PDA

View Full Version : Off Topic

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

Yeah
07-01-2010, 15:43
Ε οχι ρε γ@μωτο... πηραν το γνησιο Opel και το βγαζουν τωρα σε ολες τις μαρκες...Α ρε να ηταν αυτονομη η Opel...

stanfromgreece
07-01-2010, 15:46
Ε οχι ρε γ@μωτο... πηραν το γνησιο Opel και το βγαζουν τωρα σε ολες τις μαρκες...Α ρε να ηταν αυτονομη η Opel...

Τα σχέδια ανήκουν στην GM...και η GM το προωθεί σε όλες τις φίρμες της...στην Αμερική μπορεί να κυκλοφορίσει σαν Καντιλακ...αν ήταν αυτόνομη η Opel...μπορεί και να μην είχε φτιάξει ποτέ το Insignia...

Yeah
07-01-2010, 15:49
Α γιατι το λες αυτο? Εγω πιστευω πως αν ηταν αυτονομη θα ηταν αυτονομη θα ηταν καλυτερα τα πραγματα

stanfromgreece
07-01-2010, 15:52
Αν ήταν αυτόνομη θα ήταν μία μικρή βιοτεχνία, χωρίς φτηνά ανταλλακτικά,και μεγάλο κόστος παραγωγής... Τώρα το κόστος μοιράζεται στις εταιρείες του ομίλου και γι'αυτό επιζεί! Πλέον στις μέρες μας ΚΑΜΙΑ αυτοκινητοβιομηχανία δεν μπορεί να σταθεί μόνη της!
Στην Αμερική,κατά πάσα πιθανότητα θα κυκλοφορήσει όπως το παρακάτω...αν και είναι photoshop!

http://www.blogcdn.com/www.autoblog.com/media/2009/03/caddy-insignia-chop-580op.jpg

Yeah
07-01-2010, 15:56
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τι ειναι αυτο το τερας????

Yeah
07-01-2010, 15:58
Τουλαχιστον στη σχεδιαση θα επρεπε καθε αυτοκινητοβιομηχανια να εχει τα δικα της σχεδια (οπως π.χ στο VAG group ή στο FIAT gruppo)

stanfromgreece
07-01-2010, 16:32
Όχι,από την στιγμή που η κάθε εταιρεία πουλάει σε διαφορετικές Ηπείρους(Opel ευρώπη,Buick Ασία,Holden Ωκεανία,Cadillac Αμερική,Vauxhall Αγγλία)και δεν μπαίνει η μία στα "χωράφια" της άλλης... Τα γκρούπ που αναφέρεις εσύ πουλάνε όλες τους οι εταιρείες ταυτόχρωνα στον ίδιο χώρο!!! Εκεί ΔΕΝ θα μπορούσε να είναι ίδια εξωτερικά για θέμα Marketing. Εξ'άλλου η GM δεν ξεχωρίζει ποια εταιρεία του ομίλου είναι ανώτερη από την άλλη, αντίθετα με το γκρούπ VAG για παράδειγμα που έχει Skoda και SEAT για πιο λαικά,VW για μέση λύση ,και AUDI για premium...Αν και σε μοντέλα που πωλούνται αποκλειστικά σε διαφορετικές χώρες,γίνεται και σε αυτά τα group το ίδιο!

ziggy
07-01-2010, 16:40
Και μια και το ΄φερε η κουβέντα κατά Αγγλία μεριά, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί όλοι είναι αριστεροτίμονοι και οι Αγγλοι είναι δεξιοτίμονοι, και όλοι οι κατασκευαστές βγάζουν ειδικά γι' αυτούς αυτοκίνητα με το τιμόνι δεξιά...
Ποιοί είναι τέλος πάντων...;;;

stanfromgreece
07-01-2010, 16:42
ΔΕΝ ισχύει μόνο στην Αγγλία αυτό...αλλά και στην Ιαπωνία, στην Κύπρο και σε πολλές άλλες χώρες...

ziggy
07-01-2010, 16:49
Δεν είναι ένα κάποιο πρόβλημα αυτό για τις αυτοκινητοβιομηχανίες; Δεν θα ήταν πιο απλό να ήταν όλα ίδια, από αριστερά ας πούμε;

stanfromgreece
07-01-2010, 16:53
Λίγη Ιστορία...
Για τον περισσότερο κόσμο, μας φαίνεται ότι οι Άγγλοι είναι ανάποδοι, και για αυτό οδηγούν στα αριστερά. Κι όμως, κάνουμε λάθος, μιας κι αυτή η τακτική, το να βρισκόμαστε στην αριστερή πλευρά του δρόμου κρατάει από τα πολύ παλιά χρόνια.

Μέχρι το 1700 οι άνθρωποι περπατούσαν στο αριστερό μέρος του δρόμου. Αυτό αιτιολογείται από το γεγονός ότι οι περισσότεροι άνθρωποι ειναι δεξιόχειρες, κι έτσι το καλό χέρι, που θα κράταγε το ξίφος σε περίπτωσης που χρειαζόταν, θα έπρεπε να είναι ανάμεσα στον αμυνόμενο και το επιτιθέμενο. Επίσημη οδηγία, στις μετακινήσεις οι άνθρωποι να βρίσκονται στο αριστερό μέρος του δρόμου δόθηκε από τον παπα, στα 1300. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 1773, όταν η αύξηση της κυκλοφορίας των αλόγων αλλά και των αμαξών, οδήγησε την αγγλική κυβέρνηση να βγάλει οδηγία η οποία επέμενε στην κυκλοφορία στην αριστερή πλευρά του δρόμου. Η οδηγία αυτή έγινε νόμος το 1835.

Όλα αυτά εξηγούν το γιατί στην Αγγλία και τις αποικίες της οδηγούν στα αριστερά. Ακούγεται και φαίνεται λογικό. Τότε γιατί στις υπόλοιπες χώρες τα οχήματα κινούνται στην δεξιά πλευρά του δρόμου; Το μόνο σίγουρο είναι ότι οφείλεται στους Γάλλους.

Κατά μία εκδοχή η αλλαγή αυτή έγινε από το Ναπολέοντα. Συγκεκριμένα, όταν τα κάρα άρχισαν να διαδίδονται, ο οδηγός του κάρου δεν καθόταν πάνω στο όχημα, αλλά στο τελευταίο άλογο, και μάλιστα στην αριστερή πλευρα. Για να χρησιμοποιούν το καμτσίκι με το δεξί. Από τη θέση αυτή, ο οδηγός μπορούσε μεν να ελέγξει την πορεία όλων των αλόγων, δε μπορούσε όμως να ελέγξει το πόσο κοντά ήταν στα άλλα κάρα. Έτσι, το θέμα ήταν αρκετά σοβαρό, τόσο που ανάγκασε το Ναπολέοντα να κάνει την κίνηση στα δεξιά υποχρεωτική.

Για τις αυτοκινητοβιομηχανίες φυσικά και είναι πρόβλημα, καθώς σημαίνει διαφορετικές γραμμές παραγωγής... όμως για σκέψου πόσο πιο αντιοικονομικό και ανέφικτο θα ήταν τώρα να αλλάξει ο τρόπος οδήγησης σε αυτές τις χώρες; Τόσα εκατομμύρια δεξιοτίμονα αυτοκίνητα που κυκλοφορούν τόσα χρόνια τί θα τα έκαναν;;;

michalis2
07-01-2010, 17:03
έχοντας ζήσει κάποια χρόνια στην Αγγλία (σπουδές), όταν ρώτησα τον σπιτονοικοκύρη, γιατί είναι ανάποδοι:
- οδήγηση
- όταν λένε την ώρα, λένε πρώτα τα λεπτά (ειδικότερο) και μετά την ώρα (γενικότερο) π.χ. ten past five αντί πέντε και δέκα
- βάζουν το κλειδί στην πόρτα ανάποδα από εμάς (τα δοντάκια προς τα επάνω)
- κλπ

μου απάντησε, ότι το κάνουν απλά για να διαφέρουν από τον υπόλοιπο κόσμο... (δεν σημαίνει ότι αυτή είναι η εξήγηση, αλλά είναι ενδεικτικό, της νοοτροπίας τους από την εποχή της αποικιοκρατικής τους εμπειρίας του παρελθόντος)

stanfromgreece
07-01-2010, 17:15
Δεν είναι τυχαίο, ότι όλες οι χώρες που τα αυτοκίνητά τους είναι δεξιοτίμονα, έχουν (ή καλύτερα είχαν) αποικιοκρατικού χαρακτήρα σχέσεις με την Αγγλία...

Yeah
07-01-2010, 20:49
Τωρα που ειπατε για Αγγλια...η Ford αγγλικη ειναι ή γερμανικη?

salty
07-01-2010, 21:19
Αλήθεια, κανείς σας δεν πρόσεξε πως αποδίδει 255 PS και 40 Kg ροπή από τα ίδια δύο λίτρα ???
The output is estimated at 255 horsepower (190 kW) and 295 lb.-ft. of torque (400 Nm).

salty
07-01-2010, 21:20
Τωρα που ειπατε για Αγγλια...η Ford αγγλικη ειναι ή γερμανικη?

Είναι Αμερικάνικη.

stanfromgreece
07-01-2010, 21:47
Αλήθεια, κανείς σας δεν πρόσεξε πως αποδίδει 255 PS και 40 Kg ροπή από τα ίδια δύο λίτρα ???
The output is estimated at 255 horsepower (190 kW) and 295 lb.-ft. of torque (400 Nm).

Πράγματι...έχεις δίκιο! Δεν το είχα δεί! Σίγουρα έχει να κάνει με τους περιορισμούς για καυσαέρια στην Ευρώπη... στην Ασία δεν υπάρχει τέτοιο θέμα!

Yeah
08-01-2010, 12:16
Είναι Αμερικάνικη.

Σε ενα περιοδικο παρομοιωσαν ενα Ford (το Focus νομιζω) με Αγγλο...γι' αυτο υπεθεσα μηπως ειναι αγγλικη...και επισης ο φ@υστης ο Κλαρκσον απ' το top gear γιατι εχει τοση συμπαθεια στα Ford?

kawasaki69john
08-01-2010, 12:33
Σε ενα περιοδικο παρομοιωσαν ενα Ford (το Focus νομιζω) με Αγγλο...γι' αυτο υπεθεσα μηπως ειναι αγγλικη...και επισης ο φ@υστης ο Κλαρκσον απ' το top gear γιατι εχει τοση συμπαθεια στα Ford?

μαλλον γιατι τα αρπαζη...:dunno:

Sad13
08-01-2010, 18:44
Τι γνώμη έχετε γι' αυτό ?
http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/to-binteo-pou-parousiazei-to-thauma-ston-iordane-potamo
Δεν είμαι θρησκόληπτος, ούτε κατα διάνοια, μην πω και παρά πέρα, αλλά την ψάχνω τη δουλειά!

Sad13
08-01-2010, 18:48
Για διαβάστε και αυτό, δυστυχώς δεν έχω πηγή του αρχικού άρθρου, αλλά δεν χρειάζεται!

"Το ΦΘΟΡΙΟ συμφωνα με μελετες που ειναι πολυ ευκολο να αναζητησετε στη μηχανη αναζητησης, εχει ΚΑΙ ιδιοτητες ικανες να ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.

Ειναι μια νευροτοξινη που προσβαλει το νευρικο συστημα.

Η ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΗ ΦΛΟΥΟΤΕΞΙΝΗ ειναι αντικαταθλιπτικο.

Οι ΝΑΖΙ εδιναν φθοριο στους αιχμαλωτους στα στρατοπεδα συγκεντρωσης , για να τους εχουν σε ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ και να τους κανουν υπακουους.

Υπαρχουν μελετες που συνδεουν το φθοριο με τη χρονια κοπωση και διαταραχη του υπνου.

Η ΝΙΚΟΤΙΝΗ περα απο τις βλαβερες συνεπειες που εχει για τον ανθρωπο μεσω του καπνισματος, ειναι και αντιδοτο για το φθοριο!

Σε αντιθεση με το φθοριο , η νικοτινη ΔΙΕΓΕΙΡΕΙ το νευρικο συστημα και χρησιμοποιειται για θεραπεια του Αλτσχαιμερ και του Παρκινσον.

ΦΘΟΡΙΟ
http://www.dentnews.net/?p=3386

NIKOTINH
http://www.forces.org/evidence/hamilton/other/nicotine.htm

ΝΙΚΟΤΙΝΙΚΟ ΟΞΥ (ΝΙΑΣΙΝΗ)
http://www.michaelmooney.net/niacin.htm "

Δεν το κόβω, δεν το κόβω.......!!!!!!!

kawasaki69john
08-01-2010, 18:57
Τι γνώμη έχετε γι' αυτό ?
http://sites.google.com/site/orthodoxy1054/to-binteo-pou-parousiazei-to-thauma-ston-iordane-potamo
Δεν είμαι θρησκόληπτος, ούτε κατα διάνοια, μην πω και παρά πέρα, αλλά την ψάχνω τη δουλειά!

καθε μερα γεινονται θαυματα αλλα με τα προβληματα της καθημερινοτητας δεν τα βλεπουμε..και εξειγω...ειναι τετοιο το μισος του σατανα[αρχαγγελος εωσφορος] και η επιθεση του που αν φυγη η χαρις του θεου θα πεθανουμε ακαριαια....

mc_tolis
08-01-2010, 19:36
Για διαβάστε και αυτό, δυστυχώς δεν έχω πηγή του αρχικού άρθρου, αλλά δεν χρειάζεται!

"Το ΦΘΟΡΙΟ συμφωνα με μελετες που ειναι πολυ ευκολο να αναζητησετε στη μηχανη αναζητησης, εχει ΚΑΙ ιδιοτητες ικανες να ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ.

Ειναι μια νευροτοξινη που προσβαλει το νευρικο συστημα.

Η ΥΔΡΟΧΛΩΡΙΚΗ ΦΛΟΥΟΤΕΞΙΝΗ ειναι αντικαταθλιπτικο.

Οι ΝΑΖΙ εδιναν φθοριο στους αιχμαλωτους στα στρατοπεδα συγκεντρωσης , για να τους εχουν σε ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ και να τους κανουν υπακουους.

Υπαρχουν μελετες που συνδεουν το φθοριο με τη χρονια κοπωση και διαταραχη του υπνου.

Η ΝΙΚΟΤΙΝΗ περα απο τις βλαβερες συνεπειες που εχει για τον ανθρωπο μεσω του καπνισματος, ειναι και αντιδοτο για το φθοριο!

Σε αντιθεση με το φθοριο , η νικοτινη ΔΙΕΓΕΙΡΕΙ το νευρικο συστημα και χρησιμοποιειται για θεραπεια του Αλτσχαιμερ και του Παρκινσον.

ΦΘΟΡΙΟ
http://www.dentnews.net/?p=3386

NIKOTINH
http://www.forces.org/evidence/hamilton/other/nicotine.htm

ΝΙΚΟΤΙΝΙΚΟ ΟΞΥ (ΝΙΑΣΙΝΗ)
http://www.michaelmooney.net/niacin.htm "

Δεν το κόβω, δεν το κόβω.......!!!!!!!

:kaloe: Ωραια δικαιολογια βρηκες :D :D :D :D :D :D :D :D

Sad13
09-01-2010, 09:39
Λοιπόν, ταξινομήσεις Δεκεμβρίου : http://www.seaa.gr/data/segments/2009-12-seg.pdf

1ο: Ford Fiesta 541
2ο: Mercedes C-Class 410 (!!!)
3ο: Smart Fortwo 306
4ο: VW Golf 293
5ο: Skoda Octavia 272
6ο: Ford Focus 242
7ο: Mercedes A-Series 237
8ο: Toyota Auris 233
9ο: Opel Corsa 233
10ο: Toyota Yaris 228
11ο: Nissan Qashqai 194
12ο: Opel Insignia 187
13ο: Hyundai i-10 185
14ο: Fiat Panda 178
15ο: VW Tiguan 175
16ο: Suzuki Jimny 162
17ο: Ford KA 154
18ο: Seat Ibiza 153
19ο: VW Scirocco 153
20ο: VW Polo 151

Μετά το καφεδάκι θα ποστάρω και την πρώτη 30άδα του έτους!

stanfromgreece
09-01-2010, 10:04
Κάποιοι βλέπω να άρχισαν πάλι να "στοκάρουν"...και μετά θα κλαίγονται πάλι για κρίση!

Επίσης και πολλά από τα "δικά" μας, τελικά είναι...προπαραγγελίες των αντιπροσωπειών... όχι ότι δεν πουλάει πραγματικά το αυτοκίνητο...απλά οι αντιπροσωπείες γενικά "στοκάρουν"... Προχτές που είχα πάει για την "αναβάθμιση"... όπως βολτάριζα με τα πόδια στην περιοχή,μέχρι να γίνει η εργασία, "έπεσα" πάνω σε μία μάντρα (ο θεός να την κάνει με πέτρες και χώματα, με μία σιδερένια πόρτα με λουκέτο), η οποία μάλλον ανήκε στην αντιπροσωπεία... μέσα υπήρχαν όλων των ειδών τα Opel...και φυσικά υπήρχαν όπως τα είδα με το μάτι, ούτε λίγο ούτε πολύ 50 Insignia,χωρίς πινακίδες, μέσα στην σκόνη... Τα περισσότερα ήταν απλά μοντέλα,και είχαν μεταλλικές ζάντες (ούτε τα τάσια δεν ήταν επάνω)... πιθανόν να προορίζονται και για εταιρικές πωλήσεις... και περίμεναν εκεί μέχρι να πουληθούν!

Sad13
09-01-2010, 10:20
Έχεις δίκιο γενικά αλλά μην ξεχνάμε ειδικά η Mercedes κάνει πολύ καλές προσφορές αυτή την εποχή! Μιλάμε για πεντοχίλιαρα! Και επειδή ο Έλλην το θέλει το αστέρι του...Ιδού!

kawasaki69john
09-01-2010, 13:52
Η άτακτη καθηγήτρια και τα όργια με επτά μαθητές!
na ipenthimiso tous kanones tous section edo http://www.thegreekz.com/forum/showp...15&postcount=2

Σάλο έχουν προκαλέσει στην τοπική κοινωνία ακριτικής πόλης της Ελλάδας τα ερωτικά καμώματα μιας νεαρής καθηγήτριας με μεταπτυχιακό στο... σεξ, η οποία μαθαίνει σε επτά «άτακτους» μαθητές της όλες τις στάσεις του εγχειριδίου του έρωτα! Η απίστευτη ερωτική ιστορία που έχει κάνει το γύρο της πόλης και του Διαδικτύου μέσω ενός καυτού ροζ βίντεο λαμβάνει χώρα -σύμφωνα πάντα με τα πλάνα από το κινητό τηλέφωνο του ενός εκ των μαθητών- στην τάξη ενός σχολικού κτιρίου στην πόλη σε ώρες κενού!

Η καθηγήτρια που διδάσκει, σύμφωνα με πληροφορίες, σε νυχτερινό σχολείο της περιοχής, δείχνει να αφήνεται στις σεξουαλικές της παρορμήσεις με τους μαθητές της και να απολαμβάνει εναλλάξ, σε διαφορετικές κάθε φορά ερωτικές στάσεις, την παρέα των επτά. Το σκηνικό, έτσι όπως αποδίδεται μέσα από τα ερασιτεχνικά πλάνα του κινητού τηλεφώνου, είναι ξεκάθαρο. Μια απλή σχολική διακόσμηση, με το μαυροπίνακα, τη βιβλιοθήκη και κάποια παραδοσιακά κάδρα (ξέρετε, Παπαφλέσσας, Καραϊσκάκης, Κολοκοτρώνης) να αποκαλύπτονται κάποιες στιγμές στα πλάνα και την καθηγήτρια ξαπλωμένη πάνω σε δύο ενωμένα θρανία να απολαμβάνει το μαθητικό ερωτικό γαϊτανάκι.

Δίπλα της, δεξιά και αριστερά, από πάνω και κάτω, βρίσκονται οι ερωτικοί σύντροφοι -επτά τον αριθμό-, όλοι τους μαθητές, που μεταξύ της μιας ερωτικής στάσης και της άλλης χαριεντίζονται σχολιάζοντας τις επιδόσεις των συμμαθητών τους και φυσικά της καθηγήτριας. Σε κανένα από τα πλάνα δεν φαίνεται ίχνος δυσαρέσκειας. Αντιθέτως, η καθηγήτρια του νυχτερινού σχολείου έχει πάρει πολύ ζεστά το ρόλο της και προσπαθεί όσο το δυνατόν περισσότερο να ευχαριστήσει τους γεμάτους ερωτικές ορμές μαθητές της. Από την άλλη, οι μαθητές της δείχνουν μέσα στο βιντεάκι πως, τουλάχιστον, έχουν βάλει τα δυνατά τους έτσι ώστε να μην αφήσουν ούτε για μια στιγμή ανικανοποίητη τη «στοργική» ερωτική τους σύντροφο.

Στο ερωτικό βίντεο φαίνονται ξεκάθαρα τα πρόσωπα των πρωταγωνιστών, δηλαδή και των επτά μαθητών που εναλλάσσονται στις ερωτικές στάσεις, και της καθηγήτριας που δεν διστάζει να ρίχνει κλεφτές ματιές στην κάμερα. Οπως ήταν φυσικό, το ερωτικό βιντεάκι έχει προκαλέσει τεράστιο σάλο και έντονες συζητήσεις στην τοπική κοινωνία της ακριτικής πόλης. Φαίνεται πως οι μαθητές μετά το ερωτικό... πάρτι ξεκίνησαν να διανέμουν, μέσω μηνυμάτων, την ερωτική τους περιπέτεια με την καθηγήτρια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, κάποιοι ανέβασαν το συγκεκριμένο βιντεάκι με τις ερωτικές περιπτύξεις κοινοβιακού χαρακτήρα των επτά μαθητών και της καθηγήτριας σε γνωστή ιστοσελίδα με πορνογραφικό υλικό.

Μάλιστα, έχουν κοσμήσει το εν λόγω βιντεάκι με διάφορα «μπιπ», για να καλύψουν επιμελώς τα όποια ονόματα και αν ακούγονται, ενώ έχουν μοντάρει τα πλάνα με ραπ μουσική που συνοδεύει ρυθμικά τις ερωτικές κινήσεις της καθηγήτριας. Σύμφωνα με τα όσα βλέπει κάνεις κατά τη διάρκεια της προβολής του ερωτικού αποσπάσματος, καταλαβαίνει πως οι μαθητές διασκέδασαν αρκετά με τη συγκεκριμένη ερωτική περιπέτεια και δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Ενώ με την κίνησή τους να «διανείμουν» το ερωτικό πάρτι σε δεκάδες άλλα κινητά συμμαθητών τους και σε γνωστή πορνογραφική ιστοσελίδα φαίνεται να το διασκεδάζουν ακόμη...

kawasaki69john
09-01-2010, 14:14
Βιασμός γνωστού μοντέλου μέσα σε νοσοκομείο της Αθήνας!

Θύμα βιασμού μέσα στο χειρουργείο έπεσε γνωστό μοντέλο, που καταγγέλλει πως την κακοποίησαν σεξουαλικά μετά από πλαστική επέμβαση!

Η καλλίγραμμη κοπέλα έκανε μια αισθητική επέμβαση ρουτίνας, όμως, μετά την ανάνηψη ένιωσε έντονους πόνους στα γεννητικά της όργανα.

Μετά από εξετάσεις, διαπιστώθηκε πως κάποιος / κάποιοι «άρρωστοι» ικανοποίησαν τις σεξουαλικές τους ορέξεις όσο η κοπέλα ήταν ναρκωμένη!

Το νέο σκάνδαλο έρχεται να ταράξει ξανά τα νερά, μετά και την υπόθεση με τα σεξουαλικά όργια στους χώρους μεγάλου νοσοκομείου των Αθηνών.

Ήδη, ξεκίνησαν έρευνες για να «φωτιστεί» το περιστατικό, καθώς είναι συγκεκριμένα τα άτομα που μπορούν να μπουν στον χώρο όπου γίνεται η ανάνηψη.

Παράλληλα, το θέμα αναμένεται να έχει και δικαστική συνέχεια. εγω σας δινω το λογο μου δεν ξερω τιποτα,ειμουν αλλου εκεινη την ωρα.....:dunno:drinkdrinkdrink

kawasaki69john
10-01-2010, 13:28
Προεπιλογή Πέρα από το φράγμα του χρόνου
Το κείμενο που ακολουθεί, χειρόγραφο στην αρχική του μορφή, βρέθηκε το καλοκαίρι του 2003 σε ένα σφραγισμένο φάκελο ο οποίος ήταν κολλημένος στο εσωτερικό του οπισθόφυλλου ενός παλιού βιβλίου, έκδοσης του 1965. Το βιβλίο είχε πρόσφατα αγοραστεί στην εκποίηση ιδιωτικής βιβλιοθήκης λόγω θανάτου του ιδιοκτήτη της και δεν ήταν δυνατόν να εντοπιστεί η αρχική του προέλευση, ή οι ενδιάμεσοι κάτοχοί του, εάν υπήρχαν.

