά την εκκίνηση, ώστε να υπάρχει μίγμα βενζίνης μέσα στον κινητήρα.

michalis
08-07-2010, 18:32
Θα συμφωνισω με τον kawasaki69john αν & γνωριζω οτι αυτο γινονταν στα πρωτα αυτοκινητα με αεριο. Για της τελευταιας γενιας δεν γνωριζω

kawasaki69john
08-07-2010, 18:50
Θα συμφωνισω με τον kawasaki69john αν & γνωριζω οτι αυτο γινονταν στα πρωτα αυτοκινητα με αεριο. Για της τελευταιας γενιας δεν γνωριζω

ο γιωργος εκανε το λαθος και δεν εβαλε εκτης γενιας οπως εκανε ο κουϊκ που εβαλε εκτης γενια και ειναι μια χαρα εδω και ενα μηνα..ποιος ξερη που πηγε και τον πεισανε να βαλη παλιας τεχνολογιας ενω τα δικα μας θελουν ΜΟΝΟ ΕΚΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ...

vectrapower
08-07-2010, 20:10
Απο απόδοση πως είναι; Έχει επιδόσεις ή είναι μόνο για την πόλη;

afados
09-07-2010, 06:50
Της 6ής γενιάς έχουν πνεύμονα και δεν είναι υγρού ψεκασμού. Έχει και το μπουκαλάκι με το λιπαντικό εάν δεν κάνω λάθος μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει;

Τουλάχιστον για της 5ής γενιάς από απόδοση πάντως είναι μια χαρά. Επειδή κυρίως κινούμε εθνική μπορώ να σου πώ ότι μέχρι στιγμής εάν δεν είναι λίγο καλύτερα είναι ακριβώς το ίδιο. Με το καιρό θα έχουμε περισσότερο ασφαλή συμπεράσματα.

Steliost
09-07-2010, 09:45
Γιώργο αν θες πες μας λεπτομέρειες για το τόλμημά σου...

Για παράδειγμα έχει προσαρμοστεί με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου?
Όπως πόσο αέριο σου απομένει...
Σου γράφουν τα όργανα κατανάλωση όπως και στη βενζίνη?
Ο διακόπτης εναλλαγής καυσίμου που τοποθετήθηκε?
Εάν μπορείς ανέβασε και καμιά φωτό...

afados
09-07-2010, 10:23
Για παράδειγμα έχει προσαρμοστεί με τα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου?

Με τα ηλεκτρονικά όλα καλά δεν υπάρχει καμία παρενέργεια και αυτό νομίζω αφού έχει τον δικό του εγκέφαλο απλώς τραβάνε κάποια δεδομένα-πληροφορίες από τον κανονικό εγκέφαλο του αυτοκινήτου, όπως πχ τον αριθμό τον στροφών του κινητήρα

Όπως πόσο αέριο σου απομένει...

Έχει ένδειξη κανονικά με led (5 για την ακρίβεια) και βλέπεις ακριβώς πόσο υγραέριο έχεις μέσα ή εάν είσαι στην ρεζέρβα (σημείωση:πάντα το τεπόζιτο κρατάει 2 λίτρα υγραερίου μέσα. Ποτέ δεν αδειάζει. Όταν φτάσει στα 2 λίτρα γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη). Βέβαια δεν είναι με δείκτη αλλά ηλεκτρονική ένδειξη περίπου όπως σε μηχανές είναι η ένδειξη από το τεπόζιτο με μαύρες παύλες σε οθόνη LCD

Σου γράφουν τα όργανα κατανάλωση όπως και στη βενζίνη?

Κανονικά και σε τέσσερα γεμίσματα που το έχω ελένξει έχει μια μικρή απόκλιση του 0.3l

Ο διακόπτης εναλλαγής καυσίμου που τοποθετήθηκε?

Ο διακόπτης μαζί με την ένδειξη της βενζίνης είναι σε ένα χειριστήριο και μπήκε δίπλα στο διακόπτη για τα φώτα

Εάν μπορείς ανέβασε και καμιά φωτό...

Σκόπευα να το κάνω σύντομα μια και έψαχνα για τουλαχιστον 3 μήνες για το τι και που θα βάλω οπότε να γλυτώσει και χρόνο ο επόμενος που θα το τολμήσει

Γενικά το μόνο πρόβλημα είναι πόσο θέλουμε να πείσουμε τον εαυτό μας για να κάνουμε την μετατροπή. Εάν κάποιος κάνει πάνω από 15.000χλμ (στην περιπτωσή μου κάνω 25.000+) το χρόνο πιστεύω ότι αξίζει. Τώρα εάν είχα κάποιον να μου πληρώνει την βενζίνη όλο το χρόνο δεν νομίζω να το πείραζα το αυτοκίνητο. "Ο τολμών νικά" κάτι τέτοιο δεν λένε!!! Ο χρόνος θα δείξει αν και όσο μιλάω με ανθρώπους του χώρου το εμπιστεύομαι ακόμα περισσότερο.

Steliost
09-07-2010, 12:17
Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση, από την δική μου πλευρά συγχαρητήρια για το τόλμημα με τα όποια υπέρ ή κατά, δεν σου κρύβω ότι ψήνομαι κι εγώ (που είμαι κάτω από τα 15.000 χλμ το χρόνο) μιας κι η βενζίνη έχει πάρει την τρελή ανιούσα...
Όποτε μπορείς ανέβασε και καμιά φωτό...

Steliost
12-07-2010, 12:16
....Απλώς θέλω να φτιάξω κάτι και για το χώρο αποσκευών που σηκώθηκε 3 πόντους για να μην κάνει κοιλιά και θα τα ποστάρω όλα....

Γιώργο το ρεζερβουάρ του υγραερίου δεν ταιριάζει ακριβώς με τον χώρο ρεζέρβας?

Είχες κανονική ρεζέρβα ή βοηθητική?

afados
12-07-2010, 12:30
Βασικά όποια ρεζέρβα και να έχεις ο χώρος στο καλούπι του αυτοκινήτου είναι ο ίδιος.
Εγώ έχω βοηθητική και από ότι έχω δει σε περιπτώσεις με κανονική ρεζέρβα δεν σηκώνεται καθόλου το κάλυμα αφού είναι ήδη από την εταιρεία σηκωμένο γύρω στους 5 με 7 πόντους, ακριβώς δεν ξέρω.
Το βασικό είναι όταν κοιτάς για δεξαμενή υγραερίου να βρείς όσο το δυνατόν με λιγότερο ύψος. Ο χώρος που έχει το αυτοκίνητό μας για να έρθει στην ευθεία με το καπάκι είναι 17 περίπου cm. Εμένα η ρεζέρβα του υγραερίου έχει διάσταση 20cm ύψος με 68cm πλάτος. Όπου ρωτάτε για υγραέριο να ρωτάτε και για την ρεζέρβα τι βάζουν.

Αυτό ήταν και το μείον για μένα στην Vialle που έβαζε 23 ή 25 cm ύψος ρεζέρβας. Ήθελα να χάσω το λιγότερο χώρο κατά την εγκατάσταση.

Steliost
12-07-2010, 14:02
Thnx Γιώργο..

Κανονικά αφού είναι πέμπτης γενιάς δεν θα έπρεπε να γυρίζει κατα την εκκίνηση σε βενζίνη και αφού ζεσταθεί λίγο ο κινητήρας να γυρίζει πάλι αυτόματα σε υγραέριο?

Το άλλο κουφό πάλι δεν έχω βρει καμια ουσιαστική πληροφορία στο net για έκτης γενιάς...

Έτσι όπως το έχω αντιληφθεί η βασική διαφορά τους είναι ότι το ένα ψεκάζει αέριο(6ης)(αυτό γινόταν και στην 4ης) και το άλλο με υγρό(5ης), εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται σωστότερο το 5ης...

afados
13-07-2010, 06:25
Κανονικά έτσι είναι με την διαφορά ότι εάν πριν σβήσεις τον κινητήρα, έχεις γυρίσει χειροκίνητα σε βενζίνη, κατά την εκκίνηση την επόμενη φορά δεν θα γυρίσει αυτόματα σε υγραέριο γιατί σου λέει ότι κάποιος λόγος υπάρχει που το έβαλες χειροκίνητα σε βενζίνη οπότε θα πρέπι να το γυρίσεις και πάλι χειροκίνητα σε υγραέριο και μετά όλα κανονικά.

Σχετικά με τα 5ης και 6ης γενιάς θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εγώ από την έρευνα αγοράς.

Και κάτι τελευταίο που έμαθα είναι ότι οι εταιρείες παρασκευής υγραερίου κίνησης πρέπει να προσθέτουν ειδικού τύπου λιπαντικά, αντίστοιχα με αυτά που βάζουν στην αμόλυβδη. Αυτό θα το διασταυρώσω πάντως για σίγουρα.

Steliost
13-07-2010, 12:05
Άλλο ένα ενδιαφέρον άρθρο για το υγραέριο από την Ημερησία, το οποίο διευκρινίζει ότι η τιμή του υγραερίου δεν επηρεάζεται από τον ΕΦΚ (μέχρι πότε δεν ξέρουμε) βάσει Ε.Ε. λόγω του ότι θεωρείται οικολογικό...

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=35777147

djoannid
29-07-2010, 09:15
Σχετικά με τα 5ης και 6ης γενιάς θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αυτό το συμπέρασμα έβγαλα και εγώ από την έρευνα αγοράς.

Αγαπητέ Γιώργο, έχω βάλει το σύστημα της ICOM όπως και εσύ (γύρω στα 1800 ευρώ). Το μόνο θέμα που έχω στo Opel Astra 1.4 (2007) είναι ότι έχω κάποια τυχαία κοψίματα στο δρόμο. Εσύ το έχεις παρατηρήσει αυτό το φαινόμενο? Δεν είναι έντονο αλλά πρέπει να το παρατηρήσεις με προσοχή για να το αντιληφθείς. Γενικά το έχω δει και σε άλλους σε άλλα φορουμ με το ίδιο πρόβλημα...

afados
30-07-2010, 06:23
Καλημέρα Δημοσθένη, δεν έχω παρατηρήσει κάτι έντονο. Μετά από 2000 km ίσως να το έχει κάνει κάποιες φορές όταν έχω σταθερή ταχύτητα για πολύ ώρα αλλά όχι κάτι ενοχλητικό. Θα το προσέξω και σε επόμενα ταξίδια μου και θα σου πω, μπορεί να παίζει ρόλο και το turbo?

Πάντως υπάρχει ένα forum εάν θυμάμαι καλά στους 4 τροχούς πού το διάβασα και εγώ, παρόλα αυτά είμαι πολύ ικανοποιημένος και με την απόδοση και πολύ περισσότερο με την οικονομία στην τσέπη μου!!!

djoannid
30-07-2010, 09:41
Καλημέρα Δημοσθένη, δεν έχω παρατηρήσει κάτι έντονο. Μετά από 2000 km ίσως να το έχει κάνει κάποιες φορές όταν έχω σταθερή ταχύτητα για πολύ ώρα αλλά όχι κάτι ενοχλητικό. Θα το προσέξω και σε επόμενα ταξίδια μου και θα σου πω, μπορεί να παίζει ρόλο και το turbo?

Πάντως υπάρχει ένα forum εάν θυμάμαι καλά στους 4 τροχούς πού το διάβασα και εγώ, παρόλα αυτά είμαι πολύ ικανοποιημένος και με την απόδοση και πολύ περισσότερο με την οικονομία στην τσέπη μου!!!

Και σε μένα δεν το κάνει ποτέ μέσα στη πόλη...το φαινόμενο αν το πούμε έτσι εμφανίζεται με σταθερή ταχύτητα στην Εθνική οδό και όχι πάντα αλλά όπως είπες και εσύ είναι μη ενοχλητικό σε μερικά γεμίσματα πλέον δεν μου το κάνει. Έγω έχω κάνει ήδη 6000 km και πιστεύω ότι το ICOM είναι από τα καλύτερα συστήματα μέχρι τώρα από αυτά που έχω δει και συζητήσει, αρκεί βέβαια να εγκαθίσταται σωστά.

Iannis
17-08-2010, 10:26
Η Subaru με το Forester εκανε τη διαφορά παιδες
Ηταν που ηταν αμαξαρα τωρα και με υγραεριο απο τη μαμα
Αντε να ακολουθήσουν και οι αλλοι

afados
17-08-2010, 10:38
Από ότι έχω διαβάσει η Subaru είναι η δεύτερη φορά που το "προσπαθεί" με το υγραέριο και ακολουθεί και η Fiat εάν άκουσα καλά. Εύχομαι τώρα να πιάσει και οι πιθανότητες είναι μαζί της λόγω "κρίσης & ΔΝΤ".

Κάτι που έχω παρατηρήσει σχετικά με το υγραέριο στο αυτοκίνητό μου είναι ότι εάν σε κατηφόρα το αφήσω και ρολάρει με ταχύτητα μέσα για πάνω από 25 με 30 δεύτερα, μου γυρίζει σε βενζίνη. Το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος;

Για το φαινόμενο με τα τυχαία κοψίματα μετά από 4500 χλμ δεν παρατηρώ κάτι αξιόλογο μέσα στην πόλη ούτε με cruise control "on". Τώρα κάποιες φορές το έχω διαπιστώσει αλλά δεν είναι κάτι ενοχλητικό.

Iannis
17-08-2010, 11:42
To kit της ICOM δεν χρησιμοποιεί αλλα μπεκ αλλα αυτά της βενζινης. Λιγοτερα εξαρτηματα αλλα ειναι 5ης γενιάς Τα 6ης τι διαφορές εχουν?
Ψήνομαι τρελά Εδω Κρήτη υπαρχει συνεργείο για μετατροπη Ξερει κάποιος?

djoannid
17-08-2010, 12:11
Κάτι που έχω παρατηρήσει σχετικά με το υγραέριο στο αυτοκίνητό μου είναι ότι εάν σε κατηφόρα το αφήσω και ρολάρει με ταχύτητα μέσα για πάνω από 25 με 30 δεύτερα, μου γυρίζει σε βενζίνη. Το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος;

Για το φαινόμενο με τα τυχαία κοψίματα μετά από 4500 χλμ δεν παρατηρώ κάτι αξιόλογο μέσα στην πόλη ούτε με cruise control "on". Τώρα κάποιες φορές το έχω διαπιστώσει αλλά δεν είναι κάτι ενοχλητικό.

Αγαπητέ, αυτό το κάνει το ICOM για προστασία όταν για 25-30 δευτ. σε κατηφόρα δεν πατάς καθόλου γκάζι. Το έχω διαβάσει και σε ξένα forum και το έχω δοκιμάσει και εγώ με το αυτοκίνητο και μου το έκανε για αυτό ακριβώς το λόγο.

stratigiorgio
17-08-2010, 17:03
Ψήνομαι τρελά Εδω Κρήτη υπαρχει συνεργείο για μετατροπη Ξερει κάποιος?Απ' οτι λένε οι οδηγοί ταξί που ρώτησα, ακόμα κανένας καλός.Υπομονή, θα ξεκινήσουν και εδώ.

djoannid
18-08-2010, 08:37
Απ' οτι λένε οι οδηγοί ταξί που ρώτησα, ακόμα κανένας καλός.Υπομονή, θα ξεκινήσουν και εδώ.

Αν θέλεις ρώτα εδώ, εγώ έχω βάλει το ICOM σε Opel Astra και είμαι ικανοποιημένος (συνεργείο Θεσ/κης).

http://www.ygraeriokinisi.gr/partners.html (έχει και Κρήτη).

