PDA

View Full Version : Το ιδανικο καυσιμο για καθε κινητηρα

Σελίδες : 1 [2]

Sad13
14-02-2010, 22:57
και όταν ταξιδεύεις και πάνω σε προσπέραση που ανοίγεις έχεις κοψίματα και κοντεύεις να σκοτωθείς, πάς σε πρατήριο βάζεις 100άρα και τέρμα τα κοψίματα? Και όταν το ξαναπαθαίνεις ακριβώς το ίδιο έχοντας βάλει βενζίνη από το ίδιο πρατήριο 1 χρόνο μετά?
Και ΔΕΝ μιλάω υποθετικά...έλα που δεν παίζει νεράκι μέσα...Έλεγχο καυσίμου για ελικόπτερο κάνεις που αποθηκεύεται σε ειδικές δεξαμενές και πάντα θα έχεις έστω και υπολλείμματα νερού μέσα, εκεί αναμειγνύεται?
Μπορεί να είναι πιο βαρύ το νερό αλλά όταν η αντλία ρουφάει από τη δεξαμενή δεν επιλέγει να ρουφήξει από πάνω πάνω...

kawasaki69john
15-02-2010, 00:03
Με νερό ή πετρέλαιο κίνησης?

ποιο πολυ με ξυλολη που ειναι περιπου 20 φορες ποιο φτηνη...προσεξε 20 φορες οχι 20%...:D και φυσικα καιγεται πολυ ποιο γρηγορα και χωρις αποδοση..δηλαδη αντι καποια ποσοτητα καλης βενζινας να σε παει 100 χιλιομετρα θα σε παει 70-80...:D:D για το νερο θα σας πω γιατι δουλευα στα γκαζαδικα και ξερω καποια πραγματα...

papadak
15-02-2010, 08:46
Κύριε Παπαδάκη η AVIN τι παίζει? Από πρόσθετα και λοιπά καλούδια στην 100άρα της είναι οκ ή είναι φτωχή σχετικά με άλλες? Γιατί Βρ 100άρα την ξέχασα ήδη πως υπάρχει με τόσο που έχει (έως και 1,70? μα είμαστε σοβαροί?)! Αν μπορείτε να μας φωτίσετε...

Η AVIN βαζει προσθετα και στις δυο βενζινες.
Την ΒΡ την αγορασε εταιρια που διαθετει διυλυστηριο στη Ελλαδα. Λες να την κανει ακομα ..... εισαγωγη την βενζινη; Ελεος ρε παιδια

ziggy
15-02-2010, 08:48
Να υποθέσω ότι εννοείς ότι αυτό είναι καλό....

Sad13
15-02-2010, 09:19
Η 100άρα η ΒΡ ήξερα ότι έρχεται απ' έξω αποκλειστικά, τώρα δλδ παίζει να την "φτιάχνουν" εδώ? Και γιατί τέτοιες τιμές?
Ευχαριστώ για την απάντηση μίστερ Πάπαντακ!

captainmanos
15-02-2010, 09:31
Η 100άρα η ΒΡ ήξερα ότι έρχεται απ' έξω αποκλειστικά, τώρα δλδ παίζει να την "φτιάχνουν" εδώ? Και γιατί τέτοιες τιμές?
Ευχαριστώ για την απάντηση μίστερ Πάπαντακ!

.
Γιώργο είναι η μόνη εισαγόμενη από Ιταλία βενζίνη στην Ελλάδα (SHELL 100 V-Power Racing) και η τιμή της ήταν 1.45 ευρώ και τώρα με την αύξηση πήγε 1.60 ευρώ στην Αθήνα!!!
.
.
.

Sad13
15-02-2010, 09:36
και η Shell V-Power Racing έρχεται (ή ερχόταν) από Ολλανδία όπως και η ΕΤΕΚΑ έρχετε (ή ερχόταν) από Ρωσσία! Φυσικά αυτές οι πληροφορίες ελέγχονται! ΚαπτανΜάνο εσύ λογικά που τα..."κουβάλαγες" θα ξέρεις κάτι παραπάνω!

υγ. η ΒΡ δεν έχει V-Power Racing, έχει Ultimate!

kawasaki69john
15-02-2010, 09:54
και η Shell V-Power Racing έρχεται (ή ερχόταν) από Ολλανδία όπως και η ΕΤΕΚΑ έρχετε (ή ερχόταν) από Ρωσσία! Φυσικά αυτές οι πληροφορίες ελέγχονται! ΚαπτανΜάνο εσύ λογικά που τα..."κουβάλαγες" θα ξέρεις κάτι παραπάνω!