Φίλε αναγνώστη, διαβάζεις αυτές τις γραμμές αφού έχω πια φύγει από αυτό τον κόσμο, ίσως όμως και πριν ακόμα γεννηθώ.

Η ζωή μου ξεκίνησε το 2004, δεν έχει σημασία πού. Πέρασαν αρκετά χρόνια μέχρι να αντιληφθώ ότι η ζωή μου ήταν αρκετά διαφορετική από αυτή των άλλων ανθρώπων γύρω μου. Έζησα τη ζωή μου σε ένα κόσμο αλλιώτικο από αυτόν που ζούσαν όλοι οι άλλοι και δεν ήταν λίγες φορές που αναρωτιόμουνα μήπως δεν έχω τα λογικά μου, ή μήπως απλά δεν υπήρξα ποτέ.

Λένε πώς ο χρόνος είναι ένα ποτάμι που κυλά και σε παρασέρνει μαζί του, χωρίς ποτέ να μπορείς να ανέβεις κόντρα στο ρεύμα του. Για μένα όμως το ρεύμα του χρόνου είχε αντίθετη κατεύθυνση.

Πάντα, από παιδί, ήμουν άνθρωπός κλειστός και μοναχικός. Αργότερα κατάλαβα πώς δε θα μπορούσε να είναι διαφορετικά. Φίλους δε μπόρεσα να κάνω στα παιδικά μου χρόνια. Ενώ εγώ μεγάλωνα ένα χρόνο, αυτοί γινόντουσαν ένα χρόνο μικρότεροι, μέχρι που έπαυαν να εμφανίζονται στη γειτονιά. Ήταν «πλέον» πολύ μικροί για να παίζουμε. Στο σχολείο έβρισκα κάθε χρόνο διαφορετικούς συμμαθητές, καθώς αυτοί της προηγούμενης χρονιάς ήταν μια τάξη «κάτω» από εμένα. Μη φαντάζεσαι ότι περπατούσα ανάποδα, ή έβλεπα κάθε κίνηση από το τέλος προς την αρχή. Όχι, η ζωή μου ήταν κανονική, ζούσα τη ροή της κάθε μέρας μαζί με τους γύρω μου, όμως όταν ξημέρωνε, η δική μου νέα μέρα ήταν η προηγούμενη για όλους τους υπόλοιπους. Ο χρόνος, ως φυσικό μέγεθος κινούταν για μένα αντίστροφα, όμως κανένας δε φαινόταν να το αντιλαμβάνεται εκτός από εμένα. Η συμπεριφορά τους ήταν λες και όλα κυλούσαν κανονικά.

Καταλαβαίνω ότι έχεις απορίες, ερωτηματικά, ελπίζω κάποια από αυτά να απαντηθούν στη συνέχεια της διήγησής μου.

Όταν έβγαλα την πρώτη μου ταυτότητα αυτή έγραφε πάνω της ημερομηνία γέννησης το 2004. Ήταν το 1997, κι όμως ποτέ, ακόμα και στα χρόνια που «ακολούθησαν», κανείς δεν έδειξε να εκπλήσσεται.

Αδέρφια δεν είχα, ίσως να απέκτησα μετά, ποιος ξέρει. Η πρώτη μου συνειδητή ανάμνηση ήταν περίπου στην ηλικία των 3 ετών. Δεν ήταν κάτι συγκεκριμένο, απλά οι ακαθόριστες, σχεδόν ονειρικές εικόνες που σηματοδοτούν την πρώτη ανάμνηση του κάθε ανθρώπου. Θυμάμαι ακόμα, αμυδρά, τις τραγικές εικόνες από …, όχι αγαπητέ αναγνώστη δεν πρέπει να σου πώ, δεν ξέρω ποιος είναι ο χρόνος που διαβάζεις και δεν έχω το δικαίωμα να σε ταράξω με αυτά που θυμάμαι, αλλά για σένα ίσως δεν έχουν ακόμα συμβεί. Αργότερα ήρθαν οι Ολυμπιακοί της Αθήνας, το 2004, τη χρονιά που γεννήθηκα, όμως και πάλι πρέπει να προσέξω, θα ήταν λάθος να μιλήσω για όσα μπορεί να είναι στο δικό σου μέλλον..

Πολλά χρόνια αργότερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα πρώτα 4-5 χρόνια της ζωής μου ο χρόνος μου πρέπει να κυλούσε προς τη σωστή κατεύθυνση. Μετά, για κάποιο ανεξήγητο λόγο η ροή του αντιστράφηκε και ξαναγύρισα στο 2004 και πιο πίσω. Έτσι έζησα περίπου 8 χρόνια πηγαίνοντας στο 2008 και ξαναγυρίζοντας πίσω στο 2004.

Στο σπίτι οι γονείς μου δεν έδειχναν να παραξενεύονται όταν καθώς εγώ μεγάλωνα αυτοί γινόντουσαν νεώτεροι. Ίσως τα μάτια τους να έβλεπαν κάποια άλλη πραγματικότητα. Ήμουν περίπου 9 ετών όταν προσπάθησα να τους δώσω να καταλάβουν ότι η ζωή μου δεν κυλά όπως θα έπρεπε. Θυμάμαι τα γεμάτα απορία βλέμματα τους και την προσπάθεια της μητέρας μου να μου εξηγήσει ότι ήμουν απλά κουρασμένος και αν έπεφτα να κοιμηθώ την άλλη μέρα όλα θα ήταν μια χαρά. Το επόμενο πρωϊ κρυφάκουσα τη συζήτησή τους για το αν έπρεπε να με δεί κάποιος «ειδικός». Ήταν και οι δύο τους προβληματισμένοι, φαντάζομαι πώς η συμπεριφορά μου θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να ήταν παράξενη από καιρό, καθώς το άγουρο μυαλό μου προσπαθούσε να συμβιώσει με μια πραγματικότητα αντίθετη προς τα βασικά ένστικτα. Ήταν καλοί άνθρωποι οι γονείς μου και στα χρόνια που ακολούθησαν έκαναν ότι μπορούσαν για να με «κάνουν καλά». Με είδαν αρκετοί «ειδικοί» και σχεδόν όλοι τους κατέληγαν στο συμπέρασμα ότι ήμουν ένα μοναχικό παιδί που «καλό θα ήταν να αποκτήσει μεγαλύτερη επαφή με συνομήλικους του». Κάποιοι μάλιστα ήθελαν να με κρατήσουν για παρακολούθηση, κάτι στο οποίο οι γονείς μου ήταν πάντα αρνητικοί.

kawasaki69john
10-01-2010, 13:29
Όσο μεγάλωνα έπαψα να λέω αυτά που ένιωθα, προσπάθησα να δείχνω φυσιολογικός. Ίσως επειδή βαρέθηκα τους «ειδικούς», ίσως επειδή δεν ήθελα να βλέπω τους γονείς μου προβληματισμένους, ίσως επειδή απλά προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι όλα ήταν καλά.

Πρέπει να ήμουν, σε απόλυτους αριθμούς, 18 ετών όταν το 1994 είδα τους γονείς μου να γιορτάζουν τη 1η επέτειο του γάμου τους. Το θεώρησαν απόλυτα φυσιολογικό, έστω και αν εγώ ήμουν 18 ετών, μόλις 5 χρόνια μικρότερος από τη μάνα μου. Εκείνο το βράδυ πήρα την απόφασή μου. Η οικογένεια μέσα στην οποία μεγάλωσα σε λίγο δε θα υπήρχε πια, ή δε θα είχε δημιουργηθεί ακόμα, διάλεξε και πάρε ποια έκφραση είναι η πιο αντιπροσωπευτική. Το τι ακριβώς θα συνέβαινε και ποια μορφή θα έπαιρνε η ζωή μου ήταν κάτι που δεν ήθελα να το μάθω, ίσως φοβόμουν.

Την επόμενη μέρα τους ανακοίνωσα ότι θα έφευγα. Είπα πώς ήθελα να ταξιδέψω για λίγο καιρό και μετά να αποφασίσω τι θα κάνω με το μέλλον μου. Έδειξαν να το περίμεναν, δεν υπήρξε καμία αντίρρηση. Δύο μέρες μετά τους αποχαιρέτησα, ήξερα ότι δε θα ξαναγύριζα ποτέ πίσω και νομίζω ότι το ήξεραν και αυτοί. Ήταν πια δύο νέοι άνθρωποι, όμως τα μάτια τους ήταν γερασμένα, τα μάτια των γονιών που έβλεπαν για τελευταία φορά το παιδί τους.

Στην αρχή έκανα κάποια αραιά τηλέφωνα, μετά προτίμησα τις κάρτες και σύντομα γράμματα. Ένα χρόνο μετά, περίπου την ημερομηνία του γάμου τους, φρόντισα να λάβουν ένα απλό μπουκέτο λουλούδια. Δεν τόλμησα να ξαναγράψω ή να ξαναπάρω τηλέφωνο.

Στην πόλη που γεννήθηκα ξαναγύρισα 15 χρόνια αργότερα και μια παρόρμηση με οδήγησε κοντά στο πατρικό του πατέρα μου. Θυμάμαι τις στιγμές σαν τώρα. Ήταν ένα ηλιόλουστο πρωϊνό, στεκόμουν σε ένα μικρό πάρκο απέναντι στην πόρτα του σπιτιού. Κάποια στιγμή αυτή άνοιξε και ένα καστανόξανθο αγόρι, περίπου 10 χρονών, πετάχτηκε έξω κρατώντας στα χέρια του την τσάντα του σχολείου του, γελώντας και φωνάζοντας. Ήταν σα να έβλεπα παιδική μου φωτογραφία, δε μπορούσα να κάνω λάθος. Πέρασε το δρόμο προς τη μεριά που στεκόμουν και μόλις με είδε σταμάτησε και στράφηκε προς εμένα. Με πλησίασε αργά, διστακτικά, άπλωσε το χέρι του και άγγιξε το δικό μου. «Είσαι καλά;» με ρώτησε. «Καλά είμαι, εσύ;» απάντησα. «Να προσέχεις» μου είπε και το βλέμμα του καρφώθηκε στα μάτια μου, γλυκό σαν του μικρού παιδιού που ήταν, και συνάμα προστατευτικό σαν του πατέρα που επρόκειτο να γίνει. «Πρέπει να φύγω τώρα» είπε και πήρε ξανά το δρόμο του. Εκείνη τη μέρα έκλαψα, όσο ποτέ στη ζωή μου. Έκλαψα για το παιδί που ήμουν κάποτε και όσα δεν έζησε, έκλαψα για τους γονείς μου που έχασα με τρόπο πιο τρομακτικό και από το θάνατο, έκλαψα για τη χωρίς νόημα ζωή μου.

Πέρασα τα χρόνια μου ταξιδεύοντας και μελετώντας το χρόνο και τα μυστήρια του. Προσπαθούσα πάντα να βρώ κάποιο νόημα, κάποια λογική ερμηνεία σε αυτό που μου συνέβαινε. Οικονομικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα, βλέπεις το να έχεις ζήσει το μέλλον έχει και κάποια πλεονεκτήματα. Τα βιβλία της ιστορίας, οι εφημερίδες, το παρελθόν του κόσμου στον οποίο ζούσα σαν παρείσακτος επισκέπτης, ήταν για μένα το μέλλον.

Ξέρω τι σκέφτεσαι, αν προσπάθησα να παρέμβω, να αλλάξω πράγματα και καταστάσεις. Στην αρχή πίστεψα πώς ίσως κάποια ανώτερη δύναμη είχε δώσει στη ζωή μου αυτή την τροπή ώστε, μέσω εμού, κάποια συμβάντα να εξελιχθούν αλλιώς. Ένα ατύχημα, η προσωπική τραγωδία κάποιου, ακόμα κι ένα συμβάν παγκόσμιας σημασίας, γιατί όχι, βλέπεις αυτή η σκέψη ήταν για μένα θεραπευτική, ίσως η ζωή μου να είχε κάποιο σκοπό. Γρήγορα ανακάλυψα ότι η ελπίδα μου ήταν μάταιη, δε μπορούσα να παρέμβω, δε μπορούσα να αλλάξω τίποτε. Την κρίσιμη στιγμή που ετοιμαζόμουν να δράσω, κάποιο τυχαίο γεγονός, κάποια απρόβλεπτη, μη καταγεγραμμένη λεπτομέρεια δε μου επέτρεπε να αλλάξω τη ροή των πραγμάτων.

Το παρελθόν μοιάζει με μια στέρεη αλυσίδα, σφυρηλατημένη με τους πόνους και τις χαρές των ανθρώπων που το βίωσαν. Καμία ενέργεια στον τρισδιάστατο χώρο δε μπορεί να διαρρήξει αυτή την αλυσίδα. Διάβασα βιβλία, επιστημονικά και μυθιστορήματα, για τα ταξίδια στο χρόνο, διάβασα για το παράδοξο του χρόνου, το πώς δηλαδή μπορεί κάποιος ταξιδιώτης στο παρελθόν να προβεί σε πράξεις και ενέργειες που θα μπορούσαν να αναιρέσουν την ίδια του την ύπαρξη. Ξέρω από πρώτο χέρι πώς το παράδοξο αυτό δεν υφίσταται. Το παρελθόν είναι γραμμένο με ανεξίτηλο μελάνι, χαραγμένο σε κάποια κοσμική βίβλο από πέτρα, και δεν αλλάζει. Πέρασα τη ζωή μου ζώντας στο δικό σου παρελθόν, στο παρελθόν του κόσμου στον οποίο γεννήθηκα, όμως όριζα μόνο τη ζωή μου και ίσως ούτε καν αυτή.

Μελέτησα το χρόνο, ως φυσικό μέγεθος, ως φιλοσοφική έννοια, ως καθημερινή πραγματικότητα. Κάνουν λάθος όσοι πιστεύουν ότι ο χρόνος είναι μια απλή διάσταση. Ο χρόνος είναι μια έννοια την οποία το μυαλό του ανθρώπου αδυνατεί να συλλάβει, όπως η έννοια του απείρου. Προσεγγίζουμε τεχνητά το χρόνο μεταφέροντάς τον σε ένα ρολόι ή ένα ημερολόγιο και έτσι μπορούμε να τον αντιληφθούμε ως αντικειμενική πραγματικότητα.

Το χρόνο δε μπορείς να τον ορίσεις, μπορείς μόνο να τον αισθανθείς να περνά, σα μια διαρκή αέναη κίνηση ανάμεσα στο σήμερα και το αύριο, με μόνη απτή πραγματικότητα το «τώρα». Όλη η ζωή μας δεν είναι παρά μια ακολουθία από άπειρα «τώρα», αυτά που πέρασαν και αυτά που θα έρθουν. «Δε μπορείς να βάλεις το πόδι σου δύο φορές στο ίδιο ποτάμι γιατί τα νερά του κυλάνε συνεχώς» είχε πεί ο Ηράκλειτος. Όμως και το «τώρα» δεν ορίζεται μονοσήμαντα. Το «τώρα» του κάθε ανθρώπου είναι έννοια εξαιρετικά προσωπική.

Ίσως τελικά ο χρόνος να είναι πιο συγγενικός με την ψυχή και τη συνείδηση και όχι με το χώρο, όπως υποστηρίζει η σύγχρονη φυσική. Η αίσθηση του χρόνου δεν είναι πάντα η ίδια. Άλλοτε κυλά γρήγορα και άλλοτε πιο αργά, ή τουλάχιστο έτσι το αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος ανάλογα με τα γεγονότα που λαμβάνουν χώρα. Η λειτουργία της ανάκλησης αναμνήσεων είναι μια καθαρά πνευματική λειτουργία και αποτελεί ένα ταξίδι στο χρόνο, χωρίς όμως να διαφοροποιείται η αντικειμενική θέση του υποκειμένου στον κατά συνθήκη χρόνο.

Το παρελθόν περιλαμβάνει, εκτός από αυτό που συνέβη και όλα όσα θα μπορούσαν να συμβούν, τα οποία όμως για κάποιο λόγο παρέμειναν σε λανθάνουσα κατάσταση. Το μέλλον από την άλλη πλευρά είναι ένα σύνολο πιθανών γεγονότων και καταστάσεων. Όμως ποιος ή τι επιλέγει ποια από αυτά τα γεγονότα θα συμβούν, και άρα θα αποτελέσουν κάποτε παρόν. Μοίρα ή συμπτώσεις, προδιαγεγραμμένη πορεία ή συνειδητή επιλογή, ποια δύναμη κυβερνά το μέλλον; Ποια ήταν η μυστηριώδης δύναμη που έμπλεξε το δικό μου μέλλον με το παρελθόν των άλλων ανθρώπων;

kawasaki69john
10-01-2010, 13:30
Πολλές φορές ισορρόπησα ανάμεσα στη λογική και την παραφροσύνη, αναρωτήθηκα αν ζώ ένα εφιάλτη και σύντομα πρόκειται να ξυπνήσω. Μέσα στα όνειρα ο χρόνος λειτουργεί σε ένα άλλο επίπεδο. Η λογική του συνέχεια ανατρέπεται και κάνει αυθαίρετα άλματα μπρος και πίσω. Πιστεύω ότι κάποια άγνωστη ψυχική λειτουργία διατάραξε την ισορροπία ανάμεσα στην ονειρική και την συνειδητή κατάσταση του εγκεφάλου μου και δε μου επέτρεψε να επανέλθω μετά από κάποιο ονειρικό άλμα. Θα ήμουν ένας απλός ψυχασθενής αν η διαταραχή αυτή δεν παρέσερνε μαζί της και την τρισδιάστατη υπόστασή μου. Ο χώρος και ο χρόνος μου καμπυλώθηκαν αρκετά ώστε να αναστραφούν.

Άραγε η αναστροφή αυτή δημιούργησε κάποιο κενό στο μέλλον που θα έπρεπε να είχα ζήσει; Το 2008, αν οι εκτιμήσεις μου είναι σωστές, έπαψα απλά να υπάρχω, πέθανα; Ή μήπως ένας άλλος εαυτός μου έζησε, θα ζήσει, κανονικά τη ζωή του; Μήπως η καμπύλη του χώρου και του χρόνου μου διχοτομήθηκε και ένα κομμάτι της ακολούθησε λάθος κατεύθυνση, παρασέρνοντας μαζί της και ένα λειτουργικό αντίγραφο της φυσικής μου υπόστασης το οποίο συνέχισε να αλληλεπιδρά με το περιβάλλον του; Μήπως οι άνθρωποι με τους οποίους ερχόμουν σε επαφή έβλεπαν αντανακλάσεις του μέλλοντος;

Και ο φυσικός μου θάνατος, τι ακριβώς θα επιφέρει; Θα είναι απλά το τέλος μιας ζωής που πήρε λάθος δρόμο, ή θα ξανασμίξει τα χωρισμένα κομμάτια του εαυτού μου και θα ξαναβάλει την ύπαρξή μου στη φυσιολογική πορεία της;

Σίγουρα αναρωτιέσαι μήπως όλα αυτά είναι τα προϊόντα ενός διαταραγμένου εγκεφάλου ο οποίος ζεί σε μια πραγματικότητα που έπλασε ο ίδιος, ή για να το πώ πιο απλά, μήπως διαβάζεις τα παραληρήματα ενός τρελού. Δε θα σε αδικήσω γι αυτή σου τη σκέψη, ούτε θα προσπαθήσω να σε πείσω για το αντίστροφο. Δεν είναι δυνατόν μέσα από λίγες γραμμές κειμένου να σου μεταφέρω όσα βίωσα σε μια ζωή.

Όσο για την ταυτότητά μου, είσαι σίγουρος πώς θέλεις να τη μάθεις; Μπορεί να είμαι κάποιος που ξέρεις ή κάποιος που θα συναντήσεις, μπορεί να είμαι το αγέννητο παιδί σου, μπορεί να είμαι ο ίδιος σου ο εαυτός. Αν όμως δε φοβάσαι να ψάξεις και να γνωρίσεις αλήθειες που ίσως σε ταράξουν, θα σου δώσω ένα γρίφο για να λύσεις:

«Ψάξε να βρείς την πλάκα που δεν έχει αρχή, στο φρούριο κοντά στα στενά με τις δάφνες του Απόλλωνα.»

Αφήνω αυτή την καταγεγραμμένη μαρτυρία ζωής ως μοναδική απόδειξη της παράλογης ύπαρξής μου και του ακούσιου ταξιδιού μου στο χρόνο. Δεν ξέρω αν και πότε θα βρεθεί και θα διαβαστεί, ή από ποιόν. Αν όμως κάποιος αποφασίσει να ακολουθήσει τα βήματα του γρίφου και μάθει την ταυτότητά μου θα ήθελα να προσπαθήσει να με εντοπίσει στο μέλλον, και να φροντίσει όταν, στην κανονική ροή του χρόνου, θα είμαι ενήλικος να πάρω στα χέρια μου αυτό το κείμενο. Ίσως έτσι βοηθήσω τον εαυτό μου να εκτιμήσει καλύτερα την αξία της ζωής και του χρόνου.

Το παράξενο αυτό κείμενο θα μπορούσε να ερμηνευθεί με πολλούς τρόπους. Θα μπορούσε να είναι η προσπάθεια κάποιου επίδοξου συγγραφέα και ίσως με κάποιες βελτιώσεις και τροποποιήσεις να μπορεί να θεωρηθεί και ενδιαφέρουσα. Θα μπορούσε να είναι κάποια φάρσα. Θα μπορούσε να είναι ένα δοκίμιο για το χρόνο, γραμμένο με ιδιότυπο τρόπο. Τέλος, θα μπορούσε να είναι όντως το «παραλήρημα ενός τρελού», όπως αναφέρεται και σε κάποιο σημείο του ίδιου του κειμένου.

Θα μπορούσε άραγε να είναι αλήθεια; Η απάντηση, αρνητική ή καταφατική, δεν πρέπει να δοθεί βιαστικά. Ας αναρωτηθεί ο καθένας τι γνωρίζει για το χρόνο, για τους φυσικούς νόμους που διέπουν τη ροή του, και για τη σχέση του με την ψυχή. Ο χρόνος είναι το πολυτιμότερο αγαθό στη ζωή ενός ανθρώπου, αλλά και ένα μεγάλο αίνιγμα. Μήπως τελικά δεν είναι ο χρόνος που κυλά, αλλά οι άνθρωποι που κινούνται μέσα σε αυτόν, όπως ακριβώς κινούνται μέσα στο χώρο; www.thegreekz.com

Sad13
10-01-2010, 18:30
Κύριε Γιάννη επειδή το κείμενο το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον μήπως θυμάστε που το βρήκατε?

ziggy
10-01-2010, 18:40
Δώσε την πρώτη πρόταση στο γούγλη.

Sad13
10-01-2010, 18:51
Ευχαριστώ Γιάννη!

kawasaki69john
10-01-2010, 20:05
Ευχαριστώ Γιάννη!

www.thegreekz.com

Giorgio
12-01-2010, 10:06
Οι άνθρωποι δεν είναι επικίνδυνοι είναι και ηλίθιοι ή θεωρούν εμάς εντελώς ηλίθιους
Τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας και πάλι δικά μας!

Παρασκευή, 8 Ιανουαρίου 2010 - 06:58

Οι εθνοπατέρες μας αποφάσισαν χτες να μην περικόψουν τον 15ο και τον 16ο μισθό των υπαλλήλων της Βουλής, αλλά αυτοί να φορολογούνται στο εξής. Μάθαμε έτσι ότι οι δύο επιπλέον μισθοί των προνομιούχων συμπολιτών μας ήσαν μέχρι σήμερα αφορολόγητοι. Πέστε μας πότε προσλαμβάνετε κόσμο να σας έρθουμε!

Η χώρα περνάει κρίση, δεν ξέρουμε αν θα βρούμε δανεικά τους επόμενους μήνες για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις και οι εκπρόσωποί μας στη Βουλή των Ελλήνων μας δείχνουν το τι πρέπει να πράξουμε για την πατρίδα: Οι βολεμένοι να εξασφαλίσουν με κάθε τρόπο την καλή τους τύχη και όλοι οι άλλοι να πάνε να πέσουν στον Καιάδα, στο Ζάλογγο ή σε όποια κοντινή χαράδρα βρίσκονται.