Αργυρης
19-08-2010, 16:53
Το έβγαλα μονοκοπανιάς όλο το θέμα από την αρχή . Πολύ ενδιαφέρον όλα και χρήσιμα αλλά ΟΛΟΙ αφήσατε ένα κενό . Που βάλατε την ρεζέρβα ?? οεο ?? εεε?/ Όλοι γράφετε ότι τοποθετήσατε στην θέση της ρεζέρβας το έξτρα ντεπόζιτο αλλά που πήγατε την ρεζέρβα ....

stratigiorgio
19-08-2010, 17:51
Το έβγαλα μονοκοπανιάς όλο το θέμα από την αρχή . Πολύ ενδιαφέρον όλα και χρήσιμα αλλά ΟΛΟΙ αφήσατε ένα κενό . Που σκατά βάλατε την ρεζέρβα ?? οεο ?? εεε?/ Όλοι γράφετε ότι τοποθετήσατε στην θέση της ρεζέρβας το έξτρα ντεπόζιτο αλλά που πήγατε την ρεζέρβα ....
Στην αποθήκη τους :25:

afados
20-08-2010, 06:56
Σωστόόόόόόός! :iagree:
:kaloe:
Μπήκε οδική βοήθεια και η ρεζέρβα στο υπόγειο. Μόνο για δύσκολα και μακρινά ταξίδια και πάλι μετά από σκέψη θα μπαίνει στο πορτ παγκάζ.

Βέβαια υπάρχει και η λύση του κιτ.:sifone:

kawasaki69john
02-09-2010, 16:10
καλησπερα σας κυριοι..απο το πρωι ειμαι και εγω αεριουχος..[ σαν της γκαζοζες]οπως ειχα πη εδωσα τον μαϊο ενα κατοσταρικο μπροστα και αλλα χιλια ευρω σημερα, εβαλα πισω φιαλη 80 λιτρων την οποια γεμισα με 26.75 ευρω και εβγαλα φωτο της οποιες θα στειλω στον γιαννη τον ζιγγυ να της ποσταρη και θα της προλογισω για οσους δεν ξερουν...:sifone::sifone:gioupi2gioupi2:sifone:

michalis2
02-09-2010, 16:12
καλοτάξιδο κύριε Γιάννη και καλή οικονομία!

ziggy
02-09-2010, 16:47
Φωτογραφίες από την εγκατάσταση φυσικού αερίου στο αυτοκίνητο του kawasaki69john

http://img163.imageshack.us/img163/2875/dsc00277j.jpg (http://img163.imageshack.us/i/dsc00277j.jpg/)

http://img176.imageshack.us/img176/305/dsc00278f.jpg (http://img176.imageshack.us/i/dsc00278f.jpg/)

Το ντεπόζιο αερίου

http://img90.imageshack.us/img90/1391/dsc00279f.jpg (http://img90.imageshack.us/i/dsc00279f.jpg/)

http://img101.imageshack.us/img101/8081/dsc00280hk.jpg (http://img101.imageshack.us/i/dsc00280hk.jpg/)

Η βαλβίδα για να γεμίσει η φιάλη

http://img801.imageshack.us/img801/7763/dsc00281t.jpg (http://img801.imageshack.us/i/dsc00281t.jpg/)

Η Ηλεκτροβαλβίδα

http://img137.imageshack.us/img137/3708/dsc00282tg.jpg (http://img137.imageshack.us/i/dsc00282tg.jpg/)

http://img826.imageshack.us/img826/6136/dsc00283i.jpg (http://img826.imageshack.us/i/dsc00283i.jpg/)

Τα μπεκ

http://img440.imageshack.us/img440/5561/dsc00284k.jpg (http://img440.imageshack.us/i/dsc00284k.jpg/)

http://img442.imageshack.us/img442/9916/dsc00285u.jpg (http://img442.imageshack.us/i/dsc00285u.jpg/)

Ο εγκέφαλος για το αέριο

kawasaki69john
02-09-2010, 17:03
ευχαριστω γιαννη, ευχαριστω μιχαλη,οπως βλεπεται η φιαλη ειναι ντιμενη,δεν ξερω αν τα αλλα παιδια την εβαλαν ετσι γιαυτο αν θελουν ας μου πουνε...η ολη ιστορια κοστισε 1.100 ευρω η δε φιαλη μου ειπε να γεμιζη το 80% [ειναι 80 λιτρων ] και οχι ολη..στα 64 λιτρα που γεμισα πληρωσα 27 ευρω χοντρικα και απο οτι ξερω 10 λιτρα βενζινα αντιστιχη σε 11 λιτρα αεριο. θα εχει κανονικη αυτονομια περιπου 500-550 χιλιομετρα...αυτα για τωρα..αν θελη καποιος που εβαλε αεριο ας βαλη φωτο ...

Sad13
02-09-2010, 18:05
Και μόνο που τα είδα σκιάχτηκα...χεχεχε! Κυρ Γιάννη ανέβασε καμιά φωτό από όλο το χώρο του κινητήρα να δούμε εκεί συνολικά την όλη μοντίφα!
Γιατί να μην το φουλάρεις?
Άντε, να σε δώ με 300 αλόγατα με υγραέριο!!!

slalom
03-09-2010, 10:05
Για λόγους ασφαλείας γεμίζει στο 80%. Το γράφει στο ΦΕΚ.

spiridon
03-09-2010, 10:55
Παιδια ειμαι εκπληκτος που την ψαξατε τοσο πολυ κ πηρατε την αποφαση μπραβο ελπιζω να πανε ολα καλα. γιατι κ εγω το σκεφτομαι κ περιμενω αποτελεσματα :bigear:απο την χρονια χρηση στο αμαξι:auto: θα θελα ομως καμια φωτο αν καποιος εχει βαλει την φιαλη σε σχημα ταψιου?:idea:

kawasaki69john
03-09-2010, 11:20
Παιδια ειμαι εκπληκτος που την ψαξατε τοσο πολυ κ πηρατε την αποφαση μπραβο ελπιζω να πανε ολα καλα. γιατι κ εγω το σκεφτομαι κ περιμενω αποτελεσματα :bigear:απο την χρονια χρηση στο αμαξι:auto: θα θελα ομως καμια φωτο αν καποιος εχει βαλει την φιαλη σε σχημα ταψιου?:idea:

αυτη η φιαλη που μπαινη στην θεση της ρεζερβας ειναι αβολη για το πορτ-μπαγκαζ ειναι 6-7 ποντους ποιο ψηλη απο το χωρο της ρεζερβας και χαλαει ολο το χωρο του πορτ-μπαγκαζ. αυτην εβαλε ο κουικ, και γιαυτο εβαλα την κανονικη των 80 λιτρων εγω.... αυτη η πλακε φιαλη ειναι και μικρη περνη περιπου 40 λιτρα...

kawasaki69john
04-09-2010, 08:08
πρωτη εντυπωση για το αεριο..το πρωι που πηγα να βαλω μπρος πατουσα το κουμπι να παει στο αεριο αλλα τιποτα..τελικα εβαλα μπρος κανονικα με βενζινα σκεφτομενος να παω να το δουνε τα μαστορια τι επαθε..τελικα μολις πηρε μπρος σε δεκα δευτερα αλλαζη μονο του απο βενζινα σε αεριο..για τον δρομο σε δυναμη και επιταχυνση η βενζινα σαφως και ειναι καλητερη σε αποδοση απο το αεριο.αυτα με μια ματια στα γρηγορα.με τον καιρο θα γραψω τα καλα και τα κακα του αεριου..

slalom
04-09-2010, 15:42
Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να σου πουν, αν δε στο είπανε.

kawasaki69john
04-09-2010, 17:09
Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να σου πουν, αν δε στο είπανε.

τα παιδια που βαλαν στην αθηνα ειχαν αεριο στην εκκινηση και δεν επερνε μπρος και το γυρνουσαν βενζινα και εβαζαν μπρος και μετα ξαναγυρνουσαν στο αεριο.σε εμενα εχει σταθερα βενζινα και μετα παει στο αεριο γιαυτο το εγραψα..ειναι αντιθετο με το συστημα των παιδιων απο αθηνα..διαβασε τα προηγουμενα ποστ που βαλαν αεριο να διαβασης τι γραφουν..

slalom
04-09-2010, 17:30
Όλες οι μετατροπές έτσι παίρνουν μπροστά. Πρώτα με βενζίνη και μετά γυρνάνε αυτόματα σε LPG

lakiss51
04-09-2010, 22:44
Τωρα που θα αυξηθει η τιμη του πετρελαιου θερμανσης ισα με αυτο της κινησης, μαλλον θα αυξηθει και το αεριο (-20%), οποτε...;

shotcon
04-09-2010, 23:14
Σε αυτή την χώρα που ζούμε και με τάτοιους που μας κυβερνάνε το θεωρώ φυσιολογικό να πάνε την τιμή του αερίου στο 1 ευρώ!!!
Γλίτωσε ποτέ κανείς από τους απατεώνες και τα λαμόγια;
Να δω πότε θα βάλουμε μυαλό και θα σταματήσουμε να τους ψηφίζουμε όλους αυτούς μηδενός εξαιρουμένου!!!!

TRIKALOLE
06-09-2010, 21:02
Παιδια σημερα το ακουσα σε πρωινη ενημερωτικη εκπομπη και ειναι σιγουρο οτι θα πειραχτει (προς τα πανω) η τιμη του αεριου.Καλα ...μισια.Οταν γινει θα πρεπει να υπολογισουμε το χρονο αποσβεσης

kawasaki69john
13-09-2010, 09:57
λοιπον πρωτες εντυπωσης για το αεριο..200 χιλιομετρα μεσα στην πολη και ξαναγεμισα με 22.80 ευρω..φουλαριστως με αεριο πηγα απο θεσ/νικη στο κατηχωρι και ξανα θεσ/νικη συνολο 438 χιλιομετρα και ξαναφουλαρισα με 38.40ευρω για τα 438 χιλιομετρα..το αεριο εδω κανει 0.749 ευρω..πηγα και ηρθα με 110-120 με το κρουζ και για 40 περιπου χιλιομετρα με 150-160..απο οτι με ειπε ο κουικ που εχει μηνες τωρα αεριο οτι εκει που εβαλα ειναι μαπα το αεριο και δεν βγαζη πολλα χιλιομετρα και με εστειλε αλλου να φουλαρω..αυτα για τωρα...

nmeletiou
13-09-2010, 13:16
λοιπον πρωτες εντυπωσης για το αεριο..200 χιλιομετρα μεσα στην πολη και ξαναγεμισα με 22.80 ευρω..φουλαριστως με αεριο πηγα απο θεσ/νικη στο κατηχωρι και ξανα θεσ/νικη συνολο 438 χιλιομετρα και ξαναφουλαρισα με 38.40ευρω για τα 438 χιλιομετρα..το αεριο εδω κανει 0.749 ευρω..πηγα και ηρθα με 110-120 με το κρουζ και για 40 περιπου χιλιομετρα με 150-160..απο οτι με ειπε ο κουικ που εχει μηνες τωρα αεριο οτι εκει που εβαλα ειναι μαπα το αεριο και δεν βγαζη πολλα χιλιομετρα και με εστειλε αλλου να φουλαρω..αυτα για τωρα...

Καμια διαφορά στις επιδόσεις κατάλαβες?

kawasaki69john
13-09-2010, 18:42
Καμια διαφορά στις επιδόσεις κατάλαβες?

ναι εχει διαφορα προς τα κατω περιπου 10%-20% με την βενζινα.τελικα ειναι καθαρα για οικονομια και τα γκαζια της βενζινας δεν τα φτανει με τιποτα...εκανα 438 περιπου χιλ. με 51 λιτρα αεριο επι 0.75 λεπτα..τα 400χιλιομετρα με 110-120 και τα υπολοιπα με 150-160 χιλιομετρα..

argy
15-09-2010, 07:48
μια απορια..σου εγραψα οτι εμεις εδω στην θεσ/νικη βαζουμε το 6της γενιας με 1.100 ευρω και εσυ το εβαλες με 1.800 γιατι? σου περισσευαν τα 700 ευρω.... [φυσικα δικαιωμα σου ειναι. ]

ΦΙΛΕ καλημερα. που εχει στη θεσσαλονικη 1100 ευρω με συστημα χωρισ πνευμονα?ευχαριστω

kawasaki69john
15-09-2010, 16:58
ΦΙΛΕ καλημερα. που εχει στη θεσσαλονικη 1100 ευρω με συστημα χωρισ πνευμονα?ευχαριστω

αν θα διαβασης τα παλια ποστ θα το βρης..ηταν μια προσφορα τον μαϊο και πηγα και πληρωσα μια προκαταβολη και το εβαλα τωρα..

turbatos
15-09-2010, 18:23
τελευταια ενημερωση υπαρχει στην Φλωρινα συνεργειο που τοποθετει για το insignia 4ης γενιας με 1100Ε ο μηχανικος του συνεργειου μου ειπε οτι δεν μπορουμε να βαλουμε 5ης(χωρις πνευμονα δηλαδη)γιατι το συστημα αυτο ειναι για κινητηρες αμμεσου ψεκασμου TSI-FSI ΚΛΠ

slalom
15-09-2010, 21:04
Για τα 5ης γενιάς δεν υπάρχει νομοθετική ρύθμιση (ακόμα) για έγκριση τύπου

kawasaki69john
05-10-2010, 12:42
λοιπον για μεχρι τωρα εκαψα περιπου 1 ευρω αεριο για καθε 11,8 χιλιομετρα και μετρισα και την βενζινα. χρειαζεται περιπου 4 ευρω για της 35 μερες που βαζω μπρος ολη μερα και μεχρι να γυριση σε αεριο μονο του αυτοματα.:biggrin2:

marsdiv
05-10-2010, 14:08
τελευταια ενημερωση υπαρχει στην Φλωρινα συνεργειο που τοποθετει για το insignia 4ης γενιας με 1100Ε ο μηχανικος του συνεργειου μου ειπε οτι δεν μπορουμε να βαλουμε 5ης(χωρις πνευμονα δηλαδη)γιατι το συστημα αυτο ειναι για κινητηρες αμμεσου ψεκασμου TSI-FSI ΚΛΠ
το επιβεβαιωνω εχουν βαλει παρα πολλοι ....

kawasaki69john
05-10-2010, 15:15

οταν λες παρα πολλοι μιλας για ινσιγκνια?? και αν ξερης να μου πης βαζουν μπρος με αεριο η βενζινα.

marsdiv
05-10-2010, 19:47
οταν λες παρα πολλοι μιλας για ινσιγκνια?? και αν ξερης να μου πης βαζουν μπρος με αεριο η βενζινα.

με βενζινα βαζουν. ινσιγνια εχουν βαλει δυο απο οτι ξερω

kawasaki69john
05-10-2010, 20:38
με βενζινα βαζουν. ινσιγνια εχουν βαλει δυο απο οτι ξερω

ετσι πρεπη γιατι στην αθηνα εχουν προβλημα γιατι προσπαθουν να βαλουν μπροστα με αεριο ...τετοιο συστημα τους βαλανε.

Αργυρης
11-10-2010, 07:56
Βλέπω σε λίγο καιρό να περνάν το σύστημα και εδώ με 500 -600 €.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&pubid=36202949

STRATOS PIRAEUS
11-10-2010, 18:51
Τρία μοντέλα της Opel με υγραέριο!

Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 9 Οκτωβρίου 2010, 10:11

Δυναμική θα είναι από το 2011 η παρουσία της Opel στην κατηγορία των αυτοκινήτων που «καίνε» υγραέριο. Σύμφωνα με την ελληνική εισαγωγική εταιρεία, από το νέο έτος θα ξεκινήσει η διάθεση τριών δημοφιλών μοντέλων της τα οποία εκτός από τις εκδόσεις βενζίνης και diesel θα είναι διαθέσιμες και με υγραέριο (LPG).

Ο λόγος για το Corsa 1.2 με 85 ίππους, το Meriva 1.4 με 120 ίππους και το Astra 1.4 turbo με τους 140 ίππους. Και οι τρεις εκδόσεις θα επιβαρύνονται με 2.000 επιπλέον της τιμής του τρέχοντας τιμοκαταλόγου.

Amaretos
10-11-2010, 12:46
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/97862.asp

Σύστημα BIGAS από GearTech Engineering

Το παιδι που εχει την εταιρεια ειναι γνωστός απο το S2000 club θα κανω τις ερωτησεις μου και επιστρεφω!

kawasaki69john
10-11-2010, 15:24
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/97862.asp

Σύστημα BIGAS από GearTech Engineering

Το παιδι που εχει την εταιρεια ειναι γνωστός απο το S2000 club θα κανω τις ερωτησεις μου και επιστρεφω!

γραφη οτι ειναι 5ης γενιας και προσεξε ειναι για γκολφ και οχι για οπελ. για τα δικα μας υπαρχουν τα 6ης γενιας συστηματα που βαλαμε εδω στην θεσ/νικη εγω και ο κουικ και καποια παιδια στην καστορια..στην αθηνα απ οτι ξερω βαζουν 4ης γενιας αλλα εχουν προβλημα, ασε που εμεις τα βαζουμε στα 1100-1300 και στην αθηνα θελουν 1800..

sts
11-11-2010, 10:25
Παρουσίαση :Υγραεριοκίνηση (http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38766.asp) by Autotriti

KOYRKOYBINIS
11-11-2010, 19:11
Γνωστος μου παντως εβαλε χθες σε honda civic 1400 cc με 1200 ευρω στην Αθηνα.Και με 40 μπουκαλα.Πηγε σημερα Καρδιτσα και νομιζε οτι ειχε χαλασει ο δεικτης βενζινης,δεν εκαψε τιποτα!!!

Sydath
11-11-2010, 19:34
Γνωστος μου παντως εβαλε χθες σε honda civic 1400 cc με 1200 ευρω στην Αθηνα.Και με 40 μπουκαλα.Πηγε σημερα Καρδιτσα και νομιζε οτι ειχε χαλασει ο δεικτης βενζινης,δεν εκαψε τιποτα!!!

Αυτό είναι λίγο περίεργο, γιατί από όσα έχω διαβάσει περί αερίου, η κατανάλωση παραμένει στα ίδια επίπεδα με την βενζίνη (ίσως και λίγο αυξημένη), οπότε το κέρδος προκύπτει από την μεγάλη διαφορά τιμής, όχι κατανάλωσης.

kawasaki69john
11-11-2010, 19:49
Αυτό είναι λίγο περίεργο, γιατί από όσα έχω διαβάσει περί αερίου, η κατανάλωση παραμένει στα ίδια επίπεδα με την βενζίνη (ίσως και λίγο αυξημένη), οπότε το κέρδος προκύπτει από την μεγάλη διαφορά τιμής, όχι κατανάλωσης.

ετσι ακριβος ειναι..οταν θα καψη 9-10 λιτρα βενζινα θα καψη συγουρα 11 λιτρα αεριο για την ιδια αποσταση και μενη η διαφορα τιμης..1.450 το λιτρο η βενζινα και 0.740 το αεριο..

kawasaki69john
11-11-2010, 19:54

εγω εβαλα 6ης γενιας και με μπουκαλα μεγαλη 80+ λιτρων[φαινετε στης φωτο] και πληρωσα 1100 ευρω..απο περιεργια πανε σαυτον που εκανε το χοντα και ρωτα τον για το δικο σου το ινσιγκνια ποσο θελη??

lakiss51
11-11-2010, 20:07
Για να δουμε:
Βενζινη: 15.000χλμ (τουλαχιστον) /10λ= 1500λ Χ1,5€= 2250€
Αεριο: 15.000χλμ/ 11λ=1650λ Χ 0,75=......................1237,5€
Δηλ 1000€ κερδος, με τον πρωτο χρονο σχεδον αποσβεση; Και καθομαστε ακομη;

kawasaki69john
11-11-2010, 20:54
Για να δουμε:
Βενζινη: 15.000χλμ (τουλαχιστον) /10λ= 1500λ Χ1,5€= 2250€
Αεριο: 15.000χλμ/ 11λ=1650λ Χ 0,75=......................1237,5€
Δηλ 1000€ κερδος, με τον πρωτο χρονο σχεδον αποσβεση; Και καθομαστε ακομη;

λακη αν το σκεφτεσε σοβαρα πανε βαλε..απο το σπιτι μου μεχρι το τραγι που πηγα βολτα να δοκιμασω την καταναλωση και πισω με ολες της ανηφορες και συνολο 438 χιλιομετρα τα οποια τα 60 με 160 και τα υπολοιπα με 120+ με αυτοματο εκαψε περιπου 45-50 λιτρα επι 0.69 που ειχε τοτε..οταν φουλαρισα εβαλα τα γελια που μου φανηκαν τοσο λιγα.υπολογιζω απο θεσ/νικη -αθηνα θα καψη περιπου 50 λιτρα λογο εθνικης με 120 -125 και σημερινο κοστος το αεριο 0.74=37 ευρω..

lakiss51
11-11-2010, 21:03
Γιαννη τι παιζει με την τιμη του αεριου; απο 0,69 την πηγαν στα 0,75; παντως εαν δει το κρατος οτι ανεβαινει η καταναλωση λογω αυτ/των θα κοπανησει κανα φορο κι εκει, αφου χανει απο τη βενζινα! Σιγουρα!
Θα εβαζα, αλλα ειμαι σε φαση ανανεωσης του στερεοφωνικου μου στο σπιτι και δεν...(ηδη μου εφυγαν δυο εγκαταστασεις αεριου σε ευρουλακια, βοηθεια μου!!!)

kawasaki69john
11-11-2010, 21:21
Γιαννη τι παιζει με την τιμη του αεριου; απο 0,69 την πηγαν στα 0,75; παντως εαν δει το κρατος οτι ανεβαινει η καταναλωση λογω αυτ/των θα κοπανησει κανα φορο κι εκει, αφου χανει απο τη βενζινα! Σιγουρα!
Θα εβαζα, αλλα ειμαι σε φαση ανανεωσης του στερεοφωνικου μου στο σπιτι και δεν...(ηδη μου εφυγαν δυο εγκαταστασεις αεριου σε ευρουλακια, βοηθεια μου!!!)

λακη εδω εχουμε 3 βενζιναδικα με αεριο και τα 2 το εχουν 0.74 και 0.75 και το αλλο 0.69..

kawasaki69john
11-11-2010, 21:41

αργυρη συγνωμη αλλα αντι για φλωρινα εγραψα καστορια..οποτε ρωτα το φιλο να σου πη..

sts
11-11-2010, 22:44
Δείτε το PHOTO GALLERY (http://panikidis.tumblr.com/) για να πάρετε μια ιδέα πως γινεται η μετατροπή σε διάφορα αυτοκίνητα, ο συγκεκριμένος http://panikidis.com/κάνει μετατροπές αλλά έχει και πρατήριο.

lakiss51
12-11-2010, 09:21
Σ΄αυτον που εδωσε ο Σταυρος, ειδα στη φωτο οτι τοποθετει την δεξαμενη εξωτερικα του αυτ/του, κατω απο τον (υποτυπωδη) πισω προφυλακτηρα. Ποσο ειναι ασφαλες αυτο σε περιπτωση μικροσυγκρουσης απο πισω (συνηθισμενο γεγονος);

sts
12-11-2010, 10:39
Σ΄αυτον που εδωσε ο Σταυρος, ειδα στη φωτο οτι τοποθετει την δεξαμενη εξωτερικα του αυτ/του, κατω απο τον (υποτυπωδη) πισω προφυλακτηρα. Ποσο ειναι ασφαλες αυτο σε περιπτωση μικροσυγκρουσης απο πισω (συνηθισμενο γεγονος);

Το ίδιο αναρωτήθηκα κι εγώ Βαγγέλη, όπως επίσης στο 4Χ4 στο οποίο έχουν βάλει την δεξαμενή κάτω από την καρότσα ακάλυπτη...το σημείο αυτό σε αυτοκίνητο εκτός δρόμου είναι πάντα επίφοβο για να "βρεί" σε περίπτωση προσπάθειας προσπέλασης εμποδίου και εκεί δεν σώζεσαι με τα 3 χιλιοστά λαμαρίνας ειδικά άν βρείς σε πέτρα...

kawasaki69john
12-11-2010, 13:34
αφου στα δικα μας τα βαζουν μεσα στο πορτ μπαγκαζ τι μας νοιαζη για τα ανοικτα φορτηγακια..και ενας καταλογος για αυτους που εβαλαν αεριο με βενζιναδικα με αεριο για ολη την ελλαδα... http://index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143

slalom
12-11-2010, 15:55
Το ίδιο αναρωτήθηκα κι εγώ Βαγγέλη, όπως επίσης στο 4Χ4 στο οποίο έχουν βάλει την δεξαμενή κάτω από την καρότσα ακάλυπτη...το σημείο αυτό σε αυτοκίνητο εκτός δρόμου είναι πάντα επίφοβο για να "βρεί" σε περίπτωση προσπάθειας προσπέλασης εμποδίου και εκεί δεν σώζεσαι με τα 3 χιλιοστά λαμαρίνας ειδικά άν βρείς σε πέτρα...
Η νομοθεσία δίνει ελάχιστη απόσταση της εξωτερικής δεξαμενής από το έδαφος 20cm, με πλήρες φορτίο στο όχημα.

hadjopgr
15-12-2010, 10:32
θα ηθελα να ξερω ποσοι απο εμας εχουν τοποθετησει υγραεριο και αν ναι εντυπωσεις και τυχον προβληματα
Εγω προσωπικα το εκανα
Στην αρχη λογω κακκης τοποθετησης ειχα ατελειωτα προβλαματα
Τωρα ολα καλα

salty
15-12-2010, 18:58
Κάνε λοιπόν εσύ την αρχή και δώσε μας πληροφορίες
Τι τύπο / μάρκα / γενιά έβαλες και πόσο σου κόστισε τελικά ;
Τι αλλαγές - αν υπάρχουν - βλέπεις στη συμπεριφορά ;
Πόση διαφορά έχεις στη κατανάλωση με το υγραέριο σε σχέση με την βενζίνη ;
Τι πρέπει να προσέξουμε για να αποφύγουμε τα προβλήματα που όπως λες είχες αρχικά ;

Το θέμα είναι παραπάνω από επίκαιρο.

hadjopgr
15-12-2010, 19:25
Τι πρέπει να προσέξουμε για να αποφύγουμε τα προβλήματα που όπως λες είχες αρχικά ;

Έβαλα 4ης γενιάς τα προβλήματα ήταν απο λάθος τοποθέτηση , μετά απο επανατοποθέτηση ολλανδικού συστήματος τωρα ολα καλα
Κατανάλωση σε σχεση με τη βενζινη αυξημένη κατα 2 λιτρα στα 100
Απο θέμα αποδόσεως δεν παρατηρώ κάποια διαφορά δοκιμαστικά με 5η 200 χιλιόμετρα στην εγνατια

mike
15-12-2010, 21:33
Καλησπέρα και απο μένα.θα ήθελα να μαθω πόσο κόστισε η εγκατάσταση;

dim001
16-12-2010, 09:11

Νίκο ,μετά από έρευνα που έκανα δυστυχώς για το δικό μας 2.0Τ δεν έχουν βγάλει ακόμα σύστημα που να το μετατρέπει ώστε να καεί υγραέριο

hadjopgr
16-12-2010, 10:41
το κοστος ειναι το τελευταιο που πρεπει να μας απασχολει οσο η εγγυηση καλης λειτουργιας ετσι για την ιστορια πληρωσα 1800ευρω
οσο 2.0t εχω την εντυπωση οτι μπαινει πληροφοριες φαρμακης ιωαννινα εμπορια υγραεριου

kawasaki69john
16-12-2010, 11:11
το εγραψα πολλες φορες αντε ακομα μια..εδω το βαζουν με 1300 τωρα και ειναι 6ης γενιας..εγω το εβαλα με 1100 ευρω τον αυγουστο..

hadjopgr
16-12-2010, 11:16
εισαι ευχαριστημενος?

kawasaki69john
16-12-2010, 11:31
φυσικα, αν δεν ειμουν θα εψαχνα να βρω τι φταιει.

hadjopgr
16-12-2010, 19:03
φυσικα, αν δεν ειμουν θα εψαχνα να βρω τι φταιει.

ok ναναι ολα καλα

salty
17-12-2010, 08:04
το εγραψα πολλες φορες αντε ακομα μια..εδω το βαζουν με 1300 τωρα και ειναι 6ης γενιας..εγω το εβαλα με 1100 ευρω τον αυγουστο..

Γιάννη,
Αν μπορείς δώσε μας πληροφορίες σχετικά (Εταιρεία, site, τηλέφωνα κλπ)

hadjopgr
17-12-2010, 08:22
Ιωαννινα
1)Φαρμακης α.ε 1800
2)Μπαρμπας 1550

jimmys
17-12-2010, 09:18
Γιάννη,
Αν μπορείς δώσε μας πληροφορίες σχετικά (Εταιρεία, site, τηλέφωνα κλπ)

Τα έχει δώσει:

ειναι θεσ/νικη και μεχρι της 15/6/2010 εχει προσφορα ολα κομπλε στα 1100 ευρω ..η διευθυνση του ειναι ...ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ 256Δ ΣΥΚΙΕΣ και τηλ..2310 613816

kawasaki69john
17-12-2010, 12:43
για καλητερη πληροφοριση επανω στην εγκατασταση του αεριου ειπα στον κ.κατσαμπερη να κανη ενγραφη στο κλαμπ και να ποσταρη απαντησης σε ερωτησης μας οπως κανει ο κ.μαρκακης.το τηλ ειναι και αυτο 2394052457

salty
17-12-2010, 20:59
Τα έχει δώσει:

Ευχαριστώ jimmys

Έλεγα μήπως υπάρχει και κάποιο site με σχετικές πληροφορίες.

Αν κάποιος ξέρει με σιγουριά πως υπάρχει σύστημα κατάλληλο για το 2.0t, ας γράψει σχετικά. Οι πληροφορίες λένε πως για το δίλιτρο ΔΕΝ υπάρχει ακόμα.

valtrig
17-12-2010, 21:48
Υπάρχουν σίγουρα δύο συστήματα τουλάχιστον για κινητήρες άμεσου ψεκασμού όπως o δίλιτρος του Insignia. Το ένα είναι το LPdi της Vialle (http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1) και το άλλο είναι το ICOM JTG hp (http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html).

Κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι απαιτούν λιγότερα πρόσθετα εξαρτήματα σε σχέση με τα συστήματα για κινητήρες έμμεσου ψεκασμού, γιατί χρησιμοποιούν το υπάρχον σύστημα καυσίμου του κινητήρα ( σωληνώσεις, αντλία υψηλής, μπεκ κλπ ). Το δε σύστημα της ICOM χρησιμοποιεί και την υπάρχουσα μονάδα διαχείρισης κινητήρα (ECM) και περιορίζεται "απλώς" στο να τροποποιηθεί το υπάρχον πρόγραμμα ώστε να μπορεί να διαχειρίζεται και βενζίνη και υγραέριο, χωρίς να απαιτείται παράλληλος εγγέφαλος.

