PDA

View Full Version : Aftermarket λύσεις για αντικατάσταση του CD300

Σελίδες : [1] 2

StrangFroot
02-11-2009, 00:28
Γεια χαρα σε ολους

Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα. Λογω του οτι δεν ειχα τη πολυτελεια του χρονου αναμονης και στην ουσια ''συμβιβαστηκα'' με καποια πραγματα στην αγορα του δικου μου Insignia, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει (ή υπαρξει....) η δυνατοτητα να αλλαξω το CD300 με το CD500???? Θα μ'ενδιεφερε και το Bluetooth αλλα ειδα οτι ανφερθηκε σε αλλο τοπικ και θα περιμενω καποια ενημερωση απο εκει....

Thanx!

takas
02-11-2009, 12:09
Γεια χαρα σε ολους

Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα. Λογω του οτι δεν ειχα τη πολυτελεια του χρονου αναμονης και στην ουσια ''συμβιβαστηκα'' με καποια πραγματα στην αγορα του δικου μου Insignia, θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει (ή υπαρξει....) η δυνατοτητα να αλλαξω το CD300 με το CD500???? Θα μ'ενδιεφερε και το Bluetooth αλλα ειδα οτι ανφερθηκε σε αλλο τοπικ και θα περιμενω καποια ενημερωση απο εκει....

Thanx!

Για ριξε μια ματια εδω http://www.alibaba.com/product-free/107623699/Car_DVD_Navigation_GPS_for_Opel.html

και απο το site της εταιρειας http://www.autoprotech.nl/Webshop/index.php?page=details&prod=26&cat=5&group=0

StrangFroot
02-11-2009, 12:42
Λες να δουλευει? Η ακομα καλυτερα, θα μπορουν να το περασουν εδω?

:dunno:

insigner
02-11-2009, 12:53
Πάντως κοστίζει 1.000 Μήπως να ρωτούσες στην Opel πόσο θα σου κόστιζε ένα CD-500?

StrangFroot
02-11-2009, 13:01
Πάντως κοστίζει 1.000 Μήπως να ρωτούσες στην Opel πόσο θα σου κόστιζε ένα CD-500?

Εδω δεν εχουν...μολις τηλεφωνησα! Εστειλα το link στην OPEL να το δουν και να μου απαντησουν...Παντως τα 1000 ευρω ναι μεν αρκετα, αλλα δεν ειναι απαγορευτικο....Εξαρταται βεβαια απο το ποσο θα μου ζητησουν για την εργασια...Για να δουμε...

takas
02-11-2009, 13:07
Εδω δεν εχουν...μολις τηλεφωνησα! Εστειλα το link στην OPEL να το δουν και να μου απαντησουν...Παντως τα 1000 ευρω ναι μεν αρκετα, αλλα δεν ειναι απαγορευτικο....Εξαρταται βεβαια απο το ποσο θα μου ζητησουν για την εργασια...Για να δουμε...

Και ειναι και ξεκλειδωτο..............

StrangFroot
02-11-2009, 13:09
Και ειναι και ξεκλειδωτο..............

Ενθουσιαστηκα....δεν το κρυβω! Μακαρι να γινει, γιατι αυτο το κενο κατω απο τη μονοχρωμη οθονη μου τη δινει στα νευρα....

StrangFroot
02-11-2009, 14:52
Απο την Ολλανδια μου εγραψαν...

Dear customer,

Thank you for you interested in our Opel insignia Navigation.

It’s easy to install our system in your car. You could go to the dealer or garage for assistance. We offer the installation manual book for your reference.

Because the navigation is more the 5kg and packed in a bog box the shipping cost is 47.80euro.

Do you also need the Opel insignia review camera? We could offer free shipping if the customer buy more than two products.

Please feel free to contact us if your have any question.

ATHENS
02-11-2009, 21:44
Δεν ειναι ασχημο καθολου........και με πολλεs extra παροχεs.....

nikos kara
02-11-2009, 22:07
καλησπερα επιδη το ρωτησα κ γω στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν μπαινει μετα..... μονο εργοστασιακο γιατι αλλαζει κ το ταμπλο,καλυτερα να το ψαξεις πολυ. κ να ξερεις οτι αν αποφασισεις να βαλεις αυτος που θα το βαλει πρεπει νανε τσακαλος με @ρχ.....@ πρεπει να κανει τελεια δουλεια γιατι θα σου βγαλει το μισο ταμπλο.........

StrangFroot
02-11-2009, 22:48
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι γενικως στις αντιπροσωπειες εχουν μαυρα μεσανυχτα...Εστειλα link στην OPEL με αυτο που βρηκα και περιμενω αυριο την απαντηση...Για να δουμε.

StrangFroot
02-11-2009, 22:53
http://cgi.ebay.de/OPEL-INSIGNIA-GPS-DVD-NAVIGATION-RADIO-DASHBOARD-FIS_W0QQitemZ350262076582QQcmdZViewItemQQptZCE_Aut o_Hi_Fi_Autoradios?hash=item518d3f24a6

ARI
02-11-2009, 22:57
;) αν πάντως δρεθεί κάτι είμαι κι εγώ μέσα και γι' αυτό αλλά και για σετ ηχείων...

StrangFroot
02-11-2009, 22:59
http://cargpsdvd.com/product_info.php?language=en&info=p357_OPEL-INSIGNIA-DASHBOARD-FIS-GPS-DVD-NAVIGATION-RADIO-UMBAUSET.html&XTCsid=arer3j2t4jv7kbr2eb09imuk07

StrangFroot
02-11-2009, 23:02
;) αν πάντως δρεθεί κάτι είμαι κι εγώ μέσα και γι' αυτό αλλά και για σετ ηχείων...

Aν μου απαντησουν θετικα, θα σε ενημερωσω...Ισως αν τα παραγγειλουμε μαζι γλιτωσουμε καποιο κοστος...

Παντως σε αυτο που ποσταρα παραπανω το εχουν με 725 ευρω....

Μακαρι να γινει...

samiotis19
03-11-2009, 00:19
Aν μου απαντησουν θετικα, θα σε ενημερωσω...Ισως αν τα παραγγειλουμε μαζι γλιτωσουμε καποιο κοστος...

Παντως σε αυτο που ποσταρα παραπανω το εχουν με 725 ευρω....

Μακαρι να γινει...

Είναι πάρα πολύ καλό αλλά με το GPS δεν κατάλαβα τι γίνεται? Την Ελλάδα την έχει? Τι χάρτες μπορούμε να βάλουμε? Θα το έχω στα υπόψιν μου αλλά θα περιμένω λίγο και ρό ακόμα να δώ τι θα γίνει με το CD500 που έχω!!

insigner
03-11-2009, 01:50
Αν βλέπω καλά έχει Igo8 πράγμα που σημαίνει ότι είναι οκ με χάρτες Ελλάδας όπως και για όλη την Ευρώπη.

takas
03-11-2009, 07:44
Είναι πάρα πολύ καλό αλλά με το GPS δεν κατάλαβα τι γίνεται? Την Ελλάδα την έχει? Τι χάρτες μπορούμε να βάλουμε? Θα το έχω στα υπόψιν μου αλλά θα περιμένω λίγο και ρό ακόμα να δώ τι θα γίνει με το CD500 που έχω!!

Αν ειναι ξεκλειδωτο που θα ειναι δλδ παιρνει και οτι χαρτες θελεις.......

StrangFroot
03-11-2009, 09:02
Αντε...ακομα περιμενω τηλεφωνο!!!!!:(

StrangFroot
04-11-2009, 11:41
λοιπον...απο την OPEL μου ειπαν οτι τους φαινεται πολυ καλο...αλλα!!!

Φοβουνται να αναλαβουν να το κανουν εγκατασταση γιατι θα ανοιχτει ολη η κονσολα και το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν το εχουν ξανακανει. ΜΟυ ειπαν επισης οτι δεν εχουν καποιο σχεδιο που θα τους βοηθησει. Οι ολλανδοι λοιπον μου εστειλαν εγχειριδιο που δειχνει καρε-καρε τις κινησεις που πρεπει να κανει ο τεχνικος. Το εστειλα στην αντιπροσωπεια και περιμενω...

insigner
04-11-2009, 12:18
Το ότι έχεις εκ πρώτης θετική αντίδραση από την αντιπροσωπεία είναι καλό πάντως.

StrangFroot
04-11-2009, 12:24
Απο δυο αντιπροσωπειες...μιλησα και πριν λιγο με την OPEL στα Γιαννιτσα...αλλα και αυτοι ψιλο φοβουνται να το αναλαβουν...(μου ειπε οτι δεν μπορει να ανοιξει το pdf o πωλητης....). Περιμενω ενημερωση απο την αντιπροσωπεια που το πηρα εδω στη Θεσσαλονικη.

Παντως ειναι ειρωνια...να μπορω να βρω αυτο που θελω και να μην μπορει να το περασει κανεις.....:dunno:

salty
04-11-2009, 12:40
Αν δεν είχα το cd500, σίγουρα θα έβαζα το συγκεκριμένο κι εγώ. Μην κωλώνεις, προχώρα και θα έχεις το καλύτερο σύστημα απ' όλους μας.

StrangFroot
04-11-2009, 13:14
Με πριζωνεις τωρα.....και οσο περιμενω να μου τηλεφωνησουν, τοσο πιο πολυ με ''τρωει''....

StrangFroot
04-11-2009, 13:16
http://rapidshare.com/files/302284633/Installing_Guide_of_Opel_Insignia.pdf.html

αυτο ειναι και το αρχειο που μου εστειλαν....

takas
04-11-2009, 13:44
http://rapidshare.com/files/302284633/Installing_Guide_of_Opel_Insignia.pdf.html

αυτο ειναι και το αρχειο που μου εστειλαν....

Ρε φιλε ξηλωνεις ολη την μουρη .............:eek:
Θελω να μαθω και το μαλλι απο την Opel για την εγκατασταση σε παρακαλω...........

StrangFroot
04-11-2009, 13:58
Θελω να μαθω και το μαλλι απο την Opel για την εγκατασταση σε παρακαλω...........

Οταν μου απαντησουν θα σου πω....

Dtsaros
04-11-2009, 14:11

Δεν είναι και τόσο πολύ δουλειά όσο φαίνεται. σε μισή ωρίτσα μπαινοβγαίνει αν κάποιος το χει ξανακάνει. (Προσοχή δεν μιλάω για την εγκατάσταση, αλλά μόνο για το βάλε βγάλε).

StrangFroot
04-11-2009, 14:44
Δεν είναι και τόσο πολύ δουλειά όσο φαίνεται. σε μισή ωρίτσα μπαινοβγαίνει αν κάποιος το χει ξανακάνει. (Προσοχή δεν μιλάω για την εγκατάσταση, αλλά μόνο για το βάλε βγάλε).

Να σου πω την αληθεια κι εμενα για καποιον που ξερει πεντε πραγματα και ΘΕΛΕΙ να ασχοληθει, δεν μου φαινεται και τοσο πολυπλοκο...Απο την αλλη κατανοω και τον φοβο τους...μια στραβη να γινει και μετα με βλεπω...drink

valtrig
04-11-2009, 16:04
Μερικές παρατηρήσεις από το φυλλάδιο εγκατάστασης: το παλιό σύστημα δεν καταργείται αλλά παραμένει εγκατεστημένο μαζί με την οθόνη του και συνδέεται παράλληλα με το νέο σύστημα. Η παλιά οθόνη τοποθετείται πίσω από τα πλαστικά, κάτω από την καινούργια ενώ η κεντρική μονάδα του νέου συστήματος καταλαμβάνει τον χώρο στο επάνω μέρος στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί κάποιες λειτουργίες ενδεχομένως να συνεχίσουν να παρέχονται από το παλιό σύστημα, π.χ. αναπαραγωγή μουσικών CD από την υποδοχή στην κεντρική κονσόλα. Το γεγονός ότι διατηρείται και η παλιά οθόνη ( άσχετα αν δε φαίνεται ), ίσως να σημαίνει ότι τα μενού του αυτοκινήτου θα συνεχίσουν να εμφανίζονται και στη νέα οθόνη. Εάν υπήρχε ένα εγχειρίδιο οδηγιών για το νέο σύστημα θα βοηθούσε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Επίσης σημαντικό είναι ότι, κρίνοντας από τις φωτογραφίες στο φυλλάδιο, η εγκατάσταση αφορά στην συνύπαρξη του νέου συστήματος με υπάρχον CDC400. Οι κάτοχοι CD300 που είναι πιστεύω και οι βασικοί ενδιαφερόμενοι για το σύστημα ( και ενδεχομένως σε λιγότερο βαθμό κι αυτοί με τα CD500/DVD800 ) δεν αναφέρεται αν καλύπτονται από το νέο σύστημα.

insigner
04-11-2009, 16:48
Μερικές παρατηρήσεις από το φυλλάδιο εγκατάστασης: το παλιό σύστημα δεν καταργείται αλλά παραμένει εγκατεστημένο μαζί με την οθόνη του και συνδέεται παράλληλα με το νέο σύστημα. Η παλιά οθόνη τοποθετείται πίσω από τα πλαστικά, κάτω από την καινούργια ενώ η κεντρική μονάδα του νέου συστήματος καταλαμβάνει τον χώρο στο επάνω μέρος στο ντουλαπάκι του συνοδηγού.

Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί κάποιες λειτουργίες ενδεχομένως να συνεχίσουν να παρέχονται από το παλιό σύστημα, π.χ. αναπαραγωγή μουσικών CD από την υποδοχή στην κεντρική κονσόλα. Το γεγονός ότι διατηρείται και η παλιά οθόνη ( άσχετα αν δε φαίνεται ), ίσως να σημαίνει ότι τα μενού του αυτοκινήτου θα συνεχίσουν να εμφανίζονται και στη νέα οθόνη. Εάν υπήρχε ένα εγχειρίδιο οδηγιών για το νέο σύστημα θα βοηθούσε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση.

Επίσης σημαντικό είναι ότι, κρίνοντας από τις φωτογραφίες στο φυλλάδιο, η εγκατάσταση αφορά στην συνύπαρξη του νέου συστήματος με υπάρχον CDC400. Οι κάτοχοι CD300 που είναι πιστεύω και οι βασικοί ενδιαφερόμενοι για το σύστημα ( και ενδεχομένως σε λιγότερο βαθμό κι αυτοί με τα CD500/DVD800 ) δεν αναφέρεται αν καλύπτονται από το νέο σύστημα.

Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου, απλά να προσθέσω πως πιστεύω ότι ένας ακόμα λόγος που μπορεί να μένει και το παλιό σύστημα σε λειτουργία είναι για να μην υπάρχουν ενδείξεις λάθους από την απουσία του εργοστασιακού συστήματος το οποίο δείχνει να είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ECU του οχήματος.

StrangFroot
05-11-2009, 13:16

True the old Monitor stays in the car to send the info to the new screen so its possible to see the functions of youre old system in the new screen.

The main difference between the CDC400 and CD300 is the radio unit that has a bigger amplifier and some other features, The communication of the display is the same for both aswell the connector of the screen.

So this system is compatible with the CD300 system of opel.

PoLiThS
05-11-2009, 15:50
Σε μια επικοινωνια που ειχα με αντιπροσωπο του εν λογω συστηματος μου τα μασουσε οσον αφορα την συνεργασια με τα χειριστιρια του τιμονιου όπως επισης και θεματα που αφορουν την φωτεινοτητα της οθονης...

Μου ειπε οτι υπαρχει θεμα με τα CAN BUS κτλ κτλ.

Θα σας κρατησω ενημερους ομως..

StrangFroot
06-11-2009, 07:33
Μου απαντησαν οι Ολλανδοι....

''Brightness is ok and ajustable in the system menu.
Steering wheel controls will stay aswell.
We have installed this system already in some cars and i can promiss you it wont harm the car.''

takas
06-11-2009, 08:11

We have installed this system already in some cars and i can promiss you it wont harm the car.''

Το θεμα ειναι να παιζει σωστα,οχι οτι θα μας χαλασει το αυτ/το :)

insigner
06-11-2009, 08:41

Εγώ λέω ότι φαίνονται σοβαροί και να προχωρήσεις αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις αυτό το ποσό για να βάλεις κάτι.

Δείχνει OEM και από λειτουργίες είναι Super.

billykom
06-11-2009, 10:21
Θα πρότεινα να μην πάτε σε κινέζικο και προπάντων με οθόνη αφής
Είχα στο παλιό μου αυτο/το σε ένα χρόνο χάλασε άλλο πατούσες και άλλο έβγαζε και δεν διορθώνετε διότι δεν έχουν καλημπράρισμα οθόνης και μόλις είχε τελειώσει η εγγύηση όπως και σε κανά δυο γνωστούς μου το ίδιο.

insigner
06-11-2009, 10:54
Δεν παίζει και με τα χειριστήρια?

StrangFroot
06-11-2009, 11:18
Εγώ λέω ότι φαίνονται σοβαροί και να προχωρήσεις αν είσαι διατεθειμένος να δώσεις αυτό το ποσό για να βάλεις κάτι.

Δείχνει OEM και από λειτουργίες είναι Super.

Tι ειναι το ΟΕΜ? :o

Εγω να το παραγγειλω...ποιος θα το περασει ομως? Στην OPEL δεν αναλαμβανουν...αν και μου ξαναειπανε οτι φαινεται πολυ καλο.