Ξέρετε γιατί δεν περικόψανε τους δύο επιπλέον μισθούς; Επειδή, λέει, αυτό ισχύει από την εποχή του Ελευθέριου Βενιζέλου και θέλουν να διαφυλάξουν την ιστορική παράδοση. Τώρα, κύριε, Παπακωνσταντίνου μας, πώς θα πείτε σε άλλους δημόσιους υπαλλήλους ότι θα τους κόψετε τα επιδόματα; Με τι ηθικό σθένος;

Να εξηγήσουμε αμέσως τι ακριβώς εννοούμε για να μην παρεξηγηθούμε. Πολλοί από τους υπαλλήλους της Βουλής έχουν διορισθεί από τους βουλευτές μας, ήταν μέρος του προσωπικού τους κατά τη διάρκεια της θητείας των εκπροσώπων μας στο άντρο της Δημοκρατίας. Δεν θέλησαν, λοιπόν, να δυσαρεστήσουν τα... δικά τους παιδιά.

Δίκαια, λοιπόν, θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν παίρνουν 15ο και 16ο μισθό. Δίκαια, επίσης, θα αρνηθούν την όποια περικοπή τους προτείνει η κυβέρνηση.

Λένε ότι για ιστορικούς λόγους διατήρησαν αυτό το προνόμιο των τυχερών συμπολιτών μας που βρήκαν μία θέση στη Βουλή και δεν αναγκάστηκαν έτσι να συναγωνισθούν με άλλους για μία θέση στο λοιπό δημόσιο τομέα ή ακόμη χειρότερα στον ιδιωτικό τομέα. Τι μας λέτε; Με την ίδια λογική, ορθά κάποιοι εφοριακοί έχουν δημιουργήσει shop in the shop στις εφορίες, επειδή αυτό συνέβαινε επί Βυζαντινής και Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Αν κάτι καταλαβαίνουμε απ’ ό,τι βλέπουμε, είναι το γεγονός ότι αυτοί που θα έπρεπε έχουν καταλάβει ελάχιστα. Τόσο για την κρίση, όσο και για τους λόγους που έχουμε οδηγηθεί σε αυτήν. Καλή μας νύκτα. Σιωπητήριο...

kawasaki69john
12-01-2010, 10:39
αισχος ντροπη αλητεια...:mad::mad:aggresive1aggresive1

toubn
13-01-2010, 07:27
http://www.youtube.com/watch?v=2J0ikG4XpTs

salty
13-01-2010, 07:44
πολύ καλό Νικόλα

Dtsaros
13-01-2010, 11:05
Οι άνθρωποι δεν είναι επικίνδυνοι είναι και ηλίθιοι ή θεωρούν εμάς εντελώς ηλίθιους
Τα δικά μας δικά μας και τα δικά σας και πάλι δικά μας!

Παρασκευή, 8 Ιανουαρίου 2010 - 06:58

Οι εθνοπατέρες μας αποφάσισαν χτες να μην περικόψουν τον 15ο και τον 16ο μισθό των υπαλλήλων της Βουλής, αλλά αυτοί να φορολογούνται στο εξής. Μάθαμε έτσι ότι οι δύο επιπλέον μισθοί των προνομιούχων συμπολιτών μας ήσαν μέχρι σήμερα αφορολόγητοι. Πέστε μας πότε προσλαμβάνετε κόσμο να σας έρθουμε!

Η χώρα περνάει κρίση, δεν ξέρουμε αν θα βρούμε δανεικά τους επόμενους μήνες για να πληρωθούν μισθοί και συντάξεις και οι εκπρόσωποί μας στη Βουλή των Ελλήνων μας δείχνουν το τι πρέπει να πράξουμε για την πατρίδα: Οι βολεμένοι να εξασφαλίσουν με κάθε τρόπο την καλή τους τύχη και όλοι οι άλλοι να πάνε να πέσουν στον Καιάδα, στο Ζάλογγο ή σε όποια κοντινή χαράδρα βρίσκονται.

Ξέρετε γιατί δεν περικόψανε τους δύο επιπλέον μισθούς; Επειδή, λέει, αυτό ισχύει από την εποχή του Ελευθέριου Βενιζέλου και θέλουν να διαφυλάξουν την ιστορική παράδοση. Τώρα, κύριε, Παπακωνσταντίνου μας, πώς θα πείτε σε άλλους δημόσιους υπαλλήλους ότι θα τους κόψετε τα επιδόματα; Με τι ηθικό σθένος;

Να εξηγήσουμε αμέσως τι ακριβώς εννοούμε για να μην παρεξηγηθούμε. Πολλοί από τους υπαλλήλους της Βουλής έχουν διορισθεί από τους βουλευτές μας, ήταν μέρος του προσωπικού τους κατά τη διάρκεια της θητείας των εκπροσώπων μας στο άντρο της Δημοκρατίας. Δεν θέλησαν, λοιπόν, να δυσαρεστήσουν τα... δικά τους παιδιά.

Δίκαια, λοιπόν, θα αρχίσουν να διαμαρτύρονται και οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν παίρνουν 15ο και 16ο μισθό. Δίκαια, επίσης, θα αρνηθούν την όποια περικοπή τους προτείνει η κυβέρνηση.

Λένε ότι για ιστορικούς λόγους διατήρησαν αυτό το προνόμιο των τυχερών συμπολιτών μας που βρήκαν μία θέση στη Βουλή και δεν αναγκάστηκαν έτσι να συναγωνισθούν με άλλους για μία θέση στο λοιπό δημόσιο τομέα ή ακόμη χειρότερα στον ιδιωτικό τομέα. Τι μας λέτε; Με την ίδια λογική, ορθά κάποιοι εφοριακοί έχουν δημιουργήσει shop in the shop στις εφορίες, επειδή αυτό συνέβαινε επί Βυζαντινής και Οθωμανικής αυτοκρατορίας.

Αν κάτι καταλαβαίνουμε απ’ ό,τι βλέπουμε, είναι το γεγονός ότι αυτοί που θα έπρεπε έχουν καταλάβει ελάχιστα. Τόσο για την κρίση, όσο και για τους λόγους που έχουμε οδηγηθεί σε αυτήν. Καλή μας νύκτα. Σιωπητήριο...

Και να ταν μόνο οι υπάλληλοι της Βουλής. Πολλοί (Δημόσιο και Ευρύτερο Δημόσιο) πέρνουν 15ο μισθό.................. και νόμιμα.

Mpliki
13-01-2010, 11:49

Φαβερα τα τυπακια. Ειδικα το σημειο με τις αγκαλιες εινει ολα τα λεφτα!:D

kawasaki69john
13-01-2010, 12:17
απο δεξια λεφταδες απο αριστερα λεφταδες και στη μεση εμεις τα θυματα που δουλευουμε γιαυτους σαν προγραμματισμενα ρομποτ...

Knight
14-01-2010, 14:17
Πως λέμε Δ.Ο.Σ. Για πληροφορικάριο σε κόβω. Έπεσα μέσα;

Πρότασή μου είναι να περιμένουμε π΄ρωτα να φτιάξει η εθνική στα τέμπη διότι είναι μεγάλο βάσανο για όποιον επιχειρήσει να περάσει προς τα κάτω και μετά να βρούμε την μέση περίπου της διαδρομής για να βολέψει όλο τον κόσμο, σε μέρος με μεγάλο parking

+99999999999999999999999999999999999999999999999
+ οτι θα εχω παρει και το αυτοκινητο και θα ειμαι και γω παρον

lakiss51
14-01-2010, 14:58
Πρότασή μου είναι να περιμένουμε π΄ρωτα να φτιάξει η εθνική στα τέμπη διότι είναι μεγάλο βάσανο για όποιον επιχειρήσει να περάσει προς τα κάτω και μετά να βρούμε την μέση περίπου της διαδρομής για να βολέψει όλο τον κόσμο, σε μέρος με μεγάλο parking

Το ανεκδοτο της νεας χρονιας! Τεμπη ΔΕΝ ανοιγουν! Αν ξερατε τι λεγετε εδω θα το ειχατε παρει αποφαση ηδη και δεν θα το κουβεντιαζατε!
Στο μεσον περιπου της διαδρομης (σε χρονο οχι χιλιομετρα) ειναι η Λαρισα και ο Βολος:
3-3,5 ωρες απο Αθηνα (με αριστο δρομο)
2,5-3,5(Βολος) ωρες απο Θεσ/νικη με μια ωρα μετριωτατο δρομο (παράλια)
Στην +1 ωρα ειναι Καλαμπακα
Λαρισα (υπαρχει ανετο δημοτικο παρκιν με πληρωμη αλλα φθηνο, στο κεντρο, γεφυρα Αλκαζαρ, διπλα σε ξενοδοχειο)
Αγιοκαμπος, προβλημα διαμονης λογω θερμανσης, αλλα οταν θα παω κατω θα ρωτησω καλυτερα. Παρκιν ατελειωτο!
Βολος...; μαλλον προβλημα
Καλαμπακα, μαλλον ανετα (ρωταμε τον ΚωσταΟπελ)
Διαλεχτεεε:D

Dtsaros
14-01-2010, 15:01
Το ανεκδοτο της νεας χρονιας! Τεμπη ΔΕΝ ανοιγουν! Αν ξερατε τι λεγετε εδω θα το ειχατε παρει αποφαση ηδη και δεν θα το κουβεντιαζατε!
Στο μεσον περιπου της διαδρομης (σε χρονο οχι χιλιομετρα) ειναι η Λαρισα και ο Βολος:
3-3,5 ωρες απο Αθηνα (με αριστο δρομο)
2,5-3,5(Βολος) ωρες απο Θεσ/νικη με μια ωρα μετριωτατο δρομο (παράλια)
Στην +1 ωρα ειναι Καλαμπακα
Λαρισα (υπαρχει ανετο δημοτικο παρκιν με πληρωμη αλλα φθηνο, στο κεντρο, γεφυρα Αλκαζαρ)
Αγιοκαμπος, προβλημα διαμονης λογω θερμανσης, αλλα οταν θα παω κατω θα ρωτησω καλυτερα. Παρκιν ατελειωτο!
Βολος...; μαλλον προβλημα
Καλαμπακα, μαλλον ανετα (ρωταμε τον ΚωσταΟπελ)
Διαλεχτεεε:D

Συγγνώμη που θα το πω έτσι ωμά αλλά επειδή πέρασα από Λάρισα Χριστούγενα και άκουσα όλες αυτές τις μ******ς που λέγονται για τα Τέμπη εκεί, ένα έχω να πω.

Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ

lakiss51
14-01-2010, 15:03
Συγγνώμη που θα το πω έτσι ωμά αλλά επειδή πέρασα από Λάρισα Χριστούγενα και άκουσα όλες αυτές τις μ******ς που λέγονται για τα Τέμπη εκεί, ένα έχω να πω.

Α ΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ

Και που να ακουγες για σπηλιες και λιμνες που βρηκαν σκαβοντας για τις σηραγγες:D:D:D
Αληθεια, δεν σας κανει εντυπωση οτι το θεμα "ευθυνες για τα Τεμπη" το κανουν γαργαρα τα αθηναϊκα ΜΜΕ;

Dtsaros
14-01-2010, 15:06
Τα ξέρω σου λέω. Υποτίθεται ότι βρήκαν σπηλιά χωρίς πάτο και τη γέμισαν τσιμέντο. ΈΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ. Όχι τίποτε άλλο αλλά αν το κάνουν αυτό θα πέσει όλο το βουνό και θα έχουμε κάμπο.

άσε που ακόμα ανοίγουν τούνελ με δυναμίτες και βάλανε πολύ δυναμίτη λέει και έπεσε το βουνό. Και όλα αυτά για να πάει πιό γρήγορα το έργο.

lakiss51
14-01-2010, 15:09
Για το δυναμιτες ειναι σιγουρο , μεχρι τα Αμπελακια κουνιοταν! το αλλο....
Παντως τα βραχια ξεκολλησαν και δεν επεσαν λογω βροχης (ποιες βροχες;)

Dtsaros
14-01-2010, 15:10
Δεν υπάρχει περίπτωση ρε συ. Δεν ανοίγονται τα τούνελ με δυναμίτη.

lakiss51
14-01-2010, 15:16
Δεν υπάρχει περίπτωση ρε συ. Δεν ανοίγονται τα τούνελ με δυναμίτη.

Δημητρη υπαρχουν παμπολλες μαρτυριες οτι επεφταν δυναμιτακια συνεχεια. Οι μετροποντικες χρειαζονται βοηθεια, εκει ειναι ολο βραχος κι οχι εναποθεσεις χωματων χιλιαδων ετων (Μετρο). Η προστασια με συρματοπλεγματα σε ολη την κοιλαδα γιατι μπηκε λες; τοσα χρονια που και που επεφτε καμια πετρουλα και τωρα ξαφνικα σαβουριασαν εκατο μετρα βραχοι -+ αλλοι ετοιμορροποι.

Dtsaros
14-01-2010, 16:05
Δυναμίτης μέσα στο τουνελ δεν μπαίνει. Δεν θα πω πολλά απλά σκέψου που θα εκτονωθεί η δύναμη της έκρηξης και θα καταλάβεις

lakiss51
14-01-2010, 16:14
Δυναμίτης μέσα στο τουνελ δεν μπαίνει. Δεν θα πω πολλά απλά σκέψου που θα εκτονωθεί η δύναμη της έκρηξης και θα καταλάβεις

Θα ρωτησουμε και θα μαθουμε συντομως...

Sad13
14-01-2010, 17:26

Καταπληκτικοί γενικά οι τύποι (zeitgeist) αλλά είναι και αυτοί κατά κάποιον τρόπο αμφιλεγόμενοι!
Το βιντεάκι πάντως τα σπάει....(υπάρχουν και συνέχειες)!

lakiss51
14-01-2010, 18:09

Αν βαλεις στον Γκουγκλη "διανοιξη σηραγγας με δυναμιτη" θα δεις ενδιαφεροντα αποτελεσματα

Yeah
14-01-2010, 21:18
Να ρωτησω κατι... Supercharger ειναι ενα ειδος υπερσυμπιεστη ή ειναι γενικα υπερσυμπιεστης?

ziggy
14-01-2010, 21:24
Να ρωτησω κατι... Supercharger ειναι ενα ειδος υπερσυμπιεστη ή ειναι γενικα υπερσυμπιεστης?

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.caroto.gr/static/cache/supercache/www.caroto.gr/tag/supercharger//index.html.gz

Yeah
14-01-2010, 21:30
THANKS

kawasaki69john
14-01-2010, 21:30

ειναι υπερσυμπιεστης που περνη κινηση απο ραουλο και δουλευη απο ρελαντη οποτε και αποδιδη απο πολλη χαμηλα γιαυτο και ειναι και καλλητερος και ποιο καθαρος απο τoυρμπινα..αν θελης και αλλα πεσμου τα εχω δουλεψη στην αμερικη τα σουπερτσαρτσ...ετσι τα λενε...

shotcon
14-01-2010, 22:50

Το σκαπτικό τρυπάνι ίδιο με του μετροπόντικα αδυνατεί να σκάψει συμπαγή βράχο. Για αυτόν τον λόγο στέλνουν μικρότερα τρυπάνια μπροστά από την κοπτική κεφαλή σε απόσταση 15 μέτρων και πέρνουν δείγμα του υλικού που πρόκειται να βρουν μπροστά τους. Αν το υλικό είναι συμπαγής βράχος όπως στην δική μας περίπτωση τότε κυκλικά στην ίδια απόσταση τοποθετούνται εκρηκτικά τα οποία σπάνε τον βράχο στο σημείο εκείνο και διευκολύνουν την διάνοιξη του τούνελ. Σε αντίθετη περίπτωση ο χρόνος διάνοιξης επιμηκύνεται και τα κοπτικά της κεφαλής καταστρέφονται ποιο γρήγορα.

Πηγή πληροφόρησης σχετικό ντοκυμαντέρ που έχω δει πρόσφατα.

Υ.Γ. Η Ελλάδα έχει ένα από τα δυσκολότερα τοπία κατασκευής δρόμων στην Ευρώπη. 1 χιλιόμετρο δρόμου κοστίζει περισσότερα ευρώ από ότι σε άλλες χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης και το κοστολόγιο είναι σχεδόν το ίδιο με Ιταλία και Ελβετία. Εμείς εδώ δεν έχουμε απλά βουνά αλλά και σκληρούς βράχους.

Dtsaros
15-01-2010, 08:53
http://www.michanikos.gr/printthread.php?t=11996&pp=40

Απόψεις μηχανικών σχετικά με την κατολίσθηση. Θα διαβάσετε πολλές και αντικρουόμενες απόψεις. Αν το ψάξετε λίγο παραπάνω θα δείτε ότι το σημείο στο οποίο ανοίγεται η σήραγγα έχει σαθρά πετρώματα και γι αυτό ανοίγονται μόνο με το μηχάνημα. Επίσης όπως αναφέρεται τα καταγραφικά ακόμη και όταν χρησιμοποιούνταν εκρηκτικά έδειχναν μικρότερους κραδασμούς της κυκλοφορίας της οδού από τις εκρήξεις.

Εδώ θέλω να πω ότι έκανα λάθος για τη μη χρησιμοποίηση εκρηκτικών μέσα στο τούνελ. Σε συζήτηση που είχα με συναδέλφους μηχανικούς ειδικευμένους σε θέματα διάνοιξης σύραγγας μου επιβεβαίωσαν ότι χρησιμοποιούνται εκρηκτικά, τα οποία έχουν την δυνατότητα βάσει της τοποθέτησής τους να ρίξουν τα πετρώματα σε σημείο που έχουμε επιλέξει.

salty
15-01-2010, 10:55
Να συμπληρώσω - απ' τη μικρή θητεία μου στο ΚΕΔΕ του ΥΠΕΧΩΔΕ πως τα πετρώματα στην Ελλάδα είναι - στη τεράστια πλειοψηφία τους - ασβεστολιθικά και επομένως μαλακά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η ελληνική άσφαλτος τρίβεται γρήγορα και γίνεται καθρέπτης. Για τον ίδιο λόγο στην Ελλάδα τα ελαστικά δεν χαλάνε από τη χρήση αλλά απ' τον χρόνο.

Yeah
15-01-2010, 13:27
ειναι υπερσυμπιεστης που περνη κινηση απο ραουλο και δουλευη απο ρελαντη οποτε και αποδιδη απο πολλη χαμηλα γιαυτο και ειναι και καλλητερος και ποιο καθαρος απο τυρμπινα..αν θελης και αλλα πεσμου τα εχω δουλεψη στην αμερικη τα σουπερτσαρτσ...ετσι τα λενε...

Ευχαριστω κυριε Γιαννη...

Yeah
15-01-2010, 14:10
Δειτε το!

http://www.youtube.com/watch?v=fMcTmgl2XNY

Πολυ ωραιο βιντεο και ενημερωτικο!

shotcon
15-01-2010, 15:01
Να συμπληρώσω - απ' τη μικρή θητεία μου στο ΚΕΔΕ του ΥΠΕΧΩΔΕ πως τα πετρώματα στην Ελλάδα είναι - στη τεράστια πλειοψηφία τους - ασβεστολιθικά και επομένως μαλακά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που η ελληνική άσφαλτος τρίβεται γρήγορα και γίνεται καθρέπτης. Για τον ίδιο λόγο στην Ελλάδα τα ελαστικά δεν χαλάνε από τη χρήση αλλά απ' τον χρόνο.

Αυτό με τα ασβεστολιθικά μπορώ να πω πως με έστειλες αδιάβαστο.!!!! :eek:

Βοήθησέ με να καταλάβω κάτι. Η άσφαλτος δεν εμπεριέχει χαλίκι μέσα; Μου έδωσες να καταλάβω ότι το χαλίκι είναι προιόν ασβεστολιθικού πέτρώματος;

Εγώ με άλλη αντύπωση ήμουν όσον αφορά το εσωτερικό των βουνών μας και δεν έχω λόγο φυσικά να σε αντικρούσω. Αλλά με ξάφνιασες. :confused:

salty
15-01-2010, 18:32
Το χαλίκι δεν είναι συγκεκριμένο πέτρωμα, έτσι ονομάζονται τα θραύσματα πετρωμάτων με μικρή ακανόνιστη φόρμα. Ανάλογα λοιπόν τι πέτρωμα έχει το νταμάρι, είναι και το πέτρωμα των χαλικιών. Στις καλύτερες των περιπτώσεων είναι γρανιτοειδές πέτρωμα αλλά αυτά μόνο στην Ευρώπη. Η Ελλαδίτσα μας δεν έχει παρά ελάχιστα τέτοια πετρώματα και η εισαγωγή τους απ' το εξωτερικό για οδοποιία της πέφτει λιγάκι ακριβή. Γι αυτό και χρησιμοποιεί τα δικά της που όπως είπα είναι κυρίως ασβεστολιθικά.
Αποτέλεσμα είναι να τρίβεται περισσότερο το χαλίκι παρά το λάστιχο και σε μικρό χρονικό διάστημα ο τάπητας να γίνεται ο γνωστός σε όλους μας καθρέπτης.

Στο εξωτερικό και σε "δύσκολα" μέρη, εκτός απ' το "χαλίκι" μπαίνουν και άλλα "άγρια" υλικά ώστε να επιτυγχάνεται πρόσφυση ακόμα και ε συνθήκες παγετού... εδώ όμως είναι ψωροκώσταινα...

Sad13
15-01-2010, 19:44
Τελικά αυτό το θέμα τι αφορά?

dim001
15-01-2010, 19:50
Γιωργο αντι για πιτα βλεπω να κοβουμαι κανα Βουνο ή Ασφαλτοταπητα .

ziggy
15-01-2010, 20:12
Εγώ πάλι βλέπω να κόβετε κανένα ...τσουρέκι...!!!! :D:D:D:D

shotcon
15-01-2010, 20:28
Το χαλίκι δεν είναι συγκεκριμένο πέτρωμα, έτσι ονομάζονται τα θραύσματα πετρωμάτων με μικρή ακανόνιστη φόρμα. Ανάλογα λοιπόν τι πέτρωμα έχει το νταμάρι, είναι και το πέτρωμα των χαλικιών. Στις καλύτερες των περιπτώσεων είναι γρανιτοειδές πέτρωμα αλλά αυτά μόνο στην Ευρώπη. Η Ελλαδίτσα μας δεν έχει παρά ελάχιστα τέτοια πετρώματα και η εισαγωγή τους απ' το εξωτερικό για οδοποιία της πέφτει λιγάκι ακριβή. Γι αυτό και χρησιμοποιεί τα δικά της που όπως είπα είναι κυρίως ασβεστολιθικά.
Αποτέλεσμα είναι να τρίβεται περισσότερο το χαλίκι παρά το λάστιχο και σε μικρό χρονικό διάστημα ο τάπητας να γίνεται ο γνωστός σε όλους μας καθρέπτης.

Στο εξωτερικό και σε "δύσκολα" μέρη, εκτός απ' το "χαλίκι" μπαίνουν και άλλα "άγρια" υλικά ώστε να επιτυγχάνεται πρόσφυση ακόμα και ε συνθήκες παγετού... εδώ όμως είναι ψωροκώσταινα...

Με έβαλες σε πολλές σκέψεις αλλά και αναθεωρήσεις τις οποίες λόγω της θέσης του forum δεν θα καταθέσω διότι θα ξεφύγουμε εντελώς.

kawasaki69john
15-01-2010, 22:09
Στο θέμα μας λοιπόν και επειδή η παρέα του OPEL-CLUB.GR εκτός του ότι είναι η μεγαλύτερη Π-Α-Ρ-Ε-Α που υπάρχει στην Ελλάδα, είναι και η πιο εύθυμη! Γι'αυτό και το γιορτάζουμε με πάρτυ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (σχεδόν δηλαδή)! Το πρώτο 5ο γενέθλιο πάρτυ μας έγινε για αρχή στα Ιωάννινα με απόλυτη επιτυχία, χαμόγελο και σούπερ διάθεση! ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ!
(Διαβάστε την ανταπόκριση του party ΕΔΩ: http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=11797 )

ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, στις 22/01 (Παρασκευή) και ώρα 22:00, στο ΣΕΦ, στο "SPLIT BAR" του OLYMPICO! Τιμή Εισιτηρίου: 20  (Περιλαμβάνει 2 ποτά και 1 λαχνό). Έχτρα λαχνός: 5 
ΠΟΛΛΑ ΔΩΡΑ τα οποία θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες!
Σχετικό topic έχει ανοιχτεί εδώ: http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=11890

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, στις 30/01 (Σάββατο) και ώρα 18:00, στην OPEL SINIS (Περιοχή ΙΚΕΑ).
ΔΩΡΑ και λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν σύντομα!
Σχετικό topic έχει ανοιχτεί εδώ: http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=11974

ΣΤΗΝ ΚΟΜΟΤΗΝΗ, ΑΥΡΙΟ 16/01 (Σάββατο) και ώρα 14:00 ραντεβού στην OPEL MAC MOTORS
Θα ακολουθήσει ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ, βόλτα μέσα στην Κομοτηνή, ειδική διαδρομή σε βουνό και ώρα έναρξης φαγητού στην ταβέρνα: 16:00. Στη συνέχεια θα κοπεί η πίτα και θα γίνει η κλήρωση των ΔΩΡΩΝ. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει καφές και τέλος, για όσους θα κάτσουν το βράδυ, σφηνάκια στο club "IZEBAR" !
Τα δώρα που θα κληρωθουν στην Κομοτηνή:

- 4 πακέτα ΔΩΡΕΑΝ φιλοξενίας ιστοσελίδας για 1 ΧΡΟΝΟ από την εταιρεία PROWEBSECTOR.GR !
- 1 Test drive Insignia 1.6T στον τοπο σας απο την MAC MOTORS !
- 1 μονοήμερη εκδρομή στο ΦΑΛΑΚΡΟ Δράμας για 2 ατομα απο το τουριστικο γραφειο ΒΗΡΑ ΤΟURS (Φερρες)
- 1 πληρη ελεγχο αυτοκινητου απο το ΙΚΤΕΟ του Βαγγελη στην Ξάνθη
- 1 ευθυγραμμιση αυτοκινητου απο τον SPORTLINE GIANNAKIDHS στις ΦΕΡΡΕΣ
- 1 υφασμάτινη θήκη κινητού
- 2 Λαμπτηρες Εξοικονομισης Ενεργειας απο το φιλο μας ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ ...ΝΕΚΤΑΡΙΟ
- 2 DVD με τιτλο "τα 5 χρυσα final four" απο τον ΓΕΡΜΑΝΟ Kομοτηνης
- 1 USB memory stick 2GB
- 2 κούπες καφε με το λογοτυπο του OPEL-CLUB.GR!
- 1 κορνιζα με αναμνηστικη φωτογραφια απο καποια συνατηση μας απο τον Μπάμπη "Corsa I love Kontres"
- 2 μπρελοκ του Opel-club απο τον Μπάμπη
- 3 αναπτηρες opel-club απο τον Μπάμπη
- 2 αυτοκολλητα opel-club σε χρωματα αρεσκιας σας απο τον Μπάμπη και πάλι.