Για το σύστημα αυτό (ICOM) ρώτησα στην εταιρία της οποίας το link δίνω παραπάνω αλλά δεν υπήρχε κάποιος τεχνικός διαθέσιμος να μιλήσω στο τηλέφωνο. Η κυρία με την οποία μίλησα πάντως, πέρα απ' το ότι έριξα το γέλιο της αρκούδας με αυτά που μου έλεγε για το τεχνικό κομμάτι, το σημαντικό απ' αυτά που είπε είναι ότι αυτή τη στιγμή το σύστημα γενικώς δεν είναι διαθέσιμο (άρα δεν μπορούσε να μου πει κόστος) γιατί ακόμη το δοκιμάζουν σε ένα Audi A5 2.0 TFSI (http://www.ygraeriokinisi.gr/gallery/icom.audi-a5.html), το οποίο έχει διανύσει 50000 χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Πάντως, σύμφωνα με τα λεγόμενά της, από το νέο έτος θα είναι διαθέσιμο και για άλλα αυτοκίνητα και σίγουρα θα δουλεύει και στο Insignia γιατί: "... αυτοί οι κινητήρες όλοι ίδιοι είναι ... ":50: lol

Για το σύστημα της Vialle δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες προς το παρόν, οπότε όποιος μάθει κάτι ας ενημερώσει το forum.

dim001
18-12-2010, 09:05
Υπάρχουν σίγουρα δύο συστήματα τουλάχιστον για κινητήρες άμεσου ψεκασμού όπως o δίλιτρος του Insignia. Το ένα είναι το LPdi της Vialle (http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1) και το άλλο είναι το ICOM JTG hp (http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html).

Κοινό τους χαρακτηριστικό είναι ότι απαιτούν λιγότερα πρόσθετα εξαρτήματα σε σχέση με τα συστήματα για κινητήρες έμμεσου ψεκασμού, γιατί χρησιμοποιούν το υπάρχον σύστημα καυσίμου του κινητήρα ( σωληνώσεις, αντλία υψηλής, μπεκ κλπ ). Το δε σύστημα της ICOM χρησιμοποιεί και την υπάρχουσα μονάδα διαχείρισης κινητήρα (ECM) και περιορίζεται "απλώς" στο να τροποποιηθεί το υπάρχον πρόγραμμα ώστε να μπορεί να διαχειρίζεται και βενζίνη και υγραέριο, χωρίς να απαιτείται παράλληλος εγγέφαλος.

Για το σύστημα αυτό (ICOM) ρώτησα στην εταιρία της οποίας το link δίνω παραπάνω αλλά δεν υπήρχε κάποιος τεχνικός διαθέσιμος να μιλήσω στο τηλέφωνο. Η κυρία με την οποία μίλησα πάντως, πέρα απ' το ότι έριξα το γέλιο της αρκούδας με αυτά που μου έλεγε για το τεχνικό κομμάτι, το σημαντικό απ' αυτά που είπε είναι ότι αυτή τη στιγμή το σύστημα γενικώς δεν είναι διαθέσιμο (άρα δεν μπορούσε να μου πει κόστος) γιατί ακόμη το δοκιμάζουν σε ένα Audi A5 2.0 TFSI (http://www.ygraeriokinisi.gr/gallery/icom.audi-a5.html), το οποίο έχει διανύσει 50000 χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα. Πάντως, σύμφωνα με τα λεγόμενά της, από το νέο έτος θα είναι διαθέσιμο και για άλλα αυτοκίνητα και σίγουρα θα δουλεύει και στο Insignia γιατί: "... αυτοί οι κινητήρες όλοι ίδιοι είναι ... ":50: lol

Για το σύστημα της Vialle δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες προς το παρόν, οπότε όποιος μάθει κάτι ας ενημερώσει το forum.

Και με τις δυο εταιρειες εχω ερθει σε επικοινωνια (http://www.vdmotorsport.gr/ - http://www.ygraeriokinisi.gr/ ) και μου εχουν πει οτι ακομα δεν εχουν κατι για το 2,0Τ .
Ειμαστε σε αναμονοι .

Sydath
18-12-2010, 17:20
Κάνοντας ένα background check για έναν εγκαταστάτη που προαναφέρθηκε, σε ένα forum αναφέρουν ότι δεν είναι πιστοποιημένος και ούτε έχει δώσει ακόμα έγγραφη πιστοποίηση σε όσους έχει κάνει τοποθέτηση.

http://mmk.thenet.gr/bb2/viewtopic.php?p=13495

Προφανώς κανείς δεν ξέρει αν τα γραφόμενα είναι ακριβή, οπότε για απόλυτη σιγουριά, καλό είναι να ζητείται να επιδεικνύεται η πιστοποίηση που έχει ο εκάστοτε εγκαταστάτης.

efthimet
24-12-2010, 12:16
Στο 1,6Τ μετα απο τρεις μηνες LPG μπορω να πω ολα καλα με 2 λιτρα μεση καταναλωση παραπανω σε γκαζι απ οτι σε βενζινη και χωρις διαφορα στην αποδοση.......μερικες φορες ομως γυρναει σε βενζινη κυριως σε φαση επιταχυνσης πχ με 4η και 60χλμ και δεν καταλαβαινω το λογο ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?????

hadjopgr
25-12-2010, 14:45
Στο 1,6Τ μετα απο τρεις μηνες LPG μπορω να πω ολα καλα με 2 λιτρα μεση καταναλωση παραπανω σε γκαζι απ οτι σε βενζινη και χωρις διαφορα στην αποδοση.......μερικες φορες ομως γυρναει σε βενζινη κυριως σε φαση επιταχυνσης πχ με 4η και 60χλμ και δεν καταλαβαινω το λογο ξερει κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?????

Xρόνια πολλά σε όλους
Το πέταγμα οφείλεται στην ΑΘΛΙΑ πίεση του υγραεριου που ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΑΕΙ η ΕΚΟ GAS.Kανονικά πρεπει η πίεση να είναι 5-7 bar , αλλά Η ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ ΕΚΟ GAS δίνει με πίεση 2,5 bar διοτι εδώ είναι Μπανανία και κανείς δεν διαμαρτύρεται και γιαυτο τα οσα προβλήματα με πιστόνια και καπάκια στην Ελλάδα
Αυτά τα ωραία

efthimet
26-12-2010, 00:28
Xρόνια πολλά σε όλους
Το πέταγμα οφείλεται στην ΑΘΛΙΑ πίεση του υγραεριου που ΜΟΣΧΟΠΟΥΛΑΕΙ η ΕΚΟ GAS.Kανονικά πρεπει η πίεση να είναι 5-7 bar , αλλά Η ΚΡΑΤΙΚΗ ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ ΕΚΟ GAS δίνει με πίεση 2,5 bar διοτι εδώ είναι Μπανανία και κανείς δεν διαμαρτύρεται και γιαυτο τα οσα προβλήματα με πιστόνια και καπάκια στην Ελλάδα
Αυτά τα ωραία
ευχαριστω για την πληροφορηση θα το ψαξω περισσοτερο με βαση αυτο

giorgosline
02-01-2011, 18:58
και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι διοτι το εχω ακουσει και εγω, αλλα τελεικα επελεξα να παω πιο πανω οποτε δεν θα χρειαστω αεριο .ΠΟΥΛΑΩ το OPC Line μου και παω στην "Μαμα" OPC 2.8 lt , ξερει κανεισ που μπορω να βαλω μια αγγελια ? το εχω με 9.000χλμ

Sad13
03-01-2011, 08:45
Άρθρο για την υγραεριοκίνηση από τους 4Τ : http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=37&art_id=12371&pbreak=0

opelakias21
03-01-2011, 09:11
OPEL: Εμείς εισάγουμε και διαθέτουμε στην ελληνική αγορά αυτό που ο κατασκευαστής Opel προσφέρει στην γκάμα του «portfolio» του. Δεν εγκρίνουμε, υποστηρίζουμε, ούτε φυσικά εγγυόμαστε για after market μετατροπές που γίνονται τοπικά, χωρίς ανάμειξη του κατασκευαστή.

Κοινώς: Bye - bye εγγύηση...

hadjopgr
03-01-2011, 13:54
Η εγγυηση παυει να ισχυει σε περιπτωσεις που το υγραεριο δημιουργησε προβλημα

michalis2
03-01-2011, 14:04
που ακομη και αν ειναι ετσι (προσωπικα αμφιβαλλω. νομιζω οτι χανεται σε κα8ε περιπτωση...), αυτοι θα ισχυριστουν οτι η οποια ζημια ωφειλεται στη μετατροπη και θα πρεπει εσυ να αποδειξεις, το αντιθετο, το οποιο οπως καταλαβαινεις, ειναι αρκετα δυσκολο μιας και θα πρεπει να απευθυνθεις σε experts με δικα σου χρηματα, οι οποιοι πρεπει να ειναι αποδεκτοι και αναγνωρισμενοι κλπ κλπ...

michalis
03-01-2011, 15:27
που ακομη και αν ειναι ετσι (προσωπικα αμφιβαλλω. νομιζω οτι χανεται σε κα8ε περιπτωση...), αυτοι θα ισχυριστουν οτι η οποια ζημια ωφειλεται στη μετατροπη και θα πρεπει εσυ να αποδειξεις, το αντιθετο, το οποιο οπως καταλαβαινεις, ειναι αρκετα δυσκολο μιας και θα πρεπει να απευθυνθεις σε experts με δικα σου χρηματα, οι οποιοι πρεπει να ειναι αποδεκτοι και αναγνωρισμενοι κλπ κλπ...

Και εγω αυτο πιστευω, δυσκολα θα πισθει η μαμα OPEL

sts
03-01-2011, 15:58
Η εγγυηση παυει να ισχυει σε περιπτωσεις που το υγραεριο δημιουργησε προβλημα

Η εγγύηση παύει να ισχύει από την στιγμή της τοποθέτησης "ξένου" προς τον κατασκευαστή υλικού πέραν των εργοστασιακών και εφόσον αυτό τοποθετείται εκτός αντιπροσωπείας.....
Το παραπάνω ΔΕΝ θα ισχύει ΜΟΝΟ όταν και άν ποτέ η Opel όπως πχ η SUBARU βγάλει "δικό της" σύστημα και αρχίσει να το βάζει στα αυτοκίνητα της, κατόπιν έγκρισης της μαμάς Opel.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά και απολύτως σαφή, μην τρέφεται ελπίδες, εάν θέλετε να το κάνετε κάντε το αλλά να γνωρίζεται ότι η εγγύηση θα πάει περίπατο.

captainmanos
06-01-2011, 14:40
Για κινητήρες που κινούνται με αμόλυβδη βενζίνη ,και μόνο όταν έχουν τοποθετηθεί σε σωστή θέση τα μκεκ του υγραερίου, τα έδρανα βαλβίδων της κυλινδροκεφαλής δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα, όταν κινούνται με υγραέριο.
.
Εδώ συνιστάται να τοποθετούμε προαιρετικά σε ορισμένους τύπους κινητήρων μια συσκευή λίπανσης με σκοπό την σίγουρη λειτουργία του συστήματος
Με το υγραέριο οι έδρες των βαλβίδων δεν ψύχονται όπως με την βενζίνη.διοτι μετατρεπεται σε αέρια κατάσταση, έχει ήδη εξατμιστεί και δεν μπορεί να ψύξει τις έδρες των βαλβίδων το ίδιο αποτελεσματικά, όπως γίνεται με την βενζίνη.

Για αυτοκίνητα που κινούνται με super βενζίνη, μετά την εγκατάσταση της συσκευής υγραερίου, συνιστάται να ελέγχεται το διάκενο των βαλβίδων μετά από ορισμένα χιλιόμετρα .
.
Σε γενικές γραμμές, η καύση του υγραερίου είναι πιο δύσκολη από την καύση βενζίνης με μόλυβδο, η οποία οδηγεί σε μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας του κινητήρα (κυλινδροκεφαλή)
.
.
.
Πηγή: LPG-AutoHellas

hadjopgr
06-01-2011, 18:53
καποιοι ρισκαρουν μεταξυ αυτων και εγω και ο θεος βοηθος

afados
07-01-2011, 08:36
Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ρίσκου αλλά θέμα σωστής εγκατάστασης.
Ας ήταν η βενζίνη στην τιμή που είχε πριν 1.5 ή 2 χρόνια και πιστεύω δεν θα το συζητάγαμε τώρα. Η διαφορά είναι μεγάλη και πιστεύω μετά από 6 μήνες χρήσης και 18.000χλμ αξίζει τον κόπο.

Αλλά και πάλι επιμένω στην προσεκτική εγκατάσταση, αν και δεν ξέρω πως μπορεί κάποιος να είναι σίγουρος για αυτό 100%.

AntonisFout
07-01-2011, 08:40
Ειστε τυχεροι γιατι εχετε εταιρια με υγραεριο. Εμεις εδω τιποτα. Ουτε για δειγμα..

hadjopgr
10-01-2011, 15:33
ποσοι απο εμας εχουν κανει μετατροπη σε υγραεριο ,εντυπωσεις , προβληματα

Edit :Υπάρχει ήδη σχετικό θέμα. Το παρόν μεταφέρθηκε ....

evanslam
10-01-2011, 18:20

Φίλε Γιάννη σήμερα μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον κύριο κατσαμπερη μου είπε πως τα συστηματα που περνάει εδώ και καιρό είναι 4ης γενιάς και όχι 6ης! Τώρα όσον αφορά τα πιστοποιητικά που πρέπει να σου δώσει για να περάσεις ΚΤΕΟ δεν μας έχεις πει αν τα έχεις πάρει γιατί κάποιοι ισχυρίζονται πως ακόμη δεν έχει πάρει άδεια και δεν μπορεί να εκδόσει ακόμη πιστοποιητικά!

turbatos
10-01-2011, 19:43
παιδια εγω που μιλησα με κατσαμπερη απο κοντα οχι τηλ μου ειπε οτι παραδιδει το αμαξι περασμενο κτεο που σημαινει οτι πρεπει να προσκομισει πιστοποιητικα για να περασει κτεο και φυσικα ειναι 4ης γενιας δεν υπαρχει 6ης λεω την αλλη εβδομαδα να κλεισω ραντεβου για να κανω την μετατροπη

sts
19-01-2011, 16:04
Υγραεριοκίνητα μοντέλα της Opel που θα κυκλοφορησουν μέσα στο 2011

Corsa LPG 1.2 (85hp),
Astra LPG 1.4 Turbo (140hp) και
Meriva LPG 1.4 (120hp). (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=12&art_id=12371&utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_term=4TForum&utm_campaign=4Troxoi+19%2F01%2F11)

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ: Κατά πόσο μια εκτός αντιπροσωπίας μετατροπή επηρεάζει τους όρους της εγγύησης που παρέχετε στα μοντέλα σας; Τι τεχνικά προβλήματα μπορεί να προκληθούν;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ OPEL HELLAS: Εμείς εγγυόμαστε για το προϊόν Opel, όπως το κατασκευάζει το εργοστάσιο για την καλή λειτουργία του και όπως ορίζουν ο κατασκευαστής και η νομοθεσία. Δεν καλύπτουμε κανένα όχημα το οποίο έχει υποστεί μετατροπές χωρίς την έγκριση του κατασκευαστή. Τα τεχνικά προβλήματα που μπορούν να προκληθούν με μη εγκεκριμένες μετατροπές τέτοιου είδους είναι πολλά, ορισμένα έχουν να κάνουν με την αξιοπιστία της λειτουργίας, αλλά κάποια είναι ικανά να καταστήσουν το όχημα ανασφαλές.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ: Γκάζι vs Ντίζελ: Ποια θεωρείτε ότι είναι η πιο πρόσφορη λύση για χαμηλότερο κόστος μετακίνησης;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ OPEL HELLAS: Η επιλογή βασικά έχει να κάνει αρχικά με την κρατική τιμολογιακή πολιτική όσον αφορά τα καύσιμα. Στην Ελλάδα αυτήν τη στιγμή ως απόλυτο κόστος καυσίμου το οικονομικότερο είναι το υγραέριο. Όταν χρησιμοποιείται υγραέριο αντί για βενζίνη, κατά κανόνα οι κινητήρες καταναλώνουν πολύ μεγαλύτερη ποσότητα καυσίμου. Συγκυριακά, η πολύ χαμηλή σημερινή τιμή του υγραερίου καθιστά «συμφέρουσα» τη χρήση του.
Η σύγχρονη τεχνολογία ντίζελ εξασφαλίζει στους κινητήρες τη μικρότερη απόλυτη κατανάλωση καυσίμου! Θεωρούμε ότι σε ένα σημαντικό βάθος χρόνου η τεχνολογία αυτή θα είναι η πιο εξελίξιμη σχετικά με τη χρήση συμβατικών καυσίμων. Ας μην ξεχνάμε ότι όλα τα παραπάνω έχουν να κάνουν με την τιμολογιακή-φορολογική παρέμβαση του κράτους.

