PDA

View Full Version : Κιβώτιο ταχυτήτων

Steliost
25-07-2009, 16:48
Ότι προβληματάκι αφορά την μετάδοση του αυτοκινήτου μας, μιας και το σκορτσαρισματάκι στην τρίτη συνεχίζει να υφίσταται...

salty
04-08-2009, 20:15
Σήμερα συναντήθηκα με τον qvard και έκανα βόλτα το 1.6Τ
Καμιά σχέση οι αλλαγές ταχυτήτων με το δικό μου. Δεν υπάρχει κανένα σκορτσάρισμα και όλα γίνονται ομαλότατα.
Έκανε κι αυτός βόλτα το δικό μου. Και να το σκορτσάρισμα αμέσως. (μιλάμε για την αλλαγή από 1η σε 2α πάντα).
Ίσως να φταίει η τετρακίνηση, ίσως να φταίει το δικό μου, να έχει κάτι. Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και ένα 2.0Τ χωρίς 4χ4 αλλά και αυτό του HarrisK μπας και βρω άκρη. Μέχρι τότε απλά θα πρέπει να είμαι προσεκτικός

Οι όποιοι τετρακούνητοι ή και απλά 2.0Τ έχετε αντίστοιχο πρόβλημα ;

striker
04-08-2009, 20:28
Καμιά σχέση οι αλλαγές ταχυτήτων με το δικό μου. Δεν υπάρχει κανένα σκορτσάρισμα και όλα γίνονται ομαλότατα.
Έκανε κι αυτός βόλτα το δικό μου. Και να το σκορτσάρισμα αμέσως. (μιλάμε για την αλλαγή από 1η σε 2α πάντα).
Ίσως να φταίει η τετρακίνηση, ίσως να φταίει το δικό μου, να έχει κάτι. Θα προσπαθήσω να δοκιμάσω και ένα 2.0Τ χωρίς 4χ4 αλλά και αυτό του HarrisK μπας και βρω άκρη. Μέχρι τότε απλά θα πρέπει να είμαι προσεκτικός

Think possitive!!!

HarrisK
04-08-2009, 20:36

Άλλαζε ταχύτητα με περισσότερες στροφές

striker
04-08-2009, 20:39
Άλλαζε ταχύτητα με περισσότερες στροφές

Ποσες στροφες πια οταν μιλαμε για αλλαγη απο 1 σε 2???

skipper
04-08-2009, 20:40
τώρα salty που οδήγησες και το 1.6Τ,(πρέπει να είσαι από τους ελάχιστους ή μοναδικός που έχουν οδηγήσει και τα δύο, 1.6 και 2.0) θα μας πεις εντυπωσεις για την δύναμη των αυτοκινήτων συγκριτικά...?

HarrisK
04-08-2009, 21:03

3000-4000 στροφες.

gvard
04-08-2009, 21:39
Καλησπέρα,

τώρα salty που οδήγησες και το 1.6Τ,(πρέπει να είσαι από τους ελάχιστους ή μοναδικός που έχουν οδηγήσει και τα δύο, 1.6 και 2.0) θα μας πεις εντυπωσεις για την δύναμη των αυτοκινήτων συγκριτικά...?

Δεν είναι ο μοναδικός, καθώς και εγώ έχω οδηγήσει το 2.0 του salty. Προσωπικά οπως τα οδηγήσαμε, καθαρά σε θέμα ακουστικής αισθητικής θα προτιμήσω το 1.6Τ, καθώς:

1) Δεν ακούγεται έντονος μεταλλικός θόρυβος από την αλλαγή των ταχυτήτων
2) Ακούγεται τουλάχιστον 2 φορές πιο έντονα η σκάστρα του turbo

Καθαρά σε θέμα απόδοσης κινητήρα θα προτιμήσω το 2.0Τ καθώς σε ανηφόρα με δευτέρα βλέπεις οτι το 1.6Τ -πάντα σε κάτω των 2.200 στροφών- υστερεί και δεν μπορεί να τραβήξει το βαρύ αμάξωμα, ΑΛΛΑ το 1.6Τ μπορεί να κινηθεί με μεγαλύτερη άνεση σε χαμηλές ταχύτητες με ταχύτητα μέσα (20χαω) χωρίς να ακους τον θόρυβο της μηχανής οτι πάει να σβήσει.

stefan1
04-08-2009, 23:34
Kαλησπέρα στους φίλους...Στο 1.6 Τ που έχω δεν εχω παρατηρήσει το σκορτσάρισμα που λέτε απο 1 σε 2αρα αλλά και στην τρίτη που λέει ο Στέλιος..Το βλέπουμε στην επόμενη συνάντηση Στέλιο απο περιέργεια.

salty
05-08-2009, 08:28
Όπως διαπίστωσε και ο Γιώργος, δεν είναι θέμα στροφών αν και είναι εντονότερο το φαινόμενο όσο πιο χαμηλές είναι αυτές. Είναι θέμα "συντονισμού" των ποδιών στη κίνηση και το κιβώτιο είναι πολύ "απαιτητικό". Προσωπικά πιστεύω πως "φταίει" η τετρακίνηση αλλά δεν θα είμαι σίγουρος πριν οδηγήσω και άλλο 4χ4

Απ' τους ελάχιστους ίσως γιατί όπως είπε κι ο Γιώργος, είναι και αυτός. Μάλιστα έχουμε οδηγήσει (και οι δύο) τα τρία απ' τα πέντε αφού κάναμε βόλτα (ο Γιώργος περισσότερο) και με το 1.8
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μ' αυτά που έγραψε παραπάνω. Το 1.6Τ δείχνει πιο "μαλακό" στις αντιδράσεις του, πιο ήρεμο. Το 2.0Τ - ίσως και λόγω πιο μακριάς 1ης - είναι δύσκολο μέσα στα στενά και στις πολύ χαμηλές στροφές της 2ας. Επίσης υπάρχει διαφορά στο τρόπο που "δουλεύει" το γκάζι. Στο 1.6Τ (του gvard τουλάχιστον) υπάρχει ένα διάστημα στο οποίο δεν ανεβαίνουν οι στροφές πάνω απ' τις 2.500 αν δεν βυθίσεις το πόδι. Στο 2.0Τ δεν συμβαίνει αυτό και οι στροφές ανεβαίνουν γραμμικά

Steliost
05-08-2009, 08:41
Λοιπόν το σκορτσαρισμα θα το καταλάβετε στο 1.6τ κατεβάζοντας από 4η σε 3η αφήστε το χερι σας πάνω στο λεβιε και θα νιωσετε το τρεμουλο... Το ίδιο πάντως το κάνει και στο τούτου του sad... Επίσης αν έχεις 3η και αφήσεις το Γκάζι πάλι αισθάνεσαι το τρεμουλο... Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανησυχώ ίσως με τον καιρό στρώσει...

cosco
05-08-2009, 08:58
Και το δικό μου κάνει το σκορτσάρισμα με την 3η, αλλά δεν με απασχολεί αφού μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό.

Steliost
05-08-2009, 09:08
Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό φίλε Κωστα πάντως την πρώτη φορά που το ένιωσα μου φάνηκε περίεργο μιας και σε όλα τα αμάξια που είχα δεν είχα παρατηρήσει κάτι παρόμοιο..

cosco
05-08-2009, 09:22
Τι να σου πω φίλε, αν όντως είναι κάτι σημαντικό πιστεύω ότι θα κάνει ανάκληση όλα τα 1.6Τ η οπελ για να τα φτιάξει :).

PoLiThS
05-08-2009, 09:24
το να τρέμει ο λεβιές σε ενα κατέβασμα ειναι εντελώς φυσιολογικό ρε παιδιά...
Το τρέμουλο έχει καθαρά να κάνει με την συνδεσμολογία του λεβιέ με το Κιβώτιο... Παει η εποχή της ντίζας και της αποκομένης αισθησης...

Σαν ορο σκορτσάρισμα εκλαμβάνω τις απότομες μετακινήσεις ολοκληρου του αμαξώματος μπροστά πίσω... πως κανουν οι αρχάριοι οταν ξεκινάνε?

Steliost
05-08-2009, 09:31
το να τρέμει ο λεβιές σε ενα κατέβασμα ειναι εντελώς φυσιολογικό ρε παιδιά...
Το τρέμουλο έχει καθαρά να κάνει με την συνδεσμολογία του λεβιέ με το Κιβώτιο... Παει η εποχή της ντίζας και της αποκομένης αισθησης...

Σαν ορο σκορτσάρισμα εκλαμβάνω τις απότομες μετακινήσεις ολοκληρου του αμαξώματος μπροστά πίσω... πως κανουν οι αρχάριοι οταν ξεκινάνε?

Ίσως δεν το διατυπωσα σωστά Νικο αναφερωμαι για σκορτσαρισμα του λεβιε και μόνο... Αλλά γιατί να συμβαίνει μόνο στην 3η ταχύτητα...

PoLiThS
05-08-2009, 09:34
ειναι καθαρα θεμα κινηματικής... επιδη υπάρχουν καποιοι κραδασμοί... ενδεχομένως καποιο συνεμπλόκ ή βάση του σαζμαν συντονίζεται.. χωρις να ειναι απαραιτητα κακο αυτο..

Η κίνηση είναι ορατή? ή απλα την αισθάνεσαι ?

Steliost
05-08-2009, 09:45
Αν αφήσεις το πόδι σου από το γκάζι πρέπει να το παρατηρήσεις αρκετά για να είναι ορατό... Αν κανείς όμως κατέβασμα 4η 3η το νιώθεις πριν ακόμα κουμπωσει η σχέση...

PoLiThS
05-08-2009, 09:48
για μένα είναι φυσιολογικό παντως και έιναι καθαρά θέμα κινηματικής του σαζμαν σε συνάρτηση με την θέση του επιλογέα...

Steliost
05-08-2009, 09:54
για μένα είναι φυσιολογικό παντως και έιναι καθαρά θέμα κινηματικής του σαζμαν σε συνάρτηση με την θέση του επιλογέα...

Μακάρι να ειναι έτσι Νικο και να μην είναι κάποιο προβληματακι του σασμαν... Α ξέχασα σήμερα ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ε; Με το καλό ρε φίλε, καλοταξιδο με πολλά και απροβληματιστα χιλιόμετρα...

Dtsaros
05-08-2009, 12:20

Και μένα φυσιολογικό μου φαίνεται

skipper
05-08-2009, 14:13
ευχαριστώ για την ενημέρωση salty και gvard!

salty
05-08-2009, 19:07
Και μένα φυσιολογικό μου φαίνεται
Κι εγώ θα συμφωνήσω σ' αυτό.

Sad13
05-08-2009, 23:50
Λοιπόν το σκορτσαρισμα θα το καταλάβετε στο 1.6τ κατεβάζοντας από 4η σε 3η αφήστε το χερι σας πάνω στο λεβιε και θα νιωσετε το τρεμουλο... Το ίδιο πάντως το κάνει και στο τούτου του sad... Επίσης αν έχεις 3η και αφήσεις το Γκάζι πάλι αισθάνεσαι το τρεμουλο... Δεν ξέρω αν θα πρέπει να ανησυχώ ίσως με τον καιρό στρώσει...

