PDA

View Full Version : 1.6turbo Tuning (Μηχανικές βελτιώσεις)

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

gtrx
06-05-2010, 14:46
εσύ να κάτσεις στα αυγά σου γιατί πρέπει να ηρεμήσεις πρώτα για να κάνεις μετατροπή. Θυμάσαι τι μου είπες στον καφέ? Συνήθισε πρώτα να αποφεύγεις τις κακοτοπιές και μετά κάντο και 5000 άλογα. Φιλικά πάντα :sifone::sifone::sifone:
Μπας και αφήσεις άνθρωπο να χαρεί.:rofl:Αλλά δεν φταις εσύ .οι κακές παρέες με Αγρινιώτες φταίνε.:cornut:Ετοιμάσου για εκδρομή.............

Dtsaros
06-05-2010, 15:07
Μπας και αφήσεις άνθρωπο να χαρεί.:rofl:Αλλά δεν φταις εσύ .οι κακές παρέες με Αγρινιώτες φταίνε.:cornut:Ετοιμάσου για εκδρομή.............

:party::party::party::party:

gvard
06-05-2010, 15:30
Καλησπέρα,

τελικα ολα οσα λεγανε τοσο καιρο ητανε παραμυθεια της χαλιμας οι κυριοι ασχετοι..κανενας δεν πηρε χαμπαρι το εγγεφαλακι και το προγραμμα..

Το γεγονός οτι ο εν λόγω τεχνικός δεν ασχολήθηκε να βρει ενα εγκεφαλάκι που ήταν άσχετο με το ύφος της ζημιάς σε καμία περίπτωση δεν κάνει άσχετους οσους λένε την άποψη τους.

Επίσης εχω δει κατά καιρούς να αναφέρεσαι σε στυλ "εγώ θα γράψω την αλλαγή που έκανα και οποιος εχει αρνητικά σχόλια να μην απαντήσει γιατί θα τον έχω γραμμένο". Στο forum έρχεσαι και γράφεις για να παίρνεις απαντήσεις και να γίνεται συζήτηση. Δεν μπορείς να απαιτείς να μην γράφει κάποιος την άποψη του επειδή απλά είναι αντίθετος με εσένα, αυτό είναι ενάντια στην δημοκρατία το να τον καταπιέζεις να μην γράφει. Επίσης το "αν γράψει δεν θα του δώσω σημασία" που γράφεις προϊδεάζεις τον άλλο του στυλ "μπαινω εδω μέσα για να γράφω τα δικά μου και αγνοώ τι λένε οι άλλοι".

Αν θες να μην διαβαζεις τι λένε οι άλλοι μην τα διαβάζεις φίλε μου, αλλά αν θες να συνεχίσεις τα ίδια ειρωνικά και απαξιωτικά σχόλια τα μπογαλάκια σου και σε άλλη παραλία.

ziggy
06-05-2010, 17:18
Το εγκεφαλάκι του αυτοκινήτου του kawasaki69john

http://img405.imageshack.us/img405/109/dsc00084d.jpg (http://img405.imageshack.us/i/dsc00084d.jpg/)

http://img96.imageshack.us/img96/1395/dsc00085vs.jpg (http://img96.imageshack.us/i/dsc00085vs.jpg/)

kawasaki69john
06-05-2010, 17:24
στην μια φωτο φενεται κουμπωμενο το εγγεφαλακι και εχεις αυτα τα 30-40 η οσα ειναι αλογα..και στη αλλη χωρις το εγγεφαλακι και κουμπωμενο ενα τερματικο που ετσι γεινεται νορμαλ το αμαξι..σε αυτη την κατασταση πως θα βρουνε το εγγεφαλακι αφου δεν υπαρχει...ειναι δυνατον καποιος να βρη κατι ενω δεν υπαρχει??? αυτη ειναι η τελευτεα φορα που σας δειχνω κατι ...οποιος θελη κατι ας το ρωτηση με πμ....

Sad13
08-05-2010, 07:45
Την περίπτωση ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου να κρατάει στη μνήμη του όποιες παρεμβάσεις γίνονται την έχετε σκεφτεί κ. Γιάννη?
Η άποψή μου για το θέμα είναι ότι όποιον τον ενδιαφέρει να κρατήσει την εγγύηση "ζωντανή" δεν πειράζει το αμάξι για να είναι σίγουρος 100%. Όποιον δεν τον ενδιαφέρει η εγγύηση (όπως τον Καβασάκη) κάνει ότι τραβάει η όρεξη και η τσέπη του και καλά κάνει!
Και στην τελική παιδιά ο Καβασάκης μπορεί να νομίζει ότι αν δεν είναι πάνω το εγκεφαλάκι δεν ανιχνεύεται τπτ από την όπελ, οκ! Μπορεί να έχει πχ δίκιο και μπορεί να έχει άδικο! Όποιος βάλει οτιδήποτε πάνω στο αμάξι να ξέρει ότι φέρει την αποκλειστική ευθύνη, χαζοί δεν είμαστε! Σιγά μην ζητήσει και τα ρέστα επειδή ειπώθηκε από κάποιο μέλος του φόρουμ ότι δεν ανιχνεύεται!
Και μην αρπαζόμαστε με το παραμικρό, μπορεί κάποιος αύριο-μεθαύριο να πει κάτι που να νομίζει ότι είναι έτσι (λόγω άγνοιας πχ ή επειδή κάπου το άκουσε) και τελικά να μην ισχύει. Ε, θα είμαι χαζός αν έρθω μετά και ζητήσω και τα ρέστα....
Και ένα παράδειγμα πάνω σ'αυτό: Πόσες φορές έχει προταθεί από μέλη του φόρουμ για αρκετά από τα ηλεκτρονικοηλεκτρολογικά προβλήματα του αυτοκινήτου να βγάλει ο έχων το πρόβλημα τον πόλο της μπαταρίας? Είναι όλοι, όσοι το έχουν πει αυτό, σίγουροι ότι είναι η λύση? Αν βγάλω πόλο και γίνει κάτι πρέπει να ζητήσω εξηγήσεις από αυτόν που το πρότεινε?

kawasaki69john
08-05-2010, 11:18
το ξερεται οτι δεν ειμαι ανθρωπος των γραμματον για να κανω αναλειση καποιο θεμα..οποτε η καταληξη ειναι εχεται δικιο γιατι στο τελος αλλα θελω να γραψω και αλλα διαβαζεται και γεινομαι κακως χωρις να το θελω...και επειδη σε πολλα εγω φταιω το ξερω σταματαω εδω χωρις να ποσταρω της δυναμομετρησης που εκανα....αν καπου απαντησα αποτομα και χωρις ευγενια σας ζητω ολους συγνωμη θυγμενους και μη...

electro
08-05-2010, 11:50
K. Γιαννη , πιστευω πως ολοι μας εδω μεσα θελουν να δουν τις δυναμομετρησεις.

@offtopic
Συγγνωμη για την παρεμβαση , αλλα θα ηθελα να πω σε ολους , πως ο καθενας μπορει να γραφει και να λεει οτι θελει. Αυτη ειναι η δυναμη του φορουμ αυτου. Ο καθενας εχει αντιληψη και μεσω αυτης , μπορει να φιλτραρει οτι θελει και να κραταει οτι θελει.
Εαν ο καθε κ. Γιαννης , λεει πχ πηδα απο το παραθυρο και εσυ πηδηξεις , δεν σου φταιει ο καθε κ. Γιαννης γι αυτο.
Επιτελους αφηστε τον ανθρωπο να κανει αυτο που γουσταρει , λεγοντας παντα την γνωμη σας αυτο εννοειται , αλλα απο εκει και περα αφηστε την φουλ επιθεση για κανα ποδοσφιαρικο αγωνα.
Και εσεις κ. Γιαννη σας παρακαλω , μην χρησιμοποιειται ειρωνικα σχολια σε μερικους που σας απαντανε , οπως σας απαντανε.

Συγγνωμη και παλι για την παρεμβαση , αλλα ενας ανθρωπος εδω μεσα που το αρεσει το αμαξι κανει το "πειραματοζωο" για ολους μας. Γιατι οταν θα τελειωσει η εγγυηση και δεν θα μπορουμε να παρουμε αλλο αμαξι , θα στραφουμε με τετοιου ειδους λυσεις για να χαρουμε λιγο παραπανω.

@τελος offtopic

Συνεχιζω στο θεμα μας , λεγοντας πως δεν γνωριζω για τoν εγκεφαλο στο Insignia , θα σας πω για τα Ιαπωνικα αμαξια , πως με παραλληλο εγκεφαλο (greddy e-manage ultimate) , που μπορεις και φτιαχνεις οτι προγραμμα θελεις , οπως θελεις και το ενεργοποιεις οποτε θελεις , απενεργοποιοντας τον παραλληλο εγκεφαλο , ο μαμα δουλευει κανονικα , σαν να εχει βγει εκεινη τη στιγμη απο το εργοστασιο , χωρις να φαινεται η παραμικρη αλλαγη.

Οπως επισης και με το REVO , οπου μπαινει με τις ευλογιες της SEAT και VW στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια.

Τελος να πω , πως σε ASTRA H που ειχε πανω προγραμμα της EDS , οταν επαθε βλαβη μια πλεξουδα του εγκεφαλου και αφου ειχαν ψαξει και ειχαν κανει φυλο και φτερο το αμαξι , αλλαχθηκε χωρις να ειπωθει τιποτα για το εν λογω προγραμμα.

lakiss51
08-05-2010, 12:02
Αυτο που ξερω για το Βολβο, οτι με παρομοιο ενδιαμεσο "μαραφετι", ολα πανε καλα και δεν ενοχλειται κανενας!

Αλλα θελω να πω στον αγαπητο ΚαβαΤζων, να μη χαλαει την ζαχαρενια του για το αν καποιοι φερνουν αντιρρησεις ολιγον χονδροκομμενα και αγαρμπα (δεν"λεω "αγενως", γιατι ειμαι βεβαιος οτι η ευγενεια υπαρχει εδω μεσα -μετ΄ολιγου ...σεβασμου!). Στο καφενειο που πας μαλλωνεις με τον οποιονδηποτε φερνει αντιρρηση πχ για την ομαδα του;(Μπαοκτσης εισαι κατα πως σε κοβω!) οχι βεβαια -απλα το γλεντας, κι αυριο παλι τα ιδια! Ετσι κι εδω -κουβεντα γινεται Γιαννη μου, και στο κατω κατω νεοι ειναι, βραζει το αιμα τους (και η γλωσσιτσα τους!). Εγω παντως σε ζηλευω για την ορεξη σου να ασχολεισαι με το αυτ/το!
Πες μας τωρα, τι μετρησες;

MAIK RHO
08-05-2010, 13:27
Συμφωνο και εγω.
κ. Γιαννη αν και ασχετος με μηχανικες βελτιωσεις, σε παρακαλω πολυ συνεχισε !!!!

Υ.Γ.
Μας λειπουν και τα αστεια σου !!!!!!!!!!!!!!!!

gtrx
08-05-2010, 13:30
Με δύο λόγια ΚαβαΤζών τις μετρήσεις please. Αν νομίζεις ότι στα 40 μου γέρασα κάνεις λάθος Γιάννη μου.

Iannis
08-05-2010, 15:26
Συνομε μην μασάς οεο

ποσταρε τις μετρήσεις βρεεεε :)

ziggy
08-05-2010, 15:42
>> smod: on topic please.... Μη γεμίζουμε με άσχετα posts τα θέματα. Εάν θέλει να τα βάλει καλώς, εάν πάλι όχι, πάλι καλώς.
Επικοινωνήστε μαζί του με pm να σας τα στείλει.
Ευχαριστώ.

jimmys
09-05-2010, 15:39
Δε συνηθίζω να παίρνω θέση υπέρ ή κατά κάποιου, αλλά σε αυτή την περίπτωση δε μπορώ να μείνω θεατής στα τεκταινόμενα του off topic σε αυτό εδώ το θέμα και παραθέτω τα παρακάτω ως απλό μέλος του club.

μολις γυρισα απο την οπελ..ειχε πολλες μερες που με ειχε αναψη το ΣΕΡΒΙΣ ESP..το ειδα που το εγραψε η ατμοσφαιρα και πηγα να το σβησω..τελικα ολα οσα λεγανε τοσο καιρο ητανε παραμυθεια της χαλιμας οι κυριοι ασχετοι..κανενας δεν πηρε χαμπαρι το εγγεφαλακι και το προγραμμα..που λεγανε θα το βρουνε και θα το δουνε και τριχες κατσαρες..ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΑΝΙΧΝΕΒΕΤΑΙ...:sifone::sifone::sifone:

1. Αν στο αρχικό μήνυμα του Γιάννη έλειπε το μπλέ κείμενο, θα είχε δημιουργηθεί αντιπαράθεση; Όχι φυσικά. Γιατί στη συνέχεια βάλλονται άτομα που απλά είπαν ότι ανιχνεύεται το εγκεφαλάκι; Δεν εξέφρασαν καμία αντίρρηση στις βελτιώσεις του Γιάννη.

2. Στο θέμα Eξάτμιση & Downpipe ο ίδιος λέει ότι το αυτοκίνητο θα βγεί εκτός εγγύησης στις 17/02/2010 (http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=35636&postcount=2) (λόγω Downpipe) και στις 18/03/2010 (http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=40216&postcount=7) (λόγω εγκεφαλάκι). Τα παραπάνω μηνύματα τα είχε επεξεργαστεί πριν 10 μέρες και έχει σβήσει τα επίμαχα σημεία ότι χάνεται η εγγύηση.

3. Στο αρχικό μήνυμα αναφέρει : " κανενας δεν πηρε χαμπαρι το εγγεφαλακι και το προγραμμα "
Ξεσπάει η αντιπαράθεση και βγαίνει μετά από 8 ώρες σε άλλο μήνυμα και λέει: ...ειναι δυνατον καποιος να βρη κατι ενω δεν υπαρχει??? (http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=44981&postcount=721)

Έκανα μια χρονική καταγραφή των γεγονότων όπως πραγματικά έγιναν. Εγώ δεν διάβασα να φέρνει κάποιος αντιρήσεις στις ενέργειες του Γιάννη ούτε του απάντησαν "χονδροκομμενα και αγαρμπα" (και μην ξεχνάμε εκβίασε με τα γραφόμενα του να του απαντήσουν)
ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ χονδροκομμένο και άγαρμπο ήταν το παραπάνω μήνυμα του.

Το μήνυμα αυτό θα σβηστεί κάποια στιγμή ως off topic και μπορεί το ίδιο το γεγονός να ξεχαστεί. Καλό θα είναι να μην ξεχνάμε την ιστορία και την προσφορά κάποιων μελών εδώ στο club και να μην βάλλουμε εναντίων τους μόνο και μόνο επειδή βγήκαν να αποκαταστήσουν κάποια ανακρίβεια.
Μην αναρωτιόμαστε γιατί εξαφανίζονται ενεργά μέλη από το club.

vectrapower
09-05-2010, 20:34
Το οτι δεν βρήκαν το εγκεφαλάκι ΔΕΝ σημαίνει οτι δεν ανιχνευεται.
1) Ο λόγος που πήγατε στο συνεργείο κύριε Γιάννη ήταν το μυνημα service ESP το οποίο είναι βλάβη της BCM καί όχι της ECM που επηρρεάζει το εγκεφαλάκι που βάλατε.
2) Η άνιχνευση δεν μπορεί να γίνει σε μια διαδικασία ρουτίνας αλλα πρέπει να υπάρχουν υποψίες για να το ψάξουν πχ πρόβλημα κινητήρα που απαιτεί την ενεργοποίηση της εγγύησης.
3) Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα στα corsa opc ,μετά τα κρούσματα σπασίματος, που παρουσιάζουν πρόβλημα ο εγκέφαλος στέλνεται στη Γερμανία για έλεγχο. Και έκει φαίνονται ΟΛΑ. Ακόμα΄και να μην υπάρχει εκείνη τη στιγμή κάτι κρατάει στη μνήμη τις τελευταίες παραμέτρους. Ακόμα και το πόσες φορές συνδέεται το MDI στη θύρα βρίσκουν. Οπότε ακόμα και αν οι εδω μηχανικοί δεν μπορούν να το βρουν αν φύγει γερμανία δεν τι γλυτώνει κανείς.

Αν και πιστεύω οτι ένας απο τους "κύριους άσχετους" που αναφέρει ο κ. Γιάννης είμαι και εγώ, δεν τον κατακρίνω για την βελτίωση του.

Είμαστε σε ένα φόρουμ που ο καθένας είναι ελευθερος να λέει την άποψη του είτε είναι αρεστή σε κάποιους είτε οχι, αρκεί να μην προσβάλει κανέναν. Σε όποιον δεν αρέσει αυτό πρόβλημα του.

kawasaki69john
10-05-2010, 17:48
θα ποσταρη ο γιαννης ο ζυγγι την μια απο της δυο δυναμομετρησης...αυτη η πρωτη ειναι χωρις προγραμμα αλλα με εξατμιση , νταουν-παϊπ, και φιλτρο Κ Ν...το αμαξι εβγαλε 199.9 ΑΛΟΓΑ.. και 233 πραγματικα χιλιομετρα στης 6430 στροφες.. [το δυναμομετρο ειναι ΜΑΧΑ] και 24.4 ΡΟΠΗ στης 4640... ΜΠΛΙΚΙ το πυρομετρο επανω στο δυναμομετρο πηγε στο 700+ οχι ομως 800...

ziggy
10-05-2010, 19:02
Η δυναμομέτρηση για την οποία κάνει λόγο παραπάνω ο kawasaki69john σε νορμάλ κατάσταση χωρίς πρόγραμμα, η βενζίνη ήταν 95άρα με ένα μπουκάλι οκτάνια και τα χιλιόμετρα και οι στροφές ήταν με 5η ταχύτητα.

http://img98.imageshack.us/img98/1880/img1un.jpg

lakiss51
10-05-2010, 21:03
Αυτη η απωλεια ισχυος (-74,1) στον τροχο, ειναι ΤΙ;

kawasaki69john
10-05-2010, 21:28
απο ολη αυτη την ιστορια που εδωσα 20 αλογα στο αμαξι και ενα κιλο περιπου ροπη με νορμαλ βενζινα αυτο εχεις να πης???...γιαυτο δεν θελω να ποσταρω τιποτα..

stanfromgreece
10-05-2010, 21:32
απο ολη αυτη την ιστορια που εδωσα 20 αλογα στο αμαξι και ενα κιλο περιπου ροπη με νορμαλ βενζινα αυτο εχεις να πης???...γιαυτο δεν θελω να ποσταρω τιποτα..

Αυτή την απορία είχε Κε Γιάννη, αυτό ρώτησε... και νομίζω και πολλοί άλλοι θα αναρωτιούνται για αυτή την "απώλεια" που παρουσιάζεται...δεν σου είπε κάτι κακό! Γιατί αμέσως "αρπάζεσαι";

kawasaki69john
10-05-2010, 21:34
δεν αρπαζωμε σταματη..αλλα βλεπης ενα αμαξι που απο 180 αλογα το εκανε καποιος 200 και ρωτας κατι ασχετο ενω εχουν γεινη τοσα πραγματα καλα..μονο με 600 ευρω και μεσα στην εγγυηση για εσας που την θελεται..ψαχνουνε ολοι να βρουνε κατι μεμπτο να γραψουνε και οχι κατι σωστο και σοβαρο..μπωρουσε να ρωτηση ποσο κοστησε η πως εγεινε η κατι αλλο......γιαυτο δεν εβαλα και την μετρηση με το προγραμμα γιατι ηξερα οτι ολο και κατι θα πουνε εκτος απο αυτο που πρεπη...

lakiss51
10-05-2010, 21:39
Ηρεμησε Ιωαννη και μην εισαι τοσο καχυποπτος με ολους. Ρωτησα αυτο ακριβως: τι σημαινει αυτη η απωλεια των 74 ιππων! Απο οτι ξερω ΑΥΤΗ ειναι η ισχυς που πρεπει να μας νοιαζει και οχι αυτη στον δοκιμαστικο παγκο. Αλλωστε ολα τα τεστ δινουν ιδιαιτερη σημασια σ΄αυτην την απωλεια, η οποια στην περιπτωση μας ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ (σε δημοσιευθεντα τεστ, ελαχιστα η ονομαστικη διαφοροποιειται απο την πραγματικη, των τροχων). Πως δικαιολογειται; Και γιατι ειναι ασχετο;

vectrapower
10-05-2010, 21:57
Η απορία του πρόεδρου πιστεύω οτι είναι στην υπερβολικά μεγάλη απώλεια που έχει το αυτοκίνητο. Ούτε σε κατηγόρησε ούτε τίποτα. Αυτό είναι το περίεργο σε αυτή τη μέτρηση.
Το οτι πήρε 20 άλογα δεν φαίνεται απο κάπου. Δεν υπάρχει καμια δυναμομέτρηση εντελώς μαμα που να αποδεικνύει οτι το αυτοκίνητο πριν το πείραγμα είχε 180 άλογα. Μπορεί για παράδειγμα να έιχε 170 και να έχει πάρει 30 άλογα, αλλα μπορει και να είχε 190 και να είναι μόνο 10 τα επιπλέον.

kawasaki69john
10-05-2010, 22:19
την μετρηση με τα 180 αλογα τελειως νορμαλ και με τα 127.3 με το προγραμμα θα τα ποσταρω εγω οποτε θελω και οταν τελειωσουν της εξυπναδες και της αντιρισης τους..προεδρα εσυ εισαι ησυχος οδηγος τη δουλεια εχεις με τα εξτρα αλογα αφου μονο σιγα πηγαινης.. αστα για κανενα γρηγορο και ποιο νεο...

stanfromgreece
10-05-2010, 22:23
την μετρηση με τα 180 αλογα τελειως νορμαλ και με τα 127.3 με το προγραμμα θα τα ποσταρω εγω οποτε θελω και οταν τελειωσουν της εξυπναδες και της αντιρισης τους..προεδρα εσυ εισαι ησυχος οδηγος τη δουλεια εχεις με τα εξτρα αλογα αφου μονο σιγα πηγαινης.. αστα για κανενα γρηγορο και ποιο νεο...

Πάλι απαντάς ειρωνικά και με ύφος που δεν "αρμόζει" στο φόρουμ. Ο Λάκης δεν σου έχει πεί κάτι κακό.Απλά έχει απορία για τα "χαμένα" άλογα στον τροχό. Σταμάτα να βλέπεις γύρω σου μόνο "εχθρούς"... όλοι έχουν δικαίωμα να πούν ελεύθερα την γνώμη τους,εφόσον δεν προσβάλουν κανέναν...

vectrapower
10-05-2010, 22:31

Κύριε ΄Γιάννη οταν κάποιος βελτιώνει το αυτοκίνητο του και παραθέτει τη δυναμομέτρηση μετά την βελτίωση, βάζει μαζί και την αντίστοιχη σε μαμα κατάσταση για λόγους σύγκρισης. Προφάνως αυτός που διαβάζει δεν είναι μάντης και να εκτιμά πόσα άλογα κερδίθηκαν.
Και το θέμα της απώλειας είναι πολύ σοβάρο. Ο καθένας μπορεί να παραξενευτεί βλέποντας αυτό το νούμερο και το πόσο αδύναμο βγαίνει το αυτοκίνητο του στο δρόμο.

kawasaki69john
10-05-2010, 22:40
Πάλι απαντάς ειρωνικά και με ύφος που δεν "αρμόζει" στο φόρουμ. Ο Λάκης δεν σου έχει πεί κάτι κακό.Απλά έχει απορία για τα "χαμένα" άλογα στον τροχό. Σταμάτα να βλέπεις γύρω σου μόνο "εχθρούς"... όλοι έχουν δικαίωμα να πούν ελεύθερα την γνώμη τους,εφόσον δεν προσβάλουν κανέναν...

δεν απανταω ειρωνικα..γελαω με αυτα που γραφη ο λακης..εσυ σταματη πως τα διαβαζης ειρωνικα πεσμου να καταλαβω μπας και αλλαξω τον τροπο γραφης μου..αυτο που ρωτησε ο λακης καλο ειναι να το ρωτηση στην μαμα οπελ και οχι σε μενα ...εγω δεν μπωρο να του απαντησω.. μπωρη να ειναι καμια μακακια αυτουνου που μετρησε το αμαξι που να ξερω εγω.. .... παντως αυτο το ειρωνικα φοριεται πολυ τωρα τελευταια και ισως γιαυτο εξαφανιστικαν ολοι...τελος παντων σβηστα ολα τα off να καθαριση λιγο εδω ...

lakiss51
10-05-2010, 23:26
Ο τροπος γραφης σου δεν ενοχλει - ο ΤΡΟΠΟΣ σου ενοχλει και καιρος ειναι να ξεκαβαλλικεψεις. Μονο να ξερεις οτι υπαρχουν κι αλλοι μερακληδες που δεν πανε προς τη μερια του ψωνιου, και των υποτιθεμενων γνωσεων. Αρκετα - και δεν θα επανελθω...

insignia180
11-05-2010, 06:42
Ο τροπος γραφης σου δεν ενοχλει - ο ΤΡΟΠΟΣ σου ενοχλει και καιρος ειναι να ξεκαβαλλικεψεις. Μονο να ξερεις οτι υπαρχουν κι αλλοι μερακληδες που δεν πανε προς τη μερια του ψωνιου, και των υποτιθεμενων γνωσεων. Αρκετα - και δεν θα επανελθω...