ΚΑΙ ΕΠΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ! Για περισσότερες πληροφορίες για το 5o Γενέθλιο Party του OPEL-CLUB.GR στην Κομοτηνή, επισκευθείτε το σχετικό topic εδώ:
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=11717

ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ, ΜΕΘΑΥΡΙΟ 17/01 (ΚΥΡΙΑΚΗ) και ώρα 17:00 στο ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ στην Αμμουδάρα Ηρακλείου! Πληροφορίες: 693 88 44 194.
Τιμή λαχνού: 5 
Με δώρα συνολικής αξίας ΑΝΩ ΤΩΝ 1600 , σας παραθέτουμε τους χορηγούς μας και τα δώρα που μας προσέφεραν για τη γιορτή μας:

Express Repairs - Πρότυπο Κέντρο Μικροεπιδιορθώσεων Αυτοκινήτου
Υπεύθυνος κατ/τος: Γρηγόρης Τσάκας
Διεύθυνση: Ελ. Βενιζέλου 17, Γάζι Ηρακλείου Κρήτης
Τηλ: 2810 371.338-9 / 2810 381.133 / Fax: 2810 371.339
Website: www.expressrepairs.gr
Δώρα:
- 1 γυάλισμα αυτ/του (αξίας 300 )
- 1 καθαρισμός σαλονιού (αξίας 120 )

ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΧΕΙΜΩΝΙΤΗΣ - Εμπόριο - Service Ελαστικών & Ζαντών - Αμορτισέρ - Ελατήρια
Εθνικής Αντιστάσεως 1, 71 306, Ηράκλειο. Τηλ: 2810 236672, Fax: 2810 236786
Υποκ/μα: Στ. Καζαντζίδη, 71 601, Ν. Αλικαρνασσός - Τηλ: 2810 344409, Fax: 2810 344073
Δώρο: ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ ΑΞΙΑΣ 100 

PITSTOP - Κοντζεδάκης Γιώργος - Κοντζεδάκης Χαράλαμπος
Πλυντήριο - Βουλκανιζατέρ - Αξεσουάρ Αυτ/των - Ζάντες - Λάστιχα - Καθαρισμός Σαλονιών
Διεύθυνση: Ελ. Βενιζέλου 127, Γάζι Ηρακλείου Κρήτης
Τηλ: 2810 822.998
Υπεύθυνοι Κατ/τος: Κοντζεδάκης Χαράλαμπος & Γιώργος
Δώρα:

- 1 δωρεάν τοποθέτηση φιμέ αντηλιακών μεμβρανών αυτ/του Global USA (αξίας 180 )
- 1 δωρεάν πλύσιμο αυτ/του
- 1 δωρεάν πλύσιμο αυτ/του

Κεντρο Ελαστικών Παγωμένος Γιώργος
Διεύθυνση: Ελ. Βενιζέλου 127, Γάζι Ηρακλείου Κρήτης
Τηλ: 2810 824 944
- 2 δωρεάν ζυγοσταθμίσεις

Σχολή Καράτε Καραϊσκάκης
Διεύθυνση: Θερίσσου 10, Ηράκλειο Κρήτης, 713 05
Τηλέφωνο: 2810 318 017 - Fax: 2810 371 357
Website: www.shukokai-greece.org
- 1 μήνας δωρεάν Karate για 10 άτομα (Δώρο συνολικής αξίας 550 )

Motordrome- Spoilers, Αεροτομές, Αξεσουάρ, Ηχοσυστήματα, Φιλτροχοάνες, Εξατμίσεις, Αμορτισέρ, Ελατήρια, Ζάντες, Αγωνιστικός Εξοπλισμός, ειδικές Κατασκευές - Bodykits
Διεύθυνση:Ούλαφ Πάλμε 16, Ηράκλειο Κρήτης
Τηλ: 2810 360 325, 6937 360 325, 6937 217 914
Website: www.xelidonis.gr - E-mail: info@xelidonis.gr
Δώρα:
- 1 set γυαλιστικά (Αξίας 30 )
- 1 set parking sensor για το αυτ/το (αξίας 80 )
- 1 set ηχεία για το αυτ/το 13" (αξίας 50 )
- 1 set πατάκια αυτ/του (αξίας 35 )

ProWebsector.gr - Web Hosting, Web Design (Κατασκευή & Φιλοξενία Ιστοσελίδων)
Website: www.prowebsector.gr
Δράμας 18, Ηράκλειο Κρήτης, 71 307 - Τηλ: 2810 235 001 - Fax: 2810 235 002
Δώρα:
ΓΙΑ ΚΑΘΕ PARTY ΤΟΥ OPEL-CLUB.GR στην Ελλάδα, από 5 πακέτα φιλοξενίας ιστοσελίδας για 1 χρόνο (Συνολικής αξίας 1140  [285  για κάθε πόλη] !)

ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΕΔΩ:
http://www.opel-club.gr/vbulletin/showthread.php?t=11674

και ΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!

OPEL-CLUB.GR - Η ΠΑΥΛΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!

Sad13
15-01-2010, 22:34
lol......

MAIK RHO
16-01-2010, 12:22
Δειτε το!

http://www.youtube.com/watch?v=fMcTmgl2XNY

Πολυ ωραιο βιντεο και ενημερωτικο!

Ενα πολυ μεγαλο μπραβο σε αυτον που ''εφτιαξε'' το video, και ευχαριστω τον Γιαννη που το βρηκε !!!
Αυτες τις μερες θα παρω το πρωτο του αυτοκινητο του αλλου μου γιου, και ο μοναδικος ορος για να του το πληρωσω εγω μετρητης, ειναι να δει πρωτα αυτο το φανταστικο video και μετα θα το εξοφλησω, διοτι οι νεολαια τωρα ολα τα ξερει !!!
Ενοειται εγω παντα φοραω ζωνη και δινω το παραδειγμα, αλλα ηθελα να εβλεπε και τις συνεπειες οταν καποιος δεν φοραει ζωνη !!!

Yeah
16-01-2010, 12:57
Σωστος!!!

soulis
16-01-2010, 13:06
καλησπερα παιδια εμενα με συγκλονησε αυτο το βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=zep2GZrALTI&feature=related :(:(

Yeah
16-01-2010, 13:23
Ολα αυτα τα βιντεο θα πρεπει καποιοι να τα βλεπουν και να βαζουν μυαλο...

Μπραβο, ωραιο και αυτο το βιντεο

kawasaki69john
16-01-2010, 14:46
Προεπιλογή Καρδίτσα: Διακοπή κυκλοφορίας λόγω χιονόπτωσης
Καρδίτσα: Διακοπή κυκλοφορίας λόγω χιονόπτωσης
Διακοπή κυκλοφορίας λόγω χιονόπτωσης και αποκλεισμένα χωριά στην Καρδίτσα.

Λόγω χιονόπτωσης διακόπηκε από τις πρώτες πρωινές ώρες σήμερα η κυκλοφορία των οχημάτων από το 18ο έως το 33ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Μουζακίου - Άρτας και από το 15ο έως το 30ο χιλιόμετρο της επαρχιακής οδού Μουζακίου - Πετρίλου.

Αποκλεισμένα είναι οχτώ δημοτικά διαμερίσματα του Δήμου Αργιθέας (Ανθηρό, Αργιθέα, Θερινό, Καρυά, Ελληνικά, Καλή Κώμη, Πετρωτό, Μεσοβούνι) και οχτώ τοπικά διαμερίσματα της διευρυμένης κοινότητας Αργιθέας (Πετρίλο, Βλάσι, Δροσάτο, Κουμπουριανά, Πετροχώρι, Στεφανιάδα, Φουντωτό, Λεοντίτο).

Η χιονόπτωση συνεχίζεται, ενώ το ύψος του χιονιού είναι 8 έως 10 εκατοστά.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

kawasaki69john
16-01-2010, 14:51
Heart Προς αναμόρφωση του συστήματος τελών κυκλοφορίας
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΔΙΑΝΥΣΑΝ

Μπορεί να επιβληθούν μόνο με νόμο, αναφέρει εισήγηση στο ΣτΕ

Πρόταση για την συνολική αναμόρφωση του συστήματο των τελών κυκλοφορίας θα καταθέσει σε ένα μήνα στη Βουλή,στο πλαίσιο της συζήτησης του φορολογικού νομοσχεδίου ειδική επιτροπή που έχει ήδη συσταθεί.Στην ώρα του Πρωθυπουργού, ο υπουργός Οικονομικών,Γ.Παπακωνσταντίνου παραδέχτηκε ότι δημιουργήθηκαν αδικίες με μεγάλες αυξήσεις για κάποιους κατόχους παλαιών αυτοκινήτων, ενώ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού των τελών κυκλοφορίας, ακόμα και ανάλογα με τα χιλιόμετρα που διανύει ένα αυτοκίνητο, μέτρο που, όπως είπε, εφαρμόζεται στην Ολλανδία.'Ηδη σε συνεργασία με τους συναρμόδιους υπουργούς Υποδομών, Δ.Ρέππα και Περιβάλλοντος, Κ.Μπιρμπίλη, έχει συσταθεί ειδική επιτροπή, η οποία μέσα σε ένα μήνα θα φέρει τη συνολική πρότασή της για την αναμόρφωση του συστήματος των τελών κυκλοφορίας, ανακοίνωσε ο υπουργός.Αντιδρά η αντιπολίτευση στην απουσία Παπανδρέου
Εν τω μεταξύ, η αντιπολίτευση στηλίτευσε την απουσία του Γιώργου Παπανδρέου από την ώρα του πρωθυπουργού, τονίζοντας ότι ακολουθεί την τακτική του προκατόχου του.
Ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ, Αλέξης Τσίπρας, είπε:«Κάθε φορά που τον καλούμε να απαντήσει στο Κοινοβούλιο επιλέγει να ασκεί τα καθήκοντα του υπουργού Εξωτερικών
και όχι του πρωθυπουργού. Είναι η τρίτη φορά που το κάνει και δεν περίμενα να ζηλέψει την τακτική του προκατόχου του,η οποία δεν υποτιμά εμένα, αλλά τον ίδιο και τους υπουργούς
του».
ΣΤΟ ΣΤΕ Εν τω μεταξύ στην Ολομέλεια του Συμβουλίου της Επικρατείας συζητήθηκαν την Παρασκευή οι αιτήσεις της Γενικής Ομοσπονδίας Καταναλωτών Ελλάδος - ΙΝΚΑ, της Ένωσης Καταναλωτών Ελλάδος και τριών ιδιοκτητών αυτοκινήτων, που ζητούν να ακυρωθεί ως αντισυνταγματική και παράνομη η απόφαση του υπουργού Οικονομικών, με την οποία καθορίζεται ο τρόπος είσπραξης και το ύψος των αυξημένων τελών κυκλοφορίας των αυτοκινήτων και μοτοσικλετών.Κατά την ακροαματική συζήτηση της υπόθεσης οι νομικοί
εκπρόσωποι του Δημοσίου ανέφεραν ότι το κράτος έχει περιέλθει σε «έκτακτες οικονομικές καταστάσεις» και το Σύνταγμα επιτρέπει την επιβολή φόρων με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου.Πρόσθεσαν ότι σύμφωνα με τις επιταγές του άρθρου 78 του Συντάγματος «όταν υπάρχει κανονική ροή των πραγμάτων», η επιβολή φόρων μπορεί να γίνει μόνο με νόμο. Επίσης,οι εκπρόσωποι του Δημοσίου είπαν ότι πρέπει να απορριφθούν οι αιτήσεις των καταναλωτικών οργανώσεων, λόγω ελλείψεως εννόμου συμφέροντος.Ο δικηγόρος των καταναλωτικών οργανώσεων ανέφερε ότι υπάρχει το απαιτούμενο έννομο συμφέρον να προσφύγουν στο ΣτΕ και υποστήριξαν ότι δεν υπέβαλαν αιτήσεις ακύρωσης, αλλά «λαϊκές αγωγές», καθώς εκπροσωπούν τα οικονομικά συμφέροντα 300.000 μελών τους.Ο εισηγητής της υπόθεσης, Ι.Γράβαρης, πρότεινε να απορριφθούν λόγω ελλείψεως εννόμου συμφέροντος, οι αιτήσεις των καταναλωτικών οργανώσεων.Παράλληλα, εισηγήθηκε ότι σε περίπτωση που η Ολομέλεια του ΣτΕ δεχτεί ότι οι προσφεύγοντες (ΙΝΚΑ, κ.λπ.) έχουν έννομο συμφέρον να προσφύγουν στο Δικαστήριο ζητώντας να ακυρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας, τότε η αίτησή τους πρέπει να γίνει δεκτή και αυτό επειδή τα τέλη κυκλοφορίας μπορεί να επιβληθούν μόνο με νόμο.Όμως, στην προκειμένη περίπτωση η επιβολή των αυξη-
μένων τελών κυκλοφορίας προβλέφθηκαν με Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου, η οποία μάλιστα μέχρι στιγμής δεν έχει κυρωθεί από τη Βουλή.Ο σύμβουλος Επικρατείας ανέφερε ακόμη ότι στην περίπτωση αυτή η ΠΝΠ είναι ανίσχυρη, καθώς παραβιάζει το άρθρο 87 του Συντάγματος, που προβλέπει ότι φόρος (όπως είναι τα τέλη κυκλοφορίας) επιβάλλεται μόνο με νόμο.Το δικαστήριο επιφυλάχθηκε να εκδώσει την απόφασή του.

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

kawasaki69john
16-01-2010, 15:00
Προεπιλογή Σεϊταρίδης
Ο Σεϊταρίδης εντοπίστηκε να τρέχει με 359χλμ/ωρα με το αυτοκίνητό του στην Αθηνών Θεσσαλονίκης...

shotcon
16-01-2010, 15:28
Προεπιλογή Σεϊταρίδης
Ο Σεϊταρίδης εντοπίστηκε να τρέχει με 359χλμ/ωρα με το αυτοκίνητό του στην Αθηνών Θεσσαλονίκης...

Lamborghini είναι αυτή ποιο σιγά δεν πάει.

MAIK RHO
16-01-2010, 21:04
καλησπερα παιδια εμενα με συγκλονησε αυτο το βιντεακι
http://www.youtube.com/watch?v=zep2GZrALTI&feature=related :(:(

Ολα αυτα τα βιντεο θα πρεπει καποιοι να τα βλεπουν και να βαζουν μυαλο...

Μπραβο, ωραιο και αυτο το βιντεο
Πραγματικα πολυ καλο και αυτο το video.
Ευτυχως ομως ουτε εγω ουτε και οι γιοι μου πινουμε !!!
[/B]Ευτυχως ο αλλος οδηγει περιπου δυο χρονια και παντα φοραει την ζωνη οπως εγω, περιμενω να του ''μπει'' στο μυαλο να την φοραει και ο αλλος μου αφου δει το πριν απο αυτο video διοτι ''κανει'' πως τα ξερει ολα !!

justapstar7
16-01-2010, 21:38
Ο Θεός να μας φυλάει και εμείς με την σειρά μας να φυλαγόμαστε όσο το δυνατόν περισσότερο...
Ζώνη-κράνος-ΠΟΤΕ αλκοόλ και οδήγηση..
Με λίγα λόγια σεβασμός του ΚΟΚ.
Παντού και πάντα!

MAIK RHO
16-01-2010, 22:03
Ολα αυτα τα τηρω παντα, και ποτε δεν τρεχω, μαχιμουν τα εκατο δεκα ,ειτε με το αυτοκινητο, ειτε με την FZ1-N YAMAHA 1000 που εχω !!!

ziggy
16-01-2010, 22:08
Ολα αυτα τα τηρω παντα, και ποτε δεν τρεχω, μαχιμουν τα εκατο δεκα ,ειτε με το αυτοκινητο, ειτε με την FZ1-N YAMAHA 1000 που εχω !!!

Καλά ρε Μιχάλη 2α δεν βάζεις στη μηχανή;
Η μηχανή που έχεις τα 110 τα πιάνει με 1η.... :kaloe::D:kaloe::D:kaloe::D:kaloe:

ATHENS
16-01-2010, 23:37
Πολυ ''ωραια'' και διαφωτιστικα και τα 2 video.... Δυστυχωs ερχονται ωρεs που ξεχναμε το νοημα τουs... αs ελπισουμε εκεινεs τιs ωρεs να χουμε καναν Αγιο διπλα μαs... Mπορει να τυχει στον καθενα μαs....(ή και στον απεναντι μαs..) θελει λιγο περισσοτερη σκεψη και μυαλο τελικα η οδηγηση εκτοs απο την ''ιπποδυναμη''....

MAIK RHO
17-01-2010, 10:19
Καλά ρε Μιχάλη 2α δεν βάζεις στη μηχανή;
Η μηχανή που έχεις τα 110 τα πιάνει με 1η.... :kaloe::D:kaloe::D:kaloe::D:kaloe:

Καλο !!! καλο !!!
Να περιγραψω κατι που γελαω μεχρι τωρα, οποτε το σκεπτομαι.
Παντα βαζω πολυ καλο κρανος , δερματινο, γαντια κ.λ.π. και καθως ξεκινουσα για βολτα ,ερχεται μια καβασακι (που εισαι κ. Γιαννη) και αρχιζει και με κοιταει και να μαρσαρει... σημασια δεν του δινω, ξανα στα φαναρια παρακατω σταματαει, σταματαω και αρχιζει παλι να μαρσαρει !!!!
Γρηγορα γρηγορα εγω, βγαζω το κρανος και βλεπει τα ''ψαρα'' μαλια και τον στελνω....Μου ζηταει συγνωμη και φευγει !!!
Λοιπον παιδια ο καθενας οπως την ''βρισκει'' !!!
Εμενα μου αρεσει να πηγαινω μια βολτα στο κεντρο της ροδου, και σιγα σιγα βγαινω εξω για μια μακρινη και ταχυτητα μεχρι τα εκατο δεκα και το απολαμβανω !!!:kaloe::D

ziggy
17-01-2010, 10:57
Καλο !!! καλο !!!
Παντα βαζω πολυ καλο κρανος , δερματινο, γαντια κ.λ.π. και καθως ξεκινουσα για βολτα ,ερχεται μια καβασακι (που εισαι κ. Γιαννη) και αρχιζει και με κοιταει και να μαρσαρει... σημασια δεν του δινω, ξανα στα φαναρια παρακατω σταματαει, σταματαω και αρχιζει παλι να μαρσαρει !!!!
Γρηγορα γρηγορα εγω, βγαζω το κρανος και βλεπει τα ''ψαρα'' μαλια και τον στελνω....Μου ζηταει συγνωμη και φευγει !!!
Εμενα μου αρεσει να πηγαινω μια βολτα στο κεντρο της ροδου, και σιγα σιγα βγαινω εξω για μια μακρινη και ταχυτητα μεχρι τα εκατο δεκα και το απολαμβανω !!!:kaloe::D

A-Ψ-Ο-Γ-Ο-Σ. Η οδήγηση με μηχανή είναι απόλαυση πάνω απ' όλα.

kawasaki69john
17-01-2010, 11:35
Καλο !!! καλο !!!

πολυ καλα κανεις, αστους καμικαζη να τρεχουν..:D

stanfromgreece
17-01-2010, 13:38
Αθήνα

Προηγούμενο άρθρο:
Συνολική αναμόρφωση του συστήματος τελών κυκλοφορίας σχεδιάζει η κυβέρνηση (15/1/2010)

Την καθιέρωση ενός νέου συστήματος για τη φορολόγηση των αυτοκινήτων σχεδιάζει η κυβέρνηση μετά το σάλο που προκλήθηκε με τα «πράσινα» τέλη.

Όπως αναφέρει η Realnews, το οικονομικό επιτελείο εξετάζει την κατάργηση των τελών κυκλοφορίας και των ειδικών σημάτων και την αντικατάστασή τους με «φόρο χρήσης» στα καύσιμα.

O φόρος αυτός, σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, θα είναι 11 λεπτά το λίτρο και θα επιβάλλεται στο σύνολο της κατανάλωσης που γίνεται στη διάρκεια του έτους.

Για παράδειγμα, εάν ένας κάτοχος ΙΧ 1.600 κ.εκ. διανύει 15.000 χλμ. το χρόνο και καταναλώνει 1.200 λίτρα καυσίμου, θα πληρώσει συνολικά 132 ευρώ «φόρο χρήσης».

Με τα ισχύοντα τέλη κυκλοφορίας, ο ίδιος οδηγός θα πλήρωνε 184-352 ευρώ (εφάπαξ) το χρόνο.

Από μία τέτοια ρύθμιση, ευνοούμενοι είναι γενικά όσοι έχουν μικρού κυβισμού και σύγχρονης τεχνολογίας οχήματα, καθώς και όσοι κάνουν μικρή χρήση του ΙΧ τους.

Αντιθέτως, όσοι έχουν μεγάλου κυβισμού και ενεργοβόρα οχήματα, θα κληθούν να πληρώσουν υψηλό φόρο, που πάντως εκτιμάται ότι θα κυμαίνεται στα σημερινά επίπεδα των τελών κυκλοφορίας για αυτά τα ΙΧ.

Newsroom ΔΟΛ

salty
17-01-2010, 14:13
Και πως θα γνωρίζουν / ελέγχουν τη συνολική μας κατανάλωση ;
Και αν εγώ έχω περισσότερα οχήματα ;
Και οι εταιρείες που οργώνουν την Ελλάδα ;

Κάτι δεν μου "κολλάει" εδώ....

kawasaki69john
17-01-2010, 14:38
μαλλον θα το προσθεσουν στην βενζινα τον φορο και τελειωσε...και οσα χιλιομετρα κανεις θα ειναι πληρωμενος ο φορος...

justapstar7
17-01-2010, 14:46
Και η τιμή της βενζίνης θα είναι κάτι προκαθορισμένο σαν πλαφόν η θα παίρνουν την μέγιστη τιμή?
Παραδειγμα σε κάποια, μη πω σε όλα ,τα νησιά η βενζίνη είναι ακριβότερη κατα 0,50λεπτά τουλάχιστον ακριβότερη απο την ηπειρωτική Ελλάδα.
Γιατι αυτοι οι άνθρωποι να πληρώνουν τα ίδια με εναν 2λιτρο ας πούμε της ηπειρωτικής Ελλάδας?
Μπέρδεμα μου ακούγεται με αυτή την ανωμαλία που υπάρχει ανα περιοχή στις τιμές..

kawasaki69john
17-01-2010, 14:48
αφου το διλιτρο θα καιει ποιο πολυ απο ενα μικροτερο θα πληρωνη και ποιο πολυ φορο μεσω βενζινας μαλλον...

lakiss51
17-01-2010, 18:23
Καλο !!! καλο !!!
....................

Ιδου η αποδειξη οτι τα "ψαρα" μαλλια ειναι ...προτερημα - φανταστειτε τα "λιγο" πιο ανοιχτα:D Σπανιως βεβαια...