ετσι ειναι οπως τα γραφης .. :D

peripetra
15-02-2010, 09:56
γιωργο εγω προσωπικα βαζω 100αρα avin σχεδον απο την αρχη.εβαζα πρωτα στο cyclon στο μπουρναζι και κατα τυχη δοκιμασα στο avin και απο τοτε δεν το αλλαζω.μιλαμε για τεραστια διαφορα και απο 100αρα σε 100αρα.συν του οτι ειναι και σε καλη τιμη.εβαλα χθες με 1,279/λιτρο, και κοβει και αποδειξη.θα σου στειλω pm που ειναι αν σε ενδιαφερει,μην κανουμε και διαφημιση.

captainmanos
15-02-2010, 10:01

.
Γιώργο το διόρθωσα.......Shell ήθελα να γράψω και έγραψα ΒΡ............
Για άλλη εταιρεία δεν νομίζω τώρα να έρχεται από εξωτερικό!
.
.
:o:o:o:o:o

kawasaki69john
15-02-2010, 10:13
λοιπον θα σας πω πως και γιατι ριχνουν νερο και μαλιστα θαλλασινο μεσα στο νερο...τα μικρα γκαζαδικα [αυτα που κουβαλανε βενζινα στα νησια και σε θεσ/νικη κλπ ] για να φυγουν απο το λιμανι πρεπη να εχουν δεμενο η συνοδια ρυμουλκο και ειναι διαταγη,νομος...ελα ομως που ο εκαστοτε εφοπλιστης δεν πληρωνη για ρυμουλκο,,οποτε γεινεται η γεινοτανε το εξης...εγω που καποτε δουλευα σε ρυμουλκο ναυαγοσωστικο και ξερω μας διναν 5-6 γκαζωτενεκεδαις βενζινα και καναμε την δουλεια μας,,και το ιδιο κανανε και στο αλλο λιμανη,,και ετσι ριχνανε 10-12 τενεκεδαις νερο απο την θαλλασα και η σταθμη ηταν ενταξη στην παραδωση του φορτιου...καπιοι αλλοι κλεβαν απο της esso bp sheel κλπ μετα κλεβουν τα βυτια και τελος οι βενζιναδες...και ολα αυτα τα κλεψιμεϊκα τα πληρωνουμε εμεις και σε χρημα γιατι κλεβουν οι αντλιες και σε ποιοτητα και μας γ@μ@ν τα αμαξια μας...κλπ..κλπ..:mad::mad::mad:

Sad13
15-02-2010, 10:14
Περικλή υπάρχει θέμα στο "Κουβεντούλα" για βενζινάδικα, το έχεις γράψει εκεί? Γράψτο να ξέρουμε!
Σόρρυ για το οφφ!

peripetra
15-02-2010, 10:16
το εχω γραψει γιωργο.σου εστειλα και pm λεπτομεριες.

michalis2
15-02-2010, 11:18
λοιπον θα σας πω πως και γιατι ριχνουν νερο και μαλιστα θαλλασινο μεσα στο νερο...τα μικρα γκαζαδικα [αυτα που κουβαλανε βενζινα στα νησια και σε θεσ/νικη κλπ ] για να φυγουν απο το λιμανι πρεπη να εχουν δεμενο η συνοδια ρυμουλκο και ειναι διαταγη,νομος...ελα ομως που ο εκαστοτε εφοπλιστης δεν πληρωνη για ρυμουλκο,,οποτε γεινεται η γεινοτανε το εξης...εγω που καποτε δουλευα σε ρυμουλκο ναυαγοσωστικο και ξερω μας διναν 5-6 γκαζωτενεκεδαις βενζινα και καναμε την δουλεια μας,,και το ιδιο κανανε και στο αλλο λιμανη,,και ετσι ριχνανε 10-12 τενεκεδαις νερο απο την θαλλασα και η σταθμη ηταν ενταξη στην παραδωση του φορτιου...καπιοι αλλοι κλεβαν απο της esso bp sheel κλπ μετα κλεβουν τα βυτια και τελος οι βενζιναδες...και ολα αυτα τα κλεψιμεϊκα τα πληρωνουμε εμεις και σε χρημα γιατι κλεβουν οι αντλιες και σε ποιοτητα και μας γ@μ@ν τα αμαξια μας...κλπ..κλπ..:mad::mad::mad:

κυριε Γιάννη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, λόγω δουέιάς. καταρχήν αν είναι νόμος του λιμανιού το αν θα πάρεις ένα ή δύο ρυμουλκα, κλπ, δε μπορείς να κάνεις τίποτε, όσο και άν δε θέλει ο εφοπλιστής. θα τα πάρεις. τα "μη υποχρεωτικά" είναι στην ευχαίρια του καπετάνιου, αν θα τα ζητήσει ή όχι.