Με ποιό δικαίωμα δίνεις απόρρητες πληροφορίες για το τουτού μου; Σε μπανάρω, να πας αλλού!!!:p

Λοιπόν αυτό που λέει ο Στέλιος ισχύει και στο δικό μου αλλά όχι απαραίτητα στην 3η. Έχω παρατηρήσει δε ότι το κάνει περισσότερο σε στηθωματάκια όπου η κύλιση επιβραδύνεται.Σε κατηφορίτσα αν αφήσεις απότομα το γκάζι ίσως το κάνει λίγο.
όσον αφορά στον έντονο ήχο που κάνει η αλλαγή από πρώτη-2α ρώτησα σήμερα και μου είπαν ότι δεν τρέχει τίποτα...είδομεν...όλο με καθυσηχάζουν στην αντιπροσωπεία...
Το κιβώτιο πάντως είναι αρκετά απαιτητικό στο συγχρονισμό, όντως...θα το συνηθίσουμε και όλα καλά πιστεύω...Το σκορτσάρισμα που λέει ο salty σε μένα το κάνει αν κάνω κάπως ατσούμπαλη αλλαγή, αν προσέξω δεν κάνει τίποτα!

salty
06-08-2009, 10:08
Το σκορτσάρισμα που λέει ο salty σε μένα το κάνει αν κάνω κάπως ατσούμπαλη αλλαγή, αν προσέξω δεν κάνει τίποτα!
Κοντά στα 52 μου, με πάνω από 1,5 εκατ χιλιόμετρα και με 9 μέχρι τώρα αυτοκίνητα να έχουν περάσει απ' τα χέρια μου, οδηγώ τελείως μηχανικά πλέον, χωρίς να σκέφτομαι. Με προβληματίζει που ξαφνικά πρέπει να είμαι προσεχτικός στο πότε και πως θα αλλάξω από 1η σε 2η. Δεν μ' ρέσει αυτό και ελπίζω να το ξεπεράσω γρήγορα

Effective
06-08-2009, 10:19
Δεν είναι τίποτα Νίκο μου θα το ξεπεράσεις γρήγορα μόλις αλλάξεις σασμάν θάσαι μια χαρά!!

Th4n4s1s
06-08-2009, 11:33
με πάνω από 1,5 εκατ χιλιόμετρα

:eek::eek::eek::eek::eek::eek:

salty
06-08-2009, 11:45
Δεν είναι τίποτα Νίκο μου θα το ξεπεράσεις γρήγορα μόλις αλλάξεις σασμάν θάσαι μια χαρά!!
Κακίες :p:p:p

lakiss51
06-08-2009, 14:12
Οντως, οταν γινεται ατσαλα η αλλαγη απο 1η σε 2η, υπαρχει ενας εντονος μηχανικος θορυβος , σαν κατι μεταλλικο να μπερδευεται/ ξεμπερδευεται απο κατω. Αλλα οταν ινεται ομαλα, κανενας ηχος. Στην 3η ο λεβιες εχει σκορτσαρισμα, αλλα μαλλον θα το ελεγα ταρακουνημα συνεχες. Η μεταδοση γινεται με ντιζες; εαν ναι, ιδου η αιτια!

dimitrk
07-08-2009, 09:39
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.Μόλις παρέλαβα και εγώ και παρατηρώ ένα μόνιμο τρέμουλο στο λεβιέ.Είναι φυσιολογικό αυτό?

NIKOS.OPC
07-08-2009, 09:55
Σε οσα αστρα/κορσα δοκιμασα ετσι ειναι το σασμαν,που να δειτε στις γρηγορες αλλαγες πως κανει η 2α και 3η!

giannisvasi
07-08-2009, 15:50
ayto to trmoulo stin triti to exw paratirisei k egw alla to briskw apolytws fysiologiko.nomizw oti to eixa dei k sto proigoumeno aytokinito mou eidika otan to pieza.

Dtsaros
08-08-2009, 09:28
Σε οσα αστρα/κορσα δοκιμασα ετσι ειναι το σασμαν,που να δειτε στις γρηγορες αλλαγες πως κανει η 2α και 3η!

Και στο insignia στις γρήγορες πονάει η καρδιά σου :(:(:(:( Και μιλάμε αφού έχουν ζεσταθεί οι βαλβολίνες γιατί πριν μπορεί και να σου μείνει στο χέρι :D:D:D:D

billykom
14-08-2009, 22:09
Tο σκορτσάρισμα 1ης 2ης το έχω και εγώ και γίνετε ποιο έντονο νε το sport mode κοντεύεις να φύγεις από το παρμπρίζ. Και είναι θέμα τετρακίνησης.

valtrig
23-08-2009, 22:26
Tο σκορτσάρισμα 1ης 2ης το έχω και εγώ και γίνετε ποιο έντονο νε το sport mode κοντεύεις να φύγεις από το παρμπρίζ. Και είναι θέμα τετρακίνησης.

Και εγώ το έχω (2.0T, 4x4). Το συνήθησα όμως και το αποφεύγω αφήνοντας πιο προοδευτικά το συμπλέκτη.

salty
29-08-2009, 09:50

Και εγώ το έχω (2.0T, 4x4). Το συνήθησα όμως και το αποφεύγω αφήνοντας πιο προοδευτικά το συμπλέκτη.

Πείτε το ρε παιδιά και έχω αρχίσει να πιστεύω πως είμαι άσχετος οδηγός !!!
Πράγματι Βασίλη, στο tour mode είναι σχεδόν ανύπαρκτο ενώ στο sport mode γίνεται ακόμα πιο έντονο. Άρα μάλλον η τετρακίνηση και συγκεκριμένα η κατανομή της ροπής φταίει.

ThunderCar
01-09-2009, 08:35

Νίκο εάν θελεις να συναντηθούμε για το θέμα του σασμάν πες μου. Μένουμε πολυ κοντά , απο ότι θυμάμαι από την πρώτη συνάντηση στο Vivemar

PoLiThS
01-09-2009, 10:26
Γιατι στο Manual Νομιζετε λέει μην στηρίζετε το χέρι στον λεβιέ??!!?!

για να μην γινονται τετοια θέματα lol

ThunderCar
01-09-2009, 10:41
Γιατι στο Manual Νομιζετε λέει μην στηρίζετε το χέρι στον λεβιέ??!!?!

για να μην γινονται τετοια θέματα lol

Άπαιχτος όπως πάντα !!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):)

PoLiThS
01-09-2009, 10:44
Μα το γράφει δεν κανω πλακα...

Λοιπον το συζητούσα με τον Χαρη λιγακι και το συμπέρασμα μου είνια...

Κατα πασα πιθανότητα και για λόγους μακροζωίας το σαζμάν να μην έχει τοσο κουρμπαριστά δοντια αλλα να είναι λίγο ποιο Straight Cut..

Αυτο σημαίνει οτι ειναι λιγο παραπονιάρικο και κάνει τα δικά του αλλα... δεν σπάει δεν χαλάει...

PoLiThS
01-09-2009, 10:46
Αυτα τα λέω απο την εμπειρία μου απο Αγωνιστικά Straight Cut Σαζμάν...

ThunderCar
01-09-2009, 11:23
Αυτα τα λέω απο την εμπειρία μου απο Αγωνιστικά Straight Cut Σαζμάν...

Άλλο ένα + του φόρουμ. Γνώση :):)

PoLiThS
01-09-2009, 11:24
Περιπου γνωση αντωνη... εμπειρικα μιλαω...

Dtsaros
01-09-2009, 11:47
Όπως λέγαμε και χτες με τον Νικολάκη το ίδιο σασμάν το φοράει το Saab με πολύ μεγάλη αξιοπιστία και θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την αξιοπιστία του. Σε αυτό που λέει ο Νικολάκης παραπάνω συμφωνώ 100%.

salty
01-09-2009, 13:38
Νίκο εάν θελεις να συναντηθούμε για το θέμα του σασμάν πες μου. Μένουμε πολυ κοντά , απο ότι θυμάμαι από την πρώτη συνάντηση στο Vivemar
Θα το ήθελα Αντώνη. Κάποια στιγμή στο επόμενο Σαββατοκύριακο, αν βέβαια μπορείς κι εσύ....για μια μικρή βόλτα, να κάνουμε σύγκριση

ThunderCar
01-09-2009, 13:48
Θα το ήθελα Αντώνη. Κάποια στιγμή στο επόμενο Σαββατοκύριακο, αν βέβαια μπορείς κι εσύ....για μια μικρή βόλτα, να κάνουμε σύγκριση

Έγινε Νίκο. Θα κανονίσουμε για την συνάντηση.

salty
01-09-2009, 13:52
Έγινε Νίκο. Θα κανονίσουμε για την συνάντηση.
Και θα δούμε και τα της κρεμαγιέρας ;)

manolis
22-09-2009, 21:05
Ίσως δεν το διατυπωσα σωστά Νικο αναφερωμαι για σκορτσαρισμα του λεβιε και μόνο... Αλλά γιατί να συμβαίνει μόνο στην 3η ταχύτητα...
Το ιδιο σκορτσάρισμα στην 3η ταχύτητα το παρουσιάζει και το δικό μου.

InspireD
26-09-2009, 10:54
Πείτε το ρε παιδιά και έχω αρχίσει να πιστεύω πως είμαι άσχετος οδηγός !!!
Πράγματι Βασίλη, στο tour mode είναι σχεδόν ανύπαρκτο ενώ στο sport mode γίνεται ακόμα πιο έντονο. Άρα μάλλον η τετρακίνηση και συγκεκριμένα η κατανομή της ροπής φταίει.

Έχω ακριβώς το ίδιο πράγμα και στο δικό μου και ας μην έχω τετρακίνηση... Πρέπει να προσέχω στην αλλαγή απο 1η σε 2α για να μην "φρενάρει-δίνει" απότομα το αυτοκίνητο στην αλλαγή.Σε όλες τις υπόλοιπες σχέσεις ούτε υπόννοια τέτοιου φαινομένου. Που οφείλεται ακριβώς αυτό δεν μπορώ να το προσδιορίσω...

Steliost
26-09-2009, 11:47
Το ιδιο σκορτσάρισμα στην 3η ταχύτητα το παρουσιάζει και το δικό μου.

Μην ανησυχείς τελικά δεν είναι τίποτα, έχω κάνει 6000 χλμ. και έχω την αίσθηση ότι σιγά σιγά στρώνει κι αυτό, ή το έχω συνηθίσει πια, ή δεν είναι πια τόσο αισθητό...;)

InspireD
27-09-2009, 02:44
Μην ανησυχείς τελικά δεν είναι τίποτα, έχω κάνει 6000 χλμ. και έχω την αίσθηση ότι σιγά σιγά στρώνει κι αυτό, ή το έχω συνηθίσει πια, ή δεν είναι πια τόσο αισθητό...;)

Ναι δεν μασάμε. Πρέπει να είναι θέμα συνήθειας όπως ήταν και η όπισθεν που θέλει λίγο πιο πολύ γκαζάκι... Εγώ πιστεύω οτι οφείλεται αυτό το θέμα στην καθυστέρηση του ηλεκτρονικού γκαζιού.
Δλδ δεν του δίνει γκάζι την στιγμή που το πατάμε κατά την αλλαγή αλλά με ελάχιστη καθυστέρηση. Για αυτό και βλέπουμε αλλαγές με το flexride που επεμβαίνει στην απόκριση του γκαζιού.

striker
27-09-2009, 02:50
Εμενα καποιες φορες οταν βαζω 2α και μετα αφηνω το γκαζι φρεναρει αποτομα!!!
Αλλες φορες παλι οχι!!!:dunno:

salty
01-10-2009, 06:23
Στη χτεσινή συνάντηση είχαμε την ευκαιρία για δοκιμούλες. Πήρε λοιπόν το δικό μου ο ThunderCar Αντώνης ο οποίος διαπίστωσε του λόγου μου το αληθές. Η αλλαγή από 1η σε 2α είναι περιπέτεια και ειδικά τη στιγμή της αποσύμπλεξης. Κατά τα λεγόμενά του, το ίδiο παρουσιάζει και το δικό του αλλά σε εντελώς άλλο (ελάχιστο) βαθμό.
Να λοιπόν ένα "σίγουρο" θέμα όταν πάω στο Service. :(

PoLiThS
01-10-2009, 16:59
Νικολα ο Χαρης το εχει οδηγησει το δικο σου ?

salty
01-10-2009, 20:27
Νικολα ο Χαρης το εχει οδηγησει το δικο σου ?

Όχι. Μ@λ@κωδώς όχι !

