PDA

View Full Version : Που υπηρετήσατε τη "μαμά" πατρίδα;

Σελίδες : [1] 2

ziggy
04-10-2009, 10:12
Ανοίγω το θέμα αυτό με σκοπό να γίνει μια κουβέντα για το που υπηρέτησε ο καθένας την στρατιωτική του θητεία και να διηγηθούμε μικρές ιστορίες από το στρατό που αν και περάσανε κάποια χρόνια δεν σβήνουν ποτέ από τη μνήμη μας... Που ξέρεις μπορεί και να έχουμε βρεθεί κάπου-κάποτε με κάποιους από εδώ... Εξ άλλου δεν λένε ότι ο κόσμος είναι μικρός.

Ξεκινάω λοιπόν με μένα. Παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1991 στη Θήβα (Πυροβολικό) και απολύθηκα τον Φεβρουάριο του 1993 (17μηνη θητεία τότε).
Πήρα ειδικότητα οδηγός αυτοκινούμενου πυροβόλου στα Μ 109 Α2. Μετά από 4 μήνες πήρα (βυσματική που να μην έπαιρνα) μετάθεση για Πολύκαστρο Κιλκίς. Με έπιασε όμως το Γιουγκοσλαβικό και λόγω καταστάσεων και ειδικότητας είμασταν συνέχεια μέσα στο άρμα πάνω στη συνοριογραμμή με φουλ πυρομαχικά φορτωμένο. Εμεινα εκεί 4 μήνες. Στη συνέχεια πήρα μετάθεση για Δράμα. Πήγα σε μια μονάδα όπου όλα τα άτομα ήταν 12 και για να βγουν υπηρεσίες χρειαζόταν 16. Σκοπιά από το πρωί μέχρι το μεσημέρι και μετά τίποτα το ιδιαίτερο γιατί η μονάδα ήταν παροπλισμένη. Τους τελευταίους 4 μήνες της θητείας μου πήρα απόσπαση για τα ΚΑΑΥ Ν. Περάμου Καβάλας από Σεπτέμβριο 1992 έως την απόλυσή μου. Εκεί ξέχασα τι θα πει όπλο, αρβύλες και όλα τα άλλα. Τα άφησα την πρώτη μέρα και τα πήρα την ημέρα που πήγα να τα παραδώσω... Σε κάθε μέρος που πήγαινα καθόμουν από 4 μήνες. Δεν μπορώ να πω ότι πέρασα καλά. Είναι αυτό που λένε: Είμαι στο λάθος μέρος την λάθος στιγμή... Γενικά όμως γνώρισα (όπως όλοι μας) πολλά καλά παιδιά που μοιραστήκαμε και το χαρτζιλίκι μας ακόμη στην έξοδο... Ναι είναι καλά όπου κι αν είναι...

Περιμένω τις απαντήσεις σας...

samiotis19
04-10-2009, 10:34
Εγώ παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1998 στο Μεγάλο Πεύκο ( Ειδικές Δυνάμεις )! Μετά από ένα μήνα τον Οκτώβριο πήγα στην Κρήτη στην ΣΕΑΠ ( Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού )!! Εκεί έμεινα μέχρι και τον Μάρτιο του 1999 απ΄όπου έφυγα με μετάθεση για Μυτηλίνη ( 2ο ΕΤΕΘ ) . Μετά από ένα μήνα ( Απρίλιο 1999 ) πήγα για δύο μήνες στην Ρεντίνα για να περάσω το Σχολείο Ανωρθόδοξου Πολέμου και το μικρό Σχολείο Αιχμαλώτων!! Τον Ιούνιο 1999 επέστρεψα στη Μυτηλίνη όπου και έμεινα μέχρι τον Νοέμβριο του 1999 όταν και πήρα βυσματική μετάθεση για το Μεγάλο Πεύκο, Λόχο Διοικήσεως όπου και ανελαβα υπεύθυνος μαγειρίων!! Απολύθηκα στις 01/09/2000 απο το Μεγάλο Πεύκο!! Γενικά στην θητεία πέρασα καλά αν εξαιρέσουμε τις δυσκολίες που έχει το σώμα των Ειδικών Δυνάμεων !! Λόγω του ότι ήμουν Δόκιμος έμενα έξω και απλά έκανα δύο υπηρεσίες τον μήνα!! Α και να πώ ότι έιμαι ο μοναδικός στρατιώτης με ΑΣΜ Σάμου ο οποίος δεν υπηρέτησε στη Σάμο αν και το ήθελα λόγω ....... έρωτα !! Καλύτερα, γιατί την εποχή αυτή Διοικητής στη Σάμο ήταν ένας κοφτάκιας ο οποίος έτρεχε πάρα πολύ τους Δόκιμους με αποτέλεσμα οι καημένοι να μένουν μέσα στο στρατόπεδο αφού πλήρωναν σπίτι το οποίο δεν το έβλεπαν!!
Τέλος στο στρατό γνώρισα πάρα πολυ καλά παιδιά με τα οποία τώρα ήμαστε συνάδερφοι και όταν βρισκόμαστε τα θυμόμαστε και γελάμε !!

geom
04-10-2009, 10:47
Ξεκινάω λοιπόν με μένα. Παρουσιάστηκα τον Σεπτέμβριο του 1991 στη Θήβα (Πυροβολικό) και απολύθηκα τον Φεβρουάριο του 2003 (17μηνη θητεία τότε).

ωωπααα.εισαι παλιοσειρι, τοσο που ξεχασες ποτε απολυθηκες!

λοιπον τα δικα μου.παρουσιαστηκα αρτα το νοεμβριο του 1999 οπου εκανα βασικη εκπαιδευση.μετα 401ΓΣΝ για 2 μηνες για περαιτερω εκπαιδευση (ηθελα να ηξερα γιατι καναμε σκοπια στο κεντρο της αθηνας!) και μετα ροδο στο ΤΥΕΘ για 9 μηνες οδοντιατρος μοναδας.τους τελευταιους 6 μηνες της θητειας οδοντιατρος στο 401ΓΣΝ. πολυ σφραγισμα ρε παιδακι μου!

btcc
04-10-2009, 11:22
Εγω παρουσιαστηκα τον ιουλιο του 94 (94Δ ΕΣΣΟ) στο Μεγαλο πευκο (Καλινσκι ) και μετα περασα ΣΒΕΑ ( Σωματικη βελτιωση εφεδρων αλεξιπτωτιστων ) στην ΣΧΑΛ ( Σχολη αλεξιοπτωτιστων ) (Καισαρ Σεεμαν ) στον Ασπροπυργο . Μετα περασα απο 480 ταγμα διαβιβασεων στο Χαιδαρι για ειδικοτητα και επεστρεψα στον Ασπροπυργο στην 2η ΜΑΛ (Μυρα αλεξιπτωτιστων ) οπου και εκανα ολη μου την θητεια και απολυθηκα τον οτωβριο του 95 15 μηνες θητεια . Με λιγα λογια πηγα πολυ μακρια απο το σπιτι μου xa xa xa xa . Mενω Χαιδαρι παρουσιαστηκα πευκο ηρθα απροπυργο μετα χαιδαρι και μετα παλι ασπροπυργο.Με φαγαν τα εξοδα στα ταξιδια

ziggy
04-10-2009, 11:40
ωωπααα.εισαι παλιοσειρι, τοσο που ξεχασες ποτε απολυθηκες!!

Οχι, όχι δεν υπηρέτησα φυλακή. Γράψε λάθος... 1993!!!

dim001
04-10-2009, 12:02
Εμένα η μαμά πατρίδα με κάλεσε το Μάρτιο του 1989 και κατατάχθηκα στο 6ο Σ.Π.στην Κόρινθο Λόχος Τεχνικού , επόμενος σταθμός ήταν να πάω Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ .(Πύργος) ως Τεχνικός Τηλ/νιων αλλά ένα καλό παιδί με μέσων την τελευταία μέρα μου άλλαξε την μετάθεση και πήγα Νέα Σάντα Κιλκίς ως Οδηγός Αντιαρματικού (Μάιος 1989) , μετά από 10 μέρες πήρα Φ.Π. για την Μυτιλήνη και πήγα στην Καλλονή (ΛΑΤΕΘ) και το Δεκέμβριο 1989 εσωτερική μετάθεση λόγω έλλειψης παλαιών φαντάρων στα Μοριά (296Τ.Ε.) μέχρι και το Μάρτιο 1990 , επόμενη και τελευταία μετάθεση στο Γ.Ε.Σ. στη λέσχη Αξ/κων του Πεντάγωνου μέχρι και την απόλυση μου τον Οκτώβριο 1990.
Παντός δεν έχω παράπονο το πρόγραμμα τουρισμού του Ε.Σ. ήταν πολύ καλό .

Panoz
04-10-2009, 16:05
Είμαι Δ04 σειρά και παρουσιάστηκα Τρίπολη και μετά πήγα το 6μηνό μου παραμεθόριο στην Τανάγρα και μέτα ήρθα πιο κοντά στο Ελληνικό :)

Edit: Α ναι έκανα 12μηνο

PoLiThS
04-10-2009, 19:09
Εγω το αμοιρο αγορακι υπηρετησα μακρυααα... Παρουσιαστηκα στο Μεγαλο Πευκο (ειδικες δυναμεις) τον Μαρτιο του 1996 (96Β ΕΣΣΟ). Τον Μάιο πηγα στο 575 Ταγμα πεζοναυτών στην Χαλκιδα για ΤΠΕΝ(Τμημα προκεχωρημένης εκπαίδευσης Νεοσυλέκτων) απ οπου εφυγα και πήγα μακρυα.... στον Βολο στο 505 ταγμα πεζοναυτών.. Επιδη ημουνα παρα πολυ καλο παιδι ολο ΣΕΞ(στερηση εξόδου) επαιρνα και δεν εβλεπα το σπιτακι μου (η γκομενα ερχοτανε στην καγκελόπορτα). Τον δεκεμβρη του 1996 ειχα ενα ατυχηματακι σε πορεια βολη και μετα απο τρεχαματα στο 401 αποφάνθηκε η Αποταξη μου απο τις ειδικές δυνάμεις και η αλλαγη σωματικης μου ικανότητας απο Ι1 σε Ι3/Ι4 αοπλο τον Μαρτιο του 1997 ,απ'οπου και εφυγα και πηγα στο Κωσταράζι καστοριας στο 53ΣΠ/ΤΕ (μοναδα επιστρατευσεως) Με 10 φανταρους και 20 αξιωματικούς και μια ΠΑΝΥΧΟΝΤΡΗ Λοχια που κερνούσε φιφες αντι αδρας αμοιβής! lol. Εκει εγινα απο ΤΦ/Πολυβολητης σε γραφέας 1ου Επιτελικου και τον Σεπτεμβρη του 1997 απολύθηκα... Επιδη με καποια στελέχη έχω ακομα σχέσεις πελατιακές (ερχονται για μασα) ολοι λενε τώρα οτι θα μπορουσανε να με κρυψουνε καπου τοτε και να μην μου αλλαξουνε την σωματικη ικανότητα... τελως παντων.. ολα καλα...!

HarrisK
04-10-2009, 20:32
162 ΕΛΔΥΚ
Παρουσιάστηκα στο Μαυροδεντρι (όνομα κ πράγμα) Κοζάνης Φλεβαρη ’83 ,μετά Δοϊράνη Κιλκίς ,ΛΥΒ στη Βυρωνεια Σερρών κ μετά από Νοέμβριο ’83 έως Νοεμβρη’84 Κύπρος .
Ότι κ να σας πω για το πόσο ωραία περνούσαμε ακoλουθώντας το πρόγραμμα κοινωνικού τουρισμού της πατρίδας θα θεωρηθεί υπερβολή!

striker
04-10-2009, 22:18
Πυροβολικο 99στ(εξ αναβολης) Θηβα-Μυτιληνη-Κιλκις(18μηνο)!!!

taoma
04-10-2009, 22:52
..... Παρουσιάστηκα το 1988 στα τρίκαλα και αφού πέρασα από
Πάτρα, Πύργο, Αθήνα, Διδυμότοιχο, Σέρρες, Κω υπηρετώ στην Αθήνα και διανύω αισίως το 22 έτος μου στις τάξεις του ΕΣ!!!:p:confused::mad::)

btcc
04-10-2009, 22:56
Ρε συ θωμα θα μας τρελανεις ?drinkdrinkdrink.Αφου παρουσιαστηκες το 1998 πως διανιεις το 22 ετος στο στρατο?

taoma
04-10-2009, 23:19
Ρε συ θωμα θα μας τρελανεις ?drinkdrinkdrink.Αφου παρουσιαστηκες το 1998 πως διανιεις το 22 ετος στο στρατο?
σωστά! ... το δόρθωσα: 1988.... ευχαριστώ!

sakis1976
04-10-2009, 23:36
Εγω το αμοιρο αγορακι υπηρετησα μακρυααα... Παρουσιαστηκα στο Μεγαλο Πευκο (ειδικες δυναμεις) τον Μαρτιο του 1996 (96Β ΕΣΣΟ). Τον Μάιο πηγα στο 575 Ταγμα πεζοναυτών στην Χαλκιδα για ΤΠΕΝ(Τμημα προκεχωρημένης εκπαίδευσης Νεοσυλέκτων) απ οπου εφυγα και πήγα μακρυα.... στον Βολο στο 505 ταγμα πεζοναυτών.. Επιδη ημουνα παρα πολυ καλο παιδι ολο ΣΕΞ(στερηση εξόδου) επαιρνα και δεν εβλεπα το σπιτακι μου (η γκομενα ερχοτανε στην καγκελόπορτα). Τον δεκεμβρη του 1996 ειχα ενα ατυχηματακι σε πορεια βολη και μετα απο τρεχαματα στο 401 αποφάνθηκε η Αποταξη μου απο τις ειδικές δυνάμεις και η αλλαγη σωματικης μου ικανότητας απο Ι1 σε Ι3/Ι4 αοπλο τον Μαρτιο του 1997 ,απ'οπου και εφυγα και πηγα στο Κωσταράζι καστοριας στο 53ΣΠ/ΤΕ (μοναδα επιστρατευσεως) Με 10 φανταρους και 20 αξιωματικούς και μια ΠΑΝΥΧΟΝΤΡΗ Λοχια που κερνούσε φιφες αντι αδρας αμοιβής! lol. Εκει εγινα απο ΤΦ/Πολυβολητης σε γραφέας 1ου Επιτελικου και τον Σεπτεμβρη του 1997 απολύθηκα... Επιδη με καποια στελέχη έχω ακομα σχέσεις πελατιακές (ερχονται για μασα) ολοι λενε τώρα οτι θα μπορουσανε να με κρυψουνε καπου τοτε και να μην μου αλλαξουνε την σωματικη ικανότητα... τελως παντων.. ολα καλα...!

Άρε παλιοσειρά!!!
Κι εγώ 96Β ΕΣΣΟ. Μάρτιο του '96 παρουσιάστηκα Μεγάλο Πεύκο. Έγινα πρασινοσκούφης και κατόπιν Χαϊδάρι για χειριστής όλμων και τέλος Ρεντίνα μέχρι τον Σεπτέμβριο του ΄97 οπότε και απολύθηκα.

takas
05-10-2009, 00:16
Παρουσιαστηκα το 1990 90Ε ΕΣΣΟ αφου εκοψα την αναβολη.Διαβιβασεις Χαιδαρι ορκιστικα και εφυγα για Πυργο Σχολη Τηλ/νιων (ΣΕΤΤΗΛ κανονικο σχολειο με μαθηματα και εξετασεις) με ειδικοτητα τεχνιτης ασυρματων μεσων (ΤΑΜ).Μετα Μυτιληνη μαζι με το υγειονομικο (στα πρατηρια για οσους ξερουν).Και τελος ΣΔΑ Γουδι.Εχω γυρισει παρα μα παρα πολλα στρατοπεδα για παραλαβες ασυρματων και επαφες.Α!!!! και 3 εβδομαδες στην Παρνηθα λογω οτι κλειστηκαμε απο τα χιονια :D :D
Το εκανα παλι :D:D:D

PoLiThS
05-10-2009, 00:37
Άρε παλιοσειρά!!!
Κι εγώ 96Β ΕΣΣΟ. Μάρτιο του '96 παρουσιάστηκα Μεγάλο Πεύκο. Έγινα πρασινοσκούφης και κατόπιν Χαϊδάρι για χειριστής όλμων και τέλος Ρεντίνα μέχρι τον Σεπτέμβριο του ΄97 οπότε και απολύθηκα.
Σε ποιο λοχο ??!?!?!

gkapou
05-10-2009, 08:28
224 (Δοκιμος) Κορινθος - Ηρακλειο - Λημνος - Βολος

bill
05-10-2009, 08:43
97ΣΤ πυροβολικο θηβα και μετα κομοτηνη οπου λογο ειδηκοτητας αμεταθετος μεχρι την απολυση ειμουν χειρηστης -τεχνικος ρανταρ στα αντιαεροπορικα αυτοκινουμενα OSA striker ειμαστε σειρες ημουν θηβα 5β εσυ?

athletico
05-10-2009, 10:23
91β ΕΣΣΟ - ΣΕΜ ΣΠΑΡΤΗ ΑΡΧΗΓΟΣ ΣΤΑ ΥΕΑ.
Πρωτη μεταθεση τρικαλα και κατοπιν πεδιο βολης κρητης.

ziggy
05-10-2009, 10:40
Να δείτε ότι θα βρούμε πολλές "παλιοσειρές" εδώ... ;););)

dimitrk
05-10-2009, 10:44
97ΣΤ(251) ΑΥΛΩΝΑ για 3 μήνες και μετά Αλεξανδρούπολη για 15 μήνες.
2μέτρα άνθρωπο με έστειλαν στα τεθωρακισμένα με αρχική ειδικότητα οδηγός άρματος...-gunfire-...Αφού με είδαν έψαχναν να βρούν άλλη ειδικότητα και κατέληξα τεχνίτης τροχοφόρων και αρμάτων...

salty
05-10-2009, 10:45
83Ε...πυροβολικό....παρουσιάστηκα στη Κόρινθο, μετά από 2 μήνες πήγα Θήβα για άλλους δύο. Οδηγός αυτοκινήτου επειδή δεν δέχτηκα να γίνω λοχίας. Ακολούθησε βύσμα και Θεσ/νίκη, Καρατάσου 159 ΜΜΒΠ (Μονάδα Μέσου Βαρέως Πυροβολικού), Μετά και πάλι Θήβα (ήταν καλό το βύσμα) οδηγός στο πλοίο της αγάπης και μετά στη Β' Μοίρα, απ' όπου και απολύθηκα τον Αύγουστο του 85.
Τα δύο πιο άχρηστα χρόνια της ζωής μου

michalis2
05-10-2009, 11:01
πεζικό (πολυβολητής). παρουσαιάστηκα τρίπολη και μετά 285 τπ, Ατσική Λήμνου.