MAIK RHO
17-01-2010, 19:38
Ιδου η αποδειξη οτι τα "ψαρα" μαλλια ειναι ...προτερημα - φανταστειτε τα "λιγο" πιο ανοιχτα:D Σπανιως βεβαια...

xaxaxaxaxaxalollollol

Dtsaros
18-01-2010, 09:17
Παιδιά αν στην Ελλάδα οι πολιτικοί είχαν μυαλό δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Όλη τη μέρα μπαρούφες ακούμε και ανακοινώσεις που σε κάνουν να τραβάς τα μαλιά σου. έλεος δηλαδή

kawasaki69john
18-01-2010, 09:52
Παιδιά αν στην Ελλάδα οι πολιτικοί είχαν μυαλό δεν θα φτάναμε εδώ που φτάσαμε. Όλη τη μέρα μπαρούφες ακούμε και ανακοινώσεις που σε κάνουν να τραβάς τα μαλιά σου. έλεος δηλαδή

μυαλο εχουν και πολυ μαλλιστα..καταφεραν σε λιγα χρονια και φαγανε ολη την ελλαδα και εξακολουθουν να του ψηφιζουν και να τρεχουν απο πισω τους λες και ειναι σωτηρες......drinkdrinkdrink

Dtsaros
18-01-2010, 10:00
μυαλο εχουν και πολυ μαλλιστα..καταφεραν σε λιγα χρονια και φαγανε ολη την ελλαδα και εξακολουθουν να του ψηφιζουν και να τρεχουν απο πισω τους λες και ειναι σωτηρες......drinkdrinkdrink

Γιάννη μου μυαλό δεν έχουμε εμείς που τους βγάζουμε πως γίνεται να έχουν αυτοί? Όσο και αν δεν μας αρέσει είμαστε ένας πανέξυπνος λαός που απλά χρησιμοποιεί την εξυπνάδα του για να λουφάρει να κλέψει να κρυφτεί και όχι για να δημιουργήσει. Όλοι μας κλέβουμε την εφορία, αγνοούμε τους νόμους, χαρακτηρίζουμε ηλίθιο όποιον είναι νομοταγής και τίμιος, ****** όποιον δουλεύει και κάθε φορά στις εκλογές πάμε και ψηφίζουμε τους ίδιους μπας και μας βολέψουν και μας.

Όσο για τους πολιτικούς μας..... Σχεδόν όλοι είναι ότι χειρότερο από το παραπάνω δείγμα. Όσο για το μυαλό που λες άστο καλύτερα. Από πείρα σου μιλάω. Άστο καλύτερα.......

kawasaki69john
18-01-2010, 10:33
εμεις συγουρα δεν εχουμε μυαλο...

kawasaki69john
18-01-2010, 12:12
Προεπιλογή 10 λόγοι που το Sex οφελεί την υγεία των ανδρών
αλήθεια είναι ότι οι άνδρες δε χρειάζονται κίνητρο για να κάνουν σεξ – ευχαριστιούνται έτσι κι αλλιώς τη … διαδικασία-. Φαίνεται όμως ότι έχετε ένα λόγο παραπάνω να χαίρεστε το σεξ, αφού όπως όλα δείχνουν κάνει καλό στην υγεία.

Η καλή σεξουαλική υγεία είναι ζωτικής σημασίας για τη συνολική σωματική, ψυχολογική και συναισθηματική υγεία ενός άνδρα, υποστηρίζουν οι ειδικοί. Το σεξ μπορεί να επηρεάσει θετικά τα πάντα. Βραχυπρόθεσμα μπορεί να σας φτιάξει τη διάθεση. Μακροπρόθεσμα μπορεί να σας προστατεύσει από καρδιαγγειακά νοσήματα και να μειώσει τον κίνδυνο καρκίνου του προστάτη.

Επιπλέον, το σεξ είναι φθηνότερο από τη συνδρομή στο γυμναστήριο και πολύ καλύτερο για τη μέση σας από πολλές ασκήσεις. Με λίγα λόγια το σεξ ίσως είναι ό, τι καλύτερο θα μπορούσε να σας συστήσει ο γιατρός σας.

Ας δούμε όμως τους 10 βασικότερους λόγους, για τους οποίους το σεξ κάνει καλό στην υγεία σας.

10-Καίτε θερμίδες

Μπορεί το σεξ να μην είναι αρκετό για να αποκτήσετε τέλειους μυς και κοιλιακούς, σίγουρα όμως σας βοηθάει να χάσετε θερμίδες. Υπολογίζεται ότι από τη σεξουαλική επαφή μπορείτε να κάψετε από 85 μέχρι 200 θερμίδες μέσα σε 30 λεπτά. Αυτό σημαίνει ότι αφιερώνοντας μισή ώρα την ημέρα στο σεξ, θα μπορούσατε να χάσετε από 4 κιλά και πάνω μέσα σε ένα χρόνο. Και η διαδικασία είναι μάλλον πιο διασκεδαστική από το τρέξιμο ή το διάδρομο.

9– Ανεβαίνει η τεστοστερόνη

Δεν είναι όμως μόνο ότι καίτε θερμίδες. Το σεξ αυξάνει την παραγωγή τεστοστερόνης, η οποία μπορεί να ενισχύσει τα οστά και τους μυς. Η τεστοστερόνη είναι επίσης υπεύθυνη για τη διατήρηση υγιών επιπέδων ενέργειας, την καλή διάθεση, τη γονιμότητα και την ερωτική επιθυμία. Η μείωση των επιπέδων τεστοστερόνης, γνωστή ως «ανδρόπαυση» ή ανδρική εμμηνόπαυση, μπορεί να οδηγήσει σε μια σειρά από ανεπιθύμητες παρενέργειες, συμπεριλαμβανομένης της μειωμένης γενετήσιας ορμής, της κόπωσης και της κατάθλιψης.

8– Το σεξ έχει αντικαρκινική δράση

Η εκσπερμάτωση μπορεί να αποτρέψει την ανάπτυξη του καρκίνου του προστάτη. Σχετικές μελέτες έχουν δείξει ότι οι άνδρες που εκσπερματώνουν σε τακτική βάση έχουν σε ποσοστό μεγαλύτερο του 30% λιγότερες πιθανότητες να αναπτύξουν καρκίνο του προστάτη.

7– Το σεξ κάνει καλό στην καρδιά

Επειδή το σεξ είναι μια καλή μορφή άσκησης, είναι λογικό να επηρεάζει θετικά την υγεία της καρδιάς σας. Μια μελέτη από το Πανεπιστήμιο Queens δείχνει ότι οι άνδρες που έχουν σεξουαλικές επαφές περισσότερες από 3 φορές την εβδομάδα διατρέχουν μειωμένο κίνδυνο καρδιακής προσβολής και εγκεφαλικού επεισοδίου κατά 50%. Το σεξ έχει επίσης αποδειχθεί ότι μειώνει την αρτηριακή πίεση, κάτι που έχει θετική επίδραση στη λειτουργία της καρδιάς.

6- Περισσότερο σεξ λιγότερο στρες

Η μειωμένη πίεση του αίματος που μπορεί να προκύψει από το σεξ θα μπορούσε να οδηγήσει σε χαμηλότερα επίπεδα στρες. Σε πολλές μελέτες έχει παρατηρηθεί μικρότερη αύξηση της πίεσης του αίματος κατά τη διάρκεια αγχωτικών καταστάσεων μετά από το σεξ. Επιπλέον το σεξ απελευθερώνει ενδορφίνες που σας κάνουν να αισθάνεστε καλά και μπορούν να σας βοηθήσουν να ανακουφιστείτε από το άγχος. Ποιος δεν θέλει να ξεχάσει μια δύσκολη μέρα στο γραφείο με μια άκρως ερωτική βραδιά;

5 – Πιο ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα

Ο καθένας αναζητά τρόπους για να έχει ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα ειδικά σε περιόδους εποχικής γρίπης σαν αυτή που διανύουμε. Αυτό που οι άνδρες δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν είναι ότι η τακτική σεξουαλική επαφή αυξάνει τα επίπεδα της ανοσοσφαιρίνης Α, ενός αντισώματος γνωστού για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος. Το σεξ 1 ή 2 φορές την εβδομάδα θα μπορούσε να βοηθήσει στην προφύλαξη από το κρύωμα ή τη γρίπη.

4– Το σεξ σας φέρνει πιο κοντά

Ακριβώς πριν από τον οργασμό απελευθερώνεται μια σειρά ενδορφινών και τα επίπεδα της ορμόνης οξυτοκίνης, που συχνά αποκαλείται η «ορμόνη της αγάπης» είναι πενταπλάσια από το κανονικό τους επίπεδο. Η ωκυτοκίνη έχει επίσης συνδεθεί με αυξημένο αίσθημα γενναιοδωρίας και είναι γνωστό ότι δρα ως νευροδιαβιβαστής στον εγκέφαλο, συμβάλλοντας στην οικοδόμηση εμπιστοσύνης και στην ενίσχυση των δεσμών.

3 – Η ερωτική επαφή ανακουφίζει από τον πόνο

Πέρα από το γεγονός ότι η ερωτική επαφή σας φέρνει πιο κοντά με το σύντροφό σας, η οξυτοκίνη, η σεροτονίνη και άλλες ενδορφίνες που απελευθερώνονται κατά τη σεξουαλική πράξη μπορούν να συμβάλουν στην ανακούφιση από τον πόνο, που συνδέεται με κοινά προβλήματα, όπως η κεφαλαλγία ή η αρθρίτιδα. Την επόμενη φορά που θα υποφέρετε από πόνους στον αυχένα ή από πονοκέφαλο εξαιτίας του στρες, δοκιμάστε να εφαρμόσετε αυτή την διασκεδαστική μέθοδο.

2 – Έχετε πιο ποιοτικό ύπνο

Η οξυτοκίνη μπορεί να είναι κάτι σαν ένα νέο φάρμακο, αν σκεφτεί κανείς ότι η έρευνα έχει δείξει ότι τα αυξημένα επίπεδα της ορμόνης, μαζί με τη σεροτονίνη, χημική ουσία που δρα ως αντικαταθλιπτικό και απελευθερώνεται επίσης κατά τη διάρκεια του οργασμού), συμβάλλουν στον βαθύ ύπνο. Και μια ξεκούραστη νύχτα ύπνου έχει συσχετιστεί με μια σειρά από άλλα οφέλη για την υγεία, όπως η διατήρηση ενός υγιούς βάρους και η μείωση της αρτηριακής πίεσης.

1 – Μακροπρόθεσμη αναπαραγωγική υγεία

Όπως ακριβώς οι άνδρες έχουν ανάγκη από τακτική σωματική άσκηση για να παραμείνουν υγιείς και σε φόρμα, έτσι ακριβώς η … άσκηση στο κρεβάτι είναι το κλειδί για τη διατήρηση μιας υγιούς σεξουαλικής ζωής στο μέλλον. Η αποχή από το σεξ αυξάνει κατακόρυφα τον κίνδυνο για ατροφία του πέους. Για τις σεξουαλικές επαφές ισχύει ό, τι και για τη γυμναστική: 3 φορές την εβδομάδα είναι η ιδανική συχνότητα για την προφύλαξη από τη στυτική δυσλειτουργία ή άλλα προβλήματα σεξουαλικής υγείας αργότερα στη ζωή σας.

Πέρα από το γεγονός όμως ότι η τακτική σεξουαλική δραστηριότητα αποτελεί σημαντικό παράγοντα για τη συνολική υγεία και την ευημερία ενός άνδρα, πολλοί άνδρες με παθήσεις όπως ο διαβήτης, η υπέρταση και ο καρκίνος αντιμετωπίζουν προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας και αυτό εντάσσεται στις παρενέργειες αυτών των ασθενειών. Αν ανήκετε σε αυτή την κατηγορία, δεν υπάρχει λόγος να χάνετε τις ελπίδες σας. Υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές θεραπείας που θα μπορούσαν να σας βοηθήσουν να αποκαταστήσετε τη σας σεξουαλική υγεία για να μπορείτε να απολαύσετε όχι μόνο το σεξ αλλά και όλα τα οφέλη για την υγεία σας από το σεξ που αναλύσαμε παραπάνω.

Πηγή: MEN24.gr
Online Αναφορά μηνύματος Απάντηση με παράθεση

salty
18-01-2010, 12:27
προσωπικά με έπεισες. Από αύριο θα αρχίσω κι εγώ.

lakiss51
18-01-2010, 12:32
προσωπικά με έπεισες. Από αύριο θα αρχίσω κι εγώ.

Nικο μην αφηνεις για αυριο ο,τι μπορεις σημερα! Θα το ξεχασεις παλι!:D

Γιαννη, ενας τουλαχιστον λογος απο τους αναφερομενους, δυστυχως δεν ισχυει:mad:

stanfromgreece
18-01-2010, 12:34
Εγώ...δυστυχώς πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες ακόμη :(

lakiss51
18-01-2010, 12:45
Εγώ...δυστυχώς πρέπει να περιμένω μερικούς μήνες ακόμη :(

Δεν πειραζει Σταματη, γερος να εισαι και ολα γινονται.

kawasaki69john
18-01-2010, 13:03
Nικο μην αφηνεις για αυριο ο,τι μπορεις σημερα! Θα το ξεχασεις παλι!:D

Γιαννη, ενας τουλαχιστον λογος απο τους αναφερομενους, δυστυχως δεν ισχυει:mad:

παρ οτι δεν ειναι δικο μου [ αλωστε φενεται ] πεσμου και για σενα θα το σβησω...:D:D:D

ziggy
18-01-2010, 14:11
Επειδή εδώ μέσα βρήκα την μεγαλύτερη παρέα που είχα ποτέ, δεν μπορώ να μη μοιραστώ την εξέλιξη με την δουλειά μου (κάποιοι από εδώ ήξεραν κάποια πράγματα περισσότερο). Από σήμερα λοιπόν είμαι άνεργος. Σήμερα πρωί-πρωί πήρα την απόλυσή μου και όλα τελείωσαν μετά από 15 χρόνια.
Πάμε για άλλα λοιπόν. Δεν πειράζει, έτσι είναι η ζωή.
Επειδή το τελευταίο διάστημα μου "έτυχαν" πολλά και από θέμα εργασίας, και από θέμα προσωπικής υγείας αλλά και τώρα τελευταία από ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει μέλος της οικογένειάς μου, αναγκάζομαι να δανειστώ κάτι που γράφτηκε από μέλος του club μας, και να το κάνω υπογραφή, γιατί πραγματικά το πιστεύω....

lakiss51
18-01-2010, 14:15
Δυστυχως Γιαννη, και να το σβησεις λιγη σημασια εχει:(

Ziggy ευχομαι συντομα ολα να σου πανε καλα, και να ξεπεραστουν τα δυσκολα. Συμβουλες δεν ξερω να δινω, μονο φιλικη συμπαρασταση...

ATHENS
18-01-2010, 14:25
Γιαννη τα εχουμε πει και private...δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο τωρα..

η υπογραφη σου τα λεει ΟΛΑ...

stanfromgreece
18-01-2010, 14:34
Κουράγιο και υπομονή φίλε...και αν αυτό μπορεί να βοηθήσει...σκέψου απλά ότι υπάρχουν και χειρότερα... :(

MAIK RHO
18-01-2010, 14:40
Γιαννη, πραγματι η υπογραφη σου τα λεει ολα !!!!
Μην ξεχνας οτι τροχος ειναι και γυρναει !!!!
Πριν δυο χρονια περασα δυσκολες καταστασεις....τωρα ομως εγω γυρισα τον τροχο (επιβαλετε να τον γυρισεις) , και ειμαι ευτιχισμενος απο ολες τις αποψεις !!!
ευχομαι ολοψυχα και το ιδιο για σενα !!!!

kawasaki69john
18-01-2010, 15:29
απο μια προσευχη ο καθε ενας μας πρεπει να πουμε γιατι μονο αυτες ακουει ο χριστος και θεος μας.. τοσοι ειμαστε καποιους θα ακουση... αλωστε και ο ιδιος ειπε[ ζητητε και δωθησετε ]...

michalis2
18-01-2010, 15:34
καταρχήν μας τιμά που μοιράζεσαι μαζί μας κάτι τόσο σοβαρό και προσωπικό, έστω και αν είναι δυσάρεστο. είναι άλλωστε μια κατάσταση στην οποία μπορεί να βρεθεί ο καθένας (να χτυπήσω ξύλο...). αν και τα λόγια δε δίνουν λύσεις, το μόνο που μπορώ να πω, είναι υπομονή, κουράγιο και αισιοδοξία. αν έχω αντιληφθεί καλά, από την εν γένει παρουσία σου, φαίνεται πως διαθέτεις και τα 3...

rise
18-01-2010, 17:07
Ziggy, οι περισσότεροι έχουμε υποστεί τέτοιου είδους καταστάσεις, αλλες σοβαρές κ άλλες λιγότερο. Όπως έχω δηλώσει το νικ μου το χω για κάτι τέτοιες στιγμές. Αν κ δε σε ξέρω προσωπικά, εύχομαι όλα να ναι περαστικά και να βγεις δυνατότερος από αυτή την κατάσταση.

kadmos76
18-01-2010, 17:13
Ειλικρινά σου εύχομαι δύναμη. Και να πάνε όλα όπως εσύ τα θες.

MAIK RHO
18-01-2010, 18:03
Πριν δυο χρονια περασα δυσκολες καταστασεις....τωρα ομως εγω γυρισα τον τροχο (επιβαλετε να τον γυρισεις) , και ειμαι ευτιχισμενος απο ολες τις αποψεις !!!

απο μια προσευχη ο καθε ενας μας πρεπει να πουμε γιατι μονο αυτες ακουει ο χριστος και θεος μας.. τοσοι ειμαστε καποιους θα ακουση... αλωστε και ο ιδιος ειπε[ ζητητε και δωθησετε ]...

:):):):):):):):):):)

salty
18-01-2010, 18:21
Κουράγιο, δύναμη και αντοχή Γιάννη.... και πολλή πουτάνα τύχη. Να είσαι καλά και όλα θα γίνουν, είμαι σίγουρος

ziggy
18-01-2010, 18:28
Σ' ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου για τη συμπαράσταση.
Μακάρι να πάνε όλα καλά, το εύχομαι και το ελπίζω.
Να είστε όλοι καλά. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ !!!

PoLiThS
18-01-2010, 18:32
EEEE! Κουραγιο φιλε! ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΩΤΟΝΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ! ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ!

k.theiakos
18-01-2010, 23:22
http://www.youtube.com/watch?v=aH6OcNmeuVc

kawasaki69john
19-01-2010, 00:04
http://www.youtube.com/watch?v=aH6OcNmeuVc

σουρωμενο ειναι και παει ετσι...:dunno: ισια δεν ξερη να πηγαινη???:D:D:D

ARI
19-01-2010, 07:51
;) κουράγιο και δύναμη φίλε ziggy, κάθε εμπόδιο για καλό, εύχομαι το καλύτερο και γρήγορα...

stanfromgreece
19-01-2010, 09:29
Αθήνα

Σε ισχύ από τα μεσάνυχτα της Δευτέρας η αύξηση κατά 10 με 20 λεπτά στις τιμές των διοδίων στην εθνική οδό Αθηνών-Πατρών, από την Ελευσίνα μέχρι το Ρίο.

Η τιμή για τα ΙΧ αυτοκίνητα καθορίζεται πλέον στα 2,90 ευρώ.

Αυξήσεις για ορισμένες κατηγορίες οχημάτων, όπως λεωφορεία και φορτηγά, ισχύουν από το βράδυ της Κυριακής και στην εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας, από το σταθμό Αφιδνών μέχρι το σταθμό της Τραγάνας.

Αυξήσεις στα διόδια αναμένονται σύντομα και στην εθνική οδό Κορίνθου-Τριπόλεως, καθώς ολοκληρώνονται κάποια έργα αναβάθμισης που εκτελούνται από διετίας από την εταιρία παραχώρησης, η οποία έχει αναλάβει τον οδικό άξονα της Ανατολικής Πελοποννήσου.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

[Σημείωση Mod: Έλεος πια...δεν τους φτάνει που είναι "κατσικόδρομος",θέλουν και αύξηση! 2,70 έχουν στην Αττική Οδό, που ευχαριστιέσαι οδήγηση, όχι στην Κορίνθου-Πατρών!!!Που δεν πληρεί καμία από τις προυποθέσεις ασφαλείας για να χαρακτηρίζεται Εθνική Οδός!]

toubn
19-01-2010, 09:35
Γιάννη σου εύχομαι να παν όλα καλά με τα προβλήματα Υγείας.
Για όλα τα υπόλοιπα είμαι βέβαιος ότι θα βρεθεί λύση.

kawasaki69john
19-01-2010, 10:45
Εύα Λάσκαρη, Γυμνή Στη Σκηνή
Το καυτό μοντέλο πρωταγωνιστεί στην παράσταση «Χαμάμ Γυναικών» στο Θέατρο Μπρόντγουεϊ και για τις ανάγκες του ρόλου της γδύνεται. Τελείως.

Τσιτσίδι, λοιπόν, η αγαπημένη σου Εύα, αφού η ίδια δε κώλωσε να γδυθεί μπροστά στο κοινό της θεατρικής παράστασης.

Η αλήθεια είναι ότι το έργο της Νελ Νταν (γραμμένο το 1981, μια εποχή που οι περισσότερες γυναίκες δεν είχαν τατουάζ νεραϊδούλες στη μέση) εμένα δεν μου λέει κάτι, αν και από εδώ και από κει στο δίκτυο διαβάζω ότι το έχουν δει εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κι έχει γίνει και ταινία.

πηγη:yupi.gr
__________________ειναι γυμνη και δεν ξερω πως να φερω της φωτο...:dunno:

ziggy
19-01-2010, 13:18
Μην τις φέρνεις καλύτερα... :D :D :D

lakiss51
19-01-2010, 14:07
Εύα Λάσκαρη, Γυμνή Στη Σκηνή
Το καυτό μοντέλο πρωταγωνιστεί στην παράσταση «Χαμάμ Γυναικών» στο Θέατρο Μπρόντγουεϊ και για τις ανάγκες του ρόλου της γδύνεται. Τελείως.

Τσιτσίδι, λοιπόν, η αγαπημένη σου Εύα, αφού η ίδια δε κώλωσε να γδυθεί μπροστά στο κοινό της θεατρικής παράστασης.

Η αλήθεια είναι ότι το έργο της Νελ Νταν (γραμμένο το 1981, μια εποχή που οι περισσότερες γυναίκες δεν είχαν τατουάζ νεραϊδούλες στη μέση) εμένα δεν μου λέει κάτι, αν και από εδώ και από κει στο δίκτυο διαβάζω ότι το έχουν δει εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι κι έχει γίνει και ταινία.

πηγη:yupi.gr
__________________ειναι γυμνη και δεν ξερω πως να φερω της φωτο...:dunno:

Νατοοοο! αρχισαν να πιανουν οι...προσευχες του Γιαννη μας:D:D:D

Polithhhhhs που σαι συ βρε; δεν σε εβγαλα εξω για σινεμα και... θυμωσες;:D διαβαζεις τα πμ σου;

kawasaki69john
19-01-2010, 15:06
Μην τις φέρνεις καλύτερα... :D :D :D

δεν πας καλλητερα εσυ να της φερης που ξερης απο τετοια..να εισαι συγουρος οτι αξειζη γιατι ειναι περιπου 1.90....με φοβερα μεμε....:D:D:D

mc_tolis
19-01-2010, 15:08
δεν πας καλλητερα εσυ να της φερης που ξερης απο τετοια..να εισαι συγουρος οτι αξειζη γιατι ειναι περιπου 1.90....με φοβερα μεμε....:D:D:D

Ντροπηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ηηηηηη

ziggy
19-01-2010, 15:28
Υπάρχουν και χειρότερα (μακριά από μας):

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/porsche-carrera-gt.html

mc_tolis
19-01-2010, 15:31
Υπάρχουν και χειρότερα (μακριά από μας):

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/porsche-carrera-gt.html

..."Στην Ελλάδα υπήρχαν 3.

Πλέων υπάρχουν 2."...

Αχαχαχαχα φοβερο σχόλιο! :kaloe:

kawasaki69john
19-01-2010, 15:54
Ντροπηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ηηηηηη

ντρεπομε αλλα αξειζη την ντροπη.....inloveinlovegioupi2gioupi2gioupi2gioupi 2

dim001
20-01-2010, 08:36
..."Στην Ελλάδα υπήρχαν 3.

Πλέων υπάρχουν 2."...

Αχαχαχαχα φοβερο σχόλιο! :kaloe:

Ουφ και τρομαξα , ευτυχως η δικια μου δεν επαθε τιποτα ειναι ακομα στην Βιβλιοθηκη . :kaloe::kaloe::kaloe::kaloe:

ARI
20-01-2010, 09:35
Ουφ και τρομαξα , ευτυχως η δικια μου δεν επαθε τιποτα ειναι ακομα στην Βιβλιοθηκη . :kaloe::kaloe::kaloe::kaloe:

;);) και η δικιά μου είναι στο ράφι οπότε είμαστε οκ φίλε dim001...