υπάρχει το φαινόμενο, το πλήρωμα να παίρνει και να πουλάει μέρος του φορτίου, το οποίο και αυτό είναι μια ολόκληρη ιστορία, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται, το να ρίξουν θάλασσα μέσα. υπάρχουν "πάστες" που ανιχνεύουν την περιεκτικότητα του νερού στο φορτίο, πολυ εύκολα. ο παραλήπτης είναι κ αυτός της δουλειάς και δεν είναι εύκολο να πιάσουν τετοια κόλπα. υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις για να καβαντζάρεις λίγο πετρελαιάκι (θερμοκρασία, πίεση, πειραγμένοι μετρητές, κλπ), αλλά είναι κατά περίπτωση. επειδή το θέμα είναι μεγάλο, στην επόμενη συνάντηση, θα τα πούμε εκτενέστερα. :)

Sad13
15-02-2010, 11:24
Ίσως ο κύριος Γιάννης αναφέρεται σε παλαιότερες εποχές (πχ δεκαετία 80 ή και 70) οπότε και τα έζησε! Πλέον, ειδικά όσον αφορά τα ρυμουλκά, ισχύουν αυτά που λέει ο Μιχάλης!

IRMSCHER
15-02-2010, 12:23
Χρήστο συμφωνώ σ' αυτό που λές, το έχω δει και γώ στο δικό μας μοτέρ! Απλά η ΒΡ ήταν που ήταν πανάκριβη πέταξε στα ύψη τώρα πια...Γι' αυτό εγώ προσωπικά ψάχνω μια φθηνότερη καλή 100άρα, έμπιστο πρατήριο θα βρούμε μετά!

Όντως Γιώργο, η ΒΡ έχει βγει εκτός "ευατού" πλέον με τις τιμές της.

Νομίζω πως μία τίμια εταιρεία είναι η ΕΛΙΝ η οποία λέει πως κάνει και ελέγχους απο το Μετσόβιο Πανεπιστήμιο.

kawasaki69john
15-02-2010, 13:23
κυριε Γιάννη, επέτρεψέ μου να διαφωνήσω, λόγω δουέιάς. καταρχήν αν είναι νόμος του λιμανιού το αν θα πάρεις ένα ή δύο ρυμουλκα, κλπ, δε μπορείς να κάνεις τίποτε, όσο και άν δε θέλει ο εφοπλιστής. θα τα πάρεις. τα "μη υποχρεωτικά" είναι στην ευχαίρια του καπετάνιου, αν θα τα ζητήσει ή όχι.

υπάρχει το φαινόμενο, το πλήρωμα να παίρνει και να πουλάει μέρος του φορτίου, το οποίο και αυτό είναι μια ολόκληρη ιστορία, αλλά αυτό δεν συνεπάγεται, το να ρίξουν θάλασσα μέσα. υπάρχουν "πάστες" που ανιχνεύουν την περιεκτικότητα του νερού στο φορτίο, πολυ εύκολα. ο παραλήπτης είναι κ αυτός της δουλειάς και δεν είναι εύκολο να πιάσουν τετοια κόλπα. υπάρχουν πολλά που μπορείς να κάνεις για να καβαντζάρεις λίγο πετρελαιάκι (θερμοκρασία, πίεση, πειραγμένοι μετρητές, κλπ), αλλά είναι κατά περίπτωση. επειδή το θέμα είναι μεγάλο, στην επόμενη συνάντηση, θα τα πούμε εκτενέστερα. :)