Giorgio
05-10-2009, 11:08
10/87 (πυροβολικο)Πηγα Θηβα μετα 2 μηνες Μεγαλο Πευκο για 4 μηνες (δοκιμος)Στην συνεχεια για 13 μηνες Κατερινη Σβορωνος. Τελος στο ΓΕΣ.

gvard
05-10-2009, 12:26
264 (2000Α turbo diesel διλιτρη ΕΣΣΟ). Παρουσιάστηκα 1/00 ΚΕΤΘ Αυλώνα, εκπαίδευση Λοχία (Αρχηγός Αρματος), 06/00 79 ΕΑΡΜΕΘ (Σάμο) λόγω Σαμιώτικου ΑΣΜ και 03/01 επιστροφή σαν οργανικός στα ΙΛΥΒ στο ΚΕΤΘ από οπου και απολύθηκα 07/01.

dionisis77
05-10-2009, 12:43
270 Μηχανικό Ναύπλιο Σκαπάνι - ΛΥΒ Λουτράκι - 95 ΤΜΧΕΘ Ρόδος - ΔΕΣΕ Ρόδος

lakiss51
05-10-2009, 13:14
Φυσικα και εδω Προεδρος!
Ως παλαιοτερος ολων, σειρα 100 (!!!) παρουσιασθηκα Θηβα (πολλα βληματα Πυροβολικου εδω μεσα!), μετα Πατρα (Τεχνικο για εκπαιδευση ως τεχνικος γραφεας), στη συνεχεια 9 μηνες Ξανθη (131 ΜΠΠ, ζωη και κοτα στον"ανεξαρτητο" Λοχο Συντηρησης!), και ενα (1) χρονο στην Κοζανη στην Αεροπορια Στρατου (απο οπου εχουμε κοινους γνωστους με τον πατερα του Polith -χαιρετισμους Νικολα στην σειρα μου!). Συνολον 24μ+5ημ φυλακα (ημουν στο θαλαμο λογω πονοδοντου και με...συνελαβε ο Δτης, που αργοτερα συμμετειχε στο πραξικοπημα της Κυπρου!). Τοτε πηγαιναμε οχι στρατο αλλα...μεταναστες!!! Καλα εως πολυ καλα περασα (αφεντικο, πλην των Κεντρων, ημουν!)

Mpliki
05-10-2009, 13:36
Μαλλον ο πιο νεος απο ολους εδω μεσα :D 303 β εσσο παρουσιαστικα Μεγαλο πευκο,κατεβηκα στο μαλεμε για 6 εβδομαδες ΤΠΕΝ μετα ασπροπυργο στην σχαλ οπου και περασα ΣΒΕΑ. Αφου πηδηξαμε 5 φορες 2α ΜΑΛ για λιγο και μετα καπακι ρεντινα για ειδικοτητα 4 εβδομαδες και τελος παλι 2α ΜΑΛ μεχρι απολυση μου.

Ενας ανουσιος χρονος.... οπου το μονο που αξιζε,ηταν τα αλματα και κανα δυο ασκησεις στα βουνα. Οχι τα σχοινακια(βαρετα) για να προλαβω μερικους :D

Ippokratis
05-10-2009, 14:40
Εγώ κάτι ενδιάμεσο, 292 2005Γ εσο, 1,5 Τρίπολη, 2,5μήνες παραμεθώριο στην Κώ μηχανοκίνητο τάγμα πεζικού και μετά ήρθε η "δόξα" για μένα με μετάθεση στην Προεδρική Φρουρά όπου και απολύθηκα απ το στρατό ώς Εύζων με τιμητική διάκριση... :D:D

btcc
05-10-2009, 14:42
Γιωργο μηπως εχε μπερδευτει λιγο?Η εκτος κι αν τωρα γινετε με αυτη τη σειρα.Εγω παρουσιαστηκα ΚΕΕΔ μετα ΣΧΑΛ μετα ΤΠΕΝ και τελος ΜΑΛ. Εσυ εκανες πρωτα τα ΤΠΕΝ και μετα πηγες ΣΧΑΛ?Ξεχασα παραπανω να αναφερω οτι ειχα περασει σχολειο ανιχνευτων (αστεροπουλαδα) και στο Πευκο περασα πλωτα ΧΕΛ (χειριστης ελαστικης λεμβου ) Αχ θαλλασια ολα τα λεφτα . Χειμερινη διαβιωση , ορεινο , πορεια βολη , Ανταρτικο .Πρεπει να βρω το βιβλιαριο μου να βρω ολες τις ασκησεις

sakis1976
05-10-2009, 17:10
Σε ποιο λοχο ??!?!?!

Σειρά...επειδή έχω πάθει και λίγο αμνησία, αν θυμάμαι καλά ο δικός μου ήταν ο 4ος Λόχος με διοικητή λόχου τον Λοχαγό Μαρίνη. Αν θυμάσαι τα κτίρια,όπως κοιτούσες φάτσα προς αυτά, είμασταν τέρμα αριστερά.
Εσύ σε ποιον?

theohermes
05-10-2009, 18:36
250 ΣΕΙΡΑ 97Ε ΕΣΣΟ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟ ΘΗΒΑ ΜΕΤΑ 4 ΜΗΝΑΚΙΑ ΣΧΟΛΗ ΠΥΡΟΒΟΛΙΚΟΥ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΔΕΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΟΥΡ ΓΙΑ ΟΥΡΓΙΑ(ΧΙΟΣ) ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΑΜΕ 13 ΜΗΝΕΣ ΣΤΗΝ 147 ΤΕ ΩΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΜΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΗ ΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΟΝΗ ΛΕΣΧΗ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ (ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ) ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΗΝ 23 ΜΗΝΗ ΘΗΤΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΔΛΠ (ΑΝ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ ΕΚΑΝΑ 2 ΩΡΕΣ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ) .ΣΔΛΠ= ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΛΙΜΕΝΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ)...

Mpliki
05-10-2009, 19:57
Γιωργο μηπως εχε μπερδευτει λιγο?Η εκτος κι αν τωρα γινετε με αυτη τη σειρα.Εγω παρουσιαστηκα ΚΕΕΔ μετα ΣΧΑΛ μετα ΤΠΕΝ και τελος ΜΑΛ. Εσυ εκανες πρωτα τα ΤΠΕΝ και μετα πηγες ΣΧΑΛ?Ξεχασα παραπανω να αναφερω οτι ειχα περασει σχολειο ανιχνευτων (αστεροπουλαδα) και στο Πευκο περασα πλωτα ΧΕΛ (χειριστης ελαστικης λεμβου ) Αχ θαλλασια ολα τα λεφτα . Χειμερινη διαβιωση , ορεινο , πορεια βολη , Ανταρτικο .Πρεπει να βρω το βιβλιαριο μου να βρω ολες τις ασκησεις

Δεν ξερω πως ηταν τοτε.Τωρα η σειρα με την οποια περνας την εκπαιδευση για καταδρομεας αλεξιπτωτιστης παιζει ρολο η ειδικοτητα που περνεις. ΗΤΟ, ΤΤΟ,οδηγοι και μαγειρες, πλεον περνανε πρωτα ΣΒΕΑ και μετα πανε για ΤΠΕΝ(αποκλειστικα οι υποψηφιοι αλεξ.) στο ΜΑΛΕΜΕ. Τωρα εμεθα οτι το μαλεμε ξαναγινεται επιχειρησιακη μοιρα και σταματαει να ειναι κεντρο.Ολες οι αλλες ειδικοτητες περνανε την εκπαιδεθση οπως εγραψα στο προηγουμενο μυνημα μου. Εγω λογο ειδικοτητας (διαβιβαστης και πρωτος στο σχολειο μου) εγραψα ολες τις ασκησεις Ανταρτη, χειμερινη, πορεια βολη(πενηνταρα) 2 φορες, δωδεκαημερο(παραλιγο 2 φορες) θαλασσια δεν μπορεσα να παω λογο περικοπων και εχασα την σαρισα για 5 μερες λογω απολυσης. Πρωτη αδεια πηρα στους 10 μηνες και 19 μερες διοτι δεν ειχα μπαμπα η θειο ταξιαρχο και αλλοι ειχαν. μου εφαγαν και 5 μερες τιμητικη που ειχα, ενω δεν πηρα και την πολυποθιτη μεταθεση για σχαλ και εμεινα στο λοχο μου μαζι με αλλους 6 της σειρας μου. Εγω με αλλους 2 λογο ειδικοτητας και οι αλλοι 4 επειδη ηταν σκοπετανθρωποι. Οποτε δεν εχω και την καλυτερη γνωμη για εκει μεσα αν και γνωρισα καποιους πολυ αξιολογους ανθρωπους. Ημουν στο λοχο διοικησεως διαβιβαστης κεπικαριος με ενα σωρο ευθυνες που δεν ζητησα ποτε να εχω. Αλλα ημουν απο τους καλους και δεν εφαγα ποτε καμια καμπανα.Ο γιος του τεντα:D:D

btcc
05-10-2009, 20:27
το κεπικ του συνταγματος ειναι ακομη διπλα στο μουσειο ε?Κατεβενοντας προς τα μαγειρια το πρωτο κτιριο.Μετα λοχος διοικησεως συνταγματος μετα κατι αποθηκες και μετα τα εστιατορια
Το κεπικ τις μηρας πρωτο πισω απο το εποπτιο τις μηρας ?

MAIK RHO
05-10-2009, 20:31
Κλησπερα...
Και εγω 117 σειρα παρουσιαστηκα 28 Ιουλιου 1975 στη Κορινθο και απολυθηκα 28 Νοεμβριου 77.
Δυο μηνες στην Κορινθο και μετα για εκπαιδευση δυο μηνες στη θηβα ως λοχιας σε αυτοκινουμενο πυροβολο οπου περασα φανταστικα , η συνεχεια ομως ηταν εντελως διαφορετικη.
Πηρα μεταθεση για την 140 αυτοκ/νη μοναδα που ηταν κοντα σε ενα χωριο την στερνα στον εβρο.
Οταν φθασαμε επιτελους εγω μαζι με πεντε στρατιωτες μολις μαςβλεπουν ( ηταν σε ημιαγρια κατασταση λογω sismik , και δεν υπηρχαν αναφορες παρα μονο μεσα στα αρματα αξυριστοι κ.λ.π. )μας λενε ''πηδατε'' μεσα απο κραυγες λες και εμπαινε γκολ.
Οι αλλοι ''πηδουσαν'' και εγω ο εξυπνος ειπα τι θα μου ''κανουν'' δεν πηδησα
Πολυ μεγαλο λαθος...
Με σκεπασαν με μια κουβερτα και με χτυπουσαν μονο στο σωμα και οχι στο προσωπο για αρκετη ωρα, σταματησαν οταν βγηκε εντολη εκεινη την στιγμη (τυχερος σκεφτηκα )να παμε στη Κομοτινη ,και την γλυτωσα . (νομιζα )
Οταν φθασαμε στην Κομοτινη πηγαμε σε ενα χωραφι και μας ειπαν ολοι θα σκαβεται εχτος απο τους Δοκιμους και πανω, για να χτισουμε το στρατοπεδο...
Το βραδυ και καθε πεντε βραδια μου εβαζαν πυροφανι, και ετσι επι ενα μηνα ειχα φουσκα στο ποδι και ετσι κουτσαινα.. θυμαμαι ενας λοχαγος μου ειπε: καλα εσυ πως εγινες λοχιας αφου κουτσενης; μηλια εγω.
Οταν πηγα να κουρευτο ενοειτε οτι με κουρεψαν ''γουλι'' με τη δικαιολογια οτι εγεινε ''ψαλιδια''.
Μετα απο ενα μηνα πηρα τα πανω μου (το σκαψιμο σκαψιμο) και εγεινα ενας καλος λοχιας και μαλιστα μου εδωσαν διπλωμα αυτοκινητου χωρις να ξερω να οδηγω.(τοτε το μετετρεπες σε πολιτικο και μαλιστα β επαγγελματικο).
Μονο μια αδεια πηρα μετα απο δεκα εννεα μηνες λογω αποστασης και οικονομικων.

ziggy
05-10-2009, 21:04
... σε αυτοκινουμενο πυροβολο ...

Καλησπέρα φίλε Μιχάλη. Αν και πολύ μικρότερος από εσένα (τώρα είμαι 37) υπηρέτησα το 1991-1993. Είμαι και εγώ του τραγουδιού "Το Πυροβολικό το Πυροβολικό πολύ το αγαπώ". Ημουν οδηγός στα αυτοκινούμενα πυροβόλα Μ109 Α2. Και γ@μώ τα μηχανήματα. Οταν γινόταν βολή 4 πυροβολάρχίες κατεβάζαμε ένα βουνό και το φτιάχναμε χαλίκι...
Κλίση... παρεκτροπή... ΠΥΡ !!!

Αυτό οδηγούσα:
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.geocities.com/Pentagon/Quarters/7413/m109/m109a2_02.jpg&imgrefurl=http://www.geocities.com/Pentagon/Quarters/7413/m109.html&usg=__k-EAmvCCz6c5uFeyD5UnhGhBJUE=&h=471&w=627&sz=38&hl=el&start=2&sig2=Z_dkdLXBJSdTTXRRO8Rbuw&um=1&tbnid=3S9cc1NtmhpJKM:&tbnh=102&tbnw=136&prev=/images%3Fq%3DM109%2BA2%26hl%3Del%26sa%3DN%26um%3D1&ei=20HKSsLrEdLI_gbhn9D0BA

salty
05-10-2009, 21:11
Είμαι και εγώ του τραγουδιού "Το Πυροβολικό το Πυροβολικό πολύ το αγαπώ".

Τώρα γίναμε πολλές :D

athkario
05-10-2009, 21:22
εγω 98 Ε ΕΣΣΟ ΚΕΤΘ Αυλωνα ΔΕΑ(ΤΘ) μετα 212 ΕΜΑ Λαγο Ορεστειαδας και μετα 4 ΕΜΑ Πολυκαστο Κιλκις

Μεγαλη Κ...α τα ΤΘ!!!!!!

mc_tolis
05-10-2009, 21:27
Παρουσιαζομαι 9 Νοεμβρη στο Σκαραμαγκα...τελευταια ΕΣΣΟ. Δε θα "παλιωσω" ΠΟΤΕ :( (ΝΑΥΤΙΚΟ)

MAIK RHO
05-10-2009, 21:35
Καλησπέρα φίλε Μιχάλη. Αν και πολύ μικρότερος από εσένα (τώρα είμαι 37) υπηρέτησα το 1991-1993. Είμαι και εγώ του τραγουδιού "Το Πυροβολικό το Πυροβολικό πολύ το αγαπώ". Ημουν οδηγός στα αυτοκινούμενα πυροβόλα Μ109 Α2. Και γ@μώ τα μηχανήματα. Οταν γινόταν βολή 4 πυροβολάρχίες κατεβάζαμε ένα βουνό και το φτιάχναμε χαλίκι...
Κλίση... παρεκτροπή... ΠΥΡ !!!

Αυτό οδηγούσα:
http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.geocities.com/Pentagon/Quarters/7413/m109/m109a2_02.jpg&imgrefurl=http://www.geocities.com/Pentagon/Quarters/7413/m109.html&usg=__k-EAmvCCz6c5uFeyD5UnhGhBJUE=&h=471&w=627&sz=38&hl=el&start=2&sig2=Z_dkdLXBJSdTTXRRO8Rbuw&um=1&tbnid=3S9cc1NtmhpJKM:&tbnh=102&tbnw=136&prev=/images%3Fq%3DM109%2BA2%26hl%3Del%26sa%3DN%26um%3D1&ei=20HKSsLrEdLI_gbhn9D0BA

Γιαννη... αυτο ειναι ΚΑΝΟΝΙ !!! ( το δικο σου ) το δικο μου ηταν 105 χιλιοστων και σε ολοι την Ελλαδα ειμασταν μονο δυο μοναδες... ασε που αν ειχες ενα πενηνταρι απεναντι θα μας ανοιγε κουμποτρυπες λογω οτι δεν ειχαμε καλη θωρακιση... νομιζω τοτε μονο το tomson και το Μ1 δεν το περνουσε (την θωρακηση).
Μολις απολυθηκα ειχε βγει διαταγη να τα αποσυρουν, διοτι στην πυροβολαρχια ειχαμε εξι αρματα και παντα χαλασμενα ηταν δυο-τρια επειδη δεν ειχαμε ανταλαχτικα.!!!:D:D:D

Mpliki
06-10-2009, 09:21
το κεπικ του συνταγματος ειναι ακομη διπλα στο μουσειο ε?Κατεβενοντας προς τα μαγειρια το πρωτο κτιριο.Μετα λοχος διοικησεως συνταγματος μετα κατι αποθηκες και μετα τα εστιατορια
Το κεπικ τις μηρας πρωτο πισω απο το εποπτιο τις μηρας ?