Τι να κανω γα** τη τυχη μου....?????

StrangFroot
06-11-2009, 11:37
Το θεμα ειναι να παιζει σωστα,οχι οτι θα μας χαλασει το αυτ/το :)

Ρωτησα και αυτο γι'αυτο και μου απαντησε...:)

Panoz
06-11-2009, 11:43
Tι ειναι το ΟΕΜ? :o

Original Equipment Manufacturer

StrangFroot
06-11-2009, 11:56
Original Equipment Manufacturer

Το οποιο σημαινει??? (οχι η μεταφραση...πρακτικα εννοω)....

Panoz
06-11-2009, 12:00
Το οποιο σημαινει??? (οχι η μεταφραση...πρακτικα εννοω)....

OEM != aftermarket

Συνήθως χρησιμοποιείται για outsourcing, όπως το OEM το παίρνει άλλη εταιρία και το κάνει retail με την δική της φίρμα. Τώρα στην αυτοκινητοβιομηχανία δεν ξέρω τι ακριβώς χρήση έχει :)

StrangFroot
06-11-2009, 12:09
OEM != aftermarket

Συνήθως χρησιμοποιείται για outsourcing, όπως το OEM το παίρνει άλλη εταιρία και το κάνει retail με την δική της φίρμα. Τώρα στην αυτοκινητοβιομηχανία δεν ξέρω τι ακριβώς χρήση έχει :)

Οk...το καταλαβα!

Thanx.:)

StrangFroot
06-11-2009, 13:04
Λοιπον....

Αφου εψαξα αρκετα βρηκα μια ακρη...Υπαρχει μαγαζι το οποιο εχει (!) το συγκεκριμενο μηχανημα. Αυτος μου ειπε οτι ειναι 100% Φιλανδικο και περιμενει και μια απαντηση και απο καποιον αλλο συνεργατη που το φερνει απο Γερμανια για να παρει και απο εκει μια τιμη. Ολο το πακετο (με τα περαστικα) βγαινει περιπου 1.200 ευρω...Εγγυηση 2 χρονια!

Αυτα προς το παρον.

billykom
06-11-2009, 14:24
100% made in China θέλεις να πεις ?

sts
07-11-2009, 08:35
Λοιπον....

Αφου εψαξα αρκετα βρηκα μια ακρη...Υπαρχει μαγαζι το οποιο εχει (!) το συγκεκριμενο μηχανημα. Αυτος μου ειπε οτι ειναι 100% Φιλανδικο και περιμενει και μια απαντηση και απο καποιον αλλο συνεργατη που το φερνει απο Γερμανια για να παρει και απο εκει μια τιμη. Ολο το πακετο (με τα περαστικα) βγαινει περιπου 1.200 ευρω...Εγγυηση 2 χρονια!

Αυτα προς το παρον.

Κώστα προχώρα το, φαίνεται πολύ καλή λύση και η εταιρία πολύ σοβαρή.
Κανένας "αλμπάνης" δεν θα καθόταν να σου στείλει 8 σελίδες αναλυτικότατων φωτογραφικών οδηγιών σχετικά με την τοποθέτηση.
Και επίσης απ΄ότι είδα όλα κουμπώνουν πολύ όμορφα χωρίς κόψε ράψε σε ευαίσθητα εργοστασιακά σημεία.
και αφού βρήκες και μαγαζί που μπορεί να στο τοποθετήσει με 2 χρόνια εγγύηση, μην το σκέφτεσαι, βουουουρ !!!;)

StrangFroot
07-11-2009, 23:08
100% made in China θέλεις να πεις ?

Οχι...100% Made in Finland, εννοω!

mc_tolis
08-11-2009, 06:50
Και γω με CD300 μετα απο κανα χρονο σε καποια τετοια λυση ΘΑ καταφυγω...

StrangFroot
10-11-2009, 09:00
Σημερα ελαβα αυτο το email.....

Dear Constantine,

is the opel dealer confirmed they can install it? how is the conmunication now?

I got good news for you. if you and your friend order more than 5pcs,we can arrange our techincal support person go to your place install the system for you.

Best regards,

emily.

Ενδιαφερον......

takas
10-11-2009, 09:06
Σημερα ελαβα αυτο το email.....

Dear Constantine,

is the opel dealer confirmed they can install it? how is the conmunication now?

I got good news for you. if you and your friend order more than 5pcs,we can arrange our techincal support person go to your place install the system for you.

Best regards,

emily.

Ενδιαφερον......

Αν καταλαβα καλα μας στελνουν και ατομο για να το φτιαξει?

StrangFroot
10-11-2009, 09:19
Oui!!!!

salty
10-11-2009, 09:20
Έχουν καταλάβει πως μιλάτε για Ελλάδα ;;;;;

StrangFroot
10-11-2009, 09:24
Εννοειται...ολα τα mail μου εχουν την υπογραφη της εταιρειας...και το email μου ειναι σε .gr...Απο το πρωτο email εχω αναφερει απο που ειμαι....

StrangFroot
10-11-2009, 12:15
725+50 (μεταφορικα)+100 (εγκατασταση) = 875 ευρω

Μια χαρα....Περιμενω ενα τηλεφωνημα σημερα και αυριο καλως εχοντων των πραγματων θα το παραγγειλω!!!!!

:kaloe:

takas
10-11-2009, 12:24
725+50 (μεταφορικα)+100 (εγκατασταση) = 875 ευρω

Μια χαρα....Περιμενω ενα τηλεφωνημα σημερα και αυριο καλως εχοντων των πραγματων θα το παραγγειλω!!!!!

:kaloe:

Εδω ποιος θα το βαλει?

StrangFroot
10-11-2009, 13:04
Εδω ποιος θα το βαλει?

Εχω δυο....και οι δυο στους Αμπελοκηπους.

takas
10-11-2009, 14:07
Εχω δυο....και οι δυο στους Αμπελοκηπους.

Δηλαδη δεν ειναι της opel? και ποσο θα σου παρουν?

StrangFroot
10-11-2009, 16:57
Ειπαμε...η OPEL δεν αγγιζει!!!!

Το κοστος το ανεφερα πιο πανω...ολη η ιστορια θα βγει περιπου 800-900 ευρω.

StrangFroot
12-11-2009, 09:25
Πριν απο λιγο εκανα τη καταθεση.....725 ευρω!

Για να δουμε....:)

insigner
12-11-2009, 10:05
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και είμαι και σχεδόν σίγουρος. Η τιμή btw είναι πολύ καλή!

StrangFroot
12-11-2009, 12:02
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και είμαι και σχεδόν σίγουρος. Η τιμή btw είναι πολύ καλή!

Thanx

Οταν γινει η εγκατασταση θα ποσταρω φωτογραφιες και θα σας πω εντυπωσεις....

insignia180
14-11-2009, 20:24
Πριν απο λιγο εκανα τη καταθεση.....725 ευρω!

Για να δουμε....:)
Καλησπερα
απο που το παρηγγειλες?

StrangFroot
15-11-2009, 11:48
Καλησπερα
απο που το παρηγγειλες?

http://www.autoprotech.nl/Webshop/index.php?page=details&prod=26&cat=5&group=0

:)

insignia180
15-11-2009, 13:49
http://www.autoprotech.nl/Webshop/index.php?page=details&prod=26&cat=5&group=0

ok,750 με μεταφορικα?ποτε το παραλαμβανεις?

StrangFroot
15-11-2009, 14:40
ok,750 με μεταφορικα?ποτε το παραλαμβανεις?

725+50 τα μεταφορικα....Λογικα στο λογαριασμο τους θα τα δουν αυριο....Μου ειπαν να υπολογιζω τρεις μερες...Ανυπομονω να τελειωσει η ολη ιστορια και ελπιζω να πανε ολα καλα....

Οπως θα ειδες στο site λενε 999 ευρω....Οταν τους εστειλα ομως ενα αλλο link με το ιδιο μηχανημα το οποιο εκει το πουλουσαν 725, μου ειπαν οτι θα μου το δωσουν κι αυτοι τοσο..(υπολογιζουν οτι θα τους παω κι αλλους πελατες...)

insignia180
15-11-2009, 14:47
725+50 τα μεταφορικα....Λογικα στο λογαριασμο τους θα τα δουν αυριο....Μου ειπαν να υπολογιζω τρεις μερες...Ανυπομονω να τελειωσει η ολη ιστορια και ελπιζω να πανε ολα καλα....

Οπως θα ειδες στο site λενε 999 ευρω....Οταν τους εστειλα ομως ενα αλλο link με το ιδιο μηχανημα το οποιο εκει το πουλουσαν 725, μου ειπαν οτι θα μου το δωσουν κι αυτοι τοσο..(υπολογιζουν οτι θα τους παω κι αλλους πελατες...)

Και εγω το ελπιζω φιλε μου,ενημερωσε μας οταν το τοποθετησεις.Κανει και για cd300?:confused:

StrangFroot
15-11-2009, 14:50
Και εγω το ελπιζω φιλε μου,ενημερωσε μας οταν το τοποθετησεις.Κανει και για cd300?:confused:

CD300 εχω.....γι'αυτο το αλλαζω...:)

insignia180
15-11-2009, 14:52
CD300 εχω.....γι'αυτο το αλλαζω...:)

Kαι εγω απλως στο εγχειριδιο δειχνει cd500,ρωτησες μηπως αν περιεχει και τηλεκοντρολ?

StrangFroot
15-11-2009, 14:54
Kαι εγω απλως στο εγχειριδιο δειχνει cd500,ρωτησες μηπως αν περιεχει και τηλεκοντρολ?

χμμμμ....οχι!!!! :dunno:

θα στειλω ενα mail....

insignia180
15-11-2009, 15:19
χμμμμ....οχι!!!! :dunno:

θα στειλω ενα mail....

ok,μολις σου απαντησει ενημερωσε με,ευχαριστω;)

StrangFroot
16-11-2009, 11:56
ok,μολις σου απαντησει ενημερωσε με,ευχαριστω;)

Μολις ελαβα mail....

Dear Constantine,

we already installed it to this two types cars. the cabel and all connector is the same. so you can use that installation manual.

yes, bluetooth working properly with the steering wheel controls and the speakers of the car.

because the systerm working fine with touch screen. so the standαrd system is not including the remote control. and the remote control we have no stock at this moment. if you want it we can delivery it but we need few days to order it.

Νομιζω ειναι κατανοητα τα....Ολλανδοαγγλικα...:)

salty
16-11-2009, 12:06
Νομιζω ειναι κατανοητα τα....Ολλανδοαγγλικα...:)

Μια παρατήρηση μόνο. Επειδή η εμπειρία μου λέει πως οι Ολλανδοί μιλάνε - και γράφουν φυσικά - τα αγγλικά καλύτερα και από τους....Άγγλους, για ψάξτε το λίγο, εμένα δεν μου κάνουν και πολύ για Ολλανδοί παιδιά.

StrangFroot
16-11-2009, 15:20
Μια παρατήρηση μόνο. Επειδή η εμπειρία μου λέει πως οι Ολλανδοί μιλάνε - και γράφουν φυσικά - τα αγγλικά καλύτερα και από τους....Άγγλους, για ψάξτε το λίγο, εμένα δεν μου κάνουν και πολύ για Ολλανδοί παιδιά.

H διευθυνση τους ειναι στην Ολλανδια...το ονομα αυτου που μιλαω ειναι ολλανδικο (το ειδα και στη καταθεση που εκανα)- εκτος κι αν το Raymond ειναι κινεζικο ονομα...η τραπεζα ειναι Ολλανδικη...

Αυτα.

salty
16-11-2009, 22:46
H διευθυνση τους ειναι στην Ολλανδια...το ονομα αυτου που μιλαω ειναι ολλανδικο (το ειδα και στη καταθεση που εκανα)- εκτος κι αν το Raymond ειναι κινεζικο ονομα...η τραπεζα ειναι Ολλανδικη...

Αυτα.

Κώστα, δεν υπαινίχθηκα πως είναι κινέζοι. Μου κάνει πάντως πραγματικά εντύπωση πως τα αγγλικά τους είναι για τα μπάζα. Δεν μπορώ να φανταστώ σοβαρή ευρωπαϊκή εταιρεία ηλεκτρονικών που να μην έχει έναν άνθρωπο με γνώσεις αγγλικών για την επίσημη και μη αλληλογραφία της. Είναι το μόνο που με ξένισε στην όλη ιστορία και ήμουν απ' τους πρώτους που σου πρότειναν να συνεχίσεις και να πάρεις το μηχάνημα. Εύχομαι να είναι αυτό που θέλεις. Ειλικρινά.

StrangFroot
16-11-2009, 23:14
Κώστα, δεν υπαινίχθηκα πως είναι κινέζοι. Μου κάνει πάντως πραγματικά εντύπωση πως τα αγγλικά τους είναι για τα μπάζα. Δεν μπορώ να φανταστώ σοβαρή ευρωπαϊκή εταιρεία ηλεκτρονικών που να μην έχει έναν άνθρωπο με γνώσεις αγγλικών για την επίσημη και μη αλληλογραφία της. Είναι το μόνο που με ξένισε στην όλη ιστορία και ήμουν απ' τους πρώτους που σου πρότειναν να συνεχίσεις και να πάρεις το μηχάνημα. Εύχομαι να είναι αυτό που θέλεις. Ειλικρινά.

Μην απολογεισαι....Απλως καθαρα εμπειρικα, θεωρω οτι η ''εταιρεια'' με την οποια συνομιλω ειναι απλως ενα καταστημα καπου στην Ολλανδια που εισαγει-εγκαθιστα τετοιου ειδους μηχανηματα....Αντε να εχει 4-5 ατομα προσωπικο!!!

StrangFroot
17-11-2009, 14:20
Την Πεμπτη μου το στελνουν...λογικα θα το εχω τη Τριτη!!!

Αντε να δουμε....:rolleyes:

insignia180
24-11-2009, 16:48

Καλησπερα
το παρελαβες το gps?:rolleyes:

stratosm
24-11-2009, 21:00

Περιμένω να το τοποθετήσεις να μας πείς εντυπώσεις και αν γίνεται να το δω από κοντά.

gixxermak
27-11-2009, 17:57

Τελικά τι έγινε ήρθε το μηχάνημα από Ολλανδία?

StrangFroot
28-11-2009, 10:15
Το μηχανημα το περιμενω την Δευτερα ή την Τριτη...ηδη εχω βρει 4 καταστηματα που αναλαμβανουν να το περασουν....

Θα σας ενημερωσω αμεσα.....:)

insignia180
28-11-2009, 16:59
Το μηχανημα το περιμενω την Δευτερα ή την Τριτη...ηδη εχω βρει 4 καταστηματα που αναλαμβανουν να το περασουν....

Θα σας ενημερωσω αμεσα.....:)

Kαλησπερα Κωστα
περιμενω εντυπωσεις,εγω το εχω αγορασει εδω και 2 μηνες,αλλα δυστυχως δεν λειτουργουσε και περιμενω να μου στειλουν αλλο(μεσω εγγυησης).Αστα ταλαιπωρια.............Ελπιζω με εσενα να πανε ολα καλα!!!:(

StrangFroot
28-11-2009, 18:02
Kαλησπερα Κωστα
περιμενω εντυπωσεις,εγω το εχω αγορασει εδω και 2 μηνες,αλλα δυστυχως δεν λειτουργουσε και περιμενω να μου στειλουν αλλο(μεσω εγγυησης).Αστα ταλαιπωρια.............Ελπιζω με εσενα να πανε ολα καλα!!!:(

:(

Μη μου λες τετοια.....Απο τους ιδιους το αγορασες?

Και τωρα ξαναεβαλες το CD300???? Αν γινει κατι τετοιο, με βλεπω...drink

Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα....

Ποσο το αγορασες?

insignia180
28-11-2009, 18:10

Μη μου λες τετοια.....Απο τους ιδιους το αγορασες?

Και τωρα ξαναεβαλες το CD300???? Αν γινει κατι τετοιο, με βλεπω...drink

Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα....

Ποσο το αγορασες?
Oχι δεν το αγορασα απο ολλανδια,απο γερμανια.Οσο για την τιμη αστο καλυτερα θα σε στενοχωρησω.Παντως με διαβεβαιωσαν οτι ετυχε και θα μου το αντικαταστησουν σε 2 βδομαδες που θα ειναι διαθεσιμο.Πιστευω οτι θα ειναι καλο μηχανημα,τωρα ξαναεβαλα το μαμα!:dunno:

StrangFroot
28-11-2009, 18:26
Oχι δεν το αγορασα απο ολλανδια,απο γερμανια.Οσο για την τιμη αστο καλυτερα θα σε στενοχωρησω.Παντως με διαβεβαιωσαν οτι ετυχε και θα μου το αντικαταστησουν σε 2 βδομαδες που θα ειναι διαθεσιμο.Πιστευω οτι θα ειναι καλο μηχανημα,τωρα ξαναεβαλα το μαμα!:dunno:

Για πες τιμη?????:(

Και ποσο σου το περασαν?

stratosm
28-11-2009, 22:36

Αν θέλεις μπορείς να μας πεις τιμή και από που το προμηθεύτηκες; Ενδιαφέρομαι και εγώ για το μηχάνημα.

insignia180
28-11-2009, 22:43

Και ποσο σου το περασαν?