Sad13
01-10-2009, 20:38
Ευτυχώς να λές....lolxaxalol

Dtsaros
01-10-2009, 23:12
Στη χτεσινή συνάντηση είχαμε την ευκαιρία για δοκιμούλες. Πήρε λοιπόν το δικό μου ο ThunderCar Αντώνης ο οποίος διαπίστωσε του λόγου μου το αληθές. Η αλλαγή από 1η σε 2α είναι περιπέτεια και ειδικά τη στιγμή της αποσύμπλεξης. Κατά τα λεγόμενά του, το ίδiο παρουσιάζει και το δικό του αλλά σε εντελώς άλλο (ελάχιστο) βαθμό.
Να λοιπόν ένα "σίγουρο" θέμα όταν πάω στο Service. :(

Συνέχεια Νίκο? Δηλαδή εννοώ στο κάνει όταν είναι κρύο ή και μετά από ώρα που έχουν ζεσταθεί οι βαλβολίνες. Ρωτάω γιατί σε μένα το κιβώτιο μέχρι να ζεσταθούν οι βαλβολίνες είναι λίγο σκληρό κυρίως από 1η-2α και 2α-3η.

salty
02-10-2009, 06:53
Συνέχεια Νίκο? Δηλαδή εννοώ στο κάνει όταν είναι κρύο ή και μετά από ώρα που έχουν ζεσταθεί οι βαλβολίνες. Ρωτάω γιατί σε μένα το κιβώτιο μέχρι να ζεσταθούν οι βαλβολίνες είναι λίγο σκληρό κυρίως από 1η-2α και 2α-3η.

Ασχέτως θερμοκρασίας (εξωτερικής ή της μηχανής) Δημήτρη. Αλλάζει με τη ρύθμιση του flexride (απλό, tour ή sport) και γίνεται πιο έντονο όταν είναι στη sport και πιο "μαλακό" στη tour.

ThunderCar
02-10-2009, 08:19
Ασχέτως θερμοκρασίας (εξωτερικής ή της μηχανής) Δημήτρη. Αλλάζει με τη ρύθμιση του flexride (απλό, tour ή sport) και γίνεται πιο έντονο όταν είναι στη sport και πιο "μαλακό" στη tour.

Νίκο το ψιλοσκορτσάρισμα από 1η σε 2η το ανέφερα χθες στο συνεργείο που πήγα για τα φρένα ( Best Car ( Λ. βουλαγμένης Ελληνικό πίσω από το Practiker ). Κατι έκαναν και έχω την εντύπωση ότι τώρα δεν το κάνει καθόλου. Γενικά παρατήρησα καλύτερη και γρηγορότερη αίσθηση στην αλλαγή απο 1η σε 2η όπως ήταν και οι άλλες ταχύτητες. Θα σιγουρευτώ βεβαίως στην πορεία γιατί εμένα το έκανε πολύ λίγο και όχι πάντα.

salty
02-10-2009, 08:35
Απ' όταν παρέλαβα (14 Απρ), δεν έχω ξαναπατήσει το πόδι μου εκεί. Καιρός να πάω μια βόλτα μου φαίνεται :rolleyes:

HarrisK
02-10-2009, 17:10
Ευτυχώς να λές....lolxaxalol

Δεν κατάλαβα Γιωργάκη υπονοείς κάτι?
Έξαλλου το αμάξι του Νικόλα είναι ακόμη στην ….εγγύηση. :D

salty
02-10-2009, 18:04
Δεν κατάλαβα Γιωργάκη υπονοείς κάτι?
Έξαλλου το αμάξι του Νικόλα είναι ακόμη στην ….εγγύηση. :D

Και στο κάτω - κάτω, όπου να ΄ναι ο Χάρης θα έχει και έξτρα ζαντολάστιχα για ότι ήθελε προκύψει.

Alexis
18-01-2010, 19:22
Έχω 1.8 με ~6.700km. ‘Όταν πρέπει να αλλάξω γρήγορα ταχύτητα (πχ λόγω ανηφόρας) από 1->2 και 2->3 πατώντας απότομα συμπλέκτη αισθάνομαι ένα ξεκάθαρο τράνταγμα στο σασί νομίζω με επίκεντρο το συμπλέκτη. Σαν κάτι με μεγάλη μάζα να ταλαντώνεται για 1 sec. Αντίθετα, σε ίσιο δρόμο, όταν πρώτα αφήσω εντελώς το γκάζι και μετά πατήσω απαλά το συμπλέκτη όλα είναι ομαλά.

Ξέρει κανείς αν αυτό απαιτεί επισκευή?

Επίσης, ο λεβιές μόνιμα έχει ελαφρούς ως και έντονους κραδασμούς στο τέλος της κάθε αλλαγής ταχύτητας.

kawasaki69john
18-01-2010, 20:33
Έχω 1.8 με ~6.700km. ‘Όταν πρέπει να αλλάξω γρήγορα ταχύτητα (πχ λόγω ανηφόρας) από 1->2 και 2->3 πατώντας απότομα συμπλέκτη αισθάνομαι ένα ξεκάθαρο τράνταγμα στο σασί νομίζω με επίκεντρο το συμπλέκτη. Σαν κάτι με μεγάλη μάζα να ταλαντώνεται για 1 sec. Αντίθετα, σε ίσιο δρόμο, όταν πρώτα αφήσω εντελώς το γκάζι και μετά πατήσω απαλά το συμπλέκτη όλα είναι ομαλά.

Ξέρει κανείς αν αυτό απαιτεί επισκευή?

Επίσης, ο λεβιές μόνιμα έχει ελαφρούς ως και έντονους κραδασμούς στο τέλος της κάθε αλλαγής ταχύτητας.

στην πρωτη περιπτωση γραφης παταω αποτομα τον συμπλεκτη και στην δευτερη λες παταω απαλα τον συμπλεκτη. το πρωτο ειναι λαθος αλλαγη ταχυτητας.. το δευτερο ειναι το σωστο..δεν μπωρης γκαζονωντας να αλλαξης ταχυτητα πρεπη να αφεινης το γκαζη για να πατησης τον συμπλεκτη...οσο για τους κραδασμους απλα τραβα το χερι σου απο το λεβιε μη τον κρατας συνεχεια και νιωθης τους κραδασμους...

fiestagiannis
10-02-2010, 07:03
Γειά σας παιδια και απο μενα.. το προβλημα στην 1η-2η το εχω και εγω αλλα οταν ειναι κρυο το αμαξι δεν το κανει καθολου!!!! στο παλιο αμαξι που ειχα το ιδιο προλημα ειχε κοπη μια βαση της μηχανης....!!!!!! αλλα το ελιωνα !!! τωρα σε αυτο εχω μονο 3000χλμ δεν δικαιολογητε...!!!!

VAMPIR
03-04-2010, 09:48
Καλημέρα.
Εχω και εγώ ένα insignia turbo και επειδή σας βλέπω ενημερωμένους, θα ήθελα να μου πείτε αν σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο με το δικό μου πρόβλημα. Το τελευταίο διάστημα ο λεβιές των ταχυτήτων <σφίγγει> και με δυσκολία παίρνει τις ταχύτητες. Αυτό συμβαίνει εν πορεία, σε ανύποπτο χρόνο και όχι πάντα, άσχετα από ζέστη, κρύο, ανηφόρες, κατηφόρες, κ.λ.π. και χωρίς να επηρεάζεται η πορεία του αυτοκινήτου ή η λειτουργεία του. Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν τους έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο και πως θα μιλήσουν με Γερμανία σχετικά. (Εκεί για κακή μου τύχη δεν το παρουσίασε για να μπορέσουν να καταλάβουν καλύτερα το πρόβλημα). Μήπως κάποιος γνωρίχει κάτι?

ziggy
03-04-2010, 09:53
Καλημέρα και καλώς ήρθες φίλε Στράτο στην παρέα μας.
Το θέμα που άνοιξες μεταφέρθηκε εδώ, διότι ήταν σε λάθος σημείο.
Διάβασε σχετικά όλο το θέμα για το Κιβώτιο Ταχυτήτων που υπάρχει και εάν έχεις απορία είμαστε εδώ να την συζητήσουμε.
Σου εύχομαι καλή διαμονή στο forum.

catha
07-09-2010, 17:08
¨είμαι κάτοχος του 1.6Τ. Έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που βάζω κάποια ταχύτητα (κυρίως 1η ή 2η) ενώ έχω πατημένω τον συμπλέκτη ακούγεται ένας θόρυβος από το σασμάν (εκεί τουλάχιστον το εντοπίζω) και ταυτόχρονα δίνει αίσθηση κίνησης. Ο θόρυβος είναι πιο ευδιάκριτος αν βρίσκομαι και κινούμε σε στενό έτσι ώστε να υπάρχει κάλύτερη ακουστική. Μου έχει τύχει να ακούσω τον θόρυβο και κατα την διάρκεια αλλαγής μεγάλων ταχυτήτων (4η, 5η 6η) εν κινήσει στην εθνική οδό (ακούγεται από ανάκλαση στο διαχωριστικό στηθαίο όταν κινούμαι στην αριστερή λωρίδα κοντά σε αυτό). Η εντύπωση που μου δίνεται είναι σαν να προσπαθώ να βάλω ταχύτητα χωρίς να έχω πατήσει πολύ καλά τον συμπλέκτη. Το ανέφερα στην OPEL (Καλτσούνης) και ο "ειδικός" μου είπε ότι αυτοί οι θόρυβοι οφείλονται στο ότι τι σασμάν δεν είναι σταθερό αλλά συνδέεται με ελλατήρια (αν κατάλαβα καλά) στην μηχανή. Επέμενα ότι ο θόρυβος ακούγεται πάντοτε και δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό. Η απάντησή του σε αυτό ήταν "καλύπτετε οποιαδήποτε ζημιά του σασμάν στην εγγύηση και αν πάθει κάτι θα το αλλάξουμε στον διάστημα των 6 χρόνων". Επίσης έμαθα ότι έχουν είδη αλλάξει σασμάν προβληματικό σε Insignia. Μήπως κάποιος έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο; Παρακαλώ την βοήθειά σας ή τα σχόλιά σας.

daniel
07-09-2010, 21:56
Kαλησπέρα! Προσωπικά δεν μου έχει παρουσιασει προβλημα στο κούμπωμα της ταχυτητας. Αυτό που παρατηρώ στην αποσύμπλεξη, αλλα κ στο απλό αφημα και ξαναπάτημα του γκαζιού, είναι ένα μικρο κενό στην μετάδοση. Αύτό είναι πιο αισθητό στις μικρές σχέσεις (1,2,3). Το κενό (κλότσιμα-τράνταγμα) αυτό οφείλεται στις ανοχές που έχει το σασμάν και η μετάδοση γενικότερα( ημιαξόνια, μπιλιαδόροι κ.τ.λ.). Οι ανοχές αυτές σε κάποιους μας δημιουργούν μεγαλύτερα ή μικρότερα κενά. Δεν αποτελει λειτουργικό πρόβλημα στο αυτοκίνητο, αλλά πιστεύω δημιουργεί θέμα αίσθησης και άνεσης...

TRIKALOLE
08-09-2010, 11:12
Παιδια ο μοναδικος θπρυβος που εντοπιζω στο σασμαν ειναι οταν αλλαζουμε ταχυτητα και τρεχουμε λιγοτερο απο οσο πρεπει για να αλλαχτει προς τα πανω μια σχεση στο κιβωτιο οπως απο πρωτη σε δευτερα.Εγω το κανω αυτο για λογους οικονομιας και μονο τοτε το ακταλαβαινω το θορυβο και το σκιρτισμα

ilias/333
08-09-2010, 11:26
Παιδια ο μοναδικος θπρυβος που εντοπιζω στο σασμαν ειναι οταν αλλαζουμε ταχυτητα και τρεχουμε λιγοτερο απο οσο πρεπει για να αλλαχτει προς τα πανω μια σχεση στο κιβωτιο οπως απο πρωτη σε δευτερα.Εγω το κανω αυτο για λογους οικονομιας και μονο τοτε το ακταλαβαινω το θορυβο και το σκιρτισμα

Συμφωνώ , και σε μένα το ίδιο συμβαίνει.

kawasaki69john
08-09-2010, 12:41
να αλλαζεται ταχυτητα στης καταληλες στροφες για να δουλευη και το σαζμαν σωστα..αν αλλαζεται ποιο γρηγορα απο οτι πρεπη δηλαδη χαμιλα λογικα χτυπαει και αν αλλαζεται πολυ ψηλα υπαρχει πιθανοτητα να μην κουμποση και να γδερνωνται τα γραναζια..οποτε προσοχη...