δεν ξερω αν πουλουσαν κιολας βενζινα...εγω ξερω οτι μας διναν βενζινα αντι να υπογραψουν τα ενγραφα...οσο για της παστες τα ξερω αφου απο το 1968 δουλευα στα γκαζαδικα του ωναση και μεχρι το 2003 στα ρυμουλκα οποτε και βγηκα στη συνταξη..το ζητημα ειναι ειτε πουλουσαν ειτε διναν η βενζινα ελειπε και την αναπληρωναν με θαλλασα και αυτο το ειδα με τα ματια μου...:D:D

captainmanos
15-02-2010, 13:25

.
Φίλε Μιχάλη NO COMMENTS!!!
Αν γράψουμε όλα τα μυστικά της δουλειάς μας....... δεν θα μας πιστεύουν οι στεριανοί!!!
Είναι ατελείωτο το θέμα αυτό με τις κομπίνες..............
Και τα έχω ζήσει όπως ξέρεις και από μέσα τόσα χρόνια σαν Πλοίαρχος αλλά και απ' έξω σαν Αρχιπλοίαρχος........
Σταματώ εδώ γιατί ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα!
Πάντως η αλήθεια είναι μία........ ότι βρεθήκαμε αρκετοί Ναυτικοί με Insignia!!!
.
.
.
:D:D:D:D:D:D:D

STRATOS PIRAEUS
16-02-2010, 12:05
ανοιξατε ενα θεμα για 5 καφεδες ................... το μαθημα στο coffee time

michalis2
16-02-2010, 12:09
ναι, δε συζητιέται τέτοιο θέμα εδώ... παντως γενικά, η βενζίνη, μια χαρά φτάνει στα βενζινάδικα. αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί, είναι τι γίνεται εκεί...

STRATOS PIRAEUS
16-02-2010, 12:13
Μιχαλη αν εχεις τυχη διαβαινε...... παντως η βενζινη του εξωτερικου ειναι πολυ ποιο καλυτερη απο την δικη μας αν και με τοσους ελεγχους που λενε οτι κανουνε

stanfromgreece
16-02-2010, 12:19
Μιχαλη αν εχεις τυχη διαβαινε...... παντως η βενζινη του εξωτερικου ειναι πολυ ποιο καλυτερη απο την δικη μας αν και με τοσους ελεγχους που λενε οτι κανουνε

Και πού να δείς τί γίνεται και με το πετρέλαιο!!! (Ακόμα και στην Αλβανία, καλύτερη ποιότητα έχει!)

STRATOS PIRAEUS
16-02-2010, 12:23
Σωστος.............

kawasaki69john
16-02-2010, 12:42
ναι, δε συζητιέται τέτοιο θέμα εδώ... παντως γενικά, η βενζίνη, μια χαρά φτάνει στα βενζινάδικα. αυτό που θα πρέπει να μας απασχολεί, είναι τι γίνεται εκεί...

να πουμε για τα βυτια μηπως?? γιατι και αυτοι κλεβουν ειτε απο το φορτιο ειτε με αναμειξη...να πουμε για τα βενζιναδικα??που καποτε φιλος και πελατης μου ελεγε τα εξεις.......και 2 φορες τον μηνα να με πιανουν και να πληρωνο απο δυο εκατομμυρια την καθε φορα παλι κερδισμενος θα ειμαι....αν δεν τα ξερεται θα σας πω και αλλα....:D:D:D

ziggy
16-02-2010, 12:49
ΔΕΝ γίνονται αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα, λέμε. Ολα γίνονται νόμιμα, γίνονται αυστηροί έλεγχοι από το διυλιστήριο, μέχρι το βενζινάδικο και όπου παρατηρείται παρανομία επιβάλλονται πολύ σκληρά πρόστιμα. Οι τιμές ελέγχονται σε καθημερινή βάση, για να μην γίνεται αισχροκέρδεια σε βάρος του καταναλωτή. Σε περίπτωση που ο παραβάτης υποπέσει για 2η φορά στο ίδιο παράπτωμα εκτελείται δι' απαγχονισμού. Αυτά.
Και μετά ξύπνησα.... :kitrini1::kitrini1::kitrini1::kitrini1:

kawasaki69john
16-02-2010, 13:40
να σας πω και αλλη περιπτωση...πριν 15-20 χρονια ενας ΒΛΑΚΑΣ κερδισε 8.500.000 δραχμες..και ξερεται τι εκανε ο μ@λ@κ@ς πηγε στην νεα σαντα μια κομοπολη εξω απο το κιλκις και εκανε εργαστειριο ξυλολης...ειναι παρα πολυ φτηνη και αναμυγνειεται με την βενζινη αλλα δεν εχει την ιδια δυνατη εκρειξη...φυσικα τον πιασανε και κατασχεθεικαν ολα και εφαγε 9 χρονια φυλακη και βγηκε στα 6 χρονια...θελεται και αλλα..η νοθεια της βενζινας εχει πολυ κονομα και δεν φοβουνται ουτε υπολογειζουν τιποτα οι αλητες....[ συγνωμη για τα ορθογραφεικα μου λαθη ]:D

peripetra
17-02-2010, 14:14
νοθευται στην ελλαδα η βενζινα;;;;;;
πρωτη φορα που το ξανακουω.....
μην ακουσετε οτι καποιος βεζινας ξεδιψαει τη βενζινα του με νερακι του θεου, αμεσως να του πουμε οτι νοθευει;;;drinkdrink:kaloe::kaloe:drinkdrink