Καλημερα Ευαγγελε,συμφωνω μαζι σου,αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που πολλα παιδια απο το φορουμ εχουν σταματησει να ασχολουνται(υστερα απο πρωσοπικες συναντησεις που εχω κανει)λογω καποιων που δυσφημιζουν το club.Αναφορικα με τη δυναμομετρηση του κ.Γιαννη θα αναφερω οτι δεν ειναι δυνατον σε τοσο μικρη ισχυ τοσο μεγαλη απωλεια.Η απωλεια 70αλογων δικαιολογειται σε κινητηρα 350-400αλογα.Οσον αφορα τα προγραμματα τυπου "κονσερβας"και απο φιλο με opel GT sto club 8 στους 10 με τετοιου τυπου προγραμματα στο χρονο εσπασαν τουρμπινα.

gvard
14-05-2010, 09:38
Καλημέρα,

Το θέμα είναι όμως οτι πόσταρες, ο Πρόεδρας είχε απλά μία ερώτηση σε κάτι συγκεκριμένο. Μπορείς να απαντήσεις σε αυτό και να μην αρχίζεις τις επιθετικές κινήσεις σου; Αν δεν μπορείς τότε μην ασχοληθείς ξανά με το εν λόγω θέμα, καθώς από τη στιγμη που ποστάρεις κάτι και σε ρωτάνε κάτι να μην τους ρωτάς "γιατί στάθηκες μόνο σε αυτό".

sts
21-06-2010, 13:14
Άρθρο από το Autotriti : http://www.autoaccessories.gr/magazine/index.asp?filejpg=86
Για διαβάστε κάτω στη σελίδα το κείμενο με το κόκκινο πλαίσιο FAQ...και τα συμπεράσματα δικά σας...

gvard
21-06-2010, 15:08
Καλησπέρα,

Εμένα μου μοιάζει για διαφήμιση της Turbo power (καθώς χρησιμοποιεί και εικόνες από το site της στο άρθρο) η οποία είτε είναι sponsored άρθρο είτε είναι διαφήμιση που μοιάζει με άρθρο. Συν τοις αλλοις είναι σπάνιο να μην αναγράφει πάνω το άρθρο ποιος το έγραψε.

sts
22-06-2010, 07:28
Εξάλλου το ότι ο "αρθρογράφος" της συγκεκριμένης δημοσίευσης αναφέρει σαν μη ανιχνεύσημο το πρόγραμμα δεν αποτελεί απαραίτητα και τεκμηριωμένο δεδομένο...

lakiss51
22-06-2010, 09:04
Εξάλλου το ότι ο "αρθρογράφος" της συγκεκριμένης δημοσίευσης αναφέρει σαν μη ανιχνεύσημο το πρόγραμμα δεν αποτελεί απαραίτητα και τεκμηριωμένο δεδομένο...

Διαφημιστικο "Δελτιο" τυπου ειναι!

sts
22-06-2010, 09:07
Αυτό ακριβώς υποννοώ και γώ Βαγγέλη .

nikos kara
22-06-2010, 15:19
ενα πολυ καλο....... http://www.klasen-motors.com/ για 1,6τ 2,0τ 2,8τ opc.....για εμας τους ατμοσφαιρικους?? κριμα.....
ειναι δοκιμασμενο,κ σε λιγες μερες θα γινει μελος κ θα εχουμε περισσοτερα νεα ειναι απο γερμανια εχει opc s/w.

kawasaki69john
22-06-2010, 23:39
ενα πολυ καλο....... http://www.klasen-motors.com/ για 1,6τ 2,0τ 2,8τ opc.....για εμας τους ατμοσφαιρικους?? κριμα.....
ειναι δοκιμασμενο,κ σε λιγες μερες θα γινει μελος κ θα εχουμε περισσοτερα νεα ειναι απο γερμανια εχει opc s/w.

ισως κανω λαθος αλλα αυτος που λες με το OPC εχει ποσταρη στο οπελ κλαμπ και μαλλον ειναι διαφημιση για προγραμματα απο γερμανια.κατι τετοιο καταλαβα το ξαναλεω ισως κανω λαθος..

nikos kara
23-06-2010, 16:23
ισως κανω λαθος αλλα αυτος που λες με το OPC εχει ποσταρη στο οπελ κλαμπ και μαλλον ειναι διαφημιση για προγραμματα απο γερμανια.κατι τετοιο καταλαβα το ξαναλεω ισως κανω λαθος..

οχι κ. γιαννη δεν εχει προγραμματισει αυτος το δικο του απλα απο μια συζητηση που ειχαμε ειπε οτι το εχει προγραμματισει ενας φιλος του με κινητηα 2.0τ,κ εχει μεινει ευχαριστημενος.αυτος ο συγκεκριμενος εχει το opc κ σκεφτεται κ αυτο να το προγραμματισει.

octavia330+
07-07-2010, 22:33
Την περίπτωση ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου να κρατάει στη μνήμη του όποιες παρεμβάσεις γίνονται την έχετε σκεφτεί κ. Γιάννη?
Η άποψή μου για το θέμα είναι ότι όποιον τον ενδιαφέρει να κρατήσει την εγγύηση "ζωντανή" δεν πειράζει το αμάξι για να είναι σίγουρος 100%. Όποιον δεν τον ενδιαφέρει η εγγύηση (όπως τον Καβασάκη) κάνει ότι τραβάει η όρεξη και η τσέπη του και καλά κάνει!
Και στην τελική παιδιά ο Καβασάκης μπορεί να νομίζει ότι αν δεν είναι πάνω το εγκεφαλάκι δεν ανιχνεύεται τπτ από την όπελ, οκ! Μπορεί να έχει πχ δίκιο και μπορεί να έχει άδικο! Όποιος βάλει οτιδήποτε πάνω στο αμάξι να ξέρει ότι φέρει την αποκλειστική ευθύνη, χαζοί δεν είμαστε! Σιγά μην ζητήσει και τα ρέστα επειδή ειπώθηκε από κάποιο μέλος του φόρουμ ότι δεν ανιχνεύεται!
Και μην αρπαζόμαστε με το παραμικρό, μπορεί κάποιος αύριο-μεθαύριο να πει κάτι που να νομίζει ότι είναι έτσι (λόγω άγνοιας πχ ή επειδή κάπου το άκουσε) και τελικά να μην ισχύει. Ε, θα είμαι χαζός αν έρθω μετά και ζητήσω και τα ρέστα....
Και ένα παράδειγμα πάνω σ'αυτό: Πόσες φορές έχει προταθεί από μέλη του φόρουμ για αρκετά από τα ηλεκτρονικοηλεκτρολογικά προβλήματα του αυτοκινήτου να βγάλει ο έχων το πρόβλημα τον πόλο της μπαταρίας? Είναι όλοι, όσοι το έχουν πει αυτό, σίγουροι ότι είναι η λύση? Αν βγάλω πόλο και γίνει κάτι πρέπει να ζητήσω εξηγήσεις από αυτόν που το πρότεινε?

o kawasakias εχει απολυτο δικιο πανω σε αυτο που λεει. το εγκεφαλακι που εβαλε, η δουλεια του ειναι να παρακαμπτει τους χαρτες του μαμα εγκεφαλου!!! κανενας εγκεφαλος δεν κραταει στιν μνημη του τπτ αλλο περα απο βλαβες, και κανενα διαγνωστικο ακομα και της οπελ δεν μπορει να διαβασει η να δει οτι παραβιαστικε το μαμα προγραμμα, εγκεφαλος. ακομα και ας υποθεσουμε οτι γινοταν προγραμα επανω στον μαμα εγκεφαλο, παλι καμια αντιπρωσοπια δεν μπορει να το δει και να το καταλαβει παρα μονο αν το οδηγησει. μονο προγραματιστης μπορει να δει αν εχει πιραχτει ενασ εγκεφαλος. ντεφακτο.

Th4n4s1s
07-07-2010, 22:54
o kawasakias εχει απολυτο δικιο πανω σε αυτο που λεει. το εγκεφαλακι που εβαλε, η δουλεια του ειναι να παρακαμπτει τους χαρτες του μαμα εγκεφαλου!!! κανενας εγκεφαλος δεν κραταει στιν μνημη του τπτ αλλο περα απο βλαβες, και κανενα διαγνωστικο ακομα και της οπελ δεν μπορει να διαβασει η να δει οτι παραβιαστικε το μαμα προγραμμα, εγκεφαλος. ακομα και ας υποθεσουμε οτι γινοταν προγραμα επανω στον μαμα εγκεφαλο, παλι καμια αντιπρωσοπια δεν μπορει να το δει και να το καταλαβει παρα μονο αν το οδηγησει. μονο προγραματιστης μπορει να δει αν εχει πιραχτει ενασ εγκεφαλος. ντεφακτο.

Κάνεις λάθος... Σε περιπτώσεις κάποιων 1.6Τ που έσπασαν (Astra - Corsa ) οι μαμά Οπελ ζήτησε να σταλεί ο εγκέφαλος Γερμανία για εξακρίβωση και τότε πολλές εγγυήσεις κόπηκαν. Χαρακτηριστικά ο εγκέφαλος κρατάει ακόμα και το s/n του διαγνωστικού που συνδέθηκε τελευταία... Άρα αν γίνει η στραβή τότε δεν είσαι καλυμμένος !!!

octavia330+
07-07-2010, 22:54
μετα τα οπσ που σπαγανε και σπανε ειναι θεμα κατασκευης και παρα αυξιμενων πιεσεων, τριπανε εμβολα και σπανε μπιελες, αυτο ειναι δειγμα αδυναμον σωθηκων και βανδαλισμων. οι κινητηρες σας δεν αντεχουν με μαμα σωθηκα και ειναι ιδι τραβιγμενι απο τα μαλια απο το εργοστασιο για να βγαλουν τα 180-200. το εγκεφαλακι που εβαλε ο kawasakias αποτι ειδα δινει 20 αλογακια επανω, το οπιο σημενει πολι ηπια παρεμβαση και οχι σπασιμο μοτερ. για να καταλαβετε στους 20vt της vag group το προγραμα απο τα 150 τουσ παει 50 με 70 αλογα επανω.

octavia330+
07-07-2010, 22:58
Κάνεις λάθος... Σε περιπτώσεις κάποιων 1.6Τ που έσπασαν (Astra - Corsa ) οι μαμά Οπελ ζήτησε να σταλεί ο εγκέφαλος Γερμανία για εξακρίβωση και τότε πολλές εγγυήσεις κόπηκαν. Χαρακτηριστικά ο εγκέφαλος κρατάει ακόμα και το s/n του διαγνωστικού που συνδέθηκε τελευταία... Άρα αν γίνει η στραβή τότε δεν είσαι καλυμμένος !!!

ναι αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα που σπασανε δεν πιγενανε για 200 αλογα, αλλα ολοι σηκωνανε στα υψη της πιεσης γιαυτο. οχι επειδη βαλανε ενα εγκεφαλακι που τουσ εδωσε 20 επανω.

vectrapower
07-07-2010, 23:06
Πόσο ευκολο είναι να αλλάξει κανείς πιστόνια και μπιέλες και τι επιπτώσεις έχει αυτό το άνοιγμα του κινητήρα στην μετέπειτα αντοχή του;

kawasaki69john
07-07-2010, 23:25
τα παντα ειναι χρημα,και αν υπαρχει περνης ενα σφυρηλατο στροφαλο ζυγισμενο στης 12.000στροφες και 4 μπιελες τιρανιου και 4 πιστονια σφυριλατα και μια τουρμπινα υβριδικη και δουλευης μεχρι 2.45 πιεση που δουλευα το χοντα.φυσικα με εκκεντροφορια, ελλατηρια ποτηρακια τιτανιου, συμπλεκτες, βολαν, κλπ, κλπ, κλπ..συνολο 20.000 και 30.000 και μπωρη και 40.000 ευρω. ειπαμε το χρημα τα κανει τα αλογα...

octavia330+
07-07-2010, 23:37
vectrapower αν εχεις ολα οσα χρειαζεσε ειναι 2 μερες υποθεση αντε 3, επιπτωσεις 0 αν γινουνε ολα σωστα, ισα ισα το κανεις το μοτερακι σου αθανατω. απλα δεν θελεις μονο εμβολα και μπιελες αλλα και κουζινετα τετραμεταλικα και νεες φλαντζες και σιγουρα εαν οχι μια επισκευη ενα ελενχο το κεφαλαρι.

vectrapower
07-07-2010, 23:46
Δεν έχω πρόβλημα ούτε σκοπέυω να το κάνω στο άμεσο μέλλον. Απλώς ρωτάω πληροφοριακά.

NIKOS.OPC
08-07-2010, 01:39

Ο εγκεφαλος κραταει μερικα peak,επισης αν αυτος που εχει το MDI ξερει που να δει καταλαβαινει αν εχει προγραμμα η οχι.

PoLiThS
08-07-2010, 11:32
Ας μην ξεχνάμε οτι τα Ηλεκτρονικα του Insignia ειναι και μια γενια μετα... το εργο δυσκολευει περαιτερω..

octavia330+
08-07-2010, 15:37
τοτε ρε παιδια μην ψαχνεστε παρα περα απο το φιλτρο εξατμηση και ιντερκουλερ. η την εγκυηση η αλογα. διαλεγετε και περνετε. το αυτοκινιτο αυτο δεν ειναι προτινομενω για βελτιωση, υπαρχουν αλλα για τετειες δουλειες. ιδου ι ροδος ιδου και το πηδιμα.

Dtsaros
08-07-2010, 16:12
Ρε φίλε νομίζω ότι μας δουλεύεις. Από τη μια μας λες δεν φαίνεται και μετά μας λες για χαμένες εγγυήσεις ή άλογα. Για να το κλείνουμε λοιπόν μια και καλή. Φαίνεται αν κάνεις κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα και ΜΠΟΡΕΙ να χάσεις την εγγύηση. Και ναι συμφωνούμε ότι όποιος θέλει άλογα καλύτερα να μην σκέφτεται την εγγύηση αλλά να κάνει την καλύτερη δυνατή μετατροπή ώστε να μην φτάσει εκεί.

PoLiThS
08-07-2010, 16:39
To Αυτοκινητο μια χαρα ειναι για βελτιωση... καλο βελτιωτή θελει..

Απο την αλλη... αν ειναι να δαπανησω 5,000 ευρω γιατι να μην ειχα παρει το 2λιτρο...
Και το 2λιτρο σαν μοτερ αντεχει.....

vectrapower
08-07-2010, 17:11
Κατα την γνώμη μου χρειάζεται ενα καλό πρόγραμμα που να κρατάει σωστό μίγμα σε όλες τις στροφές και καταστάσεις. Όλα τα προβλήματα πιστευώ προέρχονται απο λάθος προγράμματα. Δεν έιναι λογικό ένας κινητήρας να έχει τόσο μικρά όρια αντοχής.

octavia330+
08-07-2010, 17:42
τι σχεσι εχει τωρα το αν αναγνωριζετε το εγκεφαλακι ι οχι με αυτο που ειπα. εγω απλα σας λεω οτι σε τελικι οπως και να εχει αναγνωριζετε λοιπον η οχι, οι επιλογες ειναι 2. ι εγκυηση η βελτιωση. με 5 χιλιαδες ευρο κανεις ενα πρωτο σταδιο και λιγο παραπανω. γτ κυριοι ο νομος της βελτιωσης ειναι, πως την κανουμε μετα καλητερα ανταλακτικα και οχι οτι βρουμε αρκη να ειναι φτινο. οποισς ξερει απο βελτιωσεις ηερει και θα σας πει, οτι ειναι μεγαλο παθος, κατι που δεν τελειωνει ποτε, αλλα και πολι φτισημο αιματος ταλαιπωρια! παντα μιλωντας απο τα πρωτα σταδια και επανω.

gtrx
08-07-2010, 18:18
τοτε ρε παιδια μην ψαχνεστε παρα περα απο το φιλτρο εξατμηση και ιντερκουλερ. η την εγκυηση η αλογα. διαλεγετε και περνετε. το αυτοκινιτο αυτο δεν ειναι προτινομενω για βελτιωση, υπαρχουν αλλα για τετειες δουλειες. ιδου ι ροδος ιδου και το πηδιμα.

Ο Πετρόπουλος φτάνει αυτό το μοτέρ στα 500+ άλογα .Υπερκυβισμένο CORSA OPC (το δικό του )είναι στα 700+ άλογα κι εσύ λες ότι δεν παίρνει από βελτίωση? Απλά είναι αυτό που λέει ο Δημήτρης.Ξεχνάς εγγυήσεις και πας για τέρατα.Με πολλά λεφτά.:11:

octavia330+
08-07-2010, 18:28
κοιταξτε οταν μιλαμε μιλαμε........ τωρα τι μου λες, βρηκες ενα αυτοκινητο απο τα εκατονταδες που κυκλοφορουν με τοσα αλογα και μου λες οτι κανει για βελτιωση???
ετσ οπως το λες οτι και να παρεις αμα τα αλαξεις ολα βελτιωνετε και γινετε και 2000 αλογα. το θεμα ειναι με μαμα σωθηκα μεχρι που μπορει να παει. και ο κινητηρας της οπελ δεν μπορει να υποσχεθει και παρα πολα με μαμα σωθηκα και ποιο μεγαλη τουρμπινα.

NIKOS.OPC
08-07-2010, 18:38
Δυστυχως φιλος δεν εχει καμια σχεση με vag μοτερ στην βελτιωση μα καμια.

octavia330+
08-07-2010, 18:50
Δυστυχως φιλος δεν εχει καμια σχεση με vag μοτερ στην βελτιωση μα καμια.

οπως το λες δεν εχει καμια σχεση, οι vag ειναι αλλη φυλοσοφια και τρομερα πιο βελτιωσημη κινητηρες. αξιοπιστια.

Th4n4s1s
09-07-2010, 00:30
vag . αξιοπιστια.

To καλή τιμή ξέχασες να μας πεις για να είναι ολοκληρωμένο το ανέκδοτο. Το ότι κάποια 1.6Τ έσπασαν δεν σημαίνει ότι τα πρώτα TSI δεν είχαν θέματα αξιοπιστίας..Είχαν και παρείχαν και πολλοί τα πήραν στο χέρι. Κάποια ακόμα έχουν! Μιλάω από τα GT μέχρι Sirrocco. Όσο για την βελτιωσημότητα ας δούμε και λίγο στα δίλιτρα τι κάνει η Οπελ.. Ας πούμε ο κινητήρας του Opel Gt πόσο βελτιώνεται με κλειστό καπάκι??

vectrapower
09-07-2010, 00:38
Σιγα μην βγάλουμε και τα VAG πρότυπο αξιοπιστίας. Ακόμα γελάω. Σχεδόν όλα τα TSI καίνε λάδια. Να έλεγες για Honda και Mitsubishi να σου πω ΟΚ.

gtrx
09-07-2010, 06:02
To καλή τιμή ξέχασες να μας πεις για να είναι ολοκληρωμένο το ανέκδοτο. Το ότι κάποια 1.6Τ έσπασαν δεν σημαίνει ότι τα πρώτα TSI δεν είχαν θέματα αξιοπιστίας..Είχαν και παρείχαν και πολλοί τα πήραν στο χέρι. Κάποια ακόμα έχουν! Μιλάω από τα GT μέχρι Sirrocco. Όσο για την βελτιωσημότητα ας δούμε και λίγο στα δίλιτρα τι κάνει η Οπελ.. Ας πούμε ο κινητήρας του Opel Gt πόσο βελτιώνεται με κλειστό καπάκι??
Το 20lt νινί μας πρώτο στάδιο EDS δίνει 305+ (για όσα είναι 220 άλογα) και με πολύ λίγα λεφτά.:kaloe:

insignia180
09-07-2010, 07:00
Το 20lt νινί μας πρώτο στάδιο EDS δίνει 305+ (για όσα είναι 220 άλογα) και με πολύ λίγα λεφτά.:kaloe:

Καλημερα,ειστε υπερβολικοι για τους γρουπ vag κινητηρες.Εγω σε τετοιους δουλευα.Απλως οταν ο πελατης πηγαινε ταξιδι μετα απο Λαμια του καναμε δωρο 1λιτρο λαδι και ενα πολλαπλασιαστη bosch(ξερει ο φιλος....).:51:

Και οπως ελεγε και το ρητο για τους παλιους...........Skoda,Lada,Zastava----τα λεφτα μου βασταγα....Τυχαιο,δεν νομιζω!!!!!!:auto:

octavia330+
09-07-2010, 10:57
οτι πειτε παιδια, οταν θα πιασετε σε βελτιωση τους 20βαλβιδους γτ μαλλον τους ξεχνατε!!!!!!! η τους 2λιτρους που περνουν 120 και 140 αλογακια επανω με μαμα σωθηκα δλδ πανε στα 380 και με dsg 7ρι μαμα επισης ελατε μετα να μου πειτε για το 2λιτρο της οπελ. παντα θα ειστε απο κατω και το ξερετε, σε ολα τα θεματα ομως. εσεις πηρατε τον τιτανικο και θελετε να τον φτιαξετε κιωλας, δεν γινετε. οταν θα κοιταξετε παρα περα απο την οπελ και το insignia τοτε ισως να βγαλουμε ακρι. εγω δεν μπηκα να κοντραρω κανεναν που αμα ηθελα το εκανα και πρωτα πρωτα θα αναφερομουνα στο δικο μου. απλα πρεπει να μαθουμε να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους και να ημαστε ακριβοδικαιοι. οσο για την κοντρα αναμεσα στις δυο ετεριες ρωτηστε και τους μηχανικους σας.

kadmos76
09-07-2010, 11:01
οτι πειτε παιδια, οταν θα πιασετε σε βελτιωση τους 20βαλβιδους γτ μαλλον τους ξεχνατε!!!!!!! η τους 2λιτρους που περνουν 120 και 140 αλογακια επανω με μαμα σωθηκα δλδ πανε στα 380 και με dsg 7ρι μαμα επισης ελατε μετα να μου πειτε για το 2λιτρο της οπελ. παντα θα ειστε απο κατω και το ξερετε, σε ολα τα θεματα ομως. εσεις πηρατε τον τιτανικο και θελετε να τον φτιαξετε κιωλας, δεν γινετε. οταν θα κοιταξετε παρα περα απο την οπελ και το insignia τοτε ισως να βγαλουμε ακρι. εγω δεν μπηκα να κοντραρω κανεναν που αμα ηθελα το εκανα και πρωτα πρωτα θα αναφερομουνα στο δικο μου. απλα πρεπει να μαθουμε να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους και να ημαστε ακριβοδικαιοι. οσο για την κοντρα αναμεσα στις δυο ετεριες ρωτηστε και τους μηχανικους σας.

Μήμπως έχεις γραφτεί σε λάθος κλαμπ? Εδώ αγαπάμε Insignia...

NIKOS.OPC
09-07-2010, 11:12
Καλυτερα τελος τα οφφ...Θα ξεφυγουμε σε αλλα θεματα.

Dtsaros
09-07-2010, 14:24

Ναι πρέπει να είμαστε ακριβοδίκαιοι και να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Εγώ πάντως από το post σου κατάλαβα ότι δεν το πέτυχες .........

insignia180
09-07-2010, 16:17
Ναι πρέπει να είμαστε ακριβοδίκαιοι και να αποφεύγουμε τις γενικεύσεις. Εγώ πάντως από το post σου κατάλαβα ότι δεν το πέτυχες .........

Παιδια διαβασα τωρα στο διαδικτυο οτι η skoda και η Hyundai θα βγαλουν αυτοκινητο σε συνεργασια και αναμενεται να ειναι οτι καλυτερο εχει βγει στην παραγωγη.Θα ονομαζεται......Σκουντα΄ι΄.......

Sad13
09-07-2010, 18:30
Παιδιά χαλαρώστε λιγάκι, δεν είναι χώρος να το κάνουμε κόντρα Όπελ-Βαγκ... εδώ μιλάμε για βελτίωση του 1.6τ. Αν ο φίλος Βαγγέλης θέλει να μοιραστεί μαζί μας κάποιες γνώσεις που έχει πάνω στο θέμα τον ευχαριστούμε και ας ακούσουμε τι θα μας πει και αυτός!
Επίσης αν ο φίλος Βαγγέλης υποστηρίζει, (δεν εξετάζω το καλώς ή κακώς, άλλο θέμα αυτό), ότι ο κινητήρας για τον οποίο αναφέρεται το τόπικ είναι "τιτανικός" δεν βρίσκω λόγο να συνεχίσει να γράφει εδώ! Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου, αν θέλεις να πεις 2 κουβέντες να μάθουμε πές, αν μπήκες να μας πείς για τα Βάγκ δεν είσαι στο σωστό μέρος!
Και από τις 2 εταιρίες έχουν βγει προβλήματα στα μοτέρ και έχω πολλά παραδείγματα φίλων και με 1.6τ και με τσι (tsi-εδώ έχω ακούσει περισσότερες περιπτώσεις).
Φιλικά πάντα...

υγ.Θα συμφωνήσω σε κάτι που ξέρω (σχετικά)! Ο 20VT ήταν άπαιχτο μοτεράκι...

PoLiThS
10-07-2010, 02:55
Ναι το 20VT ηταν πολυ καλο μοτερ οντως αν και ειναι περιεργο γιατι το γκρουπ το εγκατελειψε τοσο συντομα και στραφηκε στα Tsi..

Μαλλον λογω της μειωμενης του ροπης...

Κατα τα αλλα το συγκεκριμενο αντεχει πολλα..

kawasaki69john
11-07-2010, 19:23
Παιδια διαβασα τωρα στο διαδικτυο οτι η skoda και η Hyundai θα βγαλουν αυτοκινητο σε συνεργασια και αναμενεται να ειναι οτι καλυτερο εχει βγει στην παραγωγη.Θα ονομαζεται......Σκουντα΄ι΄.......

οταν θα βγουνε στην παραγωγη στειλε μου ενα καφε με βουλες..:biggrin5::biggrin5::biggrin5:

Th4n4s1s
12-07-2010, 09:21
παντα θα ειστε απο κατω και το ξερετε

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά πρόσεχε καμιά μέρα μην περάσει από πάνω σου κανάς κεραυνός και δεν ξέρεις από που σού ρθε. Επίσης ρώτησα τον μάστορά μου και μου είπε ότι πλέον η Πόρσε παίρνει τεχνογνωσία από την VAG ειδικά στο DSG το 7άρι που τα αλλάζουν με το κιλό. Επίσης μου φανέρωσε ότι τα ο TSI με τα 170 έγινε 160 για να μην τσαγιάζουν συνέχεια άλλους κατόχους και στενοχωριούνται.

insignia180
12-07-2010, 11:35
Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά πρόσεχε καμιά μέρα μην περάσει από πάνω σου κανάς κεραυνός και δεν ξέρεις από που σού ρθε. Επίσης ρώτησα τον μάστορά μου και μου είπε ότι πλέον η Πόρσε παίρνει τεχνογνωσία από την VAG ειδικά στο DSG το 7άρι που τα αλλάζουν με το κιλό. Επίσης μου φανέρωσε ότι τα ο TSI με τα 170 έγινε 160 για να μην τσαγιάζουν συνέχεια άλλους κατόχους και στενοχωριούνται.

Καλησπερα,παιδια μην ασχολεισται παραπανω.Προφανως ο φιλος με το skoda εκανε λαθος γιατι κανονικα επρεπε να μπει στο φορουμ για ταξι.Επισης να του θυμισω οτι πριν την αγορασει η VW η skoda το καλυτερο αυτοκινητο που ειχε στην παραγωγη ηταν το Favorit.:smile4:

PoLiThS
12-07-2010, 23:48
smod>> Ας σταματησει εδω. Τα off topic Θα διαγραφουν.

Iannis
14-07-2010, 16:01
Το δίλιτρο δεν θα το φοβόμουνα τόσο, αλλα για τον 1.6 έχουν ακουστεί πολλά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει πραγματικά.