Iannis
08-09-2010, 23:54
Κοντά στα 52 μου, με πάνω από 1,5 εκατ χιλιόμετρα και με 9 μέχρι τώρα αυτοκίνητα να έχουν περάσει απ' τα χέρια μου, οδηγώ τελείως μηχανικά πλέον, χωρίς να σκέφτομαι. Με προβληματίζει που ξαφνικά πρέπει να είμαι προσεχτικός στο πότε και πως θα αλλάξω από 1η σε 2η. Δεν μ' ρέσει αυτό και ελπίζω να το ξεπεράσω γρήγορα

Μια απο τα ιδια και εδω.
Οταν πρωτοπηρα το αμαξι μου λεει ο ανυψιος Ρε γιατι καταχτυιπαει το κηβωτιο στις αλλαγες Πρωτα αφηνουμε το γκαζι και μετα παταμε συπλεχτη" μου εκανε καζουρα δηλαδη κανονικά.
Τωρα απο 1-2-3 αφήνω ποιο μαλακα τον συμπλεκτη και τερμα η φασαρια. Θα πρωτιμουσα παντως 2 πραγματα
1- μακτρότερη πρωτη (την εχω καταργησει σχεδόν) και
2- λιγο μικρότερη διαδρομή τπυ λεβιέ

TRIKALOLE
09-09-2010, 22:20
και στο οκταβια τα προηγουμενο το ιδιο γινεται.Ειναι θεμα καθαρα αλλαγης στις καταλληλες στροφες.Και εχω μια εντυπωση οτι αυτο το φαινομενο ειναι πιο εντονο στα τουρμπατα.Καποιος με ατμο τι λεει για αυτο;

giwrgosliv
10-09-2010, 09:31
Αν λέμε για το "γκουπ", που ακούγεται αν αλλάξεις ταχύτητα απότομα και σε χαμηλές στροφές - ειδικά από πρώτη σε δευτέρα- τότε ναι το κάνει...

TRIKALOLE
10-09-2010, 21:49
Αν λέμε για το "γκουπ", που ακούγεται αν αλλάξεις ταχύτητα απότομα και σε χαμηλές στροφές - ειδικά από πρώτη σε δευτέρα- τότε ναι το κάνει...

Δε νομιζω καποιος να εχει παρατηρησει κατι αλλο...:dunno:

ΑΓΓΕΛΟΣ
01-12-2010, 18:20
Σε εμενα το προβλημα με την αλλαγη απο 1 σε 2 και το οτι με λιγα χιλιομετρα και ανηφορικα επρεπε να βαζω 1 τελειωσε μετα απο την επισκεψη στην οπελ Πετροπουλος τωρα το σασμαν λειτουργει τελεια χορισ κανενα προβλημα

lakiss51
01-12-2010, 18:33
Σε εμενα το προβλημα με την αλλαγη απο 1 σε 2 και το οτι με λιγα χιλιομετρα και ανηφορικα επρεπε να βαζω 1 τελειωσε μετα απο την επισκεψη στην οπελ Πετροπουλος τωρα το σασμαν λειτουργει τελεια χορισ κανενα προβλημα

Αφου εισαι τοσο 'κολλητος' με τον Πετροπουλο , δεν του παιρνεις και καμια προσφορα για τα παιδια του site; Τοση αναφορα γινεται στο ονομα του - θα εχει λοξυγγα συνεχεια ο καϋμενος:lol:

ΑΓΓΕΛΟΣ
01-12-2010, 18:47
Δεν ειμαι κολητος ειναι στη γειτονια μου και ετυχε να το παω εκει την πρωτη φορα και εψαξα και εμαθα οτι στις βελτιωσεις ειναι πρωτος στην ευρωπη και οχι γιατι το λεω εγω η εκεινος αλλα αμα ψαξεις θα το διαπιστοσεις στις τιμες μερικοι λενε οτι ειναι ακριβος δεν ξερω αν ειναι ετσι εμενα μου φαινοντε νορμαλ για τη δουλια που κανει οποιος θελει ας τον επισκευτη να παρει προσφορα.

ΑΓΓΕΛΟΣ
01-12-2010, 18:52
Σημερα πηρα το αυτοκινητο απο τη δευτερα που του το ειχα αφησει και εχω μεινει κατενθουσιασμενος γιαυτο και αναφερομε στον Πετροπουλο ο οποιος ειναι εξουσιοδοτημενο συνεργειο της οπελ οποτε δεν κανω διαφημηση

lakiss51
01-12-2010, 18:54
Δεν ειμαι κολητος ειναι στη γειτονια μου και ετυχε να το παω εκει την πρωτη φορα και εψαξα και εμαθα οτι στις βελτιωσεις ειναι πρωτος στην ευρωπη και οχι γιατι το λεω εγω η εκεινος αλλα αμα ψαξεις θα το διαπιστοσεις στις τιμες μερικοι λενε οτι ειναι ακριβος δεν ξερω αν ειναι ετσι εμενα μου φαινοντε νορμαλ για τη δουλια που κανει οποιος θελει ας τον επισκευτη να παρει προσφορα.

Προσφορα για το site εδω εννοω (http://www.insigniaclub.gr/forumdisplay.php?f=24), οχι προσωπικα. Κι αφου εισαι γειτονας και, κυριως, ευχαριστημενος πελατης, κανε του μια νυξη - χαμενος δεν θα βγει!

ililos
02-12-2010, 13:23
Kalispera se olous. Eimai neos sto Club opote kalos sas vrika.
Egw exw provlima me to kivwtio ws eksis.....se kathe alagi kai se kathe apotomi metavoli tou gaziou akougete ena xtypima. Egw to akouw san vasi kivwtiou. Stin Opel mou eipane oti einai to volan kai oti to kanoun ola ta 1.6T. Exei kaneis antimetopisei kati antistixo???

PoLiThS
02-12-2010, 15:22
ειναι φυσιολογικος θορυβος και ευθυνεται το βολαν διπλης μαζας.

Να εξηγησω τι ειναι αυτο τωρα. Πλεον δεν υπαρχουν ελλατηρια στον δισκο αλλα το βολαν διπλης μαζας εχει αναλαβει το συγκεκριμενο εργο. Μακραν καλυτερο γιατι δεν εχουμε ποτε σκορτσαρισματα κτλ κτλ

Υ.Γ. Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τον κανονισμο του forum.

Φιλικα
Νικολας

ililos
02-12-2010, 15:27
Νικολα συγνωμη για τα λατινικα.
Υπαρχει φοβος να παρω το βολαν στο χερι; Υπαρχει καποιος τροπος που πρεπει να δουλευω το κιβωτιο για να μην κανει θορυβο;

Ηλιας

PoLiThS
02-12-2010, 15:38
Τσου! δωστου να καταλαβει... ετσι πρεπει να ακουγονται τα βολαν διπλης μαζας. Υπ οψιν το σαζμαν σαν το δικο μας τυπου Μ32 αντεξουν τα παντα... το ιδιο ακριβως σαζμαν φορανε και τα Astra OPC οποτε μην το φοβασαι.

ililos
02-12-2010, 15:40
Ευχαριστω. Το ειχα αγχος. Ε και ειναι και καπως εκνευριστικο! :-)

Ευχαριστω.

luke
06-12-2010, 20:27
Καλησπέρα .
Μετά το τέλος του καλοκαιριού-Φθινοπώρου που εχει πέσει λίγο η θερμοκρασια τις πρωινές ώρες ,εχω παρατηρήσει μια μικρη δυσκολία στο κούμπωμα της πρώτης ταχύτητας στο ξεκίνημα.
Μετα όλη την ημέρα όλα καλά.
Το παρατηρώ τον τελευταίο καιρο σε καθημερινή σχεδόν βάση.
Θα επισκευθώ φυσικά την αντιπροσωπία αλλα θα ήθελα και την άποψή σας,αν τυχόν έχει συμβεί σε κανέναν άλλο φίλο κλπ.
Ευχαριστώ.

STRATOS PIRAEUS
06-12-2010, 20:39
Καλησπέρα .
Μετά το τέλος του καλοκαιριού-Φθινοπώρου που εχει πέσει λίγο η θερμοκρασια τις πρωινές ώρες ,εχω παρατηρήσει μια μικρη δυσκολία στο κούμπωμα της πρώτης ταχύτητας στο ξεκίνημα.
Μετα όλη την ημέρα όλα καλά.
Το παρατηρώ τον τελευταίο καιρο σε καθημερινή σχεδόν βάση.
Θα επισκευθώ φυσικά την αντιπροσωπία αλλα θα ήθελα και την άποψή σας,αν τυχόν έχει συμβεί σε κανέναν άλλο φίλο κλπ.
Ευχαριστώ.

ισως σε αυτο παιζει ρολο η θερμοκρασια του λαδιου στο κιβωτιο ταχυτητων που ειναι κρυα τις πρωινες ωρες αφου αργοτερα δεν στο εμφανιζει ξανα αυτο το φαινομενο γιατι τα λαδια εκει ειναι ποιο χοντρα

luke
06-12-2010, 20:49
ισως σε αυτο παιζει ρολο η θερμοκρασια του λαδιου στο κιβωτιο ταχυτητων που ειναι κρυα τις πρωινες ωρες αφου αργοτερα δεν στο εμφανιζει ξανα αυτο το φαινομενο γιατι τα λαδια εκει ειναι ποιο χοντρα

Το σκέφτηκα ,αλλά κουμπώνουν κανονικά οι υπόλοιπες άρα δεν πρέπει να είναι τα λάδια.

hadjopgr
07-12-2010, 07:59
το ιδιο παρατηρω και εγω σαν να βαζεις ταχυτητα σε τρακτερ

luke
07-12-2010, 16:43
το ιδιο παρατηρω και εγω σαν να βαζεις ταχυτητα σε τρακτερ

Δεν ειχα ποτε μου τρακτερ :D

hadjopgr
07-12-2010, 17:06
Δεν ειχα ποτε μου τρακτερ :D

μαλλον τωρα εχεις

TRIKALOLE
07-12-2010, 17:58
Υπαρχει περιπτωση να παιζει το πως εχει σταματισει το οχημα΄Δηλαδη εχω παρατηρησει οτι εαν εινα σταματημενο και πας να ξεκινησεις,οταν θα ζοριστει η πρωτη να μπει και αφησεις λιγο το φρενο και κινηθει ελαχιστα το αυτοκινητο,εστω και εκατοστα, τοτε μπαινει ανετα.Αυτο και σε αλλα αυτοκινητα.

jotri
08-12-2010, 11:35
Τσου! δωστου να καταλαβει... ετσι πρεπει να ακουγονται τα βολαν διπλης μαζας. Υπ οψιν το σαζμαν σαν το δικο μας τυπου Μ32 αντεξουν τα παντα... το ιδιο ακριβως σαζμαν φορανε και τα Astra OPC οποτε μην το φοβασαι.

Ευχαριστω. Το ειχα αγχος. Ε και ειναι και καπως εκνευριστικο! :-)

Ευχαριστω.

ξερει αυτος τι σου λέει!!!λοοοοολ
του΄χει πιει το ΑΙΜΑ...!!!!

lakiss51
08-12-2010, 12:50
ξερει αυτος τι σου λέει!!!λοοοοολ
του΄χει πιει το ΑΙΜΑ...!!!!