600ευρω μαζι με μεταφορικα!!!:D

stratosm
28-11-2009, 22:54

πολύ καλή τιμή! Πρόκειται για το ίδιο μηχάνημα; Από που μπορώ να το προμηθευτώ κι εγώ;

StrangFroot
28-11-2009, 23:04

Kαι η εγκατασταση????

insignia180
29-11-2009, 11:11

Kαι η εγκατασταση????

Για την εγκατασταση μου πηραν 100 ευρω(μαζι με καμερα οπισθωπορειας που πηρα,και αυτη στα 600ευρω),μου το εφερε ενας φιλος απο Γερμανια,δεν ξερω εγω το μαγαζι.:confused:

gixxermak
29-11-2009, 21:46

Και ποσο σου το περασαν?

Μάριε αν θέλεις μας λες πως το βρήκες γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ.Από το internet το βρήκες?

insignia180
29-11-2009, 22:12
Μάριε αν θέλεις μας λες πως το βρήκες γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ.Από το internet το βρήκες?

Καλησπερα,δεν το ξερω το μαγαζι,μου το εστειλε ενας φιλος μου απο Γερμανια.Αν θελεις μπορω να του ζητησω να μου ξαναστειλει ενα.Αν σε ενδιαφερει μπορω να ρωτησω για την τιμη του τωρα.Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν θα συμπεριλαμβανεται στην τιμη η καμερα οπισθοπορειας την οποια πηρε σε προσφορα ενω τωρα την πληρωνεις εξτρα!:)

gixxermak
29-11-2009, 22:39
Καλησπερα,δεν το ξερω το μαγαζι,μου το εστειλε ενας φιλος μου απο Γερμανια.Αν θελεις μπορω να του ζητησω να μου ξαναστειλει ενα.Αν σε ενδιαφερει μπορω να ρωτησω για την τιμη του τωρα.Το σιγουρο παντως ειναι οτι δεν θα συμπεριλαμβανεται στην τιμη η καμερα οπισθοπορειας την οποια πηρε σε προσφορα ενω τωρα την πληρωνεις εξτρα!:)

Αν σου είναι εύκολο κανε μια ερώτηση ποσο έχει.Εσύ το τοποθέτησες;Αν μπορείς βάλε φωτογραφία καμια από το μηχάνημα να το δούμε.

StrangFroot
30-11-2009, 13:06
Μολις το παρελαβα....:)

gixxermak
30-11-2009, 14:51
Μολις το παρελαβα....:)

Καλορίζικο Κώστα!!!Αν σου είναι εύκολο βάλε καμια φωτογραφία να δούμε τι περιλαμβάνει το πακέτο και πόσα euro σου έφτασε μαζί με τα μεταφορικά κτλ!!

StrangFroot
30-11-2009, 22:25
Καλορίζικο Κώστα!!!Αν σου είναι εύκολο βάλε καμια φωτογραφία να δούμε τι περιλαμβάνει το πακέτο και πόσα euro σου έφτασε μαζί με τα μεταφορικά κτλ!!

το κουτι το αφησα στο μαγαζι που αυριο - ΝΑΙ ΑΥΡΙΟ - θα μου το περασει.

Η εγκατασταση θα μου κοστισει 150 ευρω....
Το συστημα μαζι με τα μεταφορικα μου βγηκε 780 ευρω....

Αυριο θα το φωτογραφησω - οταν με το καλο τελειωσει - και θα ποσταρω φωτογραφιες...

;)

insignia180
01-12-2009, 19:44
:confused::(

το κουτι το αφησα στο μαγαζι που αυριο - ΝΑΙ ΑΥΡΙΟ - θα μου το περασει.

Η εγκατασταση θα μου κοστισει 150 ευρω....
Το συστημα μαζι με τα μεταφορικα μου βγηκε 780 ευρω....

Αυριο θα το φωτογραφησω - οταν με το καλο τελειωσει - και θα ποσταρω φωτογραφιες...

;)
Καλησπερα Κωστα,τι εγινε τελικα το εβαλες?Δουλευει σωστα?

StrangFroot
01-12-2009, 22:28
:confused:
Καλησπερα Κωστα,τι εγινε τελικα το εβαλες?Δουλευει σωστα?

Λοιπον, εχουμε και λεμε....

Το συστημα το βαλαμε....Πρωτη επισημανση ειναι οτι το χρωμα του πλαστικου εχει μια ελαφρα αποκλιση απο το μαυρο του Insignia...οχι κατι τραγικο, αλλα υπαρχει.

Τα προβληματα που εχουμε αυτη τη στιγμη ειναι δυο.

1) Δεν καταφεραμε να κανουμε να δουλεψει το GPS (ενω παει να ξεκινησει,ξαναγυρναει στο main menu). Ειναι θεμα software και πιστευω οτι αυριο θα το λυσουμε.

2) Οι ενδειξεις στην οθονη ηταν ''παγωμενες''...Δηλαδη αλλαζαμε συχνοτητα στο ραδιο και αυτο εδιχνε μονιμα 87 FM (!)...Μου εστειλαν αμεσα ενα update. Διορθωθηκε εν μερει το προβλημα. Και αυτο πιστευω θα λυθει αυριο...

Κατα τ'αλλα...Το bluetooth δουλευει αψογα. Οπως επισης και το DVD. Aν διορθωθουν και τα υπολοιπα αυριο, νομιζω θα ειναι μια χαρα.

Θα ενημερωσω αυριο.....

PoLiThS
02-12-2009, 02:00
Με ποιο προγραμμα το gps? γιατι αν δεν απατωμαι εινα windows CE 5.0 η πλατφορμα..

Αν δουλευετε με IGO8 ξεκινα και σβησε το αρχειο με το ονομα sys.txt

insignia180
02-12-2009, 04:34
Λοιπον, εχουμε και λεμε....

Το συστημα το βαλαμε....Πρωτη επισημανση ειναι οτι το χρωμα του πλαστικου εχει μια ελαφρα αποκλιση απο το μαυρο του Insignia...οχι κατι τραγικο, αλλα υπαρχει.

Τα προβληματα που εχουμε αυτη τη στιγμη ειναι δυο.

1) Δεν καταφεραμε να κανουμε να δουλεψει το GPS (ενω παει να ξεκινησει,ξαναγυρναει στο main menu). Ειναι θεμα software και πιστευω οτι αυριο θα το λυσουμε.

2) Οι ενδειξεις στην οθονη ηταν ''παγωμενες''...Δηλαδη αλλαζαμε συχνοτητα στο ραδιο και αυτο εδιχνε μονιμα 87 FM (!)...Μου εστειλαν αμεσα ενα update. Διορθωθηκε εν μερει το προβλημα. Και αυτο πιστευω θα λυθει αυριο...

Κατα τ'αλλα...Το bluetooth δουλευει αψογα. Οπως επισης και το DVD. Aν διορθωθουν και τα υπολοιπα αυριο, νομιζω θα ειναι μια χαρα.

Θα ενημερωσω αυριο.....
Καλησπερα Κωστα
κατι μου θυμιζει αυτο και μου φενεται οτι πεταξα και εγω τα λεφτα μου και εσυ αν δεν δουλεψει.Εμενα οταν το ανοιγες εμενε παγωμενη η οθονη και ενω αλλαζα συχνοτητα αλλαζε στη μικρη οθονη αλλα οχι στη μεγαλη.Εμενε και εμενα 87φμ και 23βαθμους κελσιου.Μου εστειλαν το απντειτ αλλα τιποτα και το επεστρεψα.Ελπιζω να δουλεψει εσενα αλλιως φανταζομαι και το καινουργιο που θα μου στειλουν θα κανει τα ιδια με σενα.Ελπιζω να δουλεψει το gps..........:(:(:(

StrangFroot
02-12-2009, 07:13
Καλησπερα Κωστα
κατι μου θυμιζει αυτο και μου φενεται οτι πεταξα και εγω τα λεφτα μου και εσυ αν δεν δουλεψει.Εμενα οταν το ανοιγες εμενε παγωμενη η οθονη και ενω αλλαζα συχνοτητα αλλαζε στη μικρη οθονη αλλα οχι στη μεγαλη.Εμενε και εμενα 87φμ και 23βαθμους κελσιου.Μου εστειλαν το απντειτ αλλα τιποτα και το επεστρεψα.Ελπιζω να δουλεψει εσενα αλλιως φανταζομαι και το καινουργιο που θα μου στειλουν θα κανει τα ιδια με σενα.Ελπιζω να δουλεψει το gps..........:(:(:(

Σημερα πιστευω να λυθει η ολη ιστορια.....

το ελπιζω τουλαχιστον....:o

StrangFroot
02-12-2009, 07:15
Με ποιο προγραμμα το gps? γιατι αν δεν απατωμαι εινα windows CE 5.0 η πλατφορμα..

Αν δουλευετε με IGO8 ξεκινα και σβησε το αρχειο με το ονομα sys.txt

Λες να το δοκιμασω????

PoLiThS
02-12-2009, 09:11
ειδαλως κατεβα βολο να στο φτιαξω...

StrangFroot
02-12-2009, 10:09
ειδαλως κατεβα βολο να στο φτιαξω...

wow....ευχαριστω!!!!:)

StrangFroot
03-12-2009, 20:36
Ανθρακας ο θησαυρος!!!!!!!:(:(:(

salty
03-12-2009, 21:51
Ανθρακας ο θησαυρος!!!!!!!:(:(:(

Κάν' το μας λιανά

StrangFroot
03-12-2009, 22:49
Κάν' το μας λιανά

Με την πρωτη εγκατασταση η αρχικη οθονη, ειχε ενδειξεις ''παγωμενες''...Συχνοτητα ραδιοσταθμου, θερμοκρασια....Και το Gps δεν δουλευε.Εστειλαν update και ενω οι ενδειξεις ΄΄ξεπαγωσαν΄΄- εδειχναν σαν το Cd300 παντως- στο κατω μερος του μενου το λογοτυπο της OPEL εξαφανιστηκε και στη θεση του εμφανιστηκε το λογοτυπο της....Chevrolet. Μου ξαναστειλαν update και τωρα ξαναγυρισαμε στην αρχικη κατασταση. Το Gps εννοειται δεν δουλευει...Λεπτομερεια: το χρωμα του πλαστικου καλυματος ειναι ελαφρως διαφορετικο με αυτο του αυτοκινητου....

εγω παντως αυριο το πρωι ξαναπερναω το CD300 και πλεον απαιτω να μου στειλουν πισω τα χρηματα!!!!

Αυτα για τωρα.

salty
03-12-2009, 22:53
Με την πρωτη εγκατασταση η αρχικη οθονη, ειχε ενδειξεις ''παγωμενες''...Συχνοτητα ραδιοσταθμου, θερμοκρασια....Και το Gps δεν δουλευε.Εστειλαν update και ενω οι ενδειξεις ΄΄ξεπαγωσαν΄΄- εδειχναν σαν το Cd300 παντως- στο κατω μερος του μενου το λογοτυπο της OPEL εξαφανιστηκε και στη θεση του εμφανιστηκε το λογοτυπο της....Chevrolet. Μου ξαναστειλαν update και τωρα ξαναγυρισαμε στην αρχικη κατασταση. Το Gps εννοειται δεν δουλευει...Λεπτομερεια: το χρωμα του πλαστικου καλυματος ειναι ελαφρως διαφορετικο με αυτο του αυτοκινητου....

εγω παντως αυριο το πρωι ξαναπερναω το CD300 και πλεον απαιτω να μου στειλουν πισω τα χρηματα!!!!

Αυτα για τωρα.

Είναι πραγματικά κρίμα, είχε φανεί σαν πολύ καλή λύση. Καλά ξεμπερδέματα Κώστα.

StrangFroot
03-12-2009, 23:00
Thanx...

Για να δουμε...:rolleyes:

samiotis19
08-12-2009, 10:48
Τελικά φίλε τι έγινε έχεις νεότερα?

insignia180
08-12-2009, 12:17
Τελικά φίλε τι έγινε έχεις νεότερα?

Παιδια το κινεζικο μηχανημα ειναι πολυ μουφα.Δεν λειτουργει σωστα με το cdc300.

Mpliki
08-12-2009, 13:56
Συγνωμη κι'ολας αλλα εδω τους βγηκε το λαδι για μπορεσουν να προγραμματισουν ενα χειριστηριο με 7 κουμπια και θα μπορεσουν οι αλλοι να φτιαξουν μηχανημα που να δουλευει σωστα με ολες τις λειτουργεις του αυτοκινητου? Στο συνολο σας πηγε γυρω στο 1000αρικο για ολη την μανουρα. Το navipack 1 κοστιζει 1500 ευρω και τα AFL που εχει μεσα κανουν μονα τους για να τα βαλεις 1250ευρω οποτε θα σας ερχοταν 250ευρω το cd500 και θα τα γλυτωνατε ολα(με την αναβαθμιση των χαρτων πλεον εχουν μια πολλη καλη καλυψη στην Ελλαδα) την στιγμη που σε αλλες εταιριες ενα συστημα πλοηγησης το πληρωνεις 2000 και 3000ευρω.

Φιλικα παντα και χωρις να θελω να παρεξηγηθω με κανεναν.

StrangFroot
09-12-2009, 09:17
I LOVE MY CD300!!!!!!inlove

PoLiThS
09-12-2009, 10:53
φερτε την σφαλιαρομηχανη! στα λεγα Κωστακηηηηηη! αχχχχ!

StrangFroot
09-12-2009, 11:21
Θα την βρω την ακρη...που θα παει...:rolleyes:

PoLiThS
09-12-2009, 16:09
τα λεφτα στα δωσανε πισω τουλαχιστον ?

StrangFroot
10-12-2009, 07:43
τα λεφτα στα δωσανε πισω τουλαχιστον ?

:rolleyes:

Nucleus
12-05-2010, 16:13
Το δικό μου Insignia έχει το μικρό στέρεο, το CD300. Ρώτησα κάποιον που κάνει εγκαταστάσεις και μου είπε πως εάν βρει το ακόλουθο εξάρτημα, μπορεί να εγκαταστήσει οποιοδήποτε μηχάνημα το οποίο να υποστηρίζει Windows Mobile CE, που σημαίνει μπορώ να εγκαταστήσω όποιο πρόγραμμα GPS θέλω, να μπορώ να παίζω ταινίες κλπ.

Μήπως ξέρει κάνεις από πού μπορώ να αγοράσω και τέτοιο;
Χωρίς την οθόνη εννοείται. Μόνο το πλαστικό κομμάτι χρειάζομαι.

http://img218.imageshack.us/img218/1123/opel01.jpg

vectrapower
12-05-2010, 18:01
Το δικό μου Insignia έχει το μικρό στέρεο, το CD300. Ρώτησα κάποιον που κάνει εγκαταστάσεις και μου είπε πως εάν βρει το ακόλουθο εξάρτημα, μπορεί να εγκαταστήσει οποιοδήποτε μηχάνημα το οποίο να υποστηρίζει Windows Mobile CE, που σημαίνει μπορώ να εγκαταστήσω όποιο πρόγραμμα GPS θέλω, να μπορώ να παίζω ταινίες κλπ.

Μήπως ξέρει κάνεις από πού μπορώ να αγοράσω και τέτοιο;
Χωρίς την οθόνη εννοείται. Μόνο το πλαστικό κομμάτι χρειάζομαι.

http://img218.imageshack.us/img218/1123/opel01.jpg

Αν θές μόνο το πλαστικό πήγαινε στην αντιπροσωπεία και ρώτα. Υπάρχει σίγουρα σαν ανταλλακτικό.
Κάποιοι που έκαναν πάντως τέτοια αλλαγή έιχαν κάποια προβήματα. Κάνε ένα search στο forum.

Nucleus
13-05-2010, 05:51
Δες εδω http://www.gelisound.gr/

Καλά μιλάμε πρέπει να διέλυσαν το αυτοκίνητο για να κάνουν αυτή την εγκατάσταση. Και με ποιά λογική ακόμη δεν κατάλαβα. Γιατί να θέλει κάποιος να βγάλει το κάτω μέρος του ταμπλό αντί το πάνω. Αφού υπάρχει επιλογή να βγει το πάνω. Και όλα τα κουμπιά χειρισμού τι έγιναν;

http://www.gelisound.gr/ViewShopArticle.aspx?ArticleId=7734

http://img8.imageshack.us/img8/6465/89025811.jpg

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=487392

http://img532.imageshack.us/img532/7172/doppeldin20opel20insign.jpg

Δεν το βλέπω να πηγαίνω με την λύση που προσφέρει το Gelisound.

PoLiThS
13-05-2010, 09:44
Κατι δεν μου καθεται καλα.. Το Configuration panel που σκ@τ@ πάει?

michalis
13-05-2010, 19:14
Εγω ελεγα μονο για την βαση στηριξης οπως αυτη
http://www.gelisound.gr/Images/Products/Thumbs/487392.jpg

Αργυρης
13-05-2010, 20:52
Ουφ που θα πάει ...κάποια στιγμή και’ μείς οι 300σιοι ( σαν του Λεωνίδα ) θα «αντρειωθούμε» !!! :32::prrr:

Nucleus
14-05-2010, 05:59
Εγω ελεγα μονο για την βαση στηριξης οπως αυτη
http://www.gelisound.gr/Images/Products/Thumbs/487392.jpg

Η βάση που αναφέρεις είναι αυτή που έδειξα πιο πάνω, και ακόμη δεν βρήκα λογική εξήγηση για την ύπαρξη της. Περιμένω απάντηση από την εταιρία που την εγκαθιστά.