απο οτι ακουω και βλεπω τα μοτερ μας πρεπει να αντεχουν 220 αλογα maximum
απο εκει και περα θελει πιστονια και αλλα διαφορα

Τωρα το καλοκαιρι με το aircondition full το αμαξι ειναι αργοκινητη μαούνα
Πως η SEAT στο Cupra 1400cc βγαζει 180HP
Τι θα παθει δηλαδη στα 220 το δικό μας θα σπάσει??? Χλωμό το κόβω

kawasaki69john
14-07-2010, 17:17
εμενα παντως τοσους μηνες ξεσκιζη και ας ειναι κοντα στα 230 αλογα..ουτε σπανη ουτε κολαει ουτε τιποτα στα ελλατηρια στα καναλια κλπ που λεγανε τον χειμωνα και θα το παω ετσι φανερα με τον εγγεφαλο να φαινετε για σερβις και αν με πουνε τιποτα θα φυγω θα με χασουν απο πελατη..αν τους αρεση...

Iannis
15-07-2010, 11:31
εμενα παντως τοσους μηνες ξεσκιζη και ας ειναι κοντα στα 230 αλογα..ουτε σπανη ουτε κολαει ουτε τιποτα στα ελλατηρια στα καναλια κλπ που λεγανε τον χειμωνα και θα το παω ετσι φανερα με τον εγγεφαλο να φαινετε για σερβις και αν με πουνε τιποτα θα φυγω θα με χασουν απο πελατη..αν τους αρεση...

Γιάννη και εγω ψήνομαι για το εγκεφαλακι πάντως.
Μπορω να το βαλω μόνος μου?
τι λες?

kawasaki69john
15-07-2010, 13:20
Γιάννη και εγω ψήνομαι για το εγκεφαλακι πάντως.
Μπορω να το βαλω μόνος μου?
τι λες?

αν ξερης απο αμαξια η αν εμαθες το ινσιγκνια ειναι 3-5 λεπτα

jimst73
08-08-2010, 22:51
παιδια υπαρχει περιπτωση να μπει στον εξοπλισμο του 1,6τ
και η τετρακινηση;

Th4n4s1s
08-08-2010, 23:53
Στο ΜΥ2010 την τετρακίνηση την πρόσθεσαν στο δίλιτρο diesel με τα 160 άλογα..Για το 1.6Τ δεν έκαναν κάτι...

160th SOAR
09-08-2010, 07:06
Στο ΜΥ2010 την τετρακίνηση την πρόσθεσαν στο δίλιτρο diesel με τα 160 άλογα..Για το 1.6Τ δεν έκαναν κάτι...
MY2011 είναι το σωστό.

gtrx
09-08-2010, 22:38
Αν σκεφτείς ότι το 2,0lt με τετρακίνηση (και εξαιτίας αυτής) ζυγίζει περίπου 1800 κιλά δεν νομίζω πως παίζει κάτι ανάλογο για το βουβού μας.Θα το γονατίσει.

synomak
09-08-2010, 22:45
Αν σκεφτείς ότι το 2,0lt με τετρακίνηση (και εξαιτίας αυτής) ζυγίζει περίπου 1800 κιλά δεν νομίζω πως παίζει κάτι ανάλογο για το βουβού μας.Θα το γονατίσει.

ασε την τετρακινηση εσυ και κοιτα να βαλεις κανα προγραμμα:15::15::15:

gtrx
11-08-2010, 22:09
ασε την τετρακινηση εσυ και κοιτα να βαλεις κανα προγραμμα:15::15::15:
Αφού σ'έφερα Αγρίνιο για βοήθεια και δεν έκανες τίποτα ρε φίλος. Περιμένει πίσω από την πόρτα με τον πλάστη............:33::44:

insignia180
22-08-2010, 13:31
Αφού σ'έφερα Αγρίνιο για βοήθεια και δεν έκανες τίποτα ρε φίλος. Περιμένει πίσω από την πόρτα με τον πλάστη............:33::44:

Καλημερα
μαθαινω τυχαιως οτι αρκετα μελη εχουν βαλει προγραμμα σε 1.6τ.Οσοι θελουν να μας πουν εντυπωσεις,αν ειναι ευχαριστημενοι και φυσικα τιμη.

kawasaki69john
22-08-2010, 14:28
εγω εχω παραλληλο εγγεφαλο εδω και μηνες και τον πηρα 550 αντι για 750 που κοστιζη μεσο ενος φιλου..καποια αλλα παιδια εχουν προγραμμα.:biggrin5:[ειναι +38 αλογα]

Markakis.Ioannis
21-10-2010, 21:37
Καλησπέρα σε όλους,

Με χαρά μου σας παραθέτω την πρώτη συγκριτική δυναμομέτρηση από ένα Insignia 1.6T, 1ου σταδίου με προγραμματισμό ECU.

http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=81

Σας εχώ παραθέσει το link και στο topic 'Αποτελέσματα 1ης Ομαδικής Δυναμομέτρησης' διότι την συγκεκριμένη ημέρα είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον για προτάσεις βελτίωσης.

Είμαι στην διάθεση σας για οποιαδήποτε απορία.

Φιλικά,
Γιάννης

daniel
22-10-2010, 08:48
Καλημέρα! μου κάνει ιδιαιτερη εντύπωση το διάγραμμα ροπής!

jimmys
22-10-2010, 14:48

Γιατί σου κάνει εντύπωση η καμπύλη της ροπής :confused: :confused2: :confused5:

Markakis.Ioannis
22-10-2010, 14:50

Καλημέρα Φίλε Daniel,

O κινητήρας έχει ρυθμιστεί με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία, συνεπώς όπως πολύ σωστά παρατήρησες ο στόχος δεν είναι το μέγεθος της ροπής και της ιπποδύναμης που θα κερδίσει ο κινητήρας σε απόλυτα νούμερα, καθώς ο συγκεκριμένος συμπιεστής έχει παροχή για πολύ υψηλότερη ισχύ και ροπή, αλλά σκόπιμα έχει περιοριστεί για την αξιόπιστη λειτουργία του μοτέρ.

Από μελέτες που έχουμε κάνει σχετικά με τα όρια αντοχής του συγκεκριμένου κινητήρα, αλλά και την μακροχρόνια εμπειρία μας με τους κινητήρες της γενιάς 1.6Τ έχουμε θέσει ως μέγιστο όριο ασφαλείας μεγέθη ροπής 29-30 Kgm.

Κύριο μέλημα μας είναι κυρίως να γίνει λεπτομερής και αναλυτική ρύθμιση σε όλο το φάσμα των στροφών έτσι ώστε καμία από τις 3 καταπονήσεις που μπορούν να βλάψουν το κινητήρα (θερμοκρασία, υπερβολική ροπή και υπερστροφία) να είναι ελεγχόμενες και όχι εκτός ορίων, παρά η ιπποδύναμη σε απόλυτα νούμερα με τις καμπύλες τόσο της ισχύος όσο και της ροπής να είναι ποιοτικά ορθές.

Φιλικά,
Γιαννης.

luke
22-10-2010, 18:16
Καλησπέρα σε όλους,

Με χαρά μου σας παραθέτω την πρώτη συγκριτική δυναμομέτρηση από ένα Insignia 1.6T, 1ου σταδίου με προγραμματισμό ECU.

Σας εχώ παραθέσει το link και στο topic 'Αποτελέσματα 1ης Ομαδικής Δυναμομέτρησης' διότι την συγκεκριμένη ημέρα είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον για προτάσεις βελτίωσης.

Φιλικά,
Γιάννης

Ημουν παρών σε όλη την διαδικασία προγραμματισμού του συγκεκριμένου αυτοκινήτου το οποίο ανήκει σε φίλο μη μέλος του club -ελπίζω προς το παρόν- γιατί έγινε φιλότιμη προσπάθεια προσηλυτισμού :devil:
Η διαδικάσία ηταν άψογη και η επαγγελματικότητα των φίλων υποδειγματική.
Εκαναν επαναλληπτικούς προγραμματισμούς τον εγκέφαλο εως οτου επιτύχουν την χρυσή τομή ασφάλειας και απόδοσης κινητήρα .
Επαγγελματική δουλεια βασισμένη σε επιστημονικές γνώσεις.
Ενα μεγάλο μπράβο στους Γιάννη ,Κρίτωνα ,Στέλιο :14:
Αντε κάποια στιγμή και στα δικά μας :sifone:

nickopc
22-10-2010, 18:43
πολυ ωραια παιδια αλλα αμα μας πειτε κ μια τιμη θα ηταν καλυτερα...λιγο δυσκολο αλλα λεω μηπως πειτε στο περιπου!

kawasaki69john
22-10-2010, 19:08
πολυ ωραια παιδια αλλα αμα μας πειτε κ μια τιμη θα ηταν καλυτερα...λιγο δυσκολο αλλα λεω μηπως πειτε στο περιπου!

πριν πολλους μηνες που πηγα σε εναν στην αθηνα μαζι με τον κουικ και τον ειπα οτι ειμαι απο κλαμπ για +38 αλογα μου ειπε 450 ευρω..για προγραμμα σε δυναμομετρο κλπ κλπ.. www.chiptronictuning

Sad13
22-10-2010, 19:35
..........Από μελέτες που έχουμε κάνει σχετικά με τα όρια αντοχής του συγκεκριμένου κινητήρα, αλλά και την μακροχρόνια εμπειρία μας με τους κινητήρες της γενιάς 1.6Τ έχουμε θέσει ως μέγιστο όριο ασφαλείας μεγέθη ροπής 29-30 Kgm.

Κύριο μέλημα μας είναι κυρίως να γίνει λεπτομερής και αναλυτική ρύθμιση σε όλο το φάσμα των στροφών έτσι ώστε καμία από τις 3 καταπονήσεις που μπορούν να βλάψουν το κινητήρα (θερμοκρασία, υπερβολική ροπή και υπερστροφία) να είναι ελεγχόμενες και όχι εκτός ορίων, παρά η ιπποδύναμη σε απόλυτα νούμερα με τις καμπύλες τόσο της ισχύος όσο και της ροπής να είναι ποιοτικά ορθές.

Φιλικά,
Γιαννης.

Φίλε Γιάννη αυτό που έγραψες για την ροπή με προβλημάτισε λιγάκι. Με δεδομένο ότι σε απόλυτα νούμερα σχεδόν όλοι όσοι μετρηθήκαμε είχαμε πάνω από 30kg μέγιστης ροπής κατά τη φάση του overboost αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να καταπονούμε τον κινητήρα. Έστω και για 2-3 δεύτερα σε κάθε άνοιγμα. Τι επιπτώσεις μπορεί έχει αυτή η μικρή διαφορά στη μακροζωία του μοτέρ και τι μπορούμε να κάνουμε για να τις μειώσουμε-εξαλείψουμε?

Επίσης θα ήθελα να μου πείς, από την εμπειρία σου, από έναν επαναπρογραμματισμό σαν αυτόν που έγινε στο 1.6τ που έγραψες παραπάνω τι διαφορές θα εχει στο δρόμο το αυτοκίνητο. Δηλαδή, παίρνουμε περίπου 20-25 άλογα, μένουμε στα ίδια στη ροπή, οκ. Στο δρόμο όμως που χάνω και που κερδίζω? Χάνω χαμηλά και κερδίζω ψηλά? Η κατανάλωση τι κάνει σε πραγματικά νούμερα?

Ευχαριστώ, Γιώργος

Mpliki
23-10-2010, 00:02
Μια ερωτηση και απο μενα. Ειναι εφικτο να μπορουμε να ενεργοποιουμε το προγραμμα οταν παταμε το κουμπι sport, σε οσα αυτοκινητα εχουν flexride.Δηλαδη tour και normal να ειναι κανονικο και οταν παταμε sport να αλλαζει η χαρτογραφηση.

Markakis.Ioannis
23-10-2010, 20:06
Φίλε Γιάννη αυτό που έγραψες για την ροπή με προβλημάτισε λιγάκι. Με δεδομένο ότι σε απόλυτα νούμερα σχεδόν όλοι όσοι μετρηθήκαμε είχαμε πάνω από 30kg μέγιστης ροπής κατά τη φάση του overboost αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να καταπονούμε τον κινητήρα. Έστω και για 2-3 δεύτερα σε κάθε άνοιγμα. Τι επιπτώσεις μπορεί έχει αυτή η μικρή διαφορά στη μακροζωία του μοτέρ και τι μπορούμε να κάνουμε για να τις μειώσουμε-εξαλείψουμε?

Επίσης θα ήθελα να μου πείς, από την εμπειρία σου, από έναν επαναπρογραμματισμό σαν αυτόν που έγινε στο 1.6τ που έγραψες παραπάνω τι διαφορές θα εχει στο δρόμο το αυτοκίνητο. Δηλαδή, παίρνουμε περίπου 20-25 άλογα, μένουμε στα ίδια στη ροπή, οκ. Στο δρόμο όμως που χάνω και που κερδίζω? Χάνω χαμηλά και κερδίζω ψηλά? Η κατανάλωση τι κάνει σε πραγματικά νούμερα?

Ευχαριστώ, Γιώργος

Φίλε Γιώργο,

Με το εργοστασιακό πρόγραμμα η μέγιστη ροπή είναι στην διαδικασία του overboost, που στην ουσία είναι μια κορύφωση που διατηρείται σʼ ένα πολύ μικρό εύρος στροφών όταν πατάς τέρμα το πεντάλ του γκάζιου με πολύ μεγάλο φορτίο. Δηλαδή για να δημιουργηθούν αυτές οι συνθήκες overboost, θα πρέπει να έχεις 4η σχέση με 2000 σ.α.λ. και να πατήσεις τέρμα το γκάζι όπως ακριβώς γίνεται και στην μέτρηση πάνω στο δυναμόμετρο. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι κάτι, απλά ακόμα καλύτερα θα ήταν να αποφεύγεις να επιταχύνεις το αυτοκίνητο με τέτοιο τρόπο, και να πατάς ʽτέρμαʼ το πεντάλ του γκάζιου σε υψηλότερες στροφές.

Σχετικά με τον προγραμματισμό αν δεις το διάγραμμα η ροπή είναι +2 Kgm σε όλο το φάσμα των στροφών εκτός του overboost που είναι ίδια σε απόλυτα νούμερα αλλά πολύ πιο εξομαλυμένη και ποιοτικά καλύτερη.
Η διαφορά σαφώς και είναι μεγάλη στο δρόμο καθώς σε όλο το φάσμα των στροφών ο κινητήρας επιταχύνει με ρυθμο +10% σε σχέση με πριν, και κάνει πραγματικά μεγάλη αίσθηση στον οδηγό όπως το περιγράφουν και τα νούμερα άλλωστε.
Φαντάσου λοιπόν τον ρυθμό της επιτάχυνσης όταν νιώθεις το τίναγμα στο overboost, να .διατηρείται σε σχεδόν όλο το φάσμα των στροφών.
Αυτό πρακτικά σημαίνει 29 Kgm σταθερή ροπή.

Φιλικά,
Γιάννης

Markakis.Ioannis
23-10-2010, 20:15

Φίλε Νίκο,

Έχουμε δώσει τις ειδικές τιμές για τα μέλη του club στους moderators και έχω την εντύπωσh ότι τις έχουν δημοσιεύσει στο αντίστοιχο topic. Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται στο συγκεκριμένο topic να δώσουμε τιμές διότι πρόκειται για τεχνικό.

Φιλικά,
Γιάννης

kawasaki69john
23-10-2010, 21:54
Μια ερωτηση και απο μενα. Ειναι εφικτο να μπορουμε να ενεργοποιουμε το προγραμμα οταν παταμε το κουμπι sport, σε οσα αυτοκινητα εχουν flexride.Δηλαδη tour και normal να ειναι κανονικο και οταν παταμε sport να αλλαζει η χαρτογραφηση.

στο σαϊτ που εχει λεει οτι γεινεται.

Markakis.Ioannis
23-10-2010, 23:44
στο σαϊτ που εχει λεει οτι γεινεται.

Φίλε Mpliki,

Ο κύριος Γιάννης μόλις σου απάντησε :).

Φιλικά,
Γιάννης

kostasopel1
24-10-2010, 09:05
Πολύ καλά ολα αυτά, μην ξεχναμε ομως οτι οποιο αυτοκίνητο φέρει μετατροπές μηχανικές, Tuning εκτός προδιαγραφών OPEL παύει να ισχύει η διετής εγγύηση, και το πρόγραμμα +4, Πρόσφατα έχουν διαπιστωθεί ζημιές στον κινητήρα και στο σύστημα
μετάδοσης οι οποίες οφείλονται σε tuning του κινητήρα.
Επιπλέον, με τα μέτρα tuning μεταβάλλεται η τεκμηριωμένη
στην γενική άδεια λειτουργίας (ΑΒΕ) κατάσταση και κατά συνέπεια παύει να
ισχύει η ΑΒΕ καθώς και η ασφαλιστική κάλυψη.ΟΠΟΤΕ ΕΦΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ !!!!!!

kawasaki69john
24-10-2010, 10:35
Πολύ καλά ολα αυτά, μην ξεχναμε ομως οτι οποιο αυτοκίνητο φέρει μετατροπές μηχανικές, Tuning εκτός προδιαγραφών OPEL παύει να ισχύει η διετής εγγύηση, και το πρόγραμμα +4, Πρόσφατα έχουν διαπιστωθεί ζημιές στον κινητήρα και στο σύστημα

αυτος που θα βαλη προγραμμα σαν και μενα πιστευης οτι τον νιαζη η εγγυηση κωστα?εμενα προσωπικα μονο τα αλογα με ενδιαφερουν..στο χοντα που ειχα την δευτερη μερα το σκαλιξα,στο οπελ αντεξα και κατι μηνες.:D

kawasaki69john
24-10-2010, 10:37

αν μπης στο σαϊτ του θα δης οτι για οποιονδηποτε χρεωνη 550 στο πρωτο σταδιο που ειναι τα 219 αλογα..τωρα αν εχει για το κλαμπ κατι καλλητερο σε τιμη καλο και για μας.:sifone:

Kritonas
24-10-2010, 11:29

Συμφωνω με τον Κωστα και το παραπανω ποστ ! Και ειδικα με τελευταια προταση !

Το tuning στην Ελλαδα εχει λαβει μεγαλες διαστασεις και κυριολεκτικα δυναται να ρυθμιζει οποιοσδηποτε εχει ... λαπτοπ ! Απο κει ξεκινουν και τα προβληματα ...

Οταν εχουμε ενα προβλημα υγειας , πηγαινουμε σε καποιον ιατρο , ο οποιος πρεπει να εχει τελειωσει καποια ιατρικη σχολη και να εχει αδεια ασκησης επαγγελματος . Οποιος ρυθμιζει εναν κινητηρα ή ειναι υπευθυνος για την ρυθμιση του και τον τελικο ελεγχο , κατ αναλογο τροπο , πρεπει να ειναι μηχανολογος μηχανικος . Αυτο δυστυχως δεν ισχυει παντα .

Eπειδη τον καθενα τον νοιαζει να εχει σωστη αποδοση , να ειχει ενα αξιοπιστο αυτοκινητο και να εχει και την εγγυηση του , ειναι ευθυνη του ανθρωπου που , εναντι αμοιβης , θα αναλαβει την βελτιωση ισχυος του κινητηρα και να φροντισει την ασφαλη λειτουργια του κινητηρα ή την διατηρηση εγγυησης . Το πως θα γινει αυτο ειναι δουλεια του μηχανολογου που θα αναλαβει την εργασια . Σιγουρα υπαρχουν και καποιοι στο χωρο που δεν κανουν σωστα την δουλεια τους ( οπως σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι , και ιατροι , και δικηγοροι , και μηχανικοι , κλπ κλπ ) , σιγουρα υπαρχουν και μοτερ που εχουν χαλασει απο κακη ρυθμιση , αλλα δεν πρεπει να μπαινουν ολα σ ενα καζανι . Οπως δεν μπορουμε να λεμε "βαλτε ολοι προγραμμα , θα παρει 100 αλογα και 10 kgrm ροπη" , κατ αναλογο τροπο δεν μπορουμε να λεμε και " Μη βαλει κανενας προγραμμα ! Κατα 99% θα χαλασει το μοτερ και θα χαθει η εγγυηση!" , γιατι πολυ απλα σε καποιες περιπτωσεις απλα δεν ισχυει .

ilias/333
24-10-2010, 14:04
Συμφωνώ απόλυτα !!!
Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και υπεύθυνοι για τις αποφάσεις μας.

kawasaki69john
24-10-2010, 15:41
Συμφωνώ απόλυτα !!!
Είμαστε μεγάλοι άνθρωποι και υπεύθυνοι για τις αποφάσεις μας.

μεγαλοι ειμαστε ηλια αλλα οχι υπευθυνοι για της αποφασεις μας...

gtrx
24-10-2010, 22:39
Φίλε Νίκο,

Έχουμε δώσει τις ειδικές τιμές για τα μέλη του club στους moderators και έχω την εντύπωσh ότι τις έχουν δημοσιεύσει στο αντίστοιχο topic. Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται στο συγκεκριμένο topic να δώσουμε τιμές διότι πρόκειται για τεχνικό.

Φιλικά,
Γιάννης
Γιάννη δεν μπορώ να βρώ την προσφορά..Παρακαλώ το link.

jimmys
24-10-2010, 23:34
admim>>> Συγνώμη αλλά τα off topic σβήστηκαν. Γιάννη (opelakias21) επικοινώνησα με τον gtrx γιατί παρεξήγησε το μήνυμα του Κρίτωνα. Θα παρακαλέσω να σταματήσουν τα off topic περι εγγυήσεων. Έχουν γραφτεί πάρα μα πάρα πολλές σελίδες (off topic) για την εγγύηση, σε όλα τα θέματα που υπάρχουν στο thread Βελτίωση. Κάποια στιγμή όλα αυτά τα μηνύματα θα μεταφερθούν σε δικό τους χώρο μέσα στο Thread.

Γιάννη δεν μπορώ να βρώ την προσφορά..Παρακαλώ το link.

Οι προσφορές θα ανακοινωθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα.

daniel
26-10-2010, 15:29
Καλημέρα Φίλε Daniel,

O κινητήρας έχει ρυθμιστεί με κύριο γνώμονα την αξιοπιστία, συνεπώς όπως πολύ σωστά παρατήρησες ο στόχος δεν είναι το μέγεθος της ροπής και της ιπποδύναμης που θα κερδίσει ο κινητήρας σε απόλυτα νούμερα, καθώς ο συγκεκριμένος συμπιεστής έχει παροχή για πολύ υψηλότερη ισχύ και ροπή, αλλά σκόπιμα έχει περιοριστεί για την αξιόπιστη λειτουργία του μοτέρ.

Από μελέτες που έχουμε κάνει σχετικά με τα όρια αντοχής του συγκεκριμένου κινητήρα, αλλά και την μακροχρόνια εμπειρία μας με τους κινητήρες της γενιάς 1.6Τ έχουμε θέσει ως μέγιστο όριο ασφαλείας μεγέθη ροπής 29-30 Kgm.

Φιλικά,
Γιαννης.

Καλησπέρα! μου άρεσε που είναι σχεδόν ευθεία.

STRATOS PIRAEUS
26-10-2010, 15:39
admim>>> Συγνώμη αλλά τα off topic σβήστηκαν. Γιάννη (opelakias21) επικοινώνησα με τον gtrx γιατί παρεξήγησε το μήνυμα του Κρίτωνα. Θα παρακαλέσω να σταματήσουν τα off topic περι εγγυήσεων. Έχουν γραφτεί πάρα μα πάρα πολλές σελίδες (off topic) για την εγγύηση, σε όλα τα θέματα που υπάρχουν στο thread Βελτίωση. Κάποια στιγμή όλα αυτά τα μηνύματα θα μεταφερθούν σε δικό τους χώρο μέσα στο Thread.

Οι προσφορές θα ανακοινωθούν σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Αντε Δημητρη για να μαζευουμε λεφτα ...............και μετα να μαζευουμε για σανο:24::24::24:

Markakis.Ioannis
26-10-2010, 19:23
Καλησπέρα! μου άρεσε που είναι σχεδόν ευθεία.

Φίλε Daniel,

Εκτιμλω πως ακριβώς αυτό είναι και το ορθότερο :). Ο συμπιεστής έχει παροχή και για παραπάνω ροπή και ισχύ, αλλά μέσω της προσαρμοσμένης ρύθμισης, την περιορίζουμε στο έυρος των 29 Kgm για υψηλή αξιοπιστία, χωρίς βέβαια να ξεχνάμε και άλλους παράγοντες όπως αντικροτηκότητα, θερμοκρασία εισαγωγής κτλ.

Φιλικά,
Γιάννης

kawasaki69john
26-10-2010, 22:16
Φίλε Daniel,

Εκτιμλω πως ακριβώς αυτό είναι και το ορθότερο :). Ο συμπιεστής έχει παροχή και για παραπάνω ροπή και ισχύ, αλλά μέσω της προσαρμοσμένης ρύθμισης, την περιορίζουμε στο έυρος των 29 Kgm για υψηλή αξιοπιστία, χωρίς βέβαια να ξεχνάμε και άλλους παράγοντες όπως αντικροτηκότητα, θερμοκρασία εισαγωγής κτλ.

Φιλικά,
Γιάννης

να σε ρωτησω ηθελα τα προγραμματα για το 2.0 τ και για το 1.6τ τι διαφορα εχουν με 95 οκτανια και με 100..οχι μεταξυ τους..

Markakis.Ioannis
29-10-2010, 19:53
να σε ρωτησω ηθελα τα προγραμματα για το 2.0 τ και για το 1.6τ τι διαφορα εχουν με 95 οκτανια και με 100..οχι μεταξυ τους..

Κύριε΄Γιάννη,

Η διαφορά απο 95RON σε 100 RON κυμαίνεται σ' ένα εύρος 10-20 Ίππους κατά συνθήκη.

Φιλικά,
Γιάννης

insignia1.6Τ
29-10-2010, 20:43
Φίλε Daniel,

Φιλικά,
Γιάννης

Καλησπέρα, κ. Γιάννη, συμφώνα με τα λεγόμενα σου με το νέο πρόγραμμα θα έχουμε αύξηση της ροπής και της υποδύναμης, σωστά?
Αναρωτιέμαι, γιατί δεν το προγραμματίζει έτσι εξαρχής η μαμά ΟPEL (από το εργοστάσιο), μήπως θα καταναλώνει περισσότερο ή δεν θα είναι τόσο αξιόπιστο?
Ευχαριστώ

kawasaki69john
29-10-2010, 20:46
Κύριε΄Γιάννη,

Η διαφορά απο 95RON σε 100 RON κυμαίνεται σ' ένα εύρος 10-20 Ίππους κατά συνθήκη.