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στο site των 4τροχών :Φάκελος «Υγραέριο» (http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=12&art_id=12371&pbreak=0)

Sad13
19-01-2011, 16:24
To mama υγραέριο είναι αλλιώς, έχεις εμπιστοσύνη περισσότερη. Σκεφτείτε όμως, όταν οι εξουσιοδοτημένοι τύποι έκαναν 1 χρόνο+ να μάθουν τις νέες τεχνολογίες του insignia πόσο αξιόπιστοι θα είναι σε θέματα επίλυσης προβλημάτων της υγραεριοκίνησης...Εκεί να δείτε γέλια, που θα σου λένε, "φυσιολογικό είναι, όλα έτσι κάνουν..."lol

sts
19-01-2011, 16:27
To mama υγραέριο είναι αλλιώς, έχεις εμπιστοσύνη περισσότερη. Σκεφτείτε όμως, όταν οι εξουσιοδοτημένοι τύποι έκαναν 1 χρόνο+ να μάθουν τις νέες τεχνολογίες του insignia πόσο αξιόπιστοι θα είναι σε θέματα επίλυσης προβλημάτων της υγραεριοκίνησης...Εκεί να δείτε γέλια, που θα σου λένε, "φυσιολογικό είναι, όλα έτσι κάνουν..."lol

Έλα ντε...εδώ για τα απλά και πρέπει να τους τα δώσουμε "μασημένα" για να μπορέσουν να τα κάνουν σωστά...πολύ σωστός ο Γιώργος !:cheers2:

nikos kara
20-01-2011, 23:36
opel insignia,mercedes c180,bmw 316,ηταν οι ατυχοι που αυτο τον μηνα θα πληρωσουν την ζημια απο την τσεπη τους που τους εκανε το υγραεριο.
πηγα στην αντιπροσωπεια για να κανω σερβις στο corsa κ μολις ειδα το ενα insignia (1.8)με ανοιγμενη την μηχανη πονεσε η καρδια μου.ο κυριος αυτος μολις ειχε κανει 10.000χλμ πηγε κ το εβαλε υγραεριο εκανε αλλα 25.000χλμ κ τελος κολλησαν τα παντα.η εγγυηση χανεται απο την αντιπροσωπεια κ στο καταστημα που περασε το υγραεριο δεν του εδωσε εγγυηση παρα μονο μια πιστοποιηση οτι το μηχανημα που εβαλε λειτουργει κανονικα,μαλλον δεν το κοβω να βαζω υγραεριο κ αν βαλω μετα απο καιρο κ εννοειται οχι σε αυτον.

turbatos
21-01-2011, 21:00
θα μας πεις που το εβαλε?

nikos kara
22-01-2011, 10:17
αλεξ/πολη κ ειναι 4ης γενιας.

ARI
22-01-2011, 21:12
χωρίς να είμαι ειδικός αλλά απλά σχετικός, λόγω αγάπης γενικά με το αυτοκίνητο και ειδικά με το insignia, τολμώ να πω ότι φοβάμαι το υγραέριο και την τοποθέτησή του κι ας είναι 16ης γενιάς κι ας τοποθετείται από τον πιο έμπειρο μάστορα. Οι απόψεις είναι μοιρασμένες, άλλοι λένε καλά κι άλλοι όχι για το όλο θέμα. Φοβάμαι το ρίσκο κι ας με πονάει η τιμή της βενζίνης... Φοβάμαι γιατί θα χάσω την εγγύηση και κυρίως φοβάμαι αυτό που στο χωριό μου λέμε "τα πάντα όλα" κι αυτό ισχύει για πολλά μαστόρια της πιάτσας. Ισως να είμαι άδικος με κάποιους αλλά χωρίς εγγύηση δεν κάνω τίποτα στο αμάξι. Στο τέλος τέλος το αμάξι φτιάχθηκε με κάποιες Χ προδιαγραφές νομίζω???

giannisvasi
22-01-2011, 22:10
νομίζω???

Καθόλου δεν νομίζεις έτσι είναι και για μένα.

nasos106
22-01-2011, 22:11
χωρίς να είμαι ειδικός αλλά απλά σχετικός, λόγω αγάπης γενικά με το αυτοκίνητο και ειδικά με το insignia, τολμώ να πω ότι φοβάμαι το υγραέριο και την τοποθέτησή του κι ας είναι 16ης γενιάς κι ας τοποθετείται από τον πιο έμπειρο μάστορα. Οι απόψεις είναι μοιρασμένες, άλλοι λένε καλά κι άλλοι όχι για το όλο θέμα. Φοβάμαι το ρίσκο κι ας με πονάει η τιμή της βενζίνης... Φοβάμαι γιατί θα χάσω την εγγύηση και κυρίως φοβάμαι αυτό που στο χωριό μου λέμε "τα πάντα όλα" κι αυτό ισχύει για πολλά μαστόρια της πιάτσας. Ισως να είμαι άδικος με κάποιους αλλά χωρίς εγγύηση δεν κάνω τίποτα στο αμάξι. Στο τέλος τέλος το αμάξι φτιάχθηκε με κάποιες Χ προδιαγραφές νομίζω???

Συμφωνω μαζι σου.Αν θελει καποιος οικονομια ας αγοραζε κατι αλλο ή πετρελαιο ή υγραεριο απο μαμα-εταιρια και οχι να το πηξει στις μετατροπες.Σε κανα χρονο θα μαθουμε τα προβληματα των μετατροπων και τα κανονια που θα βαρεσουν στην αγορα.
Κατι τελευταιο,θα αγοραζε ποτε κανεις σας μεταχειρισμενο με μετατροπη σε υγραεριο?Συγνωμη αν ειμαι λιγο αποτομος,δεν θελω να προσβαλω κανεναν,ειλικρινα.Εγινε ομως μοδα το υγραεριο αποτομα.Και πριν ηταν ακριβη η βενζινη σε σχεση παντα με το υγραεριο ομως λιγοι το προτιμουσαν(μονο κατι ταξι και κλαρκ παλιοτερα).Τωρα με τη βοηθεια των ΜΜΕ (των συμφεροντων) διαδοθηκε ευρεως.

sts
23-01-2011, 16:02
Συμφωνω μαζι σου.Αν θελει καποιος οικονομια ας αγοραζε κατι αλλο ή πετρελαιο ή υγραεριο απο μαμα-εταιρια και οχι να το πηξει στις μετατροπες.Σε κανα χρονο θα μαθουμε τα προβληματα των μετατροπων και τα κανονια που θα βαρεσουν στην αγορα.
Κατι τελευταιο,θα αγοραζε ποτε κανεις σας μεταχειρισμενο με μετατροπη σε υγραεριο?Συγνωμη αν ειμαι λιγο αποτομος,δεν θελω να προσβαλω κανεναν,ειλικρινα.Εγινε ομως μοδα το υγραεριο αποτομα.Και πριν ηταν ακριβη η βενζινη σε σχεση παντα με το υγραεριο ομως λιγοι το προτιμουσαν(μονο κατι ταξι και κλαρκ παλιοτερα).Τωρα με τη βοηθεια των ΜΜΕ (των συμφεροντων) διαδοθηκε ευρεως.

Σίγουρα και απόλυτα...ΟΧΙ !!!

papadak
01-02-2011, 15:36
Μια γενική παρατήρηση.
Άλλλο φυσικό αέριο και άλλο υγραέριο.
Ουδεμία σχέση μεταξύ τους και εντελώς διαφορετικές οι τεχνολογίες που πρέπει να εφαρμόζονται, οι μετατροπές που απαιτούνται και οι δυνατότητες εναλαγής στα δύο συστήματα βενζίνης - (υγρ)αερίου

neovo
02-02-2011, 00:37
Μια γενική παρατήρηση.
Άλλλο φυσικό αέριο και άλλο υγραέριο.
Ουδεμία σχέση μεταξύ τους και εντελώς διαφορετικές οι τεχνολογίες που πρέπει να εφαρμόζονται, οι μετατροπές που απαιτούνται και οι δυνατότητες εναλαγής στα δύο συστήματα βενζίνης - (υγρ)αερίου

:wink2: Σωστος

insigniasakis
03-02-2011, 11:15
Φίλε Γιάννη σήμερα μετά απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον κύριο κατσαμπερη μου είπε πως τα συστηματα που περνάει εδώ και καιρό είναι 4ης γενιάς και όχι 6ης! Τώρα όσον αφορά τα πιστοποιητικά που πρέπει να σου δώσει για να περάσεις ΚΤΕΟ δεν μας έχεις πει αν τα έχεις πάρει γιατί κάποιοι ισχυρίζονται πως ακόμη δεν έχει πάρει άδεια και δεν μπορεί να εκδόσει ακόμη πιστοποιητικά!

Εγω ξερω οτι ο kawasaki69 εχει περασει κτεο εδω και πολυ καιρο και εχει παρει καινουρια αδεια απο το υπ.συγκοινωνιων με το υγραεριο.

hadjopgr
03-02-2011, 12:04
Εγω ξερω οτι ο kawasaki69 εχει περασει κτεο εδω και πολυ καιρο και εχει παρει καινουρια αδεια απο το υπ.συγκοινωνιων με το υγραεριο.
εγω περασα κανονικα κτεο και εξεδωθει νεα αδεια κυκλοφοριας που ανγραφει και το υγραεριο καθολα νομιμα

TRIKALOLE
04-02-2011, 10:00
Σίγουρα και απόλυτα...ΟΧΙ !!!

Αυτη την ερωτηση την εθεσα σε κατι φιλαρακια σε στιλ οτι αν ειχαμε 2 πανομοιοτυπα οχηματα μεταχειρισμενα σε ιδια τιμη στο ενα με επιπροσθετη μετατροπη υγραεριου,μονο 1 ατομο απαντησε οτι δεν ξερει ποιο θα αγοραζε λογω αγνοιας των συστηματων λειτουργειας.Οι υπολοιποι 4 μου ειπαν οτι θα επερναν αυτο με το υγραεριο..Εμενα το μονο που με κολαει στο υγραεριο ειναι το κατα ποσο ψυχεται το εσωτερικο του κινητηρα απο την καυση λογω των παραπανω οκτανιων που εχει.Για να μην τρυπησει καμια βαλβιδα-πιστονι(δεν ξερω αν αναφερω τα σωστα μερη...)

insigniasakis
07-02-2011, 10:36
για οσους βαλανε αεριο αλλα και οσοι σκεπτονται να βαλουν να ξερουν οτι ειναι απαραιτητο να βαλουν λαδιερα οπωσδηποτε (συμβουλη απο kawasaki69john). σε αντιθετη περιπτωση θα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σπασει ο κινητηρας λογω του οτι το αεριο δεν διαθετει τα λιπαντικα της βενζινης.

hadjopgr
07-02-2011, 11:36
για οσους βαλανε αεριο αλλα και οσοι σκεπτονται να βαλουν να ξερουν οτι ειναι απαραιτητο να βαλουν λαδιερα οπωσδηποτε (συμβουλη απο kawasaki69john). σε αντιθετη περιπτωση θα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σπασει ο κινητηρας λογω του οτι το αεριο δεν διαθετει τα λιπαντικα της βενζινης.ο καινουργιο συστημα ειναι φιαλη ψεκασμου στο ρεζερβουαρ υγραεριου κραταει για 6-8000 χιλιομετρα διοτι η λαδιερα που εχουμε υστερει στα υπερτοφοδοτουμενα λογω αυξημενης καταναλωσης κατα την ενεργοποιηση του turbo

insigniasakis
08-02-2011, 10:47
ναι εχεις δικιο για το συστημα ειναι ποιο καινουργιο ,απλα να γνωριζουν τι να κανουν για να μην μενουν μονο στο αεριο.

ARI
08-02-2011, 23:52
δύσκολα πράγματα και περίπλοκα κύριοι. Βέβαια ο καθένας έχει την άποψή του κι αυτό είναι σεβαστό... Εγώ πάντως είμαι, προς το παρόν, κάθετος στο να παραμείνει το αμάξι ως έχει διότι όλοι τα μασάνε κάπως...

hadjopgr
09-02-2011, 11:50
εγω εχω βαλει λογω πολλων χιλιομετρων που κανω καθημερινα προβληματα υπαρχουν και οποιος πει οχι ειναι ψευτης και δεν οφειλονται μονο στους εγκαταστατες αλλα κυριως ΣΤΗΝ ΑΘΛΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ του αγαπητου μας κρατους ΕΚΟΟΟ πιεση 2 bar με αναγκαια 5-7 bar
αυτα

Αργυρης
10-02-2011, 06:47
Έχω την εντύπωση ότι 5 bar ( ανάλογα με τον καιρό όσο ποιο κρύο έχει τόσο ποιο μικρή η πίεση ) είναι μόνο για θέρμανση κτιρίων και η σύνθεση του αποτελείτε από 90% προπάνιο και 10 % βουτάνιο .Στα αμάξια γίνετε το αντίθετο , 80% βουτάνιο και 20 προπάνιο , η πίεση είναι 2 με 3 bar και για λόγους ασφάλειας .Όλα τα παραπάνω βέβαια θέλω να τα τεκμηριώσω και από άλλες πηγές γιατί όπως είπε κάποιος παραπάνω γενικά....πολλές ‘επιστημονικές’ αναλύσεις υπάρχουν στην αγορά .