Nucleus
14-05-2010, 06:02
Ουφ που θα πάει ...κάποια στιγμή και’ μείς οι 300σιοι ( σαν του Λεωνίδα ) θα «αντρειωθούμε» !!! :32::prrr:

Εγώ πάντως το παλεύω σε διάφορες ιστοσελίδες. Αν βρω κάτι θα το γράψω.

Nucleus
14-05-2010, 09:33
Αυτές είναι οι απαντήσεις απο το Gelisound.

http://www.gelisound.gr/ViewShopArticle.aspx?ArticleId=8161

StrangFroot
18-05-2010, 15:35
Καλά μιλάμε πρέπει να διέλυσαν το αυτοκίνητο για να κάνουν αυτή την εγκατάσταση. Και με ποιά λογική ακόμη δεν κατάλαβα. Γιατί να θέλει κάποιος να βγάλει το κάτω μέρος του ταμπλό αντί το πάνω. Αφού υπάρχει επιλογή να βγει το πάνω. Και όλα τα κουμπιά χειρισμού τι έγιναν;

http://www.gelisound.gr/ViewShopArticle.aspx?ArticleId=7734

http://img8.imageshack.us/img8/6465/89025811.jpg

http://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=487392

http://img532.imageshack.us/img532/7172/doppeldin20opel20insign.jpg

Δεν το βλέπω να πηγαίνω με την λύση που προσφέρει το Gelisound.

Τι παπαρια ειναι αυτη???????:47:

drberto
18-05-2010, 18:23
Παντως αισθητικα και μονο αυτη η ποιοτητα πλαστικου (ετσι γυαλιστερο που ειναι ) δειχνει πολυ κατωτερη του υπολοιπου ταμπλω!

Nucleus
21-05-2010, 11:50
Η αντιπροσωπεία θέλει 80 ευρώ με παραγγελία. Όχι ευχαριστώ.

Αργυρης
19-06-2010, 22:22
Κάτι βρήκα ...αναμονή λίγο αύριο στέλνω κάποια e-mail και αναμένω απαντήσεις.

Αργυρης
21-06-2010, 08:11
http://www.ipmart.com/main/search.php?in=0&find=opel+insignia

Το πρώτο το είδα περασμένο σε ένα Subaru imbrezia και μ’άρεσε .Λειτουργούσαν τα πάντα Bluetooth , χειριστήρια τιμονιού , dvd , πίσω κάμερα , όλα στην εντέλεια . Θα στείλω ένα e-mail ζητώντας λεπτομέρειες για το δικό μας . Το δεύτερο πρέπει να είναι πιο καινούριο .

jimmys
21-06-2010, 16:21
http://www.ipmart.com/main/search.php?in=0&find=opel+insignia

Το πρώτο το είδα περασμένο σε ένα Subaru imbrezia και μ’άρεσε .Λειτουργούσαν τα πάντα Bluetooth , χειριστήρια τιμονιού , dvd , πίσω κάμερα , όλα στην εντέλεια . Θα στείλω ένα e-mail ζητώντας λεπτομέρειες για το δικό μας . Το δεύτερο πρέπει να είναι πιο καινούριο .

Ρίξε μια ματια και εδώ: http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=31133&postcount=55

Αργυρης
21-06-2010, 19:16
η διαφορα σε αυτο ειναι οτι το ειδα περασμενο και ελενξα ολες τις λειτουργειες.αα και τιμη 550 δολ. με μεταφορικα

gixxermak
21-06-2010, 21:20
η διαφορα σε αυτο ειναι οτι το ειδα περασμενο και ελενξα ολες τις λειτουργειες.αα και τιμη 550 δολ. με μεταφορικα

Αργύρη το είδες περασμένο εδώ στην Ελλάδα?

Αργυρης
22-06-2010, 11:06
Ναι σας λέω και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που ξεκίνησα να το ψάχνω. Alla se subaru όχι σε opel .Δεν βιάζομε ούτε προσπαθώ να ξεσηκώσω κανέναν .Όλοι ξέρουμε ότι αγορές μέσου ιντερνετ εμπεριέχουν και κάποιο ρίσκο .Αυτός που έχει το Subaru είναι φίλος και σε συζήτηση για aftermarket με λέει ότι πέρασε ένα και μάλιστα στην τοπική αντιπροσωπεία της οπελ.Μπήκα στο Subaru άνοιξα τι navi όλα καλά σε ταυτόχρονη λειτουργία έβαλα και το cd πάλι όλα καλά δοκίμασα το ράδιο , τζάμι κουμπώνω την οπλισθέν καθρέπτης η πίσω κάμερα με τα πλαίσια για το παρκάρισμα ( αυτά είναι έχτρα) βάζω το dvd το όποιο έχει δεύτερη έξοδο για δεύτερη οθόνη πίσω και εδώ ήταν το μόνο πρόβλημα το οποίο μάλλον στην σύνδεση έγινε. Έβγαλε μήνυμα «για δικιά σας ασφάλεια η μπροστά οθόνη απενεργοποιήθηκε » αυτό με το χειρόφρενο έχει να κάνει . Το πίσω έπαιζε κανονικά και μπροστά πάλι έβαζες ότι θες , cd , ράδιο ,navi .

Εδώ είναι η πρώτη απάντηση που είχα :

Dear Argiris

Thanks for writing to us at ipmart.com!

The car player slot may differ on different region and year, do you mind to provide us some pictures of your car dashboard, power socket and the dimension of car player slot, so we can help to check for you.

Thanks for your time and have a nice day!!

Best Regards,
iPmart.com Sales Team (Mr. Freeman Liew)

Hello

A friend of mine bout from you a gps for a Subaru impreza. I am a owner of a Opel insignia with a cd300 on it .You have 2 gps systems for my car and I have a couple of questions:

System 1: ID : 230167 - IZSH8180G System 2: ID : 230169 - IZFF7180G

Which are there main differences?

1. Installation is easy?

2. Do the sockets mach or modifications is needed?

3. Steering wheel control functions 100% on both systems without modifications?

4. The prices are close so for me it’s the same thing .Which system would you recommend?

5. Can we have manual send to us by e-mail so we can read the specks with a little more details?

Ουφφφ το πιο μακρύ μήνυμα που έγραψα ποτέ . Ουφφφ το πιο μακρύ μήνυμα που έγραψα ποτέ Εάν κάποιος έχει κάποια απορία ας την πει και τους ξαναρωτάμε .

Υ.Γ έχει κανείς από 16Τ Α16LET Α’Εξαμήνου 2009 καμιά φότο ή specs για cd300 για διαστάσεις και sockets ?

vectrapower
22-06-2010, 12:53
Αργύρη το Insignia δεν έχει καμία σχέση απο άποψη ηλεκτρονικών με το subaru. Ψαξτο λίγο να δεις τι γίνεται με τα μενού ρυθμισεων το αυτοκινήτου (κλιματισμός, κλειδώματα κλπ) πριν προχωρήσεις. Κάποιος παλιότερα είχα ανφέρει οτι είχε προβλήματα με ένα τετοιο σύστημα. Κάνε μια καλή ερευνα πριν το αγοράσεις.

Αργυρης
22-06-2010, 13:41
Καλά το μόνο σιγουρο αύτο ειναι δεν βιάζομαι καθόλου. Κανα 3μηνο θα το ψάχνω.

Αργυρης
29-07-2010, 09:41
Ξυλώθηκε το ταμπλό βγήκαν οι φοτο , τα φισ κτλ και στάλθηκαν στον προμηθευτή .Αναμένουμε τώρα απαντήσεις .

ΥΓ το ξύλωμα το'κανα μόνος οπ'οτε όποισ ενδιαφέρετε για χάλασ..εε άνοιγμα θέλω να πώ εδώ είμαστε :biggrin5:

michalis
29-07-2010, 16:54
Αργυρη καλησπερα.Εγω εχω το CD500 & ενδιαφερομαι για αυτη την μοναδα, θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να βαλεις photo & να με ενημερωσεις για την απαντηση που θα σου στειλουν:5::5:

Αργυρης
30-07-2010, 09:01
Μόλις πάρω κάποια απάντηση θα την αναρτήσω.

nasos106
23-12-2010, 21:04
Καλησπερα σε ολους.Φιλος και μελος του club αντικατεστησε το CD300 με ενα Multimedia stasion της Kenwood σε καταστημα ηλεκτρονικων αυτοκινητου και ηχητικων εγκαταστασεων της Πατρας.Επισης αλλαξε ολα τα εργοστασιακα ηχεια με μεγαλυτερα.
Παραθετω μερικες φωτο για να παρετε μια ιδεα και αν καποιος χρειαζεται πληροφοριες ας στειλει pm για να τον ενημερωσω παραπανω.Ο φιλος αυτος αδυνατει αυτη την περιοδο να συμμετασχει στο club λογω φορτου εργασιας και μου εδωσε την αδεια να αναρτησω φωτο.
Το νεο συστημα περιλαμβανει GPS mls destinator,bluetooth,οθονη led 7" ,TV tyner,DVD player,καμερα οπισθοπορειας εγχρωμη με διαβαθμιση αποστασεων κ.α.
Εκ πρωτης οψεως ειδα οτι λειτουργουν ολα σωστα,ειναι αρκετα ομορφο και η ποιοτητα του πλαστικου φαινεται σαν αυτη του αυτοκινητου(δλδ δεν γυαλιζει).1051

1052

1053

opelakias21
23-12-2010, 22:14
Θα ήταν πολύ πιο εργονομικό (και ασφαλές) αν το έβαζε στην πάνω, εργοστασιακή θέση νομίζω

jimmys
23-12-2010, 22:35
Θα ήταν πολύ πιο εργονομικό (και ασφαλές) αν το έβαζε στην πάνω, εργοστασιακή θέση νομίζω

Εργονομικό δε νομίζω να ήταν αν το έβαζε πάνω στην εργοστασιακή θέση, γιατί έχει touch screen και θα έπρεπε να σηκώνει τη πλάτη του από το κάθισμα κάθε φορά που ήθελε να αλλάξει κάτι.

Όσο για το ασφαλές δεν κολλάει κάπου.:out:

opelakias21
23-12-2010, 22:47
Κολλάει στο ότι είναι επικίνδυνο να κοιτάς τόσο χαμηλά εν ώρα οδήγησης, φεύγει εντελώς το μάτι σου από το δρόμο ενώ η εργοστασιακή θέση δεν σε αναγκάζει να πάρεις τα μάτια σου από το δρόμο ούτε δευτερόλεπτο ενώ, για να σε προλάβω, τα κουμπιά παρά το γεγονός ότι είναι χαμηλά, δεν χρειάζεσαι πάντα να τα κοιτάς, μπορείς να κάνεις τις περισσότερες βασικές λειτουργίες δια της αφής. Είναι όλα τόσο μελετημένα που μια τόσο δραματική αλλαγή νομίζω ότι όντως αλλάζει την "ασφάλεια".

Φυσικά και είναι ωραία πηγή και με πολλές δυνατότητες και θα με έβαζε σε σκέψη κι εμένα αν εκτός των παραπάνω δεν άλλαζε και την πολύ ωραία και χλιδάτη όψη που έχει η εργοστασιακή κονσόλα.

jimmys
23-12-2010, 23:00
Και το χειριστήριο για το cd500 ή dvd800 δίπλα στο τεμπέλη είναι πιο ασφαλές και εργονομικό αλλά δεν είναι στανταρ στον εξοπλισμό του αυτοκινήτου. Είναι θέμα επιλογής, όπως ηταν θέμα επιλογής το που θα τοποθετηθεί η οθόνη.

nasos106
23-12-2010, 23:08
Κολλάει στο ότι είναι επικίνδυνο να κοιτάς τόσο χαμηλά εν ώρα οδήγησης, φεύγει εντελώς το μάτι σου από το δρόμο ενώ η εργοστασιακή θέση δεν σε αναγκάζει να πάρεις τα μάτια σου από το δρόμο ούτε δευτερόλεπτο ενώ, για να σε προλάβω, τα κουμπιά παρά το γεγονός ότι είναι χαμηλά, δεν χρειάζεσαι πάντα να τα κοιτάς, μπορείς να κάνεις τις περισσότερες βασικές λειτουργίες δια της αφής. Είναι όλα τόσο μελετημένα που μια τόσο δραματική αλλαγή νομίζω ότι όντως αλλάζει την "ασφάλεια".

Φυσικά και είναι ωραία πηγή και με πολλές δυνατότητες και θα με έβαζε σε σκέψη κι εμένα αν εκτός των παραπάνω δεν άλλαζε και την πολύ ωραία και χλιδάτη όψη που έχει η εργοστασιακή κονσόλα.
Γιαννη και το passat σε παρομοια θεση το εχει απο τη μανα του ,οπως και αλλα αυτοκινητα.Εγω παντως που το ειδα ειναι σε πολυ καλο σημειο και δεν κουραζεις καθολου το χερι σου κανοντας χειρισμο.

Συμφωνω,ειναι ωραια συσκευη και κατα τη γνωμη μου το τελειο θα ηταν να παει ψηλα στην εργοστασιακη θεση.

georgedriver333
24-12-2010, 10:55
Καλημερα να ρωτησω και γω κατι?Η εργοστασιακη οθονη λειτουργει?με αυτο που εβαλες!!

Iannis
25-12-2010, 08:27
Εγω τα θελω ολα αυτά αλλα με την μαμα οθονη

nasos106
27-12-2010, 14:48
Καλημερα να ρωτησω και γω κατι?Η εργοστασιακη οθονη λειτουργει?με αυτο που εβαλες!!

Georgedriver333,δεν το εβαλα εγω (εχω το cd 500) αλλα φιλος μου που εχει insignia 1.6 Τ sport και ειναι μελος του club.Η μικρη οθονη του ειδα οτι λειτουργουσε κανονικα,ομως δεν ξερω σιγουρα αν υπαρχουν αλλες ή καποιες ρυθμισεις που μπορει να χαθηκαν.Μολις τον ξαναδω (λειπω απο Πατρα αυτη την περιοδο) ή οταν μπορεσει ο ιδιος θα μας απαντησει σε ολα.

nasos106
27-12-2010, 14:50
Εγω τα θελω ολα αυτά αλλα με την μαμα οθονη

Μακαρι να γινοταν.Κ'εγω το ιδιο θελω.Ειδικα κολλησα με την εγχρωμη οθονη οπισθοπορειας.

giannis mat
09-01-2011, 11:05
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους , με υγεία και χωρις προβλήματα για τους τετράτροχους ερωτές μας . Ευχαρστώ τον φίλο μου ΝΑΣΟ για την ενημερωση σας .
ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
1) Δεν λυτουργουν οι ηχητικοί αισθητιρες μπρος και πίσω ( εφιάλτης χωρις τέλος ) μου είπαν πως θα το λείσουν με αντάπτορα που περημενουν απο Γερμανία.
2) Η φωτηνότητα στην μικρή οθόνη ειναι λιγότερο εντονη ( δεν με χαλάει )
3) Η ποιοτητα τη εικονας στην τηλεώραση διαφερει αναλογα την ταχητητα , την τοποθεσία και τον σταθμό .
4) ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ . Παραλίγο να την πατίσω δύο φορές και να βγώ εκτός δρόμου ( το προβλημα εχει να κάνει με την παρακολουθηση τηλεωρασης - βιντεο και με την διαδικασια ρηθμήσεων ).
ΘΕΤΙΚΑ
Όλα όσα σας αναφερε ο ΝΑΣΟΣ

Βιαστικα !!!!! Να προσθέσω στα προβλήματα , ότι οι ηχοι απο το φλασ και τα στόπερ έχουν γινει πιό διακριτικοί . Δεν εχει χαθεί κάμία λυτουργεία απο την πανω οθόνη , το κλιματισμό , τις επιλογες σε τουρ , σπορ κ.λ.π. Προσφατα εκανα και το προτο σερβις των 30.000 χλμ και δεν μου ειπανε κάτι σχετικά . Η θέση της οθόνης ειναι καλή και δεν προβληματίζει για τον χηρισμότης αλλωστε το συστημα εχει και κοντρολ . Προσωπικά το απολαμβάνω και πιστεω πως άξιζε την αλλαγή . Για το κόστος , νωμίζω πως μου τον επιασε λίγο αλλά το συμαντικότερο όλων και απο κει που θα κρίνω το καταστημα ( TRIM ) θα είναι η αξιοπιστηα σε βαθος χρόνου των μηχανηματων αλλά και η επίλυση του σοβαροτατου ΓΙΑ ΜΕΝΑ θεματος των αισθητήρων!!! Οποιος θέλει μπορει να δει και απο κοντα το αυτοκινητο ή να ζητησει περετερω πληροφοριες .

nasos106
09-01-2011, 11:44
3) Η ποιοτητα τη εικονας στην τηλεώραση διαφερει αναλογα την ταχητητα , την τοποθεσία και τον σταθμό .

Γιαννη καλημερα,χρονια σου πολλα και καλη χρονια.Λογικο ειναι να μεταβαλετε η ποιοτητα της εικονας με την ταχυτητα και την τοποθεσια γιατι αλλαζει η δυνατοτητα ληψης σωστου σηματος.Νομιζω αυτο αναφερετε και στις προδιαγραφες των tv tuner.
Προσφατα εκανα και το προτο σερβις των 30.000 χλμ και δεν μου ειπανε κάτι σχετικά .