Φιλικά,
Γιάννης

σε ευχαριστω πολυ να εισαι καλα..

kawasaki69john
04-11-2010, 19:22
Καλησπέρα, κ. Γιάννη, συμφώνα με τα λεγόμενα σου με το νέο πρόγραμμα θα έχουμε αύξηση της ροπής και της υποδύναμης, σωστά?
Αναρωτιέμαι, γιατί δεν το προγραμματίζει έτσι εξαρχής η μαμά ΟPEL (από το εργοστάσιο), μήπως θα καταναλώνει περισσότερο ή δεν θα είναι τόσο αξιόπιστο?
Ευχαριστώ

σου απαντησα με pm,αν θελης κατι αλλο ρωτα εδω ειμαι εγω..

Markakis.Ioannis
06-11-2010, 17:52
Ευχαριστώ

Καλησπέρα φίλε insignia 1.6T,

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που ο κατασκευαστής δεν ρυθμίζει τον κινητήρα με υψηλότερες επιδόσεις εξ' αρχής.

Ο πρώτος και κυριότερος είναι ότι ο κατασκευαστής χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα σε όλα τ' αυτοκίνητα, δεν γίνεται να κάνει custom προγραμματισμό σε κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά, οπότε η ονομαστική ιπποδύναμη που μας δίνει ο κατασκευαστής είναι ο μέσος όρος δειγματοληπτικών μετρήσεων, συνεπώς δεν μπορεί να ρυθμίσει με ακρίβεια την ισχύ κάθε κινητήρα ξεχωριστά.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι τα κριτήρια ρύπων γίνονται όλο και πιο αυστηρά, οπότε ο κινητήρας πρέπει να λειτουργεί πολύ συντηρητικά. Βεβαία κάποιος θ' αναρωτιέται αν με το chiptuning επιβαρύνει το περιβάλλον. Η απάντηση είναι όχι, διότι σε μεγάλη κλίμακα η διαφορά των ρύπων των βελτιωμένων αυτοκίνητων θεωρείται αμελητέα διότι μόλις το 5% του κύκλου οδήγησης γίνεται σε WOT, και εφόσον φυσικά τα αυτοκίνητα περνάνε κανονικά ΚΤΕΟ.

Ακόμα η ποιότητα καυσίμου ανά τον κόσμο αλλά και οι κλιματολογικές συνθήκες είναι διαφορετικές σε κάθε χώρα. Θα ήταν εξαιρετικά δαπανηρό από πλευράς παραγωγής, αλλά και κακό από πλευράς marketing το εργοστάσιο να πουλάει κινητήρες με διαφορετική ονομαστική ιπποδύναμη αλλά και ρυθμίσεις σε κάθε χωρά ξεχωριστά ανάλογα με τις συνθήκες και την ποιότητα καυσίμου. Ακόμα, η τιμή του αυτοκινήτου θα ήταν κατά πολύ υψηλότερη και λιγότερο ανταγωνιστική.

Επιπλέον κάνεις δεν εγγυάται ότι κάποιος θα είναι απόλυτα συνεπής με την συντήρηση, οπότε τα κακοσυντηρημένα αυτοκίνητα με πιο επιθετικές ρυθμίσεις σε μεγάλη κλίμακα, είναι πιο ευάλωτα σε ζημιές αλλά και πιο ρυπογόνα.

Τέλος όσο αφορά την αξιοπιστία, το εργοστάσιο θέλει τις πιο συντηρητικές ρυθμίσεις επειδή η παραγωγή στα 2+4 έτη που δίνει εγγύηση είναι μερικά εκατομμύρια μονάδες. Συνεπώς αν ο ρυθμός των εγγυήσεων αυξηθεί κατά μία ποσοστιαία μονάδα μιλάμε για μερικές εκατοντάδες χιλιάδες αυτοκίνητα, όποτε καταλαβαίνεις για τι ποσά κάλυψης εγγυήσεων μιλάμε….

Με βάση όλα τα παραπάνω καταλαβαίνει κανείς ότι μπορεί να αναβαθμίσει το αυτοκίνητο του με υψηλά standard αξιοπιστίας, και την λύση την δίνει ο custom προγραμματισμός πάντα σε συνδυασμό με την κατάλληλη μηχανολογική μελέτη λαμβάνοντας υπόψη τις προδιαγραφές.

Φιλικά,
Γιάννης

ThunderCar
16-11-2010, 10:16
http://www.chiptronic.gr/Chiptronic_Box.php

kawasaki69john
16-11-2010, 11:59
http://www.chiptronic.gr/Chiptronic_Box.php

αυτο που γραφω τοσο καιρο οτι ειναι βαλε-βγαλε δεν ανιχνευεται και πολλα αλλα εδω και μηνες.τωρα που ειναι να μου πουν κατι αυτοι που με κανανε τοση ιστορια..γιατι εγω το εχω αγοραση και το εχω ποσταρη μηνες πριν..ξερω θα σβησουν το ποστ για να μην προσβαλθουν τα φιλαρακια..:biggrin2:

jimmys
16-11-2010, 19:41
Παίδες!!!sorry!! < 1.6turbo Tuning (Μηχανικές βελτιώσεις) >

Σωστός ο Ηλίας.;)

Τα Off Topic μεταφέρθηκαν εδώ. (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?p=56859#post56859)

insignia180
20-11-2010, 07:20
Σωστός ο Ηλίας.;)

Τα Off Topic μεταφέρθηκαν εδώ. (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?p=56859#post56859)

Καλημερα,για να καταλαβω υπαρχει καποια ειδικη τιμη για τα μελη?

kawasaki69john
20-11-2010, 12:45
Καλημερα,για να καταλαβω υπαρχει καποια ειδικη τιμη για τα μελη?

ναι.αλλα ακομα δεν το ποσταραν.

Iannis
28-11-2010, 08:01
Κύριε΄Γιάννη,

Φιλικά,
Γιάννης

Φιλε συνονόματε Αυτό γιατι δεν φανικε στην δυναμομετριση που εκαναν πολλα παιδια εδω στο site? Βεβαια ηταν νορμαλ 1,6T

ναι.αλλα ακομα δεν το ποσταραν.

Δωστε μας τιμες για τα μελη

1- Μπορουμε να τον βγαζουμε οποτε θελουμε?
2- 40 αλογα παραπάνω Πολλα δεν ειναι?

Markakis.Ioannis
28-11-2010, 12:12
Φίλε Iannis,

Η διαφορά της βενζίνης 95RON με 100RON δεν φάνηκε στις ομαδικές δυναμομετρήσεις, διότι όπως ακριβώς ανέφερες, τα μοτέρ ήταν stock. Ο κινητήρας με το εργοστασιακό software δουλεύει με σχετικά χαμηλές πιέσεις όποτε η μεγίστη ιπποδύναμη του κινητήρα επιτυγχάνεται και με βενζίνη 95 RON.
Με τον προγραμματισμό της ECU ο κινητήρας λειτουργεί με σχετικά υψηλότερες πιέσεις, συνεπώς είναι και φυσικό να αναπτύσσονται και υψηλότερες θερμοκρασίες στην εισαγωγή.
Σ’ αυτό το επίπεδο η αντικροτηκότητα της βενζίνης παίζει ρόλο, και γι’ αυτό τον λόγο υπάρχει και η διαφορά στην ιπποδύναμη με χρήση βενζίνης 100RON.
Αν κάποιος επιθυμεί υψηλή ιπποδύναμη σε συνδυασμό με χρήση βενζίνης 95RON δημιουργήσαμε το στάδιο overboostless ECO.
http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=85

Φιλικά,
Γιάννης

lakiss51
28-11-2010, 12:20
Και για τα 'αερια" υπαρχει λυση, ωστε η χαμενη δυναμη να επανερχεται (τουλαχιστον);

Kritonas
28-11-2010, 12:46
αυτο που γραφω τοσο καιρο οτι ειναι βαλε-βγαλε δεν ανιχνευεται και πολλα αλλα εδω και μηνες.τωρα που ειναι να μου πουν κατι αυτοι που με κανανε τοση ιστορια..γιατι εγω το εχω αγοραση και το εχω ποσταρη μηνες πριν..ξερω θα σβησουν το ποστ για να μην προσβαλθουν τα φιλαρακια..:biggrin2:

Υπαρχουν βασικες διαφορες στον τροπο αναβαθμισης ισχυος με παραλληλο εγκεφαλακι σε σχεση με επαναπρογραμματισμο του εργοστασιακου εγκεφαλου .

Η τεραστια διαφορα ειναι οτι με τον παραλληλο εγκεφαλο πειραζεται ουσιαστικα το feedback που λαμβανουμε απο τους αισθητηρες !
Ο κινητηρας εχει στοχο πιεσης και ροπης . γενικα , με το να βαζουμε παραλληλο εγκεφαλο , το management ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ τις ακριβεις τιμες πιεσης υπερπληρωσης και μαζας αερα που μπαινει στο μοτερ ! Πχ ο εγκεφαλος θελει 150gr/sec και 0.8bar 6000σαλ . κλεβουμε 10% απο του αισθητηρες με τον παραλληλο , και τελικα εχουμε 165gr/sec maf και 0.98bar , ενω ο εγκεφαλος πιστευει οτι το αυτοκινητο ειναι νορμαλ . Αυτο ειναι λαθος τροπος , αφου πρεπει να γνωριζει ο εγκεφαλος την ακριβη ποσοτητα εισερχομενου αερα ή πιεσης υπερπληρωσης και ο προγραμματιστης να αποφασισει με απολυτη αναλυτικοτητα , πως πρεπει να ρυθμιστει το μοτερ !

ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΝΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΥΣΙΜΟ ΟΜΩΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??? Το management ναι μεν θα πιστευει οτι το αυτοκινητο εξακολουθει να βγαζει 180ΗΡ , αλλα θα ψεκασει και καυσιμο για 180ΗΡ ! Και το αβανς που ειδικα με 95αρα θελει κατεβασμα , θα αυξηθει , αφου το management δεν θα γνωριζει το ακριβες φορτιο , αφου η τιμη απο τον καταλληλο αισθητηρα θα ειναι αλλοιωμενη .

Γενικα , ο παραλληλος εγκεφαλος ειναι μια λυση αναγκης για τα αυτοκινητα που δεν περνουν προγραμμα . οπως πχ επι 2 χρονια στα 1.8TSI , που δεν ηταν δυνατον να γινει επεμβαση στον εγκεφαλο . Εκει , για μικρες διαφορες ισχυος και εκμεταλλευομενοι την ανοχη που εχει αφησει σε αξιοπιστια ο κατασκευαστης αναγκαστικα βαζαμε , αφου δεν γινοταν αλλιως . Την στιγμη που ο εγκεφαλος προγραμματιζεται και δεν ανιχνευεται , δεν υπαρχει κανενας λογος , κατα την αποψη μου , να προχωρησει καποιος σε μια τετοια κινηση .

kawasaki69john
08-12-2010, 03:02
Καλημερα Ευαγγελε,συμφωνω μαζι σου,αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος που πολλα παιδια απο το φορουμ εχουν σταματησει να ασχολουνται(υστερα απο πρωσοπικες συναντησεις που εχω κανει)λογω καποιων που δυσφημιζουν το club.Αναφορικα με τη δυναμομετρηση του κ.Γιαννη θα αναφερω οτι δεν ειναι δυνατον σε τοσο μικρη ισχυ τοσο μεγαλη απωλεια.Η απωλεια 70αλογων δικαιολογειται σε κινητηρα 350-400αλογα.Οσον αφορα τα προγραμματα τυπου "κονσερβας"και απο φιλο με opel GT sto club 8 στους 10 με τετοιου τυπου προγραμματα στο χρονο εσπασαν τουρμπινα.

χαρη αυτο για σενα το εβαλα.δες απο ποτε το λεει εχει προσωπικες συναντησεις εκει κατω για μενα.. οταν μαζευονται και κανονιζουν καπιοι για καποιον πως το λενε κλεικα η καπως ετσι ..

ολες οι μετρησης που κανανε τα παιδια του κλαμπ εχουν της ιδιες απωλειες στα αλογα..τωρα γιατι δεν μιλας που ελεγες κατι χαζ@ εκει στα 350-400 αλογα..ποιος δυσφημη το κλαμπ? εγω η εσυ ο ασχετ@ς..

kawasaki69john
08-12-2010, 03:10
Αυτη η απωλεια ισχυος (-74,1) στον τροχο, ειναι ΤΙ;

λακη να με συνχωρης αλλα θα στην πω .τωρα που κανανε τα παιδια δυναμομετρηση γιατι δεν τα ρωτησες για τα χαμενα αλογα?? θυμαστε ολοι σας εσεις που με κανατε ολοκληρη ιστορια??τωρα γιατι δεν λετε συγνωμη ???

HarrisK
08-12-2010, 09:56
χαρη αυτο για σενα το εβαλα.δες απο ποτε το λεει εχει προσωπικες συναντησεις εκει κατω για μενα.. οταν μαζευονται και κανονιζουν καπιοι για καποιον πως το λενε κλεικα η καπως ετσι ..

ολες οι μετρησης που κανανε τα παιδια του κλαμπ εχουν της ιδιες απωλειες στα αλογα..τωρα γιατι δεν μιλας που ελεγες κατι χαζ@ εκει στα 350-400 αλογα..ποιος δυσφημη το κλαμπ? εγω η εσυ ο ασχετ@ς..

Τρία παιδιά βολιωτικα μας κλέψανε την Αννούλα. :cryin:

lakiss51
08-12-2010, 12:47
λακη να με συνχωρης αλλα θα στην πω .τωρα που κανανε τα παιδια δυναμομετρηση γιατι δεν τα ρωτησες για τα χαμενα αλογα?? θυμαστε ολοι σας εσεις που με κανατε ολοκληρη ιστορια??τωρα γιατι δεν λετε συγνωμη ???

Αχ βρε Γιαννη μου, γιατι βλεπεις παντου "εχθρους"; Η απορια μου με τα χαμενα αλογα ηταν ευλογη (δικαιολογημενη δηλ) τοτε γιατι, αφ΄ενος ησουν ο πρωτος που τα μετρησε, και, αφ΄ετερου, σε οσα τεστ εχω δει σε αυτοκινητιστικα περιοδικα με δυναμομετρησεις, σε κανενα δεν ειχαν μειωση παραπανω απο 10%. Οποτε το να αναρωτηθω "τι εγιναν τα αλογα" δεν σημαινει πως κατηγορησα εσενα, αλλα (υπεθεσα) οτι οι μετρησεις δεν ηταν σωστες, γιατι τοση μειωση ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ, εκτος κι αν η εταιρεια κοροϊδευει τον πελατη. Και οντως η Οπελ μας κορόιδεψε, οσο κι αν υπαρχουν ψευτοδικαιολογιες γι΄αυτο. Πληρωσαμε 180 (αντε 160 στο δρομο) αλογα και πηραμε ...1400αρη! Και πραγματι ετσι ειναι κι αυτο φαινεται κατα την οδηγηση. Και μην μου πει κανεις πως ειναι ευχαριστημενος απο επιταχυνσεις κλπ στο δρομο ΓΙΑ 180+ ιππους!
Προσωπικα βεβαια, ειμαι ευχαριστημενος (μειωθηκαν αρκετα οι ...ορεξεις μου - πριν 20 χρονια θα ειχε παρει δρομο) γιατι πλεον ειναι αλλες οι προτεραιοτητες μου και οι απαιτησεις μου απο τα αυτ/τα: ανεση, ξεκουραστη οδηγηση, ομορφο περιβαλλον μεσα, να "τραβαει" και λιγακι - θα΄θελα και οικονομικο αλλα δεν γινονται ολα!

Επανερχομαι στο παραπονο σου Γιαννη, και σου επαναλαμβανω : μην βλεπεις γυρω σου "εχθρους". Δεν ξερω ποσα χρονια ασχολεισαι με ιντερνετικες σχεσεις, αλλα, προσωπικα, στα 15 περιπου που εχω συνδεση (με κατι αρχαιες, πλεον, ταχυτητες) εχω γνωρισει αρκετο κοσμο (4-5 δε...στενα!). Με τους πιο πολλους συζητησαμε, μαλλωσαμε, αντιπαθησαμε ή συμπαθησαμε ο ενας τον αλλον απο τα γραπτα και μονο. Οταν ομως με αρκετους βρεθηκαμε (κυριως απο το χωρο των ηχοσυστηματων κλπ), εαν σου πω οτι γιναμε φιλοι τι θα πεις; Πχ προχθες ημουν Αθηνα και ανταμωσα με καποιον που πολιτικα, μεσω ιντερνετ, σφαχτηκαμε! ε, τα βρηκαμε (δηλ. τι βρηκαμε, απλα μιλησαμε ηρεμα, μιας και ειχε παει και επι προσωπικου το πραγμα - τοση μ@λ@κι@ μας βαρεσε!) και βγηκαμε με τις κυρες το βραδυ σαν καλοι φιλοι! Τι θελω να πω; μην χαλας την καρδια σου για μικροδιαφορες, για ολα υπαρχει συνεννοηση και κατανοηση. ΟΚ;

Markakis.Ioannis
08-12-2010, 19:36
Αχ βρε Γιαννη μου, γιατι βλεπεις παντου "εχθρους"; Η απορια μου με τα χαμενα αλογα ηταν ευλογη (δικαιολογημενη δηλ) τοτε γιατι, αφ΄ενος ησουν ο πρωτος που τα μετρησε, και, αφ΄ετερου, σε οσα τεστ εχω δει σε αυτοκινητιστικα περιοδικα με δυναμομετρησεις, σε κανενα δεν ειχαν μειωση παραπανω απο 10%. Οποτε το να αναρωτηθω "τι εγιναν τα αλογα" δεν σημαινει πως κατηγορησα εσενα, αλλα (υπεθεσα) οτι οι μετρησεις δεν ηταν σωστες, γιατι τοση μειωση ειναι ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ, εκτος κι αν η εταιρεια κοροϊδευει τον πελατη. Και οντως η Οπελ μας κορόιδεψε, οσο κι αν υπαρχουν ψευτοδικαιολογιες γι΄αυτο. Πληρωσαμε 180 (αντε 160 στο δρομο) αλογα και πηραμε ...1400αρη! Και πραγματι ετσι ειναι κι αυτο φαινεται κατα την οδηγηση. Και μην μου πει κανεις πως ειναι ευχαριστημενος απο επιταχυνσεις κλπ στο δρομο ΓΙΑ 180+ ιππους!
Προσωπικα βεβαια, ειμαι ευχαριστημενος (μειωθηκαν αρκετα οι ...ορεξεις μου - πριν 20 χρονια θα ειχε παρει δρομο) γιατι πλεον ειναι αλλες οι προτεραιοτητες μου και οι απαιτησεις μου απο τα αυτ/τα: ανεση, ξεκουραστη οδηγηση, ομορφο περιβαλλον μεσα, να "τραβαει" και λιγακι - θα΄θελα και οικονομικο αλλα δεν γινονται ολα!

Επανερχομαι στο παραπονο σου Γιαννη, και σου επαναλαμβανω : μην βλεπεις γυρω σου "εχθρους". Δεν ξερω ποσα χρονια ασχολεισαι με ιντερνετικες σχεσεις, αλλα, προσωπικα, στα 15 περιπου που εχω συνδεση (με κατι αρχαιες, πλεον, ταχυτητες) εχω γνωρισει αρκετο κοσμο (4-5 δε...στενα!). Με τους πιο πολλους συζητησαμε, μαλλωσαμε, αντιπαθησαμε ή συμπαθησαμε ο ενας τον αλλον απο τα γραπτα και μονο. Οταν ομως με αρκετους βρεθηκαμε (κυριως απο το χωρο των ηχοσυστηματων κλπ), εαν σου πω οτι γιναμε φιλοι τι θα πεις; Πχ προχθες ημουν Αθηνα και ανταμωσα με καποιον που πολιτικα, μεσω ιντερνετ, σφαχτηκαμε! ε, τα βρηκαμε (δηλ. τι βρηκαμε, απλα μιλησαμε ηρεμα, μιας και ειχε παει και επι προσωπικου το πραγμα - τοση μ@λ@κι@ μας βαρεσε!) και βγηκαμε με τις κυρες το βραδυ σαν καλοι φιλοι! Τι θελω να πω; μην χαλας την καρδια σου για μικροδιαφορες, για ολα υπαρχει συνεννοηση και κατανοηση. ΟΚ;

Φίλε lakiss51,

Μου κίνησε το ενδιαφέρον η συζήτηση με τους 'χαμένους' ίππους. Για τι δυναμόμετρο μιλάμε;

Φιλικά,
Γιάννης

HarrisK
08-12-2010, 19:50
Φίλε lakiss51,

Μου κίνησε το ενδιαφέρον η συζήτηση με τους 'χαμένους' ίππους. Για τι δυναμόμετρο μιλάμε;

Φιλικά,
Γιάννης

Επειδή δεν είναι μέσα ο Βαγγελης απαντώ εγώ Γιάννη ,μιλαει για την ομαδική δυναμομετρηση που έγινε κ γιατι η απόδοση στον τροχό ήταν πολυ χαμηλή σε σχέση με τον στρόφαλο.

Takis lp
08-12-2010, 19:54
Όταν βλέπω αεροπλάνο μουρχεται για να τη κάνω!!!!!!!!
Άσχετο αλλά ούτως ή άλλως ασχέτως θέματος, πιθανότατα μπορούμε να γράφουμε ότι θέλουμε και όπου θέλουμε.
Ρε παιδιά το θέμα είναι "Παράπονα-νουθεσίες-συμβουλές-Αναδρομές στο παρελθόν" ή "Μηχανικές βελτιώσεις"??Για να καταλάβω δηλαδή.
....Αννούλα μας γλυκειά!! (Συνεχίζω το τραγούδι του Χάρη)
Eυτυχώς που ο Γιάννης παρενέβην με σχετική με το θέμα ερώτηση.

kadmos76
08-12-2010, 21:09
"Παράπονα-νουθεσίες-συμβουλές-Αναδρομές στο παρελθόν"
:smilielol5::smilielol5::smilielol5::smilielol5:
Συγγνώμη για το off topic αλλά ο τίτλος του νέου θέματος τα σπάει!!!
Κάντε το! Φτιάξτε το!
lollollollolxaxaxaxaxaxa
(Έλιωσα)

Markakis.Ioannis
08-12-2010, 21:10
Επειδή δεν είναι μέσα ο Βαγγελης απαντώ εγώ Γιάννη ,μιλαει για την ομαδική δυναμομετρηση που έγινε κ γιατι η απόδοση στον τροχό ήταν πολυ χαμηλή σε σχέση με τον στρόφαλο.

Αγαπητέ Χάρη,

Το δυναμόμετρο Maha LPS3000 είναι σχεδιασμένο για να υπολογίζει την ιπποδύναμη στον στρόφαλο και όχι στον τροχό. ΄
Το λεγόμενο wheel power είναι η ισχύς που παράγεται στον τροχό όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται πάνω στα ράουλα και όχι στο δρόμο.

Οι δυο κύριοι λόγοι που η συγκεκριμένη ενδειξη δεν αντιπροσωπεύει την ισχύ στον δρόμο είναι πάρα πολύ απλοί.

Ο πρώτος είναι ότι το ελαστικό πατάει ανάμεσα σε δύο ράουλα, όποτε υπάρχουν δυο σημεία τριβής εν αντιθέσει με το ένα σημείο τριβής που έχει το ελαστικό όταν πατάει στο δρόμο. Ακόμα το ελαστικό παραμορφώνεται και γίνεται ʽοβάλʼ όταν πατάει ανάμεσα στα δυο ράουλα.

Ο δεύτερος και πολύ απλός λόγος είναι ότι το αυτοκίνητο δεν έχει το φυσικό του βάρος πάνω στο δυναμόμετρο καθώς δένεται με ιμάντες που το πιέζουν προς τα κάτω!

Οπότε είναι απόλυτα λογικό οι τριβές κύλισης να είναι τελείως διαφορετικές και φυσικά πολύ υψηλότερες πανω στο δυναμόμετρο απʼ ότι στον δρόμο.
Γιʼ αυτούς τους λόγους δεν έχει καμιά σχέση η ιπποδύναμη στον τροχό που δείχνει το MAHA LPS3000 μ' αυτή στον δρόμο, και λαμβάνουμε υπʼ όψιν μόνο την ιπποδύναμη στο στρόφαλο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,
Γιάννης

Sad13
08-12-2010, 21:21
Γιάννη και εξήγησες καλά και βοήθησες ώστε να λυθεί και η απορία του Lakiss51 σε σχέση με τη δυναμομέτρηση που είχε κάνει παλαιότερα ο kawasaki69john. Φαντάζομαι το δυναμόμετρο εκείνο θα ήταν κάτι αντίστοιχο με του Αγγελίδη...Γιατί και στο δικό του αυτοκίνητο είχε βγεί παρόμοια με τα δικά μας ισχύς στον τροχό και είχε συζητηθεί τότε...
Ελπίζω όλοι να κατάλαβαν και να μην επανέλθουμε στο θέμα "είπες-είπα-ξείπα και λοιπά "Παράπονα-νουθεσίες-συμβουλές-Αναδρομές στο παρελθόν"...

Ας σταματήσουν εδώ και τα off topic γιατί το ξεσκίσαμε πάλι...
Οτιδήποτε από τα παραπάνω κριθεί ως άσχετο με το θέμα θα μεταφερθεί όπως του πρέπει...

Iannis
08-12-2010, 21:25
Αγαπητέ Χάρη,

Το δυναμόμετρο Maha LPS3000 είναι σχεδιασμένο για να υπολογίζει την ιπποδύναμη στον στρόφαλο και όχι στον τροχό. ΄
Το λεγόμενο wheel power είναι η ισχύς που παράγεται στον τροχό όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται πάνω στα ράουλα και όχι στο δρόμο.

Οι δυο κύριοι λόγοι που η συγκεκριμένη ενδειξη δεν αντιπροσωπεύει την ισχύ στον δρόμο είναι πάρα πολύ απλοί.

Ο πρώτος είναι ότι το ελαστικό πατάει ανάμεσα σε δύο ράουλα, όποτε υπάρχουν δυο σημεία τριβής εν αντιθέσει με το ένα σημείο τριβής που έχει το ελαστικό όταν πατάει στο δρόμο. Ακόμα το ελαστικό παραμορφώνεται και γίνεται ʽοβάλʼ όταν πατάει ανάμεσα στα δυο ράουλα.

Ο δεύτερος και πολύ απλός λόγος είναι ότι το αυτοκίνητο δεν έχει το φυσικό του βάρος πάνω στο δυναμόμετρο καθώς δένεται με ιμάντες που το πιέζουν προς τα κάτω!