hadjopgr
10-02-2011, 13:53
η αναλογια βουτανιου , προπανιου θα πρεπει να μεταβαλλεται αναλογα με το ποσο κρυο - ζεστη υπαρχει δεν ειναι σταθερη η συνθεση κατα τα λοιπα σιγουρα δεν ειναι δικες μου αποψεις (παντελως ασχετος με τεχνικα θεματα) αλλα εγκαταστατων και δε νομιζω ολοι να ειναι ασχετοι ειδικα οσον αφορα για εγκαταστατες με πιστοιποιηση και παροχη εγγυησης επι της εργασιας

salty
10-02-2011, 14:16
Μετά από μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, βρήκα τα εξής.
1. Η Υγραεριοκίνηση AutoGas Hellas (http://www.ygraeriokinisi.gr/) υποστηρίζει στη σελίδα της (αλλά και σε σχετική διαφημιστική μπροσούρα της που έπεσε στα χέρια μου) πως έχει στη διάθεσή της το σύστημα ΙCOM JTG HP (http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html) το οποίο είναι - λέει - κατάλληλο για κινητήρες ΑΜΕΣΟΥ ψεκασμού, όπως αυτοί των 2/λιτρων Insignia δηλαδή. Στη παραπάνω σελίδα της αναφέρει κατά λέξη πως πρόκειται για "Καινούργιο προϊόν μόνο από την ICOM SPA, Για κινητήρες AUDI-VW-SKODA-PORSCHE, FSI, TFSI ή MITSUBISHI-MAZDA GDI" ενώ στη μπροσούρα της αναφέρει τους ίδιους αλλά έχει προσθέσει και τις ALFA ROMEO JTS, CITROEN, PEUGEΟT, BMW, TOYOTA, MERCEDES και ένα ΚΛΠ στο τέλος, όπως φαίνεται στη συνημμένη φωτό. Όλα καλά μέχρι εδώ.
Ψάχνοντας για περισσότερες λεπτομέρειες πήγα στη σελίδα της κατασκευάστριας ICOM spa (http://www.icomitalia.it/lang1/imp_jtg.html) όπου διαπίστωσα πως το εν λόγω κιτ (ICON JTGhp) απλά δεν υπάρχει (υπάρχει το ίδιο αλλά χωρίς τα "hp"). Στις δε φωτογραφίες που η Υγραεριοκίνηση παραθέτει, υπάρχει ένα Audi A5 2.0 TFSI με ελληνικές πινακίδες. Και διερωτώμαι, μήπως πρόκειται για "πατέντα" του εδώ αντιπρόσωπου πάνω σε σύστημα που βγάζει η "μαμά" απ' την Ιταλία ; Κι αν όντως είναι έτσι, γιατί δεν το υιοθετεί και η "μαμά" ; Θα μιλήσω μαζί τους και θα επανέλθω με νεότερα.
2. Η Vialle (http://www.vialle.nl/producten/lpdi.html?L=1) διαθέτει το σύστημα lpdi που προορίζεται για κινητήρες ΑΜΕΣΟΥ ψεκασμού σαν τους 2λιτρους του Insignia. Προς στιγμή όμως το σύστημα αυτό είναι κατάλληλο ΜΟΝΟ για το group VAG. πιστεύουν όμως πως μέχρι το τέλος του 2010 θα είναι σε θέση να το προσαρμόσουν και σε κάθε άλλο αντίστοιχο κινητήρα. Ο αντιπρόσωπός (www.vdmotorsport.gr) τους όμως στην Ελλάδα δεν κάνει καμία αναφορά στο lpdi σύστημα και εδώ (http://vdmotorsport.gr/product_info.php?cPath=24_36&products_id=39&osCsid=ee24af28f6614ffa572a20edf4b8fc60) διαθέτει ένα pdf αρχείο με όλους τους κινητήρες στους οποίους μπορεί να κάνει εγκατάσταση αερίου. Ο δίλιτρος του Insignia δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα δυστυχώς.
3. Από φίλο που ετοιμάζεται να διαθέσει στην αγορά κάποιο ανάλογο σύστημα, έμαθα πως αυτό που απαιτείται προκειμένου να μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ το σύστημα, είναι πολύ απλά μια υπογραφή ενός μηχανολόγου και τίποτα άλλο. Κάθε σκιντζής λοιπόν μπορεί να πειραματιστεί πάνω στα αυτοκίνητά μας και μετά δίνοντας το κάτι τις σε έναν μηχανολόγο να πάρει το ΟΚ για πέρασμα απ' το ΚΤΕΟ. ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν απ' όλους μας και ζητάτε να μάθετε / δείτε / κρίνετε το πόσο σοβαρή είναι η επιχείρηση στην οποία απευθύνεστε για την εγκατάσταση αφού όπως συμβαίνει με χίλια μύρια άλλα θέματα, έτσι και στην υγραεριοκίνηση το επίσημα κράτος είναι κραυγαλέα ΑΠΟΝ.

P.S. Συγγνώμη που δεν αναφέρομαι σε άλλους εγκαταστάτες αλλά επικεντρώθηκα στους φίλους των 2 λίτρων που μέχρι στιγμής απλά παρακολουθούμε....

hadjopgr
10-02-2011, 15:16
ποιος μηχανολογος βαζει την υπογραφη του ετσι αβασανιστα σε ενα συστημα που μπορει να τιναχτει στον αερα?
Επισης ποιος δινει εγγυηση?

btcc
10-02-2011, 20:13
Παιδια χωρις θελω να απαγοητευσω κανεναν το μονο που εχω να πω ειναι οτι μετα απο καμια 15αρια αυτοκινητα που εχω δει διαφορον μαρκων κανενα μα κανενα δεν ειχε σωστη τοποθετηση . Κια οταν λεω σωστη τοποθετηση δεν ενοω τοποθετηση με την ενοια οτι δεν δουλευει . Απλα σε ορισμενα πραγματα υπαρχουν καπιοια στοιχειοδη στανταρ τα οποια δεν ειδα σε καμια μετατροπη .Παραδειγμα τα μπεκ πρεπει να βρισκονται υπο γωνια 45 μηρων στον αυλο εισαγωγης ωστε να εχουμε ομαλη ροη του καυσιμου μεσα στον αυλο . Οσα εχω δει κανενα δεν εχει τετοια τοποθετηση . Ολα ψεκαζουν καθετα μεσα στην εισαγωγη με αποτελεσμα να σκαει αμεσως απεναντι στο τοιχωμα τις εισαγωγης και κατα συνεπεια να χαλαει το σπρει του καυσιμου . Ο καθε μαστορας ( ο θεος να τον κανει μαστορα ) πιανει το τρυπανι και τρυπαει οπου τον βολευει και σε οποιο σημειο τον βολευει και σου λεει οτι ειναι οκ .

ThunderCar
10-02-2011, 22:30
Εδώ μιλάει και για το δίλιτρο .

http://www.fahrmitgas.com/unsere-projekte/opel-insignia-with-autogas.html

salty
10-02-2011, 22:32
Μετά από μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο, βρήκα τα εξής.

Σε συνέχεια των παραπάνω και τελείως συμπτωματικά "ανακάλυψα" πως η ιταλική έκδοση της σελίδας της icom - σε αντίθεση με την ίδια αλλά στα αγγλικά που είχα κατ΄αρχήν κοιτάξει - αναφέρει πράγματι το icom jtg hp (http://www.icomitalia.it/) και επομένως δεν είναι "ελληνική πατέντα" όπως αρχικά είχα υποθέσει. Το ίδιο ισχύει και για τις σελίδες της ίδιας εταιρείας σε Αμερική, Αυστραλία και ίσως και αλλού. Απομένει λοιπόν να μάθουμε Α. Αν υπάρχει η απαραίτητη για τους δικούς μας κινητήρες προσαρμογή και Β. το κόστος αυτής.

ποιος μηχανολογος βαζει την υπογραφη του ετσι αβασανιστα σε ενα συστημα που μπορει να τιναχτει στον αερα?
Επισης ποιος δινει εγγυηση?

Το σύστημα δεν θα τιναχτεί στον αέρα. Ο κινητήρας μας όμως ίσως. Άντε εσύ μετά να αποδείξεις πως φταίει ο εγκαταστάτης και οι "μαστοριές" του. Νεότερες δε πληροφορίες λένε πως ΔΕΝ χρειάζεται καν μηχανολόγος, αρκεί κάποιος μηχανικός αυτοκινήτων από κάποια ιδιωτική σχολή με ένα σεμινάριο 100 ωρών. Τα λέει αναλυτικά το ΦΕΚ117/21.07.10
Να σημειωθεί ότι υπάρχουν εγκαταστάτες που ΔΕΝ αφαιρούν τη πολλαπλή εισαγωγής κατά το τρύπημα και το άνοιγμα των πάσων στα οποία θα βιδωθούν τα ακροφύσια, με αποτέλεσμα τα τυχόν γρέζια να πέφτουν στο σύστημα με όλες τις φυσικές πλέον συνέπειες.

Όσο δε για την ασφάλεια, το βιντεάκι (http://vdmotorsport.gr/product_info.php?cPath=24_37&products_id=43&osCsid=7ca5fb876ec86fc15cdb743c1907add2) αυτό θα "λύσει" αρκετές απορίες.

michalis2
23-02-2011, 13:24
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=263453&cid=12

slalom
23-02-2011, 22:01
Για την εγκατάσταση, όχι για το αυτοκίνητο.

pavlosk75
06-03-2011, 11:20
παιδια καλημερα ξερει κανεις τελικα ποιας γενεας ειναι καταλληλο για 1,6 turbo?

shotcon
06-03-2011, 11:27
Στην περιοχή μου έχουν πάει πολλά αυτοκίνητα στα συνεργεία με χτυπημένους κινητήρες από την χρήση αερίου. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για insignia.

sts
07-03-2011, 14:46
Φίλος μου έχει βάλει στο Sorento του υγραέριο εδώ και περίπου 8 μήνες και έχει διανύσει περί τα 9500 χλμ, αρχικά δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα αλλά από την προηγούμενη εβδομάδα το αμάξι ρετάρει όταν δουλεύει με υγραέριο ...οι μηχανικοί δε που έκαναν την εγκατάσταση υγραερίου δεν μπορούν να διορθώσουν την βλάβη, έχει να κάνει με τις βαλβίδες του λένε, ρυθμίζουν και ξαναρυθμίζουν αλλά λύση μηδέν...Τώρα του συνέστησαν άλλο συνεργείο στον Ασπρόπυργο το οποίο υποτίθεται ότι έχει "δουλέψει" τα συγκεκριμένα μοτέρ σε συνδυασμό με υγραεριοκίνηση και θα μπορέσουν να του δώσουν λύση...

hadjopgr
08-03-2011, 12:19
εχω κανει 16000 με υγραεριο.Στην αρχη λογω ΑΣΧΕΤΟΥ εγκαταστατη ειχα ΑΠΕΙΡΑ προβληματα ,τωρα πολυ καλα ΑΛΛΑ οχι οπως με τη βενζινη.Παιζει ρολο ΤΕΡΑΣΤΙΟ η ποιοτητα και η μιξη του υγραεριου, παντα ομως υπολογιζεις και τη διαφορα κοστους μεταξυ της βενζινης και του υγραεριου , εγω που και που το τρεχω με βενζινη

pavlosk75
09-03-2011, 10:14
μόλις μίλησα με τον πωλητή από τον σφακιανακη .τον ρώτησα τι γενεάς προτείνουν αυτοί για 1.6τ.μου είπε προς το παρόν δεν προτείνουν τίποτα αλλά περίμενε μου λέει γιατί μάλλον έχουν στα σκαριά να τοποθετείται στην οπελ και να μην χάνεις την εγγύηση .θα αποστείλουν επιστολές σε όλους λέει όταν γίνει .τι να πω υπομονή
1.6τ cosmo

McMil
09-03-2011, 10:38
μόλις μίλησα με τον πωλητή από τον σφακιανακη .τον ρώτησα τι γενεάς προτείνουν αυτοί για 1.6τ.μου είπε προς το παρόν δεν προτείνουν τίποτα αλλά περίμενε μου λέει γιατί μάλλον έχουν στα σκαριά να τοποθετείται στην οπελ και να μην χάνεις την εγγύηση .θα αποστείλουν επιστολές σε όλους λέει όταν γίνει .τι να πω υπομονή
1.6τ cosmo

Με ποιον πωλητή μίλησες εάν επιτρέπεται και θυμάσαι βέβαια??

nasos106
09-03-2011, 14:32
Κατι τετοια μας λενε και στην Οpel στην Πατρα!!!Ειναι πανελλαδικο φαινομενο με τους πωλητες της Opel (να εχουν τα ιδια μυαλα)?

insigniasakis
28-03-2011, 10:32
καλημερα,πηγαμε ενα μινι γυρο της ελλαδος με ενα βενζινα και ενα αεριο..στα 1510 χιλιομετρα το αεριο εβαλε απο θεσ/νικη σε μετσοβο σε παργα σε πρεβεζα σε ριο -αντιριο και πατρα και σε συνολο 604 χιλιομετρα εβαλε 58 λιτα επι 082 λεπτα =47,56 και συνεχεια σε ναυπλιο και μετα κορινθο και μετα περιστερι για αεριο αλλα 27,50 και μετα πορταρια στο κατηχωρι και τελος θεσ/νικη αλλα 42,50 ...σε συνολο 1510 χιλιομετρα εκαψε 117,6 του καβασακι ενω το δικο μου με μεσο ορο 9 στα εκατο με εσκισε..εγω επερνα βενζινα κοντα στο 1,70 στην επαρχια και 1,65 στην αθηνα το αεριο στην πατρα ειχε 0,82 στο περιστερι ειχε 078 και στην θεσ/νικη 080.αυτα για το αεριο και την διαφορα με την βενζινη..απο οτο λεει εβγαλε τα εξοδα για τα ξενοδοχεια,,

lakiss51
28-03-2011, 11:31
Σακη τον προφθαινες τον ΚαβαΤζων ή σε περιμενε στο ξενοδοχειο; γιατι αν κρινω απο την καταναλωση σου πανω απο 130-140 δεν πατησες, ενω ο Γιαννης μαλλον του εδωσε στα αυτια (αφου ειχατε παραπλησια καταναλωση, αλλα οχι βεβαια δαπανη). Τελικα, αφαιρουμενης της οικονομιας, ειναι ευχαριστημενος απο το αεριο ή αποζηταει τη βενζινουλα ποτε-ποτε;

captainmanos
28-03-2011, 16:51
Για την αποδεδειγμένη φθορά του κινητήρα μακροχρόνια, λόγω μη επαρκούς λύπανσης από τα υγραέριο τι γίνεται???

Μήπως κάποια ημέρα πληρωθεί πολλαπλάσια η προσωρινή οικονομία???
.
.
.
:iagree::iagree::iagree:

ziggy
28-03-2011, 17:10
Γέμισαν με ακριβά τζιπ τα ηλεκτρολογεία που τα μετατρέπουν σε υγραεριοκίνητα

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=70741&catid=13

papadak
28-03-2011, 19:09
Για την αποδεδειγμένη φθορά του κινητήρα μακροχρόνια, λόγω μη επαρκούς λύπανσης από τα υγραέριο τι γίνεται???

.
.
.

Αντιμετωπίζεται με ελεγχόμενη (δοσιμετρική) παροχή ειδικού λιπαντικού στο κύκλωμα του LPG. (Ο τρόπος παροχής και το σημείο εισόδου εξαρτάται από την χρησιμοποιούμενη τεχνολογία).
Παρόμοια τεχνική δηλαδή με αυτή που χρησιμοποιήθηκε για την αντιμετώπιση της φθοράς σε κινητήρες diesel , μετά την μείωση του ποσοστού του περιεχόμενου θείου στο καύσιμο που είχε σαν συνέπεια την μείωση της λίπανσης στην αντλία, τους οδηγούς των βαλβίδων κ.λ.π., πριν αντιμετωπισθεί νομικά με την υποχρεωτική ρίψη ειδικών προσθέτων στα διυλιστήρια.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

salty
28-03-2011, 19:32
Αντιμετωπίζεται με ελεγχόμενη (δοσιμετρική) παροχή ειδικού λιπαντικού στο κύκλωμα του LPG. (Ο τρόπος παροχής και το σημείο εισόδου εξαρτάται από την χρησιμοποιούμενη τεχνολογία).