Που εκανες το σερβις?Εδω Πατρα ή αλλου?Ποσο στοιχισε?

giannis mat
09-01-2011, 19:54
Γιαννη καλημερα,χρονια σου πολλα και καλη χρονια.Λογικο ειναι να μεταβαλετε η ποιοτητα της εικονας με την ταχυτητα και την τοποθεσια γιατι αλλαζει η δυνατοτητα ληψης σωστου σηματος.Νομιζω αυτο αναφερετε και στις προδιαγραφες των tv tuner.

Που εκανες το σερβις?Εδω Πατρα ή αλλου?Ποσο στοιχισε?

Νάσο καλησπέρα , το εκανα στον Κουβέλη . Ολα μαζί πήγαν 285€ . Αλλαξαν όλα τα φίλτρα , όλα τα λάδια και τους υαλοκαθαριστηρες . Το πήγα στις 9 και το πήρα το μεσημέρι . Θα τα πουμε και απο κοντά . Καληνύχτα

TDIMITROP
03-02-2011, 13:58
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ VELMAR ΟΠΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΤHN 300 ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ME 7'' ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΨΗΦΙΑΚΗ TV - CAMERA - MP3 - NAVI ΚΤΛ ΜΕ 1.000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΔΟΧΕΣ USB ΑΠΛΟΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η' ΦΩΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ MAIL ΣΤΟ

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
03-02-2011, 16:26
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ VELMAR ΟΠΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΙ ΤHN 300 ΣΕ ΣΥΣΤΗΜΑ ME 7'' ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΨΗΦΙΑΚΗ TV - CAMERA - MP3 - NAVI ΚΤΛ ΜΕ 1.000 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΔΟΧΕΣ USB ΑΠΛΟΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ Η' ΦΩΤΟ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ MAIL ΣΤΟ

φυσικά και θέλουμε ενημέρωση για όλα περιμένω με αγωνία.

geom
03-02-2011, 17:11
το συστημα αυτο ειναι της Corsa Scorpios και εδω η βελμαρ το χρεωνει 1300.

TDIMITROP
03-02-2011, 17:45
Εμένα μου το έκαναν δώρο με την αγορά αλλά μου είπαν ότι πάει στο 1.000 ευρώ. Μάλλον χρεώνουν μεταφορικά λόγο απόστασης

Αργυρης
03-02-2011, 19:01
Σάκη καλώς ήλθες στην παρέα μας .Μια μικρή διατύπωση , γράφουμε με μικρά γράμματα και όχι με κεφαλαία .Τα κεφαλαία γράμματα είναι σαν να φωνάζουμε . :thumbsup:Που θα μας πάει θα βρούμε κάποια στιγμή ένα σύστημα το οποίο θα μας ικανοποίει , δεν θα έχει προβλήματα και σωστή τιμή , θέμα χρόνου πλέον είναι .

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
03-02-2011, 22:00
το συστημα αυτο ειναι της Corsa Scorpios και εδω η βελμαρ το χρεωνει 1300.

φίλε Γιώργο είσαι σίγουρος γιατί έχω ρωτήσει εδώ στην αντιπροσωπία και τον υπεύθυνο του συνεργείου αλλά και τον ηλεκτρολόγο και μου έχουν πει ότι δεν μπορούν να το αγγίξουν και να βάλουν άλλη οθόνη (εγώ έχω cd400)

nspeed
03-02-2011, 22:52
φίλε Γιώργο είσαι σίγουρος γιατί έχω ρωτήσει εδώ στην αντιπροσωπία και τον υπεύθυνο του συνεργείου αλλά και τον ηλεκτρολόγο και μου έχουν πει ότι δεν μπορούν να το αγγίξουν και να βάλουν άλλη οθόνη (εγώ έχω cd400)Φιλε γρηγορη δεν ισχυει σε καμια περιπτωση αυτο που σου ειπανε...Εγω εχω ειδη CD500 αλλα φιλος μου που ειχε CD300 περασε το συστημα αυτο της Corsa Scorpios στο δικο του και δουλευουν ολα ΑΨΟΓΑ...Να σου πω οτι ζηλευω????χεχεχεχε...παντως γινεται 100%...

geom
04-02-2011, 08:13
φίλε Γιώργο είσαι σίγουρος γιατί έχω ρωτήσει εδώ στην αντιπροσωπία και τον υπεύθυνο του συνεργείου αλλά και τον ηλεκτρολόγο και μου έχουν πει ότι δεν μπορούν να το αγγίξουν και να βάλουν άλλη οθόνη (εγώ έχω cd400)

πωλητης της βελμαρ μου εδωσε τις πληροφοριες αυτες.αξιζει να το ψαξεις παντως αλλα εαν αποφασισεις να το βαλεις, να τους κανεις παζαρια.δεν γινεται να χρεωνουν οτι θελουν...
εαν θες πληροφοριες στειλε πμ

TDIMITROP
04-02-2011, 10:07
φιλε γρηγορη, αν σε ενδιαφερει μίλα με την εταιρεία Corsa Scorpios η οποια εχει το συστημα αυτο το συγκεκριμένο.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
04-02-2011, 10:54
εντάξει παιδιά θα το ψάξω και θα δω τη θα κάνω.

vale46
15-02-2011, 20:39
φιλε γρηγορη, αν σε ενδιαφερει μίλα με την εταιρεία meta system η οποια εχει το συστημα αυτο το συγκεκριμένο.

Φίλε TDIMITROP σου είναι εύκολο να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες γι' αυτό το σύστημα;Πχ τί σύστημα πλοήγησης έχει(IGO,Destinator,Ginius driver);Έχει κάμερα οπισθοπορείας και ψηφιακό δέκτη TV μέσα σ' αυτήν την τιμή;Ο μηχανισμός τοποθετείται στον χώρο του ντουλαπιού του συνοδηγού;Αν μπορείς βάλε μερικές φωτό για να δούμε.Ευχαριστώ.

TDIMITROP
16-02-2011, 08:50
Φίλε vale46. Το συγκεκριμένο σύστημα έχει GPS Ginius driver, έχει κάμερα οπισθοπορείας η οποία έχει τοποθετηθεί πάνω από την πίσω πινακίδα ψηφιακό δέκτη TV και ο μηχανισμός είναι μέσα στο ντουλαπάκι. Έχει και bluetooth και έχει υποδοχή για cd,dvd,mp3 θύρα για κάρτα Micro sd και 3 θύρες usb η μία στον μηχανισμό μπροστά και άλλες δύο με καλώδιο που έρχεται από την πίσω μεριά του μηχανισμού και με προεκτάσεις της έχω φέρει στο μπράτσο.
Τα αρνητικά που έχω εντοπίσει ως τώρα είναι ότι η θύρα usb στο ντουλάπι είναι μάλλον άχρηστη γιατί για να βάλεις οτιδήποτε πρέπει να το έχεις ανοιχτό , το gps είναι στην κάρτα micro sd άρα αν βάλεις δικιά σου δεν έχεις gps και το ψηφιακό σήμα κολλάει κάποιες φορές όταν περνάω πάνω από γέφυρες αν και μπορεί να οφείλετε και στο σήμα στην κάθε περιοχή.
Γενικά είμαι όμως ευχαριστημένος και σίγουρα είναι καλύτερο από το cd 400.
Θα βγάλω foto και θα ανεβάσω το σαββατοκύριακο. Είχα βάλει και μία σε προηγούμενη μου απάντηση.
Η τιμή μού είπαν στην VELMAR ότι είναι κοντά στα 1.000 ευρώ αν και πιστεύω ότι σίγουρα θα κόψουν, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, προκειμένου να πουλήσουν.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
16-02-2011, 10:11
Φίλε vale46. Το συγκεκριμένο σύστημα έχει GPS Ginius driver, έχει κάμερα οπισθοπορείας η οποία έχει τοποθετηθεί πάνω από την πίσω πινακίδα ψηφιακό δέκτη TV και ο μηχανισμός είναι μέσα στο ντουλαπάκι. Έχει και bluetooth και έχει υποδοχή για cd,dvd,mp3 θύρα για κάρτα Micro sd και 3 θύρες usb η μία στον μηχανισμό μπροστά και άλλες δύο με καλώδιο που έρχεται από την πίσω μεριά του μηχανισμού και με προεκτάσεις της έχω φέρει στο μπράτσο.
Τα αρνητικά που έχω εντοπίσει ως τώρα είναι ότι η θύρα usb στο ντουλάπι είναι μάλλον άχρηστη γιατί για να βάλεις οτιδήποτε πρέπει να το έχεις ανοιχτό , το gps είναι στην κάρτα micro sd άρα αν βάλεις δικιά σου δεν έχεις gps και το ψηφιακό σήμα κολλάει κάποιες φορές όταν περνάω πάνω από γέφυρες αν και μπορεί να οφείλετε και στο σήμα στην κάθε περιοχή.
Θα βγάλω foto και θα ανεβάσω το σαββατοκύριακο. Είχα βάλει και μία σε προηγούμενη μου απάντηση.
Η τιμή μού είπαν στην VELMAR ότι είναι κοντά στα 1.000 ευρώ αν και πιστεύω ότι σίγουρα θα κόψουν, έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα, προκειμένου να πουλήσουν.

Καλήμερα φίλε μου μπορείς να μου πεις σε ποια velmar το έβαλες;;

vale46
16-02-2011, 11:07

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε TDIMITROP.Αναμένω με αγωνία τις φωτο.Μία τελευταία ερώτηση:ο μηχανισμός του μανίσιου cd player που βρίσκετε πάνω από την οθόνη του κλιματισμού εξακολουθεί να δουλεύει ή καταργείτε;

TDIMITROP
16-02-2011, 18:45
Στην βελμαρ αργυρουπολης

TDIMITROP
18-02-2011, 14:43
O μηχανισμός παραμένει και λειτουργεί κανονικά όπως και όλα τα κουμπιά του ταμπλό.

vale46
18-02-2011, 19:05
Σ' ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Στο πρόβλημα που παρατήρησες παραπάνω,μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο:
http://cgi.ebay.com/elago-Nano-II-USB-2-0-micro-SDHC-Flash-Card-Reader-/160542495364?pt=UK_Photography_MemoryCardReaders_R L&hash=item2561141284
και να έχεις και usb stick και αναγνώστη micro sd κάρτας.

Κάτι άλλο που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν όταν συνδέσεις το κινητό με το bluetooth της συσκευής,σου εμφανίζει στη οθόνη της τα ονόματα που έχεις στο κινητό;Συνεργάζεται με τους ελληνικούς χαρακτήρες των ονομάτων από το κινητό;

TDIMITROP
19-02-2011, 15:39
Το bluetooth ακόμα δεν μπορώ να το συνδέσω. Θα πάω στην metasystem να μου δείξουν γιατί ή κάνω κάτι λάθος ή δεν συνδέετε με όλες της συσκευές. Στο τηλέφωνο μου είπαν πάντως πως μάλλον κάνω κάτι λάθος γιατί συνδέετε με όλες τις συσκευές. Θα το δω. Πάντως έχει το μενού τηλεφώνου και μπορείς να τηλεφωνείς πατώντας τα νούμερο στην οθόνη αφής και λογικά και θα βλέπεις και τα τηλέφωνα. Θα το ρωτήσω και αυτό. Το άσκημο είναι ότι δεν έχουν κάποιο μάνιουαλ για να διαβάσεις
Τράβηξα κάποιες φώτο και ένα βίντεο αλλά δέν μπορώ να τις ανεβάσω λόγω μεγέθους. Αν έχεις κάποιο μέιλ να τα στείλω δεν υπάρχει πρόβλημα. Και όποιος άλλος αν θέλει δηλαδή.

vale46
20-02-2011, 13:24
vale126_m1@yahoo.gr

watcher
20-02-2011, 20:55
@TDIMITROP
Aν θέλεις ανέβασέ τες σε κάποια filehosting υπηρεσία όπως hotfile,rapidshare,fileserve κλπ για να τις κατεβάζει όποιος ενδιαφέρεται...

karras
23-02-2011, 22:08
καλησπέρα παιδιά!! θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στο youtube κανένα video που να δείχνει λεπτομερώς πως αντικαθιστούμε το cd player στο αυτο!!! πως ανοίγουμε τα καπάκια τι πρέπει να ελέγχουμε!!!
ευχαριστώ πολύ!!

TDIMITROP
25-02-2011, 13:43
ένα βίντεο για να δείτε

http://www.youtube.com/watch?v=BQcQilEA874

vale46
26-02-2011, 07:24
καλησπέρα παιδιά!! θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει στο youtube κανένα video που να δείχνει λεπτομερώς πως αντικαθιστούμε το cd player στο αυτο!!! πως ανοίγουμε τα καπάκια τι πρέπει να ελέγχουμε!!!
ευχαριστώ πολύ!!

Μερικές φωτογραφίες που ίσως σε βοηθήσουν.

Φίλε TDIMITROP ωραίο το βιντεάκι αλλά αν μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες που να φαίνεται που έχουν τοποθετηθεί οι κεραίες του gps και της τν καθώς και πού έβαλες τις usb που ανέφερες.Σου ζητώ συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

180power
28-02-2011, 12:02
Να ρωτησω και γω κατι ποσο θα μας βγει μια τετοια αλλαγη;ευχαριστω

TDIMITROP
28-02-2011, 15:13
1000,00 ευρώ περίπου

180power
01-03-2011, 11:20
φιλε σε ευχαριστω

vale46
01-03-2011, 12:04
ΒΕΛΜΑΡ Αργυρούπολη 950 ΕΥΡΩ
ΟPEL ΣΙΝΗΣ Θεσσαλονίκη 1300 EYΡΩ
MEGASOUND Θεσσαλονίκη 1400-1450 EYΡΩ

Οι τιμές είναι με περαστικά.Επίσης στην ΒΕΛΜΑΡ και στον ΣΙΝΗ σου δίνουν και εγγύηση για το αυτοκίνητο.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η μεγάλη διαφορά μεταξύ ΒΕΛΜΑΡ και ΣΙΝΗ μιας και αφορά το ίδιο προϊόν της Corsa Scorpios.Τι να πω,ότι θέλει χρεώνει ο καθ' ένας.Στην Ελλάδα είμαστε άλλωστε.

Iannis
13-03-2011, 21:57
Το ειδα αυτο της Corsa Scorpios τοποθετημενο σε insignia απο την ΒΕΛΑΜΡ Ηρακλειο.

Κοστος ρωτησα 1200 € -Ακριβο

Η Οθονη χαλια σκετα Μια θολουρα και μια αναλυση της κακιας ωρας
Δεν θα το εβαζα ουτε για 300 €

180power
14-03-2011, 12:00
σε ευχαριστουμε για την ενημερωση φιλε ,αφου το ειδες και ηταν χαλια μαλλον το ξεχναμε

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
14-03-2011, 14:47
παιδιά και εγώ πήγα και το είδα στην βελμαρ στο Ηράκλειο και το βρήκα μια χαρά και με πάρα πολλές δυνατότητες το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν η κεραία για την ψηφιακή τηλεόραση που ήταν τοποθετημένες στο μπροστινό και πίσω παρμπρίζ γενικά πάντως είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή κυρίως σε όσους έχουν cd300 και cd400

George P.
04-04-2011, 08:03
Καλημέρα!

Μερικές πληροφορίες για το σύστημα της Corsa Scorpios. Το έχω στο δικό μου αμάξι, εγκατεστημένο πριν την παραλαβή από Δρόμων (Αθήνα).

Δεν βρήκα την οθόνη θολή όπως ανέφερε φίλος παραπάνω, ειδικά στο GPS της Ginius είναι πεντακάθαρη.

Τα μενού εργοστασιακά έρχονται μπλε-θαλασσί και ξενέρωσα αρχικά, αλλά έχει επιλογή και τα έκανα πορτοκαλί.

Συνεργασία με το προυπάρχον CD300 άψογη, ότι δούλευε πριν, δουλεύει και τώρα από την κονσόλα και τα κουμπιά της.

Η κάμερα οπισθοπορίας είναι όλα τα λεφτά. Αρκετά καλή ανάλυση με 3 διαβαθμίσεις στην απόσταση. Στο σκοτεινό υπόγειο γκαράζ έβλεπα τα πάντα μια χαρά. Επίσης ενεργοποιείται άμεσα ότι και να κάνεις, με το που κουμπώνεις όπισθεν.

Η διαχείριση αρχείων είναι πολύ εύκολη αν και μου κόλλησε όταν το ζόρισα. Άνοιξα ένα φάκελο με φωτογραφίες μεγάλης ανάλυσης από διακοπές και επειδή δημιουργεί εικονίδια με προεπισκόπιση αργούσε πολύ να φορτώσει. Τελικά άνοιξα μια φωτό η οποία δεν έκλεινε με τίποτα μετά (μάλλον φόρτωνε τα εικονίδια από πισω). Κατέβηκα για καφέ, όταν γύρισα είχε ξεκολλήσει (είχα βγάλει και το usb stick).

Τηλεόραση και άνοιγμα αρχείων βίντεο δε βρήκα δυσκολίες. Δεν είμαι σίγουρος τι αρχεία υποστηρίζει, σίγουρα πάντως .avi.

Τηλέφωνο bluetooth άψογο, έχει και δικό του ευρετήριο. (Ο κωδικός για σύνδεση με τηλέφωνο είναι 1234).