Οπότε είναι απόλυτα λογικό οι τριβές κύλισης να είναι τελείως διαφορετικές και φυσικά πολύ υψηλότερες πανω στο δυναμόμετρο απʼ ότι στον δρόμο.
Γιʼ αυτούς τους λόγους δεν έχει καμιά σχέση η ιπποδύναμη στον τροχό που δείχνει το MAHA LPS3000 μ' αυτή στον δρόμο, και λαμβάνουμε υπʼ όψιν μόνο την ιπποδύναμη στο στρόφαλο.

Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά,
Γιάννης

Σαφως και βοήθησες συνονόματε.
Ετσι ξεκαθαρίζουμε το τοπίο.
Μαγκες αν σας φαίνονται λιγα τα 180 μουλάρια ας παίρνατε OPC oeo :o

HarrisK
08-12-2010, 21:26
Ετσι εξηγειται γιατι στο δικο μου εβγαλε 75 αλογα στον τροχο!!! :lol:

Markakis.Ioannis
08-12-2010, 21:36
Γιάννη και εξήγησες καλά και βοήθησες ώστε να λυθεί και η απορία του Lakiss51 σε σχέση με τη δυναμομέτρηση που είχε κάνει παλαιότερα ο kawasaki69john. Φαντάζομαι το δυναμόμετρο εκείνο θα ήταν κάτι αντίστοιχο με του Αγγελίδη...Γιατί και στο δικό του αυτοκίνητο είχε βγεί παρόμοια με τα δικά μας ισχύς στον τροχό και είχε συζητηθεί τότε...
Ελπίζω όλοι να κατάλαβαν και να μην επανέλθουμε στο θέμα "είπες-είπα-ξείπα και λοιπά "Παράπονα-νουθεσίες-συμβουλές-Αναδρομές στο παρελθόν"...

Ας σταματήσουν εδώ και τα off topic γιατί το ξεσκίσαμε πάλι...
Οτιδήποτε από τα παραπάνω κριθεί ως άσχετο με το θέμα θα μεταφερθεί όπως του πρέπει...

Σαφως και βοήθησες συνονόματε.
Ετσι ξεκαθαρίζουμε το τοπίο.
Μαγκες αν σας φαίνονται λιγα τα 180 μουλάρια ας παίρνατε OPC oeo :o

Προφανώς, σιγουρά σε τέτοιους παράγοντες οφείλονται οι τεράστιες απώλειες.
Οπότε συνονόματε τα 180 είναι όντως 180! :)

Χαίρομαι που λύθηκε το θέμα και είμαι πάντοτε στην διάθεση σας.

Ετσι εξηγειται γιατι στο δικο μου εβγαλε 75 αλογα στον τροχο!!! :lol:

Στο καθέ τροχό ... :lol:

Φιλικά,
Γιάννης

ilias/333
09-12-2010, 10:20
75 ---75
::::::::: = 300 :47: !!! ΟΥΑΟΥ !!! ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ :thumbsup:
75 ---75

PoLiThS
09-12-2010, 18:44
θελε... εγω το οδηγησα παντως...

shotcon
09-12-2010, 20:50
Καλά κάνω και καβαλάω τον γάιδαρό μου. Άλλη απόλαυση.

ilias/333
10-12-2010, 08:37
θελε... εγω το οδηγησα παντως...

:33::33::33:
:biggrin5::biggrin5::biggrin5:

lakiss51
10-12-2010, 14:47
Προφανώς, σιγουρά σε τέτοιους παράγοντες οφείλονται οι τεράστιες απώλειες.
Οπότε συνονόματε τα 180 είναι όντως 180! :)

Χαίρομαι που λύθηκε το θέμα και είμαι πάντοτε στην διάθεση σας.

Στο καθέ τροχό ... :lol:

Φιλικά,
Γιάννης
Οδηγησες το αυτ/το; σου εδωσε την εντυπωση οτι πραγματι εχει 180 ιππους στο δρομο;

Markakis.Ioannis
10-12-2010, 18:53
Φίλε lakiss51,

Έχω οδηγήσει (και φυσικά βελτιώσει…) και Insignia 1.6T (όχι μόνο 1) αλλά και όλα τα μοντέλα που φοράνε το μοτέρ 1.6Τ (καθώς είχα και ο ίδιος Astra 1.6T πριν πάρω το GT) και δεν θέλω να πιστεύω ότι η ερώτηση σου είναι προσβλητική αλλά όντως πιστεύεις αυτό που με ρωτάς.

Σχετικά με το αν οι απώλειες της μετάδοσης είναι ίδιες πάνω στο dyno σε σχέση με τον δρόμο, πιστεύω πως έδωσα μια τεχνικά τεκμηριωμένη απάντηση παραπάνω.

Σχετικά με την επιτάχυνση για να σε βοηθήσω λίγο, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το insignia είναι κάπως βαρύ καθώς είναι οικογενειακό αυτοκίνητο, και η αναλόγια Βάρους / Ισχύος είναι μόλις 8,3 Kg / Hp, σε σχέση μ’ ένα Astra GTC 1.6T που έχει μόλις 6,7 Kg/Hp .
Το insignia 1.6T έχει πλησιέστερη αναλογία βάρους/ισχύος μ’ ένα Astra GTC 1.8 atmo στις υψηλές στροφές με αλλά με σαφώς καλύτερες αναλογίες βάρους / ροπής στις χαμηλομεσαίες.

Οπότε με βάση αυτά που σου περιγράφω μου φαίνεται απόλυτα λογική η επιτάχυνση του αυτοκίνητου με τον 1.6Τ κάτω από το καπό.

Ελπίζω να βοήθησα στο να λυθούν οι απορίες σου.

Φιλικά,
Γιάννης

lakiss51
10-12-2010, 20:53
Φίλε lakiss51,

Έχω οδηγήσει (και φυσικά βελτιώσει…) και Insignia 1.6T (όχι μόνο 1) αλλά και όλα τα μοντέλα που φοράνε το μοτέρ 1.6Τ (καθώς είχα και ο ίδιος Astra 1.6T πριν πάρω το GT) και δεν θέλω να πιστεύω ότι η ερώτηση σου είναι προσβλητική αλλά όντως πιστεύεις αυτό που με ρωτάς.

Σχετικά με το αν οι απώλειες της μετάδοσης είναι ίδιες πάνω στο dyno σε σχέση με τον δρόμο, πιστεύω πως έδωσα μια τεχνικά τεκμηριωμένη απάντηση παραπάνω.

Σχετικά με την επιτάχυνση για να σε βοηθήσω λίγο, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το insignia είναι κάπως βαρύ καθώς είναι οικογενειακό αυτοκίνητο, και η αναλόγια Βάρους / Ισχύος είναι μόλις 8,3 Kg / Hp, σε σχέση μ’ ένα Astra GTC 1.6T που έχει μόλις 6,7 Kg/Hp .
Το insignia 1.6T έχει πλησιέστερη αναλογία βάρους/ισχύος μ’ ένα Astra GTC 1.8 atmo στις υψηλές στροφές με αλλά με σαφώς καλύτερες αναλογίες βάρους / ροπής στις χαμηλομεσαίες.

Οπότε με βάση αυτά που σου περιγράφω μου φαίνεται απόλυτα λογική η επιτάχυνση του αυτοκίνητου με τον 1.6Τ κάτω από το καπό.

Ελπίζω να βοήθησα στο να λυθούν οι απορίες σου.

Φιλικά,
Γιάννης

Συγγνωμην εαν φανηκε ειρωνικη η ερωτηση μου, αλλα ΒΕΒΑΙΩΣ και δεν ειναι. Το οτι οδηγησες ειναι σιγουρο, αλλα ηθελα, απλα, να μου πεις εαν σου φαινεται η "κινηση" του Insignia ισοδυναμη/αναλογη με τα 180 αλογα. Και φυσικα, λογω των...λογων που αναφερες και που ολοι ξερουμε, νομιζω οτι δεν σου ...φαινεται - αφου το εξισωνεις με ενα ατμοσφαιρικο 1,8 (140 ιππους δεν εχει; ). Νομιζω οτι η αναλογια βαρους/ιππους ειναι χειροτερη απο αυτη που λες για ενα οικογενειακο αυτ/το που φορτωνεται μια...οικογενεια. Με 4 ενηλικα ατομα συν τα πραγματα τους, καυσιμο, ρεζερβα θεοβαρη, το βαρος πλησιαζει στους 2 τονους, και η αναλογια πλησιαζει στα 11κ/ιπ - εξ ου και η σχετικη δυσκολια στο δρομο, κυριως σε 5η/6η ταχ, αλλα οχι σε πολλεεες στροφες.
Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Iannis
13-12-2010, 08:10
Καλησπέρα σε όλους,

Σας εχώ παραθέσει το link και στο topic "1.6turbo Tuning (Μηχανικές βελτιώσεις)" διότι εκτιμώ ότι έκει είναι κανονικά on topic το post.

Επειδή την συγκεκριμένη ημέρα είχε εκδηλωθεί ενδιαφέρον για προτάσεις βελτίωσης σας το παρουσίασα και εδώ, ελπίζω να μην δημιουργηθηκε πρόβλημα.

Φιλικά,
Γιάννης

Συνομε, 39 ίπποι παραπάνω δηλαδη παμε 219
Υπάρχει θεμα αξιοπιστίας μετα την μετατροπή?
Ευχαριστώ

kawasaki69john
14-12-2010, 12:07
Ευχαριστώ

καποιος εβαλε πριν ενα χρονο περιπου εγω και δυο αλλοι πριν 6 μηνες και αλλοι πριν ενα μηνα.εγω λεω ειναι αξιοπιστο.:D:auto::D

shotcon
14-12-2010, 13:26
Το κόστος το ξέρουμε της αναβάθμισης αυτής;

kawasaki69john
14-12-2010, 15:00

κωστα πρεπη να πας να δης μεσα στο σαϊτ του εχει τιμες...για τιμες για εμας εδω στο κλαμπ δεν ειδα ακομα..για το δικο μου εγγεφαλακι κανει 550 ευρω

ΑΓΓΕΛΟΣ
14-12-2010, 16:00
κωστα πρεπη να πας να δης μεσα στο σαϊτ του εχει τιμες...για τιμες για εμας εδω στο κλαμπ δεν ειδα ακομα..για το δικο μου εγγεφαλακι κανει 550 ευρω

Τους ιππους αυτους τους κανει μονο ενα εγκεφαλακι?

PoLiThS
14-12-2010, 18:33
στα διλιτρα φτανει μεχρι και +90 ιππους ενας εγκεφαλος...

kawasaki69john
14-12-2010, 18:40
Τους ιππους αυτους τους κανει μονο ενα εγκεφαλακι?

ναι,γιατι παραξενευεσαι??:dunno::dunno::dunno:

shotcon
14-12-2010, 20:08
Είδα τις τιμές. Αρκετά λογικές ειδικά η προσφορά με τους +70 ίππους. Αρκετά δελεαστική η δυνατότητα ενεργοποίησης με το πάτημα του sport.

Αν δεν απολύανε την γυναίκα μου, εάν δεν μου κόβατε 5.500€ τον χρόνο από τα έσοδά μου, σίγουρα θα την έκανα την μετατροπή.

kawasaki69john
14-12-2010, 21:50
Είδα τις τιμές. Αρκετά λογικές ειδικά η προσφορά με τους +70 ίππους. Αρκετά δελεαστική η δυνατότητα ενεργοποίησης με το πάτημα του sport.

Αν δεν απολύανε την γυναίκα μου, εάν δεν μου κόβατε 5.500€ τον χρόνο από τα έσοδά μου, σίγουρα θα την έκανα την μετατροπή.

κωστα αυτα που ειδες συγουρα ειναι χωρις την εκπτωση που κανει στο κλαμπ και την οποια ενα μηνα τωρα δεν την ποσταρουνε..

Markakis.Ioannis
14-12-2010, 23:44
Ευχαριστώ

Φιλε Σύνομε,

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά μόλις εχθές το βράδυ γύρισα στην Ελλάδα εξ' αιτίας ενός ταξιδιού στο Βερολίνο για επαγγελματικούς λόγους.
Η αύξηση της ιπποδύναμης γίνεται σε πλαίσια πολύ υψηλών standard αξιοπιστίας. Ο κύριος λόγος είναι ότι δεν αυξάνεται η μέγιστη ροπή σε σημείο που να κινδυνεύει ο κινητήρας.

Χρησιμοποιούμε την συγκεκριμένη μεθοδολογία 4-5 χρόνια σε πολλές εκατοντάδες αυτοκίνητα 1.6Τ κάθε χρόνο με μηδενικές ζημιές! Αυτό λέει πολλά. Ακόμα επειδή γίνεται ρύθμιση του εγκεφάλου του αυτοκινήτου (και όχι εγκεφαλάκι όπως με ρώτησες) ρυθμίζεται ο ίδιος ο εγκέφαλος να λειτουργεί με αυτές τις ρυθμίσεις και σε καμία περίπτωση δεν αλλοιώνεται κάποιο σήμα αισθητήρα (π.χ. πίεσης εισαγωγής, κτλ) έτσι ώστε να παραπλανάται ο εγκέφαλος και να σηκώνει πίεση στην εισαγωγή χωρίς να ξέρει όμως στην πραγματικότητα τις πραγματικές συνθήκες του κινητήρα.
.
Συνεπώς με τον προγραμματισμό ρυθμίζονται όλες τις παράμετροι στις ορθές τιμές με τον κινητήρα να λειτουργεί υποδειγματικά σε όλες τις συνθήκες (κλιματολογικές και οδηγικές).

Φιλικά,
Γιάννης

Markakis.Ioannis
14-12-2010, 23:55

Φίλε shotcon,

Υπάρχει προνομιακή τιμολογιακή πολιτική για το club. Σου έχω στείλει p.m.

Φιλικά,
Γιάννης

ΑΓΓΕΛΟΣ
15-12-2010, 09:28
Φίλε shotcon,

Υπάρχει προνομιακή τιμολογιακή πολιτική για το club. Σου έχω στείλει p.m.

Φιλικά,
Γιάννης

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προσφορα για το club που να μπορουμε να τη δουμε ολοι και τι ακριβος κανει (ιπους στη ροδα, τι αλλαγες γινονται, για 1,6 και 2,0 ξεχωριστα) Ευχαριστω.

jimmys
15-12-2010, 14:04
Για την προσφορά που ρωτάτε θα ανέβει αν όχι αυτή τη βδομάδα, σίγουρα αρχές της άλλης.

Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει προσφορα για το club που να μπορουμε να τη δουμε ολοι και τι ακριβος κανει (ιπους στη ροδα, τι αλλαγες γινονται, για 1,6 και 2,0 ξεχωριστα) Ευχαριστω.

Ήδη έχουν δωθεί τα link στα αντίστοιχα θέματα από τον κ.Μαρκάκη για να δείτε ακριβώς κάνει:

1.6turbo Tuning (Μηχανικές βελτιώσεις) : http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=55685&postcount=763

2.0turbo Tuning (Μηχανικές βελτιώσεις) : http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=55778&postcount=113

Markakis.Ioannis
15-12-2010, 22:01
Συγγνωμην εαν φανηκε ειρωνικη η ερωτηση μου, αλλα ΒΕΒΑΙΩΣ και δεν ειναι. Το οτι οδηγησες ειναι σιγουρο, αλλα ηθελα, απλα, να μου πεις εαν σου φαινεται η "κινηση" του Insignia ισοδυναμη/αναλογη με τα 180 αλογα. Και φυσικα, λογω των...λογων που αναφερες και που ολοι ξερουμε, νομιζω οτι δεν σου ...φαινεται - αφου το εξισωνεις με ενα ατμοσφαιρικο 1,8 (140 ιππους δεν εχει; ). Νομιζω οτι η αναλογια βαρους/ιππους ειναι χειροτερη απο αυτη που λες για ενα οικογενειακο αυτ/το που φορτωνεται μια...οικογενεια. Με 4 ενηλικα ατομα συν τα πραγματα τους, καυσιμο, ρεζερβα θεοβαρη, το βαρος πλησιαζει στους 2 τονους, και η αναλογια πλησιαζει στα 11κ/ιπ - εξ ου και η σχετικη δυσκολια στο δρομο, κυριως σε 5η/6η ταχ, αλλα οχι σε πολλεεες στροφες.
Ευχαριστω για την απαντηση σου.

Φίλε lakiss54,

Για να σε διευκολύνω ακόμα περισσότερο σχετικά με την αίσθηση της ύπαρξης ή όχι των 180 ίππων χρησιμοποίησα τις μηχανολογικές μου γνώσεις και δημιούργησα δυο αναλυτικά μοντέλα προσομοίωσης χρησιμοποιώντας τα πραγματικά δεδομένα σχετικά με την μετάδοση, τις τριβές κύλισης αλλά και τις αεροδυναμικές απώλειες για το Astra GTC 1.6T και το Insignia 5d 1.6T.

Χρειάστηκε αρκετό χρόνο για να ολοκληρωθεί η μελέτη αλλά το έκανα με μεγάλη μου χαρά και πιστεύω παραθέτοντας τ’ αποτελέσματα ότι ανεβαίνουμε ένα άλλο επίπεδο των τεχνικών συζητήσεων που θα ζήλευαν πολλοί :).

Σου παραθέτω λοιπόν τ’ αποτελέσματα των προσομοιώσεων.

http://img820.imageshack.us/img820/2435/simulationvehiclespeed.jpg
Λαμβάνοντας υπ’ όψιν λοιπόν ότι οι κινητήρες αποδίδουν ακριβώς την ίδια ονομαστική ισχύ, ότι η ποιότητα των ελαστικών είναι ακριβώς η ίδια, ότι η πρόσφυση του οδοστρώματος είναι ιδανική, αλλά και ότι η ικανότητα των οδηγών στις αλλαγές ταχυτήτων είναι πανομοιότυπη βλέπουμε την μεταβολή της ταχύτητας συναρτήσει του χρόνου.

Παρατηρούμε ότι μόνο με τα 300 Kg διαφορά η διαφορά στα 0-100 Km/h είναι 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο.

Σχετικά με την αίσθηση όμως, το φυσικό μέγεθος που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο σώμα είναι η επιτάχυνση. Σου παραθέτω λοιπόν το διάγραμμα της επιτάχυνσης συναρτήσει της μεταβολής του χρόνου στην διάρκεια των 0-100 Km/h.

http://img529.imageshack.us/img529/2472/simulationvehicleaccele.jpg

Όπως βλέπεις με κύριο παράγοντα το βάρος η διαφορά στην επιτάχυνση στην πρώτη ταχύτητα είναι 0.2 g (1 g το Astra GTC έναντι 0.8g του Insignia) και γενικά η διαφορά στην επιτάχυνση είναι της τάξεως του 20%. Οπότε δεν οφείλεται η αίσθηση στις απώλειες της μετάδοσης και ο τρόπος που επιταχύνει το Insignia είναι απόλυτα φυσιολογικός για ένα όχημα 1550 Κιλών και 180 Ίππων.

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά,
Γιάννης

luke
15-12-2010, 22:41
Φίλε Γιάννη....:14::14::14::14:
Ετσι απλά

kawasaki69john
15-12-2010, 22:46
μπραβο σου πολυ καλη δουλεια.να εισαι καλα σε ευχαριστω..παντως απο την αρχη τους ελεγα οτι το ινσιγκνια δεν ειναι για επιταχυνση με το βαρος που εχει αλλα ειναι πολυ καλο απο τα 150 και πανω λογο της οπιλσθενουσας που εχουμε πολυ χαμηλη[ 0.27].

lakiss51
15-12-2010, 23:21
Φίλε lakiss54,

Για να σε διευκολύνω ακόμα περισσότερο σχετικά με την αίσθηση της ύπαρξης ή όχι των 180 ίππων χρησιμοποίησα τις μηχανολογικές μου γνώσεις και δημιούργησα δυο αναλυτικά μοντέλα προσομοίωσης χρησιμοποιώντας τα πραγματικά δεδομένα σχετικά με την μετάδοση, τις τριβές κύλισης αλλά και τις αεροδυναμικές απώλειες για το Astra GTC 1.6T και το Insignia 5d 1.6T.

Χρειάστηκε αρκετό χρόνο για να ολοκληρωθεί η μελέτη αλλά το έκανα με μεγάλη μου χαρά και πιστεύω παραθέτοντας τ’ αποτελέσματα ότι ανεβαίνουμε ένα άλλο επίπεδο των τεχνικών συζητήσεων που θα ζήλευαν πολλοί :).

Σου παραθέτω λοιπόν τ’ αποτελέσματα των προσομοιώσεων.

Λαμβάνοντας υπ’ όψιν λοιπόν ότι οι κινητήρες αποδίδουν ακριβώς την ίδια ονομαστική ισχύ, ότι η ποιότητα των ελαστικών είναι ακριβώς η ίδια, ότι η πρόσφυση του οδοστρώματος είναι ιδανική, αλλά και ότι η ικανότητα των οδηγών στις αλλαγές ταχυτήτων είναι πανομοιότυπη βλέπουμε την μεταβολή της ταχύτητας συναρτήσει του χρόνου.

Παρατηρούμε ότι μόνο με τα 300 Kg διαφορά η διαφορά στα 0-100 Km/h είναι 1 ολόκληρο δευτερόλεπτο.

Σχετικά με την αίσθηση όμως, το φυσικό μέγεθος που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο σώμα είναι η επιτάχυνση. Σου παραθέτω λοιπόν το διάγραμμα της επιτάχυνσης συναρτήσει της μεταβολής του χρόνου στην διάρκεια των 0-100 Km/h.

Όπως βλέπεις με κύριο παράγοντα το βάρος η διαφορά στην επιτάχυνση στην πρώτη ταχύτητα είναι 0.2 g (1 g το Astra GTC έναντι 0.8g του Insignia) και γενικά η διαφορά στην επιτάχυνση είναι της τάξεως του 20%. Οπότε δεν οφείλεται η αίσθηση στις απώλειες της μετάδοσης και ο τρόπος που επιταχύνει το Insignia είναι απόλυτα φυσιολογικός για ένα όχημα 1550 Κιλών και 180 Ίππων.

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά,
Γιάννης

Bεβαιως και βοηθησες αγαπητε, και ευχαριστω.
Καπου διαβασα παραπανω οτι αποφευγεται (με τις ρυθμισεις) η μεγαλη αυξηση της ροπης προς αποφυγη επιβαρυνσεων στις ανοχες του κινητηρα. Ρωτω λοιπον: ειναι αρκετη απο μονη της η αυξηση ιππων χωρις την αντιστοιχη (ή αναλογη) αυξηση της ροπης, προκειμενου να επιτευχθει ο στοχος μας;

Markakis.Ioannis
16-12-2010, 00:49
Bεβαιως και βοηθησες αγαπητε, και ευχαριστω.
Καπου διαβασα παραπανω οτι αποφευγεται (με τις ρυθμισεις) η μεγαλη αυξηση της ροπης προς αποφυγη επιβαρυνσεων στις ανοχες του κινητηρα. Ρωτω λοιπον: ειναι αρκετη απο μονη της η αυξηση ιππων χωρις την αντιστοιχη (ή αναλογη) αυξηση της ροπης, προκειμενου να επιτευχθει ο στοχος μας;

Φίλε lakiss51,

Προφανώς παρεξηγήθηκε αυτό που είπαμε σχετικά με την ροπή. Οπότε ορθά και εύλογα έθεσες αυτό το ερώτημα έτσι ώστε να ξεκαθαρίσουμε και να το καταλάβουν καλύτερα όσοι πιθανώς να το είχαν παρεξηγήσει.

Από φυσικής έννοιας, δεν μπορείς ν' αυξήσεις την ιπποδύναμη αν δεν αυξήσεις την ροπή στο ίδιο εύρος στροφών καθώς τα δυο μεγέθη είναι ανάλογα.

Η ιπποδύναμη είναι ανάλογη των στροφών κινητήρα και της ροπής επί μια σταθερά . Αυτό που δεν ανεβάζουμε σκόπιμα για την υψηλή αξιοπιστία του κινητήρα είναι η απόλυτη τιμή μέγιστης ροπής.

Το stock μοτέρ αποδίδει μεν 28Kgm ροπής αλλά μόλις για ένα φάσμα 600-800 σ.α.λ. όσο δηλαδή διαρκεί και η διαδικασία του overboost. Συνεπώς την επιτάχυνση που δημιουργείται από τα 28 Kgm την αισθάνεσαι για πάρα παρά πολύ λίγο καθώς από εκεί και έπειτα ο κινητήρας κρεμάει.

Από την άλλη πλευρά, με τον custom προγραμματισμό, η ροπή σταθεροποιείται στα 28+ Kgm και είναι κατά πολύ υψηλότερη σε όλο τον φάσμα των στροφών έως στον κόφτη σε σχέση με την stock ρύθμιση.

Συνεπώς το αυτοκίνητο επιταχύνει με πολύ υψηλότερο ρυθμό σε όλο το φάσμα των στροφών και σου φυσικά καλύπτει απόλυτα την sport αίσθηση που αναζητάς.

Φιλικά,
Γιάννης

lakiss51
16-12-2010, 09:04
Αυτό που δεν ανεβάζουμε σκόπιμα για την υψηλή αξιοπιστία του κινητήρα είναι η απόλυτη τιμή μέγιστης ροπής.
.........

Από την άλλη πλευρά, με τον custom προγραμματισμό, η ροπή σταθεροποιείται στα 28+ Kgm και είναι κατά πολύ υψηλότερη σε όλο τον φάσμα των στροφών έως στον κόφτη σε σχέση με την stock ρύθμιση.

Συνεπώς το αυτοκίνητο επιταχύνει με πολύ υψηλότερο ρυθμό σε όλο το φάσμα των στροφών και σου φυσικά καλύπτει απόλυτα την sport αίσθηση που αναζητάς.

Φιλικά,
Γιάννης
Διακρινω μια αντιφαση ή οχι;

Markakis.Ioannis
16-12-2010, 09:51
Διακρινω μια αντιφαση ή οχι;

Φίλε lakiss51,

Η απαντηση είναι όχι. Για να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά, Ο κινητήρας σε stock μορφή κάνει ένα ξέσπασμα για 800 σ.α.λ. και αποδίδει 28Kgm ροπή. Απο εκεί και πέρα λειτουργεί με 25 Κgm ροπή η οποία πέφτει απο τις 5800 σ.α.λ και καταλήγει στον κόφτη με 190 Nm.

Με την αναβάθμιση η ροπή δεν κάνει ξέσπασμα αλλά διατηρείται έως τις 5800 σ.α.λ. στα 28 Kgm και στον κόφτη 240 Nm.