:p βρέθηκαν και οι άλλες δύο εν Ελλάδι λοιπόν!!! :D

Dtsaros
20-01-2010, 10:32
Γιάννη (Ziggy), δείξε δύναμη φίλε και με λίγη τύχη όλα θα πάνε καλά. Μετά από τόσο καίρό όλοι είμαστε σαν μια οικογένεια εδώ και αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως να το κάνουμε ευχαρίστως

Dtsaros
20-01-2010, 10:46
Θέλω να κάνω ένα σχολιάκι για τα διόδια.

Τόσα χρόνια πληρώναμε διόδια στην Κορίνθου Πατρών. Τόσα χρόνια μας έκλεβαν τα λεφτά για ένα δρόμο που σκότωνε ανθρώπους.

Τώρα η κατάσταση είναι διαφορετική. Ο δρόμος έχει δημοπρατηθεί και κατασκευάζεται. Πέρα όμως από το νέο κομμάτι υπήρξαν και εργασίες της αναδόχου κοινοπραξίας και στο παλιό κομμάτι. Έκλεισαν λακούβες αλλάξανε τα προστατευτικά όπου ήταν επικίνδυνα, έβαλαν τα γνωστά κίτρινα αυτοκινητάκια να ειδοποιούν για έργα, σταματημένα οχήματα και ατυχήματα.

Με βάση τη σύμβαση παραχώρησης το έργο θα είναι αυτοχρηματοδοτούμενο με ΣΔΙΤ και η κοινοπραξία εκμεταλεύεται ήδη τα διόδια προκειμένου να υλοποιήσει το έργο. Εμένα λοιπόν προσωπικά δεν με πειράζει να πληρώνω διόδια τώρα. Γιατί και κάπως βελτιώθηκε το υπάρχον δίκτυο αλλά κυρίως βλέπω κάθε φορά που περνάω τα λεφτά μου να γίνονται τουνελ, χωματουργικά, έργα ρε παιδί μου. Βλέπω κάτι. Όχι όπως τόσα χρόνια που πλήρωνες να βλέπεις το ίδιο οδόστρωμα, τις ίδιες λακούβες τα ίδια ξεχαρβαλωμένα διαχωριστικά εκεί που υπήρχαν.

Για το κομμάτι Αθήνα - Θεσαλονίκη και τα διόδια του, η ταλαιπωρία που γλιτώνεις είναι τέτοια που ποτέ δεν σκέφτηκα τα λεφτά που πληρώνω.

Η γέφυρα Ρίου Αντιρρίου με τα ακριβότερα διόδια στην Ελλάδα μου γλιτώνει τόσο χρόνο που τα δίνω και λέω ευχαριστώ. Άλλωστε τόσα χρόνια μου τα περναν χοντρά τα πρώην ποταμόπλοια νυν φερρυμποτ που τόσα εδινα και πριν για να ταλαιπωρούμε. Με την Εγνατία φεύγω από το σπίτι μου και φτάνω μέχρι την Αλεξανδρούπολη χωρίς να το καταλάβω.

Για όλα αυτά θα πρέπει να πληρώσω για να τα χαρώ. Γιατί κάποιοι πλήρωσαν για να γίνουυν και κάποιοι πληρώνουν για να συντηρηθούν.

Φυσικά και δεν είναι όλα τέλεια, φυσικά και δεν είμαι σίγουρος ότι δεν πληρώνω παραπάνω από ότι πρέπει, φυσικά και λαμόγια υπάρχουν ακόμη και κάποια σημεία θέλουν προσοχή, αλλά οι πιθανότητες να με σκοτώσει ο δρόμος είναι πολύ λιγότερες πια και θα ελαχιστοποιηθούν όταν παραδωθεί η ΠΑΘΕ, η Εγνατία και η Ιόνια οδός τελειωμένες.

ziggy
20-01-2010, 12:20
Γιάννη (Ziggy), δείξε δύναμη φίλε και με λίγη τύχη όλα θα πάνε καλά. Μετά από τόσο καίρό όλοι είμαστε σαν μια οικογένεια εδώ και αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπως να το κάνουμε ευχαρίστως

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε Δημήτρη για την συμπαράσταση. Μακάρι να πάνε καλά όλα. Το εύχομαι και το ελπίζω. Είμαι αισιόδοξος...

MAIK RHO
20-01-2010, 14:44
Γιαννη... το προβλημα της υγειας ξεπεραστηκε ε;;;
Νεα με ''αλλη'' δουλεια;;;;

ziggy
20-01-2010, 14:48
Σιγά - σιγά φίλε Μιχάλη τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους.
Τώρα είμαι στο κυνήγι της αποζημίωσης.
Ελπίζω ότι όλα τα πάνε καλά.

stanfromgreece
20-01-2010, 14:51

Τόσα χρόνια ήσουν εκεί... γιατί "κυνήγι" για την αποζημίωση; Την δικαιούσαι κανονικότατα...και απ'ότι γνωρίζω,δεν σε είχε ενημερώσει από πριν,για να έχει δικαιολογία για μειωμένη...έτσι δεν είναι;

MAIK RHO
20-01-2010, 14:51

:kaloe::kaloe::):):):):):):)

lakiss51
20-01-2010, 21:35
Τόσα χρόνια ήσουν εκεί... γιατί "κυνήγι" για την αποζημίωση; Την δικαιούσαι κανονικότατα...και απ'ότι γνωρίζω,δεν σε είχε ενημερώσει από πριν,για να έχει δικαιολογία για μειωμένη...έτσι δεν είναι;

Γιατι "μειωμενη"; η απολυση ειναι απολυση, κι αν δεν κανω λαθος ειναι ενας μισθος καθε χρονο!

ziggy
20-01-2010, 21:44
Στην περίπτωσή μου είναι για 14,5 χρονια υπηρεσίας 10 μηνιάτικα μεικτά και μετά τον 5ο χρόνο το 1/6 του μισθού...
Το θέμα οδεύει προς το τέλος...

stanfromgreece
20-01-2010, 21:45
Γιατι "μειωμενη"; η απολυση ειναι απολυση, κι αν δεν κανω λαθος ειναι ενας μισθος καθε χρονο!

Έχεις μείνει πίσω...αν σε ειδοποιήσουν κάτι μήνες πριν,επιτρέπεται να σου δώσουν μειωμένη,γιατί έχεις το χρόνο να ψάξεις για άλλη δουλειά...μάλλιστα αν δεν κάνω λάθος,αν έχεις ειδοποιηθεί 1 χρόνο πριν...τότε δεν παίρνεις τίποτα!

ThunderCar
20-01-2010, 22:30
Έχεις μείνει πίσω...αν σε ειδοποιήσουν κάτι μήνες πριν,επιτρέπεται να σου δώσουν μειωμένη,γιατί έχεις το χρόνο να ψάξεις για άλλη δουλειά...μάλλιστα αν δεν κάνω λάθος,αν έχεις ειδοποιηθεί 1 χρόνο πριν...τότε δεν παίρνεις τίποτα!

Βρείτε πόση αποζημίωση θα πάρετε σε περίπτωση απόλυσης.

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=9351

Panoz
21-01-2010, 08:53
Αποζημίωση; Τι είναι αυτό; Κάτι μάλλον που δε θα πάρω ποτέ. Μπλοκάκι γαρ :)

Panoz
21-01-2010, 09:32
όχι! νάντα! νιετ! άπαπα!

WE DO NOT MIX!

fotis1972
21-01-2010, 09:35
Πάντως για το συγκεκριμένο χθες που ήμουν σε αντιπροσωπεία μου ξεκαθάρισαν ότι δεν είναι θέμα οπελ αλλά Navteq, τώρα τι θα γίνει..........
Πάντως σίγουρα κάπου φταίει και η opel που δεν παρέχει ελληνικά στο αμάξι εξου ότι και το bluetooth θέλει να βλέπει ονόματα με αγγλικούς χαρακτήρες
Εκει ίσως να μπορεί να γίνει κάτι με την OPEL έξω, ίσως κάποια αναβάθμιση

gvard
21-01-2010, 12:57
Καλησπέρα,

Αν σε ειδοποιήσουν συγκεκριμένους μήνες πριν (πχ αν εχεις κλείσει 3 χρόνια και δικαιούσαι 2 μισθούς, αν σε ειδοποιήσουν 2 μήνες πριν) παίρνεις το 50% της αποζημίωσης. Ετσι λέει η Επιθεώρηση Εργασίας.

ziggy
21-01-2010, 13:04
Χρησιμοποιώντας το Link του Αντώνη (ThunderCar) παραπάνω βγάζω όσα ακριβώς μου είπε και η Επιθεώρηση Εργασίας.

gvard
21-01-2010, 13:06
Αποζημίωση; Τι είναι αυτό; Κάτι μάλλον που δε θα πάρω ποτέ. Μπλοκάκι γαρ :)

Μην το λες. Γνωστός δούλευε για 15 χρόνια σε εταιρία με μπλοκάκι και τον έδιωξαν χωρίς δικαστήριο. Εκανε μήνυση και είχε χθες δικαστήριο. Ζητούσε 70.000 και η δικηγόρος της εταιρίας είπε στον πρόεδρο να συμβιβαστούν με 35.000 αλλά εκείνη δεν δέχτηκε. Απόφαση σε 1-2 μήνες.

Αν εχεις κλείσει κάποια χρόνια με μπλοκάκι αποκτάς δικαιώματα.

ziggy
21-01-2010, 13:13
Το εργοστάσιο της Opel στην Αμβέρσα θα κλείσει φέτος

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/opel.html

mc_tolis
21-01-2010, 17:50
http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1650381

Παιζει κανεις αυτο το online strategy εθνικου χαρακτηρα..;

k.theiakos
21-01-2010, 22:01
Το θυμάστε??

http://www.youtube.com/watch?v=IJGndrjP0i8

Μιλάμε για πολύ ματσούκι!!!

k.theiakos
21-01-2010, 22:21
Λίγο παλιό απόσπασμα απο γερμανική εκπομπή για αυτοκίνητα.....

http://www.youtube.com/watch?v=UDAc_8leY2E

Έχει και ένα Vectra μέσα που πετάει σε μία σκηνή.

dim001
22-01-2010, 09:09

Κωστα το ενα που βαζει φωτια στα λαστιχα ειναι astra sw και το αλλο που πεταει zafira. :kaloe::kaloe:
Σε ποιανω αδιαβαστο . :D:D:D:D:D

Dtsaros
22-01-2010, 09:10
όχι! νάντα! νιετ! άπαπα!

WE DO NOT MIX!

Καλά μην τρελαίνεσαι τόσο. Δεν θα έρθουν οι Ούνοι. :confused::confused:

Panoz
22-01-2010, 09:35
Μην το λες. Γνωστός δούλευε για 15 χρόνια σε εταιρία με μπλοκάκι και τον έδιωξαν χωρίς δικαστήριο. Εκανε μήνυση και είχε χθες δικαστήριο. Ζητούσε 70.000 και η δικηγόρος της εταιρίας είπε στον πρόεδρο να συμβιβαστούν με 35.000 αλλά εκείνη δεν δέχτηκε. Απόφαση σε 1-2 μήνες.

Αν εχεις κλείσει κάποια χρόνια με μπλοκάκι αποκτάς δικαιώματα.

μμμ ενδιαφέρον. Το μόνο όμως που μπορείς να κάνεις νομίζω είναι να καταγγείλεις την σύμβαση αν ο πελάτης σου (η εταιρία δηλαδή) την διακόψει. Δεν ήξερα ότι παίζει και τέτοιο πράμα.

k.theiakos
22-01-2010, 11:34
Κωστα το ενα που βαζει φωτια στα λαστιχα ειναι astra sw και το αλλο που πεταει zafira. :kaloe::kaloe:
Σε ποιανω αδιαβαστο . :D:D:D:D:D

Τώρα που το λές .... μάλλον έχεις δίκιο.

Θα με περάσεις??? ή να ξαναέρθω στο Σεμπτέμβρη???

dim001
22-01-2010, 12:47
Τώρα που το λές .... μάλλον έχεις δίκιο.

Θα με περάσεις??? ή να ξαναέρθω στο Σεμπτέμβρη???

Για πρωτη φορα δικαιολογο και ενα λαθακι την επομενοι φορα σε βλεπω για το Σεπτεμβρη . :p:p:p:p:p:p

ziggy
22-01-2010, 12:58
H General Motors καταργεί 8.300 θέσεις εργασίας

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/h-general-motors-8300.html

Arkady
22-01-2010, 15:38
1.Ερ:Έχω το 1.6Τ και όταν επιταχύνω με αργό ρυθμό,στις 2500στροφές αισθάνομαι ένα "κόμπιασμα" γιατί;
Απ:Μπορεί κατά λάθος να μην βάζετε αρκετή δύναμη στο "γκάζι" και έτσι το αυτοκίνητο να καταλαβαίνει πως δεν το πατάτε. Σε εκείνο το φάσμα των στροφών,επειδή έχει αρχίσει να "φουσκώνει" το Turbo,δεν προλαβαίνει να εκτονωθεί,με αποτέλεσμα όταν ξαναπατηθεί το γκάζι,να υπάρξει αυτό το "κόμπιασμα".

Σταμάτη, είσαι σίγουρος ότι είναι αυτός ο λόγος του "κομπιάσματος"?
Το έχεις επιβεβαιώσει σε κάποιο μηχανικό ή κάποια άλλη πηγή?

Σε ρωτάω γιατί το πρόβλημα έχει αναφερθεί και από άτομα τα οποία έχουν ολοκληρώσει το στρώσιμο του αυτοκινήτου, οπότε κατά συνέπεια πατάνε το γκάζι με περισσότερη δύναμη και πιο έντονα απο αυτούς που βρίσκονται στο στάδιο του στρωσίματος.
Επιπρόσθετα, έχω παρατηρήσει ότι μου το κάνει ακόμα και όταν έχω αφήσει γκάζι από υψηλότερες στροφές, την ώρα που οι στροφές πέφτοντας φτάνουν στις 2,500-3,000 παρουσιάζεται αυτό το "κόμπιασμα"...

stanfromgreece
22-01-2010, 15:54
Σταμάτη, είσαι σίγουρος ότι είναι αυτός ο λόγος του "κομπιάσματος"?
Το έχεις επιβεβαιώσει σε κάποιο μηχανικό ή κάποια άλλη πηγή?

Σε ρωτάω γιατί το πρόβλημα έχει αναφερθεί και από άτομα τα οποία έχουν ολοκληρώσει το στρώσιμο του αυτοκινήτου, οπότε κατά συνέπεια πατάνε το γκάζι με περισσότερη δύναμη και πιο έντονα απο αυτούς που βρίσκονται στο στάδιο του στρωσίματος.
Επιπρόσθετα, έχω παρατηρήσει ότι μου το κάνει ακόμα και όταν έχω αφήσει γκάζι από υψηλότερες στροφές, την ώρα που οι στροφές πέφτοντας φτάνουν στις 2,500-3,000 παρουσιάζεται αυτό το "κόμπιασμα"...

Ναι...μίλησα και με τον ξάδερφό μου τον Κατσίμη...γενικά μου είπε τα Turbo το κάνουν αυτό (όχι όλα πάντως...) αν επιταχύνεις με "σταθερό" γκάζι ή όταν αφήσεις το πεντάλ του γκαζιου... Αν επιταχύνεις με πιο "απότομο" γκάζι δεν τό κάνει ...

Yeah
22-01-2010, 17:51

Ωραιο το βιντεακι φιλε

Arkady
22-01-2010, 18:57
Ναι...μίλησα και με τον ξάδερφό μου τον Κατσίμη...γενικά μου είπε τα Turbo το κάνουν αυτό (όχι όλα πάντως...) αν επιταχύνεις με "σταθερό" γκάζι ή όταν αφήσεις το πεντάλ του γκαζιου... Αν επιταχύνεις με πιο "απότομο" γκάζι δεν τό κάνει ...

Το μυστήριο είναι γιατί συμβαίνει σε κάποια 1.6Τ και όχι σε όλα?

stanfromgreece
22-01-2010, 19:20
Σε όλα συμβάινει...απλά έχει να κάνει με το "πόδι" του οδηγού και τον τρόπο που επιταχύνει... αν για να επιταχύνεις πατάς το γκάζι μέχρι ένα σημείο και το "κρατάς" εκεί σταθερό μέχρι να φτάσεις την επιθυμητή ταχύτητα θα το κάνει...αν πατάς "σταδιακά" το γκάζι,δίνοντας όλο και περισσότερες στροφές ,δεν το κάνει...

MAIK RHO
22-01-2010, 19:32
Καλησπερα παιδια !!!
Αποφασισαμε να παρουμε το astra (νεο) για τον γιο μου.
Ο γιος μου επιμενει να του παρω το 1.600 με 115 αλογα με αυτοματο κιβωτιο διοτι φοβαται επειδη πηρε το διπλωμα πριν 3 χρονια και χρησιμοποιουσε ποδηλατο επειδη του αρεσε πολυ, αλλα τωρα λογω δουλειας θελει αυτοκ/το, εγω του λεω να παει σε σχολη οδηγων για μερικα μαθηματα, αλλα αυτος ανενδοτος.
Εγω θα προτιμουσα το 1.400 με 100 αλογα.
Τι γνωμη εχεται για το αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων ;;;

dim001
22-01-2010, 20:01
Καλησπερα παιδια !!!
Ο γιος μου επιμενει να του παρω το 1.600 με 115 αλογα με αυτοματο κιβωτιο διοτι φοβαται επειδη πηρε το διπλωμα πριν 3 χρονια και χρησιμοποιουσε ποδηλατο επειδη του αρεσε πολυ, αλλα τωρα λογω δουλειας θελει αυτοκ/το, εγω του λεω να παει σε σχολη οδηγων για μερικα μαθηματα, αλλα αυτος ανενδοτος.

Κύριε Μιχάλη εάν το αυτόματο κιβώτιο που βάζουν στο astra είναι το καινούργιο 6αρι σειριακό που βάζουν και στο insignia να το πάρει με αυτόματο είναι πολύ καλό κιβώτιο αλλά επειδή έχω οδήγηση το προηγούμενο astra με αυτόματο κιβώτιο 5αρι ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ .
Τώρα για το θέμα κινητήρα καλό είναι αν το πάρει αυτ/το να πάρει το 1.6 η καλύτερα το 1.4Τ .

insigner
22-01-2010, 20:10
Και εκτός αυτού έχει να κάνει με την αντίλληψη του καθενός.

Αυτό που σε μένα φαίνεται φυσιολογικό (γιατί ξέρω γιατί το κάνει και είναι αυτό που λέει ο Σταμάτης) σε άλλον φαίνεται ανωμαλία, πρόβλημα, κουσούρι και όπως αλλιώς θες πάρτο.

Και μια παρατήρηση Νίκο, εντελώς φιλική πραγματικά. Καλά καλά δεν έχεις παραλάβει και έχει πελαγώσει σε ένα σωρό ερωτήσεις περί προβλημάτων, αναβαθμίσεων, ανακλήσεων κ.ο.κ. Κοίτα να απολαύσεις το αυτοκίνητό σου και να μην σε τρώνε τέτοιες μικρές λεπτομέρειες που κανονικά δεν επηρεάζουν ούτε στο ελάχιστο την οδηγική απόλαυση που προσφέρει το Insignia.

MAIK RHO
22-01-2010, 20:58
Κύριε Μιχάλη εάν το αυτόματο κιβώτιο που βάζουν στο astra είναι το καινούργιο 6αρι σειριακό που βάζουν και στο insignia να το πάρει με αυτόματο είναι πολύ καλό κιβώτιο αλλά επειδή έχω οδήγηση το προηγούμενο astra με αυτόματο κιβώτιο 5αρι ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ .
Τώρα για το θέμα κινητήρα καλό είναι αν το πάρει αυτ/το να πάρει το 1.6 η καλύτερα το 1.4Τ .

Δημητρη, μιλησα με τον sales και φιλο μου στο σπιτι του, ( ωρα 22.00) και μου ειπε οτι ειναι καινουργια μηχανη και καινουργιο αυτοματο κιβωτιο ταχ/των, του διαβασα οπως μου το εγραψες και μου ειπε οτι την δευτερα διοτι αυριο ειναι κλειστα, θα μαθει και θα με παρει τηλ/νο...
Σε ευχαριστω πολυ !!:)

Arkady
22-01-2010, 21:04
Και εκτός αυτού έχει να κάνει με την αντίλληψη του καθενός.

Αυτό που σε μένα φαίνεται φυσιολογικό (γιατί ξέρω γιατί το κάνει και είναι αυτό που λέει ο Σταμάτης) σε άλλον φαίνεται ανωμαλία, πρόβλημα, κουσούρι και όπως αλλιώς θες πάρτο.

Και μια παρατήρηση Νίκο, εντελώς φιλική πραγματικά. Καλά καλά δεν έχεις παραλάβει και έχει πελαγώσει σε ένα σωρό ερωτήσεις περί προβλημάτων, αναβαθμίσεων, ανακλήσεων κ.ο.κ. Κοίτα να απολαύσεις το αυτοκίνητό σου και να μην σε τρώνε τέτοιες μικρές λεπτομέρειες που κανονικά δεν επηρεάζουν ούτε στο ελάχιστο την οδηγική απόλαυση που προσφέρει το Insignia.

Κώστα,
για ότι αφορά το "κόμπιασμα" του κινητήρα, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε αν το παρατηρήσει, θα του φανεί ενοχλητικό χωρίς να είναι "ψείρας". Μπορεί όντως να έχει σχέση με το οδηγικό στυλ του καθενός, αλλά δεν παύει να έχει παρατηρηθεί από αρκετούς φίλους. Οπότε αναζητώ επίλυση του προβλήματος, πράγμα θεμιτό.
Για τα υπόλοιπα θέματα (αναβάθμιση λογισμικού κλπ) ούτε έχω πελαγώσει, ούτε θεωρώ ότι μειώνουν την οδηγική ευχαρίστηση του αυτοκινήτου (σε αυτό συμφωνώ). Θεωρώ όμως ότι η συμμετοχή σε ένα forum συγκεκριμένου μοντέλου, γίνεται εξ'ορισμού απο άτομα που "ψάχνονται" λίγο περισσότερο με το αυτοκίνητο τους.
Για το αν αξίζει ή όχι η ενασχόληση σε βάθος με τέτοια θέματα, αυτό εξαρτάται καθαρά από τον χαρακτήρα, ενδιαφέροντα κλπ του καθενός. Ένα τόσο εξειδικευμένο forum όμως όπως το Insignia Club, θεωρώ ότι απευθύνεται κυρίως σε άτομα που θέλουν να γνωρίζουν καλά το αυτοκίνητο τους.

Knight
22-01-2010, 21:07
Οσοι θελετε μια οικονομικη λυση για Bluetooth : http://www.1ena.com/mirror.htm (Λεμε τωρα)

rise
22-01-2010, 21:13
Κώστα,
για ότι αφορά το "κόμπιασμα" του κινητήρα, θεωρώ ότι οποιοσδήποτε αν το παρατηρήσει, θα του φανεί ενοχλητικό χωρίς να είναι "ψείρας". Μπορεί όντως να έχει σχέση με το οδηγικό στυλ του καθενός, αλλά δεν παύει να έχει παρατηρηθεί από αρκετούς φίλους. Οπότε αναζητώ επίλυση του προβλήματος, πράγμα θεμιτό.
Για τα υπόλοιπα θέματα (αναβάθμιση λογισμικού κλπ) ούτε έχω πελαγώσει, ούτε θεωρώ ότι μειώνουν την οδηγική ευχαρίστηση του αυτοκινήτου (σε αυτό συμφωνώ). Θεωρώ όμως ότι η συμμετοχή σε ένα forum συγκεκριμένου μοντέλου, γίνεται εξ'ορισμού απο άτομα που "ψάχνονται" λίγο περισσότερο με το αυτοκίνητο τους.
Για το αν αξίζει ή όχι η ενασχόληση σε βάθος με τέτοια θέματα, αυτό εξαρτάται καθαρά από τον χαρακτήρα, ενδιαφέροντα κλπ του καθενός. Ένα τόσο εξειδικευμένο forum όμως όπως το Insignia Club, θεωρώ ότι απευθύνεται κυρίως σε άτομα που θέλουν να γνωρίζουν καλά το αυτοκίνητο τους.
+10000

insigner
22-01-2010, 22:41
Ένα τόσο εξειδικευμένο forum όμως όπως το Insignia Club, θεωρώ ότι απευθύνεται κυρίως σε άτομα που θέλουν να γνωρίζουν καλά το αυτοκίνητο τους.

Αυτό δεν θα στο προσφέρει κανένα Forum (εκτός αν έχεις κανα ατμοσφαιρικό όπως ο από πάνω :p) παρά μόνο η ώρα που θα περάσεις μαζί του στο δρόμο.