Δεν ξερω πως ηταν τοτε τα πραγματα αλλα τωρα το κεπικ ειναι 1 και βρισκετε διπλα απο το μουσειο των καταστρωφων. Ο λοχος διοικησεως ειναι απεναντι απο τα μαγειρια κολλητα με το ιατριο της μοιρας. Αστεροπουλαδα εβαλες ε? εμεις πια με 11 αλματα και 12 ακυρα.Ελεος?

btcc
06-10-2009, 14:05
επειδη ειχα ενα ψιλοβισματακι (ταξιαρχος) οποτε ερχοταν σημα στα τηλετυπα οτι θα κανει η σχολη με νεους η 1η μαλ στην κρητη η 2 μαλ η επιστρατοι εμπαινα σε ολα τα αλματα . Απολυθηκα με 39 αλματα.Το 2001 εκανα μετεκπαιδευση και εκανα αλλα 2 συνολο 41 . Ειχα κανει με αμερικανους και με γαλλους και ειχα παρει και πουλαδες . Εκανα απο c130 απο chinook εκανα θαλασσιο .Γενικος εκανα πολλα και διαφορετικα . Εχω πεσει μεγαρα , τυπμακι , θηβα αεραποβαση στην μυτηληνη.

ATHENS
06-10-2009, 14:21
Εκανα απο c130 απο chinook εκανα θαλασσιο .Γενικος εκανα πολλα και διαφορετικα . Εχω πεσει μεγαρα , τυπμακι , θηβα αεραποβαση στην μυτηληνη.

Μπορει να σε εριξα και lol εγω Μανο....

btcc
06-10-2009, 14:25
τα ονοματα που θυμαμαι ειναι Σκορδας , Σαμπανης (ΟΒΑ) Μορφης , Δαμανακης Γεωργακηλας , πρεπει να κοιταξω το ατομικο βιβλιαριο πτωσεων να θυμηθω .Ποτε ησουν?

btcc
06-10-2009, 14:28
Τωρα ειδα οτι εισαι Μηχανικος αεροσκαφων . Σε καποια ταξιδια που κενεμε στην κρητη για αλμα τις 1ης Μαλ επειδη κατεβενε συνοδεια με τ αλαξιπτωτα ο λοχαγος μου ( Φαμελης ) πηγενα μαζι του κατω στην Κρητη και πολλες φορες στο ταξιδι εμπαινα στο πιλοτηριο του c130 .Ειχε θυμαμαι τα δυο καθισματα του κυβερνητη και του συγκηβερνητη και πισω τους στο κεντρο του μηχανικου

Εκτος και αν ησουν στο 2ο ΤΕΑΣ?

ATHENS
06-10-2009, 14:39
Μανο , ημουνα 2ο ΤΕΑΣ( και 4ο /CHINOOK - Iπταμενοs Mηχανικοs ,εφυγα ομωs το 2002 , οι εκπαιδευτεs που αναφερεs πρεπει καποιοι να ηταν ταξη μου(Μορφηs ή Γεωργακηλαs αν θυμαμαι καλα..)

mc_tolis
06-10-2009, 16:36
Αυτός καλά θα περάσει. Να σε έχουμε από κοντά να μας βρεις κανένα καλό μέρος στο νησί σου για διακοπές... (και οικονομικό εννοείται).

...Να κανονισετε να κανετε κανενα "ΟΜΑΔΙΚΟ" "ντου" στο νησι να ψαρωσει κοσμος :kaloe:

samiotis19
06-10-2009, 18:16
264 (2000Α turbo diesel διλιτρη ΕΣΣΟ). Παρουσιάστηκα 1/00 ΚΕΤΘ Αυλώνα, εκπαίδευση Λοχία (Αρχηγός Αρματος), 06/00 79 ΕΑΡΜΕΘ (Σάμο) λόγω Σαμιώτικου ΑΣΜ και 03/01 επιστροφή σαν οργανικός στα ΙΛΥΒ στο ΚΕΤΘ από οπου και απολύθηκα 07/01.

Off topic !! Ρε moderatora απο ποιό μέρος της Σάμου είσαι?? Τέλος off topic

MAIK RHO
06-10-2009, 19:12
Απ' οτι ακουω, Ρόδο ή Κρήτη θα με στειλουν μετα την εκπαιδευση...

Αναμένω...

Kαι εγω περιμενω .....:p

mamanicks
07-10-2009, 11:22
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 1992-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 1994
Κέντρο: 18 μέρες Σπάρτη (ΣΕΜ)
Μετά τις 18 μέρες 3,5 μήνες περίπου Λαμία ΥΕΑ φροντιστής ΕΑ
Τους υπόλοιπους μήνες μέχρι την απόλυση: Δράμα σε τάγμα Εθνοφυλακής (χαλαράάάάά)

ziggy
07-10-2009, 11:30
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 1992-ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 1994
Κέντρο: 18 μέρες Σπάρτη (ΣΕΜ)
Μετά τις 18 μέρες 3,5 μήνες περίπου Λαμία ΥΕΑ φροντιστής ΕΑ
Τους υπόλοιπους μήνες μέχρι την απόλυση: Δράμα σε τάγμα Εθνοφυλακής (χαλαράάάάά)

Για 20 ημέρς περίπου στο Τάγμα Εθνοφυλακής στη Δράμα, στο δρόμο που βγάζει στο Σιδηροδρομικό Σταθμό αριστερά υπηρέτησα και εγώ...

Radicalt
08-10-2009, 06:30
96ΣΤ -> 245 ΕΣΣΟ

11.1996-12.1996 -> Κόρινθος
01.1997-03.1997 -> Πάτρα
(Τεχνικό, με ειδικότητα Τεχνίτης Τροχοφόρων Οχημάτων)
04.1997 -> Μενίδι
04.1997 -> 96 ΤΥΠΕΘ Αρμόλια Χίου (Επιλοχίας Λόχου Διοικήσεως) :cool:
06.1998 -> Απόλυση

mamanicks
08-10-2009, 09:50
Για 20 ημέρς περίπου στο Τάγμα Εθνοφυλακής στη Δράμα, στο δρόμο που βγάζει στο Σιδηροδρομικό Σταθμό αριστερά υπηρέτησα και εγώ...
Πότε ρε πατριωτάκι? Λες να σε είχα φαντάρο?

ziggy
08-10-2009, 09:55
Πότε ρε πατριωτάκι? Λες να σε είχα φαντάρο?

Πρέπει να ήταν Απρίλιος ή Μάιος του 1993. Από την 131 μονάδα της Δράμας με πήγαν εκεί για 20 ημέρες περίπου. Το βράδυ ερχόταν Εθνοφύλακες και κοιμόταν στο μικρό δωματιάκι με τα διπλά κρεβάτια... Για φαγητό πηγαίναμε στην άλλη μονάδα Πυροβολικού λίγο πιο πέρα από τις γραμμές του τρένου...

DHMARK
08-10-2009, 09:59
11 Φεβρουαριου 1984 (Σειρα 168) 21 μηνες Ναυπλιο-πατρα-θεσσαλονικη Σινδο-Λουτρακι

mamanicks
08-10-2009, 10:07
Πρέπει να ήταν Απρίλιος ή Μάιος του 1993. Από την 131 μονάδα της Δράμας με πήγαν εκεί για 20 ημέρες περίπου. Το βράδυ ερχόταν Εθνοφύλακες και κοιμόταν στο μικρό δωματιάκι με τα διπλά κρεβάτια... Για φαγητό πηγαίναμε στην άλλη μονάδα Πυροβολικού λίγο πιο πέρα από τις γραμμές του τρένου...
Την ίδια περίοδο είμασταν αλλά όταν ήρθες εσύ για το 20/μερο πρέπει να ήταν που κατέβηκα για κάποιους μήνες στην Καβάλα στην 34ΜΕ για να παραλάβω κάτι αποθήκες...
Τότε που είσουν πρέπει να είχες έναν δόκιμο με όνομα Μιχάλης ή έναν ψηλό, Σαλαχώρη στο επίθετο...
Ωραίες εποχές, το καφενεδάκι απέναντι, οι εθνοφύλακες (ο κυρ Γιώργος με το κομένο δάχτυλο, ο Σάββας από τον καφενέ... πολύ πλάκα) και οι υπηρεσίες μούρλια...
Σκέψου ότι το βράδυ όταν είχα υπηρεσία έφερνα και την νυν γυναίκα μου....
Ά ρε τι μικρός που είναι ο κόσμος...

ziggy
08-10-2009, 10:18
Την ίδια περίοδο είμασταν αλλά όταν ήρθες εσύ για το 20/μερο πρέπει να ήταν που κατέβηκα για κάποιους μήνες στην Καβάλα στην 34ΜΕ για να παραλάβω κάτι αποθήκες...
Τότε που είσουν πρέπει να είχες έναν δόκιμο με όνομα Μιχάλης ή έναν ψηλό, Σαλαχώρη στο επίθετο...
Ωραίες εποχές, το καφενεδάκι απέναντι, οι εθνοφύλακες (ο κυρ Γιώργος με το κομένο δάχτυλο, ο Σάββας από τον καφενέ... πολύ πλάκα) και οι υπηρεσίες μούρλια...
Σκέψου ότι το βράδυ όταν είχα υπηρεσία έφερνα και την νυν γυναίκα μου....
Ά ρε τι μικρός που είναι ο κόσμος...

Ναι τον Σαλαχώρη που έχει κρεοπωλείο στην Βενιζέλου... ;);)

mamanicks
08-10-2009, 10:18
11 Φεβρουαριου 1984 (Σειρα 168) 21 μηνες Ναυπλιο-πατρα-θεσσαλονικη Σινδο-Λουτρακι
Δημήτρη πολύ καλό το avatar σου, σε σημείο που αν δεν ήταν κοριτσάκι θα νόμιζα ότι έβλεπα εμένα.... χεχεχεχε

mamanicks
08-10-2009, 10:21
Ναι τον Σαλαχώρη που έχει κρεοπωλείο στην Βενιζέλου... ;);)
Ά μπράβο...με τον Γιαννάκη το θηρίο...
ΤΙ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!

ziggy
08-10-2009, 11:36
Ά μπράβο...με τον Γιαννάκη το θηρίο...
ΤΙ ΜΙΚΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ!!!!

Μικρός δε λες τίποτα. Μικροσκοπικός... ;););)

nikos kara
08-10-2009, 19:41
97ΣΤ(251) ΑΥΛΩΝΑ για 3 μήνες και μετά Αλεξανδρούπολη για 15 μήνες.
2μέτρα άνθρωπο με έστειλαν στα τεθωρακισμένα με αρχική ειδικότητα οδηγός άρματος...-gunfire-...Αφού με είδαν έψαχναν να βρούν άλλη ειδικότητα και κατέληξα τεχνίτης τροχοφόρων και αρμάτων...

σε ποια μονοδα?????????

nikos kara
08-10-2009, 19:54
εποπ 30-01-06 239 Σ.Ε (συνταγμα ευζονον)
06-03-06 κετθ (αυλονα)
30-07-06.........................21 εμα (αλεξ/πολις)

dimitrk
09-10-2009, 11:59
σε ποια μονοδα?????????

21 EMA...Με τον Λαλίδη διοικητή.
Τώρα είδα ότι είσαι στην ίδια μονάδα.Ε ρε γλέντια...

Giorgos
09-10-2009, 13:40
Αντε να πω κι εγώ.

Σειρά Β2000
- Εκπαίδευση ως νεοσύλλεκτος στην Τρίπολη
- Μετεκπαίδευση ως μπατζής (πυροβολητής) πάλι στην Τρίπολη
- 6 μήνες παραμεθώριο στη... Μύκονο (6η ΜΣΕΠ) -ass-
- Ολοκλήρωσα την 21 μηνών θητεία μου στη μοίρα ΓΕΑ στο πεντάγωνο (τους τελευταίους 4 μήνες στο κυλικείο ανωτάτων).

Προτού με κράξετε ως βύσμα να πω ότι στη Μύκονο παίζαμε μέχρι και 5 μέσα, 1 (απόγευμα) έξω και ότι συνολικά συμπλήρωσα 1500 ώρες σκοπιά που για την Π.Α. θεωρείται πολύ μεγάλος αριθμός.

Ως καλή ανάμνηση κρατάω την συμμετοχή μου στην διμοιρία ασκήσεων ακριβείας ως μέλος της ΜΕΤΑ σε ορκομωσία νεοσυλλέκτων καθώς και την άσκηση με πραγματικά πυρά επί εναέριου στόχου με Reinmetall στο πεδίο βολής της Κρήτης όπου και πρότευσα ανάμεσα σε καμιά 30 μονάδες και φυσικά
τσίμπησα τιμητική άδεια.

MAIK RHO
09-10-2009, 13:55
Αντε να πω κι εγώ.

Σειρά Β2000
- Εκπαίδευση ως νεοσύλλεκτος στην Τρίπολη
- Μετεκπαίδευση ως μπατζής (πυροβολητής) πάλι στην Τρίπολη
- 6 μήνες παραμεθώριο στη... Μύκονο (6η ΜΣΕΠ) -ass-
- Ολοκλήρωσα την 21 μηνών θητεία μου στη μοίρα ΓΕΑ στο πεντάγωνο (τους τελευταίους 4 μήνες στο κυλικείο ανωτάτων).

Προτού με κράξετε ως βύσμα να πω ότι στη Μύκονο παίζαμε μέχρι και 5 μέσα, 1 (απόγευμα) έξω και ότι συνολικά συμπλήρωσα 1500 ώρες σκοπιά που για την Π.Α. θεωρείται πολύ μεγάλος αριθμός.

Ως καλή ανάμνηση κρατάω την συμμετοχή μου στην διμοιρία ασκήσεων ακριβείας ως μέλος της ΜΕΤΑ σε ορκομωσία νεοσυλλέκτων καθώς και την άσκηση με πραγματικά πυρά επί εναέριου στόχου με Reinmetall στο πεδίο βολής της Κρήτης όπου και πρότευσα ανάμεσα σε καμιά 30 μονάδες και φυσικά
τσίμπησα τιμητική άδεια.

Γιωργο... υπαρχουν ακομη τα reimmetall ;;
Μας τα εφεραν στην μοιρα μας ( αυτοκινουμενο πυροβολικο ) για αεροπορικη υποστηριξη το 1976 !!!!
Βεβαια τοτε ειχαμε ''παθει '' διοτι τοτε ηταν πολυ μπροστα απο τα υπολυπα αντιεροπορικα...

Giorgos
09-10-2009, 14:24
Οχι μόνο υπάρχουν αλλά σε πωλές μωνάδαις ίνε και η μωναδηκύ άμιννα που έχουμε σε περοίπτωσι αερωπωροικύς αιπυθαισις :D (το γράφω έτσι για να μην μεταφράζεται αυτόματα).
Εχω περάσει εκατοντάδες ώρες γρασάροντας και καθαρίζοντας.
Και πολλές ώρες προπόνησης στον simulator βεβαίως-βεβαίως.

Να θυμίζω ότι οι κινητήρες ήταν Wankel (ετσι για να μην κουνιέται η Mazda).

nikos kara
09-10-2009, 14:51
21 EMA...Με τον Λαλίδη διοικητή.
Τώρα είδα ότι είσαι στην ίδια μονάδα.Ε ρε γλέντια...

αυτος ηταν πριν κατι χρονια,τωρα να δεις γλεντια που κανουμε......τρεχουμαι χωρης λογο......

dimitrk
09-10-2009, 16:25
αυτος ηταν πριν κατι χρονια,τωρα να δεις γλεντια που κανουμε......τρεχουμαι χωρης λογο......

Καλά και τότε τα ίδια είχαμε.Ήθελε να κάνει καρίερα ο δίκας και έπρεπε να είμαστε όλοι στην τσίτα.Είχε φτίαξει δικό του σήμα με τον φάρο της αλεξανδρούπολης,ένα άρμα και την Αγία Σοφία.Μας έβαλε και αγοράσαμε κοντομανικές μπλουζες με το σήμα αυτό και διαφορετικο χρώμα η κάθε ύλη και πηγαιναμε για τρέξιμο με χίονια στην διπλανή μεραρχία για να μας βλέπούν τα πιο μεγάλα κεφάλια και να πουλάει μούρη αυτός.

Takis lp
09-10-2009, 19:13
gioupi2[QUOTE=Giorgos;14926]Οχι μόνο υπάρχουν αλλά σε πωλές μωνάδαις ίνε και η μωναδηκύ άμιννα που έχουμε σε περοίπτωσι αερωπωροικύς αιπυθαισις :D (το γράφω έτσι για να μην μεταφράζεται αυτόματα).

Αμ εσύ Γιώργο δεν έκανες για την αεροπορία για το 2ο Γραφείο ήσουν γεννημένος αρχικά και μόλις μεγάλωνες για την ΕΥΠ!!!!!!!]:D:D:D:D

salty
09-10-2009, 20:49
Προτού με κράξετε ως βύσμα να πω ότι .....

Βύσμα ; εσύ βύσμα ; Μη το ξαναπείς !!!
Παιδιά, όποιος τον πει βύσμα, θα έχει να κάνει μαζί μου :onyerknees:, να το ξέρετε ! Το πολύ-πολύ RCA, τίποτα παραπάνω. :D:D:D

Giorgos
09-10-2009, 21:45
Αντε μέχρι SCART δέχομαι... :D :D

mc_tolis
10-10-2009, 14:31
Εγω δε σας πιανω...

salty
10-10-2009, 18:02
Εγω δε σας πιανω...