Και στις δυο περιπτώσεις η ροπή δεν ξεπερνάει τα 28 Kgm, αλλά στην δευτερη περίπτωση τα 28 Kgm τα έχεις για ένα ευρύ φάσμα σροφών έως τις 5800 σ.α.λ. και στον κόφτη έχεις 240 Nm ενώ σε stock μορφή η ροπή είναι 28 Kgm για ένα φάσμα μόλις 800 σ.α.λ. και στον κοφτη 190 Nm.

Φιλικά,
Γιάννης

lakiss51
16-12-2010, 10:16
Φίλε lakiss51,

Η απαντηση είναι όχι. Για να στο εξηγήσω πιο αναλυτικά, Ο κινητήρας σε stock μορφή κάνει ένα ξέσπασμα για 800 σ.α.λ. και αποδίδει 28Kgm ροπή. Απο εκεί και πέρα λειτουργεί με 25 Κgm ροπή η οποία πέφτει απο τις 5800 σ.α.λ και καταλήγει στον κόφτη με 190 Nm.

Με την αναβάθμιση η ροπή δεν κάνει ξέσμασμα αλλά διατηρείται έως τις 5800 σ.α.λ. στα 28 Kgm και στον κόφτη 240 Nm.

Και στις δυο περιπτώσεις η ροπή δεν ξεπερνάει τα 28 Kgm, αλλά στην δευτερη περίπτωση τα 28 Kgm τα έχεις για ένα ευρύ φάσμα σροφών έως τις 5800 σ.α.λ. και στον κόφτη έχεις 240 Nm ενώ σε stock μορφή η ροπή είναι 28 Kgm για ένα φάσμα μόλις 800 σ.α.λ. και στον κοφτη 190 Nm.

Φιλικά,
Γιάννης

Αριστα φιλε μου:thumbsup:
Συνεπως με τη νεα ρυθμιση αποκαθισταται κατα πολυ η "αδυναμια" (λογω βαρους) του κινητηρα εναντι του ελαφρυτερου Αστρα; Και, αυτη η "φοβερη" αισθηση που ειχαμε (πριν την ...υποβαθμιση, ουσιαστικα) με εκεινη την "κλωτσια" μολις εμπαινε το τουρμπο, διατηρειται στο ευρυτατο φασμα στροφων που αναφερεις; Εαν ναι...εδω ειμαστε το νεο ετος:D

Markakis.Ioannis
16-12-2010, 11:44
Αριστα φιλε μου:thumbsup:
Συνεπως με τη νεα ρυθμιση αποκαθισταται κατα πολυ η "αδυναμια" (λογω βαρους) του κινητηρα εναντι του ελαφρυτερου Αστρα; Και, αυτη η "φοβερη" αισθηση που ειχαμε (πριν την ...υποβαθμιση, ουσιαστικα) με εκεινη την "κλωτσια" μολις εμπαινε το τουρμπο, διατηρειται στο ευρυτατο φασμα στροφων που αναφερεις; Εαν ναι...εδω ειμαστε το νεο ετος:D

Φίλε lakiss51,

Ακριβώς, η αδυναμία έναντι του κατά πολύ ελαφρύτερου Astra GTC αποκαθίσταται όπως είπες.

Τώρα είμαι σίγουρος ότι έχεις κατανοήσει απόλυτα τι έννοώ :), η ροπή είναι στην ουσία ο τρόπος που επιταχύνει ο κινητήρας, συνεπώς ο ρυθμός της επιτάχυνσης εξ' αιτίας των 28Kgm (το λεγόμενο κλότσημα) με stock ρυθμίσεις, μετά τον custom προγραμματισμό διατηρείται σε σχεδόν όλο το φάσμα των στροφών!

Αυτός ήταν και ο λόγος που σου είπα ότι θα ικανοποιήσει τις αισθήσεις σου για sport οδήγηση.

Φιλικά,
Γιάννης

dimpilot
06-01-2011, 20:29
καλησπερα και χρονια πολλα ειμαι κατοχος του 1.6τ sport και θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με το προγραμμα της mgi 1st stage αν το έχει βάλει κανείς-εντυπώσεις

afados
07-01-2011, 08:15
Το έχω βάλει και η διαφορά είναι μεγάλη.
Βασικά προτίμησα το οικονομίας μιας και έχω κάνει μετατροπή και σε υγραέριο και όντως υπάρχει μια βελτίωση της τάξης του 0.5 λίτρου στην κατανάλωση.
Αν και έχω κάνει μόλις 1000 χλμ πιστεύω ότι αξίζει τα χρήματά του.
Η ροπή είναι πολύ καλή και ανοίγει πολύ γραμμικά το αυτοκίνητο.

dimpilot
08-01-2011, 13:19
καλησπερα.χθες μιλησα με τον κο Μαρκακη ο οποιος ηταν πολυ κατατοπισμενος επι του θεματος και το μονο που μενει ειναι ενα demo πριν την εγκατασταση.Η διαφορα στην ροπη απο τις χαμηλες πως ειναι?

victor
08-01-2011, 15:49
Κύριε Μαρκάκη σας έχω αποστείλει pm τόσο στο forum , όσο και στην ιστοσελίδα σας.

afados
10-01-2011, 07:14
Η ροπή από χαμηλά είναι πολύ καλύτερη με εντυπωσιακή την γραμμικότητα του κινητήρα χωρίς τα τρελά ξεσπάσματα και μετά το απότομο βύθισμα.

daniel
11-01-2011, 20:09
Κάποια στιγμή ρώτησα ένα βελτιωτή που παρουσίαζε πρόγραμμα για 1.6τ, το οποίο ενεργοποιείται με το κουμπί sport. Σε περεταιρω αναλυση μου διευκρινισε ομως οτι το προγραμμα μπαινει γενικα σε όλες τις θέσεις του flexride, αλλά είναι αισθητό περισσότερο στο sport λόγω του overboost. Αν είναι εύκολο κ. Μαρκάκη να μας εξηγήσετε τι γίνεται ακριβώς με την δικιά σας βελτίωση.

Markakis.Ioannis
13-01-2011, 21:25
Κάποια στιγμή ρώτησα ένα βελτιωτή που παρουσίαζε πρόγραμμα για 1.6τ, το οποίο ενεργοποιείται με το κουμπί sport. Σε περεταιρω αναλυση μου διευκρινισε ομως οτι το προγραμμα μπαινει γενικα σε όλες τις θέσεις του flexride, αλλά είναι αισθητό περισσότερο στο sport λόγω του overboost. Αν είναι εύκολο κ. Μαρκάκη να μας εξηγήσετε τι γίνεται ακριβώς με την δικιά σας βελτίωση.

Φίλε Daniel,

Σχετικά με την ενεργοποίηση του προγράμματος με το κουμπί sport, υπάρχει η δυνατότητα ο κινητήρας να λειτουργεί με δυο modes πίεσης, χαμηλή όταν το κουμπί sport δεν είναι πατημένο και υψηλότερη όταν πατηθεί το κουμπί.

Σε γενικές γραμμές η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος στα πρώτα στάδια διότι η κατανάλωση σε γενικές γραμμές είναι η ίδια είτε το κουμπί sport είναι πατημένο είτε όχι.

Ο λόγος είναι ότι όταν π.χ. ο κινητήρας λειτουργεί σε συνθήκες κίνησης μέσα στην πόλη αλλά είτε ταξιδεύει κάποιος με σταθερή ταχύτητα, η αναλογία αέρα καυσίμου είναι στοιχείομετρική, είτε το μοτέρ είναι με εργοστασιακό πρόγραμμα είτε είναι με full 4o στάδιο.

Όταν λοιπόν ο οδηγός πατήσει τέρμα το γκάζι, τότε είναι που ο κινητήρας αλλάζει συμπεριφορά και χρησιμοποιεί το μέγιστο της δύναμης του, και αυτό συνήθως γίνεται σε κάποια προσπέραση.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι λοιπόν ότι σε συνθήκες σταθερής ταχύτητας και μερικού φορτίου η κατανάλωση να είναι ακριβώς η ίδια και όταν χρειάζεται κάποιος να κάνει μια άνετη προσπέραση να είναι υποχρεωμένος να πατάει πρώτα το κουμπί sport . Αν λοιπόν ξεχάσει κάποιος να πατήσει το κουμπί sport πάνω σε μια προσπέραση δεν θα έχει το μέγιστο των δυνατοτήτων του κινητήρα.

Εκτιμώ ότι περισσότερο νόημα έχει η συγκεκριμένη εφαρμογή στο 4ο στάδιο με όφελος να μην χρειάζεται να δαπανηθούν χρήματα για boost controller που υποστηρίζει πολλαπλά modes πιέσεων.

Σχετικά με το overboost στην δική μας περίπτωση το εξομαλύνουμε διότι αν μελετήσεις τις εργοστασιακές καμπύλες το stock overboost είναι 1.4 bar και 29+ Kgm ροπής. Η δική μας μεθοδολογία είναι να σταθεροποιούμε την ροπή σε αυτό το επίπεδο με τον κινητήρα να είναι γραμμικός σε όλο το φάσμα των στροφών και να λειτουργεί με πολύ υψηλά standards αξιοπιστίας.

Αν λοιπόν κάποιος λοιπόν αυξήσει το εργοστασιακό overboost, πόσο μάλιστα να είναι αισθητή και μια έντονη διαφορά, η τεχνική μου άποψη είναι ότι ο κινητήρας θα λειτουργεί μ’ εξαιρετικά χαμηλά standards αξιοπιστίας.

Ελπίζω να βοήθησα και είμαι πάντοτε στην διάθεση σου.

Φιλικά,
Γιάννης

PoLiThS
14-01-2011, 01:37
Να κανω μια χαζη ερωτηση... αφου το μοτερ αντεχει... γιατι το εργοστασιο δεν το εκανε ετσι ευθυς εξ'άρχης?

Πέτρος
14-01-2011, 06:45
Να κανω μια χαζη ερωτηση... αφου το μοτερ αντεχει... γιατι το εργοστασιο δεν το εκανε ετσι ευθυς εξ'άρχης?

Καλημέρα! Να δώσω κι εγώ μια χαζή απάντηση ? Πόσες γυναίκες το έχουν κάνει μαζί σου(μου , μας) από κ*λ@ το πρώτο βράδυ ?!! Κι αυτές μπορεί να το αντέχουν αλλά κάποια πράγματα γίνονται λάου λάου και μετά από προσπάθεια. :kaloe:
Πάντως χωρίς πλάκα , νομίζω ότι μπορεί η αξιοπιστία να παραμένει, όπως λέει και ο Γίαννης , απλά η διάρκεια στην αξιοπιστία ελλατώνεται (σημαντικά ή όχι εξαρτάται από τη βελτίωση). Αντι να αντέξει πχ 300000 χλμ μπορεί να βγάλει 250000 χλμ . Εντονότερη χρήση , συντομότερη φθορά.

Άσχετο , αλλά στο δικό μας Μοντέλο (2.0Τ) η Όπελ όχι μόνο "προστάτευσε" τον κινητήρα , αλλά το παράκανε όπως λένε και μερικοί φίλοι!!!
Μόνο 220 άλογα για 1710 (ακριβώς από ζυγολόγιο με μισό ντεπόζιτο ) κιλά !
Με βλέπω να τον παίρνω το δρόμο τον κακό!!!!!

Sad13
14-01-2011, 09:18
xaxa, απίστευτη παρομοίωση.....lol

lakiss51
14-01-2011, 09:49

Nικολα, ουτε η ερωτηση ειναι χαζη, ουτε το εργοστασιο χαζο - αρα η απαντηση πολυ λογικη: φυλαει τα ρουχα ου!

shotcon
14-01-2011, 22:07
Εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει με:

α. Τους ρύπους.
β. Τις εργοστασιακές εγγυήσεις.
γ. Την αντοχή του κινητήρα σε βάθος χρόνου. (Περισσότερο από 200.000 Km)
δ. Την σχέση κόστους παραγωγής και τιμή πώλησης σε συνδιασμό με το Managment και τις διεθνείς συμφωνίες.
δ. Τον σχεδιασμό του οχήματος.
ε. Την κατηγορία και εύρος πελατών που απευθύνεται.

Markakis.Ioannis
15-01-2011, 15:33

Φίλε PoLiths,

Ή συγκεκριμένη ερώτηση είναι εύλογη και πάρα πολύ συχνή. Όπως έχουμε πει και παλαιότερα οι κατασκευαστές αυτοκινητων έχουν ν' αντιμετωπίσουν μια μεγάλη σκόπελο που λέγεται προδιαγραφές ρύπων.

Ακόμα τ' αυτοκίνητα κατασκευάζονται για όλες τις χώρες του κόσμου και για όλες τις ποιότητες καυσίμου και φυσικά μ' ένα κοινο πρόγραμμα με μικρές μικροδιαφορές ανα ήπειρο.

Συνεπώς θα ήταν εξαιρετικά δαπανηρό για το εργοστάσιο να προγραμματίζεται κάθε αυτοκίνητο ξεχωριστά ανάλογα με τις περιβαντολλογικές συνθήκες και τις ιδιαιτερότητες της κάθε περιοχής.

Ακόμα ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι ότι το μοτέρ του 1.6Τ είναι ολόιδιο και παράγεται με τρεις διαφορετικές ιπποδυνάμεις (GSi 150 Hp, Astra 1.6T 180 Hp & Corsa OPC 192 Hp.

Όπως και το μοτέρ του insignia είναι ίδιο με το GT και παράγονται με ονομαστική ιπποδύναμη 220 Ίππους και 265 Ίππους αντίστοιχα. Ακόμα σχετκά με το GT η ίδια η GM στην Αμερική πουλάει tunes για τους κινητήρες της.

Με σωστή μελέτη ένας κινητήρας μπορεί ν' αναβαθμιστεί και να λειτουργεί με πολύ υψηλά standards αξιοπιστίας.

Ελπίζω να σε βοήθησα,

Φιλικά,
Γιάννης

daniel
18-01-2011, 00:13
Φίλε Daniel,

Σχετικά με την ενεργοποίηση του προγράμματος με το κουμπί sport, υπάρχει η δυνατότητα ο κινητήρας να λειτουργεί με δυο modes πίεσης, χαμηλή όταν το κουμπί sport δεν είναι πατημένο και υψηλότερη όταν πατηθεί το κουμπί.

Σε γενικές γραμμές η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος στα πρώτα στάδια διότι η κατανάλωση σε γενικές γραμμές είναι η ίδια είτε το κουμπί sport είναι πατημένο είτε όχι.

Ο λόγος είναι ότι όταν π.χ. ο κινητήρας λειτουργεί σε συνθήκες κίνησης μέσα στην πόλη αλλά είτε ταξιδεύει κάποιος με σταθερή ταχύτητα, η αναλογία αέρα καυσίμου είναι στοιχείομετρική, είτε το μοτέρ είναι με εργοστασιακό πρόγραμμα είτε είναι με full 4o στάδιο.

Όταν λοιπόν ο οδηγός πατήσει τέρμα το γκάζι, τότε είναι που ο κινητήρας αλλάζει συμπεριφορά και χρησιμοποιεί το μέγιστο της δύναμης του, και αυτό συνήθως γίνεται σε κάποια προσπέραση.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι λοιπόν ότι σε συνθήκες σταθερής ταχύτητας και μερικού φορτίου η κατανάλωση να είναι ακριβώς η ίδια και όταν χρειάζεται κάποιος να κάνει μια άνετη προσπέραση να είναι υποχρεωμένος να πατάει πρώτα το κουμπί sport . Αν λοιπόν ξεχάσει κάποιος να πατήσει το κουμπί sport πάνω σε μια προσπέραση δεν θα έχει το μέγιστο των δυνατοτήτων του κινητήρα.

Εκτιμώ ότι περισσότερο νόημα έχει η συγκεκριμένη εφαρμογή στο 4ο στάδιο με όφελος να μην χρειάζεται να δαπανηθούν χρήματα για boost controller που υποστηρίζει πολλαπλά modes πιέσεων.

Σχετικά με το overboost στην δική μας περίπτωση το εξομαλύνουμε διότι αν μελετήσεις τις εργοστασιακές καμπύλες το stock overboost είναι 1.4 bar και 29+ Kgm ροπής. Η δική μας μεθοδολογία είναι να σταθεροποιούμε την ροπή σε αυτό το επίπεδο με τον κινητήρα να είναι γραμμικός σε όλο το φάσμα των στροφών και να λειτουργεί με πολύ υψηλά standards αξιοπιστίας.

Αν λοιπόν κάποιος λοιπόν αυξήσει το εργοστασιακό overboost, πόσο μάλιστα να είναι αισθητή και μια έντονη διαφορά, η τεχνική μου άποψη είναι ότι ο κινητήρας θα λειτουργεί μ’ εξαιρετικά χαμηλά standards αξιοπιστίας.

Ελπίζω να βοήθησα και είμαι πάντοτε στην διάθεση σου.

Φιλικά,
Γιάννης

Με βοήθησες αρκετά.. με ενδιαφέρει η απενεργοποιήση του προγράμματος ακόμα κ για ψυχολογικούς λόγους... μπορεί λόγω συνθηκών (πολλή ζέστη το καλοκαίρι π.χ.) να μήν θέλω να σηκώσει 1.6 πιεση και να πιεστεί το μοτέρ.. ακόμα θα έχω κ την χαρά να το ενεργοποιώ κ να βλέπω την διαφορά στην επίδοση. θα ήθελα ενα pm με την τιμή με αυτόν τροπο λειτουργιάς. Ευχαριστώ!

ThunderCar
18-01-2011, 07:41
Με βοήθησες αρκετά.. με ενδιαφέρει η απενεργοποιήση του προγράμματος ακόμα κ για ψυχολογικούς λόγους... μπορεί λόγω συνθηκών (πολλή ζέστη το καλοκαίρι π.χ.) να μήν θέλω να σηκώσει 1.6 πιεση και να πιεστεί το μοτέρ.. ακόμα θα έχω κ την χαρά να το ενεργοποιώ κ να βλέπω την διαφορά στην επίδοση. θα ήθελα ενα pm με την τιμή με αυτόν τροπο λειτουργιάς. Ευχαριστώ!

Πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό στην πράξη να γίνει κάτι τέτοιο. Και το λέω αυτό γιατί η λειτουργία sport δεν ενεργοποιείται μόνο πατώντας το κουμπί. Απο ότι ξέρουμε ενεργοποιείται ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης και εάν υπό κάποιες συνθήκες θεωρήσει ο εγκέφαλος ότι πρεπει να ενεργοποιήσει αυτή λειτουργία ( sport ). Aρα και το καλοκαίρι εαν δεν το σκιζεις δεν θα έχεις προβλημα. Σε αντίθετη περίπτωση πατήσεις δεν πατήσεις το κουμπακι η πίεση θα ανέβει. Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Knight
18-01-2011, 11:50
Πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό στην πράξη να γίνει κάτι τέτοιο. Και το λέω αυτό γιατί η λειτουργία sport δεν ενεργοποιείται μόνο πατώντας το κουμπί. Απο ότι ξέρουμε ενεργοποιείται ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης και εάν υπό κάποιες συνθήκες θεωρήσει ο εγκέφαλος ότι πρεπει να ενεργοποιήσει αυτή λειτουργία ( sport ). Aρα και το καλοκαίρι εαν δεν το σκιζεις δεν θα έχεις προβλημα. Σε αντίθετη περίπτωση πατήσεις δεν πατήσεις το κουμπακι η πίεση θα ανέβει. Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.

Το sport ενεργοποιείται αυτοματα ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης?
ποτε ?
Οταν σπασης το αμαξη?
η αναλογα με της στροφες?
γιατι οσες φορες προσπαθησα δεν πηγε σπορτ αυτοματα. (δεν εφτασα στα κοκκινα ομως της στροφες).

dimpilot
18-01-2011, 13:06
καλημερα insignia180 δεν μπορω να στειλω pm ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το stage1 γραμμικη λειτουργια πολυ καλη ροπη και απο χαμηλα ,καταναλωση ιδια με βλεπω και για stage2 αργοτερα,γνωμη μου το προγραμμα να ειναι στανταρ και οχι μονο στο sport απο οτι το εχω δει κιολασ καλητερα ετσι

daniel
18-01-2011, 14:59
καλημερα insignia180 δεν μπορω να στειλω pm ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το stage1 γραμμικη λειτουργια πολυ καλη ροπη και απο χαμηλα ,καταναλωση ιδια με βλεπω και για stage2 αργοτερα,γνωμη μου το προγραμμα να ειναι στανταρ και οχι μονο στο sport απο οτι το εχω δει κιολασ καλητερα ετσι

Καλησπέρα! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι είναι καλύτερα να είναι το πρόγραμμα στανταρ. μιας κ εισαι stage 1, αν σου είναι εύκολο, ανάλυσέ το λίγο.

daniel
18-01-2011, 15:13

Καλησπέρα! Όσο έχω το αυτοκίνητο δεν νομίζω να μπήκε στο sport mode από μόνο του ποτέ. Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum μπορεί να ενεργοποιηθεί σε κάποιες δυσκολες συνθήκες, ίσως αν έχει χαθεί η ευστάθεια-προσφυση του αυτοκινήτου σε κάποια στροφή... γιατί να μην έχουμε την δυνατότητα επιλογής; Αλλωστε το αυτοκίνητο σου δίνει την δυνατότητα να έχεις το πρόγραμμα sport, χωρίς να σκληραίνεις την ανάρτηση. Έτσι μπορείς να τα έχεις όλα!

dimpilot
18-01-2011, 19:14
Καλησπέρα! Όσο έχω το αυτοκίνητο δεν νομίζω να μπήκε στο sport mode από μόνο του ποτέ. Από ότι έχω διαβάσει εδώ στο forum μπορεί να ενεργοποιηθεί σε κάποιες δυσκολες συνθήκες, ίσως αν έχει χαθεί η ευστάθεια-προσφυση του αυτοκινήτου σε κάποια στροφή... γιατί να μην έχουμε την δυνατότητα επιλογής; Αλλωστε το αυτοκίνητο σου δίνει την δυνατότητα να έχεις το πρόγραμμα sport, χωρίς να σκληραίνεις την ανάρτηση. Έτσι μπορείς να τα έχεις όλα!

το προγραμμα το εβαλα για να διορθωσω το γνωστο κρεμασμα στον 1.6τ τωρα το να εχω στο normal και στο tour ενα αμαξι που να κρεμαει μετα τις 2.500 εως τις 3200 (μου εβγαλε εκει στο dyno 22kg) και μετα να πρεπει να βαλω το sport για να εχω καλυτερη χαρτογραφιση (26kg στις ιδιες στροφες και μετα σταθερα 28kg) κατα την αποψη μου δεν ειναι και το καλυτερο τωρα απο εκει και περα ειναι και πως το νιωθει ο καθενας στο αυτοκινητο του

Sad13
18-01-2011, 19:22
Δημήτρη έχεις κάνει δυναμομέτρηση με το stage 1 να τη χαζέψουμε λιγάκι?

dimpilot
18-01-2011, 19:32
Δημήτρη έχεις κάνει δυναμομέτρηση με το stage 1 να τη χαζέψουμε λιγάκι?

θα την ανεβασω πολυ ευχαριστως πεμπτη που θα εχω scaner

Markakis.Ioannis
18-01-2011, 23:11

Φίλε Daniel,

Με την ρύθμιση που κάνουμε ο κινητήρας σε καμιά περίπτωση σε πρόκειται να σηκώσει 1.6 bar πίεση ακόμα και με 45+ C θερμοκρασία περιβάλλοντος, για ευνόητους λόγους αξιοπιστίας.

Όπως έχουμε εξηγήσει και παλαιότερα διαμορφώνουμε με διαφορετικό τρόπο την διαδικασία overboost όπου με το εργοστασιακό πρόγραμμα στο dyno έδειξε ότι φτάνει τα 1.4 bar ενώ με την ρύθμιση που κάνουμε δεν ξεπερνάει τα 1.2 bar για απόλυτη αξιοπιστία.

Φυσικά έγινε κατανοητό ότι για τους λόγους που ανέφερες θέλεις την ενεργοποίηση με το κουμπί sport και φυσικά θα σε ικανοποιήσουμε :).

Ούτως ή αλλιώς αυτά είναι τα οφέλη του custom προγραμματισμού, να έχει ο κάθε ιδιοκτήτης το αυτοκίνητο του ρυθμισμένο με τον τρόπο που απολαμβάνει καλύτερα.

Σχετικά με την τιμή υπάρχει στην ενότητα με τις προσφορές καθώς υπάρχει ειδικός τιμοκατάλογος για τα μέλη, ωστόσο για την καλύτερη διευκόλυνση σου, σου έχω στείλει p.m.

Φιλικά,
Γιάννης

daniel
19-01-2011, 12:42
το προγραμμα το εβαλα για να διορθωσω το γνωστο κρεμασμα στον 1.6τ τωρα το να εχω στο normal και στο tour ενα αμαξι που να κρεμαει μετα τις 2.500 εως τις 3200 (μου εβγαλε εκει στο dyno 22kg) και μετα να πρεπει να βαλω το sport για να εχω καλυτερη χαρτογραφιση (26kg στις ιδιες στροφες και μετα σταθερα 28kg) κατα την αποψη μου δεν ειναι και το καλυτερο τωρα απο εκει και περα ειναι και πως το νιωθει ο καθενας στο αυτοκινητο του

Καλημέρα! ευχαριστώ για την απάντηση, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

dimpilot
20-01-2011, 20:41
Καλημέρα! ευχαριστώ για την απάντηση, καταλαβαίνω το σκεπτικό σου.

καλησπερα για να καταλαβεις οταν πηγαινα πολλες φορες καλαματα για δουλεια στις πρωτες στροφες ανηφορα με δευτερα και εργαλεια πισω το αμαξι κολωνε τωρα τραβαει απο πιο χαμηλα και εχω ροπη πολυ καλυτερη σχεον σε ολο το φασμα τον στροφων ,ειδα παντος διαφορα αισθητη

daniel
23-01-2011, 14:19
καλησπερα για να καταλαβεις οταν πηγαινα πολλες φορες καλαματα για δουλεια στις πρωτες στροφες ανηφορα με δευτερα και εργαλεια πισω το αμαξι κολωνε τωρα τραβαει απο πιο χαμηλα και εχω ροπη πολυ καλυτερη σχεον σε ολο το φασμα τον στροφων ,ειδα παντος διαφορα αισθητη

οταν το αγόρασα μου φαινόταν οτι ζοριζόταν σε τέτοιες περιπτωσεις, απο τότε που έστρωσε τραβάει μια χαρά! Θέλω να σου πω οτι δεν έχω κάνει καμία (υπο)αναβάθμιση και μεχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του αυτοκινήτου.

dimpilot
23-01-2011, 15:26
οταν το αγόρασα μου φαινόταν οτι ζοριζόταν σε τέτοιες περιπτωσεις, απο τότε που έστρωσε τραβάει μια χαρά! Θέλω να σου πω οτι δεν έχω κάνει καμία (υπο)αναβάθμιση και μεχρι τώρα είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την απόδοση του αυτοκινήτου.