Arkady
17-02-2010, 16:54
νοθευται στην ελλαδα η βενζινα;;;;;;

Σωστά, χέζουν οι αρκούδες στο δάσος? http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif

Προσωπικά βάζω βενζίνη μόνο από πρατήριο που βρίσκεται εντός γνωστού Super Market. Οι λόγοι μου:

-Η τιμή του είναι από τις χαμηλότερες στην Αττική.

-Δίνει απόδειξη χωρίς "μα" και "μου" πολλών πρατηριούχων.

-Θεωρώ ότι υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να κλέβει στην αντλία, λόγω ότι του ότι δεν θα ρίσκαρε το όνομα του αν βγει "βρώμα" ότι κλέβει.Εκτός αυτού τα έσοδά του προέρχονται κυρίως από το ΣΜ

-Το γεγονός ότι πουλάει μόνο 95άρα δείχνει ότι θέλει να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα νοθείας.(Απ'ότι διάβασα στο thread η 95άρα νοθεύεται δύσκολα).

-Πουλάει βενζίνη εταιρείας η οποία -τουλάχιστον στο website της- αναφέρει ότι "Η σύνθεση της είναι ειδικά σχεδιασμένη ώστε να αποτρέπει τη συσσώρευση ιζημάτων και να βοηθάει στην καλύτερη απόδοση του κινητήρα".
Αυτό είναι ένα σημείο που φίλος σε προηγούμενο post είχε τονίσει: Να κοιτάμε αν η βενζίνη που βάζουμε έχει χημικά για προστασία των βαλβίδων

-Έχει τρελή κίνηση (ουρές) και δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο παράπονο.

-Δεν έχω πειστεί για την αποτελεσματικότητα της 100άρας. Δεν πιστεύω ότι βγάζει περισσότερα χλμ. Και να βγάζει όμως, από την στιγμή που την πληρώνεις παραπάνω (σχεδόν 15%-20%), είναι σαν να πληρώνεις αυτά τα παραπάνω χλμ οπότε δώρο-άδωρο.

-Για ότι αφορά την απόδοση, προσωπικά δεν πείθομαι αλλά και να έχει "τράβηγμα" παραπάνω, δεν διατίθεμαι να το πληρώσω χρυσό. Έχουμε ήδη ένα "δυνατό" αυτοκίνητο και μου αρκεί. Άλλωστε την ηλικία που έκανα κόντρες την έχω περάσει.

Γράφω περί πρατηρίου, καθώς νομίζω ότι το πρατήριο είναι το Α και το Ω στο θέμα της βενζίνης. Όλες οι μαϊμουδιές (είτε ποσοτικές είτε ποιοτικές) γίνονται εκεί και όχι στα διυλιστήρια...

kawasaki69john
17-02-2010, 18:29
Σωστά, χέζουν οι αρκούδες στο δάσος? http://www.cheesebuerger.de/images/midi/froehlich/a050.gif

Προσωπικά βάζω βενζίνη μόνο από πρατήριο που βρίσκεται εντός γνωστού Super Market. Οι λόγοι μου:

-Η τιμή του είναι από τις χαμηλότερες στην Αττική.

-Δίνει απόδειξη χωρίς "μα" και "μου" πολλών πρατηριούχων.

-Θεωρώ ότι υπάρχουν λιγότερες πιθανότητες να κλέβει στην αντλία, λόγω ότι του ότι δεν θα ρίσκαρε το όνομα του αν βγει "βρώμα" ότι κλέβει.Εκτός αυτού τα έσοδά του προέρχονται κυρίως από το ΣΜ

-Το γεγονός ότι πουλάει μόνο 95άρα δείχνει ότι θέλει να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα νοθείας.(Απ'ότι διάβασα στο thread η 95άρα νοθεύεται δύσκολα).