Πλακίτσα με τη λέξη "βύσμα" που σημαίνει και "μέσον" ή "δόντι" ή "γλύψιμο" ή "μπάρμπα στη Κορώνη" κλπ.
Τα RCA είναι κοινός τύπος βύσματος - ο πιο κοινός θα έλεγα. Το scart είναι το βύσμα με το οποίο συνδέονταν τα video - αργότερα τα dvd - στις τηλεοράσεις

ziggy
10-10-2009, 21:55
Πλακίτσα με τη λέξη "βύσμα" που σημαίνει και "μέσον" ή "δόντι" ή "γλύψιμο" ή "μπάρμπα στη Κορώνη" κλπ.
Τα RCA είναι κοινός τύπος βύσματος - ο πιο κοινός θα έλεγα. Το scart είναι το βύσμα με το οποίο συνδέονταν τα video - αργότερα τα dvd - στις τηλεοράσεις

Είναι μικρός για να τα ξέρει. Αυτός πήγε κατευθείαν στο HDMI :D :D :D

stefan1
10-10-2009, 23:39
Το 2000 παρουσιαστηκα στην Κόρινθο στο Τεχνικό...Έπειτα "μου ριχνουν" μετάταξη στο Πεζικό και ερχομαι Αθηνα στο Κεβοπ σαν βαρεοπλήτης (χειριστής ΑΤ MILAN) για 2 μηνες. Για άλλους δυο μηνες παραμενω στο Κεβοπ για εκπαίδευση και γίνομαι Λοχίας.
Επειτα μετάθεση στην Χιο στο 297ΤΕ όπου ζήτησα και εμεινα παραμενοντας και απολύθηκα απο εκεί.

EVANGELOS
12-10-2009, 15:15
Διαβιβάσεις, 97 Ε ΕΣΣΟ (Σειρά 250) εξ αναβολής. Χαϊδάρι, Πύργο (ΣΕΤΥΛ), Κοζάνη, Φλώρινα (18 μηνό!!!!). Πολύ κρύο στην Κοζάνη και στην Φλώρινα, όπου και πέρασα έναν ολόκληρο χειμώνα.
Υπάρχει κανένας άλλος μάχιμος διαβιβαστής στο club???

mc_tolis
12-10-2009, 15:17
Σημερα πηρα το χαρτι...Στις 12 παρουσιαζομαι στο Σκαραμαγκα!

ziggy
12-10-2009, 16:48

Αντε με το καλό....

mc_tolis
12-10-2009, 16:49
Σε ευχαριστω Γιαννη!

k.theiakos
12-10-2009, 18:17
Διαβιβάσεις, 97 Ε ΕΣΣΟ (Σειρά 250) εξ αναβολής. Χαϊδάρι, Πύργο (ΣΕΤΥΛ), Κοζάνη, Φλώρινα (18 μηνό!!!!). Πολύ κρύο στην Κοζάνη και στην Φλώρινα, όπου και πέρασα έναν ολόκληρο χειμώνα.

εξαπεστειλεν την περιστεραν

Και πολύ Μάχιμος.

2001Β ΕΣΣΟ

4 μήνες / ΚΕΔΒ Χαιδάρι - 6μήνες / 4η ΤΑΞΠΖ Αξιούπολη - 6η μήνες /31 ΜΚ ΤΑΞ Φέρες.

Αν δεν είχα γυναίκα και παιδια , ξαναπήγαινα με 1000......... στα ίδια μέρη με τα ίδια προσωπα....

k.theiakos
12-10-2009, 18:22

Με το καλό και να θυμάσαι ότι ο στρατός είναι ένα σχολείο που θα μάθεις ότι υπάρχουν και μακάκες....... μαζί με τους οποίους θα πρέπει να συμβιώσεις...

Να το πάρεις θετικά για να περάσεις καλά......

Οι φιλίες από το στρατό μένουν για πάντα!

Mpliki
12-10-2009, 18:56
Καλα θα περασεις, εισαι και πιο μεγαλος απο το μεσο ορο, ειναι και 9μηνο τωρα, μονο δειξε λιγη ωριμοτητα και θα εισαι οκ... Χαλαρα! Δες το σαν μια ακομα εμπειρια στην ζωη σου.

mc_tolis
12-10-2009, 19:34
12μηνο ειναι ;) (ΝΑΥΤΙΚΟ)

Αλλα ειμαι σε δηλειμα: 12μηνη απλη θητεια ή 18μηνο ΣΕΑ;

ARI
12-10-2009, 22:18
;) 94Δ ΕΣΣΟ (Ιούλιος 94) εξ αναβολής, Μηχανικό Ναύπλιο, μετά Λουτράκι για δόκιμος, μετά Πτολεμαΐδα και Φλώρινα και τέλος Αθήνα (Γουδί). Ηταν καλά και εύχομαι στα παιδιά που γνώρησα στην Πτολεμαΐδα (709 ΤΜΧ), να είναι καλά όπου κι αν είναι...

ziggy
12-10-2009, 22:22
12μηνο ειναι ;) (ΝΑΥΤΙΚΟ)

Αλλα ειμαι σε δηλειμα: 12μηνη απλη θητεια ή 18μηνο ΣΕΑ;

Μήπως να τους έλεγες ότι είσαι moderator στο Insignia Club να σε αφήνανε στο 6μηνο; :kaloe: :D :kaloe: :D :kaloe: :D

Dtsaros
13-10-2009, 17:20
Εγώ επειδή δεν είμαι καθόλου βύσμα αλλά είμαι μεγάλος μακάκας έκανα την εξής θητεία:

Από διαβιβάσεις πήρα μετάξη στην αεροπορία και έτσι παρουσιάστηκα στην Τρίπολη με την Α2006. Τρίτη μοίρα λόγω αλφαβητικής σειράς και πέρασα μια χαρά τις είκοσι μέρες που έκατσα εκεί ( αν εξαιρέσουμε ότι έφαγα 25 μέρες φυλακή γιατί βρίστικα με μια μ@λ#κισμένη σμηνία).

Και εδώ ξεκινάει το σόου της μακακίας μου. Ενώ θέλω να πάω στην 132 ΣΜ στο Αγρίνιο. Αλλά επειδή ο Ελληνικός Στρατός είναι πολύ μπροστά διαβάζω το χαρτί με τις μονάδες όπου κάποιος είχε γράψει μάλλον από λάθος ότι στο Αγρίνιο είναι η 131 ΣΜ. Γεμάτος λοιπόν χαρά παίρνω το βύσμα και του λέω. 131 ΣΜ και ειδικότητα ότι θες. Έτσι την μέρα που φεύγαμε για τις μονάδες μαθαίνω ότι έιμαι τηλεφωνητής και ότι πάω στο Ακτιο (Έλεος). Τέλος πάντων Άκτιο λέω καλά είναι, κοντά είναι δεν πειράζει. Αμ δε. Με το που πάω στη μονάδα παίζω τεσσαράμισι μισή άκοπα και 12 με 14 ώρες σκοπιά τη μέρα. Σε δυο μήνες έκανα κοντά 700 ώρες σκοπιά. Έχει πια πιάσει Ιούνιος και ζητάνε από Σούδα αποσπάσεις. Κανείς δεν ήθελε να πάει αλλά το σκέφτηκα και λέω χειρότερα απο δω δεν γίνεται οποτε σε δυο μέρες κατέβαινα από το C130 στην Σούδα (την μέρα της κηδείας του Ηλιάκη για όσους θυμούνται). Σούδα πέρασα τέλεια, 1 μέρα υπηρεσία και 6 μέρες έξω με πολύ καλό φαγητό, πολύ ποτό τα βράδια και αρκετά τυχερά με τις τουρίστριες. Σύνολο σκοπιών 0 μέρες. Αρχικά είχα παέι για ένα μήνα αλλά ζήτησα να μείνω και το δεύτερο και έτσι έμεινα και τον Ιούλιο. Η μονάδα περνούσα νατοική αξιολόγηση τον Σεπτέμβριο οπότε σαν καλό παιδί αρχές Αυγούστου την έκανα πάλι για Άκτιο. Με το που πάτησα το πόδι μου εκεί και ενώ όλη η μονάδα έπαιζε τρεις τρεις εγώ εκεί άκοπα τεσσεράμιση μισή (λόγω Αγρινίου είχαν κόμπλεξ οι Πρεβεζιάνοι καραβανάδες και ο λαλάκας ο διοικητής). Και από σκοπιές άλλο τίποτα 16 ώρες τη μέρα πια και όποιος αντέξει. Αφού μαλώνω με το Διοικητή για το όλο θέμα του λέω εγώ πάντως αύριο φεύγω οπότε βρείτε άλλο άτομο για τις σκοπιές. Πράγματι το ίδιο απόγευμα έρχεται σήμα να πάω στο Αγρίνιο ΑΜΕΣΑ. Ημέρα Τετάρτη. Μου λένε θα σου δώσουμε φύλλό πορείας την Παρασκευή για να κάτσεις και το Σ/Κ έξω και λέω εντάξει (μεγάλη μακακία μου). Σε δύο μέρες έφαγα 30 μέρες φυλακή!!!!!!!!!!!!! Για τους λόγους δεν το συζητάμε, η κατάσταση ήταν για γέλια και για κλάματα. Τέλος πάντων πάω στη μονάδα στο Αγρίνιο παρουσιάζομαι και είναι σαν να πήγα στον Παράδεισο. 2 μέρες μέσα 5 μέρες έξω ήμουνα. Και κει που όλα έχουν στρώσει έρχονται οι φυλακές από το Άκτιο μέσω ΓΕΑ (για να μην μπορέσω να τις σβήσω). Με φωνάζει ο Διοικητής και μου λέει. Καλά ρε άνθρωπο σκότωσες? Του εξηγώ την κατάσταση και μου λέει δεν σε πιστεύω. Για καλή μου τύχη ο μοίραρχος ήταν προηγουμένως στο Άκτιο και επιβεβαιώνει το πόσο μακάκες ήταν και έτσι εικονικά έκατσα μέσα 30 μέρες. Για να μην μακρυγορώ άλλο, το υπόλοιπο της θητείας μου ήταν παιδική χαρά και απολύθηκα μετά από 12 μήνες και 20 μέρες συνολικά. Από τους ελάχιστους σμηνίτες που υπηρέτησαν παραπάνω στην αεροπορία τα τελευταία 20 χρόνια

takas
14-10-2009, 09:45
Αρχικός συγγραφέας EVANGELOS

Παρων!!!!!!!!!!!!! δες σελιδα 2.:D

mc_tolis
14-10-2009, 15:59
Εγώ επειδή δεν είμαι καθόλου βύσμα αλλά είμαι μεγάλος μακάκας...

...Γεμάτος λοιπόν χαρά παίρνω το βύσμα και του λέω...

:confused:

Dtsaros
14-10-2009, 16:16
Ρε συ τόλη για πλάκα το είπα το καθόλου βύσμα

mc_tolis
14-10-2009, 16:23
Ρε συ τόλη για πλάκα το είπα το καθόλου βύσμα

Το AVATARdrink σου μου ταιριαζει τωρα 100% καθως δε το καταλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ το υφος σου...:D...SORRY

Dtsaros
14-10-2009, 23:58
Το AVATARdrink σου μου ταιριαζει τωρα 100% καθως δε το καταλαβα ΚΑΘΟΛΟΥ το υφος σου...:D...SORRY

:kaloe::kaloe::kaloe::kaloe::D:D:D:D:D

ppk75
14-01-2010, 10:41
2000 ΕΣΣΟ 264 ΣΕΙΡΑ. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΡΤΑ ΩΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ 401ΓΣΝΑ ΓΙΑ 30 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΑ ΕΛΔΥΚ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ,ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ . ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙ 15 ΜΕΡΗΣ ΒΑΣΗΣ .ΕΛ.ΔΥ.Κ.(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΥΠΡΟΥ 'Η ΕΛΠΙΔΑ ΛΟΥΦΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ )ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑΜΕ 401 .ΣΥΝΟΛΟ 18 ΜΗΝΕΣ

TEPRELIS
14-01-2010, 10:59
96Α ΕΣΣΟ. Θήβα μετά Πύργος Ηλείας 3 μήνες για ειδικότητα , μετάθεση Αργυρούπολη Κιλκίς απο όπου απολύθηκα μετά από συνολικά 18 μήνες θητείας.

geom
14-01-2010, 11:30
2000 ΕΣΣΟ 264 ΣΕΙΡΑ. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ΑΡΤΑ ΩΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΗΣΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΜΕΤΑ 401ΓΣΝΑ ΓΙΑ 30 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΑ ΕΛΔΥΚ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ,ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ . ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΠΙ 15 ΜΕΡΗΣ ΒΑΣΗΣ .ΕΛ.ΔΥ.Κ.(ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΥΠΡΟΥ 'Η ΕΛΠΙΔΑ ΛΟΥΦΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ )ΚΑΙ ΑΜΕΤΑΘΕΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ 15 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑΜΕ 401 .ΣΥΝΟΛΟ 18 ΜΗΝΕΣ

263 σειρα, επισης οδοντιατρος.ησουν η απαλλαγη μου στην αρτα! αξεχαστο το ΚΕΥΓ (Κεντρο Εξυπηρετησης Υψηλων Γνωριμιων)!yo1

rise
14-01-2010, 13:12
2007 Β ΕΣΣΟ. 299 ΣΕΙΡΑ. Κτηνίατρος. Παρουσιάστηκα ΚΕΥΓ, Άρτα, φυσικά. Από κει Σέρρες και μετά 424 ΓΣΝ Θεσσαλονίκη. Δεν έχω παράπονο... :D

ziggy
14-01-2010, 13:32
Τι σειρές είναι αυτές, τελική από Ferrari?
Πέρασες και από την πατρίδα μου rise?

rise
14-01-2010, 13:44
Τί να κάνουμε, μας πήραν λίγο τα χρόνια μέχρι να παρουσιαστούμε... :kaloe:
Ναι πέρασα αλλά δυστυχώς ήταν καλοκαίρι και δεν την είδα σε φουλ ρυθμούς. :cool:

Knight
14-01-2010, 16:16
97Γ ΕΣΣΟ ΣΕΙΡΑ 248
Ας θυμηθουμε η ΠΑΛΙΟΙ αυτα που θελουνε να ξεχασουνε οι ΝΕΟΙ
Παρουσιαστηκα στη Σπαρτη Τριτη 27 Μαιου 1997 2 μηνες βασικη εκπεδευση και 2 μηνες Οδηγος (αν και ημουν ΚΑ.ΨΙ.ΜΗτζης και Κουρεας για 850 ατομα αλλα και σιδερας)απο υπηρεσιες μετρημενες στα δαχτυλα.
Χαιδαρι Δευτερα 22 Σεπτεμβριου 1997 1 μηνα στις Διαβιβασης (ειδικοτητα Οδηγος Διαβιβαστης)
Εβρος - (Σουφλη Μεγαλο Δεριο) Δευτερα 20 Οκτωμβριου 1997 μεσα στο καταχειμωνο 1 μετρο χιονη εκει υπειρετησα 5,5 μηνες μετα πηρα αποσπαση την Δευτερα 6 Απριλιου 1998 στα Κ.Α.Υ. στην Αγρια Βολου για 1 μηνα στο παραδεισο διπλα στη θαλασσα,και τελος που αλλου στο Πενταγωνο στην Αθηνα αλους 6,5 μηνες τουριστας στο σπιτι μου και τελος απολυθηκα Παρασκευη 27 Νοεμβριου 1998.

(Δεν ειχα κανενα μεσο για να ερθω στο Χαιδαρι η στην Αθηνα στο πενταγωνο ουτε και για το βολο στα Κ.Α.Υ. αλλα ουτε το οτι εκατσα παραμεθωριο μονο 5,5 μηνες στον Εβρο-(Σουφλη), νομιζω οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης το οτι περασα καλα στον στρατο εκεινα τα χρονια τουλαχιστον, Γιατι τωρα πανε για 9 μηνες και δεν ειναι οπως τοτε 18 μηνες η 20+ για τους πιο παλιους).

HarrisK
14-01-2010, 18:15
97Γ ΕΣΣΟ ΣΕΙΡΑ 248
Ας θυμηθουμε η ΠΑΛΙΟΙ αυτα που θελουνε να ξεχασουνε οι ΝΕΟΙ
Γιατι τωρα πανε για 9 μηνες και δεν ειναι οπως τοτε 18 μηνες η 20+ για τους πιο παλιους).

Ποιοι «παλιοί» να θυμηθούμε βρε Μάρκο ?
Ξεχνάς ότι έχουμε εδώ μέσα σειρές σαν του Βαγγελη(100), Γιάννης (104),εγώ(162) κ το νιατο ο ….Σαλτης(166) ,με 22 μηνες + ο καθενας! :D:D:D

Knight
14-01-2010, 18:21
Ξεχνάς ότι έχουμε εδώ μέσα σειρές σαν του Βαγγελη(100), Γιάννης (104),εγώ(162) κ το νιατο ο ….Σαλτης(166) ,με 22 μηνες + ο καθενας! :D:D:D

Γιατι τωρα πανε για 9 μηνες και δεν ειναι οπως τοτε 18 μηνες η 20+ για τους πιο παλιους

k.theiakos
14-01-2010, 18:23

Και δε σε χαλασε!!!!!!!!

apstam
14-01-2010, 18:45
ΣΤ93 Σειρά 227

Αφήστε τα μεγάλη πίκρα ο στρατός (πλάκα κάνω)... υπηρέτησα έξι μήνες στην αεροπορία, παρουσιάστηκα στην Τρίπολη και μετά ήρθα Αθήνα... Νοέμβριο με Μάιο ούτε ένα μπανάκι δεν πρόλαβα να κάνω στρατιώτης...

soulis
15-01-2010, 18:33
εγω 91Α εσσο παρουσιαστικα χαιδαρι (κεδβ) απο κει πατρα (κετχ) απο κει 22 (ΤΘΤ) απο κει
κοζανη 9 μεραρχια και απο κει ανεβηκα στον πανω δρομο ΑΣΣ οδηγος επιτελαρχη ΑΣΣ:D:D με οτι αυτο συνεπαγεται (και καλο και κακο )
καλο: επιθεωρησεις βολτες δεξιωσεις διακοπες (και καθολου υπηρεσιες)
κακο : ολοι μερα stand by

kawasaki69john
15-01-2010, 18:43

εγω ειμαι 100 σειρα γιατι με πηγες στην 104 ηρθε καμια διαταγη απο το αρχηγειο...:D

kawasaki69john
15-01-2010, 18:58
Φυσικα και εδω Προεδρος!
Ως παλαιοτερος ολων, σειρα 100 (!!!) παρουσιασθηκα Θηβα (πολλα βληματα Πυροβολικου εδω μεσα!), μετα Πατρα (Τεχνικο για εκπαιδευση ως τεχνικος γραφεας), στη συνεχεια 9 μηνες Ξανθη (131 ΜΠΠ, ζωη και κοτα στον"ανεξαρτητο" Λοχο Συντηρησης!), και ενα (1) χρονο στην Κοζανη στην Αεροπορια Στρατου (απο οπου εχουμε κοινους γνωστους με τον πατερα του Polith -χαιρετισμους Νικολα στην σειρα μου!). Συνολον 24μ+5ημ φυλακα (ημουν στο θαλαμο λογω πονοδοντου και με...συνελαβε ο Δτης, που αργοτερα συμμετειχε στο πραξικοπημα της Κυπρου!). Τοτε πηγαιναμε οχι στρατο αλλα...μεταναστες!!! Καλα εως πολυ καλα περασα (αφεντικο, πλην των Κεντρων, ημουν!)