Το navigation δε το δοκίμασα πολύ καλά, έχει άπειρες επιλογές, από απλή διαδρομή, μέχρι και γραφήματα για ταχύτητα και υψόμετρο σε προηγούμενη διαδρομή. Κλειδώνει απίστευτα γρήγορα και υπολογίζει διαδρομές το ίδιο απίστευτα γρήγορα. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι πατώντας οποιοδήποτε κουμπί στα μενού του navigator, κάνει mute τον ήχο του ραδιοφώνου πχ, για να παίξει το "μπιπ" του πλήκτρου. Το έλυσα κάνοντας τελείως mute το navigator. Δε ξέρω αν έχει επιλογή να απενεργοποιήσεις τα "μπιπ" στα μενού.
Επίσης δε ξέρω τι έκανα λάθος αλλά δεν είχα φωνητική καθοδήγηση κατά τη διάρκεια διαδρομής. Είχα ορίσει κανονικά προορισμό και δεν είχα κάνει mute τους ήχους. Αν γνωρίζει κάποιος ότι έχει σίγουρα φωνητική πλοήγηση ας μου πει γιατί αν δεν έχει, από 9/10 παίρνει 2/10. Ακόμα έχει δωρεάν αναβαθμίσεις 3 χρόνια (κωδικός στο πίσω μέρος του manual).

Κάτι άλλο που δε μου άρεσε είναι ότι μου γεμίζει το ντουλαπάκι και εκτός από τη θήκη με τα χαρτιά του αυτοκινήτου δε χωράει και πολλά. Το θετικό είναι ότι έχει συνολικά 3 θύρες USB. Το αρνητικό είναι ότι η μία είναι στην πρόσοψη και αν βάλεις κάτι δε κλείνει το ντουλαπάκι. Οι άλλες 2 είναι με καλώδιο προέκτασης και βάζεις ότι θες.

Αν βρω κάτι άλλο θα ενημερώσω, ότι άλλο θέλετε, απορίες - ερωτήσεις δεκτές :cheers2:!

oxydo.dd
04-04-2011, 13:49
Καλημέρα!

Μερικές πληροφορίες για το σύστημα της Corsa Scorpios. Το έχω στο δικό μου αμάξι, εγκατεστημένο πριν την παραλαβή από Δρόμων (Αθήνα)....Αν βρω κάτι άλλο θα ενημερώσω, ότι άλλο θέλετε, απορίες - ερωτήσεις δεκτές :cheers2:!

Καλησπερα φιλε μου. να σε ρωτησω λιγο θελω για το Ice του insignia. Εχω διαβασει αρκετα πραγματα και πραγματικα μπερδευτικα στο τι να κανω. Δεδομενου οτι το αυτοκινητο δεν το εχω παρει ακομη τι να κανω με το cd-dvd? επειδη το αυτοκινητο θα το χρησιμοποιει και ο πατερας μου, δεν βολευει η αγγλικη καθοδηγηση του gps.. Aυτο που διαβασα που εχεις βαλει το σύστημα της Corsa Scorpios χρειαζετε ηδη καποιο cd500 πχ σωστα?
επισης δεν ειναι δωρο στην τωρινη προσφορα. οποτε παω σε ενα κοστος 2000 ευρω :48:.. υπαρχει καποια αλλη λυση? τι θα μου προτεινες?
ευχαριστω και σορρυ αν σε κουρασα!

George P.
04-04-2011, 15:30
Καλησπερα φιλε μου. να σε ρωτησω λιγο θελω για το Ice του insignia. Εχω διαβασει αρκετα πραγματα και πραγματικα μπερδευτικα στο τι να κανω. Δεδομενου οτι το αυτοκινητο δεν το εχω παρει ακομη τι να κανω με το cd-dvd? επειδη το αυτοκινητο θα το χρησιμοποιει και ο πατερας μου, δεν βολευει η αγγλικη καθοδηγηση του gps.. Aυτο που διαβασα που εχεις βαλει το σύστημα της Corsa Scorpios χρειαζετε ηδη καποιο cd500 πχ σωστα?
επισης δεν ειναι δωρο στην τωρινη προσφορα. οποτε παω σε ενα κοστος 2000 ευρω :48:.. υπαρχει καποια αλλη λυση? τι θα μου προτεινες?
ευχαριστω και σορρυ αν σε κουρασα!

Εγώ έχω το CD300 + το σύστημα της Corsa Scorpios.
Όταν λες την τωρινή προσφορά εννοείς το CD500 + AFL?
Αν δε το πάρεις την πακέτο προσφοράς, έχεις έκπτωση κάπου 1200€ (μπορεί παραπάνω δε θυμάμαι), οπότε αν κοστίζει το Corsa Scorpios κάπου 1000€ είναι μια η άλλη.
Αν όχι, το CD300 νομίζω είναι stadar. Δεν είμαι σίγουρος.

Τώρα για τον χάρτη και τη φωνητική πλοήγηση περίμενε λίγο να βγάλω άκρη με το δικό μου γιατί δεν το έχω δοκιμάσει καλά ακόμα. Μου φαίνεται κουφό να μην έχει ελληνική καθοδήγηση αλλά δε βάζω και χέρι στη φωτιά.
Αν οπωσδήποτε θες χάρτη με φωνητική πλοήγηση και δε θες να υπερξοδευτείς ή δε σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα που προσφέρει το Corsa Scorpios, πάρε ένα καλό Garmin, TomTom ή ότι άλλο με 200€ και είσαι ωραίος.

oxydo.dd
04-04-2011, 18:38
Εγώ έχω το CD300 + το σύστημα της Corsa Scorpios.
Όταν λες την τωρινή προσφορά εννοείς το CD500 + AFL?
Αν δε το πάρεις την πακέτο προσφοράς, έχεις έκπτωση κάπου 1200€ (μπορεί παραπάνω δε θυμάμαι), οπότε αν κοστίζει το Corsa Scorpios κάπου 1000€ είναι μια η άλλη.
Αν όχι, το CD300 νομίζω είναι stadar. Δεν είμαι σίγουρος.

Τώρα για τον χάρτη και τη φωνητική πλοήγηση περίμενε λίγο να βγάλω άκρη με το δικό μου γιατί δεν το έχω δοκιμάσει καλά ακόμα. Μου φαίνεται κουφό να μην έχει ελληνική καθοδήγηση αλλά δε βάζω και χέρι στη φωτιά.
Αν οπωσδήποτε θες χάρτη με φωνητική πλοήγηση και δε θες να υπερξοδευτείς ή δε σε ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα που προσφέρει το Corsa Scorpios, πάρε ένα καλό Garmin, TomTom ή ότι άλλο με 200€ και είσαι ωραίος.

Ναι το cd500+afl Ενοοω, μου παν στην αντιπροσωπια οτι αν δεν παρω εγω καποια πηγη ερχεται με μιkρη οθονη. Οχι την 7αρα. το cd500+afl σαν προσφορα στοιχιζει 1500, αλλιως μονο του το cd500 910 αν θυμαμαι καλα.
οταν λες ενα καλο Garmin, TomTom ή ότι άλλο με 200€ εννοεις ξεχωριστο gsp για το τζαμι?
Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα σε dvd-cd που να παιζει σωστα και να μπαινει κατευθειαν, στο cd500 kαι να δουλευει γιατι ουσιαστικα ειναι προβλημα των χαρτων οχι του συστηματος απο οτι εχω καταλαβει.

George P.
04-04-2011, 20:05
Ναι το cd500+afl Ενοοω, μου παν στην αντιπροσωπια οτι αν δεν παρω εγω καποια πηγη ερχεται με μιkρη οθονη. Οχι την 7αρα. το cd500+afl σαν προσφορα στοιχιζει 1500, αλλιως μονο του το cd500 910 αν θυμαμαι καλα.

Δε χρειάζεται οθόνη, το Corsa Scorpios έρχεται με οθόνη και μάλιστα αφής.

οταν λες ενα καλο Garmin, TomTom ή ότι άλλο με 200€ εννοεις ξεχωριστο gsp για το τζαμι?

Ναι αυτά που μπαίνουν με βεντούζα.

Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα σε dvd-cd που να παιζει σωστα και να μπαινει κατευθειαν, στο cd500 kαι να δουλευει γιατι ουσιαστικα ειναι προβλημα των χαρτων οχι του συστηματος απο οτι εχω καταλαβει.

Δυστυχώς δε ξέρω πολλά για την πλοήγηση του CD500/DVD800 καθώς δεν έχω το σύστημα. Υπάρχει ένα thread με αναβάθμιση του λογισμικού και των χαρτών, ίσως να βρείς περισσότερα εκεί.

valtrig
05-04-2011, 17:24
Λόγω του ότι αναφέρθηκε σε πάρα πολλά μηνύματα του forum ότι το σύστημα που τοποθετείται από τη BΕΛΜΑΡ είναι του γνωστού ιταλικού οίκου META SYSTEM, αλλά και επειδή από τις περιγραφές των φίλων εδώ μου φάνηκε ότι μάλλον πρόκειται για το γνωστό σύστημα κινέζικης προέλευσης (http://www.alibaba.com/product-gs/429319642/special_car_dvd_for_Opel_Insignia.html) το οποίο κυκλοφορεί εδώ και ενάμιση χρόνο τουλάχιστον και για το οποίο έχει γίνει εκτενής αναφορά και σε άλλο thread (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?p=54161#post54161), είπα να το ψάξω λίγο περισσότερο και να σας ενημερώσω για να μην γίνει κάποια παρανόηση.

Κατ' αρχήν τηλεφώνησα στη ΒΕΛΜΑΡ, όπου δεν είχαν διαθέσιμες τεχνικές πληροφορίες για το σύστημα αλλά μου είπαν ότι θα μπορούσα να τις πάρω από το site του κατασκευαστή, ο οποίος, σύμφωνα με τον τεχνικό της ΒΕΛΜΑΡ με τον οποίο μίλησα, είναι η META.

Ψάχνοντας στο site της ΜΕΤΑ (http://www.metasystem.it/), διαπίστωσα ότι δεν γίνεται αναφορά πουθενά σε συστήματα πλοήγησης, ούτε για το Insignia, ούτε για κάποιο άλλο αυτοκίνητο. Σε τηλεφώνημα που έκανα στον αντιπρόσωπο της META στην Ελλάδα ( Corsa Scorpios ) (http://www.metasystem.gr/) και σε ερώτησή μου για το αν κατασκευάζεται από τη ΜΕΤΑ Ιταλίας, μου απάντησαν αρνητικά και μου επιβεβαίωσαν ότι γίνεται εισαγωγή από τους ίδιους.

Δεν υποστηρίζω ότι το συγκεκριμένο σύστημα είναι καλό ή κακό, αλλά πιστεύω ότι όποιος ενδιαφέρεται να το τοποθετήσει, έχει το δικαίωμα να γνωρίζει ακριβώς περί τίνος πρόκειται.

Κάποια στιγμή θα γίνει διόρθωση των μηνυμάτων στο συγκεκριμένο thread, αλλά στο μεταξύ θα παρακαλούσα το συγκεκριμένο προϊόν να μην αναφέρεται στα post που κάνετε ως "σύστημα της META" και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

George P.
05-04-2011, 18:11
Κάποια στιγμή θα γίνει διόρθωση των μηνυμάτων στο συγκεκριμένο thread, αλλά στο μεταξύ θα παρακαλούσα το συγκεκριμένο προϊόν να μην αναφέρεται στα post που κάνετε ως "σύστημα της META" και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις.

Συγγνώμη αν προκάλεσα σύγχυση, απλά ούτε εγώ γνωρίζω πολλά για το σύστημα. Θα το αναφέρω από εδώ και στο εξής AG 7005, όπως το λέει και στο alibaba.

valtrig
05-04-2011, 20:32
Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη, δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλοι συνήθως προκαλούν τη σύγχυση ("εξω-σχολικοί" που λέγαμε μικροί :D ) όταν αναφέρουν πράγματα που δεν ισχύουν, είτε εκ παραδρομής είτε με δόλο. Απλά, όταν αυτό γίνεται στο "μιλητό" είναι δύσκολο να καταλάβεις εάν και ποιος κοροιδεύει ποιον.

Επειδή όμως αυτά που λέγονται εδώ είναι γραπτά και διαβάζονται από πολύ κοσμό, έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα από κάτι που μπορεί να έχει ειπωθεί μεταξύ δύο μόνο ανθρώπων, οπότε γίνονται που και που τέτοιες διευκρινήσεις ώστε να μην αναπαράγονται πράγματα που δεν ισχύουν και που μπορούν ενδεχομένως να δημιουργήσουν παρεξηγήσεις.

Κατά τ' άλλα, ότι εμπειρία έχεις από το σύστημα χρήσιμη είναι οπότε δώσε πληροφορίες στο λαό! Πάντως για όσους είναι απογοητευμένοι από το CD500/DVD800 τους, δυστυχώς θα πρέπει να γνωρίζουν ότι το συγκεκριμένο σύστημα συνεργάζεται μόνο με τα CD300 και CDC400, τα οποία δεν αφαιρούνται κατά την εγκατάσταση, απλώς η οθόνη τους παραμένει κρυμμένη πίσω από την κονσόλα.

George P.
07-04-2011, 12:59
Δοκίμασα εχθές το Navigation της Ginius, και έχει κανονικά ηχητική καθοδήγηση.

Μάλιστα μπορείς να κάνεις multi task στο σύστημα και να παίζει πίσω τα mp3 σου και να έχει και την φωνή της κοπέλας για την καθοδήγηση.

Το μείον όταν παίζει mp3 και έχει και το χάρτη, είναι πως δε μειώνει την ένταση του ήχου στο mp3 για να ακουστεί η φωνή του GPS, αλλά το περνάει στην ίδια ένταση.
Το ραδιόφωνο του CD300 το χαμηλώνει κανονικά. Χωρίς να έχω δοκιμάσει υποπτεύομαι πως θα χαμηλώνει και το CD player του CD300.

linuxovios
08-05-2011, 09:31
Πάντως πριν παραγγείλω το δικό μου αυτοκίνητο, στις "σούμες" και στους υπολογισμούς που κάναμε σε Σφακιανάκη για την τελική τιμή με διάφορα πακέτα, σε ερώτησή μου αν υπάρχει after market navi, μου απάντησε θετικά και μάλιστα μου έδειξε και το σχετικό φυλλάδιο. Η δε τοποθέτηση γινόταν από αυτούς, στην ίδια θέση που μπαίνει και το εργοστασιακό. (όλα αυτά Μάρτιος 2011). Τελικά επειδή η διαφορά τιμής δεν άξιζε ( 1000€ κόστιζε η after market λύση), προτίμησα το εργοστασιακό. Πάντως η δυνατότητα για after market navi υπάρχει. Ρωτήστε στο Σφακιανάκη στα Γλυκά νερά Αττικής.

George P.
08-05-2011, 09:38
Γιώργο καλημέρα.
Πιθανότατα να είναι η ίδια λύση με τη Δρόμων, την οποία έχω εγώ και από όσο ξέρω τουλάχιστον άλλο ένα παιδί στο φόρουμ.
Και εγώ χιλιάρικο έδωσα που είναι τα έξοδα της κύριας συσκευής, της πλοήγησης με το Ginius και ο ψηφιακός δέκτης τηλεόρασης (αν δε τον βάλεις σου έρχεται κάτι τι φθηνότερα).
Στην παραλαβή πήρα όλα τα πλαστικά που αλλάχτηκαν πίσω, φυσικά.

McMil
08-05-2011, 19:42
Πάντως πριν παραγγείλω το δικό μου αυτοκίνητο, στις "σούμες" και στους υπολογισμούς που κάναμε σε Σφακιανάκη για την τελική τιμή με διάφορα πακέτα, σε ερώτησή μου αν υπάρχει after market navi, μου απάντησε θετικά και μάλιστα μου έδειξε και το σχετικό φυλλάδιο. Η δε τοποθέτηση γινόταν από αυτούς, στην ίδια θέση που μπαίνει και το εργοστασιακό. (όλα αυτά Μάρτιος 2011). Τελικά επειδή η διαφορά τιμής δεν άξιζε ( 1000€ κόστιζε η after market λύση), προτίμησα το εργοστασιακό. Πάντως η δυνατότητα για after market navi υπάρχει. Ρωτήστε στο Σφακιανάκη στα Γλυκά νερά Αττικής.