σιγουρα και πριν τραβαγε δεν ηταν και τελειως ψοφιο αλλα δεν κανει τωρα και εκεινα τα ξεσπασματα ειναι πολυ γραμμικο με καλυτερη ροπη απο πιο λιγο χαμηλα ,νιωθεις ενα κρεμασμα με τριτη απο 2700 μεχρι 3400?

insignia1.6Τ
23-01-2011, 18:35
σιγουρα και πριν τραβαγε δεν ηταν και τελειως ψοφιο αλλα δεν κανει τωρα και εκεινα τα ξεσπασματα ειναι πολυ γραμμικο με καλυτερη ροπη απο πιο λιγο χαμηλα ,νιωθεις ενα κρεμασμα με τριτη απο 2700 μεχρι 3400?

Δημήτρη καλησπέρα καλώς ήρθες στο club, πες μου, η κατανάλωση σου έχει αυξηθεί μετά την μετατροπή σου?
Πόση κατανάλωση έχεις τώρα και πόσο σου κόστισε η μετατροπή?
Εγώ δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από τα ''ρεπρίζ'' του, μετά την αναβάθμιση είδα κάποια διαφορά αλλά σε σχέση με άλλα αμάξια με μικρότερη υποδύναμη δείχνει ψόφιο.
Ευχαριστώ.

daniel
23-01-2011, 19:44

Δεν κάνει κάποιο κρέμασμα.. Αυτό που νιώθω είναι το βάρος του στις μεγάλες ανηφόρες..

dimpilot
25-01-2011, 18:59
Δημήτρη καλησπέρα καλώς ήρθες στο club, πες μου, η κατανάλωση σου έχει αυξηθεί μετά την μετατροπή σου?
Πόση κατανάλωση έχεις τώρα και πόσο σου κόστισε η μετατροπή?
Εγώ δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από τα ''ρεπρίζ'' του, μετά την αναβάθμιση είδα κάποια διαφορά αλλά σε σχέση με άλλα αμάξια με μικρότερη υποδύναμη δείχνει ψόφιο.
Ευχαριστώ.

καλησπερα η καταναλωση ειναι ιδια δεν εχω δει την αληθεια μου καποια διαφορα πηγαινοντας πολυ ησυχα μεσα στην πολη 7.5 αμα κανω εκκινησεις φαναρι πατημενο 8.7 εγραψε με spor,το κοστος του stage 1 mig ειναι στις προσφορες του club αν ανατρεξεις εκει η αναβαθμιση σου με τι προγραμμα ειναι? απο αλλη εβδομαδα θα βαλω και το stage2 οποτε να περιμενετε dyno

insignia1.6Τ
26-01-2011, 21:34
Δημήτρη μιλάω για την αναβάθμιση που έκανα στην OPEL δεν είναι κάτι ιδιαίτερο είναι η αναβάθμιση που έκαναν σχεδόν όλοι για τον κινητήρα.
Με τα ''ρεπρίζ'' του είσαι ικανοποιημένος?
εγώ το βλέπω αρκετά τεμπέλικο, ιδιαίτερα στις χαμηλές στροφές, σε εσένα μετά την αναβάθμιση φορτώνει αμέσως ή πάλι έχει κάποια υστέρηση.

daniel
26-01-2011, 22:28
καλησπερα η καταναλωση ειναι ιδια δεν εχω δει την αληθεια μου καποια διαφορα πηγαινοντας πολυ ησυχα μεσα στην πολη 7.5 αμα κανω εκκινησεις φαναρι πατημενο 8.7 εγραψε με spor,το κοστος του stage 1 mig ειναι στις προσφορες του club αν ανατρεξεις εκει η αναβαθμιση σου με τι προγραμμα ειναι? απο αλλη εβδομαδα θα βαλω και το stage2 οποτε να περιμενετε dyno

Tι περιλαμβάνει το stage 2; τι απόδοση και κόστος; περιμένουμε εντυπώσεις..!

Dtsaros
27-01-2011, 13:05
Το sport ενεργοποιείται αυτοματα ανάλογα και με τον τρόπο οδήγησης?
ποτε ?
Οταν σπασης το αμαξη?
η αναλογα με της στροφες?
γιατι οσες φορες προσπαθησα δεν πηγε σπορτ αυτοματα. (δεν εφτασα στα κοκκινα ομως της στροφες).

Και πως θα το καταλάβεται ρε παιδιά αν μπήκε ή όχι? Αν και όποτε το αμάξι χρειατεί λόγω συνθηκών δεν πατάει μόνο του το κουμπάκι και αλλάζει ο φωτισμός στο καντράν των οργάνων αλλά απλά φορτώνει τα settings του sport mode και μόνο για όσο διάστημα αυτό κρίνεται απαραίτητο. Δεν πρόκειτε οπτικά να το δείτε ποτέ και ουσιαστικά δεν θα το νιώσετε και ποτέ γιατί όλο αυτό θα γίνει σε τέτοιες οδηγικές συνθήκες που δεν είναι εύκολο να το αντιληφθεί κανείς.

dimpilot
28-01-2011, 16:33
Καλησπέρα.Έχει καλύτερο τράβηγμα απο πιο λίγο χαμηλά αλλά μέχρι τις 2200 είναι λίγο βαρύ απο εκέι και πάνω καμία σχέση με πριν μπορείς να το κάνεις να τραβάει και απο πιο χαμηλά αλλά μετά θα χάσεις ροπή πιο ψηλά.Εγώ επέλεξα μεγαλύτερη ροπή πιο ψηλά μιας και καλό είναι να είναι πιο ησυχο μέχρι τις 2200 και για θέμα κατανάλωσης μέσα στην πόλη και απ'οτι το έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα πιστεύω΄οτι είναι καλύτερος αυτός ο συνδυασμός.Μπές στο site της MGI για να δεις με λεπτομέρεια το stage 2 για να μην στο πω απο εδω και κάνω και κανένα λάθος.Πάντως βλέπω οτι με αυτό το πρόγραμμα που έχω βάλει το αμάξι έχει γίνει πιο δυνατό και προχθές που πήγαινα λιμανάκια εκεί που φρενάρεις και πρέπει να βάλεις τρίτη για να συνεχίσεις στις στρόφές τώρα σηκώνει και με τετάρτη.

dimpilot
02-02-2011, 14:48
καλησπερα γιαννακη το αμαξι πεταει ,περιμενω dyno thanks a lot

PoLiThS
02-02-2011, 16:12
Να κανω μια ασχετη-σχετικη ερωτηση..

Ποιο ειναι το προσδοκιμο οριο ζωης μιας τουρμπινας σαν αυτη που φοραμε?

Με την βελτιωση αν και απ'οσο εχω δει παραμενει μεσα στα ορια λειτουργιας της αυτο μειωνεται ?

jotri
02-02-2011, 16:23

Με την βελτιωση αν και απ'οσο εχω δει παραμενει μεσα στα ορια λειτουργιας της αυτο μειωνεται ?

ρε νικο, ρε νικο.....τι ερωτησεις ειναι αυτές (ακους προσδοκιμο ζωης!!)
σε σενα μαμα μπορει να αντεξει 100.000 και σε μενα 200.000 (η διαφορά ειναι γιατι εσυ το σκίζεις)
μπορεί κ οχι....
οι παραγοντες ειναι πολλοι....
και μαμα κ βελτιωμένο , αμα συνεχισεις ετσι, θα το πάρεις στο χερι!!!!λοοολ:kaloe:
λοοοοοοοοοοοοολ

(εγω ηδη πηρα τον εσωτερικό μπιλιοφορο-και ξερεις δεν το παώ όπως το προηγούμενο!!!!!!!!!!!!!!!)

PoLiThS
02-02-2011, 16:30
Συμφωνω.. το σκιζω.. αλλα το ζεσταινω καλα και το κρυωνω καλα παντα...

jotri
02-02-2011, 16:39
Συμφωνω.. το σκιζω.. αλλα το ζεσταινω καλα και το κρυωνω καλα παντα...

ε, αυτο σου λέω.....αν το βελτιώσεις μέσα στα όριά του, που ξέρεις, μπορεί να χάσεις 5%?, 10 % -τυχαια τα νούμερα-απο το προσδόκιμο ζωής όπως λές αλλα μπορεί να μην το καταλάβεις και ποτέ....
παίζουν τόσα πολλά ρόλο( χρήση, συνθήκες, υλικό), που ΟΣΟ και να σπάσεις το κεφάλι σου, απάντηση δεν θα πάρεις!!!

PoLiThS
02-02-2011, 16:41
οχι βρε! αναφερομαι συγκεκριμενα στην τουρμπινα με την εννοια... στο service plan του αυτοκινητου υπαρχει επισκευη - συντηρηση της καποια στιγμη?

jotri
02-02-2011, 16:52
οχι βρε! αναφερομαι συγκεκριμενα στην τουρμπινα με την εννοια... στο service plan του αυτοκινητου υπαρχει επισκευη - συντηρηση της καποια στιγμη?

ΔΕΝ νομιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζω.............

ThunderCar
02-02-2011, 20:52

Oχι τσιγκουνιές σε λάδια/φίλτρο και κάποια στιγμή γύρω στα 100000 km ένα έλεγχο/συντήρηση και θα είμαστε ok.

Markakis.Ioannis
02-02-2011, 23:46

Φίλε PoLiThS,

Η ερώτηση σου κάθε άλλο παρά άσχετη είναι :). Με την βελτίωση, ο υπερσυμπιεστής K03 της borgwarner λειτουργεί πολύ κάτω από το όριο στροφών του άξονα του, καθώς με η ρύθμιση που γίνεται είναι έως τα 29 Kgm και τους 220 ίππους (με το stock intercooler) για υψηλή αξιοπιστία.

Ο συγκεκριμένος υπερσυμπιεστής μπορεί να φτάσει ακόμα και τους 240+ ίππους και να λειτουργεί εντός του ορίου στροφών που έχει θέσει ο κατασκευαστής.

Στο δεύτερο στάδιο, με την προσθήκη του intercooler και του ελεύθερου φίλτρου, η extra ιπποδύναμη αποδίδεται λόγω της καλύτερης ογκομετρίας του αέρα (επειδή είναι πιο ψυχρός) στον ίδιο λόγο πίεσης με το πρώτο στάδιο και το turbo δεν καταπονείτε σε καμμιά περίπτωση.

Ομοίως και για την εξάτμιση και το downpipe τα οποία βελτιώνουν την ογκομετρική ικανότητα του κινητήρα απο την πλευρά της εξαγωγής.

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά,
Γιάννης

jimmys
04-02-2011, 19:37
admin>>> Τα off topic μεταφέρθηκαν εδώ. (http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?p=60618#post60618)

luke
10-02-2011, 09:50
Η Dolly μου είναι τρισευτυχισμένη.:auto:
Κι εγώ ακόμη περισσότερο:driving:gioupi1gioupi2
Γιατί άραγε? :smilewinkgrin:

luke
10-02-2011, 09:55
Η απάντηση προσεχώς......

ATHENS
10-02-2011, 10:27
Δεν αντεξεs βρε Λουκα .....lol...lol...την ταισεs καμμια ''βελτιωμενη'' τροφή και δεν μαζευετε τωρα...lol

ThunderCar
10-02-2011, 10:30
Η Dolly μου είναι τρισευτυχισμένη.
Κι εγώ ακόμη περισσότερο
Γιατί άραγε?

Η απάντηση προσεχώς......

Απο τον κανονισμό :

- Ο τίτλος ενός θέματος θα πρέπει να είναι σχετικός με το περιεχόμενο, και όσο το δυνατόν πιο κατατοπιστικός. Αυτό βοηθάει και στην αναζήτηση χρήσιμων πληροφοριών από τους χρήστες στο μέλλον.

Οτι ισχύει για τον τίτλο ισχύει κ για το περιεχομενο .........

Mίλα καθαρά αλλιώς θα έχεις κυρώσεις !!! :13:

SVR
10-02-2011, 11:49
Πάλι λάμπες άλλαξες !!!!!

luke
10-02-2011, 14:11
Υπομονή Αντώνη έστω και με κυρώσεις.....
Δημήτρη χαθήκαμε ρε φίλε.
Ηλία κοιτα στο 1,8 βελτιωσεις.Θα σε ενδιαφέρει σιγουρα!
Το βραδακι πιστευω θα εχετε απαντήσεις.

end off topic

dimpilot
10-02-2011, 16:14
Υπομονή Αντώνη έστω και με κυρώσεις.....
Δημήτρη χαθήκαμε ρε φίλε.
Ηλία κοιτα στο 1,8 βελτιωσεις.Θα σε ενδιαφέρει σιγουρα!
Το βραδακι πιστευω θα εχετε απαντήσεις.

end off topic

καλησπερα λουκα εγω ξερω γιατι εισαι χαρουμενος νομιζω σου ριχνω λιγο σε ροπουλα ε?

Markakis.Ioannis
11-02-2011, 00:33
Χαίρεται,

Με συγχωρείτε για το ακατάλληλο της ώρας αλλά ήμουν στο δυναμόμετρο και πάλι ως αργά.

Όπως μας αποκάλυψε ο Λουκάς νωρίτερα έχει κάποιο λόγο που είναι ευχαριστημένος.

Εκτιμώ ότι τον γνωρίζω :).

http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=98

Αναμένω με χαρά τις εντυπώσεις σας,

Φιλικά,
Γιάννης

luke
11-02-2011, 14:18
Η δική μου εντύπωση εχει ηδη κατατεθεί σε προηγούμενα ποστ.gioupi1:thumbsup:
Να συμπληρώσω μόνο οτι η ανωτέρω δυναμομέτρηση στα 211 άλογα ηταν το 5ο πάτημα πάνω στο δυναμόμετρο οταν ειχε πλέον σηκώσει θερμοκρασία.
Το 1ο πάτημα ήταν αν δεν απατώμαι στα 217+ άλογα,αλλά αυτό λιγο εχει σημασία γιατί η η επιθυμία του ιδιοκτήτη ήταν η δύναμη να δοθεί σε όλο το φάσμα των στροφών και ειδικά απο 2500-3400 στρ. σε σχέση με την προηγούμενη ρύθμιση.:sifone:
Το οδήγησε και ο Σταύρος ο sts ο οποίος πιστεύω κάποια στιγμή θα αναφέρει κι αυτός τις εντυπώσεις του.:driving:
Οσον Αφορά τον Γιάννη τον Μαρκάκη και τους συνεργάτες του....:14:

lakiss51
16-02-2011, 10:08
H προταση μου για "group buy" εχει δικο της θεμα εδω http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=1447, οποτε οι ενδιαφερομενοι σπευσατε!

dimpilot
18-02-2011, 16:12
Καλησπερα εχοντας ηδη προχωρησει σε αναβαθμιση (προγραμμα και intercooler) και όντως πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο είμαι πρόθυμος σε κάποια συνάντηση Τετάρτη η Σάββατο για ένα μικρο test drive για όποιον θέλει να δεί την διαφορά.Η δικιά μου εντύπωση απο τον Κο Μαρκάκη είναι πολύ καλή και μου έλυσε τελικώς όποια απορία είχα μέχρι τώρα.

NIKOS.OPC
18-02-2011, 22:53
Καλησπερα εχοντας ηδη προχωρησει σε αναβαθμιση (προγραμμα και intercooler) και όντως πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο είμαι πρόθυμος σε κάποια συνάντηση Τετάρτη η Σάββατο για ένα μικρο test drive για όποιον θέλει να δεί την διαφορά.Η δικιά μου εντύπωση απο τον Κο Μαρκάκη είναι πολύ καλή και μου έλυσε τελικώς όποια απορία είχα μέχρι τώρα.

Καλησπερα Δημητρη,τι πιεση δουλευεις?Εχεις καποια δυναμομετρηση?Τι ic εβαλες?....συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!

jimmys
19-02-2011, 00:13
Καλησπερα Δημητρη,τι πιεση δουλευεις?Εχεις καποια δυναμομετρηση?Τι ic εβαλες?....συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις!

http://www.insigniaclub.gr/showpost.php?p=61355&postcount=50

dimpilot
19-02-2011, 12:41

καλημερα νικο dyno θα δεις στο αντιστηχο τοπικ οπως εχει γραψει και ο jimmys to ic ειναι deltafin με πιο ελευθερη ροη απο οτι μου ειπαι ο κος Μαρκακης γιατι οντως εγω προτιμησα καλητερη ροπη στις χαμιλομεσαιες παρα ψηλα λογο του γνωστου αυξημενου βαρους του insignia ,παντως ειμαι ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο ,θα με ενδιεφεραι τυχον σου αποψη

NIKOS.OPC
20-02-2011, 18:07
Τωρα την ειδα,για να ειμαι 100% ειλικρινης δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τα χρηματα του το ολο εγχειρημα για μια τοσο μικρη μικρη διαφορα,αν ομως στο δρομο εσυ εισαι ευχαριστημενος οκ.Γνωριζουμε για την αξιοπιστια του μοτερ ομως εδω βλεπω πολυ μικρες διαφορες.

Γενικα θελω να πω μηπως να δειτε ΜΟΝΟ την αλλαγη ιc με ενα dp και ενα φιλτρο μπορει το αυτοκινητο μονο με τα παραπανω να παει στην δυναμη που εχουν τα προγραμματισμενα.Ο εγκεφαλος στα δικα σας ειναι αλλος απο αυτον που εχουν τα κορσα-αστρα ομως τα αστρα πχ μαμα βγαζουν σε γνωστο δυναμομετρο εδω 180max αλογα,με εξατμιση πανε στα 185-187 με IC βγαζουν σχεδον 192-195 αλογα,τα ιδια κορσα απο μαμα 198-200 πανε στα 205-210 αλογα με το μαμα προγραμμα.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν θελετε μεχρι 205-210 αλογα δοκιμαστε με μια εξατμιση και ενα ic δειτε πως ειναι στον δρομο και στο δυναμομετρο και μετα βαλτε προγραμμα.

lakiss51
21-02-2011, 09:22
Τωρα την ειδα,για να ειμαι 100% ειλικρινης δεν ξερω κατα ποσο αξιζει τα χρηματα του το ολο εγχειρημα για μια τοσο μικρη μικρη διαφορα,αν ομως στο δρομο εσυ εισαι ευχαριστημενος οκ.Γνωριζουμε για την αξιοπιστια του μοτερ ομως εδω βλεπω πολυ μικρες διαφορες.

Γενικα θελω να πω μηπως να δειτε ΜΟΝΟ την αλλαγη ιc με ενα dp και ενα φιλτρο μπορει το αυτοκινητο μονο με τα παραπανω να παει στην δυναμη που εχουν τα προγραμματισμενα.Ο εγκεφαλος στα δικα σας ειναι αλλος απο αυτον που εχουν τα κορσα-αστρα ομως τα αστρα πχ μαμα βγαζουν σε γνωστο δυναμομετρο εδω 180max αλογα,με εξατμιση πανε στα 185-187 με IC βγαζουν σχεδον 192-195 αλογα,τα ιδια κορσα απο μαμα 198-200 πανε στα 205-210 αλογα με το μαμα προγραμμα.

Η γνωμη μου ειναι οτι αν θελετε μεχρι 205-210 αλογα δοκιμαστε με μια εξατμιση και ενα ic δειτε πως ειναι στον δρομο και στο δυναμομετρο και μετα βαλτε προγραμμα.
Μηπως εδω πρεπει να μας δωσει διευκρινισεις ο κ. Μαρκακης;

ThunderCar
21-02-2011, 10:22

Eαν αλλάξω ( Φιλτρο , dp k εξάτμιση , fic ) ειναι σίγουρο ότι χωρίς καμμια παρεμβαση με πρόγραμμα θα πάρω το κατι παραπάνω που αναφέρεις ? Και αν ναι θα λειτουργει αρκατα βελτιωμενα το αυτοκίνητο ? Εχω την εντύπωση , χωρις να εχω προηγούμενη εμπειρία , οτι αν κανω αυτές τια αλλαγες για σωστό αποτελεσμα θα πρεπει να κανω και αναπρογραμματισμο. Και αυτό το αναφέρω γιατί θεωρώ ότι χωρίς να πειράξω καθολου την πιεση στην τουρμπινα μονο με περιφερειακα δεν βγαινουν ευκολα τα αλογα. Εξ' άλλου αν δεν ανεβάσω πιεση γιατί να κανω αλλαγη ic.
Επισης χωρις επαναπρογραμματισμο ενδεχομενως μπορεί να δω 5-10 hp επιπλεον , στη Ροπή που ειναι και το ζητουμενο θα δω διαφορά ? Εκει λοιπον πιστευω οτι παιζει σημαντικο ρολο το προγραμμα και οχι στην απολυτη τιμη της ιπποδυναμης . Aυτα που λεω ειναι απορίες μου χωρίς κανενα ιχνος αντιπαραθεσης. :nono: Οι πιο ειδικοι ας απαντήσουν .

NIKOS.OPC
21-02-2011, 15:02
Eαν αλλάξω ( Φιλτρο , dp k εξάτμιση , fic ) ειναι σίγουρο ότι χωρίς καμμια παρεμβαση με πρόγραμμα θα πάρω το κατι παραπάνω που αναφέρεις ? Και αν ναι θα λειτουργει αρκατα βελτιωμενα το αυτοκίνητο ? Εχω την εντύπωση , χωρις να εχω προηγούμενη εμπειρία , οτι αν κανω αυτές τια αλλαγες για σωστό αποτελεσμα θα πρεπει να κανω και αναπρογραμματισμο. Και αυτό το αναφέρω γιατί θεωρώ ότι χωρίς να πειράξω καθολου την πιεση στην τουρμπινα μονο με περιφερειακα δεν βγαινουν ευκολα τα αλογα. Εξ' άλλου αν δεν ανεβάσω πιεση γιατί να κανω αλλαγη ic.
Επισης χωρις επαναπρογραμματισμο ενδεχομενως μπορεί να δω 5-10 hp επιπλεον , στη Ροπή που ειναι και το ζητουμενο θα δω διαφορά ? Εκει λοιπον πιστευω οτι παιζει σημαντικο ρολο το προγραμμα και οχι στην απολυτη τιμη της ιπποδυναμης . Aυτα που λεω ειναι απορίες μου χωρίς κανενα ιχνος αντιπαραθεσης. :nono: Οι πιο ειδικοι ας απαντήσουν .

Στην ροπη με ενα προγραμμα πρεπει να εχει διαφορα ομως στην δυναμομετρηση που ειδα η διαφορα ηταν στο 1 κιλο ροπης(αν θυμαμαι καλα).

Σε αυτα που εγραψα θα δεις οτι ειπα σε ΚΟΡΣΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑ ειδαμε αυτα τα νουμερα,το insignia εχει αλλο εγκεφαλο ομως γιατι να μη δεν εχει περιπου τα ιδια αποτελεσματα?θα το μαθουμε μονο αν καποιο Insignia ΠΡΙΝ κανει προγραμμα παει σε dyno με αυτα τα εξτρα...

dimpilot
21-02-2011, 15:44
Στην ροπη με ενα προγραμμα πρεπει να εχει διαφορα ομως στην δυναμομετρηση που ειδα η διαφορα ηταν στο 1 κιλο ροπης(αν θυμαμαι καλα).

Σε αυτα που εγραψα θα δεις οτι ειπα σε ΚΟΡΣΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑ ειδαμε αυτα τα νουμερα,το insignia εχει αλλο εγκεφαλο ομως γιατι να μη δεν εχει περιπου τα ιδια αποτελεσματα?θα το μαθουμε μονο αν καποιο Insignia ΠΡΙΝ κανει προγραμμα παει σε dyno με αυτα τα εξτρα...

Καλησπέρα Νίκο.Η διαφορά στην ροπή αν κοιτάξεις την καμπύλη είναι 2,2 κιλά περίπου απάνω και στις 4000 είμαι συν 4 κιλά ροπή συν 20 άλογα και στον τροχό και στην μηχανή σε σχέση με πριν και γενικά σε όλο το φάσμα είμαι συν 15 μινιμουμ αλογα, εγώ πάντως που οδηγώ το αυτοκίνητο μετα την αναβάθμιση και σε άλλο μέλος του club που οδήγησε την Κυριακή φαίνεται η πολύ μεγάλη διαφορά στην ροπή και στο τράβηγμα του αυτοκινήτου σχεδόν σε όλο το φάσμα των μεσαίων υψηλών και κατα γενική ομολογία και των δυών μας είναι αλλο αυτοκίνητο σε σχέση με πριν.Πιστεύω το αποτέλεσμα της αναβάθμισης που έκανα στον Κο Μαρκάκη φαίνεται απόλυτα στον δρόμο και άξιζε και το τελευταίο ευρώ (Προσωπικη μου παντα αποψη).:auto:

luke
21-02-2011, 19:23

Καλησπέρα Νίκο.
Οι παρακάτω δυναμομετρησεις ειναι η πρώτη Νο5 μαμά πρόγραμμα με ενα πιο ελεύθερο φίλτρο pipercross.
Η δεύτερη το ιδιο αυτοκίνητο το αχνο μόνο με πρόγραμμα (βελτιωμένο το μαμάς).
Με το έντονο ρύθμιση προγράμματος + ic .
Η διαφορά κυρίως στην ροπή που ηταν και το ζητούμενο ειδικά στις χαμηλές στρ νομίζω οτι είναι εμφανής και συγκρίσιμη.
Και στην ιπποδύναμη βέβαια σε όλο το φάσμα στρ η οποία βέβαια μπορούσε να αυξηθεί.
Η βενζίνη ήταν περίπου 97 μίξη απλής + super .
Η όλη ρύθμιση έγινε με γνώμονα την ασφάλεια του κινητήρα και την αύξηση της ροπής χαμηλά.

http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=1187

http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=98

Markakis.Ioannis
21-02-2011, 23:16
Χαίρεται σε όλους,

Απʼ ότι είδα έχουν δημιουργηθεί πολλά ερωτήματα αλλά δυστυχώς πριν λίγο γύρισα από το dyno και θα ήθελα να σας βοηθήσω και εγώ με την σειρά μου στα ερωτήματα που έχουν δημιουργηθεί.

Κατʼ αρχήν για να λυθεί η κάθε παρεξήγηση εκτιμώ ότι με βάσει αυτά που διαβάζω πρέπει να διευκρινίσουμε τα θέλω των ιδιοκτητών με τα insignia που τοποθετήθηκε στʼ αυτοκίνητα τους το πακέτο με το intercooler και τον προγραμματισμό της ECU.