οχι και ποιο παλιος?και εγω τι ειμαι?100 σειρα και εγω, και λοχιας στην θηβα στην 3ητη πυροβολαρχια...ολα και ολα...

k.theiakos
15-01-2010, 20:25
οχι και ποιο παλιος?και εγω τι ειμαι?100 σειρα και εγω, και λοχιας στην θηβα στην 3ητη πυροβολαρχια...ολα και ολα...

κε Γιάννη , εσύ πρέπει να είχες διπλή ειδικότητα.

Χειριστής Ακοντίου
Καβαλάρης Αλόγου.

Τόσο παλιός είσαι.........

kawasaki69john
15-01-2010, 20:37
κε Γιάννη , εσύ πρέπει να είχες διπλή ειδικότητα.

Χειριστής Ακοντίου
Καβαλάρης Αλόγου.

Τόσο παλιός είσαι.........

σε μια ασκηση εβλεπα ποιο περα τον παπαφλεσσα και μαλλον ηταν και η μπουμπουλινα αν δεν κανω λαθος...:D

HarrisK
15-01-2010, 20:39
εγω ειμαι 100 σειρα γιατι με πηγες στην 104 ηρθε καμια διαταγη απο το αρχηγειο...:D

Δεν φτάνει που σε έκανα πιο …νέο μιλάς κιόλας? :D

ARGIRIS
15-01-2010, 20:48
91E 214 Σειρα Παρουσιαστηκα Τριπολη και μετα Καστελι πεδιαδος Ηρακλειο Κρητης.

ziggy
15-01-2010, 20:52
91E 214 Σειρα Παρουσιαστηκα Τριπολη και μετα Καστελι πεδιαδος Ηρακλειο Κρητης.

Να επιτέλους και ένας 214άρης...
Γειά σου ρε παλιοσειρά... ::D:D:D:D:D:D
(Και εγώ έλεγα, ο μόνος 214άρης είμαι εδώ μέσα;)

k.theiakos
15-01-2010, 20:53
σε μια ασκηση εβλεπα ποιο περα τον παπαφλεσσα και μαλλον ηταν και η μπουμπουλινα αν δεν κανω λαθος...:D

Αν δεν κάνω λάθος η επανάσταση πρέπει να έγινε μετά την στράτευσή σου.

Μήπως ήταν ο Μιλτιάδης?? :D:D:D:D:D:D:D:D

ziggy
15-01-2010, 20:54

lollollollollollollollollollollollol
Μ' έστειλες μιλάμε...!!!

stanfromgreece
15-01-2010, 21:33
96ΣΤ' ΕΣΣΟ (245)
25/11/96 - 16/1/97 ΚΕΥΠ ΛΑΜΙΑΣ
16/01/97 - 25/11/97 96 ΛΜΧΕΘ (μετάταξη στο Μηχανικό) Αρμόλια Χίου (12μηνος)
Γραφέας 2ου - 3ου γραφείου, Ειδικός ΡΒΧΠ (ραδιολογικού,βιολογικού,χημικού πολέμου)- Ταχυδρόμος :D

Sad13
15-01-2010, 21:49
Κουράστηκες δηλαδή...lol

stanfromgreece
15-01-2010, 21:50
Κουράστηκες δηλαδή...lol

(Φυσικά...έπεσε πολύ...:parta2: ...:D)

kawasaki69john
15-01-2010, 22:07

μετα απο τοσους αιωνες που να θυμαμε..:dunno::dunno::dunno:

MAIK RHO
15-01-2010, 22:12
Οι πιο ωραιες απαντησεις που ακουσα ποτε !!!!!!!!!!!!
Πολυ γελασα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

justapstar7
15-01-2010, 22:13
2003 A'ΕΣΣΟ -282,η πρώτη σειρά που έκανε 12μηνο.
Λίγος χρόνος πολλές αλλαγές πέρασε αέρα ο καιρός.
Παρουσιάστηκα Θήβα Πυροβολικό,αλλά οταν ήρθαν για δοκιμές απο Ειδ.Δυνάμεις,δήλωσα πεζοναυτες.
Έκλεισα σχεδόν 2 μιση βδομάδες Θηβα,μετά Πεύκο.
Κάθισα εκεί άλλες 2 βδομάδες.
Από εκεί μου ήρθε για ειδικότητα ΣΕΤΤΗΛ.(Τεχνικός Ασυρμάτων Μέσων)
-2μήνες στον Πύργο Ηλείας.(31/03/2003-23/05/2003)
-Μετά στον Βόλο ,λόχο Διαβιβαστών,οπου έγινε συνήθεια να βαζω κόντρα στα πους απς και φυσικά τους κέρδιζα όλους,και οι παλιοί τα στοιχήματα με τους γύρω λόχους(140 το πέσιμο). :D
Απο εκει απολύθηκα.
Πλάκα είχε γενικά..

MAIK RHO
15-01-2010, 22:19
Εκατο πεντε το ρεκορ μου στα νιατα μου !!!!
Μπραβο σου !!!!!!!!!!!
Τωρα ειμαι 56 χρονων και κανω περιπου σαραντα με πεννηντα, εξαρταται τα κεφια !!!!!

BEN
16-01-2010, 00:39
98 β' ΕΣΣΟ,253 ΣΕΙΡΑ
παρουσιαστικα Μαρτιο του '98 στην ΛΑΜΙΑ,πηρα ειδικοτητα οδηγος,οτι ειχε ροδες το οδηγησα στον Ε.Σ. με λιγα λογια
μεταθεση τον ιουλιο στο Λιτοχωρο,αποσπαση απο το λιτοχωρο τον ιανουαριο και για εναν μηνα για το Κ.Ε.Ο.Α.Χ.(κεντρο εκπαιδευσης ορεινου αγωνα χιονοδρομων) ΜΕΤΑ ΚΟΜΑΝΤΑ(εγω καμια σχεση με αυτους) ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ
μεταθεση απριλιο του 99 για ΛΑΡΙΣΑ-ΣΥΚΟΥΡΙΟ 351 παπ(εκει που την ειχε κανει καλοκαιρινη η 17 νοεμβρη)
ΑΠΟΣΠΑΣΗ απο Λαρισα τον ιουλιο για την Σ.Μ.Υ στα τρικαλα,αλλα μετα καταλαβα γιατι με θελανε,μολις πηγα εφυγα για τα καλοκαιρινα σκοινακια της σχολης λιγο εξω απο τον βολο σε ενα μερος με μια γαματη παραλια της ΝΙΕΣ για οσους την ξερετε,περασα ζαχαρη εκει,οδηγος του διοικητη του ταγματος
και απολυση απο ΣΥΚΟΥΡΙΟ 23 σεπτεμβριου του '99 λιγες μερες μετα τον μεγαλο σεισμο που ειχε κανει στην αθηνα

nikos kara
16-01-2010, 16:19
20 χρονια κ σημερα.....................(να απολυθω)

mc_tolis
16-01-2010, 17:09

Μια χαρα σε βρησκω! Μην ανησυχεις φιλε! Αερα θα περασει ο καιρος...Τι να πω και γω! 10 μηνες ακομα :p

Mpliki
16-01-2010, 18:01

Σε περνει για πολλα δηλαδη?! :D:D lol lol

kawasaki69john
16-01-2010, 18:14

εδω περασανε 36 χρονια που απολυθικα..δεν θα περασουν τα 20 για σενα ..σιγα τι ειναι ....:dunno:

nikos kara
16-01-2010, 18:37
36 χρονια εξω.Εγω 20 χρονακια μεσα κοντρα ξυρισμα,κοντρα γυαλισμα,κοντρα υπηρεσιες.

toubn
17-01-2010, 10:08
93A --> 222 Σειρά

ΓΙΑΝΝΗΣ
17-01-2010, 16:52
95ΣΤ 239 ΣΕΙΡΑ
2 μήνες Συρο,3 μήνες Πάτρα και 13 μήνες Χίο-Καρδάμυλα.

kawasaki69john
17-01-2010, 17:23
σαν νουμερα απο το εθνικο λαχειο ειναι αυτες οι σειρες...xaxaxaxaxaxa

Arkady
22-01-2010, 17:26
Ε'97 Τρίπολη (Αεροπορία).
Τατόϊ-Κάρπαθος-Ελληνικό.

giorgos_ins
26-03-2010, 20:03
Οκτώβρης 2005 - Ιούλιος 2006
2006 ΣΤ-Αεροπορία,παρουσιάστηκα Τρίπολη μετά πήγα 10 μέρες Τανάγρα 114ΠΜ αλλα επειδή είχε πήξιμο πήγα στο ΚΕΔΑΧ(κατασκηνώσεις Αεροπορίας στο Δήλεση απο που και απολύθηκα:40:

SOPOTO
26-03-2010, 20:13
1996 A' ΕΣΣΟ. Τρίπολη 3 μήνες (Αεροπορία, ειδικότητα αμυνα-φρουρηση αεροδρομίων), μετά Κρήτη 7 μήνες (115 Πτέρυγα Μάχης) και τέλος Προεδρική Φρουρά (10 μήνες).

giwrgosliv
27-03-2010, 09:55
2003 Α΄ ΕΣΣΟ (282). Σώμα έρευνας - πληροφορικής. Μετάταξη στο Σώμα υλικού πολέμου. 388 ΠΑΠ στις Σάπες Ροδόπης και 387 ΠΑΠ στη Δράμα.

drberto
02-04-2010, 14:35
2006 Δ' ΕΣΣΟ Π.Α.
25 μερες "βασικη" στην 124 ΠΒΕ,1 μηνα "εκπαιδευση ειδικοτητας" στο 251 ΓΝΑ (σμτης υγειονομικου ιατρος),9 μηνες στο 2ο ΚΕΠ Παρνηθα με 2 μηνες αποσπαση στην 126 Σμηναρχια Μαχης στο Ηρακλειο (η καλυτερη περιοδος,ηταν και καλοκαιρι!)!

i love kontres
10-04-2010, 16:15
2003 Α΄ ΕΣΣΟ (282). Σώμα έρευνας - πληροφορικής. Μετάταξη στο Σώμα υλικού πολέμου. 388 ΠΑΠ στις Σάπες Ροδόπης και 387 ΠΑΠ στη Δράμα.

αντε ρε συμπεθερε ηρθες κατα αεδω πανω ??????

ΕΓΩ....2003 Β ΕΣΣΟ (283) ,
- ΠΕΖΙΚΟ κιλκις (καμπάνη)
- μετα ΣΠΑΡΤΗ για εκπαιδευση οδηγος ΚΑΙ ΛΟΧΙΑΣ
- μετα ΚΟΜΟΤΗΝΗ (646 - παρασχου) κ στο καπακι
- ''δυσμενης'' αποσπαση ΘΕΣ/ΚΗ στο Γ' σωμα στρατου ....να κανω την παραμεθωριο μου εκει!!!!!!!!(καθε μερα συνοδευα με ενα GD 240, ΝΑΤΟικες φαλαγγες μεχρι του ευζωνους κ ξανα πισω !:sifone:

- στο τελος ΞΑΝΑ κομοτηνη - παρασχου - 511 (ταγμα προκαλυψης) να ''οργωνω'' ολη την οροσειρα της ροδοπης με μια αυτοματη καναδεζα (GD 290 turbo) σε φυλάκια !!!!

κωστας τσ
10-04-2010, 16:48
221στ.μεγαλο πευκο
μετα ναουσα τπν
ξανα μ.πευκο λυβ
5μοιρα δραμα
σομαλια και τελος5μοιρα

bill
12-04-2010, 09:22
97στ πυροβολικο θηβα και μετα κομοτηνη μεχρι την απολυση χειρηστησ αντιεροπορικου ρανταρ osa

giwrgosliv
12-04-2010, 09:26
αντε ρε συμπεθερε ηρθες κατα αεδω πανω ??????

άστα να πάνε... Συκορράχη :)

- στο τελος ΞΑΝΑ κομοτηνη - παρασχου - 511 (ταγμα προκαλυψης) να ''οργωνω'' ολη την οροσειρα της ροδοπης με μια αυτοματη καναδεζα (GD 290 turbo) σε φυλάκια !!!!

Με μια τέτοια κι εγώ...Τρελό μηχάνημα ε? Μέχρι και λαμπάκι για το δοχείο των πιτσιλιστήρων είχε...
Δεν ήμουν οδηγός και με έκαναν, γιατί είχε έλλειψη η μονάδα...

Amaretos
12-04-2010, 13:25
98ΣΤ Κορινθος-Γιαννενα-Καβύλη

dimchav
12-04-2010, 19:39
252 98A εσσο αυλωνα ειδικοτητα αρχηγος μεσου αρματος Μ60Α3(λοχιας) και μετα Γ ΕΑΝ Αλεξ/πολη μεχρι που απολυθηκα απο κει...αμεταθετος..

i love kontres
12-04-2010, 20:34
Με μια τέτοια κι εγώ...Τρελό μηχάνημα ε? Μέχρι και λαμπάκι για το δοχείο των πιτσιλιστήρων είχε...
Δεν ήμουν οδηγός και με έκαναν, γιατί είχε έλλειψη η μονάδα...

τρελο εργαλειο, πολλα γκαζια .....ΑΛΛΑ εκαναν το λαθος να τη δωσουν σε εμενα !
εγω βλεπεις ειχα επαγγελματικο διπλωμα πριν μπω (λογω του ταξι) κ αμμεσως με ''απορροφησαν'' , με τη δικαιολογια οτι ΣΑΝ πιο ''εμπειρος'' θα ''εστρωνα'' την καινουργια καναδεζα ......
μπουχαχαχαχαχαχαχααχαχα........επρεπε αν την εβλεπες ή μαλλον να τη μυριζες οταν γυρισα μετα απο την πρωτη ''κινηση'' που εκανε ....
αναβαση - καταβαση 45+45 χλμ πανω-κατω με κομπλαρισμενη τετρακινηση κ εγω να παιζω με τη θεση 2-3 στο αυτοματο σασμαν !!!

..βρωμουσε ΚΑΜΜΕΝΟ κερι .....ακομη κ απο το σασμαν !!!!!!!!:21:

nikos kara
16-04-2010, 22:03
252 98A εσσο αυλωνα ειδικοτητα αρχηγος μεσου αρματος Μ60Α3(λοχιας) και μετα Γ ΕΑΝ Αλεξ/πολη μεχρι που απολυθηκα απο κει...αμεταθετος..

Γ ΕΑΝ ε;ζωαρα.Εγω ειμαι στην 21 εμα χαλια μαυρα ο καθε ενας το:nopity::5::5:

dimi
16-04-2010, 23:29
93 Β radar Σκυρου.... 45 μεσα 4 εξω...και οποιος αντεξε...αντεξε...

Th4n4s1s
22-05-2010, 20:09
2009 Γ (308) Ειδικότητα Έρευνας Πληροφορικής

-Κέντρο ΚΕΥΠ Λαμία
-ΣΑΕΠ Εκπαίδευση Γουδί
-IV ΤΑΞΥΠ Ξάνθη
-ΑΣΔΥΣ Γουδί

Και πριν 4 μέρες ΠΟΛΙΤΗΣ (όχι PoLiThS :hand::hand::hand:)

Y.Γ. Δύσκολο το 9μηνο..

jotri
22-05-2010, 20:39
2009 Γ (308) Ειδικότητα Έρευνας Πληροφορικής

-Κέντρο ΚΕΥΠ Λαμία
-ΣΑΕΠ Εκπαίδευση Γουδί
-IV ΤΑΞΥΠ Ξάνθη
-ΑΣΔΥΣ Γουδί

Και πριν 4 μέρες ΠΟΛΙΤΗΣ (όχι PoLiThS :hand::hand::hand:)

Y.Γ. Δύσκολο το 9μηνο..

τον Τριβήλο Νεκτάριο τον γνώρισες εικεί στην ΑΣΔΥΣ/ΔΥΠ????

Th4n4s1s
22-05-2010, 23:30
τον Τριβήλο Νεκτάριο τον γνώρισες εικεί στην ΑΣΔΥΣ/ΔΥΠ????