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

Τα σύγχρονα συστήματα (4ης και 5ης γενεάς) διαθέτουν "δεξαμενές" (είτε ενσωματωμένες στις κύριες δεξαμενές υγραερίου, είτε ανεξάρτητες) που τροφοδοτούν το υγραέριο με τα ειδικά εκείνα πρόσθετα που είναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να λιπαίνεται κατάλληλα ο κινητήρας όταν "γυρίζει" σε υγραέριο.

insigniasakis
29-03-2011, 11:22
Σακη τον προφθαινες τον ΚαβαΤζων ή σε περιμενε στο ξενοδοχειο; γιατι αν κρινω απο την καταναλωση σου πανω απο 130-140 δεν πατησες, ενω ο Γιαννης μαλλον του εδωσε στα αυτια (αφου ειχατε παραπλησια καταναλωση, αλλα οχι βεβαια δαπανη). Τελικα, αφαιρουμενης της οικονομιας, ειναι ευχαριστημενος απο το αεριο ή αποζηταει τη βενζινουλα ποτε-ποτε;

[καλημερα λακη απο το αεριο με περιπου 7.50 ευρω τα 100 χιλιομετρα φυσικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα οχι φυσικα και απο γκαζια..οταν θελω να τρεξω το γυρναω στην βενζινα η για ακομα ποιο πολυ γκαζι βαζω τον εγγεφαλο για επιπλεον 38 αλογα..οταν ξεκ@...... βγαζω τον εγγεφαλο και το γυρναω στο αεριο..:sifone: καβασακι69]

insigniasakis
29-03-2011, 11:30

.
.
.

[καλημερα καπτεν, αν και σωστα απαντησαν οι κ.κ. παπαντακ και σαλτυ να πω οτι εχω βαλη λαδιερα και μαλλιστα σε παλια ποστ αυτο γραφω στα αλλα παιδια να κανουν και εκεινα. τωρα αν ηταν να μου βγαλη καποια ζημια θα μου την εβγαζε και χωρις το αεριο..:D καβασακι69.]

KOYRKOYBINIS
30-03-2011, 11:06
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=283798&cid=12

giannis mat
08-05-2011, 17:51
Καλησπέρα σε όλους . κάνω κάθε μηνα κανω 3000 με 4000 χλμ. ξοδευω λοιπον 600 με 700 € . χθες επισκευθηκα την '' Χρυσόπουλος ΄΄ στην Πάτρα για να ρωτησω για εγκατασταση. τελικη αξια εγκαταστασης 1500€ , θελει 2 ημερες , το κιτ ειναι απο τη εταιρία VERSUS , ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΕΙΝΑΙ 40 ΛΙΤ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ της ρεζερβας ,δεν τρυπαει τον κινητηρα , τα μπεκ πανε στην ιδια θεση και γωνια με αυτα της βενζινης . μεχρι το 2018 δεν αλλαζει η αναλογια στην τιμη βενζίνης και υγραεριου ( μοθ ε'ιπαν ). Τους είπα πως εχω πειραξει τον εγκεφαλο και εχω παει στα 240 άλογα , εκει μου είπε πως δεν ειναι συγουρος αν θα μπορεσει να φτασει στις ιδιες αποδωσεις με την βενζίνη , ενεχομενος να μην παει σε αυτά τα νουμερα. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ --- ΤΙ ΚΑΝΩ ? ΒΑΖΩ Η΄ΟΧΙ ? Ευχαριστω εκ των προτερων για την όποια βοηθεια.

salty
08-05-2011, 18:10
Τους είπα πως εχω πειραξει τον εγκεφαλο και εχω παει στα 240 άλογα , εκει μου είπε πως δεν ειναι συγουρος αν θα μπορεσει να φτασει στις ιδιες αποδωσεις με την βενζίνη , ενεχομενος να μην παει σε αυτά τα νουμερα. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ --- ΤΙ ΚΑΝΩ ? ΒΑΖΩ Η΄ΟΧΙ ?

Ανάλογα με τη "γενεά" του συστήματος που σκέφτεσαι να βάλεις, ο εγκέφαλός του παίρνει δεδομένα απ' τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και επομένως το όποιο "πείραγμα" έχει γίνει θα παίξει ρόλο. Πιστεύω πως καλό θα ήταν να ρωτήσεις αυτούς στους οποίους εμπιστεύτηκες το πείραγμα που έχεις κάνει. Πιθανόν να χρειαστεί να κάνουν κάποιες αλλαγές / προσαρμογές. Σε κάθε περίπτωση αυτοί είναι οι πλέον "αρμόδιοι" να σου απαντήσουν.

shotcon
08-05-2011, 18:33
Καλησπέρα σε όλους . κάνω κάθε μηνα κανω 3000 με 4000 χλμ. ξοδευω λοιπον 600 με 700 € . χθες επισκευθηκα την '' Χρυσόπουλος ΄΄ στην Πάτρα για να ρωτησω για εγκατασταση. τελικη αξια εγκαταστασης 1500€ , θελει 2 ημερες , το κιτ ειναι απο τη εταιρία VERSUS , ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΕΙΝΑΙ 40 ΛΙΤ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ της ρεζερβας ,δεν τρυπαει τον κινητηρα , τα μπεκ πανε στην ιδια θεση και γωνια με αυτα της βενζινης . μεχρι το 2018 δεν αλλαζει η αναλογια στην τιμη βενζίνης και υγραεριου ( μοθ ε'ιπαν ). Τους είπα πως εχω πειραξει τον εγκεφαλο και εχω παει στα 240 άλογα , εκει μου είπε πως δεν ειναι συγουρος αν θα μπορεσει να φτασει στις ιδιες αποδωσεις με την βενζίνη , ενεχομενος να μην παει σε αυτά τα νουμερα. ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ --- ΤΙ ΚΑΝΩ ? ΒΑΖΩ Η΄ΟΧΙ ? Ευχαριστω εκ των προτερων για την όποια βοηθεια.

Προσσωπικά δεν θα έβαζα σε αυτό το όχημα υγραέριο. Κανένας, μα κανένας δεν θα μπορέσει να σου εγγυηθεί μετά από 20.000 χλμ τα αποτελέσματα της χρήσης υγραερίου στον κινητήρα σου.

(111//ΔΥΠ/Μ.Μ-Ε.Ε)

hadjopgr
09-05-2011, 07:50
φιλε μου καλημερα .Εγω καλως ή κακως εχω βαλει LPG και εχω κανει περι τις 17000 χιλιομετρα.Ο λογος που σκεφτεσαι να το βαλεις ειναι ενας και μοναδικος η οικονομια πραγμα που θα το πετυχεις .Εγω εχω ψιλοπροβληματα οπως το μπουκωμα σε αποτομη επιταχυνση καμια φορα με πεταει σε βενζινη αλλα οπως λεει και ο γιαννης απο θεσ/κη οταν θελεις γκαζια το περνας σε βενζινη απο την αλλη κανεις δεν γνωριζει τι μπορει να συμβει στον κινητηρα αλλα και τα τοσα προβληματα που κατα καιρους παρουσιαζονται δεν παρατηρουνται λογω υγραεριοκινησης

afados
09-05-2011, 10:53
Καλημέρα και από μένα. Μέχρι στιγμής έχω κάνει 23000χλμ και είμαι πολύ ικανοποιημένος με σύστημα 5ης γενιάς LPG της ICOM. Και εγώ το έβαλα για οικονομία αφού κάθε μήνα τα 3000 χλμ τα έχω για πλάκα.

Το υγραέριο πρέπει να ξέρεις για ποιο λόγω θες να το χρησιμοποιήσεις. Αν βάζοντας υγραέριο αρχίσεις και πλακώνεσαι μετά, νομίζοντας ότι έχει κανένα τουμπανιασμένο EVO, γιατί έχεις κερδίσει κάποια χρήματα από την διαφορά του λίτρου σε σχέση με την βενζίνη πιστεύω είναι αναπόφευκτο να έχεις και προβλήματα αργότερα. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι αφού ο κινητήρας δεν είναι να κινείται με υγραέριο αλλά με βενζίνη γενικά θα πρέπει να του φερόμαστε με σύνεση. Εγώ για παράδειγμα προσπαθώ να μην ξεπερνάω τις 4500 στροφές. Αν θέλω τρέλες το γυρίζω σε βενζίνη.

Βέβαια όπως λένε στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό οπότε σε καμιά 5 χρόνια θα δούμε το αποτέλεσμα. Φίλος και συνάδελφος πάντως το έχει σε Mercedes εδώ και 18 χρόνια και όλα κυλούν ρολόι. Φαντάσου το κέρδος του...

Arkady
09-05-2011, 12:49

Αν όντως κάνεις τα χιλιόμετρα που αναφέρεις, στην θέση σου θα έβαζα υγραέριο χωρίς δεύτερη σκέψη, καθώς το οικονομικό κέρδος που προκύπτει είναι τόσο μεγάλο που υπερκαλύπτει το όποιο ενδεχόμενο βλάβης ή χαμηλότερης απόδοσης.

Με απλούς υπολογισμούς το κέρδος σου έχει ως εξής:
Σύμφωνα με το Spritmonitor.de (http://www.spritmonitor.de/en/overview/35-Opel/1117-Insignia.html?fueltype=2&power_s=170&power_e=180&sort=1&powerunit=2), η μέση κατανάλωση του βενζινοκίνητου Insignia 1.6T είναι περίπου 10,20lt/100km.
Αν λάβουμε υπόψιν ότι η κατανάλωση στο υγραέριο είναι περίπου κατά 10% αυξημένη, προκύπτει ότι η κατανάλωση ενός υγραεριοκίνητου Insignia θα είναι περίπου 11,30lt/100km.

Παίρνοντας την διαφορά τιμής βενζίνης/υγαρερίου σε ένα τυχαίο πρατήριο της Πάτρας (http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=3970), έχουμε 1,659€ για αμόλυβδη και 0,800€ για υγραέριο.

Κόστος ανά 100km:
-Βενζινοκίνητο 10,20*1,659€=16,92€
-Υγραέριοκίνητο 11,30*0,800€=9,04€

Άρα ανά 100km προκύπτει ένα κέρδος 7,88€.

Αν κάνεις 3.000χλμ το μήνα (ήτοι 36.000χλμ το χρόνο) σημαίνει ότι σε ένα χρόνο θα εξοικονομήσεις 2.837€.
Αν κάνεις 4.000χλμ το μήνα (ήτοι 48.000χλμ το χρόνο) σε ένα χρόνο θα εξοικονμήσεις 3.782€.

Άρα κάνεις απόσβεση της επένδυσης των 1500€ σε από 4,5 με 6 μήνες και σου μένουν στην τσέπη την πρώτη χρονιά κιόλας από 1332€ ως 2282€.

Δεν νομίζω ότι θέλει περισότερο ψάξιμο...
Και να βγει κάποια βλάβη, θα την έχεις υπερκαλύψει οικονομκά από το κέρδος του καυσίμου.

nickopc
09-05-2011, 15:43
καλησπερα σε ολους,θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με το υγραεριο...εκτος απ'το insignia εχω κ ενα astra g 2001 1.4 100hp κ θελω να του βαλω αεριο μιας κ το χρησιμοποιω μονο για την πολη...θελω να ρωτησω τι πρεπει να προσεχω κ τι να ρωτησω στους διαφορους που θα επισκεφτω!
Ευχαριστω...

hadjopgr
09-05-2011, 16:17
Αν σου δινουν και ποση εγγυηση και τι ακριβως καλυπτει και φυσικα ολα γραπτα και ενυπογραφα
Επισης εαν το αυτοκινητο σου μετα την εγκατασταση περναει κανονικα κτεο

ARI
10-05-2011, 23:21
λίγο ή πολύ όλοι κάπου σκεφτόμαστε το κόστος της βενζίνης και έτσι ψαχνόμαστε για LPG. Η δική μου έρευνα άρχισε από το internet και κατέληξα ότι η ICOM & GFI (ιταλία και ολλανδία αντίστοιχα) είναι κατά την γνώμη μου αξιόπιστες σχετικά. Ρώτησα σήμερα εδώ στο Αγρίνιο τον αντιπρόσωπο των παραπάνω συστημάτων κι έμαθα τα παρακάτω:
1. GFI 4ης γενιάς, ξηρής καύσης δηλ. "φτύνει" αέρια μορφή - πλήρες κόστος εγκατάστασης 1.600 ευρώ, εγγύηση 2 έτη, όλα τα απαιτούμενα πιστοποιητικά για το ΚΤΕΟ κλπ.
Στο κόστος αυτό προσθέστε ένα παράβολο 60ευρώ στο ΚΤΕΟ και επίσης προσθέστε 60 ευρώ ανά 10.000 χλμ για ένα ειδικό πρόσθετο λιπαντικό που βάζει ο τοποθετητής του εν λόγο συστήματος προκειμένου να έχουμε σιγουριά στην λίπανση του μοτέρ. Η εταιρεία GFI - αν την λέω καλά - δεν προτείνει κάτι τέτοιο για την λίπανση, διότι δεν απαιτείται όπως λέει αλλά ο εδώ αντιπροσωπος είπε πως έχει κάνει περί τις 200 μετατροπές και, το βάζει για καλύτερη λίπανση.
2. ICOM 5ης γενιάς υγρής καύσης δηλ "φτύνει" υγρή μορφή, πλήρες κόστος εγκατάστασης 2.000, εγγύηση 2 έτη, δεν απαιτείται κανενός είδους λιπαντικό αφού είναι σε υγρή μορφή και βεβαίως τα 60 ευρώ για το ΚΤΕΟ είναι πρόσθετα. Η διαδικασία είναι 2 μέρες συνεργείο για εγκατάσταση, μετά ΚΤΕΟ για έλεγχο και τέλος στην αντίστοιχη Υπηρεσία του Μεταφορών για να αλλάξει ή να μπει στην ίδια άδεια η ένδειξη ΥΓΡΑΕΡΙΟ δίπλα σε αυτή που γράφει αμόλυβδη. Σας κούρασα, ζητώ συγγνώμη... Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται λίγη ακόμα σκέψη...

ARI
10-05-2011, 23:31
το αμάξι περνάει κανονικά ΚΤΕΟ και χωρίς προβλήματα βάσει νόμου αρκεί τα έγγραφα που συνοδεύουν την μετατροπή να είναι ΟΚ (πιστοποιημένα υλικά εγκατάστασης βάσει κοινοτικής νομοθεσίας, υπεύθυνη δήλωση με υπογραφή του εγκαταστάτη ο οποίος πρέπει να είναι πιστοποιημένος και διπλωματούχος μηχανικός και ότι άλλο) τα παραπάνω πάντα δίδονται όλα και το αμάξι πάει ΚΤΕΟ κανονικά...

billykom
14-05-2011, 16:31
ΛΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ LPG
http://www.autogas-umruesten.com/news/images/database_probleemvoertuigen1207.pdf

dimdic
14-05-2011, 22:01
ΛΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ LPG
http://www.autogas-umruesten.com/news/images/database_probleemvoertuigen1207.pdf

Νάτα, νάτα τα ωραία τα μαντάτα. Θέλει πολύ προσοχή το πράγμα. Το νού σας παιδιά μην καταλήξει ο κινητήρας πετρογκάζ:Angel_anim::Angel_anim::Angel_anim:

shotcon
14-05-2011, 22:09
Την απάντηση την έχω πάρει εδώ και καιρό από την OPEL η οποία εμμέσως πλην σαφώς μου είχε απαντήσει ότι δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για την αξιοπιστία του κινητήρα από χρήση υγραερίου, επί πρόσθετα δε χάνεται η εγγύηση λόγω παρέμβασης.

toubn
16-05-2011, 07:28
Την απάντηση την έχω πάρει εδώ και καιρό από την OPEL η οποία εμμέσως πλην σαφώς μου είχε απαντήσει ότι δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες για την αξιοπιστία του κινητήρα από χρήση υγραερίου, επί πρόσθετα δε χάνεται η εγγύηση λόγω παρέμβασης.