Arkady
22-01-2010, 22:57
Αυτό δεν θα στο προσφέρει κανένα Forum (εκτός αν έχεις κανα ατμοσφαιρικό όπως ο από πάνω :p) παρά μόνο η ώρα που θα περάσεις μαζί του στο δρόμο.

Με τον όρο "γνώση του αυτοκινήτου" δεν εννοώ την συμπεριφορά του γενικά όπως απόδοση κινητήρα, κρατήματα, συμπεριφορά στο όριο, σταθερότητα κλπ κλπ στοιχεία δηλαδή που -για οποιοδήποτε αυτοκίνητο- τα αποκτάς μέσω οδήγησης...
Εννοώ περισσότερο λύσεις σε προβλήματα/κουσούρια του αυτοκινήτου, τεχνικά θέματα, ενημερώσεις λογισμικού και εν γένει την όλη θεματολογία και γνώση που μπορεί να αποκτηθεί μόνο μέσα από ψάξιμο, ενημέρωση,ανταλλαγή απόψεων με άλλους ιδιοκτήτες κλπ.
Σε αυτά τα θέματα αναφέρομαι. Το αν κάποιος θέλει να αναλώσει το χρόνο του σε αυτά, είναι καθαρά προσωπικό. Αν κάποιοι αρκούνται στο να βάζουν μπροστά και να φεύγουν και να μην πολυσκοτίζονται περισσότερο, είναι και αυτό μια θεμιτή επιλογή.
Σίγουρα όμως αυτή η κατηγορία οδηγών, μάλλον θα ήταν σχήμα οξύμωρο να εγγραφούν σε ένα forum όπως το παρόν, που η θεματολογία του απευθύνεται σε άτομα που θέλουν να "εμβαθύνουν" στην γνώση του αυτοκινήτου τους.

kostasopel
24-01-2010, 11:00
Καλησπερα παιδια !!!

Καλημέρα Κυριε Μιχαλη ναι το αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων στο 1.6 A16XER ατμοσφαιρικος και turbo A16LET και 1.4 turbo A14NET ειναι ΝΕΟ!!με κωδικη ονομασια 6Τ30/6Τ40/6Τ45 εκτος του 2λιτρου diesel που φοραει το AF40/6.Τα νεα χαρακτηριστικα του καινουριου κιβωτιου ειναι

Νέο 6τάχυτο αυτόματο κιβώτιο Hydra – Matic 6T30/40/45

Σύστημα Fuzzy Logic για προσαρμοσμένη λειτουργία εκμάθησης

Μεγαλύτερη οικονομία και άμεση απόκριση σε καταστάσεις επιτάχυνσης

Νέος σχεδιασμός γκρουπ ταχυτήτων

Τοποθέτηση στην ίδια ευθεία με το στροφαλοφόρο άξονα

Προσαρμοσμένη λειτουργία αντιστάθμισης φθοράς

ziggy
24-01-2010, 11:04
Φίλε Κώστα κατατοπιστικότατος όπως πάντα. Μπράβο!!!
(Χαίρομαι ιδιαίτερα που στην παρέα μας υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι με γνώσεις και κατάρτιση στο αντικείμενο).

ziggy
24-01-2010, 12:35
Ενα ενδιαφέρον site για τους "κολλημένους" με το Opel Insignia:

http://www.insignia-enthusiast.org/

MAIK RHO
24-01-2010, 13:54
Καλημέρα Κυριε Μιχαλη ναι το αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων στο 1.6 A16XER ατμοσφαιρικος και turbo A16LET και 1.4 turbo A14NET ειναι ΝΕΟ!!με κωδικη ονομασια 6Τ30/6Τ40/6Τ45 εκτος του 2λιτρου diesel που φοραει το AF40/6.Τα νεα χαρακτηριστικα του καινουριου κιβωτιου ειναι

Σε ευχαριστω πολυ κυριε Κωστα !!!!!
Ο ΘΕΟΣ να σε εχει παντα καλα !!!!:):):)

Mpliki
24-01-2010, 14:54
Ενα ενδιαφέρον site για τους "κολλημένους" με το Opel Insignia:

http://www.insignia-enthusiast.org/

Μου κανει εντυπωση παντως πως εκει πανω, δερμα και 20αρες τα εχουν στα must have ενω flexride και afl+ οχι.

ziggy
24-01-2010, 15:05
Που ξέρουν αυτοί από οδήγηση;
Μόνο ο κ@λος τους να ειναι καλά.... :D :D :D :D :D

salty
24-01-2010, 17:32
Μήπως ξεχνάτε πως ο στάνταρντ εξοπλισμός διαφέρει από χώρα σε χώρα ; Μπορεί αυτοί να τα έχουν στάνταρντ αυτά.

Mpliki
25-01-2010, 01:40
Επειδη καθισα και τους διαβασα λιγο, ειδα οτι το ειχαν σαν εξτρα στον εξοπλισμο. Τωρα αν εχουν πακετα οπως τα navipack που εχουμε εμεις δεν το ξερω.

stanfromgreece
25-01-2010, 06:47
Επειδη καθισα και τους διαβασα λιγο, ειδα οτι το ειχαν σαν εξτρα στον εξοπλισμο. Τωρα αν εχουν πακετα οπως τα navipack που εχουμε εμεις δεν το ξερω.

Όχι...πακέτα δεν υπάρχουν σε όλες τις χώρες...μπές για παράδειγμα στο "Γερμανικό" site,και επέλεξε να "φτιάξεις" μόνος σου το αυτοκίνητό σου... τα πάντα είναι μεμονωμένα...ακόμα και τα προβολάκια ομίχλης που εμείς τα έχουμε standard σχεδόν σε όλα τα μοντέλα...Σε άλλες χώρες όπως πχ Τουρκία, στα Cosmo έχει standard τα AFL+...

Arkady
25-01-2010, 08:19
Όχι...πακέτα δεν υπάρχουν σε όλες τις χώρες...μπές για παράδειγμα στο "Γερμανικό" site,και επέλεξε να "φτιάξεις" μόνος σου το αυτοκίνητό σου... τα πάντα είναι μεμονωμένα...ακόμα και τα προβολάκια ομίχλης που εμείς τα έχουμε standard σχεδόν σε όλα τα μοντέλα...Σε άλλες χώρες όπως πχ Τουρκία, στα Cosmo έχει standard τα AFL+...

Ας είχαν τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα, όσο έχουν στην Γερμανία και ας πληρώναμε τα προβολάκια ομίχλης extra...

stanfromgreece
25-01-2010, 09:16
Ας είχαν τα αυτοκίνητα στην Ελλάδα, όσο έχουν στην Γερμανία και ας πληρώναμε τα προβολάκια ομίχλης extra...

Γνωρίζεις τί παραπάνω έχουν τα αυτοκίνητα στην Γερμανία σε σχέση με τα "δικά" μας; K.theiakos τα "φώτα" σου please ;)

sts
25-01-2010, 09:22
ναι το αυτοματο κιβωτιο ταχυτητων στο 1.6 A16XER ατμοσφαιρικος και turbo A16LET και 1.4 turbo A14NET ειναι ΝΕΟ!!με κωδικη ονομασια 6Τ30/6Τ40/6Τ45 εκτος του 2λιτρου diesel που φοραει το AF40/6.Τα νεα χαρακτηριστικα του καινουριου κιβωτιου ειναι
Τώρα πραγματικά "χαλάστηκα".....:(
Για ένα πράγμα παραπονιόμουν όταν πήρα το Insignia, μου έλειπε το αυτόματο κιβώτιο...μιας και στο Jeep που είχα πριν το είχα καταβολευτεί...
Και τώρα η Opel το βάζει και στον 1.6Τ.....γ@μώτο...:(

michalis2
25-01-2010, 09:33

είναι το ίδιο με αυτό που έχουμε στο 2λιτρο, ή διαφορετικό / καινούριο?

lakiss51
25-01-2010, 15:07
Σημερα (επιτελους!) παρελαβα το εξ Αμερικης αντιρανταρ Cobra xrs9945 για το οποιο καναμε λογο προ 20ημερου περιπου. Λοιπον, η επιβαρυνση τελωνειου ηταν ...τρια (3)€, οποτε μαλλον τυχερος (αν σκεφτειτε οτι μου στοιχισε μαζι με τα μεταφορικα 126+3=129€, οταν εδω πωλειτε γυρω στα 230€!) Τωρα προσπαθω να το σεταρω και...
Kawasaki69John μπας κι εχεις καμια οδηγια στα Ελληνικα;

mc_tolis
25-01-2010, 15:14
...που να του καεί το DVD, να του γαργαλησουν την γυναικα του και να τον χτυπησει κεραυνος αυτουνου που μου εκλεψε την κεραια απο το αμαξι μου...

lakiss51
25-01-2010, 15:33
Ποια κεραια Τολη;το φτερο καρχαρια της οροφης;

mc_tolis
25-01-2010, 15:36
Ναι. (CD 300, δεν ειναι στυλ καρχαρια αλλα βιδωτη...)

ziggy
25-01-2010, 15:50
Μ' αυτές τις κεραίες τελικά το κακό έχει παραγίνει. Λοιπόν Τόλη, αφού παραγγείλεις ίδια και την βιδώσεις με το χέρι σου, θα πάρεις μετά μια πένσα και θα της δώσεις ένα "τακ" ακόμη σφίξιμο, ούτως ώστε να μην ξεβιδώνουν με το χέρι. Εγώ με της γυναίκας μου που έχει τέτοια στο Lancia Y έχω ησυχάσει. Βέβαια όταν το πας για πλύσιμο στο βενζινάδικο ή αλλού, να τους λες ότι είναι σφιγμένη με πένσα γιατί αυτοί είναι ικανοί να την σπάσουν προσπαθώντας να την ξεβιδώσουν....

ziggy
25-01-2010, 17:36
Ανακαλούνται 2 εκατομμύρια Toyota στην Ευρώπη;

(Διαβάστε και τον λόγο της ενδεχόμενης ανάκλησης)....

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=12203&catid=3

ARI
26-01-2010, 08:07
...που να του καεί το DVD, να του γαργαλησουν την γυναικα του και να τον χτυπησει κεραυνος αυτουνου που μου εκλεψε την κεραια απο το αμαξι μου...

:mad: να βγάλει και σπυριά στο κ@λ@ ο μ@#$%*!...

MAIK RHO
26-01-2010, 19:32

:mad: να βγάλει και σπυριά στο κ@λ@ ο μ@#$%*!...

Επισης , να μην του σηκωθει ποτε ξανα το ''πουλι'' !!!!!:eek::eek::D:D:kaloe::kaloe:

kawasaki69john
26-01-2010, 20:20
Προεπιλογή Αϊτη-Ο σεισμός προκλήθηκε από δοκιμή νέου αμερικανικού υπερόπλου ?
Αϊτη-Ο σεισμός προκλήθηκε από δοκιμή νέου αμερικανικού υπερόπλου ?

Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2010

Πληροφορία που προήλθε από τον ρωσικό στόλο, αναφέρει ότι ο σεισμός της Αϊτής προκλήθηκε από δοκιμή νέου αμερικανικού «σεισμικού όπλου», το οποίο δοκιμάστηκε με το ενδεχόμενο να χρησιμοποιηθεί εναντίον του Ιράν. Παρόμοια αποκάλυψη έκανε και ο πρόεδρος της Βενεζουέλα Ούγκο Τσάβεζ, υποστηρίζοντας ότι πρόκειται για υπόγεια αμερικανική δοκιμή ενόψει του πολέμου με το Ιράν.

Πληροφορία του τηλεοπτικού σταθμού Russia Today, αναφέρει ότι και η Μόσχα έχει κατηγορηθεί για την κατοχή και χρήση παρόμοιου όπλου.

Το 2002 ηγέτης πολιτικού κόμματος στη Γεωργία είχε κατηγορήσει τη Ρωσία ότι επίτηδες προκάλεσε σεισμική δόνηση στη Γεωργία.

Ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες αναφέρουν ότι τον προηγούμενο μήνα ανάλογη «σεισμική δοκιμή» είχαν πραγματοποιήσει οι ΗΠΑ και στον Ειρηνικό, με αποτέλεσμα να προκληθεί σεισμική δόνηση μεγέθους 6.5 Ρίχτερ, που έγινε αισθητή και στην πόλη Εύρηκα της Καλιφόρνια.
Με τον τρόπο αυτό επιβεβαιώνεται η υποψία πως "κάτι γνώριζαν οι ΗΠΑ" και για το λόγο αυτό είχαν "προτοποθετήσει" στο νησί τον υποδιοικητή του Νότιου Στόλου ναύαρχο P. K. Keen. Για να βρίσκεται εκεί και να επιβλέψει στην διακίνηση της βοήθειας που "αν χρειαζόταν" θα έστελνα εκεί οι ΗΠΑ.
Οι δοκιμές αυτές εντάσσονται στο πρόγραμμα High Frequency Active Auroral Research Program (HAARP), που μπορεί να προκαλέσει καιρικές ανωμαλίες, όπως πλημμύρες, ξηρασίες και τυφώνες.
Μελετητές, έχουν συνδέσει το πρόγραμμα αυτό με το ενδεχόμενο να είχε δοκιμαστεί και στην πρόκληση του σεισμού 7,8 Ρίχτερ που είχε σημειωθεί στην κινεζική πόλη Sichuan στις 12 Μαΐου 2008.
Το πρόγραμμα αυτό δοκιμάζεται στις ΗΠΑ από το 1970 και αρχικά είχε επικεντρωθεί στη δημιουργία "shockwave bombs".
Η Ρωσία είχε ήδη καταγγείλει τον αμερικανικό στρατό ότι χρησιμοποιεί παρόμοια όπλα και ότι τα είχε χρησιμοποιήσει πτοκαλώντας τον φονικό σεισμό των 7,2 Ρίχτερ στο Αφγανιστάν, το Μάρτιο του 2002.
Στα μέσα του 1990 στην Κρατική Δούμα της Ρωσίας είχε γίνει επερώτηση από 90 βουλευτές που υποστήριζαν ότι οι ΗΠΑ δημιουργούν ένα νέο γεωφυσικό όπλο που μπορεί να προκαλέσει αναταράξεις στον φλοιό της Γης με υψηλής συχνότητας ραδιοκύματα".

Η τραγωδία του σεισμού

ευκαιρία για νέα αμερικανική κατοχή

Το μόνο που είχαν να μας πουν τα ΜΜΑ (Μέσα Μαζικής Αποχαύνωσης) για την μετασεισμική πολιτική διάσταση της τραγωδίας της Αϊτής, είναι ότι ο πρόεδρος της Βενεζουέλας Ούγκο Τσάβεζ, ξεσπάθωσε για την αποστολή ισχυρής αμερικανικής δύναμης στο πολύπαθο νησί της Καραϊβικής. «Ανθρωπιστική επιχείρηση» άραγε, η ευκαιρία για νέα κατοχή;

Αυτή είναι η δεύτερη «ειρηνική» στρατιωτική απόβαση των Αμερικανών στο νησί –προτεκτοράτο τους κι όχι μόνο μετά το 1994.

Πόσα πρέπει να ξεχνάμε;
Για την μακρά ιστορία των αμερικανικών επεμβάσεων στο νησί. Ο καταστροφικός σιεσμός εμφανίστηκε στοην παγκόσμια κοινή γνώμη ως αφορμή για μια νέα αμερικανική στρατιωτική επέμβαση.

Ο αρχηγός του αμερικανικού Γενικού Επιτελείου στρατηγός Mike Mullen επιβεβαίωσε ότι στην Αϊτή θα σταλούν 9-10.000 στρατιώτες και δύο χιλιάδες πεζοναύτες. (American Forces Press Service, January 14, 2010).

Το 1804, η Αϊτή, αποκηρύσσοντας την γαλλική κυριαρχία (Ναπολεόντια), γίνεται το πρώτο στον κόσμο, ανεξάρτητο κράτος Μαύρων.

Οι ΗΠΑ αρνούνται να αναγνωρίσουν τη νέα Αϊτινή Δημοκρατία και επιβάλλουν οικονομικό αποκλεισμό (embargo) που διατηρήθηκε ως το 1862.

Οι Ηνωμένες Πολιτείες καταλαμβάνουν το νησί το 1915 «για να υποστηρίξουν τα εκεί αμερικανικά συμφέροντα» και η Αϊτή παραμένει υπό την κατοχή τους ως το 1934. Από τότε διατηρούν την «υψηλή κυριότητα». Μια και το πάμφτωχο νησί οφείλει πλέον 40 εκατομμύρια $ που πήρε η κρατική τράπεζα Banque Nationale ιδιοκτησία Νεοϋρκέζικης Τράπεζας. Αποτέλεσμα ήταν ένα χρηματο-πιστωτικό σύστημα που διοχέτευε τον πλούτο της χώρας σε offshore πιστωτές αντί να γίνονται επενδύσεις στην ίδια τη χώρα.

Οι αμερικανικές αρχές κατοχής δημιούργησαν μεθοριακή γραμμή ανάμεσα στην Αϊτή και τη Δομινικανή δημοκρατία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, μόλις έφυγαν οι αμερικανοί, ο Δομινικανός δικτάτορας Τρουχίλιο να διατάξει τη σφαγή όσων Αϊτινών ζούσαν από την «εδώ» πλευρά των συνόρων. Στην τριήμερη σφαγή, δολοφονήθηκαν περίπου 20.000 Αϊτινοί στο πλαίσιο μιας εθνοκάθαρσης που ονομάστηκε Antihaitianismo (αντι-αϊτινισμός).

Στην Αϊτή, ο δικτάτορας "Papa Doc" Duvalier χρησιμοποίησε ανάλογη μέθοδο για τους πολιτικούς τους αντιπάλους με αποτέλεσμα να εξοντώσει στο διάστημα 1957–1986 περί τους 30.000 Αϊτινούς.

Η διεφθαρμένη οικογένεια Ντυβαλιέ κυβέρνησε ελέω ΗΠΑ αυτό το διάστημα την Αϊτή το 1971, διαδέχθηκε τον "Papa Doc", ο γιος του "Baby Doc". Το 1986, μεγάλες διαδηλώσεις εναντίον του "Baby Doc" υποχρέωσαν τις ΗΠΑ να κανονίσει να διαφύγει ο Ζαν-Κλωντ Ντυβαλιέ και η οικογένειά του στην Γαλλία διορίζοντας στρατιωτική κυβέρνηση.

Το Δεκέμβριο του 1990 ο πρώην κληρικός Jean-Bertrand Aristide εκλέγεται πρόεδρος μετά από γενικές εκλογές στις οποίες κέρδισε τα δύο τρίτα των ψήφων. Το 1991 στατιωτικό πραξικόπημα υποχρεώνει τον Αριστίντ να φύγει εξόριστος. Το 1994 ο Αϊτινός στρατηγός Raoul Cedras ζητά την μεσολάβηση του πρώην προέδρου των ΗΠΑ Κάρτερ να αποτρέψει νέα αμερικανική στρατιωτική επέμβαση που ετοίμαζε ο τότε πρόεδρος Μπιλ Κλίντον. Το Ιδρυμα Κάρτερ αναλαμβάνει αποστολή στην Αϊτή, με επικεφαλής τον δημοκρατικό γερουσιαστή Sam Nunn, και τον πρώην Επιτελάρχη Colin Powell. Η ομάδα διαπραγματεύεται την ειρηνική αποχώρηση της στρατιωτικής χούντας και την ειρηνική είσοδο αμερικανικών στρατιωτικών δυνάμεων της επιχείρησης «Διατήρηση της Δημοκρατίας». Οι Αμερικανοί επιβάλλουν την επιστροφή του Αριστίντ στην εξουσία, ο οποίος με την επιστροφή του διαλύει τον Αϊτινό στρατό και δημιουργεί στρατοχωροφυλακή. Ο Αριστίντ αποχωρεί από την εξουσία το 1996, αφού έχει συμπληρώσει την «πενταετή θητεία του». Τον διαδέχθηκε ο Rene Preval που είχε διατελέσει πρωθυπουργός του.

Παρόλο που ανακοινώθηκε πως ο πρόεδρος των ΗΠΑ και ο πρόεδρος Πρεβάλ μίλησαν στο τηλέφωνο, δεν διευκρινίσθηκε αν συζητήθηκε το ζήτημα της εισόδου και ανάπτυξης των αμερικανών στρατιωτικών στην Αϊτή.

πηγη
http://www.styx.gr/

nikos kara
26-01-2010, 23:45
111 χρoνια της opel.............

αντε να τα 10000

geom
27-01-2010, 10:22
111 χρoνια της opel.............

αντε να τα 10000

για τα 1000 δεν με πολυνοιαζει, μακαρι να αντεξει λιγα ακομα χρονια μεχρι να το δωσω το Insignia και μετα ποιος ζει ποιος πεθαινει...;)

stanfromgreece
27-01-2010, 13:54
για τα 1000 δεν με πολυνοιαζει, μακαρι να αντεξει λιγα ακομα χρονια μεχρι να το δωσω το Insignia και μετα ποιος ζει ποιος πεθαινει...;)

Ακόμα δεν το πήρες...σκέφτεσαι το πότε θα το δώσεις; Κουζουλάθηκες;:confused:

MAIK RHO
27-01-2010, 14:54

Οπως ειπαμε : Tροχος ειναι και γυριζει !!!!
Πριν μια εβδομαδα, τρακαρε ο γιος μου με το corsa....
Ευτυχως δεν χτυπησε, νομιζα οτι η ζημια ηταν περιπου 500 ευρω, και αυτη ειναι περιπου 1.450 ευρω
Προχθες ο αλλος μου γιος , του κλεψανε αφου εκοψαν την κλειδαρια που ειχε δεμενο πανω σε στυλο το ποδηλατο ( το ειχα παρει πριν τρεις μηνες 790 ευρω, εκανα μηνηση.
Και βεβαια την ιδια μερα ''εκλεισα'' το astra 1.400 με 18.250 ευρω, κατι που δεν περιμενα να αγορασω τουλαχιστον για τα δυο επομενα χρονια, διοτι του γιου μου αρεσει πολυ το ποδηλατο, αλλα λογω δουλειας το αγορασα εκτακτα.
Ολα αυτα , εγω τα πληρωνω...
Πιστευω να γυρισει παλι ο τροχος....:dunno::)

ziggy
27-01-2010, 15:05
Οπως ειπαμε : Tροχος ειναι και γυριζει !!!!
Πριν μια εβδομαδα, τρακαρε ο γιος μου με το corsa....
Ευτυχως δεν χτυπησε, νομιζα οτι η ζημια ηταν περιπου 500 ευρω, και αυτη ειναι περιπου 1.450 ευρω
Προχθες ο αλλος μου γιος , του κλεψανε αφου εκοψαν την κλειδαρια που ειχε δεμενο πανω σε στυλο το ποδηλατο ( το ειχα παρει πριν τρεις μηνες 790 ευρω, εκανα μηνηση.
Και βεβαια την ιδια μερα ''εκλεισα'' το astra 1.400 με 18.250 ευρω, κατι που δεν περιμενα να αγορασω τουλαχιστον για τα δυο επομενα χρονια, διοτι του γιου μου αρεσει πολυ το ποδηλατο, αλλα λογω δουλειας το αγορασα εκτακτα.
Ολα αυτα , εγω τα πληρωνω...
Πιστευω να γυρισει παλι ο τροχος....:dunno::)

Μη σου τύχει φίλε Μιχάλη. Σε καταλαβαίνω. Πίστεψέ με...
Κάνε και κανένα ευχέλαιο...

* Καλά Μάικ τι ποδήλατο είναι τούτο 790 ευρώ; Σε αγώνες παίρνει μέρος;

geom
27-01-2010, 17:42
Ακόμα δεν το πήρες...σκέφτεσαι το πότε θα το δώσεις; Κουζουλάθηκες;:confused:

σταματη, ποσο να κρατησεις σημερα ενα αυτοκινητο; :dunno:νομιζω οτι μετα απο 5-6 χρονια, ισως λιγο πριν βγει απο την εγγυηση του πρεπει να αντικαθισταται.το προηγουμενο μου το κρατησα 3 χρονια.

stanfromgreece
27-01-2010, 18:06
σταματη, ποσο να κρατησεις σημερα ενα αυτοκινητο; :dunno:νομιζω οτι μετα απο 5-6 χρονια, ισως λιγο πριν βγει απο την εγγυηση του πρεπει να αντικαθισταται.το προηγουμενο μου το κρατησα 3 χρονια.