Δεν ήμουν στην ΔΥΠ αλλά τον γνώρισα...Πατριωτάκι αν δεν απατώμαι.. :driving:

vectrapower
23-05-2010, 01:02
2009A Ειδικότητα Σκαπανέας-Πολιτικός Μηχανικός

Η πορεία μου

-ΚΕΜΧ Ναύπλιο
-ΣΜΧ Λουτράκι (Εκπαίδευση σκαπανέων)
-ΛΥΒ στο Νευροκόπι
-724ΤΜΧ Τοξότες Ξάνθης
-732ΔΣΕ στην Ξάνθη(Διευθυνση στρατιωτικών εργων) με απόσπαση για 3 μήνες
-733ΔΣΕ Κοζάνη

paris
23-05-2010, 10:22
Περάσανε είκοσι χρόνια (20) που απολύθηκα παρουσιάστηκα 1988 Σεπτεμβριο στο Καμπανι (Κικλις) τώρα δεν υπαρχή ούτε σαν Στρατόπεδο, μετά ΚΕΒΟΠ Χαϊδάρι και αυτό δεν υπαρχή θα γίνει πάρκο το Στρατόπεδο, μετά Αλεξανδρούπολη , μετα Ξάνθη 4 ΤΑΞΥΠ και απολύθηκα.

nasos106
23-05-2010, 22:22
Παρουσιαστηκα 9/1996 μετα απο αναβολη λογω σπουδων με τη 244Ε σειρα!Η πορεια μου τους επομενους 18 μηνες ηταν:
-K.E.Πεζικου Τριπολης
-Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ Πυργου
-581 Τ.Π. Ροδος (Αφαντου)

με ειδικοτητα τεχνιτης τηλεπικοινωνιων.

jotri
24-05-2010, 09:25
Δεν ήμουν στην ΔΥΠ αλλά τον γνώρισα...Πατριωτάκι αν δεν απατώμαι.. :driving:

o αδερφός μου είναι!!!χα χα καλο ,ε?

stanfromgreece
24-05-2010, 09:37
o αδερφός μου είναι!!!χα χα καλο ,ε?

Άμα τον είχε βρίσει να δώ τί θα απάνταγες!!! :smilielol5::smilielol5::smilielol5::smilielol5::s milielol5:

jotri
24-05-2010, 09:47
Άμα τον είχε βρίσει να δώ τί θα απάνταγες!!! :smilielol5::smilielol5::smilielol5::smilielol5::s milielol5:

πίστεψε με δεν έχω θεμα με αυτό!!!!ειναι σαν το "περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα"......
:smile5::smile5::smile5::εξάλλου ξέρω οτι ο brother δεν ειναι κ τοσο "σφίχτης"...53::53::53::53:

Insignia Gas
24-05-2010, 11:59
95B ΕΣΣΟ, 235 σειρά
Παρουσιάστηκα στο Κ.Ε.Τ.Θ. Αυλώνα όπου έμεινα για περίπου 3 μήνες. Ειδικότητα: Πυροβολητής Μέσου Άρματος Μ60. Από εκεί, 8η ΕΜΑ, 3η ίλη στα Γιάννενα από όπου και απολύθηκα (στις 28 Σεπτεμβρίου '97 αν θυμάμαι καλά) ύστερα από 18 μήνες θητείας.

Sad13
24-05-2010, 12:01
..........εξάλλου ξέρω οτι ο brother δεν ειναι κ τοσο "σφίχτης".......

Σαν μερικούς μερικούς....:10:

NikosK
01-07-2010, 00:28
98Ε ΕΣΣΟ
ΚΟΡΙΝΘΟ-ΚΕΒΟΠ(ΠΑΟΤΖΗΣ-ΛΟΧΙΑΣ)-221 ΤΕ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ-566 ΜΚΤΠ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΣΕΡΡΕΣ

giannis mat
04-07-2010, 18:58
Παρουσιάστικα Αυλώνα , δεν θυμάμαι το πότε . Αλλά επειδεί ήτανε αρκετά ....χαλαρά και δεν το άντεχα , είπα στον μπαμπά να βάλει μέσο και έτσι μετατάχτικα στις ειδικές δυνάμης ταχυδρομικού?????? 16 μήνες σε Διδυμότειχο & Ορεστιάδα ( 25 μέσα - 1 έξω ) 2 τελευταίοι μήνες στην Κατεχάκη στο κεντρο εκπ\σης ταχυδρομικού . Τέλος καλό όλα καλά .

zaxos 13 ΚΛΗΣ
23-07-2010, 00:06
Παρουσιαστικα κ.ε.τθ. στον Αυλωνα οπου εμεινα 5 μηνες και μετα πηγα Αλεξανδρουπολη Γ΄Ε.ΑΝ. στρατοπεδο Ζηση οπου εκατσα τους υπολοιπους 13 μηνες και απολυθηκα απο εκει.(28-9-1998)

mc_tolis
19-09-2010, 22:40
ΒΟΗΘΕΙΑ: Κανα μεσο ρε παιδια στο ναυτικο για να αποφυγω ναυτοδικιο λογο εγκαταλειψη ποστου...;

ziggy
19-09-2010, 22:42
Ωχ, τί έγινε ρε Τόλη; Ασχημα τα πράγματα...;;

mc_tolis
19-09-2010, 22:48
...αφησα τη πυλη χωρις σκοπο τα ξημερωματα...

PoLiThS
20-09-2010, 17:09
κοιμοσουνα ρε?

mike one
21-09-2010, 00:02
97στ πυροβολικο θηβα και μετα κομοτηνη μεχρι την απολυση χειρηστησ αντιεροπορικου ρανταρ osa

Πόσο μικρός είναι ο κόσμος?
97 Στ και εγώ μαζί με το Βασίλη.Που είσαι ρε σειρά?Το ότι θα σε πετύχω εδώ δεν το περίμενα.:smilielol5:

fiestagiannis
21-09-2010, 08:42
97Α ΕΣΣΟ
Πεζικό-τρίπολη-564 λαγός(Διδυμότειχο)-Λ.Υ.Β Ξάνθης- Λόχος φρουρών στο Πεντάγωνο!!!!!!!!

cpan
08-10-2010, 13:10
Παρουσιάστηκα 25/08/2003 στο ΣΕΜ (Σώμα εφοδιασμου - μεταφορών) στη μαγευτική Σπάρτη , έπειτα επιλογή ΤΕΝΕΦ (Τάγμα εναέριου εφοδιασμού) , εκπαιδευση ΣΒΕΑ - ΣΧΑΛ και ειδικότητα ριπτης - συσκευαστής αλιξεπτώτων και υλικών με αμετάθετη βάση το 865 τάμγα στην Ελευσίνα. Αλλα ως γκαντέμης το αμετάθετο των ριπτών αποφασίστηκε να αλλάξει και για τους έφεδρους και να στελεχώνεται απο το 2004 μόνο απο μόνιμους , οπότε μετάθεση στη Μυτιλήνη 98 ΤΕΜΕΘ και εκπαιδευτής διμοιρίας ειδικής εκπαιδεύσεως στην ΑΣΔΕΝ (Ανώτατη Διοίκηση Έβρου Νήσων) και ταξίδια ως πλήρωμα σε C-130 , ατύχημα σε άλμα και 401 , επιστροφή Μυτιλήνη και απόλυση 24/08/2004

btcc
08-10-2010, 15:27
Καλα ρε παιδια ουτε που υπηρετησατε δεν ξερετε ? ΑΣΔΕΝ = Ανωτάτη Στρατιωτική Διοίκηση Εσωτερικού και Νήσων
Απο που το βγαζετε το εβρου ?

jotri
08-10-2010, 21:50
Καλα ρε παιδια ουτε που υπηρετησατε δεν ξερετε ? ΑΣΔΕΝ = Ανωτάτη Στρατιωτική Διοίκηση Εσωτερικού και Νήσων
Απο που το βγαζετε το εβρου ?

χα χα χα..σωστοοοος...
ειναι λογικο ομως οταν υπηρετεις θητεια να μην δινεις τοσο μεγαλη σημασια στις συντομογραφιες του Στρατου(και ειναι πολλές)....
όπως τι ειναι το ΕΣΣΟ, βάζω στοιχημα οτι πάρα πολλοί δεν το ξέρουν!!!!

btcc
09-10-2010, 20:01
Αν θυμαμαι καλα κατι σε εκπαιδευτικη σειρα στρατευσιμων οπλιτων .
Α.Σ.Μ ? Αριθμος σττρατιωτικου μητρωου

STRATOS PIRAEUS
09-10-2010, 20:49
χα χα χα..σωστοοοος...
ειναι λογικο ομως οταν υπηρετεις θητεια να μην δινεις τοσο μεγαλη σημασια στις συντομογραφιες του Στρατου(και ειναι πολλές)....
όπως τι ειναι το ΕΣΣΟ, βάζω στοιχημα οτι πάρα πολλοί δεν το ξέρουν!!!!

Επειδη τιποτα δεν μενει κρυφο ποια στις μερες μας τα αρχικα ΕΣΣΟ σημαινουν (Εκπαιδευτική Σειρά Στρατεύσιμων Οπλιτών) και ας υπηρετησα σε τορπυλοπυραυλακατο.................:sifone::sifone :

mc_tolis
10-11-2010, 20:10
Α Π Ο Λ Ε Λ Ε

lakiss51
10-11-2010, 20:20
Α Π Ο Λ Ε Λ Ε

Καλα βρε Τολη, ποτε κιολας; προχθες δεν πηγες στα Γιαννινα;

mc_tolis
10-11-2010, 20:22
Καλα βρε Τολη, ποτε κιολας; προχθες δεν πηγες στα Γιαννινα;

:D

12 Νοέμβρη παρουσιαστικα στο Σκαραμαγκα... (είχα μολις 1 εβδομάδα το αμαξι!)
Μεθαυριο κλεινω το 12μηνο, αλλα λογο εκλογων μας εδιωξαν απο τις 4 του μηνα...

kawasaki69john
10-11-2010, 20:31
:D

12 Νοέμβρη παρουσιαστικα στο Σκαραμαγκα... (είχα μολις 1 εβδομάδα το αμαξι!)
Μεθαυριο κλεινω το 12μηνο, αλλα λογο εκλογων μας εδιωξαν απο τις 4 του μηνα...

της ευχες μου για καλος πολιτης .[ αρα την γλυτωσες και με το προβλημα,μπραβο σου..]

mc_tolis
10-11-2010, 20:56
της ευχες μου για καλος πολιτης .[ αρα την γλυτωσες και με το προβλημα,μπραβο σου..]

Ευχαριστώ!

[πιο προβλημα;]

kawasaki69john
10-11-2010, 21:04
Ευχαριστώ!

[πιο προβλημα;]

ζητουσες βοηθεια για κατι σε σκοπια κλπ.

ziggy
10-11-2010, 21:04
Αντε Τόλη, καλός πολίτης...!!!
Πότε κιόλας πέρασε ένας χρόνος (εσύ το ξέρεις)...

mc_tolis
10-11-2010, 21:06
Σε ευχαριστω Γιαννη... Οντως πολυ γρηγορα περασε!

Καβασακι εχεις δικιο... Ειχα φαει ποινολογιο και ηθελαν να με πανε ναυτοδικιο...Ευτυχως τη γλυτωσα με 25 μερες ενδων...

lakiss51
10-11-2010, 21:09
Καλος πολιτης!

και προσεχε, γιατι "εξω" δεν εχει "ενδων" (ενδον) ποινες;)

vlaxomand
10-11-2010, 21:38
εξαπεστειλεν την περιστεραν

Και πολύ Μάχιμος.

2001Β ΕΣΣΟ

4 μήνες / ΚΕΔΒ Χαιδάρι - 6μήνες / 4η ΤΑΞΠΖ Αξιούπολη - 6η μήνες /31 ΜΚ ΤΑΞ Φέρες.

Αν δεν είχα γυναίκα και παιδια , ξαναπήγαινα με 1000......... στα ίδια μέρη με τα ίδια προσωπα....
95 στ εσσο 239
κεδβ χαιδαρι εκπαιδευση
ειδικοτητα οδηγος
μεταθεση Γιαννιτσα 495ΤΔΒ μαζι με 23 Μ.Ε
βολτες Σκυδρα - Αξιουπολη- Αλεξανδρεια μεχρι κ διανυκετρευση στο Κιλκις ειχα κανει...

MANOYSOGIANNAKIS GIANNIS
27-02-2011, 21:07
87Γ ΕΣΣΟ κανονικα, αλλα πηγα μετην 88Δ ΕΣΣΟ. Κατατάχθηκα στο 6ο Σ.Π.στην Κόρινθο Λόχος Τεχνικού , μετα πηγα Πατρα ΚΕΤΧ με 1) ειδηκότητα Η.Ε.Ο - Ηλεκτρολόγος Ερπυστριοφορων Οχημάτων
2) ειδικότητα. Τεχνικός Γραφέας, Τεχνικός Αποθηκάριος.
Δεν πηγα εργοστάσιο βασης , αλλα πηγα στην μονάδα εγω και ο καψιμιτσης δυο μηνες πριν ανεβει η σειρα μου στο ταγμα.
12ο Ταγμα Τεχνικου στρατόπεδο ΖΗΖΗ 4 χλμ. απο την ομορφη Αλεξανδρούπολη.
Τους τελευταιους πεντε μηνες πηγα στο ιστρικο ΠΕΒ 18χλμ. απο την ωραια πολη του Βολου.
Η ειδηκότητα που πηρα ηταν βοηθος ανακριτη στο 2ο Γραφειίο, ασφάλεια του μεγαλυτερου εργοστασιου επισκευεις αρμάτων στα Βαλκάνια.
Η υπηρεσια με πηγαινε 18 μεσα 1 εξω. Δραμα κατάσταση, ουτε νεος ετσι.
Απολύθηκα με 10 μερες φυλακη, και με επίπληξη απο Πατρα λογω <ασκοπης χρησις πυρομαχικων> στη ΜΟΜΑ πανω απο την ΑΡΟΗ στη Πατρα. ... κριμα που δεν τους εφαγα..χεχεχε...../// Απολυθηκα 12 Ιουνιου του 1990. Αξεχαστα χρονια.

NAF38
27-02-2011, 21:57
σειρα 238 αρκετα χρονια πριν αυλωνα Σεπτεμβριος 1995 4 μηνες , 14 μηνες παστιδα ροδος ειδικοτητα οδηγος σε αρμα Μ 48 Α5 MOLF , ΙΜΙΑ , τουρκικα F 16 πανω απο το στρατοπεδο πισω τα δικα μας , ωραια ηταν δημιουργηθηκαν φιλιες που αντεχουν μεχρι σημερα .

AntonisFout
28-02-2011, 12:56
Παρουσιάστηκα 11 Φεβ. 2008 στο 541 ΚΕΝ στη ΡΟΔΟ μετά από 2 εβδομάδες πήγα ΑΥΛΩΝΑ στη σχολή Υ.Ε.Α (Υποψήφιων Έφεδρων Αξιωματικών) για 4 μήνες και μετά μετάθεση στο τόπο μου στην 95 Ε.Α.Ν.ΕΘ και απολύθηκα 11 Ιουλ. 2009 (17 μήνες) χωρίς μία μέρα φυλακή!!! Ήμουν δόκιμος και είχα 4 άρματα υπό την ευθύνη μου και πήγα Αλεξανδρούπολη για βολές το Νοέμβριο του 2009 και στο Λιτόχωρο τον Απρίλιο του 2010 από όπου γύρισα με 5 μέρες τιμητική επειδή είχα 100% ευστοχία με το άρμα σε κινούμενο στόχο!!! Καταπληκτική εμπειρία το άρμα!!!!!

nikos kara
28-02-2011, 13:04
Καταπληκτική εμπειρία το άρμα!!!!!

οοοοοοουυυυυυυυυυ τη να σου πω....
καθε μερα εκει ειμαι....

lakiss51
28-02-2011, 13:24
AntonisFout μηπως σου εδωσαν τιμητικη επειδη πετυχες το μοναστηρι (Αγ. Διονυσιο) στον Ολυμπο; εσυ δεν ησουν τοτε;:D:D:D
Πολυ πυροβολικο εδω μεσα! Μανουσογιανακη κι εγω Τεχνικος γραφευς με αλλη πορεια ομως (μεχρι Αεροπορια Στρατου) κι απο σειρα...αστην καλυτερα:rolleyes2:

captainmanos
28-02-2011, 14:20
AntonisFout μηπως σου εδωσαν τιμητικη επειδη πετυχες το μοναστηρι (Αγ. Διονυσιο) στον Ολυμπο; εσυ δεν ησουν τοτε;:D:D:D
Πολυ πυροβολικο εδω μεσα! Μανουσογιανακη κι εγω Τεχνικος γραφευς με αλλη πορεια ομως (μεχρι Αεροπορια Στρατου) κι απο σειρα...αστην καλυτερα:rolleyes2:

.
Βρε Βαγγέλη, όταν υπηρετήσαμε εμείς ίσως πολλοί από τους φίλους του φόρουμ ......δεν είχαν γεννηθεί ακόμη!!!

Για την ιστορία υπηρέτησα ως Αξιωματικός Σημαιοφόρος Μάχιμος σε Ναρκαλιευτικό πλοίο 22 μήνες και μετά στη Λάρισσα στη 28η ΤΑΔ (Αεροπορία) στο Μικτό Κέντρο Επιχειρήσεων (Στρατός-Ναυτικό-Αεροπορία).

Σύνολο 32 μήνες και 21 ημέρες!!!

Αυτά!!!
.
.
.
:nopity::nopity::nopity::nopity::nopity:

lakiss51
28-02-2011, 14:25
.
Βρε Βαγγέλη, όταν υπηρετήσαμε εμείς ίσως πολλοί από τους φίλους του φόρουμ ......δεν είχαν γεννηθεί ακόμη!!!
Για την ιστορία υπηρέτησα ως Αξιωματικός Σημαιοφόρος Μάχιμος σε Ναρκαλιευτικό πλοίο 22 μήνες και μετά στη Λάρισσα στη 28η ΤΑΔ (Αεροπορία) στο Μικτό Κέντρο Επιχειρήσεων (Στρατός-Ναυτικό-Αεροπορία).
Σύνολο 32 μήνες και 21 ημέρες!!!
Αυτά!!!
.nopity::nopity::nopity::nopity::nopity:

Στη γειτονια μου υπηρετησες; εκει κοντα μενω!

captainmanos
28-02-2011, 14:30
Στη γειτονια μου υπηρετησες; εκει κοντα μενω!