Μονο; μεχρι και τον λεβιε πηρε στο χερι (α ρε Νικολα παικταρα):smash:

ililos
08-12-2010, 13:37
Μονο; μεχρι και τον λεβιε πηρε στο χερι (α ρε Νικολα παικταρα):smash:

Αρα υπαρχει αυτος ο κυνδινος;

jotri
08-12-2010, 14:00
Αρα υπαρχει αυτος ο κυνδινος;

κοιτα κανενα δεν ειναι ασπαστο....!!!
ο Βαγγελης μιλάει για άλλη βλάβη που παρουσίασε του Νικου στο λεβιέ...
τωρα μεχρι στιγμής, δεν εχει παρουσιαστεί βλάβη στο κιβώτιο, κάτι που να γνωρίζουμε οι πιο πολλοί εδω μέσα, τουλάχιστον...
κ μένα έτσι κανει......

HarrisK
08-12-2010, 15:38
κοιτα κανενα δεν ειναι ασπαστο....!!!
ο Βαγγελης μιλάει για άλλη βλάβη που παρουσίασε του Νικου στο λεβιέ...
τωρα μεχρι στιγμής, δεν εχει παρουσιαστεί βλάβη στο κιβώτιο, κάτι που να γνωρίζουμε οι πιο πολλοί εδω μέσα, τουλάχιστον...
κ μένα έτσι κανει......

Μην ντρεπεσαι Γιαννη, πες οτι το γιδι εκατσε επανω στο λεβιε κ τον ...εσπασε. :47:

jotri
08-12-2010, 17:43
Μην ντρεπεσαι Γιαννη, πες οτι το γιδι εκατσε επανω στο λεβιε κ τον ...εσπασε. :47:

ναι, αντι να τσουξει ο πισινος του!!!!!!!!!!!!:14::14:

ΑΓΓΕΛΟΣ
10-12-2010, 17:55
Αποτι ειδα εχει παει και ο αργυρης στον πετροπουλο και του εχει κανει προσφορα 20% αλλα δεν ειναι περασμενει στις προσφορες και πρεπει να τη εχει κανει πρωτος απ ολους γιατι λεει για οσους εχουν πλαισιο η αυτοκολητο

HarrisK
10-12-2010, 18:32
Αποτι ειδα εχει παει και ο αργυρης στον πετροπουλο και του εχει κανει προσφορα 20% αλλα δεν ειναι περασμενει στις προσφορες και πρεπει να τη εχει κανει πρωτος απ ολους γιατι λεει για οσους εχουν πλαισιο η αυτοκολητο

20% Από τι??? Από την διαφήμιση???
Ακομη περιμενουμε κοστος μετατροπης κ το τι κανει στο αμαξι!!!

jimmys
10-12-2010, 20:47

admin>>>

Το μήνυμα στο οποίο αναφέρεσαι έχει γραφτεί στις 10-11-2009 (πριν ένα χρόνο). Θέλω να πιστεύω οτι διάβασες όλο το θέμα και γι'αυτό το λόγο δε θα έπρεπε να γράφεις οτι τρέχει η συγκεκριμένη προσφορά από τον κ. Πετρόπουλο. Δεν έχει γίνει ποτέ πρόταση του ιδίου προς το insigniaclub

Πολύ ευχαρίστως τα μέλη να έρχονται σε επαφή με οποιονδήποτε θέλει να κάνει κάποια προσφορά/έκπτωση για τα μέλη του insigniaclub και να μας φέρνει σε επαφή μαζί του.
Αν έχετε μιλήσει με κάποιον στέλνετε pm σε μένα ή σε κάποιον Super Moderator ή Moderator με το τηλέφωνο του να επικοινωνήσουμε μαζί του ή του δίνετε το παρακάτω e-mail : gvard@hyperhosting.gr να μας στείλει την προσφορά του. (Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ: Πρόταση εταιριών για νέες προσφορές (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=1173) )

Καμία προσφορά δεν ανακοινώνεται από τα μέλη αν πρώτα δεν ελεγχεί από τον gvard που είναι νομικά υπεύθυνος για το τι γράφεται στο forum.

Οπότε θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να γράφεις σε διάφορα thread για ανύπαρκτη προσφορά του κ. Πετρόπουλου.

petros61
23-12-2010, 13:29
γεια σε ολους.ειμαι κατοχος του νεου αστρα 1.6τ και εχω και εγω προβλημα με το σασμαν.απο αλλαγη πρωτη δευτερα και σε τριτη ακουγεται ενα θορυβος.το θεμα μου την εχει δωσει παρα πολυ γιατι ειναι δυνατος θορυβος και σου σπαει τα νευρα να κανει τοσο θορυβο.το θεμα μου ειναι λοιπον αν ειναι προβλημα στο σασμαν η ετσι κανουν τα σασμαν της opel οπως μου εχουν πει σε 3 αντιπροσωπειες.παντως ειναι απαραδεκτο να ειναι τοσο αχρηστο το σασμαν.ουτε αυτοκινητο 30 ετων δεν κανει ετσι

PoLiThS
23-12-2010, 14:36
Μπορεις να γινεις ποιο συγκεκριμενος στον "θορυβο"? και τι αυτοκινητο οδηγουσες πριν?

petros61
23-12-2010, 14:41
εχω οδηγησει πολλα αυτοκινητα και πριν ειχα alfa romeo.λοιπον σε καθε αλλαγη και οταν το αυτοκινητο αποσυμπλεκταρει ακουγεται κατι σαν "γκουπ" σαν κατι να χτυπαει πανω στο σασμαν.αυτο το κανει σιγουρα οταν ειναι ζεστο και οταν κανω γρηγορη αλλαγη.η γρηγορη αλλαγη που λεω ειναι οι φυσιολογικες σε ολα τα υπολοιπα αμαξια.

PoLiThS
23-12-2010, 15:03
Γενικα εχεις δικιο. Τα Μ32 ειναι ελαφρως θορυβωδη αλλα αυτο ειναι γενικο και το λεω εχοντας οδιγηκη εμπειρια και σε αλλα αυτοκινητα του ομιλου που φορανε το συγκεκριμενο κιβωτιο. Για ποιο αμεση συγκριση θα ελεγα στον επομενο καφε που κανουν τα παιδια (αν εισαι Αθηνα) να παρεφρεθεις να ακουσεις και τα δικα τους για να υπαρχει μια ποιο εμπεριστατωμενη ιδεα του τι γινεται.

petros61
23-12-2010, 15:08
την πατησα μου φαινεται με το αμαξι που πηγα και πηρα....

PoLiThS
23-12-2010, 15:10
Και παλι επαναλαμβανω... μια συναντηση με τα παιδια του club θα σου λυσει παρα μα παρα πολλες αποροιες.

shotcon
23-12-2010, 17:27
Κάθε όχημα έχει τα δικά του "κόλπα" εμείς καλούμαστε να γίνουμε χειριστές των μειονεκτημάτων τους, έτσι ώστε να γίνουν πλεονεκτήματα.
Με απλά λόγια χρήζουν εμπειρίας.
Η αποσύμπλεξη είναι ένα θέμα που το έχω γευτεί κι εγώ για το συγκεκριμένο όχημα. Χρειάστηκα αρκετούς πειραματισμούς να κάνω πριν καταλήξω σε συμπεράσματα.
Άποψή μου:
Το όχημα λόγω ιπποδύναμης έχει κατασκευασμένο κιβώτιο να λειτουργεί σε γρήγορες αλλαγές και με πολλές στροφές του κινητήρα. Σε αυτό τον τρόπο οδήγησης δεν παρουσιάζει το παραμικρό ήχο ή πρόβλημα διαχείρησης ταχυτήτων (για το κιβώτιο)
Αντιθέτως σε ομαλή πορεία, π.χ. εντός πόλης παρουσιάζει έντονο τον θόρυβο της πρόσκρουσης του δίσκου στην πλάκα με τον γνωστό σε όλους μας ήχο, ενώ οι αλλαγές εμφανίζονται "μακριές''. Έτσι για να αντιμετωπίσω τον ήχο του χτυπήματος του δίσκου έχω πάντα κατά νου όταν κινούμαι σε χαμηλή ταχύτητα την αποσύμπλεξη να την περνάω ομαλά και μετά να πατώ το γκάζι. Δηλαδή πατώ συμπλέκτη, τον αφήνω ήρεμα μετά την αλλαγή της ταχύτητας, όταν απελευθερωθεί και δεν ασκώ καμία πίεση με το πόδι μου επάνω στο πεντάλ, (ποδόπληκτρο), μετά επιταχύνω. Χάνεις σε ταχύτητα και γρηγοράδα κίνησης αλλά γλιτώνεις τις φθορές του δίσκου.

petros61
24-12-2010, 12:20
αυτο ακριβως που λες φιλε συμβαινει.ακριβως οπως τα λες.αλλα ομως δεν πληρωσα τοσα λεφτα για να κατσω να κανω ολα αυτα για να αλλαξω μια ταχυτητα.ελεος.ειναι μακραν το χειροτερο σασμαν που εχω δει σε αμαξι.και αλλα αμαξια ειναι γρηγορα και δεν ακουγεται κιχ απο το σασμαν.και η ιστορια με την opel ειναι χρονια τωρα.παντα ειχε τα χειροτερα σασμαν αλλα πιστευα οτι με το insignia και το astra θα κανει την διαφορα.αλλα δεν εκανε απολυτος τιποτα.αυτοκινητα κατω του μετριου και τα δυο.ισως το insignia ειναι μετριο.το astra ειναι κατω του μετριου

jotri
24-12-2010, 12:24
την πατησα μου φαινεται με το αμαξι που πηγα και πηρα....

χε χε, εγω πάντως θα το ξαναπαιρνα.....

TRIKALOLE
24-12-2010, 13:14
αυτο ακριβως που λες φιλε συμβαινει.ακριβως οπως τα λες.αλλα ομως δεν πληρωσα τοσα λεφτα για να κατσω να κανω ολα αυτα για να αλλαξω μια ταχυτητα.ελεος.ειναι μακραν το χειροτερο σασμαν που εχω δει σε αμαξι.και αλλα αμαξια ειναι γρηγορα και δεν ακουγεται κιχ απο το σασμαν.και η ιστορια με την opel ειναι χρονια τωρα.παντα ειχε τα χειροτερα σασμαν αλλα πιστευα οτι με το insignia και το astra θα κανει την διαφορα.αλλα δεν εκανε απολυτος τιποτα.αυτοκινητα κατω του μετριου και τα δυο.ισως το insignia ειναι μετριο.το astra ειναι κατω του μετριου

Παντως φθλε αν υπαρχουν 2 πραγματα αξιοπιστα στο οχημα απο αρκετους μηχανικους αυτη η αποψη,ειναι η μηχανη και το σασμαν......

lakiss51
24-12-2010, 13:57
ας αφησουμε τα παλια fiat μιας και ανεφερες fiat και ας παρουμε ενα σημερινο fiat μοντελο 2009-2010 οπως ειναι τα opel για τα οποια μιλαμε.εισαι σιγουρος οτι θα κανουν θορυβο στο σασμαν?εγω σου λεω οτι δεν θα κανει κιχ..και εσυ οπως και εγω πληρωνεις τοσα λεφτα στην Opel για να αναγκαζεσαι να κανεις υπερπροσπαθεια για να αλλαξεις μια ταχυτητα.

Oχι φιλε μου δεν κανω καμια υπερπροσπαθεια να αλλαξω ταχυτητες στο Ινσιγκνια. Το μονο που ακουγεται ειναι η αλλαγη απο 1η σε 2α οταν ειναι κρυο, διαφορετικα ειναι 1, αντε 1,5 "κλικ" κατω απο τα γιαπωνεζικα, και παρομοια με τα Αλφα Ρομεο στα υπολοιπα (εχω ΑΡ προηγουμενης γενηας). Και μιας και αναφεραμε την Φιατ/Αλφα Ρομεο, μετα το Τιπο εφτιαξε το σανζμαν της, πριν ηταν....:46:

petros61
24-12-2010, 14:02
εμενα παλι οταν ειναι κρυο δεν κανει τιποτα.οταν ειναι ζεστο αν δεν κανω την αλλαγη οπως πολυ σωστα αναφερει ενας φιλος πιο πανω κανει θορυβο μεχρι και την 4η.λιγοτερο βαβαια αλλα κανει.επειδη και εχω αλφα ρομεο ειχα πριν και απο τα τελευταια μοντελα το σασμαν ειναι πολυ καλυτερο μακραν...οσον αφορα τους θορυβους.

lakiss51
24-12-2010, 14:11
εμενα παλι οταν ειναι κρυο δεν κανει τιποτα.οταν ειναι ζεστο αν δεν κανω την αλλαγη οπως πολυ σωστα αναφερει ενας φιλος πιο πανω κανει θορυβο μεχρι και την 4η.λιγοτερο βαβαια αλλα κανει.επειδη και εχω αλφα ρομεο ειχα πριν και απο τα τελευταια μοντελα το σασμαν ειναι πολυ καλυτερο μακραν...οσον αφορα τους θορυβους.