Από την άλλη κάπου διάβασα, ότι το corsa από το καλοκαίρι θα έρχεται επισήμως και με υγραέριο (για όσους θέλουν μανίσιο πράμα).
Ερώτηση: Θα έχει καινούργιο κινητήρα ?

drberto
16-05-2011, 23:39
Από την άλλη κάπου διάβασα, ότι το corsa από το καλοκαίρι θα έρχεται επισήμως και με υγραέριο (για όσους θέλουν μανίσιο πράμα).
Ερώτηση: Θα έχει καινούργιο κινητήρα ?

Αυτο που ελεγες..
http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=283798&cid=12

athkario
28-05-2011, 10:32
Φίλοι μου σας έχω ενα φρέσκο νέο η LANDI RENZO ανακοίνωσε το νέο dedicated kit for INSIGNIA 1.6 T 09 A16LET για LPG.Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι η LANDI RENZO έχει από τα πιο αξιόπιστα κιτ στην ευρωπαική αγορά.όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να με ρώτησει ότι θέλει γιατί εργάζομαι στην εταιρία (ΕΝΙΜΕΧ-POLARGAS) που αντιπροσωπεύει την LANDIRENZO στην Ελλάδα.
Δεν θέλω να υπερβάλλω αλλά πιστεύω ότι είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για τα αυτοκινητά μας.

Θανάσης

shotcon
28-05-2011, 12:13
Έχουμε περισότερες πληροφορίες ή προδιαγραφές για το συγκεκριμένο σύστημα; Τι ακριβώς κάνει και πως προστατεύει τον κινητήρα από την έλλειψη λιπαντικού στον χώρο καύσης;

insigniasakis
28-05-2011, 12:17
Έχουμε περισότερες πληροφορίες ή προδιαγραφές για το συγκεκριμένο σύστημα; Τι ακριβώς κάνει και πως προστατεύει τον κινητήρα από την έλλειψη λιπαντικού στον χώρο καύσης;

με λαδιερα η με λαδι απευθειας στην φιαλη.

athkario
28-05-2011, 14:49
την Δευτέρα από το γραφείο μου θα ανεβάσω το pdf αρχείο του Ιταλού.

athkario
11-06-2011, 22:02
εδω θα δειτε το dedicated kit της LANDI RENZO

michalis2
12-06-2011, 10:34
φαινεται προσεγμενη δουλεια. αγγλικο pdf υπαρχει?

pavlosk75
12-06-2011, 12:01
παιδια καλησπερα,πριν μηνες στον σφακιανακη μου ειπαν να περιμενω γιατι μαλλον η οπελ εδω θα τα βαζει στα insignia .μου το επιβεβαιωσε και ενας φιλος που δουλευει στην GM ΑΘΗΝΑ .ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ.(λεπτομερειες δεν γνωριζω ,οταν μαθω θα σας πω)

STRATOS PIRAEUS
12-06-2011, 16:23
φαινεται προσεγμενη δουλεια. αγγλικο pdf υπαρχει?

Οντως Μιχαλη η δουλεια τους ειναι φανταστικη και πολυ μελετημενη αλλα αμφιβαλω αν μπορουν να κανουν τετοια δουλεια (εννοω την λεπτομερεια) οι Ελληναρες ...................παρα μονο θελουν να παρουν τα λεφτα:13::13:

insignia1.6Τ
12-06-2011, 18:01
Οντως Μιχαλη η δουλεια τους ειναι φανταστικη και πολυ μελετημενη αλλα αμφιβαλω αν μπορουν να κανουν τετοια δουλεια (εννοω την λεπτομερεια) οι Ελληναρες ...................παρα μονο θελουν να παρουν τα λεφτα:13::13:

+1000, αθάνατε Έλληνα

lakiss51
15-06-2011, 21:39
Απο Σεπτεμβρη βγαζει η Οπελ αεριο, λεπτομερειες δεν ηξεραν ακομη, εντος Αυγουστου πανε για ενημερωση κλπ. Το βλεπω κανα διχιλιαρο...

nikos kara
18-06-2011, 16:08
Buick Regal Hybrid 2012
κυκλοφορεί......αλλά όχι στην Ελλάδα...
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&langpair=en|el&rurl=translate.google.com&twu=1&u=http://www.modifiedcars.com/cars/35872/buick-regal-hybrid-2012-pictures&usg=ALkJrhhSFwaMcR4P9GVCkqSFE9aYPVxiVQ

michalis
18-06-2011, 22:23
Απαιχτο ειναι

insigniasakis
02-07-2011, 14:26
μετα απο συνεννοηση την δευτερα που μας περασε ο kawasaki69john πηγε στο συνεργειο που τοποθετησε το αεριο και κυριολεκτικα τα ξηλωσαν ολα εκτος απο την φιαλη και τοποθετησαν καινουργια πλεξουδα αντλια μπεκ και εγγεφαλο και γενικα τα παντα ιδικα για ινσιγκνια ολα αυτα.η εντυπωση του οτι τωρα πηγαινει οντως σαν να καιει βενζινη.πιστευει οτι αν καποτε το μετρηση θα εχει σχεδον τα ιδια αλογα το αεριο με την βενζινα.του ειπαν οτι μεχρι τωρα βαζανε γουνιβερσαλ συστηματα ενω αυτο ειναι μονο για το 1.6τουρμπο, φυσικα δεν πληρωσε τιποτα, αυτα.εχετε τους χαιρετισμους του.

lakiss51
02-07-2011, 22:10
μετα απο συνεννοηση την δευτερα που μας περασε ο kawasaki69john πηγε στο συνεργειο που τοποθετησε το αεριο και κυριολεκτικα τα ξηλωσαν ολα εκτος απο την φιαλη και τοποθετησαν καινουργια πλεξουδα αντλια μπεκ και εγγεφαλο και γενικα τα παντα ιδικα για ινσιγκνια ολα αυτα.η εντυπωση του οτι τωρα πηγαινει οντως σαν να καιει βενζινη.πιστευει οτι αν καποτε το μετρηση θα εχει σχεδον τα ιδια αλογα το αεριο με την βενζινα.του ειπαν οτι μεχρι τωρα βαζανε γουνιβερσαλ συστηματα ενω αυτο ειναι μονο για το 1.6τουρμπο, φυσικα δεν πληρωσε τιποτα, αυτα.εχετε τους χαιρετισμους του.

Οπερ σημαινει πως οι "βιαστικοι" μαλλον την πληρωσαν ...γιουνιβερσαλ! Αλλα και ο,τι εχει βγει ειδικη εγκατασταση για Ινσιγκνια ή για τουρμπο γενικα; μαλλον το δευτερο!

insigniasakis
03-07-2011, 01:06
Οπερ σημαινει πως οι "βιαστικοι" μαλλον την πληρωσαν ...γιουνιβερσαλ! Αλλα και ο,τι εχει βγει ειδικη εγκατασταση για Ινσιγκνια ή για τουρμπο γενικα; μαλλον το δευτερο!

ναι οι βιαστικοι την πληρωσαν οπως και ο john.αυτο ομως τωρα που του το αλλαξανε ειναι για ινσιγκνια 1.6τουρμπο και μονο γιαυτο..

insignia1.6Τ
03-07-2011, 14:04
Φιλαράκι μετά από κανα χρόνο θα του πούνε ότι ξέρεις... βγήκε ένα άλλο που είναι καλυτερο κτλ αυτά συνεχώς εξελισσονται....να δούμε πότε θα βάλουμε εμείς ''lakiss51''.

lakiss51
04-07-2011, 12:03
Φιλαράκι μετά από κανα χρόνο θα του πούνε ότι ξέρεις... βγήκε ένα άλλο που είναι καλυτερο κτλ αυτά συνεχώς εξελισσονται....να δούμε πότε θα βάλουμε εμείς ''lakiss51''.

Μολις βγαλει η Οπελ δικο της (Σεπτεμβριο και μετα) με εγγυηση και με τιμη εως 1500€, ετσι ωστε να γινει συντομαη αποσβεση και να πρλαβουμε πριν μπει (που θα μπει σιγουρα) κανενας νεος φορος στο αεριο !

ARI
04-07-2011, 23:04
από ότι ακούω Πρόεδρα, μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου μπαίνει φόρος και στο υγραέριο κίνησης κι ας λέγανε ότι θα είναι έτσι μέχρι το 2018. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί το έιχα ακούσει σε κάποιο δελτίο ειδήσεων, αλλά νομίζω ότι θα το κάνουν. Εδώ έκαναν άλλα κι άλλα δεν θα κάνουν το σίγουρο... Βέβαια δεν θα φτάσει ίσως την βενζίνη, όμως θα συμφέρει η μετατροπή???

salty
05-07-2011, 06:14
........μετά την ψήφιση του μεσοπρόθεσμου μπαίνει φόρος και στο υγραέριο κίνησης κι ας λέγανε .............

Το μεσοπρόθεσμο προβλέπει αύξηση του φόρου που επιβάλλεται στο Φυσικό Αέριο, όχι στο υγραέριο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως το υγραέριο θα μείνει ντε και καλά ανέπαφο.

pan
05-07-2011, 15:53
το μεσοπρόθεσμο κατάθεσε στη Βουλή,(παρ. 1 περ. ιγ΄ του άρθρου 36)
ότι ο Ειδικός Φόρος στο LPG (Υγραέριο κίνησης) αυξάνεται από τα 125 ευρώ τα χίλια λίτρα στα 200 ευρώ,
με ημερομηνία εφαρμογής 27-06-2011

http://www.sysmed.gr/cms/images/stories/nomouesia/efarmostikos_nomos.pdf

salty
05-07-2011, 16:11
το μεσοπρόθεσμο ............................
ότι ο Ειδικός Φόρος στο LPG (Υγραέριο κίνησης) αυξάνεται από τα 125 ευρώ τα χίλια λίτρα στα 200 ευρώ.........................

Πάνο, έχεις απόλυτο δίκιο, δεν το είχα προσέξει....:38:

lakiss51
05-07-2011, 18:29
Στα...καρβουνα θα βαλουν νεο φορο;:confused2::skep:

shotcon
05-07-2011, 19:10
Διαβάστε το εφαρμοστικό νόμο και θα καταλάβετε που θα πάει το αέριο και τα κάυσιμα.
Τον έχω δημοσιεύσει στο "ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ 2 - ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ"
Εκεί μπορείτε να πικραθείτε για όλα τα θέματα ενδιαφέροντος.

ChRoS
07-07-2011, 18:49
Καλώς σας βρήκα και εγώ λοιπόν :)
Πήρα ένα insignia 1800 με περίεργο τρόπο (θα κάνω ποστ, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό) και λόγο της δουλειάς μου (έχω εταιρία ανταλλακτικών αυτοκινήτων - τεχνικής εκπαίδευσης συνεργείων) μπορώ να σας πω κάποια πράγματα για μηχανολογικά μέρη, όπως και για το υγραέριο.

Άρη, αυτό που λες για καλύτερη λίπανση, να το βάλεις, μην το λυπηθείς.
Κανένα κιτ δεν λέει ότι το χρειάζεται, για να μην ανεβεί το κόστος του. Το ότι ο μάστορας σου είπε να το βάλεις, είναι ένα θετικό ;)
Από εκεί και πέρα, μάθε ποιάς εταιρίας σύστημα λίπανσης θα σου βάλει.
Την πιο σωστή δουλειά, με μιδενική επιβάρυνση στον θάλαμο καύσης το κάνει ένα συγκεκριμένο σύστημα, αλλά δεν θέλω να νομίζετε ότι θέλω να κάνω διαφήμιση, οπότε μόνο με pm, εκτός αν έχουν και άλλοι απορία για το πώς λειτουργεί το όλο σύστημα.

Υ.Γ. Volvo S80 2.0T ο πατέρας μιου, με υγραέριο, το σπάμε και πάει μπορώ να πω και καλύτερα...
Προσεχώς θα βάλω και εγώ αέριο στο δικό μου

salty
07-07-2011, 21:15
Τα νέα μοντέλα με "ενσωματωμένο" το σύστημα καύσης υγραερίου - LPG - είναι καθ' οδόν (http://www.newsbeast.gr/car/arthro/196984/erhodai-modela-tis-opel-me-ugraerio-/) για τις εκθέσεις.

makaros86
11-07-2011, 21:33
Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από πολλά γεμίσματα βενζίνης κι ενώ μου έχουν σπάσει τα νεύρα, σκέφτομαι να βάλω υγραέριο στο κουκλί μου.
Θα ήθελα να ακούσω γνώμες κι αν έχει βάλει κάποιος να μας πει τις εντυπώσεις του!
Έχω 1.8 ατμο.

hadjopgr
12-07-2011, 06:50
σε 1,8 ατμο βαλε ανετα

insigniasakis
17-07-2011, 11:03

με την καινουργια τοποθετηση εκανε μετρησης ο [kawasakijohn69 ] μεσα στην πολη και εδειξαν δυο φορες τα ιδια ..στα 400 χιλιομετρα γεμισε στα 36,10 ευρω και την δευτερη 36,60 ευρω.δηλαδη περιπου 9 ευρω στα 100 χιλιομετρα.τωρα στα 1000 χιλιομετρα πρεπη να κανει ρεσετ τον εγγεφαλο γιατι απο οτι τον ειπαν ειναι πολυ εξελειγμενος και καταγραφη τα παντα οποτε πρεπη να σβηση ολα τα λαθη με το ρεσετ και τον εχουν συνδεση με την θυρα OBD οποτε και οι εντολες ειναι ποιο γρηγορες.:auto:

turbatos
17-07-2011, 19:38
Τι συστημα εβαλε που και ποσο αν μπορεις να μας πληροφορησεις?ευχαριστω

insigniasakis
18-07-2011, 17:44
Τι συστημα εβαλε που και ποσο αν μπορεις να μας πληροφορησεις?ευχαριστω

σου εστειλα πμ για να μην υπαρχει προβλημα διαφημισης με της εταιρειες.

hadjopgr
18-07-2011, 18:34
εγω εχω καταναλωση 14 λιτρα ανα 100

insigniasakis
19-07-2011, 13:11
εγω εχω καταναλωση 14 λιτρα ανα 100

η αποδειξη του γιαννη γραφει 46.3 λιτρα επι 0.79 λεπτα ισον 36.6 ευρω.για τα 400 χιλιομ εκαψε 46.3 λιτρα αρα εκαψε 11.6 λιτρα τα 100. :cheers2:

makaros86
30-07-2011, 12:28
Λοιπόν παιδιά πήγα χθές στο συνεργίο τοποθέτησης υγραερίου που μου σύστησε ένας φίλος.
Αυτός περνάει BRC.

Ξέρει κανένας την μάρκα να μας πει μια γνώμη;

Άκουσα οτι για να το βάλουνε τρυπάνε πολλαπλασιαστή.Αληθεύει;

hadjopgr
30-07-2011, 15:14
φιλε μου δεν το γνωριζω καλυτερα ομως να ρωτησεις επακριβως και γραπτα ολη τη διαδικασια εγκαταστασης και φυσικα ενυπογραφα διοτι ο αερας αερα φερνει μονο τα γραπτα μενουν