.
Ανθίμου Γαζή 41 έμενα 1 χρόνο σχεδόν!!!
.
.
.
:angelsad2::angelsad2::angelsad2:

lakiss51
28-02-2011, 14:39
.
Ανθίμου Γαζή 41 έμενα 1 χρόνο σχεδόν!!!
.:angelsad2::angelsad2::angelsad2:

Διπλα στο Θηλεων ε;:biggrin2: εγω μενω στον Αγ. Γεωργιο κοντα (τοτε δεν υπηρχε!)

captainmanos
28-02-2011, 15:14
Διπλα στο Θηλεων ε;:biggrin2: εγω μενω στον Αγ. Γεωργιο κοντα (τοτε δεν υπηρχε!)

Εμ! γιατί σου έβαλα τα..........:Angel_anim::Angel_anim::Angel_anim:
.
Επεφτε πολύ..............inlove.....&.....:parta2:....!!!
.
.
.
:wink5::wink5::wink5::wink5::wink5:

kavano
28-02-2011, 20:56
220 για τους στρατεους ή Ε92 στην Π.Α. που υπηρετησα για 21 μηνες.
Τριπολη -> Τατοϊ ,ειδικοτητα ΔΕΥ ΜΟΟΜ(Δοκιμος εφεδρος υπαξ. μηχανικος-οδηγος ειδικων οχηματων & μηχανιματων) -> Αχγιαλος 111Π.Μ. (τα καλυτερα χρονια της ζωης μου) -> Ταγμα ΓΕΕΘΑ Πενταγωνο ή αλλιως Τριεθνες ή αλλιως οι πιο Μ__Ν___Σ οπινες (5ετης) που κυκλοφορουν στο στρατευμα και απο τα 3 οπλα.
Ωραια χρονια ανεμελλα , ξαναπηγενα με τα 1000!!!

alzmxm
28-02-2011, 21:11
Εγω Καλαματα μετα ροδο 299ΤΠ και τελος Κοζανη-Μαυροδεντρι 523

DimitrisP
28-02-2011, 21:18
Μέγαρα κι ας μη με λένε Παναή!

ATHENS
28-02-2011, 21:42
Μέγαρα κι ας μη με λένε Παναή!

Οταν λεμε Μεγαρα Δημητρη...που ακριβωs...;; Δεν υπαρχουν και πολλεs Mοναδεs εκει...τουλαχιστον τα τελευταια 26 χρονια που ξερω...!

DimitrisP
28-02-2011, 21:44
Οταν λεμε Μεγαρα Δημητρη...που ακριβωs...;; Δεν υπαρχουν και πολλεs Mοναδεs εκει...τουλαχιστον τα τελευταια 28 χρονια που ξερω...!

204 MΓΑΠ. Όταν απολύθηκα διαλύθηκε κιόλας!

ATHENS
28-02-2011, 21:50
204 MΓΑΠ. Όταν απολύθηκα διαλύθηκε κιόλας!

Μαλιστα..υπαρχει και σχετικη σελιδα στο Facebook για τουs παλια υπηρετησαντεs εκει..http://ja-jp.facebook.com/group.php?v=wall&gid=13138277590 .....τωρα απο οσο γνωριζω στην περιοχη τηs Παχηs μονο Μοναδεs τηs Aερροπορια Στρατου ..υπαρχουν!

DimitrisP
28-02-2011, 21:50
Έχουμε και μια ηλικία Ηλία.. το 72 απολυθείς..

ATHENS
28-02-2011, 21:58
Καταλαβα Δημητρη...μιλαμε για παλιοσειρα...lol ...εγω τοτε πρεπει να ειχα κλεισει τα 5...lol...lol

DimitrisP
28-02-2011, 22:08
Καταλαβα Δημητρη...μιλαμε για παλιοσειρα...lol ...εγω τοτε πρεπει να ειχα κλεισει τα 5...lol...lol

:smilewinkgrin: Καβατζάρησα τα 60 άστο.

thalassoudis
03-03-2011, 20:59
παρουσιαστηκα στην μαμα πατριδα τον σεπτεμβριο του1998 στο 6ο συνταγμα πεζικου στην κορινθο.κατοπιν πηραμε τον καρβουνιαρη για φερρες εβρου για 12 μηνες.στον τριτο κυκλο εκπαιδευσης τριεθνες στα ελληνοσκοπιανα συνορα.18 μηνες με δυσκολιες αλλα πολλες φιλιες και πολυ γελιο.αυτο ειναι που μενει κιολας.και η ευχαριστη εκπληξη οταν ανεβηκα στον εβρο για επιστρατος βρηκα ολη την σειρα μου,ολα τα λεφτα.πολυ χαβαλες και αφθονο γελιο.α ρε 244 τιμημενη...

MANOYSOGIANNAKIS GIANNIS
09-03-2011, 19:30
Fw: Beautiful Women Soldiers from around the world !
Καλησπέρα παιδια, για δειτε και αυτο και μετα μου λετε αν θα ξαναπηγαιναμαι στο στρατο.......

GIO INSIGNIA
09-03-2011, 21:09
Παρουσιαστικα 27/1/97 στο ΚΕΕΜ 97α εσσο. 2μηνες σπαρτη μετα καρβουνιαρη και βαλτος ορεστιαδος 37ΤΥΠ ειδικοτητα αποθηκαριος και πολυ δρομολογιο σε ολες τις μοναδες τις ταξιαρχιας για τροφοδοσια και οχι μονο. Χειροτερη μοναδα που επισκευτικα ηταν μια που δεν θυμαμε πως λεγοταν αλλα ηταν στο μεγαλο δερειο η μοναδα και το φυλακιο στο μικρο δερειο(αποθηκη καυσιμων). Μετα απο οκτω μηνες μεταθεση στην 20 ΜΕ στην βεροια κοντα στο σπιτι μου. 27/7/98 απολυθηκα. Αποτελεσμα η θητεια μου ηταν ζαχαρη.

aggelos7
01-04-2011, 23:29
ΕΛΔΥΚ...

George P.
04-04-2011, 09:03
11/2007 - 2007 Δ' ΕΣΣΟ, Τεχνικό Πάτρα, 3 εβδομάδες παραμονή στο κέντρο,
μετάταξη σε ΣΕΜ Σπάρτη λόγω ΥΕΑ, 5 μήνες στο τιμημένο λόχο ΥΕΑ.
Μάρτιο 2008 (νομίζω) ΔΕΑ και μετάθεση Φέρρες, 31 ΤΥΠ/ΛΕΜ, συνοδηγός στο ψωμί 4 υπηρεσίες το μήνα αρχιφύλακας πύλης, 4 μετατάξεις μιας εβδομάδας στο 534 για υπαρχιφύλακας στο radar Γεμιστής (δίπλα στο ποτάμι) και κάπου 1 μήνα σύνολο σκηνάκια. Γενικά ζωάρα στον Έβρο, θα επισκεφθώ ξανά την τιμημένη Αλέκα με την Opelάρα :coolgleamA:.
Μετά από 7 μήνες, νομίζω Νοέμβριο 2008 μετάθεση ΑΣΔΥΣ/ΔΕΜ, γουδί χαρτογιακάς τμηματάρχης γραματείας. Τρέξιμο φακέλους, σήματα, ΗΚΑΛ, και 2 ώρες να πάω και να έρθω λόγω Λεωφόρου Αλεξάνδρας... Μετά από 5 μήνες τέλος, Απρίλιο 2009, 17 μήνες σύνολο 0 φυλακές.
Περιμένω μετεκπαίδευση μπας και πάρω άδεια από τη δουλειά :aureola:

pan
04-04-2011, 18:21
(88Δ ΕΣΣΟ) Κ.Ε.Τ.Θ Αυλωνα Ιουλιος 1988 !!!Για πολυ τρεξιμο (οδηγος αρματος Μ 48 -Α 5) :48::48::48:
Σεπτέμβρης Ξανθη (25 ΕΜΑ) 15 μηνες (15 μεσα μια εξω) :parta2::parta2::parta2:
Ιανουαριος 1990 επιστροφη Αυλωνα για το υπόλοιπο συν 65 μερες ποινές !!!:mad2::mad2::mad2:
FRIKARA

dimitris-volos
03-05-2011, 15:58
αντι για 246 σειρα, πηγα με αναβολη 2002 Β' ΕΣΣΟ. ναυτικο!!
απο 17 μαιου 2002 μεχρι και 22 ιουλιου 2003 σε κανονιοφορο και διασπορα στη ροδο!!!
37 μερες αδεια (κανονικη + προφορικη).
28 αυγουστου 2003 απολυση!!
παμε σαν αλλοτε...

nikos kara
29-09-2011, 21:54
http://www.army.gr/default.php?pname=Article&art_id=79768&cat_id=14&la=1

επιτέλους τελείωσε κ αυτό.....

JB-AEL
29-09-2011, 22:29
84Δ εσσο/ 171 σειρα/ μεγαλο πευκο/ 521 ΤΠΝ ΣΥΡΟ/ απολυτηριο απο 32ΣΠΝ ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ ΒΟΛΟΥ/ ΟΔΗΓΟΣ, πως περασαν τα χρονια ρεεεεεεεεεεεεεε, μεγαλοσαμεεεεεε

mcrae
04-12-2011, 17:42
Παρουσιάστηκα Σταυρούπολη Ξάνθης, έφυγα Γιαννιτσά κι απο 'κει 641 ΤΠ Λυκόφη (Έβρος)...

michalis
01-06-2012, 22:44
ΛΟΥΚΑΣ ΠΑΠΑΔΗΜΟΣ:…
Πρώην Πρωθυπουργός Ο Λουκάς Παπαδήμος, με αυτή την πολυετή παραμονή του στο εξωτερικό, δεν υπηρέτησε τη στρατιωτική του θητεία! Στο βιογραφικό του δεν υπάρχει η παραμικρή αναφορά για …στρατιωτική θητεία.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Πρώην Πρωθυπουργός. ΓΡΑΦΕΑΣ ΑΡΜΑΤΩΝ. Το 1978 παρουσιάστηκε στη Καλαμάτα. Εξαγόρασε 16 μήνες θητείας προς 19.000 δρχ. και απολύθηκε τον Αύγουστο του 1979.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ: Πρόεδρος ΝΔ. ΝΑΥΤΗΣ. Τον Ιούλιο του 1976 παρουσιάστηκε στο Πολεμικό Ναυτικό, τον Οκτώβριο απολύθηκε, πληρώνοντας 21.000 δρχ. με τις….οποίες εξαγόρασε τους 21 μήνες. Το υπόλοιπο τρίμηνο της θητείας του το έκανε το 1977.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ: Πρώην Πρωθυπουργός. ΝΑΥΤΗΣ ΜΕ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ. Το 1977 παρουσιάστηκε και πήρε απολυτήριο το 1979. Ειδικότητα –προσέξτε– διαχειριστής / εφοδιαστής .

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: Προεδρος ΠΑΣΟΚ Το 1986 παρουσιάστηκε στη Κόρινθο. Οι γιατροί τον έβγαλαν Ι3 λόγω «παχυσαρκίας». Εξαγόρασε εννέα μήνες θητείας προς 27.000 δρχ.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ: Αντιπρόεδρος Κυβέρνησης. ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑΣ. Το 1959 παρουσιάστηκε στο ΠΝ και απολύθηκε το 1961. Σ΄ αυτό το διάστημα με την ειδικότητα του διαχειριστή, φύλαγε ένα φάρο στον “ακριτικό” Πειραιά.

ΑΚΗΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ: Πρώην Υπουργός Εθνικής Άμυνας, Παρα λίγο Πρωθυπουργός, Κατηγορούμενος για μιζες. Καταβάλλοντας 29.000 δραχμές στις 13 Δεκεμβρίου του 1975, ο κ. Απόστολος – Αθανάσιος Τσοχατζόπουλος κατάφερε να εξαγοράσει 24μηνη θητεία και πεντάμηνη πρόσθετη υπηρεσία. Μπορεί να υπήρξε ένας από τους μακροβιότερους υπουργούς Άμυνας, αλλά δεν είχε υπηρετήσει ούτε μια μέρα στον στρατό. Στις 15 Ιουλίου του 1968 είχε κηρυχθεί ανυπότακτος εξωτερικού, ενώ στις 11 Οκτωβρίου του 1972 είχε χάσει την Ελληνική ιθαγένεια.

ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ: Πρόεδρος Συνασπισμού. ΝΑΥΤΗΣ. Την άνοιξη του 2003 είχε επιλεγεί να υπηρετήσει στο Στρατό Ξηράς, όμως με “μέσο” στην τότε Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, κατάφερε να κάνει μετάταξη στο Πολεμικό Ναυτικό, στο Κέντρο Εκπαίδευσης Παλάσκα στο Σκαραμαγκά. Εκεί, αφού πέρασε τη βασική εκπαίδευση διάρκειας 50 ημερών, ξανάβαλε “μέσο” για τη μονάδα του: τοποθετήθηκε στη διοίκηση του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού, στην “ακριτική” Λεωφόρο Μεσογείων, στο Πεντάγωνο, μέσα στην καρδιά του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, όπου για να υπηρετήσεις εκεί τη θητεία σου θα πρέπει να διαθέτεις τεράστιο βύσμα. Την άνοιξη του 2004 χρησιμοποίησε ένα νόμο του Άκη Τσοχατζόπουλου, που έλεγε ότι αν είσαι στο στρατό και κατέβεις υποψήφιος βουλευτής παίρνεις προσωρινή απόλυση και επανέρχεσαι μετά. Έτσι λοιπόν απολύθηκε προσωρινά κατεβαίνοντας υποψήφιος και μετά τις εκλογές ξαναγύρισε στις τάξεις του Ναυτικού. Στο μεταξύ, η στρατιωτική θητεία είχε μειωθεί κατά τρεις μήνες και εκεί που χρωστούσε έξι (6) μήνες, υπηρέτησε τρεις (3)… Ο ίδιος αναφέρει για τους τελευταίους του μήνες: «είχε πέσει τρελό σύρμα στη μονάδα ότι ήμουν υποψήφιος βουλευτής και από κει που με στέλνανε για αγγαρείες, μόνο προσοχές δεν μου βαράγανε!». Συνολικά υπηρέτησε 15 μήνες και απολύθηκε στις 28 Ιουλίου 2004, δηλαδή πάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ: Πρόεδρος ΛΑΟΣ. ΣΜΗΝΙΤΗΣ. Υπηρέτησε στην Πολεμική Αεροπορία στο λεκανοπέδιο Αττικής και ένα μέρος της θητείας του βρισκόταν στο γραφείο δημοσίων σχέσεων της Αεροπορίας στην… οδό Πανεπιστημίου!

http://24wro.blogspot.com/2012/06/blog-post_5341.html#ixzz1wZnVZR8T

lakiss51
02-06-2012, 09:26
Mου αρεσει η αναλυτικη παρουσιαση της θητειας (γιατι ολοκληρωσε τη θητεια χωρις εξαγορα) του Τσιπρα. Οπου το μονο επιληψιμο ειναι το (πιθανολογουμενο) μεσον! Αντιθετα οι "θητειες" των υπολοιπων αναφεροναται ασχολιαστες! Αλλα...μπρος στον κοινο "εχθρο", ολα επιτρεπονται, ε;

LeonidasInsignia
04-06-2012, 11:49
88Γ ΕΣΣΟ, Κ.Ε.Τ.Θ Αυλωνα Μαιος 1988.....παρεμεινα εκει μεχρι τον Οκτώβριο 1988 (βασικη, ειδικοτητα ΙΛΥΒ), (Α.Π.Μ.Α αρχηγός πληρώματος μέσων αρμάτων Μ47-Μ48
Οκτ. 1988- Αυγουστος 1989 (ΚΩΣ 80 ΕΑΡΜΕΑ & ΨΕΡΙΜΟΣ στο ΦΥΛΑΚΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ)

Επιστροφη στην Αυλώνα τον Αυγουστο του 1989 μέχρι την απόλυση Ιανουαριος 1990.

Μαυρίλα.....στην Κω, παράδεισος στην Ψέριμο (μικρό κατοικημενο νησάκι ανάμεσα στη Κω και στη Κάλυμνο και πολύ κοντα στα Ίμια)

stratos1972
07-03-2013, 13:53
94Ε ΕΣΣΟ Σειρά 232. Τότε 239 ΣΠ Κέντρο Πεζικού στο Μεσολόγγι,
Ειδικοτητα στα πρώην Σοβιετικά τεθωρακισμένα οχήματα μάχης ΒΜΡ στο
625 ΜΤΠ στα Ιωάννινα και όλη την θητεία στον Ε.Μ.Λόχο του 263 Τ.Ε. Πέτρας Λέσβου (Τώρα πιά δεν υπάρχει).
Βύσμα.. Ανύπαρκτον..

lakiss51
07-03-2013, 14:02
Ανυπαρκτον βυσμα; Αδυνατον! Πως πηγες διακοπες διαρκειας;:lol:

stratos1972
08-03-2013, 09:16
Αθηναίος Χιώτικης Καταγωγής να πάει Λέσβο,γιατί;
Οι Μυτιληνιοί δεν μου έδειναν ούτε έξοδο ανήμερα της γιορτής μου γιατί δεν δέχονταν ότι μπορεί κάποιος να γιορτάζει 13 Δεκεμβρίου (Αγ.Ευστρατίου) αλλά μόνον 8 Νοεμβρίου των Ταξιαρχών..

Ύστερα φταίνε οι υπόλοιποι που τους αποκαλούσαν γκ...δες! ;)

GEORGE MICHALOPOULOS
08-03-2013, 09:24
Γεια σε ολες τις σειρες, υπηρετησα στο 575 Ταγμα Πεζοναυτων, ενω περασα σχολεια ΛΥΒ στο Μεγαλο Πευκο και αλεξιπτωτα στον Ασπροπυργο, 2003 Δ' ΕΣΣΟ. Πολλες ασκησεις(15), απιστευτο φαγητο και πολυ τρεξιμο αλλα θα το ξανακανα.