-Πουλάει βενζίνη εταιρείας η οποία -τουλάχιστον στο website της- αναφέρει ότι "Η σύνθεση της είναι ειδικά σχεδιασμένη ώστε να αποτρέπει τη συσσώρευση ιζημάτων και να βοηθάει στην καλύτερη απόδοση του κινητήρα".
Αυτό είναι ένα σημείο που φίλος σε προηγούμενο post είχε τονίσει: Να κοιτάμε αν η βενζίνη που βάζουμε έχει χημικά για προστασία των βαλβίδων

-Έχει τρελή κίνηση (ουρές) και δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο παράπονο.

-Δεν έχω πειστεί για την αποτελεσματικότητα της 100άρας. Δεν πιστεύω ότι βγάζει περισσότερα χλμ. Και να βγάζει όμως, από την στιγμή που την πληρώνεις παραπάνω (σχεδόν 15%-20%), είναι σαν να πληρώνεις αυτά τα παραπάνω χλμ οπότε δώρο-άδωρο.

-Για ότι αφορά την απόδοση, προσωπικά δεν πείθομαι αλλά και να έχει "τράβηγμα" παραπάνω, δεν διατίθεμαι να το πληρώσω χρυσό. Έχουμε ήδη ένα "δυνατό" αυτοκίνητο και μου αρκεί. Άλλωστε την ηλικία που έκανα κόντρες την έχω περάσει.

Γράφω περί πρατηρίου, καθώς νομίζω ότι το πρατήριο είναι το Α και το Ω στο θέμα της βενζίνης. Όλες οι μαϊμουδιές (είτε ποσοτικές είτε ποιοτικές) γίνονται εκεί και όχι στα διυλιστήρια...
λοιπον ενα ενα..εγω ξερω τον βεροπουλο που δινει σελλ και δινει αποδειξης αλλα προεκειψε καποιο προβλημα...δηλαδη εβαλα απο αλλη σελλ και το αμαξι πηγενε ποιο καλα και περισσωτερα χιλιομετρα με την ιδια ποσοτητα βενζινης... οσο για την 100αρα την αληθεινη και ανοθευτη αν την δοκιμασης θα καταλαβης πως πρεπη να πηγαινουν τα αμαξια και εκτος αυτου η καυση δεν αφηνη καταλοιπα στο εσωτερικο του κινητηρα...και τελος αν σε πετυχω σε ανοιχτο δρομο θα κανεις κοντρα θελης δεν θελης ...εγω δεν τους ρωταω απλα τους αναγκαζω....:D:D:D

ThunderCar
17-02-2010, 20:22
-Το γεγονός ότι πουλάει μόνο 95άρα δείχνει ότι θέλει να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα νοθείας.(Απ'ότι διάβασα στο thread η 95άρα νοθεύεται δύσκολα).......

..

Η νοθεία της 100/ρας , αντίθετα με την 95/άρα , ανιχνεύεται αμέσως με κάποιο συστατικό που ρίχνουν μέσα στο δείγμα που παίρνουν. ( Κάπου πίσω έχω ξαναποστάρει για αυτό ). Εξ’ άλλου η 100/αρα έχει τόσο μικρή κατανάλωση που προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει νόημα κάποιος να την νοθεύσει. Απλά έιναι γεγονός ότι είναι ακριβή.

ziggy
17-02-2010, 20:32
Την παρανομία ο Ελληνας την έχει στο αίμα του. Είνα έμφυτο. Από τη στιγμή που γεννιέται. Εγώ πιστεύω ότι νοθεία γίνεται παντού. Εξάλλου είχε ακουστεί για "φιρμάτη" 100άρα ότι ήταν φίσκα νοθευμένη. Θα μου πείτε φήμες...

Arkady
17-02-2010, 21:43
Η νοθεία της 100/ρας , αντίθετα με την 95/άρα , ανιχνεύεται αμέσως με κάποιο συστατικό που ρίχνουν μέσα στο δείγμα που παίρνουν.

Σε κάποιο post έχει πάρει το μάτι μου, ότι η 100αρα νοθεύεται πιο εύκολα επειδή το χημικό με το οποίο την νοθεύουν "ενσωματώνεται", ενώ στην 95 απλά διαχωρίζεται. Αν το βρω θα το ποστάρω.
Δες και αυτό (http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=23425&postcount=196) το post απο τον papadak (ιδιαίτερα το 4ο σημείο αυτού)

"Δεν υπάρχει στην αγορά φτηνό υποκατάστατο για την νοθεία της 95αρας.
Η νοθεία γίνεται μόνο με προσθήκη 95 στην 100 ή με diesel θέρμανσης σε όλες."