Αν δείς την υπογραφή μου, θα καταλάβεις ότι και εγώ ΔΕΝ έχω κρατήσει αυτοκίνητο για περισσότερο χρόνο,αλλά δεν το σκέφτομαι από όταν το έχω πάρει... όταν σταματήσει πια να με "ικανοποιεί" τότε αρχίζω την "έρευνα αγοράς" για το επόμενο... Αν και τώρα πια, το αυτοκίνητο που έχω πάρει τα έχει όλα και με καλύπτει...αν το κάνει αυτό και μετά από 6-7 χρόνια γιατί να μην το κρατήσω;

MAIK RHO
27-01-2010, 18:31
Μη σου τύχει φίλε Μιχάλη. Σε καταλαβαίνω. Πίστεψέ με...
Κάνε και κανένα ευχέλαιο...

* Καλά Μάικ τι ποδήλατο είναι τούτο 790 ευρώ; Σε αγώνες παίρνει μέρος;

Εχει αμορτισερ μπροστα , δισκοφρενα μπρος και πισω, και παραγγελια στα μετρα του γιου μου( 1.78 το υψος του γιου μου)...;)

lakiss51
27-01-2010, 18:36
Εχει αμορτισερ μπροστα , δισκοφρενα μπρος και πισω, και παραγγελια στα μετρα του γιου μου( 1.78 το υψος του γιου μου)...;)

΄Μάικ ριξε μια ματια στα δισκοφρενα πισω για...χαρακιες:D:D:D

MAIK RHO
27-01-2010, 18:40
΄Μάικ ριξε μια ματια στα δισκοφρενα πισω για...χαρακιες:D:D:D

Θα το κοιταζα...:eek: αλλα δεν το εχω πια εγω....
Σημερα γυρνουσα τα μερη που ειναι οι τσιγγανοι, αλλα τιποτα... παει, πεταξε η ποδηλαταρα !!!:mad::mad::mad:
Εμεις ολοι να ειμαστε καλα !!:)

lakiss51
27-01-2010, 18:45
Οχι γρε γ@α@τ@! Τελικα, δεν ξερω, αλλα αυτοι οι κ@λ@γυφτοι εχουν καταντησει βαρος της κοινωνιας! Σε εμας εδω (στα παραλια Λαρισας, εχουν καταντησει βραχνας, γιατι εχουν ανοιξει παμπολλα εξοχικα. Παλια κατηγορουσαμε τους Αλβανους, αλλα αποδειχθηκε πως οι...Ρομα φορτωνουν φορτηγα ολοκληρα -και τι μπορεις να κανεις με ανυπαρτκη αστυνομευση;

stanfromgreece
27-01-2010, 18:51
Εδώ σε εμάς, στην πολυκατοικία που μένω, όταν πρωτοήρθαμε,έκλεψαν τα καλώδια (για να πάρουν τον χαλκό!) από τα κουτιά της ΔΕΗ...και όταν θέλαμε να βάλουμε ρεύμα, ήρθαν από τη ΔΕΗ και τράβαγαν τα μαλλιά τους!!!

MAIK RHO
27-01-2010, 18:59
Οχι γρε γ@α@τ@! Τελικα, δεν ξερω, αλλα αυτοι οι κ@λ@γυφτοι εχουν καταντησει βαρος της κοινωνιας! Σε εμας εδω (στα παραλια Λαρισας, εχουν καταντησει βραχνας, γιατι εχουν ανοιξει παμπολλα εξοχικα. Παλια κατηγορουσαμε τους Αλβανους, αλλα αποδειχθηκε πως οι...Ρομα φορτωνουν φορτηγα ολοκληρα -και τι μπορεις να κανεις με ανυπαρτκη αστυνομευση;

Εχουν γινει επαγγελματιες.... θα πω δυο περιπτωσεις.
Η παλια πολι ειναι μεσα στο καστρο, και σε καθε γωνια του καστρου εχει τις τσιμεντενιες μπαλες των κανονιων που ζυγιζει η καθε μια 250 κιλα περιπου, πηγανε ενα βραδυ τον χειμωνα που δεν κυκλοφοραει κοσμος και γεμισανε ενα φορτηγο με μπαλες, αφου τους πιασανε στο λιμανι διοτι τις επαιρναν στη αθηνα, τους ρωτησαν πως τις φορτωσατε; με γερανο απηντησαν:eek::eek: ( εδω δυσκολα βρισκεις γερανο).
Μου ελεγε ενας ξενοδοχος οτι ειχε ενα πολυ παλιο ψυγειο στο ξενοδοχειο του, και δεν ηξερε πως να το πεταξει...( ηταν πανω απο 800 κιλα)
Ειδοποιησε τους τσιγγανους και σε χρονο μηδεν το πηραν :eek:

slalom
27-01-2010, 20:53
Ένα πλυντήριο (τρύπιο) βγάλαμε βράδυ σε πεζοδρόμιο του Νέου Κόσμου, το πρωί δεν υπήρχε...

lakiss51
28-01-2010, 13:47
Εδώ σε εμάς, στην πολυκατοικία που μένω, όταν πρωτοήρθαμε,έκλεψαν τα καλώδια (για να πάρουν τον χαλκό!) από τα κουτιά της ΔΕΗ...και όταν θέλαμε να βάλουμε ρεύμα, ήρθαν από τη ΔΕΗ και τράβαγαν τα μαλλιά τους!!!

Προ 2 ετων ειχαν αρχισει οι κλοπες χαλκου απο τα καλωδια ρευματος των αρδευτικων αντλιοστασιων. Απο ενα τεραστιο αποστραγγιστικο αντλιοστασιο, μπηκαν μεσα στον περιφραγμενο χωρο των τεραστιων μετασχηματιστων της ΔΕΗ, τους ξηλωσαν και πηραν το εσωτερικο ανταλλακτικο. Ακομη εκοψαν τα καλωδια (μιλαμε για χοντρο πραγμα) απο αυτο κι αλλο ενα αντλιοστασιο και τα εξαφανισαν. Ευτυχως που ο καιρος δεν ηταν βροχερος (τετοια εποχη ηταν) διαφορετικα θα ειχαμε πλημμυρισμενα χωρια! Η ζημια ανηλθε γυρω στις...330.000€:eek: Γινεσαι ή οχι ρατσιστης; (καλη καραμελλα κι αυτη!)

Sad13
28-01-2010, 21:54
Εμένα που μένουν και δίπλα μου...?
2 οικογένειες ήταν, η μία εκδιώχθηκε αφού μέρα παρά μέρα τους επισκέφτονταν αυτοί οι άνθρωποι με τα μπλέ και η δεύτερη ευτυχώς δεν δημιουργεί προβλήματα!
Γενικά μην μπλέκετε, εγώ δεν έλεγα κουβέντα γιατί κόβουν τα μάτια μου τι παίζει...(έσκαγαν κάτι μερσεντές 500άρες, μπεμβέ κτλ κτλ...). Άσε, γιατί δεν θέλω να δώ καμμένο το αμαξάκι μου...

lakiss51
29-01-2010, 12:43
Aπο τα μπλοκα των αγροτων στον Τυρναβο κλαπηκαν μπαταριες σιντι τηλεορασεις κλπ απο τα τρακτερ! Ποιοι να το εκαναν αραγε; Σημειωτεον οτι αναμεσα Λαρισας-Τυρναβου ειναι η Γιαννουλη, πρωτευουσα των γυφτων με αρχηγο τον Βιλανακη (ειναι φυλακη για φονο ανηψιου του, αλλα εχει αφησει απογονους!)

kawasaki69john
31-01-2010, 20:43
Προεπιλογή Απειλή νέου ιού. ΠΡΟΣΟΧΗ !!!
Η Ε.Ε. έβγαλε ανακοίνωση που επιβεβαιώνει κάποιες φήμες. Στις επόμενες μέρες πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί να μην ανοίξετε κανένα μήνυμα που θα σας έρθει με τον τίτλο "ΚΑΛΟΥΝ" ή "invito" ανεξάρτητα από το ποιος σας το έστειλε, φίλος ή όχι. Είναι ένας ιός που ανοίγει ως ολυμπιακή φλόγα και καίει τον σκληρό σας δίσκο.

Αυτός ο ιός θα σας έρθει από ένα άτομο από τη λίστα των επαφών σας και γι 'αυτό πρέπει να στείλετε αυτό το e-mail σε όσους ξέρετε. Έτσι αν πάρετε τέτοιο μήνυμα, μην το ανοίξετε και σβήστε αμέσως τον υπολογιστή σας. Είναι ο χειρότερος ιός όπως ανακοινώθηκε το από το CNN και η MICROSOFT το επιβεβαιώνει ως τον πιο καταστροφικό ιό μέχρι σήμερα. Ανακαλύφθηκε προχτές το απόγευμα από τη McAfee και δεν υπάρχουν ακόμη λύσεις. Καταστρέφει ολοκληρωτικά όλα τα VITAL INFO του HARD DISK! Κάντε αντίγραφο και στείλτε το σε όλους τους φίλους σας.

ΣΟΒΑΡΗ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ !!!!!!!

Παρακαλώ να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, κυρίως
εάν χρησιμοποιείτε αλληλογραφία μέσω internet, όπως Yahoo, Hotmail, AOL κτλ.
Η πληροφορία κυκλοφόρησε από την Microsoft και την Norton.
Παρακαλώ στείλτε την σε όλους όσους γνωρίζετε και έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο. Ίσως λάβετε ένα φαινομενικά άκακο
e-mail με παρουσίαση PowerPoint και τίτλο:
«Lifeisbeautiful. Pps ».
Εάν το λάβετε, μην ανοίξετε το επισυναπτόμενο του για
κανένα λόγο και διαγράψτε το αμέσως!
Εάν ανοίξετε το αρχείο, ένα μήνυμα θα εμφανισθεί
στην οθόνη σας λέγοντας: It is too late now,
your life is no longer beautiful,
δηλαδή: Τώρα πια είναι αργά, η ζωή σας δεν είναι πλέον όμορφη!
Ως επακόλουθο θα χάσετε τα πάντα στον υπολογιστή σας και το άτομο που σας το έστειλε θα αποκτήσει πρόσβαση στο όνομά σας, στο e-mail σας και στο κωδικό ασφαλείας σας. Αυτός είναι νέος ιός, ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να κ! υκλοφορεί!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Ο, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΙΟΣ!

Η Microsoft επιβεβαίωσε ήδη τη σοβαρότητα του προβλήματος κι ανάφερε ότι τα προγράμματα antivirus δεν είναι ικανά να τον καταστρέψουν. Ο ιός δημιουργήθηκε από έναν χάκερ ο οποίος αυτοαποκαλείται »lifeowner«.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΑΣ!

kawasaki69john
31-01-2010, 20:46
Προεπιλογή Βίασε 95 χρονη
Σοκαρισμένη είναι η κοινωνία ενός μικρού χωριού στην Εύβοια με την είδηση ότι άγνωστος μπήκε στο σπίτι 95χρονης και την βίασε. Σύμφωνα με πληροφορίες βραδινές ώρες, ο δράστης μπήκε από την πόρτα χωρίς να την παραβιάσει. Αμέσως μόλις είδε το θύμα του, της επιτέθηκε και την ......

ακινητοποίησε. Αμέσως μετά την βίασε και έφυγε από το σπίτι της δίχως να πάρει χρήματα η πολύτιμα αντικείμενα. Δυστυχώς δεν έγινε αντιληπτός από τους γείτονες. Σύμφωνα με πηγές του evianews.com, ο δράστης είναι αλλοδαπός ενώ έρευνες κάνουν οι αστυνομικοί για τον εντοπισμό του.
evianews.com

stanfromgreece
31-01-2010, 23:46
Επειδή το "κουράσατε", έως μπορώ να πώ το "ζαλίσατε" το θέμα,εγώ το επαναφέρω...από εκεί και πέρα ας κάνει ότι θέλει ο Admin... εγώ δεν ασχολούμαι άλλο...

SVR
01-02-2010, 09:58
Ελληνικό η παγκόσμιο σύνδρομο ????

http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=127431

rise
02-02-2010, 12:46
Η Lancia Delta πώς σας φαίνεται; Όχι αναγκαστικά για αγορά, εγκυκλοπαιδεικά.

Arkady
02-02-2010, 12:51
Η Lancia Delta πώς σας φαίνεται; Όχι αναγκαστικά για αγορά, εγκυκλοπαιδεικά.

Προσωπικά, μου φαίνεται κακάσχημο αυτοκίνητο (και κάπως γυναικείο) αν και οι περισσότεροι διαφωνούν. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
Στα λεφτά που "παίζει", προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε Ιταλό. Για λιγότερα χρήματα, το συζητάμε.

mc_tolis
02-02-2010, 13:44
Τι θα κανουμε εδω με τα ΟΦΦ ΤΟΠΙΚ;

mc_tolis
02-02-2010, 13:47
Προσωπικά, μου φαίνεται κακάσχημο αυτοκίνητο (και κάπως γυναικείο) αν και οι περισσότεροι διαφωνούν. Βέβαια γούστα είναι αυτά.
Στα λεφτά που "παίζει", προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ σε Ιταλό. Για λιγότερα χρήματα, το συζητάμε.

Αν προσθετες ομως σε αυτο το αμαξι τη λεξη INTEGRALE πως θα σου φαινοταν...;

Arkady
02-02-2010, 13:52
Αν προσθετες ομως σε αυτο το αμαξι τη λεξη INTEGRALE πως θα σου φαινοταν...;

Κακάσχημη...Integrale http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif
Γενικά η τωρινή Delta δεν μου αρέσει καθόλου. Οι παλιότερες Delta ήταν πολύ ομορφότερες και "ανδρικές"...Προσωπική άποψη βέβαια.

mc_tolis
02-02-2010, 13:55
Μα για την ΠΑΛΙΑ σου μιλαω και γω, αυτη που ετρεχε στα ΡΑΛΙ με τα χρωματα του MARTINI...

;)

mc_tolis
02-02-2010, 13:56
http://www.pistonheads.com/pics/news/14595/Integrale_3-L.jpg

Arkady
02-02-2010, 13:58
Μα για την ΠΑΛΙΑ σου μιλαω και γω, αυτη που ετρεχε στα ΡΑΛΙ με τα χρωματα του MARTINI...

;)

Α, οκ τότε...Νόμιζα ότι η τωρινή Delta ξαναβγήκε σε integrale και έλεγες αυτή.
Η παλιά είναι όντως ιστορικό αυτοκίνητο...Δεν παίζεται με τίποτε...

Arkady
02-02-2010, 14:02
Αυτήν θεωρώ κακάσχημη και γυναικεία:

http://www.italiancar.com.au/site/news/06/0906/LanciaDelta/Lancia_Delta20_b.jpg

Sad13
02-02-2010, 14:06
μπλιαχ....!!!

lakiss51
02-02-2010, 14:10
Arkady, αν δεις τη νεα Λαντσια (τη φωτο σου δηλ) σε 16:9 ειναι φανταστικη! Το λεω γιατι εχω την οθονη μου σε wide και ετοιμαζομουν να σου γραψω οτι ειναι 'πειραγμενη" η φωτο, αλλα ευτυχως το θυμηθηκα τελευταια στιγμη!

lakiss51
02-02-2010, 14:11
Το..."Παντρεμενη" παλι κλειδωσε; Απλα ηθελα να πω οτι...δεν μου αρεσει!!!

Arkady
02-02-2010, 14:17
Arkady, αν δεις τη νεα Λαντσια (τη φωτο σου δηλ) σε 16:9 ειναι φανταστικη! Το λεω γιατι εχω την οθονη μου σε wide και ετοιμαζομουν να σου γραψω οτι ειναι 'πειραγμενη" η φωτο, αλλα ευτυχως το θυμηθηκα τελευταια στιγμη!

Μπα την είδα και live (ήθελε να την πάρει ένας φίλος μου) και μιλάμε μου φάνηκε απαίσια.
Η πλάκα είναι ότι με ρώταγε ο κακομοίρης:
-Καλά δεν είναι πανέμορφη? Κοίτα το ένα, κοίτα το άλλο κλπ κλπ.
Δύσκολη η θέση μου, του λεγα -Ναι, ναι φανταστική, πολύ ωραία.

Τελικά δεν την πήρε και πήρε ένα C4 (άσχετο).Μετά του είπα "Πάλι καλά ρε μλκ που δεν πήρες αυτό το έκτρωμα την Delta"
Βέβαια και το C4 έκτρωμα το θεωρώ, αλλά όπως λέει και η υπογραφή του salty "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα..."

Arkady
02-02-2010, 14:18
Το..."Παντρεμενη" παλι κλειδωσε; Απλα ηθελα να πω οτι...δεν μου αρεσει!!!

Καλά ούτε παράθυρο σε καμπινέ να ήταν αυτό το θέμα...Ανοιξε,κλείσε,άνοιξε,κλείσε lol

mc_tolis
02-02-2010, 14:19
Για γυναικα ειναι μια χαρα COOL αμαξι, σε σχεση με τη μοδα τον ΑΤΟΣ...

mc_tolis
02-02-2010, 14:20
Καλά ούτε παράθυρο σε καμπινέ να ήταν αυτό το θέμα...Ανοιξε,κλείσε,άνοιξε,κλείσε lol

ΔΕΝ εχει κλειδωσει παιδια! Απλα παρακαλειστε να ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, για να μην μετακινουνται συνεχεια τα μυνηματα...

Arkady
02-02-2010, 14:20
Για γυναικα ειναι μια χαρα COOL αμαξι, σε σχεση με τη μοδα τον ΑΤΟΣ...

Για γυναίκα όντως είναι καλό, όπως και το Υ10 που είναι καρα-γυναικείο...Αλήθεια βγαίνει ακόμα το Y10?

Arkady
02-02-2010, 14:23
ΔΕΝ εχει κλειδωσει παιδια! Απλα παρακαλειστε να ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ, για να μην μετακινουνται συνεχεια τα μυνηματα...

Πού είπαμε ότι μεταφέρονται τα off-topic απο την "Παντρεμένη"?

lakiss51
02-02-2010, 14:25
Μπα την είδα και live (ήθελε να την πάρει ένας φίλος μου) και μιλάμε μου φάνηκε απαίσια.
Η πλάκα είναι ότι με ρώταγε ο κακομοίρης:
-Καλά δεν είναι πανέμορφη? Κοίτα το ένα, κοίτα το άλλο κλπ κλπ.
Δύσκολη η θέση μου, του λεγα -Ναι, ναι φανταστική, πολύ ωραία.

Τελικά δεν την πήρε και πήρε ένα C4 (άσχετο).Μετά του είπα "Πάλι καλά ρε μλκ που δεν πήρες αυτό το έκτρωμα την Delta"
Βέβαια και το C4 έκτρωμα το θεωρώ, αλλά όπως λέει και η υπογραφή του salty "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα..."

Ουτε και μενα μου αρεσε τελικα, αν και ηταν μεσα στις επιλογες μου τοτε! Αλλα μπροστα σο C4, καμια σχεση!

mc_tolis
02-02-2010, 14:28
Πού είπαμε ότι μεταφέρονται τα off-topic απο την "Παντρεμένη"?

ΕΔΩ στο OFF TOPIC τα μετεφερα εγω...

Arkady
02-02-2010, 14:29
Ουτε και μενα μου αρεσε τελικα, αν και ηταν μεσα στις επιλογες μου τοτε! Αλλα μπροστα σο C4, καμια σχεση!

Κοίτα, το C4 αισθητικά το βρίσκω κακάσχημο. Αλλά για τα λεφτά του, είναι πολύ καλή επιλογή με άριστο value for money.
Επίσης καλό και το C5 που το βγάλανε τώρα 1.6 με 155 άλογα. Πριν δεν το έπαιρνε κανείς γιατί οι κινητήρες του ήταν χώμα. Τώρα λογικά πρέπει να ρχίσει να πουλάει...

stanfromgreece
02-02-2010, 14:33

Έχει κλειδώσει Τόλη,από τον Polhths... εσύ μπορείς να γράφεις εκεί γιατί εισαι mod...

shotcon
02-02-2010, 16:10
http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5k

Υπόθεση για κλάματα, ευαισθητοποίηση, προβληματισμούς. Σίγουρα όχι για ωχαδελφισμό.

Sad13
02-02-2010, 16:52
Μπράβο Κώστα, πολύ ωραίο, μ'αρέσει που υπάρχουν κι' άλλοι...!

jotri
02-02-2010, 16:55

Υπόθεση για κλάματα, ευαισθητοποίηση, προβληματισμούς. Σίγουρα όχι για ωχαδελφισμό.

Μπράβο Κώστα, πολύ ωραίο, μ'αρέσει που υπάρχουν κι' άλλοι...!

εγω τοβαλα και στο fb......

Mpliki
03-02-2010, 00:45
εγω τοβαλα και στο fb......

Και εγω :)

samiotis19
03-02-2010, 08:58
Για δέστε τι ψαριά είχα σήμερα!!.....
http://www.youtube.com/watch?v=uC6G-m6aAiw

Dtsaros
03-02-2010, 09:15

Αρκετά καλό αλλά με κάποιες σημαντικές ανακρίβειες που μου προκάλεσαν εντύπωση. Και κάποιες απουσίες που επίσης μου προκάλεσαν έκπληξη. Αυτό που θέλουν να πάρουν δεν είναι το πετρέλαιο και δεν βρίσκεται στο Αιγαίο, τουλάχιστον σε πρώτη φάση ;)

lakiss51
03-02-2010, 10:39
Xιλιοειπωμενα πραγματα, που σαφως εχουν δοση (και αρκετη) αληθειας. Πλην αυτου που λεει ο Λαζοπουλος ο,τι δηλωσε ο Κισινγκερ περι Ελληνων: εχει αποδειχθει οτι ειναι αναληθες - αλλο αν η πολιτικη του ηταν αυτη που ηταν, και η οποια, μεταξυ μας, δεκαρα δεν εδινε για Ελληνες ή Τουρκους, τα δικα τους συμφεροντα προωθουσαν (και προωθουν). Τετοια βιντεο κυκλοφορουν στα λεγομενα "εθνικιστικα" σαητς, τα οποια βεβαια κι αυτα για λογαριασμο καποιων λειτουργουν - οπως αντιστοιχα και αντιστρφα κατι Indymedia κλπ : ολα υποχειρια οργανα ειναι. Εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μαθαινουμε διαβαζοντας -βλεποντας-ακουγοντας-ρωτωντας και να επιφυλασσομαστε για ολα. Τιποτα και κανεις δεν δουλευει ανιδιοτελως και για το καλο της οποιας "πατριδας"!

salty
03-02-2010, 11:28
Γεια στο στόμα σου πρόεδρα ! Σε παραδέχομαι ! Δεν υπάρχει τίποτα αμιγώς άσπρο ή μαύρο σ' αυτό το κόσμο. όλα έχουν πάνω από μια όψη και εξαρτάται και από ποια μεριά τα κοιτάς.

Th4n4s1s
03-02-2010, 11:37
Xιλιοειπωμενα πραγματα, που σαφως εχουν δοση (και αρκετη) αληθειας. Πλην αυτου που λεει ο Λαζοπουλος ο,τι δηλωσε ο Κισινγκερ περι Ελληνων: εχει αποδειχθει οτι ειναι αναληθες - αλλο αν η πολιτικη του ηταν αυτη που ηταν, και η οποια, μεταξυ μας, δεκαρα δεν εδινε για Ελληνες ή Τουρκους, τα δικα τους συμφεροντα προωθουσαν (και προωθουν). Τετοια βιντεο κυκλοφορουν στα λεγομενα "εθνικιστικα" σαητς, τα οποια βεβαια κι αυτα για λογαριασμο καποιων λειτουργουν - οπως αντιστοιχα και αντιστρφα κατι Indymedia κλπ : ολα υποχειρια οργανα ειναι. Εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να μαθαινουμε διαβαζοντας -βλεποντας-ακουγοντας-ρωτωντας και να επιφυλασσομαστε για ολα. Τιποτα και κανεις δεν δουλευει ανιδιοτελως και για το καλο της οποιας "πατριδας"!

+1000000000000000000000000000000000000000000000000 0000000000000000000

lakiss51
03-02-2010, 12:11
Γεια στο στόμα σου πρόεδρα ! Σε παραδέχομαι ! Δεν υπάρχει τίποτα αμιγώς άσπρο ή μαύρο σ' αυτό το κόσμο. όλα έχουν πάνω από μια όψη και εξαρτάται και από ποια μεριά τα κοιτάς.

Σε ευχαριστω, αλλα εχω δουλεια τωρα: τροχιζω τη χατζαρα για την...πιττα:D:D:D

kawasaki69john
03-02-2010, 13:41
Σε ευχαριστω, αλλα εχω δουλεια τωρα: τροχιζω τη χατζαρα για την...πιττα:D:D:D

με χατσαρα θα την κοψης??και εγω αγορασα τσεκουρι να σε φερω...:D:D:D

lakiss51
03-02-2010, 14:05
με χατσαρα θα την κοψης??και εγω αγορασα τσεκουρι να σε φερω...:D:D:D

Bρε Γιαννη, πιττουλα θα ειναι, οχι...μοσχαροκεφαλη!!!