Αφου συμφωνουμε στην ποιοτητα των σανζμαν των AR, σημαινει οτι το ΔΙΚΟ ΣΟΥ στο Οπελ Αστρα ισως εχει προβλημα. Γιατι αν ΟΛΑ της Οπελ κανουν τετοιο θορυβο (οπως λες οτι σου ειπαν), τοτε γιατι τα παραπονα ειναι ελαχιστοτα εδω; Οδηγησες αλλο παρομοιο Αστρα ή ρωτησες;

petros61
24-12-2010, 14:16
Κάθε όχημα έχει τα δικά του "κόλπα" εμείς καλούμαστε να γίνουμε χειριστές των μειονεκτημάτων τους, έτσι ώστε να γίνουν πλεονεκτήματα.
Με απλά λόγια χρήζουν εμπειρίας.
Η αποσύμπλεξη είναι ένα θέμα που το έχω γευτεί κι εγώ για το συγκεκριμένο όχημα. Χρειάστηκα αρκετούς πειραματισμούς να κάνω πριν καταλήξω σε συμπεράσματα.
Άποψή μου:
Το όχημα λόγω ιπποδύναμης έχει κατασκευασμένο κιβώτιο να λειτουργεί σε γρήγορες αλλαγές και με πολλές στροφές του κινητήρα. Σε αυτό τον τρόπο οδήγησης δεν παρουσιάζει το παραμικρό ήχο ή πρόβλημα διαχείρησης ταχυτήτων (για το κιβώτιο)
Αντιθέτως σε ομαλή πορεία, π.χ. εντός πόλης παρουσιάζει έντονο τον θόρυβο της πρόσκρουσης του δίσκου στην πλάκα με τον γνωστό σε όλους μας ήχο, ενώ οι αλλαγές εμφανίζονται "μακριές''. Έτσι για να αντιμετωπίσω τον ήχο του χτυπήματος του δίσκου έχω πάντα κατά νου όταν κινούμαι σε χαμηλή ταχύτητα την αποσύμπλεξη να την περνάω ομαλά και μετά να πατώ το γκάζι. Δηλαδή πατώ συμπλέκτη, τον αφήνω ήρεμα μετά την αλλαγή της ταχύτητας, όταν απελευθερωθεί και δεν ασκώ καμία πίεση με το πόδι μου επάνω στο πεντάλ, (ποδόπληκτρο), μετά επιταχύνω. Χάνεις σε ταχύτητα και γρηγοράδα κίνησης αλλά γλιτώνεις τις φθορές του δίσκου.

δεν ξερω ισως εχει.το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να κανω κατι γιατι ολοι λενε οτι ετσι ειναι τα σασμαν της opel.η περιγραφη που κανει ο φιλος πιο πανω ειναι αυτο ακριβως που συμβαινει και σε μενα.αρα το εχουν και τα insignia αυτο το θεμα.αρα η το εχετε αποδεχτει η δεν σας ενοχλει πια.

jotri
24-12-2010, 14:30
Α, και κάτι άλλο, θα σου πρότεινα να πάς στην αντιπροσωπεία και να τους ζητήσεις (δωραν φυσικά) να σου μικρορυθμίσουν τον επιλογέα ταχυτήτων, γιατι δεν νομιζω το θέμα που αναφέρεις έχει να κάνει με το κιβώτιο ταχυτήτων.....

petros61
24-12-2010, 14:33
Α, και κάτι άλλο, θα σου πρότεινα να πάς στην αντιπροσωπεία και να τους ζητήσεις (δωραν φυσικά) να σου μικρορυθμίσουν τον επιλογέα ταχυτήτων, γιατι δεν νομιζω το θέμα που αναφέρεις έχει να κάνει με το κιβώτιο ταχυτήτων.....

ας μου πει καποιος απο εδω αν μπορει μια καλη αντιπροσωπεια να παω για αλλη μια φορα να το δουν.γιατι σε 3 που εχω παει μου εχουν πει οτι δεν εχει προβλημα

shotcon
24-12-2010, 19:05
Επιτρέψτε μου λόγω εμπειρίας να σας καταθέσω ότι έχω οδηγήσει στην ζωή μου περισσότερους από 75 διαφορετικούς τύπους οχημάτων και μηχανημάτων.

Το κιβώτιο ταχυτήτων του insignia είναι υποδειγματικό.

Τα προβλήματα που διάβασα προηγουμένως είναι φυσιολογικά.

Και πάλι επιμένω ότι το κάθε χειροκίνητο κιβώτιο χρήζει εμπειρίας και τρόπου συμπεριφοράς.

Εάν έχει συνηθίσει κάποιος σε κάποιο τύπο οχήματος για μεγάλο χρονικό διάστημα και ζορίζεται με κάποιον άλλο τύπο οχήματος, αυτό δεν σημαίνει ότι το όχημα είναι άχρηστο. Ο κάθε οδηγός θέλει τον χρόνο του μέχρι να μάθει - συνηθίσει τις νέες αλλαγές και τρόπο οδήγησης - χειρισμού του νέου οχήματος.

Το insignia δεν απευθύνεται σε άπειρο οδηγό τόσο λόγω του όγκου του, όσο και της ιπποδύναμης που έχει αλλά και της πληθώρας ηλεκτρονικών που διαθέτει.

Το κιβώτιο ταχυτήτων του insignia είναι ρυθμισμένο να ανταποκρίνεται σε όλο το εύρος στροφών του κινητήρα και ιδιαίτερα στις αυξημένες απαιτήσεις της sport οδήγησης. (Εδώ να μην ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είναι οικογενειακό).

Για τον λόγω αυτό ισχύουν όσα έχω γράψει σε προηγούμενη απάντησή μου.

Που να σας έβαζα να οδηγήσετε όχημα με ασύνχρονο κιβώτιο. Θα το σπάγατε στο πρώτο χιλιόμετρο.

Στα δικά μου τα χέρια γιατί δεν βγάζει τον παραμικρό θόρυβο;

jotri
24-12-2010, 22:24
Επιτρέψτε μου λόγω εμπειρίας να σας καταθέσω ότι έχω οδηγήσει στην ζωή μου περισσότερους από 75 διαφορετικούς τύπους οχημάτων και μηχανημάτων.

Το κιβώτιο ταχυτήτων του insignia είναι υποδειγματικό.

Τα προβλήματα που διάβασα προηγουμένως είναι φυσιολογικά.

Και πάλι επιμένω ότι το κάθε χειροκίνητο κιβώτιο χρήζει εμπειρίας και τρόπου συμπεριφοράς.

Εάν έχει συνηθίσει κάποιος σε κάποιο τύπο οχήματος για μεγάλο χρονικό διάστημα και ζορίζεται με κάποιον άλλο τύπο οχήματος, αυτό δεν σημαίνει ότι το όχημα είναι άχρηστο. Ο κάθε οδηγός θέλει τον χρόνο του μέχρι να μάθει - συνηθίσει τις νέες αλλαγές και τρόπο οδήγησης - χειρισμού του νέου οχήματος.

Το insignia δεν απευθύνεται σε άπειρο οδηγό τόσο λόγω του όγκου του, όσο και της ιπποδύναμης που έχει αλλά και της πληθώρας ηλεκτρονικών που διαθέτει.

Το κιβώτιο ταχυτήτων του insignia είναι ρυθμισμένο να ανταποκρίνεται σε όλο το εύρος στροφών του κινητήρα και ιδιαίτερα στις αυξημένες απαιτήσεις της sport οδήγησης. (Εδώ να μην ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είναι οικογενειακό).

Για τον λόγω αυτό ισχύουν όσα έχω γράψει σε προηγούμενη απάντησή μου.

Που να σας έβαζα να οδηγήσετε όχημα με ασύνχρονο κιβώτιο. Θα το σπάγατε στο πρώτο χιλιόμετρο.

Στα δικά μου τα χέρια γιατί δεν βγάζει τον παραμικρό θόρυβο;

Συμφωνω, και ενημερωνω οτι ουτε κ σε μενα ακουγεται-λιγο στην 1-2 αλλα πιστευω ειναι έτσι η κατασκευη του-

sts
24-12-2010, 22:54
Αρχικά θα πω ότι δεν διαφωνώ σε γενικά πλαίσια ούτε με τον φίλο Γιάννη (jotri) ούτε με τον Κώστα (shotcon), ΟΜΩΣ παρόλα αυτά καλό θα ήταν :

1) να έρθει ο "παθόν" (petros61) σε μια από τις συναντήσεις μας όπως τον παρότρυνε και κάποιο άλλο μέλος σε προηγούμενη σελίδα για να δούμε και από κοντά αυτό που μας λέει ο άνθρωπος διότι καμιά φορά με τον γραπτό λόγο δεν καταφέρνουμε να αποτυπώσουμε με ακρίβεια αυτό που αισθανόμαστε ή βλέπουμε και φυσικά να οδηγήσει και δεί και τα δικά μας κιβώτια.
&
2) Να πάει σε μια, δύο, τρείς διαφορετικές αντιπροσωπείες και να οδηγήσει αντίστοιχο αυτοκίνητο με το δικό του για να διαπιστώση άν αυτό που εκείνος βλέπει, συμβαίνει μόνο στο δικό του ή είναι γενικό το θέμα και άρα δεν μιλάμε για "πρόβλημα".

Ξέρετε, έχοντας στο πρόσφατο παρελθόν στην κατοχή μου αυτοκίνητο της VW και οδηγώντας το με αυτό το τόσο βελούδινο στις αλλαγές κιβώτιο, η πρώτη μου επαφή με το κιβώτιο του Insignia ήταν λίγο...κάπως...
Βέβαια οφείλω να ομολογήσω ότι έχω διαπιστώσει διαφορά στο δικό μου κιβώτιο σε σχέση με εκείνο φίλου και μέλους του club μας, με το δικό μου είναι αισθητά πιο τραχύ και σφιχτό, άρα...

Φιλικά, Σταύρος .

giannisvasi
25-12-2010, 22:33
Χρόνια πολλά και από μένα.Το κιβώτιο κάνει κ σε μένα τέτοιο θόρυβο φαντάζομαι ότι κάθε κιβώτιο έχει τα κουσούρια του.Το να συγκρίνουμε όμως το insignia με άλλα αυτοκίνητα είναι άδικο.Το δικό μου κόστισε 30,000 σχεδόν και έβαλα αρκετά, το passat cc με τα ίδια έξτρα κόστιζε 35,000 και η mercedes 40,000.Αν είχα 45 με 50 θα έπαιρνα την E200 ως σκατόγερος που είμαι αλλά δεν τα είχα οπότε δεν συγκρίνω το αυτοκίνητο μου με άλλα.Το κάθε ένα έχει τα δικά του.

linuxovios
07-05-2011, 19:21
Στο test drive που έκανα (ο Θεός να το κάνει τεστ drive - ούτε 5χλμ δε με άφησαν να κάνω) παρατήρησα ότι ο λεβιές των ταχυτήτων κουνιόταν ελαφρώς κάθε φορά που πατούσα το γκάζι. (σε 1.6Τ με 30.000 χλμ). Είναι στάνταρ αυτό σε όλα ή το συγκεκριμένο το είχαν ξεσκίσει; Τέτοια συμπεριφορά στο λεβιέ δεν έχει ούτε το corolla μου με 75.000 χλμ , ούτε ένα Vitara με 140.000 χλμ που έχω.

shotcon
11-07-2011, 14:42
Τελευταία μου προβλήματα ότι δεν συγχρονίζει η δευτέρα από επιτάχυνση της πρώτης στην ανηφόρα και μου ακούγεται το γρανάζι σαν να μην πατώ συμπλέκτη. Λάβετε υπόψη ότι δεν το ξεσκίζω το όχημα αλλά οδηγώ πολύ συντηρητικά για να έχω χαμηλή κατανάλωση.