. Εξ’ άλλου η 100/αρα έχει τόσο μικρή κατανάλωση που προσωπικά πιστεύω ότι δεν έχει νόημα κάποιος να την νοθεύσει.

Αυτό μάλλον δεν ισχύει. Δες αυτό το link:
http://www.ypan.gr/flash_fuel/kafsima/PROSTIMA.htm

Είναι τα πρατήρια τα οποία έχουν φάει πρόστιμο λόγω νοθείας.
Θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλές παραβάσεις στην super αμόλυβδη (SUN)...

ThunderCar
20-02-2010, 17:52
Ποιά βενζίνη χρησιμοποιώ και γιατί ;

http://www.minifans.gr/forum/viewtopic.php?t=385

kawasaki69john
20-02-2010, 19:17

ΜΠΡΑΒΟ και σε σενα που το βρηκες αλλα και σαυτον που το εγραψε πολυ καλο αρθρο...:D:D:D

lakiss51
20-02-2010, 21:21

Πολυ ωραια αναλυση - και κρατω αυτο:
"Οι συγκριτικές δυναμομετρήσεις με απλή ή 100 οκτανίων αμόλυβδη σε σύγχρονα υπερτροφοδοτούμενα αυτοκίνητα δείχνει σημαντικά οφέλη με το καλύτερο καύσιμο και είναι τα μόνα αυτοκίνητα δρόμου όπου η χρήση τέτοιων καυσίμων έχει κάποιο ουσιαστικό όφελος."
Αλλα γιατι η Οπελ συνιστα 95αρα;

kawasaki69john
20-02-2010, 21:56
"Οι συγκριτικές δυναμομετρήσεις με απλή ή 100 οκτανίων αμόλυβδη σε σύγχρονα υπερτροφοδοτούμενα αυτοκίνητα δείχνει σημαντικά οφέλη με το καλύτερο καύσιμο και είναι τα μόνα αυτοκίνητα δρόμου όπου η χρήση τέτοιων καυσίμων έχει κάποιο ουσιαστικό όφελος."

το προγραμμα του εγγεφαλου ειναι για φτωχο μειγμα και αν βαλης 100αρα θα δουλευη ποιο καλα....αν το κανανε για 100αρα και βαζαμε 95αρα η νοθευμενη θα ειχαμε προβληματα...

lakiss51
20-02-2010, 22:25
το προγραμμα του εγγεφαλου ειναι για φτωχο μειγμα και αν βαλης 100αρα θα δουλευη ποιο καλα....αν το κανανε για 100αρα και βαζαμε 95αρα η νοθευμενη θα ειχαμε προβληματα...

Αν ειναι ετσι (δηλ με το ιδιο προγραμμα για φτωχο μειγμα να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα με 100ρα) γιατι το κρυβει η Οπελ; μηπως για να μας προφυλαξει; δηλ να μη βαζουμε 100αρα η οποια νοθευεται ενω η 95αρα οχι;(ή δυσκολα;) αρα...; 95αρα για σιγουρια!

kawasaki69john
20-02-2010, 22:59
Αν ειναι ετσι (δηλ με το ιδιο προγραμμα για φτωχο μειγμα να εχουμε καλυτερα αποτελεσματα με 100ρα) γιατι το κρυβει η Οπελ; μηπως για να μας προφυλαξει; δηλ να μη βαζουμε 100αρα η οποια νοθευεται ενω η 95αρα οχι;(ή δυσκολα;) αρα...; 95αρα για σιγουρια!

οχι λακη ολα τα αυτοκινητα λενε 95 για οικονομια φυσικα και οποιος θελη βαζη και την 100...στο δικο μας το προσπεκτ που εχει το αμαξι γραφει και για 92 αλλα οχι για ελλαδα παντως...