Οι ιδιοκτήτες ζήτησαν τα εξής πράγματα:

1ον: Υψηλή ροπή στις χαμηλομεσαίες στροφές (2000-5000 σ.α.λ.) σε σχέση με το σκέτο πρόγραμμα διότι έχουν ένα αυτοκίνητο με βαρύ αμάξωμα και συνήθως είναι φορτωμένο με την οικογένεια τους και πολλά από τα υπάρχοντα τους.

2ον: Χρήση καυσίμου 95RON και φυσικά βελτίωση της κατανάλωσης καυσίμου.

3ον: Σαν οικογενειάρχες δεν επιθυμούν να αντικαταστήσουν την εξάτμιση τους με sport που ταυτόχρονα θα συνοδεύεται και από περισσότερο θόρυβο λόγω μικρών παιδιών και φυσικά πεθεράς :) .

4ον: Αξιοπιστία

Η δουλειά μας λοιπόν σαν μηχανολόγοι μηχανικοί είναι να μπορούμε να κάνουμε την αντίστοιχη τεχνική μελέτη ʽετσι ώστε να καλύψουμε στο 100% τις απαιτήσεις του κάθε ιδιοκτήτη κατά περίπτωση και όχι να βάζουμε όλους τους ανθρώπους στο ίδιο σακί.

Αν λοιπόν βάζαμε μόνο εξάτμιση και intercooler (εκτός ότι οικονομοτεχνικά δεν συμφέρει) θα προσβάλαμε την 1η (δίοτι το software θα έκανε adaptation στην εργοστασιακή ροπή καθώς λειτουργεί με στόχο ροπής) και την 3η απαίτηση των ιδιοκτητών (θόρυβος).

Η λύση δόθηκε με το Front Mount Intercooler KIT για να έχουμε μεν υψηλή ροπή στις χαμηλομεσαίες στροφές αλλά ταυτόχρονα χαμηλή θερμοκρασία εισαγωγής (σε σχέση με το stock intercooler) και συνεπώς καλή αντικροτικότητα για την χρήση βενζίνης 95RON (διότι καταλαβαίνετε τι θα γίνει αν ο κινητήρας κάνει κρουστική καύση, κοινώς πειράκια).

Ακόμα με την χρήση του intercooler kit δεν θα υπάρχουν απώλειες ισχύος και ροπής σε πολλαπλά ʽανοίγματαʼ και τις θερμές μέρες του καλοκαιριού.

Ακόμα βελτιώθηκε η οικονομία καυσίμου λόγω της καλύτερης ογκομετρίας από την πλευρά του μοτέρ.

Αν συγκρίνεις ποιοτικά τις δύο καμπύλες (stock και με IC) στις χαμηλομεσαίες στροφές η ροπή είναι μεν + 1Kgm αλλά μόνο για 500 σ.α.λ. όσο διαρκεί δηλαδή το overboost, και μετά η διαφορά φτάνει και τα +4 Kgm. Και όσο γίνονται ανοίγματα η ψαλίδα θʼ ανοίγει χαρακτηριστικά καθώς το stock intercooler θα ʽψήνεταιʼ κυριολεκτικά όχι μόνο λόγω του μεγέθους του, αλλά και της χωροταξικής του διάταξης καθώς βρίσκεται ανάμεσα στα ψυγεία νερού και κλιματισμού.

Το μόνο που απομένει είναι η χρήση του downpipe (διότι η κατασκευή της μήτρας έγινε σήμερα καθώς διαφέρει από τα προηγούμενα 1.6Τ) για την ελάττωση του backpressure και την βελτίωση της εξαγωγής όπου εκεί ο κινητήρας θα ξεπεράσει και τους 220 ίππους.

Όλες λοιπόν οι απαιτήσεις καλύφθηκαν στο έπακρο με κόστος όσο μιας εξάτμισης μόνο,
γι' αυτό είναι εμφανές ότι οι ιδιοκτήτες είναι πολύ χαρούμενοι διότι πήραν ότι ακριβώς ζήτησαν.

Συνεπώς αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είσαι σε θέση να μπορείς να κάνεις την αντίστοιχη μελέτη σύμφωνα με τις απαιτήσεις, οι οποίες είναι τελείως διαφορετικές ενός οικογενειάρχη από κάποιον που θέλει να κάνει κόντρες.

Εκτιμώ λοιπόν ότι τ΄ απόλυτα μέγιστα νούμερα δεν αποτελούν το μόνο κριτήριο σε μια βελτίωση.

Ελπίζω να βοήθησα,
Φιλικά,
Γιάννης

insignia180
22-02-2011, 08:10
Καλησπέρα Νίκο.Η διαφορά στην ροπή αν κοιτάξεις την καμπύλη είναι 2,2 κιλά περίπου απάνω και στις 4000 είμαι συν 4 κιλά ροπή συν 20 άλογα και στον τροχό και στην μηχανή σε σχέση με πριν και γενικά σε όλο το φάσμα είμαι συν 15 μινιμουμ αλογα, εγώ πάντως που οδηγώ το αυτοκίνητο μετα την αναβάθμιση και σε άλλο μέλος του club που οδήγησε την Κυριακή φαίνεται η πολύ μεγάλη διαφορά στην ροπή και στο τράβηγμα του αυτοκινήτου σχεδόν σε όλο το φάσμα των μεσαίων υψηλών και κατα γενική ομολογία και των δυών μας είναι αλλο αυτοκίνητο σε σχέση με πριν.Πιστεύω το αποτέλεσμα της αναβάθμισης που έκανα στον Κο Μαρκάκη φαίνεται απόλυτα στον δρόμο και άξιζε και το τελευταίο ευρώ (Προσωπικη μου παντα αποψη).:auto:

Καλημερα σε ολους
οδηγησα την Κυριακη το αυτοκινητο του Δημητρη και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.Αν και δεν μπορεσα να ανοιξω ψηλα τριτες-τεταρτες λογω κινησης το αυτοκινητο δειχνει τα δοντια του απο την εκκινηση.Εχει μεγαλη διαφορα απο τα μαμα ιδιως σε ροπη απο χαμηλα καθως η ροπη ηταν το ζητουμενο απο τον Δημητρη.Φανταζομαι τριτες-τεταρτες το αυτοκινητο θα ξεδιπλωνει τα χαρισματα της βελτιωσης ακομα περισσοτερο.Παντως μου αρεσε πολυ και εξαρταται στον καθενα μας τι θελει απο την βελτιωση του.Εγω οπως ξερεται και εχω συζητησει με τον κο Μαρκακη οταν γινει η βελτιωση θα του ζητησω περισσοτερη δυναμη ψηλα.Ο Δημητρης ηθελε περισσοτερη ροπη χαμηλα θυσιαζοντας λιγο τη δυναμη ψηλα,ειναι τι θελει ο καθενας μας.Παντως το αυτοκινητο τραβαει απο χαμηλα παρα πολυ καλα μεχρι τον κοφτη καλυτερα και απο το διλιτρο.Μπραβο κε Μαρκακη.

insigniasakis
24-02-2011, 09:37
Οποιος θέλει να δοκιμάσει εγκέφαλο γιά 1,6 turbo μπορεί να έλθει σε επαφή μαζί μου με pm μηνυμα και να του δώσω το τηλ. του kawasaki για συνενόηση.
Ο εγκέφαλος δίνει +38hp και το φτάνει στα 29Kgm ροπή και επίσης +9Km/h τελική ταχύτητα!!!
Η τοποθέτηση είναι δωρεάν και χρειάζεται 3-5 λεπτά της ώρας.
Οποιος κερνάει καφέ και βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη ή γενοκά στη Βορειο Ελλάδα ας επικοινωνήσει μαζι μου και θα το κανονίσουμε.
Επαναλαμβάνω οτι μπορεί να γίνει μόνο γιά δοκιμή και τα Σαββατοκύριακα.

lakiss51
24-02-2011, 15:47
Οποιος θέλει να δοκιμάσει εγκέφαλο γιά 1,6 turbo μπορεί να έλθει σε επαφή μαζί μου με pm μηνυμα και να του δώσω το τηλ. του kawasaki για συνενόηση.
Ο εγκέφαλος δίνει +38hp και το φτάνει στα 29Kgm ροπή και επίσης +9Km/h τελική ταχύτητα!!!
Η τοποθέτηση είναι δωρεάν και χρειάζεται 3-5 λεπτά της ώρας.
Οποιος κερνάει καφέ και βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη ή γενοκά στη Βορειο Ελλάδα ας επικοινωνήσει μαζι μου και θα το κανονίσουμε.
Επαναλαμβάνω οτι μπορεί να γίνει μόνο γιά δοκιμή και τα Σαββατοκύριακα.

Mια ματια εδω http://www.insigniaclub.gr/showthread.php?t=1277&page=4 ισως λυσει (ή γεννησει) ομως αποριες!

Markakis.Ioannis
27-02-2011, 01:46
Χαίρεται σε Όλους,

Από σήμερα υπάρχει και ο πρώτος σφυρήλατος κινητήρας της παρέας. :)

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη παρουσίαση με τα σφυρήλατα έμβολα, την εξάτμιση 76 mm κτλ κτλ θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα για τους κατόχους των 1600 cc :).

http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=102

Φιλικά,
Γιάννης

stratos7
27-02-2011, 12:31
Χαίρεται σε Όλους,

Πιστεύω ότι η συγκεκριμένη παρουσίαση με τα σφυρήλατα έμβολα, την εξάτμιση 76 mm κτλ κτλ θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα για τους κατόχους των 1600 cc :).

Φιλικά,
Γιάννης

Πω πω πολυ ωραιο μακαρι να ειχα τα λεφτα να ημουν ο δευτερος εγω!!!

insignia180
27-02-2011, 14:26
Χαίρεται σε Όλους,

Φιλικά,
Γιάννης

Γιαννη καλησπερα
με το συγκεκριμενο project θα εξαντλησετε την τουρμπινα η θα πατε για παραπανω με μεγαλυτερη?

Markakis.Ioannis
27-02-2011, 15:27
Γιαννη καλησπερα
με το συγκεκριμενο project θα εξαντλησετε την τουρμπινα η θα πατε για παραπανω με μεγαλυτερη?

Φίλε insignia180,

Με το συγκεκριμένο project μόλις στρωθεί ο κινητήρας θα τερματιστεί αρχικά η παροχή τoυ stock turbo.

Όμως ετοιμάζεται ήδη ένα νέο project για 1.6Τ και την επόμενη εβδομάδα και θα έχετε νεότερα σχετικά με το θέμα :).

Φιλικά,
Γιάννης

Markakis.Ioannis
05-03-2011, 11:15

Χαίρεται σε όλους,

Πρόσφατα ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση 3ου σταδίου ενός corsa d opc και η ρύθμιση έγινε με καύσιμο 95RON με ροπή μόλις 29Kgm. Θεώρησα λοιπόν καλή ευκαιρία να σας παρουσιάσω την συγκριτική δυναμομέτρηση καθώς το αυτοκίνητο μετρήθηκε αρχικά με το stock πρόγραμμα και φυσικά μετά το ecu reflash που όντως σύμφωνα με τα λεγόμενα του Νίκου τ' 'απόλυτα νούμερα' έδειξαν 28 Kgm και 215 ίππους.

Εκτιμώ ότι όποιος δει την δυναμομέτρηση μπορεί να βγάλει΄πολλά χρήσιμα συμπεράσματα καθώς τη μέγιστη ροπή χωρίς πρόγραμματισμό ECU θα μπορούσαμε να την θεωρήσουμε 'ανώφελη' καθώς αποδίδεται μόλις για ένα πολύ μικρό φάσμα στροφών και μόνο στο overboost. Ποιοτικά η καμπύλη ροπής στο φάσμα στροφών 2800-5500 είναι σταθερά +3 με 4 Kgm, καθώς με το stock πρόγραμμα ο κινητήρας αφού κανει overboost απλά ακολουθεί τον στόχο ροπής του.

http://img17.imageshack.us/img17/4886/corsaopc.jpg

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά,
Γιάννης

lakiss51
05-03-2011, 11:24
Χαίρεται σε όλους,

Πρόσφατα ολοκληρώθηκε η αναβάθμιση 3ου σταδίου ενός corsa d opc και η ρύθμιση έγινε με καύσιμο 95RON με ροπή μόλις 29Kgm. Θεώρησα λοιπόν καλή ευκαιρία να σας παρουσιάσω την συγκριτική δυναμομέτρηση καθώς το αυτοκίνητο μετρήθηκε αρχικά με το stock πρόγραμμα και φυσικά μετά το ecu reflash που όντως σύμφωνα με τα λεγόμενα του Νίκου τ' "απόλυτα νούμερα' έδειξαν 28 Kgm και 215 ίππους.

Εκτιμώ ότι όποιος δει την δυναμομέτρηση μπορεί να βγάλει΄πολλά χρήσιμα συμπεράσματα καθώς τη μέγιστη ροπή χωρίς πρόγραμματισμό ECU θα μπορούσαμε να την θεωρήσουμε 'ανώφελη' καθώς αποδίδεται μόλις για ένα πολύ μικρό φάσμα στροφών και μόνο στο overboost.
Ελπίζω να βοήθησα,
Φιλικά,
Γιάννης

Τι να σχολιασουμε; Σχεδον επιπεδη αποκριση απο 2800-5500στρ! Κι αν αποδιδοταν λιιιγο χαμηλοτερα... η χαρα του οδηγου! (ειπαμε: ρεπω προς...ροπην:))

shotcon
06-03-2011, 09:35
Ερώτηση για 1.6Τ

Υπάρχει η δυνατότητα στον custom προγραμματισμό να δώσουμε την ισχύ μετά τις 3.000 στροφές ενώ κάτω από τις 2.800 να έχουμε το μέγιστο της οικονομίας όπου το αυτοκίνητο θα συμπεριφέρεται σαν ένα απλό 1.6lt. Φυσικά προσεγγίζω και την αύξηση της ιπποδύναμης 210+

lakiss51
06-03-2011, 09:53
Ερώτηση για 1.6Τ
Υπάρχει η δυνατότητα στον custom προγραμματισμό να δώσουμε την ισχύ μετά τις 3.000 στροφές ενώ κάτω από τις 2.800 να έχουμε το μέγιστο της οικονομίας όπου το αυτοκίνητο θα συμπεριφέρεται σαν ένα απλό 1.6lt. Φυσικά προσεγγίζω και την αύξηση της ιπποδύναμης 210+

Γιατι αραγε εγω το βλεπω διαφορετικα; Δηλ να θελω ισχυ (ροπη) χαμηλα, αδιαφορωντας για τα ψηλα-πολυ ψηλα; Ας πουμε οτι θελει καποιος να "τρεξει": με περ. 45χλμ/1000στρ ηδη στις 4000στρ εχεις πλησιασει τα 180χλμ - κι αλλο; Ας πουμε για προσπεραση: αν πας με 120χλμ (περ. 2700-2800στρ) με ενα απλο τσιμπημα στο γκαζι με 6η (ή και κατεβασμα σε 5η ταχ), λογω ροπης (29χλγμ!) σε 2-3" θα βρεθεις στα υψη και...χιλιομετρα μακρια! Εαν ομως θελεις να εχεις ενα απλο 1600αρη χαμηλα, τοτε...φεξε μου και γλιστρησα: αντε να ξεκολλησουν τα 1800+κιλα βαρους του αυτ/του για να προσπερασεις τον εκνευριστικο μπροστα σου! Εστω ομως οτι εχεις πολλα αλογα (και ροπη) ψηλα - να τα κανεις τι και που; Να ανεβασεις στροφες σαν 4Χ4 (γεια σου Χαρη:))στη λασπη;

shotcon
06-03-2011, 10:48
Το σλεπτικό μου είναι συγκεκριμένο. Μέσα στην πόλη αν θα μπορούσε ο συγκεκριμένος κινητήρας να ήταν ήρεμος έξω από γρήγορες επιταχύνσεις με γνώμωνα την οικονομία πρώτα και την άνεση κύλησης κατά δεύτερον. Εκτός πόλης η 5η σε βρίσκει άνετα μετά τις 3.000 στροφές οπότε εκεί θα το ήθελα εγώ νευρικό και κρήγορο τον κινητήρα. Δηλαδή την 3,4 και 5η σχέση να έχουν όλη την δύναμη είτε για προσπέραση είτε για δυνατές επιταχύνσεις. Η 6η θα λειτουργήσει ως overdrive τελικής ταχύτητας χωρίς αύξηση κατανάλωσης. Υποθέτω ότι έτσι είναι σχεδιασμένη.
Έτσι φαντάζομαι ότι μεταξύ 3.000 έως 5.000 rpm θα ήθελα να είχα την μέγιστη δύναμη με χρήση 3,4 και 5ης σχέσης. Οι υπόλοιπες θα έχουν την χρήση πορείας 1,2 και λίγο 3η), εντός! Και εκτός πόλης την (6η).
Λέω τώρα!!! Το τι είναι εφικτό, έχει να κάνει με τον σχεδιασμό κινητήρα και κιβωτίου από τον κατασκευαστή και τι μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί από την κατασκευή αυτή.

dimpilot
06-03-2011, 14:07
[QUOTE=shotcon;62595]Το σλεπτικό μου είναι συγκεκριμένο. Μέσα στην πόλη αν θα μπορούσε ο συγκεκριμένος κινητήρας να ήταν ήρεμος έξω από γρήγορες επιταχύνσεις με γνώμωνα την οικονομία πρώτα και την άνεση κύλησης κατά δεύτερον. Εκτός πόλης η 5η σε βρίσκει άνετα μετά τις 3.000 στροφές οπότε εκεί θα το ήθελα εγώ νευρικό και κρήγορο τον κινητήρα. Δηλαδή την 3,4 και 5η σχέση να έχουν όλη την δύναμη είτε για προσπέραση είτε για δυνατές επιταχύνσεις. Η 6η θα λειτουργήσει ως overdrive τελικής ταχύτητας χωρίς αύξηση κατανάλωσης. Υποθέτω ότι έτσι είναι σχεδιασμένη.
Έτσι φαντάζομαι ότι μεταξύ 3.000 έως 5.000 rpm θα ήθελα να είχα την μέγιστη δύναμη με χρήση 3,4 και 5ης σχέσης. Οι υπόλοιπες θα έχουν την χρήση πορείας 1,2 και λίγο 3η), εντός! Και εκτός πόλης την (6η).
Λέω τώρα!!! Το τι είναι εφικτό, έχει να κάνει με τον σχεδιασμό κινητήρα και κιβωτίου από τον κατασκευαστή και τι μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί από την κατασκευή αυτή

Καλησπερα κωστα ,αν ανατρεξεις στα προηγουμενα post θα δεις οτι το δικο μου (προγραμματισμος +ic) ειναι ετσι ακριβως οπως το ζητας μεχρι τις 2400 ειναι ησυχο μετα αγριευει πολυ μεχρι τις 5500, τελικη 237 km/h στις 5300,αν βαλεις και τα υπολοιπα downpipe και εξατμιση πας για απογειωση μετα.

McMil
06-03-2011, 17:34
Το σλεπτικό μου είναι συγκεκριμένο. Μέσα στην πόλη αν θα μπορούσε ο συγκεκριμένος κινητήρας να ήταν ήρεμος έξω από γρήγορες επιταχύνσεις με γνώμωνα την οικονομία πρώτα και την άνεση κύλησης κατά δεύτερον. Εκτός πόλης η 5η σε βρίσκει άνετα μετά τις 3.000 στροφές οπότε εκεί θα το ήθελα εγώ νευρικό και κρήγορο τον κινητήρα. Δηλαδή την 3,4 και 5η σχέση να έχουν όλη την δύναμη είτε για προσπέραση είτε για δυνατές επιταχύνσεις. Η 6η θα λειτουργήσει ως overdrive τελικής ταχύτητας χωρίς αύξηση κατανάλωσης. Υποθέτω ότι έτσι είναι σχεδιασμένη.
Λέω τώρα!!! Το τι είναι εφικτό, έχει να κάνει με τον σχεδιασμό κινητήρα και κιβωτίου από τον κατασκευαστή και τι μπορεί κανείς να εκμεταλλευτεί από την κατασκευή αυτή.

Συμφωνό απόλυτα με τον Shotcon, με την λογική ότι μέσα στην πόλη και σε κίνηση θέλεις μέγιστη οικονομία και για μένα θα ήταν προτιμότερο να μην «ανοίγει» καθόλου το Turbo μέχρι της 3000 στροφές και να δουλεύω ως ένας απλός 1600αρης. Το τελειότερο δε, κατά την ταπεινή μου άποψη, θα ήταν αυτή η χαρτογράφηση να έπαιζε με τις επιλογές του Flexride. Στο νόρμαλ όχι Turbo έως 3000 στροφές, στο Sport έτσι όπως είναι στημένο ή με μικρές βελτιώσεις και στο Tour σε ενδιάμεσες καταστάσεις. Άραγε και ρωτάω περισσότερο αυτούς που ασχολούνται με τις διάφορες βελτιώσεις, υπάρχει αυτή η δυνατότητα???

luke
06-03-2011, 17:59
Συμφωνό απόλυτα με τον Shotcon, με την λογική ότι μέσα στην πόλη και σε κίνηση θέλεις μέγιστη οικονομία και για μένα θα ήταν προτιμότερο να μην «ανοίγει» καθόλου το Turbo μέχρι της 3000 στροφές και να δουλεύω ως ένας απλός 1600αρης. Το τελειότερο δε, κατά την ταπεινή μου άποψη, θα ήταν αυτή η χαρτογράφηση να έπαιζε με τις επιλογές του Flexride. Στο νόρμαλ όχι Turbo έως 3000 στροφές, στο Sport έτσι όπως είναι στημένο ή με μικρές βελτιώσεις και στο Tour σε ενδιάμεσες καταστάσεις. Άραγε και ρωτάω περισσότερο αυτούς που ασχολούνται με τις διάφορες βελτιώσεις, υπάρχει αυτή η δυνατότητα???

Η επιλογή να μην ανοίγει το turbo μέχρι τις 3000 στρ εκτιμώ οτι συνεπάγεται την αύξηση της κατανάλωσης εντός πόλης λόγω του μεγάλου βάρους του αυτοκινήτου.
Με την ρύθμιση που εχουμε κάνει με χαλαρό πόδι σε χαμηλές στρ εντός πόλης δεν εχει επηρεάστει αρνητικά η κατανάλωση ,θα μπορούσα να πω οτι κατά συνθήκες εχει βελτιώθει κατα 0.5 lt/100km περίπου.

dimpilot
06-03-2011, 19:14
και εμενα χαμηλα ειναι τα ιδια δεν εχω δει διαφορα στην καταναλωση και ψιλα δεν εχει παλι μεγαλη διαφορα .

dimpilot
06-03-2011, 19:16
Η επιλογή να μην ανοίγει το turbo μέχρι τις 3000 στρ εκτιμώ οτι συνεπάγεται την αύξηση της κατανάλωσης εντός πόλης λόγω του μεγάλου βάρους του αυτοκινήτου.
Με την ρύθμιση που εχουμε κάνει με χαλαρό πόδι σε χαμηλές στρ εντός πόλης δεν εχει επηρεάστει αρνητικά η κατανάλωση ,θα μπορούσα να πω οτι κατά συνθήκες εχει βελτιώθει κατα 0.5 lt/100km περίπου.

Λουκα εσυ ψιλα τι καταναλωσεις εχεις δει?

McMil
06-03-2011, 19:20

Τι κατανάλωση έχει άραγε το ατμοσφαιρικό 1600αρι (115HP)μέσα στην πόλη?? (πραγματική όχι ότι γράφει η OPEL).Αυτό θα μας έδινε την απάντηση που ψάχνουμε. Έχοντας χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ως αυτοκίνητο αντικατάστασης από την Opel στην διαδρομή προς την δουλεία μου είδα αρκετά καλύτερη κατανάλωση, ήτοι 9λτ αντί των 11lt που βλέπω με το δικό μου και εάν συνυπολογίσουμε ότι το αυτοκίνητο που μου έδωσαν ήταν χιλιογ@@@@@ο, πιστεύω πως έχουμε καλή ένδειξη.

dimpilot
06-03-2011, 19:28
Τι κατανάλωση έχει άραγε το ατμοσφαιρικό 1600αρι (115HP)μέσα στην πόλη?? (πραγματική όχι ότι γράφει η OPEL).Αυτό θα μας έδινε την απάντηση που ψάχνουμε. Έχοντας χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ως αυτοκίνητο αντικατάστασης από την Opel στην διαδρομή προς την δουλεία μου είδα αρκετά καλύτερη κατανάλωση, ήτοι 9λτ αντί των 11lt που βλέπω με το δικό μου και εάν συνυπολογίσουμε ότι το αυτοκίνητο που μου έδωσαν ήταν χιλιογ@@@@@ο, πιστεύω πως έχουμε καλή ένδειξη.

Νομιζω οτι τα 1.6τ εχουν διαφορετικη χαρτογραφιση και στα χαμηλα ,γιαυτο τσιμπαει λιγο παραπανω ασε που εμεις φοραμε και 245 λαστιχο.

Markakis.Ioannis
07-03-2011, 23:16

Καλή σαρακοστή σε όλους και χρόνια πολλά!,

Φίλε McMil,

Εκτιμώ ότι το συγκεκριμένο στάδιο είναι αυτό που ζητάς.
http://www.mgi-motorsport.gr/news1.php?nid=85

Υπάρχει η δυνατότητα να μην ανοίγει το turbo καθόλου στις 3000 σ.α.λ. αλλά εξ' αιτίας της αδράνειας των μηχανολογικών μερών το turbo θα χρειάζεται κάποιο φάσμα στροφών για να κάνει το λεγόμενο spool και αυτό θα 'χαλάσει' το καλό drivability του αυτοκινήτου και κατά την γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο διότι θα δεις αμελητέα διαφορά στην κατανάλωση.

Αν θέλει κάποιος να μην σηκώνει πίεση το turbo απλά δεν πατάει τέρμα το γκάζι με όφελος να μην περιορίζει τις δυνατότητες του αυτοκινήτου σε περίπτωση που χρειαστεί πλήρης ροπή από χαμηλές στροφές.

Σχετικά με το κουμπί sport υπάρχει η δυνατότητα ο κινητήρας να λειτουργεί σε δυο mode πιέσεων με ή χωρίς το κουμπί sport αλλά δεν το συνιστώ για τους λόγους που έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα στο ίδιο thread λίγο παλαιότερα.

Για οτιδήποτε περισσότερο είμαι στην διάθεση σου,

Φιλικά,
Γιάννης