PoLiThS
11-07-2011, 23:50
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/07/dsg-7.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FhyMBI+%28tromaktik o%29

No comment lol

Κώστα θέλω να το οδηγήσω να δω γιατί λες...

shotcon
12-07-2011, 14:54
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/07/dsg-7.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+blogspot%2FhyMBI+%28tromaktik o%29

No comment lol

Κώστα θέλω να το οδηγήσω να δω γιατί λες...

Προλαβαίνουμεε να βρεθούμε σήμερα (12-7) και να έχουμε τελειώσει μέχρι τις 8:30μμ;

HarrisK
12-07-2011, 19:00
Εσυ κ ο Γιάννης εχετε σπασει ολα τα ρεκορ βλαβης βρε Κώστα.

shotcon
12-07-2011, 20:23
Δεν έχω χαλάσει αυτοκίνητο πότε από το πρώτο μου, όταν ήμουν 20 χρονών.
Αυτό με έχει διαλύσει. Αύριο θα το τσεκάρουμε με τον PolitHs μαζί να μου πει την γνώμη του. Καλά η 2α καρφώνει άγρια. Γκρρρρρρ!!!
Είπαμε! Αυτό το όχημα, δηλαδή το δικό μου σε γερμανικό νούμερο βγήκε από το εργοστάσιο. Όλοι βρίσκονταν σε βαθύ ύπνο, ακόμα και τα ρομπότ.

shotcon
14-07-2011, 00:03
Κύριοι σήμερα βρέθηκα με τον PoLitHs για μία δεύτερη γνώμη και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ο ήχος της 2ας ήταν αποτέλεσμα κακού χειρισμού από εμένα.
Τι να πω! μάλλον ξέχασα να οδηγώ.
Έτσι μετά το γκρρρρ! τεστ πήγαμε... με πήγε στο εστιατόριό του με μία ακόμα ευχάριστη έκπληξη τον salty όπου τα ήπιαμε παρέα, φυσικά με έναν ωραίο μεζέ από πανσέτες.
Από εβδομάδα λέω να... ξανά πάω για ένα τεστ εξάτμισης διότι χμμμ ανακάλυψα ότι δεν με ικανοποιεί ο ήχος της.:54:

ThunderCar
14-07-2011, 07:45
Κύριοι σήμερα βρέθηκα με τον PoLitHs για μία δεύτερη γνώμη και καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ο ήχος της 2ας ήταν αποτέλεσμα κακού χειρισμού από εμένα.

Aλλαξε βαλβολίνες και θα δεις μεγάλη διαφορά !!

linuxovios
14-07-2011, 07:47
Για κάνε το πιο λιανά βρε shotcon. Τι ακριβώς έκανες "λάθος" στο κάρφωμα ειδικά της δευτέρας;

shotcon
14-07-2011, 17:29
Το κιβώτιο δεν "αντέχει" πολύ γρήγορες αλλαγές στις υψηλές στροφές και θέλει την αλλαγή από 1η σε 2α να γίνεται ποιο αργά.

ThunderCar
15-07-2011, 06:59
Για κάνε το πιο λιανά βρε shotcon. Τι ακριβώς έκανες "λάθος" στο κάρφωμα ειδικά της δευτέρας;

Δεν πάτησε τον συμπλέκτη !lol

ThunderCar
15-07-2011, 07:11
Πάντως , πέρα απο την πλάκα , οι κόκκινες βαλβολίνες που έχουν τα σασμαν μας , στην αλλαγη που τους έκανα , διαπιστώθηκε ιδίοις όμμασι οτι είχαν τα μαύρα τους τα χάλια. Αποτέλεσμα , μετά την αλλαγή , " βούτυρο " οι αλλαγές ταχυτήτων που λένε και στην καθομιλουμένη. !!

salty
15-07-2011, 07:17
Πάντως ...... μετά την αλλαγή , " βούτυρο " οι αλλαγές ταχυτήτων που λένε και στην καθομιλουμένη. !!

Αν δεν είμαι αδιάκριτος, ποιό ήταν το κίνητρο για την αλλαγή (τι σε "έσπρωξε" να την κάνεις) και πόσο πήγε το μαλλί Αντώνη ;

ThunderCar
15-07-2011, 08:34
Αν δεν είμαι αδιάκριτος, ποιό ήταν το κίνητρο για την αλλαγή (τι σε "έσπρωξε" να την κάνεις) και πόσο πήγε το μαλλί Αντώνη ;

Τελευταία έτυχε να δουλέψω το αυτοκίνητο με πολλη ζέστη , σε κίνηση , με clima και μετά απο ώρα παρατηρούσα μια ελαφριά δυσκολία-επιβράδυνση , γενικά , στις αλλαγές των ταχυτήτων. Οχι δυσκολία στο κούμπωμα ή γρατζουνίσματα , απλά κάτι σαν σφίξιμο στο λεβγιέ κ γενικά έβλεπα ότι δεν πήγαιναν όσο γρήγορα θα ήθελα οι αλλαγές των ταχυτήτων. Δεν ξέρω αν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την άισθηση που είχα αλλά ακόμα και εγω ο ίδιος κατάλαβα την διαφορά μετά την αλλαγη. Η λειτουργία του σασμάν βελτιώθηκε πάρα πολύ. Θυμήθηκα την λειτουργία που είχε οταν το πρωτοαγόρασα. Οι βαλβολίνες ήταν , πάντα σύμφωνα με τον μηχανικό αυτό που λένε " δουλεμένες " το χρώμα τους ήταν μαύρο και τους φάνηκε περίεργο γιατί το αυτοκίνητο έχει μόνο 35000 km. Βέβαια εγώ , προσωπικά , άσχετα με αυτό που περιγράφω θα τις άλλαζα , απλά όταν προ καιρού τους έχα ρωτήσει εαν έχουν τον τύπο που φοράει το δικό μας σασμαν ( για το δίλιτρο μιλάω δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο κ για το 1.6 ) δεν τις είχαν ακόμα.

2009 GME F40-6 ( MK6 ) AWD 06/09/08
Type: transverse all wheel drive, six-speed manual transaxle
Engine range: GM 2.8L V-6 Turbo ( LP9 )
Maximum engine torque: 295 lb-ft ( 400 Nm)
Maximum gearbox torque: 295 lb-ft ( 400 Nm )
Gear ratios: MK6
First: 3.917
Second: 2.040
Third: 1.365
Fourth: 1.048
Fifth: 0.846
Sixth: 0.740
Reverse: 3.750
Final Drive Ratio: 3.762
Maximum validated gross vehicle weight: 5423 lb ( 2460 kg )
Case material: aluminum
Center distance: 197 mm
Fluid type: Castrol BOT 402
Transmission weight: wet: 56.5 kg ( 125 lb )
Fluid capacity (approximate): 1.8L / 1.9 qt. ( dry )

To παραπάνω είναι το σασμάν που φοράμε εμείς και ο προδιαγραφή της βαλβολίνης είναι το ΒΟΤ 402 . Το ιξώδες είναι 75W-85 και φυσικά η συσκευασία γράφει GM και όχι Castrol.

Οι βαλβολίνες στοιχίζουν με 25% έκπτώση περίπου 10 Ευρώ το λίτρο και με την εργασία πλήρωσα περίπου 65 Eυρώ. Η πλήρωση ήταν 1.6 lt.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Υ.Γ Στό δίλιτρο η τουρμπίνα , χωρίς να ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό , είναι ακριβώς πάνω απο το σασμάν οπότε απο θερμοκρασίες να φαν και οι κότες.

salty
15-07-2011, 08:43
Οι βαλβολίνες ήταν , πάντα σύμφωνα με τον μηχανικό αυτό που λένε " δουλεμένες " το χρώμα τους ήταν μαύρο και τους φάνηκε περίεργο γιατί το αυτοκίνητο έχει μόνο 35000 km.
Υπάρχει άραγε περίπτωση να γίνεται κάποιου είδους "στρώσιμο" του συστήματος μετάδοσης στα 4Χ4 χωρίς να αλλάζουν στο τέλος τις βαλβολίνες ; Κάτι τέτοιο ίσως εξηγούσε τη κατάσταση που περιγράφεις

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Και με το παραπάνω, σ' ευχαριστώ πολύ

HarrisK
15-07-2011, 13:55
Πάντως , πέρα απο την πλάκα , οι κόκκινες βαλβολίνες που έχουν τα σασμαν μας , στην αλλαγη που τους έκανα , διαπιστώθηκε ιδίοις όμμασι οτι είχαν τα μαύρα τους τα χάλια. Αποτέλεσμα , μετά την αλλαγή , " βούτυρο " οι αλλαγές ταχυτήτων που λένε και στην καθομιλουμένη. !!

Εγκρίνω κ επαυξάνω, άλλαξα σήμερα κ εγώ με 73.700 χλμ.
1.5 λίτρο βαλβολινης κ ένα ενισχυτικό Wurth κ οι αλλαγές έγιναν βούτυρο μεν αλλά ….αγελάδας δε! :)
Κοστος--55 ΕΥΡΩ

shotcon
15-07-2011, 14:13
Εσείς θα με κάνετε να αλλάξω βαλβολίνες. Διότι όπως έχω γράψει παλαιότερα, το πρόβλημα ξαφνικά ήρθε. Σήμερα το πάτησα επίτηδες για να δω τι αποτέλεσμα θα λάβω έχοντας υπόψη να γίνει η αλλαγή από 1η σε 2α περιμένοντας λίγο παραπάνω πατημένο το πόδι στο συμπλέκτη. Η αλλαγή έγινε και έλαβα το ίδιο γκρρρρρ γκουπ. Μάλλον θα κρατήσω αυτό που μου είχε πει ο PoLitHs. 1η σε 2α όχι γρήγορες αλλαγές στο χέρι μας τον λεβιέ. το κιβώτιο φυσιλογικά δεν προλαβαίνει να χρονίσει τα γρανάζια.
Θα το ασπαστώ λαμβάνοντας γνώμονα, ότι το όχημα δεν είναι αγωνιστικό αλλά ένα γρήγορο οικογενειακό.

HarrisK
15-07-2011, 15:06
Εσείς θα με κάνετε να αλλάξω βαλβολίνες. Διότι όπως έχω γράψει παλαιότερα, το πρόβλημα ξαφνικά ήρθε. Σήμερα το πάτησα επίτηδες για να δω τι αποτέλεσμα θα λάβω έχοντας υπόψη να γίνει η αλλαγή από 1η σε 2α περιμένοντας λίγο παραπάνω πατημένο το πόδι στο συμπλέκτη. Η αλλαγή έγινε και έλαβα το ίδιο γκρρρρρ γκουπ. Μάλλον θα κρατήσω αυτό που μου είχε πει ο PoLitHs. 1η σε 2α όχι γρήγορες αλλαγές στο χέρι μας τον λεβιέ. το κιβώτιο φυσιλογικά δεν προλαβαίνει να χρονίσει τα γρανάζια.
Θα το ασπαστώ λαμβάνοντας γνώμονα, ότι το όχημα δεν είναι αγωνιστικό αλλά ένα γρήγορο οικογενειακό.

Τρεχα για βαλβολινες Κώστα ,εγω δεν πινω ...καφε μεταξυ 1ης κ 2ας! :smilielol5:

giannisvasi
16-07-2011, 16:23
Εσυ κ ο Γιάννης εχετε σπασει ολα τα ρεκορ βλαβης βρε Κώστα.

Σχετικό και αυτό τώρα γιατί απλά μερικοί ή δεν λένε τι προβλήματα έχουν ή δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν κάποιο θέμα.