PoLiThS
21-02-2010, 09:38
στο δικο μας λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και βενζινη 91 οκτανιων αλλα οχι υψηλες στροφες ή μεγαλο φορτιο.. εννω για την 98αρα (super) Λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει

kawasaki69john
21-02-2010, 10:10
στο δικο μας λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει και βενζινη 91 οκτανιων αλλα οχι υψηλες στροφες ή μεγαλο φορτιο.. εννω για την 98αρα (super) Λεει οτι μπορει να χρησιμοποιηθει

ναι λαθος μου 91 ηθελα να γραψω..καλα που με διορθωσες..:D

ThunderCar
21-02-2010, 10:39

Για τον ίδιο λόγο που δίνει μέση κατανάλωση 7.7 lt/100. ;);) To σίγουρο είναι αυτό που συγκράτησες απο το άρθρο. Από κει και πέρα είναι θέμα τσέπης. :kaloe:

Sad13
24-05-2010, 16:09
Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο-συγκριτικό τεστ με συμμετοχή "αδερφού" μοτέρ το οποίο δείχνει "καλύτερη" για τον LET την V-Power Racing, με 2η την ΕΚΟ (100άρες). Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει μεγάλο δείγμα βενζινών παρά μόνο 3 εταιρίες...
Διαβάστε όμως και τα υπόλοιπα!

http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=25

kawasaki69john
24-05-2010, 17:25
σκεψου τωρα τι διαφορα θα εχει ενα καλο αυτοκινητο αν το βαζη καποιος βενζινα 120 οκτανιων ποσο καλα θα πηγαινη και ποσα αλογα θα βγαζη..λεω για αυτους που βγαζουν γουστα με την 120 οκτανιων βενζινα αλλα πληρωνουν περιπου 10 ευρω το λιτρο..

drberto
24-05-2010, 19:27
... αλλα πληρωνουν περιπου 10 ευρω το λιτρο..

:eek6::eek6::eek6::eek6: σε μερικους μηνες ετσι οπως παμε,τοσο θα κοστιζει η απλη (και η νοθευμενη) αμολυβδη!

Iannis
26-05-2010, 10:05
Εχω 4700 km και βαζω παντα 100αρα ΕΚΟ.
Τωρα καθε παρασκευή και Σαββατο η Shell κανει προσφορά την V-Power 100 στην τιμή της απλης V-Power οπότε βαζω Shell

jimmys
26-05-2010, 13:51
Τωρα καθε παρασκευή και Σαββατο η Shell κανει προσφορά την V-Power 100 στην τιμή της απλης V-Power οπότε βαζω Shell

Η προσφορά που έχει η shell είναι μια μέρα της εβδομάδας (τυχαία η επιλογή της ημέρας) εχει τη V-power 97 RON στην τιμή της απλής.
Η 100αρα είναι η V-Power Racing.
Μάλιστα είχε ανακοινώσει ότι η προσφορά (http://www.shell.com/home/content/gr-el/news_and_library/news/2010/vpower_test_drive_2010.html) θα ισχύει από τις 12 Απριλίου 2010 μέχρι τις 21 Μαΐου 2010 αλλά σήμερα είδα ότι είχε την προσφορά.

skipper
26-05-2010, 14:29
Η προσφορά που έχει η shell είναι μια μέρα της εβδομάδας (τυχαία η επιλογή της ημέρας) εχει τη V-power 97 RON στην τιμή της απλής.
Η 100αρα είναι η V-Power Racing.
Μάλιστα είχε ανακοινώσει ότι η προσφορά (http://www.shell.com/home/content/gr-el/news_and_library/news/2010/vpower_test_drive_2010.html) θα ισχύει από τις 12 Απριλίου 2010 μέχρι τις 21 Μαΐου 2010 αλλά σήμερα είδα ότι είχε την προσφορά.

εχεις δίκιο, αλλά ισχύει και αυτο που λεει ο Γιαννης. Πηγα στο πρατηριο το Σαββατο και μου προσφεραν τη 100αρα στην τιμη της V-power.

gvard
02-06-2010, 11:25
Καλημέρα,

Επίσης κάθε Παρασκευή έχει προσφορά την Racing -10 λεπτά ανά λίτρο (φτάνει την v-power).

Iannis
10-06-2010, 18:33

Με 100αρα θα εχετε τέτοια στη οθόνη :):auto::auto:
http://insigniaclub.gr/picture.php?albumid=168&pictureid=1587

ziggy
10-06-2010, 19:52
Με 100αρα θα εχετε τέτοια στη οθόνη :):auto::auto:
http://insigniaclub.gr/picture.php?albumid=168&pictureid=1587

Το συγκεκριμένο που είναι OPC και με απλή "καθαρίζει" αυτά τα χιλιόμετρα....

PoLiThS
10-06-2010, 19:55
Το OPC δεν καιει απλη.... 98 RON παρακαλω...