Αλλά ότι σου πουν στην συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ζήτα το και Γραπτώς και με Σφραγίδα……….. και εάν υπάρχει και δυνατότητα πήγαινε σε άλλη να στο τοποθετήσουν!!!!

linuxovios
08-05-2011, 20:41
Ούτως ή άλλως από αλλού παρήγγειλα, απλά αναφέρω το συμβάν για το θέμα του after market navi

serpico
04-08-2011, 17:29
Γεια χαρά,θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει δοκιμάσει κάποιος το σ'υστημα που τοποθετεί η Megasound στη Θεσσαλονίκη.

http://megasound.com.gr/oem_multimedia_%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7_opel _insignia.el.aspx

kmeletis
27-11-2011, 14:58
Στους δύσκολους καιρούς πήγα και αγόρασα μια OEM λύση από Κίνα για αντικατάσταση του CD300 και της "πορτοκαλή οθόνης" που είχα μέχρι σήμερα. Μου είχε κολλήσει η ιδέα και έψαχνα από Σεπτέμβριο και μάλιστα μια φορά την πάτησα. Τώρα το σύστημα που έχω το έβαλα πριν από 10 μέρες (με την βοήθεια του αδερφού μου) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει πολύ καλώδιο η υπόθεση και φασαρία και μας πήρε πολλές ώρες γιατί δεν ξέραμε στην αρχή αλλά τελικά το εγχείρημα πέτυχε. Έχει φοβερή οθόνη, συνεργάζεται με τα κουμπιά του ταμπλό και για να δουλέψει βγάζεις τελείως το CD300 και βάζεις αυτό στην θέση του, το οποίο μάλιστα έχει μέσα και DVD. Μεταξύ άλλων έχει αναλογική τηλεόραση (θέλει καλή κεραία και αυτή που έβαλα δεν λέει πολλά), Bluetooth με χειρισμό από τα κουμπιά του τιμονιού και καταπληκτική ηχητική απόδοση χωρίς να φωνάζεις, μάλιστα σου εμφανίζει και το address book του κινητού , dual zone που μπορείς να δουλεύεις το GPS, να έχεις ανοιχτό πχ το ράδιο και κόβει αυτόματα τον ήχο μόνο όταν "μιλάει" το GPS. Παίρνει μέχρι 16GB microSD μπροστά στην οθόνη (εγώ έχω βάλει 8GB όπου του βάζεις μέσα το GPS, ταινίες, μουσική, photo κτλ). Επίσης έχει υποδοχή για USB και IPod/IPhone. Του έβαλα ξεχωριστά και κάμερα οπισθοπορείας και ψηφιακή TV που ακόμη δεν έχω δοκιμάσει γιατί εδώ που είμαι δεν πιάνει. Τα μενού που έχει είναι πολύ καλά και ίσως κάποιοι να τα έχετε δει και αλλού αλλά απ'ότι είδα το hardware διαφοροποιείται σε πολλούς κατασκευαστές με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές διαφορετικές τιμές. Από τις photo κάποιες είναι από τον Κινέζο. To video είναι σε χαμηλή ανάλυση και είναι τραβηγμένο από κινητό. Link για video
https://rapidshare.com/#!download|148l33|556384359|Opel_Insignia.avi|3302 2|R~0BBF5172CF41A9377D3CC64022F6713B|0|0

McMil
29-11-2011, 09:26
Και από Κοκοψίνια πως πάει?? €€€€€

kmeletis
29-11-2011, 12:28
Και από Κοκοψίνια πως πάει?? €€€€€

Επειδή πουλάει σε δολλάρια μου βγήκε 578 δολλάρια (γύρω στα 430 ευρώ με PayPal πληρωμή) μαζί με τα μεταφορικά και άλλα 130€ στο τελωνείο. Δυστυχώς δεν του είπα με ΕMS και μου το έστειλε με high speed courier, Σάββατο το έστειλε Δευτέρα ήταν Ελλάδα και Παρασκευή στα χεριά μου, με αποτέλεσμα όμως τσιμπημένο τελωνείο.

ChRoS
13-12-2011, 14:46
Για πες φίλε, μετά από τόσο καιρό με την aftermarket λύση, τι έχεις να πεις? Όλα είναι οκ και λειτουργούν? Και από ποιόν το πήρες? και εγώ 300άρης είμαι, και θέλω να αναβαθμιστώ :P

kmeletis
13-12-2011, 15:28
Για πες φίλε, μετά από τόσο καιρό με την aftermarket λύση, τι έχεις να πεις? Όλα είναι οκ και λειτουργούν? Και από ποιόν το πήρες? και εγώ 300άρης είμαι, και θέλω να αναβαθμιστώ :P

Μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος και χωρίς προβλήματα. Δοκίμασα και την ψηφιακή τηλεόραση στο δρόμο προς Θεσσαλονίκη (μετά την Βέροια) και δούλεψε άψογα πηγαίνοντας με 130 χλμ. Αυτό που δεν αξίζει και πολύ είναι η αναλογική τηλεόραση γιατί βλέπεις μόνο αν δεν κινείται το αυτοκίνητο και αυτό όχι πάντα καλά. Με την αλλαγή της οθόνης αλλάζει και ο ενισχυτής του αυτοκινήτου και παίζει πολύ πιο καλά σε σχέση με το εργοστασιακό. Την αγορά την έκανα από εδώ http://www.autoadas.com/car-gps-navigation-system-for-opel-insignia-p-295.html.
Στην τιμή δεν έχει την ψηφιακή τηλεόραση και την κάμερα οπισθοπορείας τα οποία πήρα από αλλού.

georgedriver333
15-12-2011, 09:12
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω και γω κατι τον φιλο μας Κωστα εαν αυτο που εβαλε εχει ελληνικο μενου

kmeletis
15-12-2011, 09:26
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω και γω κατι τον φιλο μας Κωστα εαν αυτο που εβαλε εχει ελληνικο μενου

Καλημέρα,

έχει ελληνικό μενού όμως επειδή φοράει Windows CE 6 αλλάζοντας το σε ελληνικά αλλάζει και την γραμματοσειρά σε κάτι που μοιάζει σαν Times New Roman και δεν μου άρεσε οπότε το κράτησα στα αγγλικά. Πάντως και στα αγγλικά δεν υπάρχει πρόβλημα στο να καταλάβει κάποιος τις λειτουργίες γιατί όλα είναι με εικονίδια, με εξαίρεση κάποιες αρχικές ρυθμίσεις που τις κάνεις μια φορά και δεν τις ξαναπειράζεις πχ air condition. Επίσης έχει και ένα μικρό τηλεκοντρολ για όλες τις επιλογές που σου δίνει με την αφή στην οθόνη. Στο πρόγραμμα GPS βάζεις ότι θέλεις οπότε εκεί είναι στα ελληνικά. Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτογραφία με ελληνικό μενού για να το δεις.

kmeletis
16-12-2011, 20:20

Γιώργο οι φωτογραφίες από το μενού στα ελληνικά και στα αγγλικά.

arisvalas
17-12-2011, 07:53
Φίλε γειά σου και να το χαίρεσαι το μηχάνημα
Δύο τρείς ερωτήσεις να σου κάνω.
1) Η φωνητική καθοδήγηση στους χάρτες γίνεται στα ελλήμνικά;
2) Μπορείς να βάζεις το που θές να πας μιλώντας
3) Χάρτες μπορείς να "φορτώνεις" όσους ΄θέλεις απο το ιντερνετ ,σπασμένους φυσικά;
4)Εγώ που έχω το DVD 800 θα βάλω κάτι λιγότερο πχ δεν θα βάλω DVD;;ή θα παίζει ετσι όπως είναι ταινίες και θα έχει ελληνικούς υπότιτλους;;;
5)Πόσο στοιχίζει η ψηφιακή tv;;;
6)Περνιέται αργότερα η κάμερα οπισθοδρομίας και πόσο κάνει;;;
7) Το τηλέφωνο έχει την δυνατότητα να καλείς και με φωνητική καθοδήγηση κάποιον;;
8) Τους τίτλους των τραγουδιών τους διαβιάζει στα ελλήνικά;;
Αν θές απάντησε σε όσα μπορεις για να καταλήξουμε και εμείς το τί θα κάνουμε

ChRoS
17-12-2011, 19:11
Μπλέ δόντι??
Απονεύρωση γρήγορααααα :P

kmeletis
17-12-2011, 22:02
Φίλε γειά σου και να το χαίρεσαι το μηχάνημα
Δύο τρείς ερωτήσεις να σου κάνω.
1) Η φωνητική καθοδήγηση στους χάρτες γίνεται στα ελλήμνικά;
2) Μπορείς να βάζεις το που θές να πας μιλώντας
3) Χάρτες μπορείς να "φορτώνεις" όσους ΄θέλεις απο το ιντερνετ ,σπασμένους φυσικά;
4)Εγώ που έχω το DVD 800 θα βάλω κάτι λιγότερο πχ δεν θα βάλω DVD;;ή θα παίζει ετσι όπως είναι ταινίες και θα έχει ελληνικούς υπότιτλους;;;
5)Πόσο στοιχίζει η ψηφιακή tv;;;
6)Περνιέται αργότερα η κάμερα οπισθοδρομίας και πόσο κάνει;;;
7) Το τηλέφωνο έχει την δυνατότητα να καλείς και με φωνητική καθοδήγηση κάποιον;;
8) Τους τίτλους των τραγουδιών τους διαβιάζει στα ελλήνικά;;
Αν θές απάντησε σε όσα μπορεις για να καταλήξουμε και εμείς το τί θα κάνουμε

Άρη καλησπέρα,

Παρακάτω οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου.

1. Η φωνητική καθοδήγηση έχει να κάνει με το πρόγραμμα που θα εγκαταστήσεις και όχι με την συσκευή. Επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω φοράει WINDOWS CE6 όποια ελληνική εφαρμογή εγκαταστήσεις που υποστηρίζει ανάλυση 800Χ480 (όλες οι γνωστές το κάνουν) θα έχεις ελληνική καθοδήγηση.
2. Όχι δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο.
3. Έχει να κάνει με το πρόγραμμα και όχι με την συσκευή.
4. Η συσκευή έρχεται σε δύο κομμάτια. Η μία είναι η οθόνη και η άλλη είναι η συσκευή DVD που αντικαθιστά το CD και που είναι στην ουσία η καρδιά του συστήματος. Υποχρεωτικά για να παίξει πρέπει να ξηλωθούν όλα τα "παλιά". Εγώ είχα το CD300.
5. Την ψηφιακή την αγόρασα και αυτή από Κίνα και μου στοίχισε περίπου 110$ χωρίς τα μεταφορικά. Το μοντέλο είναι αυτό εδώ
http://www.vcan.cc/dvbt2010hd-car-dvbt-box-mpeg4h264-2-tuner-pvr-usb-recorder-p-1195.html και την αγόρασα από εδώ http://www.rohopa.com/product/product-DVBT%20BOX%202010%20NEWEST%20%20MEPG4.html
6. Η κάμερα καταλήγει στο πίσω μέρος του κεντρικού συστήματος DVD και έχει είσοδο RCA. Εάν δεν την βάλεις από την αρχή θα πρέπει να φροντίσεις να αφήσεις καλώδιο από το πίσω μέρος του DVD για να μην ξαναξηλώνεις το ταμπλό. Πάντως και χωρίς κάμερα μόλις μπει η όπισθεν γυρίζει αυτόματα στην κάμερα και αν δεν έχει μαυρίζει η οθόνη. Όταν είναι στην όπισθεν δεν δουλεύει τίποτε, απομονώνει όλες τις λειτουργίες απευθείας για να δείξει την εικόνα από την κάμερα. Την κάμερα την πήρα από το ebay περίπου 25€. Αυτή εδώ είναι http://www.ebay.com/itm/250822917816?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649 και έχει και διαβαθμίσεις με γραμμές.
7. Το τηλέφωνο καλείται από το πληκτρολόγιο της οθόνης και φυσικά και από το κινητό. Δεν έχει δηλαδή φωνητική κλήση.
8. Οι τίτλοι καλό θα είναι να είναι σε greeklish. Τα ελληνικά δεν είναι και τόσο πετυχημένα. Τραγούδια μπορείς να παίξεις και από DVD αλλά και από την κάρτα mini SD που υποστηρίζει. Εγώ τελικά έβαλα 16GB που είναι πολύ μεγάλη χωρητικότητα και έχει μέσα ταινίες, το GPS πρόγραμμα και ένα σωρό τραγούδιά.

Παρακάτω έχω και κάποιες photo από την ψηφιακή, τις κεραίες και τα τηλεκοντρολ (το δεξί είναι της ψηφιακής τηλεόρασης) .

Αν έχει καμιά άλλη απορία μου λες.

kmeletis
17-12-2011, 22:05
Μπλέ δόντι??
Απονεύρωση γρήγορααααα :P

Πάλι καλά που το λέει μπλε και όχι κίτρινο....:smile4:

dimpilot
23-12-2011, 23:09
http://www.insignia-enthusiast.org/forums/index.php?showtopic=1054 Αυτο το εχετε ξαναδει?

dimpilot
23-12-2011, 23:12
http://www.car-mod-shop.co.uk/Vauxhall%20%20Opel/Vauxhall-Insignia/Vauxhall%20Insignia%20Double%20din%20DVD%20Sat%20N av%20touchscreen%20unit

epipladiko
16-01-2012, 19:02
Μιά χαρά το βλέπω το σύστημα. Η απορία μου: Μόνο το τελάρο μπορούμε να αγοράσουμε; Στην opel μου είπαν ότι όσοι δεν έχουμε navi δεν μπορούμε να αλλάξουμε την οθόνη. Είναι αλήθεια αυτό; Γνωρίζεις κάτι;

dimpilot
16-01-2012, 20:08
Μιά χαρά το βλέπω το σύστημα. Η απορία μου: Μόνο το τελάρο μπορούμε να αγοράσουμε; Στην opel μου είπαν ότι όσοι δεν έχουμε navi δεν μπορούμε να αλλάξουμε την οθόνη. Είναι αλήθεια αυτό; Γνωρίζεις κάτι;

Καμια σχεση εχει γινει μετατροπη απο cd 300 σε κανονικη οθονη με touch screen με αριστα αποτελεσματα και συγκεκριμενα ειχε βαλει ο Μαριος(insignia 180) αν θελεις καντου μια ερωτιση μηπως σε κατατοπισει παραπανω.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
17-01-2012, 09:01

Γρηγόρη εγώ είχα το cd400 και έβαλα στην opel την οθόνη πριν 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι και πάρα πολύ ευχαριστημένος.

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
17-01-2012, 09:18
οι φωτογραφίες είναι από κινητό και δεν έχουν καλή ανάλυση.

ΧΡΗΣΤΟΣ
17-01-2012, 17:22
αν το παραγγειλουμε μπορουμε να το περασουμε μονοι μας??η πρεπει να το παμε καπου να το περασουν??λογικα το πλαστικο πλασιο παει μαζι με το ολο συστημα,για να αλλαχθει το αντιστοιχο του αυτ/του.εγω εχω το cd 300

dimpilot
17-01-2012, 18:11
Καλο ειναι να πατε σε καποιον εμπειρο τεχνικο γιατι σιγουρα θα χρειαστουν καποιες μετατροπες .

billboss20
07-02-2012, 02:58
οι φωτογραφίες είναι από κινητό και δεν έχουν καλή ανάλυση.

πολυ ωραιο!!!φιλε ποσο σου βγηκε?που εγινε η δουλεια?

ΓΡΗΓΟΡΗΣ
07-02-2012, 08:05
πολυ ωραιο!!!φιλε ποσο σου βγηκε?που εγινε η δουλεια?

τοποθέτηση έγινε στην αντιπροσωπεία(opel) εδώ στο ηράκλειο και το κόστος ήταν 800 ευρώ δουλεύει τέλεια και συνεργάζεται άψογα με τα χειριστήρια του τιμονιού και στα βίντεο, μουσική και με το bluetooth το gps είναι πάρα πολύ καλό γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

AntonisFout
07-02-2012, 09:35
τοποθέτηση έγινε στην αντιπροσωπεία(opel) εδώ στο ηράκλειο και το κόστος ήταν 800 ευρώ δουλεύει τέλεια και συνεργάζεται άψογα με τα χειριστήρια του τιμονιού και στα βίντεο, μουσική και με το bluetooth το gps είναι πάρα πολύ καλό γενικά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Τι μάρκα είναι το dvd Γρηγόρη?

billboss20
19-02-2012, 05:09
Γεια χαρά,θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει δοκιμάσει κάποιος το σ'υστημα που τοποθετεί η Megasound στη Θεσσαλονίκη.

http://megasound.com.gr/oem_multimedia_%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7_opel _insignia.el.aspx

φιλε εγω εβαλα αυτο http://megasound.com.gr/pioneer_avh_2300dvd.el.aspx και λειτουργει αψογα απο περυσι το καλοκαιρι

ΧΡΗΣΤΟΣ
19-02-2012, 09:46
φιλε εγω εβαλα αυτο http://megasound.com.gr/pioneer_avh_2300dvd.el.aspx και λειτουργει αψογα απο περυσι το καλοκαιρι

billy σε παρακαλω ρε φιλε να σου κανω καποιες ερωτησεις σχετικα?
(1): η οθονη που ρυθμιζει το κλιματιστικο - κατευθυνση αερα θερμοκρασια κτλ συνεχιζει να λειτουργει?
(2) το πανελ με ολα τα κουμπια λογικα αντικατασταθηκε? αν ναι οι ρυθμισεις του αυτ/του απο που γινονται( κλειδωματα πορτας-ρυθμισεις κλιμα-εξωτερικος φωτισμος κτλ)
(3) η μικρη οθονη πανω απο ραδιοφωνο και χειριστηρια τιμονιου καταργουνται?
παντως φαινεται ωραιο και ειναι κατι διαφορετικο

billboss20
20-02-2012, 00:54
billy σε παρακαλω ρε φιλε να σου κανω καποιες ερωτησεις σχετικα?
(1): η οθονη που ρυθμιζει το κλιματιστικο - κατευθυνση αερα θερμοκρασια κτλ συνεχιζει να λειτουργει?
(2) το πανελ με ολα τα κουμπια λογικα αντικατασταθηκε? αν ναι οι ρυθμισεις του αυτ/του απο που γινονται( κλειδωματα πορτας-ρυθμισεις κλιμα-εξωτερικος φωτισμος κτλ)
(3) η μικρη οθονη πανω απο ραδιοφωνο και χειριστηρια τιμονιου καταργουνται?
παντως φαινεται ωραιο και ειναι κατι διαφορετικο

Για να μπει η οθονη πηρα πλαισιο της οπελ για να βγουν τα κουμπια και να μπει αυτο συν ενα ανταπτορα για να λειτουργουν τα χειρηστηρια στο τιμονι
1)η οθονη του κλιματισμου συνεχιζει να λειτουργει
2)το πανελ εφυγε για να μπει το πλαισιο και η οθονη.οσο για τις ρυθμισεις δεν αλλαζουν απο οσο ξερω μετα.παραμενουν ως εχουν απο πριν.
3)η πανω οθονη λειτουργει κανονικα(ωρα,ημερομηνια και θερμοκρασια)εγω σκοπευω να την κανω εγχειρηση για να βαλω την οθονη του GPS εκει

andrewK
13-03-2012, 00:35
Καλησπερα και απο μενα..Υπαρχει η δυνατοτητα να μπει το cd500 ή dvd 800 στα αυτοκινητα που εχουν το cd300??

captainmanos
13-03-2012, 00:53
Καλησπερα και απο μενα..Υπαρχει η δυνατοτητα να μπει το cd500 ή dvd 800 στα αυτοκινητα που εχουν το cd300??