ChRoS
08-03-2013, 16:06
322 Eσσό, ακόμα μέσα είμαι :P
Κέντρο διαβιβάσεων (ζωάρα), Διδυμότειχο (3,5 μήνες με 2 εξόδους, όλα τα άλλα σκοπιές)
Α Σώμα (ΚΕΠΙΚ-ζωάρα) :P

kawasaki69john
08-03-2013, 17:26
322 Eσσό, ακόμα μέσα είμαι :P
Κέντρο διαβιβάσεων (ζωάρα), Διδυμότειχο (3,5 μήνες με 2 εξόδους, όλα τα άλλα σκοπιές)
Α Σώμα (ΚΕΠΙΚ-ζωάρα) :P

τι σειρα ειναι αυτη παιδι μου.εχουν εφευρεθη και τετοια νουμερα, και να σκευτης ακομα προχθες που ειμουν στο στρατο ειμουν εκατο (100 ) σειρα. πως περνανε οι μερες δεν μπωρο να καταλαβω.

kalabill
08-03-2013, 21:14
Αεροπορία σειρά Α96 20 μήνες , ειδικότητα Αερονόμος ( μου έμεινε και η στολή για τις απόκριες ) . Δεν μπορώ να κρυφτώ για θέμα βύσματος διότι όποιος πει ότι πήγε Ναυτικό ή Αεροπορία χωρίς βύσμα λέει ψέματα .
Πέρασα πολύ ωραία με πολλές άδειες και φρουραρχεία ( δεν έγραψα ποτέ κανέναν φαντάρο παρά μόνο έναν Ταξίαρχο).
Πόλεις που υπηρέτησα Τρίπολη (2 μήνες κέντρο ) , Αθήνα ( 1 μήνα εκπαίδευση ) , Λάρισα (6 μήνες 110ΠΜ - ακούς Πρόεδρα ) , Τατόι ( 1 μήνα ) και το κερασάκι στην τούρτα ..... Σύνορα Αγία σοφία - Ταμπούρια χα χα χα ( 10 μήνες Υπηρεσία Διακίνησης ) . Να ναι καλά αυτοί που με βοήθησαν να περάσω καλά !!!!!!
:lol::lol::lol: :41:
:seeya:

michalis
09-03-2013, 06:03
Αεροπορία σειρά Α96 20 μήνες , ειδικότητα Αερονόμος ( μου έμεινε και η στολή για τις απόκριες ) . Δεν μπορώ να κρυφτώ για θέμα βύσματος διότι όποιος πει ότι πήγε Ναυτικό ή Αεροπορία χωρίς βύσμα λέει ψέματα .
Πέρασα πολύ ωραία με πολλές άδειες και φρουραρχεία ( δεν έγραψα ποτέ κανέναν φαντάρο παρά μόνο έναν Ταξίαρχο).
Πόλεις που υπηρέτησα Τρίπολη (2 μήνες κέντρο ) , Αθήνα ( 1 μήνα εκπαίδευση ) , Λάρισα (6 μήνες 110ΠΜ - ακούς Πρόεδρα ) , Τατόι ( 1 μήνα ) και το κερασάκι στην τούρτα ..... Σύνορα Αγία σοφία - Ταμπούρια χα χα χα ( 10 μήνες Υπηρεσία Διακίνησης ) . Να ναι καλά αυτοί που με βοήθησαν να περάσω καλά !!!!!!

Βαρέα και ανθυγειινά σου βάζανε?

kalabill
09-03-2013, 06:52
Βαρέα και ανθυγειινά σου βάζανε?

Αν φτάσω φίλε Μιχάλη στην σύνταξη (λέμε τώρα ΑΝ ) και τα εξαργυρώσω τότε θα το απαιτήσω ( διότι υπηρέτησα.... σκληρά τη Μαμά πατρίδα που τόσο με προσέχει :lol::lol::lol: )
:41::41::41:

Xalara
09-03-2013, 11:24
Η σειρά μου θυμίζει τελική από Ferrari! 305 ή 2008 Δ'ΕΣΣΟ!!
Κέντρο στο Μαυροδένδρι Κοζάνης(περίπου 15 μέρες). Στην συνέχεια στο Ηράκλειο Κρήτης στην Σ.Ε.Α.Π. για την εκπαίδευση για Δ.Ε.Α. για 4 μήνες. Εδώ στάθηκα διπλά τυχερός γιατί μου βγήκε πολύ καλή ειδικότητα (Δ.Ε.Α. Οικονομικού) και παραμεθώριο πήγα εκεί που δήλωσα. Στην συνέχεια πήγα στην Κω (δήλωσα νησί λόγω καλοκαιριού) για άλλους τέσσερις μήνες από Απρίλιο '09 έως Αρχές Αυγούστου '09 και έκανα και την θητεία μου αλλά και τις διακοπές μου. Μετά Αθήνα για 45 μέρες περίπου στο ρουφ για την ειδικότητα του οικονομικού και κάπου εκεί τελειώσαν τα ταξίδια. Πήρε μπρος το βύσμα μου και με έφερε στο 3ο Σώμα στην Θεσσαλονίκη (περίπου 10 λεπτά από το σπίτι μου) με μια υπηρεσία το μήνα για 7 μήνες...

lakiss51
09-03-2013, 13:35
.................................................. .................................................. .Λάρισα (6 μήνες 110ΠΜ - ακούς Πρόεδρα ) ,......................... Να ναι καλά αυτοί που με βοήθησαν να περάσω καλά !!!!!!

Ακουει ακουει, στη γειτονια μου ησουν (και σου αρεσε τοσο που πηρες και...ντοπια, σχεδον!)

kalabill
09-03-2013, 18:13
................................... Πήρε μπρος το βύσμα μου και με έφερε στο 3ο Σώμα στην Θεσσαλονίκη (περίπου 10 λεπτά από το σπίτι μου) με μια υπηρεσία το μήνα για 7 μήνες...

Φιλαράκο μακριά ήσουν ( άκου 10 λεπτά) , εγώ τους τελευταίους 10 μήνες ( υπηρεσία διακίνησης ) 5 οικοδομικά τετράγωνα ( υπηρεσία 7:30-13:30 Δ-Π , ΣΚ έξω μόνο 1 το τετράμηνο ) αυτό φίλε είναι βύσμα .................:41:
:lol::lol::lol::lol:

Xalara
09-03-2013, 19:02
Φιλαράκο μακριά ήσουν ( άκου 10 λεπτά) , εγώ τους τελευταίους 10 μήνες ( υπηρεσία διακίνησης ) 5 οικοδομικά τετράγωνα ( υπηρεσία 7:30-13:30 Δ-Π , ΣΚ έξω μόνο 1 το τετράμηνο ) αυτό φίλε είναι βύσμα .................:41:
:lol::lol::lol::lol:

Δεν είχε πιο κοντά φίλε μου Οικονομική Υπηρεσία...Κ εγώ σαν δόκιμος ήμουν Δευ-Παρ κ η μια υπηρεσία που είχα το μήνα ήταν να κοιμάμαι μέσα στο Ελεκτήριο δαπανών (ΕΛΔΑΠ) κ να βγαίνω μια απλή έφοδο το βράδι!!!! :9:

kalabill
10-03-2013, 15:52
Δεν είχε πιο κοντά φίλε μου Οικονομική Υπηρεσία...Κ εγώ σαν δόκιμος ήμουν Δευ-Παρ κ η μια υπηρεσία που είχα το μήνα ήταν να κοιμάμαι μέσα στο Ελεκτήριο δαπανών (ΕΛΔΑΠ) κ να βγαίνω μια απλή έφοδο το βράδι!!!! :9:

Τελικά φίλε δίκαια έχεις βάλει το ψευδώνυμο xalara !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:
:9:

Xalara
10-03-2013, 22:13
Τελικά φίλε δίκαια έχεις βάλει το ψευδώνυμο xalara !!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:
:9:

Ναι σε λέω!!!! :patrick:

lamia
11-03-2013, 10:44
Λοιπόν η σειρά μου. Παρουσιάστηκα πριν πολλά χρόνια τον Ιανουάριο του 1992 στο Μεσολόγγι και μετά από 1,5 μήνα με έστειλαν στην Άρτα για 1 μήνα και μετά για διακοπές στην... Λήμνο (Λιβαδοχώρι). Απολύθηκα από Λαμία (με έφεραν με μετάθεση 20 ήμερες πριν απολυθώ).

GES
11-03-2013, 21:32
Καλησπέρα και απο μένα.

Παρουσιάστηκα Νοέμβριο του 97 στην Κορινθο όπου με κόψανε απο ΔΕΑ και οδηγό λόγω όρασης. Πρώτη μετάθεση στην Σπάρτη για 2 μήνες για ειδικότητα... οδηγού! Τους επόμενους 14 μήνες τους πέρασα στο 290 στην Λήμνο με άπειρα χλμ πάνω στο Steyr.

STRATOS PIRAEUS
12-03-2013, 21:06
Αντε να σας πω και εγω την δικια μου εμπειρια

Εκανα την θητεια μου στο Πολεμικο Ναυτικο,παρουσιαστικα με την 2000ΣΤ στο Παλασκα στον Σκαραμαγκα και μετα απο μια εβδομαδα μετεκπαιδευση στον Πορο για ενα μηνα.
Επειτα με πειγαν στην ποιο παλια ΤΠΚ ΑΝΝΙΝΟΣ που ειχε εδρα σκαραμαγκα και μετα απο 11 μηνες απολυθηκα απο εκει

Καναμε με το ζορι 30 μερες πλευσιμες .....................ποσο μου κακοφανηκε που δεν ταξιδευαμε

lakiss51
15-03-2013, 14:24
Καλησπέρα και απο μένα.

Παρουσιάστηκα Νοέμβριο του 97 στην Κορινθο όπου με κόψανε απο ΔΕΑ και οδηγό λόγω όρασης. Πρώτη μετάθεση στην Σπάρτη για 2 μήνες για ειδικότητα... οδηγού! Τους επόμενους 14 μήνες τους πέρασα στο 290 στην Λήμνο με άπειρα χλμ πάνω στο Steyr.

Σε κοψανε λογω ορασης απο οδηγο και οδηγουσες Σταγιερ; Ημαρτον Κυριε!:lol:

jotri
15-03-2013, 17:49
Καλησπέρα και απο μένα.

Σε κοψανε λογω ορασης απο οδηγο και οδηγουσες Σταγιερ; Ημαρτον Κυριε!:lol:

κατι δεν μας λές καλά...
μάλλον για κάτι άλλο σε κόψανε απο ΔΕΑ, αλλά για οδηγός δικαιολογεί και με διόρθωση (γυαλιά μέχρι κάποιο όριο μυωπίας....)

michalm2
15-03-2013, 18:01
Παρουσιάστηκα τον Αύγουστο του 2003 καλάμάτα , μετά ΚΕΒΟΠ 2 μήνες για εκπαίδευση Α/Τ και ΛΥΒ. Μετα πήρα το καράβι για την Χιο όπου έμεινα 1 εβδομάδα στο Ταγμα στα Καρδάμυλα και μετά 3μηνές Βολισό και 3 μήνες Ψαρά( ηταν το καλύτερό). Και απολύθηκα απο καλαμάτα καλοκαιράκι.

leonady2
15-03-2013, 18:33
1997 παρουσιάστηκα Τρίπολη - Ιωάννινα - Ρόδο - Ιωάννινα και από όπου απολύθηκα. Από οδηγός αποφάσισα να γίνω γραφέας. Ήταν αρκετά κουραστικό μπορώ να πω!

Johnnys__
15-03-2013, 20:38
2012 Α ΕΣΣΟ 318 σειρά. Παρουσιάστηκα στα Γιαννιτσά στην 162 Α/Κ ΜΒΠ και μετά από εκεί στην Άσσηρο στην 34 Μ/Κ ΤΑΞ όπου έκανα και την ειδικότητα μου ως οδηγός οχημάτων Α/Τ όπλων. Εκεί έκανα και το μεγαλύτερο μέρος της θητείας μου με εξαίρεση 2,5 μήνες που πήγα με απόσπαση στην Βέροια στο Β' Σώμα Στρατού σαν οδηγός ιεραρχίας...

lefteris insignia
21-03-2013, 11:22
ναυτικο κλασικα...

mixos
25-03-2013, 22:25
Καλησπέρα και εγώ πυροβολικό στην Θήβα Μάρτιος του 92

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΤΖΗΑΝΤΩΝΙΟΥ
31-03-2013, 22:23
καλησπερα εγω γουμενισσα κιλκις 506μκ/τπ με πολλες ασκησεις ακομα και στο γιακοφλεφ το ρωσικο αεροπλανο που επεσε στα πιερρια ορη.
και μετα 6μηνες στη καστορια μετα το νεστοριο κοντα στα συνορα να πιανουμε οσους εμπαιναν παρανομα στη ελλαδα .καλα απο σκινακια αλλο τιποτα στον ασκο στο λαγκαδα

panos7
03-04-2013, 14:03
Αντε να πω κ γω!!!
2003 Γ ΕΣΣΟ, παρουσιαστηκα Μεσολογγι, πρωτη μεταθεση Αλεξ/πολη, ΛΥΒ στη Σταυρουπολη Ξανθης, επιστροφη Αλεξ/πολη και οι υπολοιποι 8 μήνες Προεδρικη Φρουρα στην Αθηνα στο Προεδρικο Μεγαρο παρεα με τους Κινεζους τουριστες κ τουριστριες να μας φωτογραφιζουν κατω απ τη φουστανελα......!!! :30:

lefteris insignia
05-04-2013, 13:26
ναυτικο

kalabill
05-04-2013, 17:36
ναυτικο

Βρε Λευτέρη χωρίς παρεξήγηση, πιάστηκες στο γράψιμο . Ας έγραφες .... Ναφτς :9:

STRATOS PIRAEUS
05-04-2013, 19:28
ναυτικο

μου εβγαλες τα ματια να διαβαζω................ετσι ειναι και η ρεκλα του Π.Ν.:lol::lol::lol::lol:

kawasaki69john
06-04-2013, 01:10
ναυτικο

δυο ωρες να ετοιμαστω για να παρω ποπ κορν κοκα κολα και να φτειαξω τα μαξιλαρια στον καναπε για να σε διαβασω και με εστειλες πακετο.τι να πω ?:5::nopity:gioupi2gioupi2gioupi2

bill64
10-04-2013, 16:06
Καλησπερα σας

Παρουσιαστικα τον Αυγουστο του 1983 στο ΚΕΔΒ στο Χαιδαρι (διαβιβασεις)
η σειρα μου ητανε 165 και 83Δ ΕΣΣΟ με ειδικοτητα Χ.Π. Μετατεθηκα επειτα
στην Αλεξανδρουπολη στο 481 ταγμα διαβιβασεων.Αφου ξαναγυρισα στο ΚΕΔΒ
για να περασω ΛΥΒ επεστρεψα στο 481 και μετα απο λιγο πηρα αποσπαση για
Σουφλι στο 7ο Σ,Π .Το καλοκαιρι του 84 ηρθα στο ταγμα ΓΕΣ στο πενταγωνο
για 2 μηνες σαν επιλογη για να επιλεξουν καποια ατομα για τηνβαση του ΝΑΤΟ
στο Βελγιο αλλα δυστυχως δεν επελεγη οποτε ξαναγυριζω στο Σουφλι μεχρι τον
Φλεβαρη του 85 οπου ερχομαι Αθηνα και συγκεκριμενα στην ΣΔΑ στο Γουδι οπου
και απολυομαι στις 20 Ιουλιου!!!

metoxi
24-08-2013, 13:22
2005 στο Μεγάλο πεύκο,Ιανουάριο 06 πηγα Κύπρο 35 μοίρα καταδρομών,Μάρτιο 06 ΛΥΒ στο Μεγάλο πεύκο,μετά πάλι Κύπρο κ απολύθηκα από μεγάλο πεύκο Νοεμβρη του 06.

stratisd
08-09-2013, 13:50
Δ02 Τρίπολη - ΜΑΤΗ Καβούρι - 5ο ΣΗΕ Ρόδος - ΔΑΥ Ελευσίνα

dimpilot
08-09-2013, 21:33
Στρατη καλως ηρθες στο club μεγεια το καινουργιο εργαλειο!Εγω ημουν ΣΤ96 Τριπολη- Καβουρι-8η ΜΗΣΕΠ Λημνος-1η Μοιρα ελεγχου Νικη Κερατεα Ματη επισης ,καποιος Καματερης ηταν ακομα εκει?

stratisd
09-09-2013, 05:30
Δέν μου θυμίζει κάτι το όνομα, μάλλον όχι. Πέρασαν και 6 χρόνια μέχρι να πάω εγώ.

georgios gompos
10-09-2013, 20:42
229 καλαμάτα χαϊδάρι ρόδος

unforgiven
18-09-2013, 17:14
Στρατη καλως ηρθες στο club μεγεια το καινουργιο εργαλειο!Εγω ημουν ΣΤ96 Τριπολη- Καβουρι-8η ΜΗΣΕΠ Λημνος-1η Μοιρα ελεγχου Νικη Κερατεα Ματη επισης ,καποιος Καματερης ηταν ακομα εκει?

Πού τον θυμήθηκες τον μουρλό; :lol:

dimpilot
18-09-2013, 20:19
Πού τον θυμήθηκες τον μουρλό; :lol:

Βασιλη τον ειχες και εσυ?Για δεσιμο σου λεω!

unforgiven
19-09-2013, 09:48
Βασιλη τον ειχες και εσυ?Για δεσιμο σου λεω!

Αν τον είχα λέει; Ήμουν Γ' 97... Προσωπικά τον έβρισκα έως και επικίνδυνο... Ήθελε να παίξει του ΟΥΚα σε σμηνίτες-κινούμενα πτώματα από την κούραση...

dimpilot
24-09-2013, 14:50
Εμασ ειχε κανει ενα βραδυ εφοδο και ανεβηκε απο την υδροροη στον δευτερο οροφο που ηταν οι θαλαμοι!