Takis lp
17-07-2011, 08:13
Σχετικό και αυτό τώρα γιατί απλά μερικοί ή δεν λένε τι προβλήματα έχουν ή δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν κάποιο θέμα.

Το να μην το λένε προβλήματα που τυχόν αντιμετώπισαν , αν και δεν το θεωρώ σωστό, άντε αν θες συμφωνώ, το να μην το καταλαβαίνουν όμως τυχόν υπάρχοντα προβλήματα δεν το κατανοώ. Το συγκεκριμένο αυτ/το δεν απευθύνεται ούτε σε άπειρο, ούτε σε νέο οδηγό-εγώ τουλάχιστον δεν έχω δεί insignia με Ν - οπότε η παρουσίαση και μη αντίληψη οποιουδήποτε προβλήματος μου φαντάζει εξωπραγματική.

linuxovios
17-07-2011, 08:21
Από την άλλη υπάρχουν και "έμπειροι" οδηγοί που με διαρκείς λάθος χειρισμούς λόγω "εμπειρίας" προκαλούν προβλήματα η δυσλειτουργίες και μετέπειτα τις γράφουν στο forum ως εγγενή προβλήματα του αυτοκινήτου. Από κει και πέρα λειτουργεί και η ψυχολογία της μάζας και όλοι ψάχνουμε να βρούμε και να ανακαλύψουμε προβλήματα που δεν υπάρχουν.

shotcon
17-07-2011, 21:13
ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
Επέστρεψα από Ζαγορά σήμερα και σε όλη την διαδρομή με ανηφόρα μέχρι τα 40 χλμ κάθε φορά που έστριβα τιμόνι δεξιά στις στροφές άκουγα έντονα συριγμό τύπου, όταν πατάμε φρένο και κάποιο μέταλλο βρίσκει στην δισκόπλακα. Προσπάθησα να κατανοήσω από τι είναι και συμπέρασμα δεν έβγαλα. Είπα μήπως είναι εσωτερικό μπιλιοφόρος αλλά ο ήχος δεν ταίριαζε με το συριγμό. Κάποια στιγμή είπα ότι φταίει το τιμόνι μου αλλά ο μεταλλικός ήχος ήταν κύλισης από έξω. Υπέθεσα μήπως έχει να κάνει με την αντλία τιμονιού. Αλλά και πάλι γιατί να σταματά μετά τα 40 χλμ. Και γιατί να μην ακούγεται στην κατηφόρα. Έπειτα σκέφτηκα ότι κάποιο χόρτο ή σύρμα από τους αγροτικούς δρόμους στην Ζαγορά - Χορευτό να έβγαζε τον χαρακτηριστικό συριγμό. Πάλι δεν κολλά διότι μόλις έπιανα κατηφόρα δεν είχα τον ήχο αυτό.

Από εβδομάδα σίγουρα αντιπροσωπεία. Με προβληματίζει ο ήχος αυτός.

Υ.Γ. Και μετά μου λέτε για προβλήματα.

giannisvasi
17-07-2011, 21:21
Το συγκεκριμένο αυτ/το δεν απευθύνεται ούτε σε άπειρο, ούτε σε νέο οδηγό-
Άλλο που απευθύνεται και άλλο ποιοι το αγοράζουν.Πιστεύω ότι το αγοράζουν απ' όλες τις γκάμες ανθρώπων οπότε...

Sad13
17-07-2011, 21:54
ΝΕΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
Επέστρεψα από Ζαγορά σήμερα και σε όλη την διαδρομή με ανηφόρα μέχρι τα 40 χλμ κάθε φορά που έστριβα τιμόνι δεξιά στις στροφές άκουγα έντονα συριγμό τύπου, όταν πατάμε φρένο και κάποιο μέταλλο βρίσκει στην δισκόπλακα. ......................

Από εβδομάδα σίγουρα αντιπροσωπεία. Με προβληματίζει ο ήχος αυτός.

Υ.Γ. Και μετά μου λέτε για προβλήματα.

Στο συγκεκριμένο θέμα μιλάμε για το κιβώτιο ταχυτήτων, παρακαλώ ας μείνουμε on topic. Αν έχεις κάποιο νεότερο από την αντιπροσωπεία σχετικά με το θόρυβο που λές άνοιξε νέο θέμα ή συνέχισε σε κάποιο άλλο αν υπάρχει ήδη...

PoLiThS
18-07-2011, 07:42
Μαλλον τελιωνουν τα τακακια σου Κωστα...

shotcon
18-07-2011, 15:07
Παιδιά θα ανοίξω αλλού το θέμα αυτό μην σκορπίσουμε τα προβλήματα. Ο Sad13 έχει δίκιο. Ξέφυγα λόγω προβλήματος. Το συζητάμε εδώ http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?p=66798#post66798

nikolaos santas
22-11-2012, 21:43
Γνωριζει κανεις για το 1.6 turbo τι βαλβολινες παιρνει?δεν ειδα στο manual να λεει κατι.

PoLiThS
23-11-2012, 00:52
Δεν λεει γιατι οι βαλβολίνες είναι lifetime... δηλαδη δεν αλλάζονται ποτέ.

nikolaos santas
23-11-2012, 06:34
ενω στο 2.0 αλλαζονται σ΄εμας οχι?τι κουφα ειναι αυτα?

PoLiThS
23-11-2012, 08:43
Κατ'αρχην φοράμε διαφορετικό κιβώτιο ταχυτήτων... αλλα πού αναφέρθηκε οτι αλλάζουν οι βαλβολίνες του F40?

nikolaos santas
23-11-2012, 11:30
Κατ'αρχην φοράμε διαφορετικό κιβώτιο ταχυτήτων... αλλα πού αναφέρθηκε οτι αλλάζουν οι βαλβολίνες του F40?

Καπου διαβασα οτι καποιος τις αλλαξε στις 35000χλμ και του εκανε εντυπωση που ηταν καταμαυρες.νομιζω τον ειχε ρωτησει και ο Νικος(salty)

AntonisFout
26-11-2012, 10:16

Γίνεται να μην αλλάζουν καθόλου? Αποκλείεται. Λάδι μέσα σε γρανάζια και να μην αλλαχτεί ποτέ δεν γίνεται....

ThunderCar
26-11-2012, 10:45
The F40 MT2/MU9 uses a Castrol Burmah (BOT 0063) manual transmission fluid, or GM 88862472 gear oil. This gear oil is identified in GM documentation as a synthetic 75W-85 GL-4. No maintenance is required for normal operation.
Applications:

2006 Pontiac G6 GTP
2007 Pontiac G6 GT
Saab 9-3
Saab 9-5
2012 Opel Astra GTC/OPC
2010 Opel Insignia OPC
2010 Chevrolet Cruze
2011+ Buick Regal

Τα παραπάνω αναφέρονται στο σασμάν που φοράει το δίλιτρο και όπως βλεπουμε γράφει ότι δεν χρειάζονται άλλαγή με φυσιολογική χρήση. Τωρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει. Εγώ πάντως στο δικό μου στα 35000 km παρατήρησα κάποια αλλαγή στη λειτουργία του σασμάν και όταν τις άλλαξα αμέσως είδα βελτίωση. Τώρα για βαλβολίνες πέρα από τις εργοστασιακές θεωρώ ότι από τις καλύτερες είναι οι παρακάτω ή και άλλες επώνυμες όπως Castrol , Amsoil , Valvol&iacute;ne κ.λ.π , αρκεί να έχουν ακριβώς τις προδιαγραφές τών εργοστασιακών.

http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=140&pcid=7

nikolaos santas
26-11-2012, 11:16
Αρα σε εσενα αλλαζουν.λογικο ειναι να ειδες βελτιωση απο τη στιγμη που εβαλες καινουριες.στο 1.6 τελικα δεν αλλαζονται?

ThunderCar
26-11-2012, 13:07
Αρα σε εσενα αλλαζουν.λογικο ειναι να ειδες βελτιωση απο τη στιγμη που εβαλες καινουριες.στο 1.6 τελικα δεν αλλαζονται?

Είναι σίγουρο ότι εαν θέλεις μπορείς να τις αλλαξεις. Ισχύει ότι και στο δίλιτρο δηλαδη με φυσιολογική χρήση δεν αλλαζονται άλλα όπως έγραψα και πιο πάνω ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο.

nikolaos santas
20-11-2013, 17:43
Πως μπορουμε να μαθουμε τι βαλβολινη(ιξωδες) φοραει το 1.6Τ?

metoxi
20-11-2013, 18:51
Ρώτησε σε κάποιο εγκεκριμένο συνεργείο...κ εγώ είχα ένα θεματακι κ στο σερβίς που είχα κάνει πέρσι μου συμπλήρωσαν λίγο γιατί χρειαζόταν,δεν μου έβαλαν καινούργιες βαλβολινες απ την αρχή,κ δεν με χρέωσαν τίποτα..

nikolaos santas
20-11-2013, 19:52
Ειχα δει το μπουκαλι απο κοντα σε ανταλλακτικα opel αλλα δεν εγραφε ιξωδες.και δεν ξερανε εκει.

kawasaki69john
20-11-2013, 21:15
Πως μπορουμε να μαθουμε τι βαλβολινη(ιξωδες) φοραει το 1.6Τ?

το βιβλιαρακι της οπελ που εχουμε το γραφη.

nikolaos santas
20-11-2013, 22:22
Το διαβασα αλλα δεν το ειδα καπου.θα του ξαναριξω μια ματια.

pan
20-11-2013, 22:26
Opel αριθμο 19 40 182 SAE 75W-90

2092

nikolaos santas
21-11-2013, 10:49
Το 19 40 182 ειναι ο κωδικος στο μπουκαλι?75-90 GL4 η GL5?

nikolaos santas
21-11-2013, 12:34
Τσεκαρα το κωδικο στο internet και ειδα οτι ειναι τελικα GL4.Ευχαριστω πολυ.

nikolaos santas
25-11-2013, 23:03
Το δικο μου βιβλιαρακι δεν αναφερει τιποτα για το κιβωτιο.Αλλου διαβασα οτι η κοκκινες βαλβολινες που χρησιμοποιει η οπελ ειναι 80W.τι ισχυει τελικα?Εσας σε ποια σελιδα το γραφει?

nikolaos santas
28-11-2013, 12:22
Πηρα στη δρομων τηλ. και μου ειπε οτι στα τεχνικα χαρακτηριστικα γραφει για το 1.6Τ SAE 75W-85.Αντε βγαλε ακρη τωρα.

nikolaos santas
06-12-2013, 17:14
The F40 MT2/MU9 uses a Castrol Burmah (BOT 0063) manual transmission fluid, or GM 88862472 gear oil. This gear oil is identified in GM documentation as a synthetic 75W-85 GL-4. No maintenance is required for normal operation.
Applications:

2006 Pontiac G6 GTP
2007 Pontiac G6 GT
Saab 9-3
Saab 9-5
2012 Opel Astra GTC/OPC
2010 Opel Insignia OPC
2010 Chevrolet Cruze
2011+ Buick Regal

Τα παραπάνω αναφέρονται στο σασμάν που φοράει το δίλιτρο και όπως βλεπουμε γράφει ότι δεν χρειάζονται άλλαγή με φυσιολογική χρήση. Τωρα ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει. Εγώ πάντως στο δικό μου στα 35000 km παρατήρησα κάποια αλλαγή στη λειτουργία του σασμάν και όταν τις άλλαξα αμέσως είδα βελτίωση. Τώρα για βαλβολίνες πέρα από τις εργοστασιακές θεωρώ ότι από τις καλύτερες είναι οι παρακάτω ή και άλλες επώνυμες όπως Castrol , Amsoil , Valvol&iacute;ne κ.λ.π , αρκεί να έχουν ακριβώς τις προδιαγραφές τών εργοστασιακών.

http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=140&pcid=7
Αυτα τα στοιχεια οπως υπαρχουν παραπανω για το 2.0 μπορουμε να τα βρουμε και για το 1.6Τ?