.
Καλώς όρισες στο club Ανδρέα.

Η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Πάντως σε συμφέρει ένα ολοκληρωμένο σύστημα με περισσότερα καλούδια παρά αυτό που έχουμε εμείς από την Μαμά-Οπελ!!!
Διάβασε μέσα τα ποστ θα βρεις πολλές λύσεις το θέμα έχει αναπτυχθεί από πολλούς φίλους και σαν καινούργιο μέλος σου συνηστώ να διαβάσεις πρώτα αρκετά τα διάφορα θέματα (Threads) και θα σου λυθούν πολλές τυχόν απορίες!
.
.
.
:27:

kmeletis
13-03-2012, 08:07
Ανδρέα καλώς όρισες και από μένα.

θα συμφωνήσω κι εγώ με το Μάνο άλλα ρωτώντας στην OPEL το κόστος που βγάζουν είναι υπερβολικό. Χωρίς να μου δώσουν ξεκάθαρη απάντηση μου είπαν πως ξεπερνάει τα 2.300€ γιατί το βλέπουν λέει σαν ανταλλακτικό!. Αυτό για το οποίο δεν πήρα απάντηση ήταν τι γίνεται με το joysticκ που έχουν τα προαγορασμένα CD800 δίπλα στο χειρόφρενο. Γι'αυτό έβαλα κι εγώ ένα από τα κινέζικα που έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και είναι και ξεκλείδωτο στο θέμα του χάρτη και ησύχασα.

kyrtzan
08-04-2012, 18:43
Καλησπέρα.Να ρωτήσω στην Αττική ποια opel είναι η πιο η φτηνή στην εγκατάσταση του AG7005;Η Δρόμων νομίζω ότι το τοποθετεί στα 1200 ευρώ.Τοποθετείται κάπου φθηνότερα;

insignia180
11-04-2012, 16:36
Καλησπερα,για οποιον ενδιαφερεται πουλαω το παραπανω,το εχω ανεβασει στην ενοτητα αγγελιες,πληροφοριες μεσω pm!

logios
03-06-2012, 02:21
Γεια χαρα σε όλους. Το όνομα ειναι Νίκος και γράφτηκα στο κλαμπ πριν μια βδομάδα καθώς τότε παρέλαβα το Insignia μου. Έχω επίσης την ίδια απορία όπως όλοι οι κάτοχοι CD300 αν γίνεται αντικατάσταση με DVD800 η κάτι διαφορετικό, εξαιρουμένου το εργοστασιακό της OPEL. Διάβασα τα πάντα, ότι ειναι γραμμένο εδώ, απλά θέλω να ρωτησω το εξής.
Ξέρω (και απο προηγουμενους που πηγαν να εγκαταστησουν το DVD800) οτι ειναι πολυ πιθανον να πεσεις σε μουφα κ να σου βγαλει προβληματα. Αρα θα ηθελα να με συμβουλεψτε με καποιο παρομοιο μηχανημα (η κ καλυτερο) οπου να συμβιβαζεται με το αυτοκινητο χωρις να φοβαμαι για οτιδηποτε.
Σορρυ που σας ανάγκασα να διαβαστε ολο αυτο :p και ευχαριστω εκ των προτέρων για τυχων απαντησεις.

gvard
10-06-2012, 12:34
Καλωσόρισες Νίκο στην παρέα μας! Εφόσον μπλέκεις σε λύσεις aftermarket υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάρεις το ίδιο μοντέλο που πήρε πχ κάποιο μέλος, αλλά να σου έχει προβλήματα (καθώς 9 στις 10 περιπτώσεις aftermarket λύσεων για το DVD800 είναι κακής κατασκευής).

Απλά μία ερώτηση: εν καιρώ κρίσης μπορούσες να διαπραγματευτείς τα δώρα, για ποιον λόγο δεν έκανες δώρο το DVD800 ή με πολύ μικρή διαφορά χρημάτων;

logios
11-06-2012, 05:46
Ευχαριστώ Γιώργο για το καλωσόρισμα κ για την απάντηση. Γιατί δυστυχώς το αμάξι το αγόρασα πολύ ελαφρώς μεταχειρισμένο. Γι'αυτό, αλλιώς δε θα υπήρχε πρόβλημα. Αυτό εξήγησα πως αντί για το εργοστασιακό το DVD 800 να έβρισκα κάτι άλλο που να ήταν ίδιο ή καλύτερο, να μη παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόβλημα και επίσης να έχει καλή εφαρμογή πάνω στο ταμπλό.

nickpap17
11-06-2012, 11:20
Να ρωτήσω λίγο κάτι?
Τα μοντέλα που έχουν πάνω όχι την κεραία αλλά το ''καρχαριάκι'' σημαίνει ότι φοράνε ηχοσύστημα με NAVI?
Sorry για την παιδική μου ερώτηση...

pan
11-06-2012, 12:10
Να ρωτήσω λίγο κάτι?
Τα μοντέλα που έχουν πάνω όχι την κεραία αλλά το ''καρχαριάκι'' σημαίνει ότι φοράνε ηχοσύστημα με NAVI?

Ετσι ειναι oσα"φοράνε ηχοσύστημα με NAVI"
:yesnod: :yesnod: :yesnod:

Την κεραία για το ραδιο την έχουν στην αντίσταση στο πίσω τζάμι και είναι η επάνω γραμμές και το καρχαριακι είναι για το navi!!!!!!!!!!

nickpap17
11-06-2012, 20:28
Ετσι ειναι oσα"φοράνε ηχοσύστημα με NAVI"
:yesnod: :yesnod: :yesnod:

Την κεραία για το ραδιο την έχουν στην αντίσταση στο πίσω τζάμι και είναι η επάνω γραμμές και το καρχαριακι είναι για το navi!!!!!!!!!!

Τότε, μόλις επιβεβαίωσα ότι με κοροιδέψανε....:(
Εγώ πριν 4 μήνες πήρα από την Opel Sinis στη Θεσσαλονίκη το αυτοκίνητο το οποίο από την αρχή μου το δείξανε με το CD 300...ψάξε ψάξε και ρώτα ρώτα και μετά και από τη δική σου επιβεβαίωση κατάλαβα ότι μάλλον είχε πάνω το κάποιο ανώτερο ηχοσύστημα το οποίο προφανώς το βγάλανε...Το αμάξι το είχε για προσωπική χρήση η Θάλεια Σίνη (το μεγάλο αφεντικό) και ήταν αρκετά φορτωμένο κι εγ'ω το πήρα με 13000χλμ και περασμένο σύστημα υγραεριοκίνησης...ΑΛΛΑ με το CD 300.
Λέτε αν το κάνω θέμα να μου το βάλουν ξανά???Μπορώ με τον αριθμό πλαισίου να στείλω κάποιο mail στη μαμά OPEL για να έχω και κάτι χειροπιαστό που θα λέει πως το συγκεκριμένο αμάξι είχε πάνω του άλλο ηχοσύστημα από το CD 300???
Ευχαριστώ για την απάντηση και συγγνώμη προκαταβολικά για το μυθιστόρημα...

Sad13
11-06-2012, 21:43
Δλδ παίζει να είχε πάνω cd500 και να το ξήλωσαν και να έβαλαν cd300? Μου φαίνεται λίγο απίθανο....Ο Σίνης δεν πέρναγε aftermarket κάποιο κινέζικο gps με 1000€? Μήπως είχαν βάλει αυτό όταν το είχε η αφεντικίνα και μετά το ξήλωσαν και έβαλαν το μαμά?
Ίσως με ένα mail στην Opel Hellas με τον αριθμό πλαισίου να μπορείς να βρεις πως παραγγέλθηκε το αυτοκίνητο αρχικά!

nickpap17
12-06-2012, 12:12
Δλδ παίζει να είχε πάνω cd500 και να το ξήλωσαν και να έβαλαν cd300? Μου φαίνεται λίγο απίθανο....Ο Σίνης δεν πέρναγε aftermarket κάποιο κινέζικο gps με 1000€? Μήπως είχαν βάλει αυτό όταν το είχε η αφεντικίνα και μετά το ξήλωσαν και έβαλαν το μαμά?
Ίσως με ένα mail στην Opel Hellas με τον αριθμό πλαισίου να μπορείς να βρεις πως παραγγέλθηκε το αυτοκίνητο αρχικά!

Δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος ότι θα γίνει κάτι, γιατί πολύ απλά θα μου πουν ότι το αυτοκίνητο σου το δώσαμε όπως το είδες...Θα το προσπαθήσω πάντως...

exelliution
13-06-2012, 16:50
Να ρωτήσω λίγο κάτι?

Κεραία τύπου "shark fin" έχουν τα μοντέλα που είναι εξοπλισμένα με εργοστασιακό bluetooth ή navigation system.

nickpap17
18-06-2012, 14:11
Κεραία τύπου "shark fin" έχουν τα μοντέλα που είναι εξοπλισμένα με εργοστασιακό bluetooth ή navigation system.

Ήσουν σωστός, ενημερώθηκα από την Opel Ελλάς ότι το αμάξι έφυγε από τη Γερμανία με CD 300 εγοστασιακό blyetooth και shark fin.

stratosm
04-07-2012, 00:07
Παιδιά τι γνώμη έχετε γι αυτό; http://www.gpscom.gr/wincar-all-in-one-car-multimedia-navigation-system-for-opel-insignia.html από ελληνικό site ή αυτό http://www.autosynthesis.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1032&category_id=126&option=com_virtuemart&Itemid=73 ή αυτό;http://www.witsondvd.com/sdp/1193772/4/pd-5458900/8966086-2274418/WITSON_Car_DVD_Player_With_GPS_For_OPEL_INSIGNIA_2 .html

nickpap17
07-10-2012, 13:50
Καλό μεσημέρι!
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα επιτέλους στη λύση με την οποία θα αντικαταστήσω το εργοστασιακό CD-300. Επέλεξα λοιπόν να μην βάλω τα κινέζικα και μη επώνυμα multimedia center τα οποία μπαίνουν στη θέση της εργοστασιακής οθόνης, αλλά να βάλω επώνυμη 2DIN οθόνη της Pioneer στη θέση του κεντρικού πάνελ χρησιμοποιώντας την κατάλληλη βάση στήριξης και όλους τους απαραίτητους αντάπτορες για να λειτουργούν όπως και πριν τα χειριστήρια στο τιμόνι, οι ενδείξεις της πάνω οθόνης καθώς και ο κλιματισμός και οι υπόλοιπες λειτουργίες του αυτοκινήτου (ESP, κλείδωμα θυρών κλπ).
Η πηγή που επέλεξα είναι η Pioneer AVH 4400 http://www.pioneer.eu/eur/products/25/109/281/AVH-4400BT/index.html
η οποία έχει όλες τις λειτουργίες και τις υποδομές για τέλειο ήχο και εικόνα.
Η εγκατάσταση θα γίνει στο Studio Auto Car στη Θεσσαλονίκη εντός της εβδομάδας και εννοείται ότι όταν ολοκληρωθεί θα ανεβούν και φωτογραφίες. Με την ευκαιρία θα τοποθετηθεί και συναγερμός της Cobra.
Αυτά για την ώρα!

leonady2
08-10-2012, 10:28
Αναμένουμε φωτογραφίες....

michalis2
08-10-2012, 10:31
Και κοστος

nickpap17
10-10-2012, 23:11
Για αρχή οι φωτογραφίες από το μαγαζί...

http://www.studioautocar.gr/view_project.asp?ItemID=20121010133315&ns=1&gpcid=22

Sad13
10-10-2012, 23:27
Καταρχήν φαίνεται καλή δουλειά! Κατά 2ον είναι επώνυμο άρα έχεις όλα τα πλεονεκτήματα (εγγυήσεις κλπ). Καλή επιλογή!:thumbsup:
Περιμένουμε λεπτομέρειες και κόστος αν θέλεις!

PoLiThS
11-10-2012, 20:46
τα πληκτρα του Config κτλ κτλ που πηγανε?

stratosm
11-10-2012, 21:23
τα πληκτρα του Config κτλ κτλ που πηγανε?
καλή ερώτηση, έχω την αίσθηση ότι αλλάζει τελείως ο εσωτερικός χαρακτήρας του αυτοκινήτου, αλλά αυτό είναι στο προσωπικό γούστο του κάθε ενός.
Πάντως εγώ έχω βάλει αυτό: http://www.autoadas.com/aftermarket-headunit-for-opel-insignia-car-gps-navigation-system-p-295.html με κάμερα οπισθοπορείας, ψηφιακή TV κτλ και είμαι υπερευχαριστημένος.
Και μην σας απασχολεί το οτι είναι από Κίνα γιατί όλα μα όλα κατασκευάζονται στην Κίνα (ακόμα κι αυτά που λένε ότι κατασκευάζονται αλλού, αν τα ανοίξεις θα ανακαλύψεις ότι τα περισσότερα parts είναι κατασκευασμένα εκεί).

opelakias21
11-10-2012, 21:46
Για αρχή οι φωτογραφίες από το μαγαζί...

http://www.studioautocar.gr/view_project.asp?ItemID=20121010133315&ns=1&gpcid=22

Πολύ ωραία μονάδα αλλά έχω την αίσθηση ότι σου χάλασε εντελώς την αισθητική της κονσόλας. Δείχνει λίγο ξένο.

Αλήθεια στο μενού με τις ρυθμίσεις του αυτοκινήτου πως μπαίνεις?

ARI
11-10-2012, 22:09
Ψάχνω κι εγώ για αλλαγή του CD300 κι από ότι βλέπω το Pioneer είναι αρκετά καλό. Δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω αν φαίνεται "ξένο" κλπ αυτό είναι προσωπικό γούστο. Επειδή κι εγώ ψάχνω μια παρόμοια λύση δηλ. θέλω να παραμείνει το CD300 (λόγω διαφόρων ρυθμίσεων), τι γίνεται ΚΥΡΙΩΣ με το κουμπί του config πως θα γίνονται μετά οι διάφορες ρυθμίσεις που γίνονται τώρα??? Αν λύσω αυτή την απορία μου ίσως το κάνω ακόμα και αύριο. Καλορίζικο πάντως φίλε nickpap17 και καλά ακούσματα στο κουκλί σου.

nickpap17
12-10-2012, 07:35
[QUOTE=PoLiThS;78057]τα πληκτρα του Config κτλ κτλ που πηγανε?[/

Όλες οι λειτουργίες παρέμειναν και γίνονται από τα χειριστήρια στο τιμόνι. Η εταιρία η οποία σου δίνει τη κονσόλα για να μπει η οθόνη και τους κατάλληλους adaptores σου δίνει manual που σου δείχνει πώς μπαίνεις στο configuration. Είναι πολύ απλό.

nickpap17
12-10-2012, 07:37
Ψάχνω κι εγώ για αλλαγή του CD300 κι από ότι βλέπω το Pioneer είναι αρκετά καλό. Δεν θα μπω στην διαδικασία να κρίνω αν φαίνεται "ξένο" κλπ αυτό είναι προσωπικό γούστο. Επειδή κι εγώ ψάχνω μια παρόμοια λύση δηλ. θέλω να παραμείνει το CD300 (λόγω διαφόρων ρυθμίσεων), τι γίνεται ΚΥΡΙΩΣ με το κουμπί του config πως θα γίνονται μετά οι διάφορες ρυθμίσεις που γίνονται τώρα??? Αν λύσω αυτή την απορία μου ίσως το κάνω ακόμα και αύριο. Καλορίζικο πάντως φίλε nickpap17 και καλά ακούσματα στο κουκλί σου.

Όλες οι λειτουργίες παρέμειναν και γίνονται από τα χειριστήρια στο τιμόνι. Η εταιρία η οποία σου δίνει τη κονσόλα για να μπει η οθόνη και τους κατάλληλους adaptores σου δίνει manual που σου δείχνει πώς μπαίνεις στο configuration. Είναι πολύ απλό.
Ο ήχος πάντως είναι η μέρα με τη νύχτα...δεν περιγράφεται...